výstava

Těžce nemocná malířka Kamila Opletalová vystavuje v Senátu v Praze

foto Magistrát města Prostějova

Prostějovská rodačka Kamila Opletalová vystavuje svá díla v budově Senátu v Praze. Je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, obor grafika a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Po krátkém učitelském působení se naplno věnovala umělecké tvorbě – malbě, kresbě, grafice, ilustracím a také poezii.

Kvůli postupující nemoci, která ji zbavila pohyblivosti, je odkázána na invalidní vozík a péči druhých. Se svým obtížným životním údělem se snažila vyrovnat také prostřednictvím lyrické poezie a obrazů vytvořených speciální prstovou barvou.

Ve své tvorbě se věnuje obrazům i bez pevné linie tahů štětcem speciálními prstovými barvami. Maluje záznamy svých vizí a prožitků, vychází z momentálních možností.

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

Ilustrační foto ber

Bonsai klub Haná pořádá od pátku 11. do neděle 13. září na nádvoří prostějovského zámku výstavu bonsají.

„Během výstavy bude k dispozici poradenská služba k pěstování bonsají, ukázka tvarování a prodej výpěstků a misek,“ přidala pozvání Milena Růžičková.

Výstava bude otevřena v pátek a v sobotu od 9 do 20 hodin, v neděli potom od 9 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné. (red)

Tip na víkend. Výstava a soutěž koní v Olomouci

ilustrační foto

Také dnes zve Jezdecký areál na Lazcích v Olomouci na tradiční výstavu koní včetně hřebců, klisen s hříbaty a poníků. Souběžně s výstavou bude probíhat také pátý ročník Moravského šampionátu tříletých teplokrevných a chladnokrevných klisen.

V sobotu bude lazecký jezdecký areál otevřen návštěvníkům už od jedenácté hodiny dopoledne, kdy začne pátý ročník Moravského šampionátu tříletých teplokrevných a chladnokrevných klisen. Na ten naváže čtvrtý Moravský pony šampionát. Také v sobotu se malí i velcí návštěvníci budou moci potěšit z nádherných koní v rámci jejich výstavy.

Pro návštěvníky bude připraven i bohatý doprovodný program. (red)

Nejen barokní synagogy jsou k vidění v prostějovském Špalíčku

foto Magistrát města Prostějova

Patnáct rámovaných panelů mapujících historii synagog například v Jičíně, Holešově, Kolíně, Třebíči, Dolních Kounicích nebo Úsově je k vidění v prostějovské galerii Špalíček. Výstavu Barokní synagogy v českých zemích, která byla zahájena vernisáží 23. července, doplňuje řada cenných trojrozměrných předmětů zapůjčených z loštické synagogy nebo textilií z Muzea Komenského v Přerově.

Můžete zde tak ve vitrínách vidět například svitek Tóry nalezené v roce 1957 politickým vězněm Janem Janků na půdě Nápravně výchovného ústavu Mírov.

Letní Flora odkryje krásu a tajemství městských dvorků a vnitrobloků

ilustrační foto Flora Olomouc

Letošní Letní Flora Olomouc 2020 láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční Zahradnické trhy. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. až 23. srpna na Výstavišti Flora Olomouc.

Autorkou hlavní expozice je zahradní architektka Marie Doleželová. „Expozice poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity. Inspiraci, jak z parkovišť či nevzhledných zákoutí vybudovat malou městskou oázu nabídne právě hlavní expozice Zahrada za zdí,“ dodává.

Knihovna nabízí ke shlédnutí výstavu pražského výtvarníka Luďka Bárty

Foto Mětská knihovna

Husserl Art – Active je kolekce autorských tisků a je koncipována jako hold prostějovskému rodákovi, filozofovi Edmundu Husserlovi.

Vystavovaná díla představují hravé doplnění rozsáhlejší stejnojmenné výstavy, která nedávno probíhala v prostějovském Muzeu a galerii. V tomto komorním cyklu se autor zabývá možným ztvárněním světoznámého filozofa očima současných komiksových autorů. Zvolený postup „apropriace“ mu umožňuje zrealizovat krátkou exkurzi do zábavné oblasti, kam by se jinak fenomenologie, myšlenkový směr filozofie zformulovaný Husserlem, asi nikdy nedostala. (red)

Tip na výlet. Bratři Saudkovi v Olomouci

Foto Galerie Mona Lisa

V pátek v 17 hodin se v Galerii Mona Lisa uskuteční setkání s rodinou Káji Saudka a autogramiáda Jana Saudka.

Výstava známých dvojčat Jana a Káji Saudkových se koná u příležitosti 85. výročí jejich narození. Současně je výstava Uchvancancující dobrodružství dvou bratrů prodloužena do 25. července. Galerie Mona Lisa je na Horním náměstí 20 v Olomouci. (red)

Modelářská výstava For Model bude na výstavišti Flora Olomouc, ale venku

foto Flora Olomouc

Letadla, lodě, vláčky, vrtulníky, rakety nebo deskové hry – to vše nabízí výstava mini For Model, která se uskuteční o víkendu 27. a 28. června. I do jejího pořádání ale zasáhl koronavirus.

 

„Tato výstava se měla konat tradičně v polovině března, ale kvůli pandemii koronaviru jsme ji museli zrušit. Bylo nám to ale líto, a proto jsme vymysleli nový koncept akce. Výstava mini For Model​ se bude konat v části Smetanových sadů v Olomouci v okolí rybníčku a pavilonů G a H,“ komentuje vznik akce garantka Dagmar Maixnerová.

Tip na výstavu. Václav Ševčík v Městské galerii!

Foto MMP

V Městské galerii v prostějovském zámku byla zahájena výstava ke 120. výročí narození Václava Ševčíka. Při vernisáži na něj zavzpomínal jeho vnuk Karel Tabery.

"Jsem ráda, že městská galerie opět ožila. Ukázalo se také, že bylo dobrým nápadem vyhradit jednu galerijní síň pro výstavy děl místních umělců. Výstavy jsou obměňovány v měsíčních intervalech, což zvyšuje zájem i návštěvnost. Aktuálně se tak mohou lidé přijít podívat na snímky významného prostějovského fotografa Václava Ševčíka. Jak všichni víme, fotoateliér pana Ševčíka neodmyslitelně patří do prostějovské historie a výstava je velmi zajímavá," říká náměstkyně pro kulturu Milada Sokolová. (red)

 

Vladimír Franz míří do Prostějova. S obrazy a hudbou

foto MMPV

Hudební skladatel a výtvarník je známý rozsáhlým tetováním celého těla včetně obličeje. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal svojí prezidentskou kandidaturou, v níž jej před osmi lety podpořili zejména mladí lidé. Již brzy se tento vysokoškolský profesor představí také v Prostějově. Lidé budou moci vyrazit do OC Zlatá brána na výstavu jeho velkoformátových obrazů Má vlast stejně jako na jeho varhanní koncert v hlavním prostějovském kostele.

Vladimír Franz loni oslavil své šedesáté narozeniny. Ve své tvorbě se již více jak deset let intenzivně zabývá českou krajinou, nelze se tedy divit, že jeho výstava nese název Má vlast. „Veškerá dobrá energie, která zde kdy byla, propojila naši krajinu s nebem. Mým cílem je stát se její součástí a propojit ji s krajinou, kterou si neseme uvnitř sebe,“ představil svoji práci Vladimír Franz, který před dvěma lety vydal stejnojmennou knihu obsahující kromě obrazů i jeho úvahy či básně v próze.