výstava

Obecní knihovna a obec Hrdibořice zvou na vánoční výstavu

Foto plakát

Obecní knihovna a obec Hrdibořice zvou všechny lidi dobré vůle na Vánoční výstavu s kouzlem betlémů a vůní perníků.

Kouzelný čas Vánoc přiblíží betlémy různého stáří, materiálu, klasické i mechanické, perníkové chaloupky a zdobené perníčky. Součástí výstavy je možnost zakoupení drobných dárků. Pro děti je připravena Ježíškova dílnička

Výstava je otevřena v sobotu 26. listopadu, 3. prosince, 10. prosince a 17. prosince 2022 a v neděli 27. listopadu, 4. prosince, 11. prosince a 18. prosince vždy od 14 do 17.30 hodin v budově obvodního úřadu Hrdibořice 6 (boční vchod).  V jiné dny po telefonické domluvě do 7. listopadu 2023 (mobil: 702 315 617 a 777 130 790).

Malby členů skupiny FAKE GUCCI STUDIO uvidíte v Duze

Foto Galerie současného umění Prostějov

Galerie současného umění Prostějov pořádá v prostorách Kulturního klubu Duha – ve středu 14. prosince od 18 hodin vernisáž výstavy.

Maxmilián Aaron Mootz je od roku 2019 studentem ateliéru Malba 2 Vladimíra Skrepla a Milana Mikuláštíka na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 2022 se zúčastnil stáže na UCLM Bellas Artes ve městě Cuenca ve Španělsku. Zabývá se především malbou, intervencemi do veřejného prostoru, guerillovými výstavami, konceptuálními instalacemi a vynalézáním. Napříč tvorbou pracuje s přímou paletou barev, analytickým přístupem k všedním prvkům života ve městě a výrazným intuitivním gestem.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Kunstkamera Jana Švankmajera

Foto Muzeum a galérie Prostějov

Vernisáž výstavy Kunstkamera Jana Švankmajera se uskuteční ve čtvrtek 20. října 2022 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově na nám. T. G. Masaryka 2.

Kunstkamera je výraz, který se používal pro předchůdce muzeí, tzv. kabinety kuriozit, zvláštností či podivností. Jde o sbírku neobvyklých artefaktů, které ukazují svět pomocí přírodnin, ale také rituálních a uměleckých předmětů. Výstava představuje podivuhodný svět kunstkamery vytvořené Janem Švankmajerem, kterou na svých fotografiích ve spolupráci s Milošem Karáskem zachytil Michal Zajíček. Výstava je doplněna artefakty z tvorby Jana Švankmajera a plastikami z Afriky a Tichomoří.

Výstavu můžete navštívit do neděle 8. 1. 2023. (red)

Liga proti rakovině v Prostějově představí výstavu Každý svého zdraví strůjcem

Foto Magistrát města Prostějova

Liga proti rakovině Praha představí v Prostějově akci na téma prevence rakoviny z pohledu přívětivější tváře. Na místě bude odborný lékař, se kterým lidé budou moci konzultovat své dotazy.

Liga proti rakovině Praha se rozhodla představit téma rakoviny a její prevence z přívětivější tváře, proto oslovila významné kreslíře Vladimíra Jiránka, Jiřího Slívu, Miroslava Bartáka, jejichž kresby tvoří volný doprovod, humorný kontrapunkt a svérázný komentář k verbálním obsahům. Humor a nadsázku přinášejí zároveň dokumentární fotografie Františka Dostála, jehož objektiv zachycuje obyčejné lidi v běžných situacích všednodenního života.

Další výstava v městské galerii startuje již ve čtvrtek!

ilustrační foto plakát

První "poprázdninová" vernisáž v městské galerii - v zámku na Pernštýnském náměstí - se uskuteční již tento čtvrtek, tj. osmého září.

Mozaiku z tvorby členů Spolku prostějovských fotografů si zájemci budou moci prohlédnout až do 1. října. (red)

Unikátní výstava. Zajděte na papírové vláčky do Vrahovic

Foto modelarlukas.cz

Od 1. do 11. září jsou v Cukrárně Lipka v ulici Jano Köhlera ve Vrahovicích k vidění papírové vláčky. Své jedinečné výtvory zde vystavuje vrahovický modelář Lukáš Vykydal.

„Od malička jsem praštěný kolejnicí. Vlaky a vše kolem toho je moje záliba. Začínal jsem na letecké technice 1:72, což byla fajn průprava. Avšak nešlo mi to tak, jako ty železniční modely. Ač si letecké dny nenechám ujít, holt pro éra nemám nadání. Proto jsem se začal více věnovat železnici. Nejprve plastiky, modely, skládačky… Pak mě napadlo, že bych mohl být jedinečný a začít lepit něco jiného a začal jsem stavět modely z papíru i ve větším měřítku. Zatím jsem nikde nenarazil na takové, které dělám,“ říká Lukáš.

Prostějovský Špalíček vypráví pohnutou historii místních Židů

foto Olomoucký kraj

Špalíček veršů a pohádek od Františka Hrubína je čtením pro radost. Špalíček v Prostějově ale hraje na jinou notu, daleko vážnější. Nevypráví pohádky, ale skutečné příběhy. Návštěvníkům nabízí pohnutou historii tamních Židů.

„Mezi příspěvkovými organizacemi Olomouckého kraje jsme výjimeční právě tematikou židovství, kterou se snažíme každoročně prezentovat v jedné z našich budov, a sice v budově Špalíčku,“ uvedla Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Výstavu 70 let VÚ 8280 můžete zhlédnout v muzeu

ilustrační foto plakát, Hur

Tomáš Mišlan z Mladé Boleslavi (to je ten, který je zašifrován pod názvem "KVH Výsadkáři 8280") předkládá k vidění množství fotek, i trojrozměrných exponátů od čtyřicátých let až po současnost.

A je na co koukat. Pohledné památeční razítko zůstane (doufám) na svém místě až do 4.9.2022. (Text a foto Hur.)

 

Muzeum zve na výstavu Návrat domů nežádoucí. Mecenáš Bruno Winter

Foto Muzeum a galérie Prostějov

To je název výstavy, která bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 4. srpna v 17 hodin v prostějovské galerii Špalíček. Výstava uctí památku prostějovských Židů, kteří byli nuceni na přelomu června a července roku 1942 nastoupit cestu, z níž nemělo být návratu.

Pomocí osobních předmětů, fotografií, dopisů, fotoreprodukcí děl Isidora Kaufmanna nebo krátké výpovědi bývalé členky prostějovské židovské obce Michal Maud Beerové, která přežila holocaust a dnes žije v Izraeli, si připomeneme osudy našich někdejších spoluobčanů. Ty doplní vzpomínka na místního židovského podnikatele a mecenáše prostějovského muzea Bruno Wintera, jehož kolekce hodin, věnovaná právě prostějovskému muzeu, bude na výstavě k vidění.

Jak se z grafičky stala holka se dřevem se dozvíte v olomoucké Šantovce

Foto santovka.cz

V malé moravské vesnici, malýma rukama, velkou pilou a obrovským srdcem – tak by se dal shrnout inspirativní start-up Ivany Žákové, které nikdo v jejím okolí neřekne jinak než jako „holka se dřevem“. Dlouhých 21 let přitom pracovala jako grafička a designérka. Ačkoli ji práce tehdy naplňovala, časem u ní došlo ke stavu vyhoření. Každodenní rutina se ji stala řeholí a byla jen důvodem obživy. Plnila sny ostatním, ale neměla čas na ty své.

Když pak začala koketovat s myšlenkou, že práce nechá, věděla, že do své další životní cesty zapojí ruce a hlavně srdce. Volba padla právě na dřevo, které bylo jejím velkým koníčkem, na nějž neměla do té doby čas. Pobrala manželovi hromadu nářadí, nakoupila pár prken a pustila se do toho. Nyní má vybavenou dílnu profesionálním nářadím, vyrábí atraktivní dekorace a stále posouvá své sny dopředu. V její cestě ji nyní podpoří projekt Šantovka star(t)s, který nabízí nadějným start-upům v obchodním centru zdarma prostory pro prezentaci.