zámek

Přijďte oslavit Den české státnosti na zámek v Čechách pod Kosířem!

ilustrační foto plakát

Přemýšleli jste někdy, proč je patronem českého národa právě sv. Václav? Má tento světec vůbec něco společného s naším zámkem? Víte například, co je to palladium země české, nebo kolik drahokamů je na svatováclavské koruně?

„To, i mnohem více, se dozvíte ve středu 28. 9. 2022 během našich speciálních kostýmovaných prohlídek, které začínají v 10.00, 11.00, 13.00 a 14.00. Částí tematicky vyzdobených zámeckých interiérů Vás provedou malé i velké hraběnky, a taky jedna služka,“ zve kastelán Martin Váňa.

Tip na sobotu. Loučení s prázdninami v Čechách pod Kosířem

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Prázdniny utekly jako voda, a tak je pomalu načase se s nimi patřičně rozloučit. Jak? No přece dětským odpolednem na zámku v Čechách pod Kosířem! Koná se v sobotu 27. srpna 2022.

Návštěvníky čeká v době od 13 do 15 hodin maňáskové divadélko "Jak princezna ke štěstí přišla...", od 14 do 16 hodin maňáskové divadélko "O Kosíři", ve 13.30, 14.30, 15.30, a 16.30 korálková dílnička, od 13 do 17 hodin lukostřelba + překážková dráha pro běh s koníkem na tyči.

Ve 14.30 hodin se koná prohlídka zámeckých interiérů přizpůsobená dětem od 3 do 8 let. „Nutná je rezervace míst předem na tel. 773784110 nebo rezervacecpk@vmo.cz,“ vzkazuje kastelán Martin Váňa. (red)

Tip na víkend. Zámecký open-air ples v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto

III. ročník zámeckého open-air plesu u oranžérie zámku Čechy pod Kosířem se koná v sobotu 20. srpna 2022 od 19. hodiny. 

Těšit se můžeme nejen na unikátní prostředí a vynikající taneční hudbu, ale také na bohatý program, kde je vhodné vyzdvihnout taneční workshop účastníků soutěže Stardance, Kristýny Coufalové a Jana Tománka.

Vstupenky je možno zakoupit na pokladně zámku nebo on-line na webových stránkách zámku www.zamekcechy.cz.

Fb akce: https://www.facebook.com/events/1140655613495896. (red) 

Zámek Čechy pod Kosířem zve na hrané kostýmované prohlídky

ilustrační foto plakát

Hrané kostýmované prohlídky zámku v Čechách pod Kosířem jsou naplánovány na dnešní den, tj. 6. 7. 2022. Co všechno se může stát, když si konečně najdete ženicha, ale "papá" a "mamá" o tom nechtějí ani slyšet? Příběh jako z pohádky o peripetiích kolem svatby hraběte Františka Josefa II. Silva-Taroucy a princezny Gabriely Schwarzenbergové bude tématem letošních červencových hraných kostýmovaných prohlídek s názvem "Svatba? Bude!".

Humorně zpracovaný příběh založený na skutečných událostech budete moci zhlédnout 6. 7. 2022, vždy v časech 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00.

Prohlídky jsou vhodné pro celou rodinu, takže vezměte partnery, děti, babičky, dědečky, strýčky, tetičky, kamarády, a o červencových svátcích dorazte do Čech pod Kosířem!

Vstupné: 150 Kč/dospělí, 100 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let (při rezervaci nutno nahlásit)

„Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo zakoupit lístky online,“ dodává kastelán Martin Váňa. (red)

Neznámé dílo geniálního malíře Josefa Mánesa fascinuje příběhem i uměleckou kvalitou

Foto VM Olomouc

Minimálně celá Evropa teď bude mluvit o zámku v Čechách pod Kosířem. Po 140 letech zde mohou návštěvníci spatřit doposud neznámé a současně mimořádné dílo geniálního malíře Josefa Mánesa. Jedinečná olejomalba s názvem Utonulý je – a to skutečně pro celou Evropu – fascinující hned z několika důvodů.

Zaprvé je kvůli ní nutné přepsat dějiny evropského umění. Obraz o rozměrech 26,3 x 21,3 cm dokazuje, že Mánes v závěru života technikou malby předběhl svoji dobu. Dvě desetiletí před nástupem impresionismu se dokázal vzepřít tehdy vládnoucímu stylu. Nebýt jeho smrti, stál by český malíř v čele nového trendu, jenž posléze ovládl evropskou uměleckou scénu. Zadruhé. Obraz byl zhruba 140 let ukrytý před zraky odborníků i veřejnosti. Nyní se mu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci dostane zasloužené pozornosti.

Tip na sobotu. Zámek v Čechách pod Kosířem zve na dětské odpoledne!

ilustrační foto plakát

Přijďme v sobotu 2. července oslavit začátek prázdnin na zámek v Čechách pod Kosířem. Nebudeme litovat!

Od 14 hodin začne prohlídka zámeckých interiérů určená dětem od 3 do 8 let, vstupné - 140 Kč/dospělí, 90 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let. „Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo koupit vstupenky on-line,“ upozorňuje kastelán Martin Váňa.

Ve 13, 14.30 a 16 hodin bude k vidění maňáskové divadélko "O princezně a mlynáři" - vstupné je dobrovolné.

Ve 13.30, 15 a 16.30 hodin bude k dispozici tvořivá dílnička pro děti, které si od 13 až do 17 hodin budou moci vyzkoušet lukostřelbu a překážkovou dráhu pro běh s koníkem na tyči. (red)

Dobrodružství s Pernštejny poučilo i pobavilo

Foto: MMPV, Marek Moudrý

Město Prostějov si v letošním roce připomíná 500 let od položení základního kamene zámku. V uplynulých staletích zámek zažil mnohé a ve své historii se má i dnes čím chlubit. Aby se mladá generace seznámila se zámkem a rodem Pernštejnů, uspořádala Střední odborná škola podnikání a obchodu soutěž s názvem Dobrodružstí s Pernštejny.

Na desítce stanovišť žáci plnili různé úkoly – vědomostní, luštili zašifrované vzkazy v morseovce, skládali puzzle, hledali kameny zmizelých. Soutěž byla zaměřena nejen na historii města, ale také na slavné osobnosti, či hanácký dialekt. Nechyběly ani sportovní aktivity. Vítězí nejrychlejší a dobrou pamětí....

Slavnostního vyhlášení těch nejlepších se v pátek ujala náměstkyně primátora Milada Sokolová a ředitel pořádající školy Marek Moudrý. (red)

Tip na víkend. Zámek v Čechách pod Kosířem zve na sečení i do zahrad

ilustrační foto plakát

Zámecky sečeni lóke aneb Dež možské kosel a robe pohrabovale... To je název programu, který na sobotu 11. června připravili pro veřejnost v zámku v Čechách pod Kosířem. Akce začíná v 8:30 a potrvá do 11:30 hodin.

„Návštěvníky čeká přivítání od zámeckého pána, ukázky kutí a základů kosení, sečení a pohrabování, prozpěvování hanáckých písniček i svačina na louce. Přijďte s námi přivonět k hanácké trávě, když se ručně kosí na loukách v zahradě zámku Čechy pod Kosířem,“ přidal pozvání kastelán Martin Váňa.

Dorazí také sekáči, vypravěči, zpěváci a muzikanti z dalších koutů Hané. „S sebou si přineste kosu, hrábě, příp. deku, skleničku, hrníček i něco na zub pro ostatní. Pracovní oděv vítán, lidový obzvláště.

V zahradě zámku v Čechách pod Kosířem kvete stoletá kráska

Foto zámek ČPK

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem vykvétá vzácný druh růže, Marietta Silva-Tarouca. Byla vyšlechtěná na počest stejnojmenné zástupkyně posledních šlechtických majitelů.

Popínavou růži Rosa multiflora Marietta Silva Tarouca v roce 1925 vyšlechtili členové Dendrologické společnosti, jejímž předsedou byl hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca, zakladatel zámeckého parku v Průhonicích a majitel tamějšího panství.

„Přijeďte se pokochat a přičichnout,“ zve kastelán Martin Váňa do Čech pod Kosířem. (ber) 

Lovecký zámeček Ferdinandsko jen tak nenavštívíte

Foto ber

Barokní lovecký zámeček Ferdinandsko nechal v roce 1757 postavit olomoucký biskup kardinál Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu.  Stavbu, jejíž součástí je kaple, zasvěcená patronovi lovu, svatém Eustachovi, najdete ve vojenském újezdu Březina. Ač je chráněnou kulturní památkou, jen tak ji tedy nenavštívíte.

Mně se to povedlo v rámci Dne otevřených dveří Březiny v minulých dnech. Mimo zmíněné kaple sloužilo první poschodí zámku k ubytování lovců a hostů, přízemí využíval doprovod a služebnictvo. Po Troyerově smrti byl zámeček využíván jen sporadicky, do roku 1935 zde sídlila správa arcibiskupských lesů. V roce 1935 byl vykoupen státem a převeden pod správu Ministerstva obrany. Pak v něm sídlila správa vojenského prostoru, za války německá armáda. Po osvobození byl vykraden a začal pustnout. Od roku 2005 není využíván.