tip na víkend

Tip na neděli. Bleší a sběratelský trh

Ilustrační foto archiv PvN

V pořadí druhý letošní bleší trh bude mít premiéru v neděli v areálu městské tržnice v Prostějově. Jako vždy tady na sběratele a milovníky starých věcí bude čekat řada pokladů.

Hračky, odznaky, sklo, porcelán, knihy, bižuterie, obrazy či vzácné vydání časopisu Playboy, přiláká jistě řadu zájemců. „Trh se bude konat opět v době od 8 do 11 hodin," přidal pozvání galerista a pořadatel Jindřich Skácel. (ber)

Tip na víkend. Tvarůžkový festival v Olomouci

Ilustrační foto olomouc.eu

Gastronomické speciality, koncerty známých kapel a letos nově i soutěž top kuchařů o titul Tvarůžkového krále. Sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu slibuje gurmánské zážitky i program plný zábavy. V sobotu 13. a v neděli 14. dubna provoní olomoucké Horní i Dolní náměstí.

Ochutnat je bude možné třeba ve formě tvarůžkových zákusků, burgerů či pralinek. K tomu nebudou chybět originální značky piv místních minipivovarů a doplní je další krajové produkty. "Loni přivítal festival více než dvacet tisíc návštěvníků a prodalo se na něm rekordních sedm tun tvarůžků. Věřím, že letošní ročník bude neméně úspěšný," uvádí náměstek olomouckého primátora pro cestovní ruch Viktor Tichák.

Tip na neděli. Výstava Odpudiví nebo kouzelní v olomoucké Pevnosti poznání

ilustrační foto ber

V neděli bude v Pevnosti poznání k vidění na pět desítek nejrůznějších druhů bezobratlých, plazů a obojživelníků. Akce s názvem Odpudiví nebo kouzelní je určena pro širokou veřejnost a je zdarma v rámci běžného vstupného do interaktivního centra Univerzity Palackého. Výstava je otevřena od 10 do 18 hodin.

Vedle ukázek živých zvířat (mimo jiné také několika druhů švábů, štírů či sklípkanů) se budeme společně bavit o chovatelství, teraristice a herpetologii.

Nebudou chybět ani entomologové, kteří představí různé metody terénního výzkumu. Odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů nás seznámí také s jedinými létajícími savci a smyslem jejich ochrany. Kromě zvířat se mohou návštěvníci tak těšit na vědecko-expediční přednášky a doprovodný program v laboratoři, vědecké dílně i interaktivních expozicích.

Tip na víkend. VrchyHobbyCup v Konici

Foto archiv PVNovinky

VrchyHobbyCup je série hobby závodů s cílem většího počtu najetých kilometrů bez zbytečných formalit. Jednotlivé jízdy jsou měřený profesionální časomírou na optickém principu. Jedny takové se po oba víkendové dny konají v Konici. Závodit se bude tradičně, na trati do Březského vrchu.

Zatímco jezdci se potkají už po sedmé ráno, pro diváky začne podívaná v 8,15 hodin, kdy začnou tréninkové jízdy. Ty potrvají do 9,45 hodin, od 10 do 17 pak už přijde čas na samotné závody. Na start se má postavit 130 závodních aut, od historiků po nejnovější žihadla.

„Závody jsou po bezpečnostní stránce velice dobře zajištěny, k dispozici je rychlá záchranná služba, hasičská jednotka, dále pak vyprošťovací vůz se zásobou přenosných hasicích přístrojů,“ doplňují pořadatelé. (ber)

Tip na výlet. Velikonoční Zlatá farma Štětovice

Foto ber

Zlatá farma ve Štětovicích je otevřena po celé velikonoční svátky. Dobrou kávu, zákusek a další lahůdky si tak můžete dát i v pondělí.

Pro děti je nachystána řada atrakcí, od pískovišť po slaměnou opičí dráhu či hrad. Podívat se mohou do ohrady za kozičkami, poškrabat prasátka a pohladit bílé hlavy místních jalovic. Potěší je i velké množství dopravních prostředků, které jsou volně k dispozici. Je to i možnost projížďky na koních. (ber)

Tip na velikonoční víkend. Rekviem za rytíře v Plumlově

ilustrační foto ber

Od pátku 29. března až do pondělí 1. dubna vždy od 9:30 až do 17:30 hodin bude na zámku v Plumlově probíhat celodenní program.

V něm vystoupí významná skupina šermu Fuente Ovejuna, žonglérské divadlo Komedianti na káře, šermířská společnost Divadlo bez střechy či kejklíř Tomáš Bílek. K vidění budou ukázky drátování s Miluší Hrachovinovou, sokolníci a lidé budou moci zavítat i na speciální kostýmované prohlídky zámku či netradiční prohlídky pohádkových sklepů. Na nádvoří rovněž bude probíhat Velikonoční drátenický jarmark. (red)

Tip na sobotu. Historický kočár na cestách a výstava kočárů z filmů a pohádek

Foto plakát

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem připravilo na dnešek, 23. března, společně s obcemi a městem Konice pozoruhodnou akci. Slavnostně vypravuje historický cestovní kočár jedoucí po pamětihodných místech Olomouckého kraje. Hlavní zastávka a program je v Konici, pozoruhodné tím, že se zde v dávných dobách přepřahaly koně v povozech.

Akce tohoto druhu se jinde na území ČR nekoná. Jde o zviditelnění obce, města nebo památky a propojení všech generací v našem kraji. Proto je velmi důležité informovat všechny občany a dopřát jim tuto podívanou. Samotná akce je také velmi náročná pro všechny účinkující.

Tip na sobotu. Depozitář muzea Českých drah a jízda historickým Hurvínkem

Ilustrační foto Josef Vendolský

Už dnes, v sobotu 23. března se letos poprvé mohou zájemci svézt historickým vlakem. U příležitosti konání veletrhu For Model 2024 na výstavišti Flora vyjedou mezi olomouckým hlavním nádražím a Řepčínem historické vlaky sestavené z legendárních historických motoráčků M 131.1 "Hurvínek". Vlaky budou zastavovat také na zastávkách Olomouc město a Olomouc-Nová Ulice, odkud je to pár kroků do místa konání výstavy. Své brány v sobotu otevře také olomoucký depozitář ČD Muzea.

Zvláštní vlaky, na kterých budou nasazeny motorové vozy Hurvínek, budou odjíždět z Olomouce hl. n. v 09:30, 11:30, 13:30 a 15:30, zpět z Olomouce-Řepčína se budou vracet v 09:57, 11:57, 13:57 a 15:57. Kapacita těchto vlaků bude omezena, prodej jízdenek bude zajištěn pouze ve vlaku. Jednosměrná jízdenka pro cestující 15 let a starší bude stát 70 korun, pro děti od 6 do 15 let pak 40 korun," říká tiskový mluvčí ČD Filip Medelský.

Tip na víkend. Svět kostek na ZŠ Kollárova

Foto FB

Interaktivní výstava Lego kostek bude k vidění o víkendu 2. a 3. března v tělocvičně ZŠ Kollárova v Prostějově. Výstava bude v sobotu přístupná od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin.

Těšit se můžete na herní koutky, funkční model LEGO festivalu, historické i moderní stavby, obrazové mozaiky, vesnice, dioramata z oblíbených filmových sériích a spoustu jiných zajímavých modelů. Návštěvníky čeká doprovodný program se soutěžemi o věcné ceny a specializovaný prodej jednotlivých LEGO dílků, minifigurek a stavebnic. Vstupné na místě – dítě 70 Kč, dospělý 80 Kč a rodinné vstupné 250 Kč. (ber)

Tip na neděli. Otužilci si zaplavou v Podhradském rybníku

Foto archiv PvNovinky.cz

V neděli 25. února se do chladných vln Podhradského rybníka v Plumlově vnoří milovníci zimního koupání.

Sejdou se už po třetí u občerstvení U Sandokana před 14 hodinou. Můžete se k nim přidat, nebo je podpořit. „Nezapomeňte si plavky s ručníkem a dorazte se vykoupat. Po koupeli můžete využít horkou sudovou lázeň, navíc každý otužilec, který vleze do vody, dostane volnou vstupenku na Rock na Plumlově 2024,“ vzkazuje za pořadatele Milan Piňos. (ber)