výstava

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

Ilustrační foto ber

Bonsai klub Haná pořádá tento víkend na nádvoří prostějovského zámku už tradiční výstavu bonsaí.

Akce probíhá od pátku do neděle od 9 do 17 hodin. Během výstavy bude navíc probíhat i poradenství v oblasti správného pěstování bonsaj i prodej výpěstků a misek. "V neděli bude probíhat ukázka tvarování od 13 hodin, v tuto dobu na výstavu také zavítá vzácný host – prezident České bonsajové asociace, Ing. Ivan Macháček, který se přijede osobně seznámit s Bonsai klubem Haná a jednotlivými členy a v průběhu odpoledne pak bude hodnotit vystavené bonsaje,“ přidala pozvání Milena Růžičková.

Vstupné je dobrovolné. (red)

V Prostějově se chystá Festival současného umění

ilustrační foto

Třídenní startovní ročník Festivalu současného umění připravuje na přelomu září a října Galerie současného umění Prostějov při Kulturním klubu Duha. Akce pořádaná pod záštitou statutárního města Prostějov nabídne pestrý průřez tvorbou soudobých umělců různých generací.

Vznik festivalu podpořila náměstkyně primátora Milada Sokolová. „Jsem velice ráda, že se v Prostějově bude konat akce, která dle mého názoru, má potenciál stát se událostí s dlouholetou tradicí a zpestřením kulturního života města,“ uvedla.

V prostorách Galerie současného umění, Muzea a galerie v Prostějově, prostějovského zámku, kina Metro 70, Střední školy designu a módy nebo i netradičně prostějovského hřbitova a na dalších několika místech, budou k vidění umělecká díla z oblasti malby, grafiky, fotografie sochařství, ale i videoartu či performance.

Zajděte na vernisáž výstavy Masarykovy návštěvy v hanáckém Jeruzalémě!

ilustrační foto pozvánka

Vernisáž se koná již dnes, tj. ve čtvrtek 9. 9. 2021 v 16:30 v galerii Špalíček v Uprkově ulici v Prostějově.

V září letošního roku uplyne 100 let, kdy prezident T. G. Masaryka navštívil Prostějov poprvé. Proto Muzeum a galerie v Prostějově ve spolupráci se statutárním městem Prostějovem a spolkem Hanácký Jeruzalém nabídne při příležitosti tohoto výročí výstavu s názvem Masarykovy návštěvy v hanáckém Jeruzalémě. "Tatíček Masaryk", jak mu bylo také přezdíváno, byl většinou doprovázen představiteli vlády, synem Janem či dcerou Alicí nebo Olgou, zástupci tisku, fotografy nebo filmovým štábem. Samotná návštěva však netrvala příliš dlouho, jen několik hodin.

OBRAZEM: Letní Flora letos nesla podtitul Souznění s přírodou. A byla skvělá

Foto čtenář

Řadu fotografií z letošní letní Flory Olomouc redakci zaslala jedna z výherkyň soutěže o vstupenky. A nešetřila chválou.

„Jely jsme s kamarádkou v pátek po obědě, k našemu překvapení jsme obratem našly místo k parkování a ani u vstupu nebyl problém. A pak jsme se jen kochaly,“ napsala k fotografiím. Pochválila hlavní expozici, která byla inspirována antikou. Ji samotnou uchvátily mečíky jedinečných barev a velkokvěté venkovní ibišky. Její přítelkyně zase obdivovala obrovské lilie, dosahující výšky dvou metrů.

„Bylo to skvělé, odjížděly jsme s prázdnými kapsami, ale taškami nádherných úlovků a spoustou úžasných vzpomínek,“ dodala.  (red)

Zlatá Brána bude hostit pět desítek slavných českých Rakušanů

ilustrační foto pozvánka

V pondělí 9. srpna ve 13 hodin bude v prostorách prostějovské Zlaté Brány slavnostně představena veřejnosti panelová výstava s názvem Slavní čeští Rakušané. Výstava představuje pět desítek nejvýznamnějších rakouských osobností českého původu nebo s významným vztahem k naší kultuře.

Z Olomouckého kraje je v kolekci zastoupeno celkem jedenáct osobností, z nichž dvě jsou přímo spojeny s Prostějovem. Jde o prostějovské rodáky Edmunda Husserla a Maxe Fleischera.

Edmund Husserl proslul jako filozof a zakladatel fenomenologie. Jeho rodný dům, který stával v někdejší jižní části židovského ghetta, v dnešní době již neexistuje, slavného filozofa však ve městě připomínají dvě pamětní desky. Jedna umístěná na fasádě prostějovské radnice, druhá na budově Finančního úřadu. Z této desky se Husserl symbolicky „dívá“ právě do míst, kde stával jeho rodný dům.

Tip na výlet. Body Worlds – Cyklus života Brno

Foto www.bodyworlds.cz

Čeká vás více než 150 exponátů lidského těla, včetně 15 ikonických plastinátů. Je pro zajímavost, od roku 1995, kdy výstava vznikla, ji vidělo více než 150 milionů lidí ve 140 městech po celém světě.

Prostory pro vystavovatele v zámecké galerii jsou od října opět k mání

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Prostory v prostějovském zámku na Pernštýnském náměstí budou od 1. října k dispozici vystavovatelům. K dispozici je sál pro vystavování fotografií či maleb a závěsný lištový systém s lanky.

„Nabízíme možnost prezentace fotografií či maleb zejména zájemcům z našeho regionu. Věříme, že takto přilákáme návštěvníky nejen sem, ale také do navazujících sálů městské galerie,“ říká náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Zájemci z řad vystavovatelů (v první síni městské galerie zámku) se mohou hlásit na oddělení DUHA kulturní klub, konkrétně u Aleny Dvořákové na adrese alena.dvorakova@prostejov.eu či telefonu 582 329 379. (red)

Letní Flora Olomouc se blíží. Nabídne řadu novinek

ilustrační foto Flora Olomouc

Letní Flora bude na olomouckém Výstavišti Flora probíhat od čtvrtka 19. až do neděle 22. srpna. Nese podtitul Souznění s přírodou.

Jednou z novinek je fakt, že na letošní Letní Floru dorazí také zástupci Ovocnářské Unie České republiky a Zelinářské unie Čech a Moravy, kteří tak obohatí již tradičně atraktivní expozice v hlavním pavilonu A.

"Tomu bude dominovat ohromující květinová expozice. Jeden z jejích hlavních prvků se dokonce bude vznášet nad hlavami návštěvníků. Autoři expozice totiž našli inspiraci ve Visutých zahradách Semiramidiných," podotýká projektová manažerka Letní Flory Zuzana Chalupová.

Jan Saudek přiveze do Prostějova svou představu krásy ženského těla

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Jan Saudek patří mezi nejznámější české fotografy a jeho díla tradičně budí emoce. Vůbec poprvé si jeho tvorbu mohou zblízka prohlédnout také Prostějované. Výstava s názvem Fenomén Saudek jim nabídne průřez tvorbou v podobě několika desítek velkoformátových fotografií. Výstavu návštěvníci najdou v galerii Špalíček Muzea a galerie v Prostějově, přístupná bude od 4. června do 5. září.

Návštěvníkům se představí soubor několika desítek velkoformátových snímků, půjde o průřez celoživotní tvorbou Jana Saudka. „Výstava zahrnuje černobílé, sépiové ale i kolorované snímky s oprýskanou zdí, která je pro Saudkovu fotografii typická. Pokud bychom je datovali, jde o díla od šedesátých let až po přelom tisíciletí. Kromě fotografií jsme na výstavu získali také tři obrazy. Pan Saudek se aktuálně vyjadřuje především malbou, tematicky však stále v duchu svých fotografií, opět tedy pracuje se ženským tělem,“ prozradila Kamila Husaříková, kurátorka výstavy.

Tip na víkend: Výstava králíků a drobného zvířectva v Plumlově

Ilustrační foto ber

Český svaz chovatelů, z.s., Základní organizace Plumlov zve na místní výstavu králíků, drůbeže a holubů. Koná se o tomto víkendu v areálu ZO ČSCH na Tyršově náměstí v Plumlově.

Navštívit ji můžete v sobotu od 13:00 do 18:00 hodin a v neděli potom od 08:00 do 16:00 hodin. K vidění budou králíci všemožných plemen, včetně zakrslých, ale také drůbež a holubi.

„Občerstvení je zajištěno,“ přidávají k pozvání pořadatelé. (red)