Flora

Flora otevřela své brány. A nabídla květiny a vesmír

Foto Flora Olomouc

Dva zdánlivě neslučitelné světy spojil v hlavní expozici jarní výstavy Flora Olomouc 2024 její autor Jan Milt. Šestatřicetiletý florista se zkušenostmi ze Švýcarska a Rakouska zde pracuje i se zlatým řezem, klíčovými prvky hlavní expozice jsou elipsy, světlo a tma a také kontrast techniky a floristiky. „Část expozice je postavená tak, že ji návštěvník může postupně objevovat, pozorovat, procházet se jí, bavit se,“ popisuje Milt, v jehož rodině se floristické řemeslo předává již po několik generací.

Hlavní expozice na výstavě Flora Olomouc 2024 se jmenuje Galaxie květin. Proč jste propojil floristiku a vesmír?  Květiny mě provázejí celý život, floristika je svět, do kterého jsem se narodil. Kromě toho mě od dětství zajímá i vesmír. Zatím se mi ale tyto dvě věci nepoštěstilo spojit. Upřímně, na první pohled nejsou úplně kompatibilní. O to zajímavější však jejich spojení nakonec bude.

Na Výstavišti Flora Olomouc se toto spojení podařilo. Díky čemu?

Kdo vyhrál volňásky na jarní Floru?

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Mezinárodní výstava květin Flora Olomouc proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. A vy jste si s námi mohli zasoutěžit o vstupenky.

A na koho se usmálo štěstí? Výherci se stávají Petra Čížková z Prostějova, Dagmar Copková, taktéž z Prostějova, Květa Synková ze Slatinic, Jaroslav Sečka z Prostějova a Emma Večerková, taktéž z Prostějova. (red)

Stáří 500 let a ocenění z celé Evropy. Návštěvníci Flory se mohou těšit i na výstavu bonsají

Foto Flora Olomouc

Tři japonské zahrady plné vzácných a výjimečných bonsají. I na takovou podívanou se mohou těšit návštěvníci jarní výstavy Flora Olomouc 2024. Její součástí bude od 25. do 28 dubna vedle hlavní expozice či velkých zahradnických trhů také unikátní výstava pojmenovaná Bonsaje – umění z jiného světa. Letos ji obohatí tradiční čajovna s ukázkami čínských a japonských čajových rituálů.  Autorem výstavy bonsají, jež vyplní pavilon E, je ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc uznávaný sběratel bonsají Josef Valuch.

„Expozice Bonsaje – umění z jiného světa bude obsahovat tři japonské zahrady různých velikostí, sestavené z kamenů, doplněné jezírkem a osazené bonsajemi. Výstavní plochu pak doplníme převážně listnatými bonsajemi, z nichž mnohé byly oceněny na evropských výstavách,“ přiblížil Josef Valuch. Sám má unikátní sbírku bonsají ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště v Bonsaimuseu Isabelia.

Jedním z nejzajímavějších exponátů výstavy bonsají v pavilonu E na Flora Olomouc 2024 bude například i tis starý více než 500 let.

Jarní Flora nabídne mysteriózní Galaxii květin. Soutěžte o vstupenky!

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Mezinárodní výstava květin Flora Olomouc proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky.

Stačí, když do pondělí 22. dubna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, jak se jmenuje florista, který stojí za hlavní expozicí. Odpověď označte v předmětu FLORA a nezapomeňte přidat své jméno a bydliště.

Pro pět vylosovaných máme vstupenky pro dvě osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

 

Mysteriózní Galaxie květin. Jarní Flora Olomouc nabídne vesmírnou podívanou

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Kromě propracovaných floristických instalací a dekorací se návštěvníci budou tradičně moct těšit i na zahradnické trhy a rozmanité expozice i v dalších vnitřních a venkovních částech olomouckého výstaviště.

Jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc letos proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna v areálu Výstaviště Flora Olomouc.

Hlavní expozice nazvaná Galaxie květin bude v pavilonu A vytvořena podle projektu floristy Jana Milta. „Svým futuristickým konceptem a uměleckou kreativitou slibuje přenést návštěvníky do úplně nového světa, kde se setkávají kosmické výšiny s krásou zemské květeny," uvedlo Výstaviště Flora na webových stránkách.

Veletrh Stavotech ukáže aktuální trendy v oblasti energetiky a stavebnictví

ilustrační foto

Vše pro stavbu pod jednou střechou. To je stavební a technický veletrh Stavotech Olomouc, jehož jarní etapa, v pořadí už 64. ročníku, se uskuteční po Velikonocích na olomouckém výstavišti Flora. Představí se na něm Olomoucký kraj a jeho regionální partneři. Veletrh se zaměří převážně na energetiku.

„Stavotech je pro občany příležitostí ke zjištění aktuálních trendů v oblasti energetiky, tepelných čerpadel i fotovoltaiky. Lidí zde navíc mají jedinečnou příležitost setkat se s odborníky a poradit se se zástupci Olomouckého kraje, a to nejen o kotlíkových dotacích v našem regionu,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Veletrh se koná ve dnech 4. až 6. dubna. Součástí je také bohatý doprovodný přednáškový program na každý den. Olomoucký kraj se na veletrhu bude prezentovat jako region vědy, inovací a high-tech oborů.

Olomoucký FOR MODEL 2024 nabídne nové exponáty, skutečné letadlo i plachetnici

Foto plakát, Flora.cz

Tři dny plné zážitků čekají návštěvníky interaktivní výstavy For Model 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Začíná v pátek 22. března, zabere dva pavilony i jejich okolí. Na letošní 22. ročník míří se svými unikáty modeláři, kteří tu zatím nevystavovali. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. Lidé se navíc budou moci na výstavu dostat skutečně stylově. Jen pár kroků od olomouckého výstaviště bude v sobotu 23. března zastavovat historický vlak. Přímo na výstavě pak bude k vidění také plachetnice a ultralight v měřítku 1:1.

For Model – jedna z největších tuzemských akcí zaměřená na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky či stavebnice – se koná od pátku 22. do neděle 24. března v pavilonu A, v pavilonu E i v jejich okolí. S nákupem vstupenek na For Model 2024 by nyní neměli otálet ti, kdo chtějí ušetřit a také se vyhnout frontám u pokladen. Právě teď jsou na webu olomouckého výstaviště k dostání vstupenky za nejlepší cenu. A to jak pro jednotlivce, tak pro studenty, seniory, ZTP či rodiny s dětmi.

Výstava For model Olomouc 2024 se blíží

Ilustrační foto Flora-ol.cz

V pořadí 22. ročník interaktivní výstavy modelů, sběratelství, digitálních technologií, her, hraček a stavebnic se bude na olomouckém Výstavišti Flora konat ve dnech 22. až 24. března. Vstupenky jsou již v prodeji.

Na akci, která je jako stvořená pro rodiny s dětmi, dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů nejrůznějšího zaměření.

Těšit se mimo jiné můžete na letecké modely všech kategorií, na plachetnice, ponorky i bojová plavidla. Své místo na oblíbené výstavě budou mít v pavilonu A také plastikové a papírové modely automobilů i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů a kamionů.

Tip na víkend. Sbírkové skleníky Olomouc

Foto floraol.cz

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech v Olomouci jsou od února opět otevřeny. Navštívit je můžete o víkendech v době od 9 do 16 hodin.

Sbírkové skleníky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí Smetanových sadů. Největším a nejstarším je palmový skleník, který nabízí pohled na mnohé letité exempláře exotických rostlin dosahují vskutku impozantní velikosti. Na palmový skleník navazuje skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Třetím skleníkem na návštěvnické trase je skleník tropický.

V Olomouci hýčkají vzácný ibišek. Pochází z Mauritia

Foto Flora Olomouc

Ve sbírkových sklenících, o které ve Smetanových sadech pečují zahradníci Výstaviště Flora Olomouc a.s., vykvetl extrémně vzácný ibišek Hibiscus fragilis.

Ve volné přírodě roste na jediném místě – na horách ostrova Mauritius byste našli jen desítky kusů těchto krasavců. Řada botanických zahrad je proto zapojená do záchranného programu tohoto ibišku. Jeden se díky tomu před časem dostal i do Olomouce, a to z Botanická zahrada Praha.

„Sbírkové skleníky otevřeme jako každý rok po nutné zimní přestávce již v únoru,“ přidl pozvání k návštěvě mluvčí výstaviště Michal Poláček. (ber)