zámek

Kasteláni hodnotí uplynulou sezónu. Do Čech pod Kosířem zavítalo 34 tisíc návštěvníků

Ilustrační foto ZČpK

Po dvou covidových letech mohly vloni památky v regionu konečně rozjet naplno turistickou sezónu. Z pohledu hradu Helfštýn i zámků v Čechách pod Kosířem a v Úsově byl minulý rok úspěšný, což se odrazilo především na návštěvnosti. Do všech tří zmiňovaných míst investuje Olomoucký kraj prostřednictvím svých příspěvkových organizací.

Zámek v Čechách pod Kosířem přivítal více než 34 tisíc návštěvníků. Do přilehlého zámeckého parku pak vyrazilo odhadem 150 tisíc lidí. „Prohlídkové trasy se těšily značnému zájmu, na zámeckém okruhu návštěvníky lákala novinka v podobě zapůjčeného posledního velkého díla od Josefa Mánesa s názvem Utonulý,“ řekl kastelán Martin Váňa.

Plumlovský zámek má svůj 3D model

Ilustrační foto https://www.plumlov-zamek.cz/

V rámci projektu Bezpečné snímání historických objektů bezpilotními helikoptérami odborníci z pražského ČVUT ve spolupráci s Národním památkovým ústavem nasnímali pomocí dronů plumlovský zámek. Nové záběry ukazují podobu a stav fasády nejnovější Národní kulturní památky.

Cílem projektu NAKI bylo vyvinout technologii autonomních dronů, které by dokázaly skenovat interiéry a exteriéry historických budov. Podle Martina Škobrtala z Národního památkového ústavu slouží drony v památkové péči zejména pro dokumentaci a průzkum kulturních památek. Zejména pak nedostupných nebo nebezpečných míst, kam se nedá dostat bez použití vysokozdvižných plošin či lešení. „Zámek Plumlov byl pro tento výzkumný projekt vybrán díky uměleckohistorickým kvalitám. Pomocí dronů byla snímána hlavně fasáda.

Tip na víkend. Strašidelný zámek Čechy pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Co se stane, když jste nuceni prodat rodový zámek, ale vy to ve skutečnosti nechcete? Kdo vám jen pomůže? Že by třeba duchové? To můžete zjistit 28. a 29. října na zámku v Čechách pod Kosířem!

Program:

Pátek 28. 10.

18.00 - 22.00 strašidelné prohlídky zámku

17.00 - 22.00 dílničky na Hanácké ambasádě

Sobota 29. 10.

17.00 - 22.00 strašidelné prohlídky zámku

12.00 - 22.00 přadleny na zámku

13.00 - 22.00 dílničky na Hanácké ambasádě

Od pátku 28. až do neděle 30. 10. čekají návštěvníky klasické prohlídky zámku (9.00 - 15.00), kavárna Kafe v parku a Hanácká ambasáda.

Tip na víkend. Podzim na zámku v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Nejoblíbenější kratochvílí šlechty byly již v dávných dobách hony, nebo chcete-li lovy. Právě na ně se zaměří zámek v rámci akce "Podzim na zámku" o víkendu 22. a 23. října 2022. Čeká na nás bohatý program pro všechny věkové kategorie, stačí si jen vybrat.

Po celý víkend budou probíhat komentované prohlídky zámku i parku, rodinná pátrací hra v parku, střelba z luku na malované terče. V době od 10 do 15 hodin bude k vidění maňáskové divadélko "O hraběti a lišce" pro nejmenší návštěvníky, kteří si mohou od 11 do 15 hodin vyzkoušet zámeckou dílničku "vyrábíme z přírodnin". Hanácká ambasáda bude otevřena od 13 do 17 hodin.

V sobotu od 13 do 16 hodin na zájemce čeká lesní pedagogika (úkoly a ukázky týkající se lesa a myslivosti) a v neděli od 13 do 15 hodin setkání s živou liškou Coco a povídání (nejen) o ní.

Přijďte oslavit Den české státnosti na zámek v Čechách pod Kosířem!

ilustrační foto plakát

Přemýšleli jste někdy, proč je patronem českého národa právě sv. Václav? Má tento světec vůbec něco společného s naším zámkem? Víte například, co je to palladium země české, nebo kolik drahokamů je na svatováclavské koruně?

„To, i mnohem více, se dozvíte ve středu 28. 9. 2022 během našich speciálních kostýmovaných prohlídek, které začínají v 10.00, 11.00, 13.00 a 14.00. Částí tematicky vyzdobených zámeckých interiérů Vás provedou malé i velké hraběnky, a taky jedna služka,“ zve kastelán Martin Váňa.

Tip na sobotu. Loučení s prázdninami v Čechách pod Kosířem

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Prázdniny utekly jako voda, a tak je pomalu načase se s nimi patřičně rozloučit. Jak? No přece dětským odpolednem na zámku v Čechách pod Kosířem! Koná se v sobotu 27. srpna 2022.

Návštěvníky čeká v době od 13 do 15 hodin maňáskové divadélko "Jak princezna ke štěstí přišla...", od 14 do 16 hodin maňáskové divadélko "O Kosíři", ve 13.30, 14.30, 15.30, a 16.30 korálková dílnička, od 13 do 17 hodin lukostřelba + překážková dráha pro běh s koníkem na tyči.

Ve 14.30 hodin se koná prohlídka zámeckých interiérů přizpůsobená dětem od 3 do 8 let. „Nutná je rezervace míst předem na tel. 773784110 nebo rezervacecpk@vmo.cz,“ vzkazuje kastelán Martin Váňa. (red)

Tip na víkend. Zámecký open-air ples v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto

III. ročník zámeckého open-air plesu u oranžérie zámku Čechy pod Kosířem se koná v sobotu 20. srpna 2022 od 19. hodiny. 

Těšit se můžeme nejen na unikátní prostředí a vynikající taneční hudbu, ale také na bohatý program, kde je vhodné vyzdvihnout taneční workshop účastníků soutěže Stardance, Kristýny Coufalové a Jana Tománka.

Vstupenky je možno zakoupit na pokladně zámku nebo on-line na webových stránkách zámku www.zamekcechy.cz.

Fb akce: https://www.facebook.com/events/1140655613495896. (red) 

Zámek Čechy pod Kosířem zve na hrané kostýmované prohlídky

ilustrační foto plakát

Hrané kostýmované prohlídky zámku v Čechách pod Kosířem jsou naplánovány na dnešní den, tj. 6. 7. 2022. Co všechno se může stát, když si konečně najdete ženicha, ale "papá" a "mamá" o tom nechtějí ani slyšet? Příběh jako z pohádky o peripetiích kolem svatby hraběte Františka Josefa II. Silva-Taroucy a princezny Gabriely Schwarzenbergové bude tématem letošních červencových hraných kostýmovaných prohlídek s názvem "Svatba? Bude!".

Humorně zpracovaný příběh založený na skutečných událostech budete moci zhlédnout 6. 7. 2022, vždy v časech 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00.

Prohlídky jsou vhodné pro celou rodinu, takže vezměte partnery, děti, babičky, dědečky, strýčky, tetičky, kamarády, a o červencových svátcích dorazte do Čech pod Kosířem!

Vstupné: 150 Kč/dospělí, 100 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let (při rezervaci nutno nahlásit)

„Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo zakoupit lístky online,“ dodává kastelán Martin Váňa. (red)

Neznámé dílo geniálního malíře Josefa Mánesa fascinuje příběhem i uměleckou kvalitou

Foto VM Olomouc

Minimálně celá Evropa teď bude mluvit o zámku v Čechách pod Kosířem. Po 140 letech zde mohou návštěvníci spatřit doposud neznámé a současně mimořádné dílo geniálního malíře Josefa Mánesa. Jedinečná olejomalba s názvem Utonulý je – a to skutečně pro celou Evropu – fascinující hned z několika důvodů.

Zaprvé je kvůli ní nutné přepsat dějiny evropského umění. Obraz o rozměrech 26,3 x 21,3 cm dokazuje, že Mánes v závěru života technikou malby předběhl svoji dobu. Dvě desetiletí před nástupem impresionismu se dokázal vzepřít tehdy vládnoucímu stylu. Nebýt jeho smrti, stál by český malíř v čele nového trendu, jenž posléze ovládl evropskou uměleckou scénu. Zadruhé. Obraz byl zhruba 140 let ukrytý před zraky odborníků i veřejnosti. Nyní se mu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci dostane zasloužené pozornosti.

Tip na sobotu. Zámek v Čechách pod Kosířem zve na dětské odpoledne!

ilustrační foto plakát

Přijďme v sobotu 2. července oslavit začátek prázdnin na zámek v Čechách pod Kosířem. Nebudeme litovat!

Od 14 hodin začne prohlídka zámeckých interiérů určená dětem od 3 do 8 let, vstupné - 140 Kč/dospělí, 90 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let. „Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo koupit vstupenky on-line,“ upozorňuje kastelán Martin Váňa.

Ve 13, 14.30 a 16 hodin bude k vidění maňáskové divadélko "O princezně a mlynáři" - vstupné je dobrovolné.

Ve 13.30, 15 a 16.30 hodin bude k dispozici tvořivá dílnička pro děti, které si od 13 až do 17 hodin budou moci vyzkoušet lukostřelbu a překážkovou dráhu pro běh s koníkem na tyči. (red)