tip na víkend

Tip na sobotu. Den s kluby vojenské historie na zámku Plumlov

Foto FB KVH Litava

Klub vojenské historie Litava, z.s. a zámek Plumlov zvou širokou veřejnost na Dětský den s kluby vojenské historie. Uskuteční se v sobotu 27. května na nádvoří a ve sklepení zámku Plumlov.

Program se rozjede v 9 hodin a potrvá do 17 hodin. Mimo nejrůznějších ukázek z minulosti vojenství jsou na programu soutěže pro děti.  Vstup na akci je VOLNÝ! (red)

Tip na víkend. Prima FRESH festival v Olomouci

Ilustrační foto Prima FRESCH festival

Legendy české gastronomie pod jedním nebem potkáte v pátek 26.  a v sobotu 27. května na olomouckém Výstavišti Flora. Přiláká je se Prima FRESH festival 2023.

Degustační menu naservírují slavné restaurace v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha ve spolupráci s Valoria Restaurant. Ochutnat budete moci i menu od Českého národního týmu kuchařů a cukrářů, Restaurace U Sapíků na Klokočné a Restaurantu Marcela Ihnačáka. Nebudou chybět ani špičkové místní či zážitkové restaurace.

Tip na víkend. XIII. ročník Festivalu vojenské historie na hradě Helfštýn

Ilustrační foto helfstyn.cz

V sobotu 20. a neděli 21. května se v době od 9.30 do 18 hodin koná na hradě Helfštýn, v Týně nad Bečvou přehlídka skupin historického šermu.

Šermíři z různých období válečných dějin se opět po roce vrací na středověký hrad Helfštýn. Projekt si klade za cíl připravit a uskutečnit akci zaměřenou na historii vojenství nejen olomouckého kraje s bohatým doprovodným programem. Festival vojenské historie je připraven tak, aby zaujal co nejširší publikum, zejména rodiny s dětmi. Na hradě budou k vidění v hlavním programu prestižní spolky a kluby vojenské historie a tzv. Living-history, a to od dob římských až po první světovou válku.

Tip na sobotu. Redneck Machine Fest Výšovice

ilustrační foto pixabay.com

V sobotu 20. května od 10 hodin se v zámeckém parku ve Výšovicích koná sraz motocyklů, automobilů, traktorů a jiných vozidel.

Buranská vyjížďka startuje v 11 hodin. Od 15 hodin vystoupení kapel a doprovodný program v podobě pivních a moto soutěží, fire show nebo dámského striptýzu. ZA Vstupné je 250 korun. (red)

Tip na víkend. Hanácké kování v zámku v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto plakát

V pořadí 5. Mezinárodní setkání kovářů "Olomoucký FORTEL 2022 aneb HANÁCKÉ KOVÁNÍ" pořádá Spolek Kováři Olomouckého Kraje. Tentokrát se 20. a 21. května sejdou v areálu zámku Čechy pod Kosířem.

"Při práci u kovadlin se představí členové spolku a jejich hosté z české republiky i zahraničí. Přijďte se podívat na starobylé řemeslo světové úrovně," zvou pořadatelé. Součástí akce je i prodejní výstava nožů. (red)

Tip na víkend. Lego kostkování v Olomouci

ilustrační foto plakát

Již čtvrtý ročník Kostkování bude o víkendu hostit SŠP Rooseveltova v Olomouci. Zajděte se podívat na originální modely a stavby a vyzkoušejte vlastní zručnost!

Kostkování je odlišné od jiných LEGO akcí tím, že kromě LEGO modelů a originálních staveb pro své návštěvníky přináší téměř čtyřicítku herních a stavěcích koutků.  Na své si přijde každý příznivec LEGO kostiček, a to malé děti v DUPLO herně, tatínkové a dědečkové v rozsáhlé TECHNIC zóně, maminky uvítají největší sbírku figurek Friends v ČR a všichni budou moci stavět SW lodě, hmyzáky, své vlastní LEGO brýle, nekonečný minecraft svět a mnoho jiného zajímavého.

Tip na výlet. Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do křížové chodby i multimediální expozici

Foto muo.cz

Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna otevřelo Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Poprvé v novodobé historii jsou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami.

„Obdobně pak o patro výš je díky nové lávce nad klenbami ambitu možné projít nejen pozůstatky někdejšího paláce biskupa Zdíka s bohatě zdobenými románskými okny, ale celý ochoz. Navíc po stavebních úpravách v části podkroví někdejšího kapitulního děkanství vznikl prostor pro novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší,“ upřesnil Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí.

Tip na víkend. Burger Street Festival v Olomouci

Ilustrační foto pixabay.com

Milovníci burgerů zbystřete.  K Šantovce se tento víkend opět sjedou nejlepší burger makeři z celé republiky. Od pátku do neděle zde můžete ochutnávat skvělé burgery například od JJ Grill Bill, BurgerLand, Bad Boys Burgers&Grill, Bistra Paulus a řady dalších. Sladkou tečku nabídnou vafle, makronky a populární churros. Akce je pro všechny návštěvníky zdarma.

Nabídka burgerů osloví skutečně všechny. Na své si přijdou i vegetariáni a vegani, zakousnout se můžete také do bezlepkové housky. Fajnšmekři mohou místo hovězího vyzkoušet například maso z lososa. Chybět nebude ani sladká tečka v podobě populárních churros, vaflí, makronek či rolované zmrzliny. Celé to pak můžete spláchnout chutným nealkoholickým či alkoholickým nápojem.

Sovinec zve na víkend s Kmotrou smrtí

Foto sovinec.cz

Ve dnech 29. dubna až 1. května 2023 se na hradě Sovinci koná tradiční akce Kmotra smrt – Vojenská historie aneb bojové umění středověku. Zatímco sobota se bude věnovat Tajemství střelného prachu, v neděli to bude Dobývání hradu Sovinec. Pondělí bude patřit Kouzelným kejklířům.

Účinkovat budou Elitní mušketýrský regiment CORPORAL, Vyhlášená šermířská a divadelní společnost

DIVADLO BEZ STŘECHY, Skupina scénického šermu ALLEGROS, kejklíř Tomáš Křupala. K vidění budu sokolnické ukázky výcviku dravých ptáků a po celý den dětské pohádky s PÉŤOU SVĚTOŠLÁPKEM.

Shlédnete nefalšované souboje na sekery, palcáty i meče a podíváte se na vývoj palných zbraní a obléhací techniky. Kovářské řemeslo představí mistr Jakub a představí se i brašnářská řemeslná dílna.

Hrad bude otevřen denně od 9 do 17:30 hod.

Tip na výlet. Řízkový víkend ve Žraloku

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes a zítra, tedy v sobotu 22. a neděli 23. dubna, se v Kempu Žralok v Plumlově koná Řízkový víkend.

Od 12 hodin tam budou k mání smažené řízky na několik způsobů s domácím bramborovým salátem a dalšími přílohami. Dobrou chuť! (red)