výstava

Nový rekord. Na výstavu For Model 2023 přišlo přes 16 tisíc návštěvníků

Foto Flora Olomouc

Překonat historický rekord v návštěvnosti se podařilo pořadatelům letošního 21. ročníku interaktivní výstavy For Model. Na Výstaviště Flora Olomouc na ni v rozmezí 17. až 19. března 2023 přišlo více než 16 tisíc lidí. Doposud nejvyšší počet návštěvníků dorazil na výstavu For Model vloni – přes 15 tisíc. Za celou dobu konání této akce šlo o vůbec nejvyšší číslo.

To platilo do konce minulého týdne, kdy se na olomouckém výstavišti uskutečnil již 21. ročník akce, jež v tuzemsku patří mezi největší výstavy zaměřené na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. „Z překonání loňské návštěvnosti máme velkou radost. Minulý rok se For Model konal po dvouleté covidové odmlce, takže bylo jasné, že se fanoušci poctivé modelařiny, digitálních technologií a sběratelství nemohli dočkat, a i proto jich tehdy zřejmě dorazil rekordní počet.

Tip na víkend. For Model v Olomouci nabídne třímetrovou plachetnici i jízdy Hurvínkem

Foto flora-ol.cz

Vůbec poprvé bude díky letošní výstavě For Model na Výstavišti Flora Olomouc k vidění téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice Le Fleuron s 64 děly. Hotový je teprve od února, jeho stavba zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů Olomouc přes dva roky.

Loď bude tento týden od pátku 17. do neděle 19. března spolu s řadou dalších modelů vystavena v pavilonu A, zážitky však na návštěvníky letošního 21. ročníku oblíbené interaktivní výstavy čekají i na dalších místech. Pavilon E bude patřit železničním modelářům a jen pár kroků od olomouckého výstaviště budou v sobotu 18. března zastavovat historické vlaky.

Interaktivní výstava For Model 2023 přinese řadu novinek

Ilustrační foto https://www.flora-ol.cz/

Tři dny plné zážitků a novinek čekají od 17. do 19. března návštěvníky 21. ročníku interaktivní výstavy For Model na Výstavišti Flora Olomouc.

Jde o jednu z největších tuzemských akcí zaměřenou na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. „Naším cílem je přinášet návštěvníkům nové zážitky. Letos tak kromě oblíbených modelářských sekcí představíme zajímavé exponáty ze světa optiky, nočního vidění, netradičního vozového parku a unikátního televizního prostředí,“ přiblížila některé z novinek na letošní výstavě For Model manažerka projektu Lenka Weiserová.

Zajděte do muzea. Na výstavu Příběh železa

Foto plakát

Výstavu Příběh železa aneb železo v přírodě, dějinách a experimentu můžete navštívit od pátku 17. února do 3. září 2023 v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2.

Výstava mapuje historii výroby a zpracování železa. Geologická část pojednává o minerálech železa, typech železných rud a jejich zpracování v České republice i v Evropě. Archeologická část prezentuje nálezy železných předmětů od nejstarších výrobků ze starší doby železné, přes početné nálezy doby laténské a velkomoravské. Na výstavě bude představena řada unikátních exemplářů z rozdílných lokalit.

„Výstava je zapůjčená z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně," doplnila Markéta Hamzová, tisková mluvčí Muzea a galerie v Prostějově. (red)

Muzeum zve na vernisáž výstavy Restaurování

Foto plakát

Vernisáž výstavy Restaurování / Kříž Kateřiny Breslové ze Smržic se uskuteční ve čtvrtek 9. 2. 2023 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.  Slavnostní zahájení pilotního projektu restaurování předmětů z vlastních sbírek se uskuteční pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka a za přítomnosti radního pro kulturu a památkovou péči Jana Žůrka a náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov Milady Sokolové.

K výstavě promluví přední olomoucký restaurátor Radomír Surma a ředitelka MGP Veronika Hrbáčková. Vernisáž hudebně doprovodí třemi částmi Preludia, Sarabandou a Gigue z 1. suity pro sólové violoncello. Kristýna Dvořáková. 

Muzeum zve na sladkou přednášku o čokoládě

ilustrační foto plakát

Přednáška s názvem Počátky čokolády v Evropě a v Čechách se uskuteční v úterý 7. 2. 2023 v 17 hodin v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

V dnešní době si již neuvědomujeme, že v minulosti byla čokoláda luxusním výrobkem. V předkolumbovské Americe se však kakaovými boby dokonce platilo. Přednáška Karla Černého bude zaměřena na dějiny čokolády a kakaa od 16. do 19. století. Posluchač se dozví o legendách, které se tradují o raných dějinách tohoto sladkého pokrmu. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit si k příležitosti valentýnského svátku zamilovaných kvalitní mléčnou nebo hořkou čokoládu s žánrovými obrázky ze sbírek MGP. Vstupné je 30 Kč. (red) 

Muzeum zve na komentovanou prohlídku výstavy „Nikdy to nevzdám!"

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Komentovaná prohlídka výstavy, dokumentující životní zápasy právníka Františka Doležela (1900–1972), se uskuteční ve čtvrtek 2. února v 17:00 hodin v Galerii Špalíček, na ulici Uprkova 18 v Prostějově. Výstavou provede její autor Lubomír Novotný, historik Vědecké knihovny v Olomouci.

Výstava doprovází stejnojmennou knihu, jež pojednává o Františkovi Doleželovi, právníkovi a státním zástupci, který vynikal svým smyslem pro čest a spravedlnost. Panelovou část doplňuje improvizovaný kinosál odkazující ke kinu Atlas (později kinu Jas), které bylo provozováno v domě, který patřil rodině Františka Doležela. Knihu můžete zakoupit na pokladnách MGP. Výstava byla prodloužena do 26. února. (red)

Obecní knihovna a obec Hrdibořice zvou na vánoční výstavu

Foto plakát

Obecní knihovna a obec Hrdibořice zvou všechny lidi dobré vůle na Vánoční výstavu s kouzlem betlémů a vůní perníků.

Kouzelný čas Vánoc přiblíží betlémy různého stáří, materiálu, klasické i mechanické, perníkové chaloupky a zdobené perníčky. Součástí výstavy je možnost zakoupení drobných dárků. Pro děti je připravena Ježíškova dílnička

Výstava je otevřena v sobotu 26. listopadu, 3. prosince, 10. prosince a 17. prosince 2022 a v neděli 27. listopadu, 4. prosince, 11. prosince a 18. prosince vždy od 14 do 17.30 hodin v budově obvodního úřadu Hrdibořice 6 (boční vchod).  V jiné dny po telefonické domluvě do 7. listopadu 2023 (mobil: 702 315 617 a 777 130 790).

Malby členů skupiny FAKE GUCCI STUDIO uvidíte v Duze

Foto Galerie současného umění Prostějov

Galerie současného umění Prostějov pořádá v prostorách Kulturního klubu Duha – ve středu 14. prosince od 18 hodin vernisáž výstavy.

Maxmilián Aaron Mootz je od roku 2019 studentem ateliéru Malba 2 Vladimíra Skrepla a Milana Mikuláštíka na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 2022 se zúčastnil stáže na UCLM Bellas Artes ve městě Cuenca ve Španělsku. Zabývá se především malbou, intervencemi do veřejného prostoru, guerillovými výstavami, konceptuálními instalacemi a vynalézáním. Napříč tvorbou pracuje s přímou paletou barev, analytickým přístupem k všedním prvkům života ve městě a výrazným intuitivním gestem.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Kunstkamera Jana Švankmajera

Foto Muzeum a galérie Prostějov

Vernisáž výstavy Kunstkamera Jana Švankmajera se uskuteční ve čtvrtek 20. října 2022 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově na nám. T. G. Masaryka 2.

Kunstkamera je výraz, který se používal pro předchůdce muzeí, tzv. kabinety kuriozit, zvláštností či podivností. Jde o sbírku neobvyklých artefaktů, které ukazují svět pomocí přírodnin, ale také rituálních a uměleckých předmětů. Výstava představuje podivuhodný svět kunstkamery vytvořené Janem Švankmajerem, kterou na svých fotografiích ve spolupráci s Milošem Karáskem zachytil Michal Zajíček. Výstava je doplněna artefakty z tvorby Jana Švankmajera a plastikami z Afriky a Tichomoří.

Výstavu můžete navštívit do neděle 8. 1. 2023. (red)