výstava

Galerie na zámku opět nabídne prostor pro vystavovatele

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Prostor v přízemí prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí bude opět k mání.

„Nabízíme možnost místím umělcům vystavovat v první místnosti městské galerie. Budeme rádi, když nás o svém zájmu budou informovat,“ uvádí náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Zájemcům bude k dispozici jeden ze sálů v prostějovském zámku, sál pro vystavování fotografií či maleb. K dispozici je také závěsný lištový systém s lanky. Velikost rámů: 42 x 59,4 cm - 20 ks, 50 x 70 cm - 16 ks.

Archiv zve na vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka

ilustrační foto pozvánka

Státní okresní archiv v Prostějově zve na vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka, která se uskuteční v úterý 7. 6. 2022 v 17 hodin v budově SOkA, Třebízského 1, Prostějov. 

Výstavu můžete zhlédnout každé pondělí a středu od 8 do 17 a úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 15 hodin. Výstava potrvá do 7. září 2022. (red)

Tip na výlet. Živé pasti na Floře Olomouc

ilustrační foto

Do jedinečného světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů proniknou návštěvníci blížící se výstavy Živé pasti. Koná se od 2. do 12. června 2022 ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění budou například dvacetileté více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi anebo unikátní sbírka vodních „masožravek“.

Podobu letošní výstavy má nově ve spolupráci se zahradnickým oddělením Výstaviště Flora Olomouc na starost zkušená pěstitelka a odbornice na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. Výstava bude navíc prodejní, návštěvníci tak kromě samotných rostlin mohou od Markéty Aubrechtové získat i cenné rady pro jejich pěstování.

Tip na víkend. Víkendová výstava drobného zvířectva v Držovicích

ilustrační foto ber

Výstava drobného zvířectva - čistokrevných králíků, holubů a drůbeže se uskuteční o víkendu 7. a 8. května v Držovicích v areálu TJ Sokol u fotbalového hřiště.

Dozvíte se, jak tato plemena vypadají, a v případě zájmu si budete moci některé jedince i zakoupit. Během celého víkendu čeká návštěvníky tradiční tombola. Hrát se bude například o dobroty pro dospělé i děti, hračky, krmiva pro zvířata, doplňky do domácnosti, květiny apod.

Občerstvení je rovněž zajištěno. (red)

Během tří dnů dorazilo na výstavu For Model přes 15 tisíc lidí!

Foto For Model

Více než 15 tisíc lidí dorazilo v rozmezí 18. až 20. března 2022 na Výstaviště Flora Olomouc na interaktivní výstavu For Model. Za celou dobu konání této akce jde z hlediska návštěvnosti o vůbec nejvyšší číslo.

„Mám velkou radost, že právě letošní jubilejní 20. ročník výstavy For Model přilákal nejvíce návštěvníků v historii této akce. Podstatnou část z nich navíc tvořily rodiny s dětmi. Těší nás, že na Výstavišti Flora všichni našli mnohdy na celý den zábavu i vhodné zázemí. Navíc jsme nejmladší generaci mohli ukázat jedinečný svět modelů, techniky a nejrůznějších sbírek,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Za letošním úspěchem výstavy stojí také řada vystavovatelů, sběratelů i prodejců. Tentokrát jich na výstavu For Model dorazilo více než sto.

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.

V muzeu je k vidění výstava Starší doba železná v srdci Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějovska

Muzeum a galerie v Prostějově si vás dovoluje pozvat na výstavu s názvem Starší doba železná v srdci Hané, která bude k vidění v budově galerie Špalíček, Uprkova 18 od čtvrtka 17. února do 17. července 2022. Otvírací doba výstavy je od úterý do neděle od 9:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

Výstava s názvem Starší doba železná v srdci Hané čerpá ze záchranných archeologických výzkumů Ústavu archeologické památkové péče v Brně. Návštěvníkům umožní nahlédnout do života našich předků skrze unikátní archeologické objevy a rekonstrukce nálezových situací z doby, kdy oblast Prostějovska ve starší době železné (800-450 před n. l.) patřila do okruhu kultury lužických popelnicových polí, v tomto období označené platěnickou skupinou.

Tip na výlet. Kreslený humor Lubomíra Lichého v Olomouci

ilustrační foto

První výstava v roce 2022, kterou pořádá Vlastivědné muzeum v Olomouci, se nese v duchu starého dobrého humoru. Až do 27. března si můžete prohlédnout jedinečné kreslené vtipy Lubomíra Lichého.

„Mám rád černý humor, konečně dost kreseb se dá zařadit do téhle škatulky, ale nevyhýbám se ani jinému zaměření. Také to je ilustrování knížek a úplně naposled komiksy. V nich je kresba trochu z jiného soudku. Protože patřím do staré generace autorů, všechno je to ruční práce, žádné grafické programy. No a co se týká inspirace, tak to je pro mne i po všech těch letech velká neznámá. Nechám to spíš na návštěvnících výstavy," říká autor. .

Lubomír Lichý – výtvarník, hudebník, textař a golfista, narozen 24.12.1945 v Bánské Bystrici

Tip na výlet. Da Vinci v olomoucké Šantovce

ilustrační foto Šantovka

Unikátní výstava legendárních strojů renesančního umělce a konstruktéra Leonarda Da Vinciho bude od 15. ledna k vidění v prostorách obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci. Do 6. února zde mohou návštěvníci vidět největší technické vynálezy vytvořené podle návrhů italského génia.

Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, který na základě mistrových návrhů vytvořil unikátní kolekci dřevěných maket jeho strojů. Svým dílem překonal odborníky s nejmodernější výpočetní technikou a týmy inženýrů, kteří se marně snažili o totéž. Výstava nabídne také interaktivní prvky pro děti. Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si skromný modelář z Blanska vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR.

Výstavy v zámku jsou prodlouženy!

ilustrační foto plakát

Až do 3. února 2022 si budete moci prohlédnout výstavu obrazů Karla Tomana v prostějovském zámku na Pernštýnském náměstí.

Navíc, od 6. ledna 2022 zde bude k vidění také grafika. Vernisáž proběhne v sedmnáct hodin.

Taktéž prodejní výstavu starožitností v zámku budete moci navštívit déle, konkrétně do 24. března 2022. (red)