výstava

Na Floru se po pěti letech vrací Exota Olomouc

ilustrační foto Flora Olomouc

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc. Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Cenově zvýhodněné vstupenky jsou k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc.

„Exota Olomouc je pojem, který je mezi chovateli a milovníky exotického i okrasného ptactva na celém světě známý již více než čtyřicet let. Dříve se tato výstava – a budeme v tom od letošního roku opět pokračovat – pořádala co dva roky. Rozsahem patří mezi největší akce svého druhu v celé Evropě. Počet vystavených ptáků se nyní bude pohybovat kolem čtyř tisíc," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Podzimní Flora se blíží! Soutěžte o vstupenky!

ilustrační foto Flora Olomouc

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Oblíbená mezinárodní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex se s podtitulem Společné kořeny koná od 5. do 8. října.

A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky. Stačí, když do úterý 3. října zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, k jaké příležitosti vznikla letošní hlavní expozice. Odpověď označte v předmětu FLORA a nezapomeňte doplnit své jméno. Pro pět vylosovaných máme vstupenky pro dvě osoby. 

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

Podzimní Flora se blíží!

Foto Flora Olomouc

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Oblíbená mezinárodní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex se s podtitulem Společné kořeny koná od 5. do 8. října.

Letošní hlavní expozice vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou. „Středobodem hlavní expozice bude Československá republika osázená skutečnými stromy a prozářená floristickou výzdobou. Po bocích pavilonu a nad hlavami návštěvníků bude prostor pro prezentaci špičkových zemědělských výpěstků od českých, moravských i slovenských producentů ovoce a zeleniny," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Tip na sobotu. Svatováclavské ježdění na Vápenici

Foto plakát

Svatováclavskou výstavu železničních modelářů můžete shlédnout v sobotu 30. 9. 2023 v čase od 9 do 17 hodin v prostorách budovy Sportcentra – DDM Prostějov na ulici Vápenice 9.

„Chtěli bychom představit práci našich malých železničních modelářů z našich kroužků H0 a TT a jejich dospělých modelářů. Věříme, že naše výstava zaujme nejen vaše děti ale i dospěláky. Pokud jste navštívili naši výstavu minulý rok, pak jistě budete překvapení, kam se naše kroužky posunuly a že železniční modelářství u nás žije,“ přidali pozvání pořadatelé.

Do Prostějova opět dorazila putovní výstava Má vlast cestami proměn

Foto Magistrát města Prostějova

Kolekci sedmi stojanů s jednadvaceti panely s nejzdařilejšími stavebními proměnami z některých krajů naší republiky si můžete na náměstí T. G. Masaryka v prostoru kuželny prohlédnout do konce září.

Prostějov je na této výstavě zastoupen panelem zachycujícím revitalizaci pivovarského rybníčku ve Vrahovicích. (red)

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

ilustrační foto

Prostějovský Bonsai klub Haná zve v sobotu a v neděli na nádvoří prostějovského zámku na výstavu bonsaí.

Během výstavy bude navíc probíhat i poradenství v oblasti správného pěstování bonsaj i prodej výpěstků a misek. „V neděli bude probíhat ukázka tvarování. Toho se od 13 hodin ujme Petr Hron z BK Brno," přidala pozvání Milena Růžičková.

Výstava je otevřená v sobotu od 9:30 do 18 hodin, v neděli od 9:30 do 17 hodin.  Vstupné je dobrovolné. (ber)

OBRAZEM: Miroslav Srostlík Moravský ve Špalíčku

ilustrační foto

Ve čtvrtek na nádvoří Špalíčku proběhla vernisáž výstavy Miroslav Srostlík Moravský 77: Hovory se dřevem.

Výstavní prostory v patře galerie, stejně jako nádvoří praskaly ve švech - dá se říci, že takovou návštěvnost vernisáže dlouho budova Špalíčku nezažila. Vystavená díla byla nejen zapůjčena statutárním městem, ale také soukromými vlastníky či krajskými institucemi. 

Výstava představující průřez díla Miroslava Srostlíka, který se od tvorby šperků a drobných plastik dostal ve své práci až k monumentální sochařské výzdobě, je ke zhlédnutí až do 8. 10. 2023.

Podzimní Flora Olomouc – Hortikomplex připomene společné kořeny České a Slovenské republiky

Foto plakát

Na začátku října se koná letošní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex. Oblíbená mezinárodní výstava se uskuteční od 5. do 8. října. Letos nese podtitul Společné kořeny, připomeneme letošních 30 let od rozdělení Československa. Ovšem s důrazem na skutečnost, že toto rozdělení nijak nezpřetrhalo jedinečné spojenectví mezi Českou a Slovenskou republikou.

„Kořeny mají na podzimní výstavě hned několikerou symboliku. Jednak jako základ pro zrození a růst všech rostlin, květin, ovoce a zeleniny, z nichž je sestavena hlavní expozice. A pak i jako vyjádření společného pevného základu obou našich republik z někdejšího Československa. Jsou sice rozdělené hranicemi, ale přesto k sobě mají stále blízko a mají bohatou společnou historii obsaženou právě v kořenech. Vyrůstají z ní,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Tip na výlet. Olomoucká výstava Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Výstava Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století, kterou Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo na konci loňského roku, se blíží do finále. Své poslední návštěvníky přivítá v neděli 27. srpna. Zajeďte se s dětmi podívat, stojí to za to.

Výstava návštěvníkům v největším výstavním sále muzea přibližuje, jak se za posledních dvě stě let proměnilo dětství. A nejen to. Výstava je unikátní také ve své celistvosti. Nabízí spoustu hraček, ale také informace provázející dětství každého z nás od porodu až po hry a volný čas. "V expozici nechybí dobové věci, spousta hraček, ale také interaktivní prvky jako je skluzavka nebo dokonce speciální počítačová hra. Mohlo by se zdát, že Dětský svět je výstava určená primárně pro děti. Není to však úplně pravda.

Město Prostějov zapůjčí umělecká díla Miroslava Srostlíka

ilustrační foto archiv PVN

Rada města schválila zápůjčku dřevěných plastik na výstavu Miroslava Srostlíka. Výstava bude k vidění v Galerii Špalíček od 4. srpna do 8. října 2023.

„Jde o plastiky v majetku města, některé z nich mohou návštěvníci radnice vidět na chodbách či v kancelářských prostorách magistrátu, jiné jsou uloženy v depozitáři. Celkem jde o 10 kusů uměleckých děl s tím, že ve dvou případech se jedná o triptychy, tedy o umělecká díla složená ze tří částí,“ vysvětluje primátor města František Jura.

Na výstavě tak budou k vidění dřevěná plastika Prostějovské věže a štíty (tři artefakty), dřevěná plastika znak města, trojice dřevěných soch z triptychu tři dámy v klobouku a plastiku Volavka, Harfenistka a Zrcadlení.