Flora

Tip na víkend. For Model v Olomouci nabídne třímetrovou plachetnici i jízdy Hurvínkem

Foto flora-ol.cz

Vůbec poprvé bude díky letošní výstavě For Model na Výstavišti Flora Olomouc k vidění téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice Le Fleuron s 64 děly. Hotový je teprve od února, jeho stavba zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů Olomouc přes dva roky.

Loď bude tento týden od pátku 17. do neděle 19. března spolu s řadou dalších modelů vystavena v pavilonu A, zážitky však na návštěvníky letošního 21. ročníku oblíbené interaktivní výstavy čekají i na dalších místech. Pavilon E bude patřit železničním modelářům a jen pár kroků od olomouckého výstaviště budou v sobotu 18. března zastavovat historické vlaky.

Interaktivní výstava For Model 2023 přinese řadu novinek

Ilustrační foto https://www.flora-ol.cz/

Tři dny plné zážitků a novinek čekají od 17. do 19. března návštěvníky 21. ročníku interaktivní výstavy For Model na Výstavišti Flora Olomouc.

Jde o jednu z největších tuzemských akcí zaměřenou na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. „Naším cílem je přinášet návštěvníkům nové zážitky. Letos tak kromě oblíbených modelářských sekcí představíme zajímavé exponáty ze světa optiky, nočního vidění, netradičního vozového parku a unikátního televizního prostředí,“ přiblížila některé z novinek na letošní výstavě For Model manažerka projektu Lenka Weiserová.

Dnes končí Stavotech. Nabízí moderní technologie a tipy na úspory energií

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj i jeho partneři se prezentují na 62. ročníku stavebního a technického veletrhu Stavotech – Moderní dům Olomouc, který se koná na olomouckém výstavišti Flora ve dnech 3. až 5. listopadu. Jedním z klíčových témat jsou energie.

„Drahé energie teď patří mezi hlavní problémy nejen domácností, ale i podnikatelského sektoru. Veletrh Stavotech nabízí každoročně bohatý doprovodný program, který je obohacen o přednášky z oblasti stavebnictví, vytápění, ale právě také možných úspor energie. Proto by si tento veletrh, obzvlášť letos, neměli lidé nechat ujít,“ řekl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

Stavotech se za poslední roky vypracoval mezi největší a nejoblíbenější akce tohoto druhu na Moravě.

Podzimní Floru si užilo téměř 20 tisíc lidí. Radovala se Charita i Zoo

Foto Flora Olomouc

Bezmála 20 tisíc lidí přilákala na přelomu září a října podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex 2022. S podtitulem Plody otce genetiky se konala od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Návštěvnost letošního ročníku tradiční přehlídky kvalitních českých výpěstků je tak téměř identická jako minulý rok. Tehdy ovšem ve společnosti panovaly zcela jiné podmínky. Nehovořilo se o vysoké inflaci, zdražování či všeobecné nutnosti šetřit. Nic z toho se ale návštěvnosti letošní podzimní výstavy nedotklo. Navzdory všem těmto faktorům zachovali návštěvníci výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex svoji přízeň. „Vnímáme, že doba je pro mnoho lidí obtížná a že mohou mít obavy z budoucnosti.

Flora Olomouc - Hortikomplex se blíží!

ilustrační foto

Flora Olomouc - Hortikomplex také letos na podzim poskytne velkorysý prostor pro prezentaci zemědělských výpěstků od českých i moravských producentů ovoce a zeleniny. Konat se bude od čtvrtku 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora. Hlavní expozice v pavilonu A nese název Plody otce genetiky, připomene letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela - objevitele základních principů dědičnosti.

Součástí této tradiční a velkolepé akce jsou kromě bohatého doprovodného a kulturního programu oblíbené Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických či domácích potřeb či expozice Českého zahrádkářského svazu.

Návštěvníci se mohou těšit také na festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína v rámci akce Dny moravských vín, soutěž pro žáky základních škol Dýňodlabání či na prodejní Mezinárodní včelařskou výstavu Hanácká včela pod patronátem Českého svazu včelařů.

Hospodyňky, pozor! Startuje Flora Džem a Flora Mošt!

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud vaříte dobrou marmeládu, či se chlubíte vlastním moštem, přihlaste své výrobky do soutěže Flora Džem či Flora Mošt. Uskuteční se v rámci podzimní Flory Olomouc.

Nejlepší džemy budou zařazeny do výroby tradiční rodinné firmy Via Delicia. Váš džem se tak může ocitnout na pultech obchodů k prodeji. Přihlášky podávejte a vzorky posílejte na adresu Wolkerova 37/17, Olomouc 779 00 do 10. září 2022.

Pokud vyrábíte domácí mošt, přihlaste ho do nové soutěže - vzorky spolu s přihláškou doručte na adresu Wolkerova 37/17, Olomouc 779 00 do 9. září 2022.

Tip na výlet. Živé pasti na Floře Olomouc

ilustrační foto

Do jedinečného světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů proniknou návštěvníci blížící se výstavy Živé pasti. Koná se od 2. do 12. června 2022 ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění budou například dvacetileté více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi anebo unikátní sbírka vodních „masožravek“.

Podobu letošní výstavy má nově ve spolupráci se zahradnickým oddělením Výstaviště Flora Olomouc na starost zkušená pěstitelka a odbornice na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. Výstava bude navíc prodejní, návštěvníci tak kromě samotných rostlin mohou od Markéty Aubrechtové získat i cenné rady pro jejich pěstování.

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.

Tip na víkend. Sbírkové skleníky Flory Olomouc s jedinečnými květy a exotickými zvířaty

foto Flora Olomouc

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je mimo jiné v únoru k vidění ve znovuotevřených sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit každou sobotu a neděli od 9:30 do 16 hodin. Ve sklenících navíc mají možnost zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.

U vstupu do palmového skleníku můžete vidět například právě plodící kávovník anebo v subtropickém skleníku nádherně kvetoucí vytrvalou popínavku Solandru velkokvětou (Solandra grandiflora), jejíž zářivě bílé či žluté květy s fialovými pruhy měří až čtvrt metru.

Soutěžte o vstupenky na Floru! Bleskově!

ilustrační foto Flora Olomouc

Podzimní etapa výstavy Flora Olomouc - Hortikomplex se s podtitulem ... v říši ovoce a zeleniny se tento rok bude konat od 14. do 17. října. A vy si s PvNovinkami můžete zasoutěžit o vstupenky.

Postačí, když do dnešního večera (12. října) odešlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, jak se jmenuje soutěž o nejlepší marmeládu, která je součástí Flory? Odpověď označte v předmětu FLORA. Pro 5 vylosovaných máme vstupenky pro 2 osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)