zámek

Zámek Čechy pod Kosířem zve na Ibérica 2023: Perlas latinas

Foto plakát

Pořadatelů zvou všechny na vystoupení v rámci festivalu Ibérica 2023: Perlas latinas, které se koná v oranžerii zámku Čechy pod Kosířem 24. června od 19:30.

Próza, poezie a hudba latinskoamerických autorů v podání herce Tomáše Hanáka a kytaristy Petra Víta. Jako speciální host vystoupí charismatická tanečnice Verónica Roa.

Zámek Plumlov bude opět hostit baletní galavečer

Edita Lachmanová s Peterem Freestonem (přítel Fredieho Mercuryho) - (Foto Edita Lachmanová)

Plumlovský zámek připravuje na poslední srpnový víked opravdu vyjímečný program. Po 4leté pauze se do kouzelné scenérie navrací unikátní projekt Baletní Galavečer pod širým nebem, na který si Vás dovolujeme pozvat. Taneční představení pod vedením šéfa baletu Jana Fouska (dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Brně) a v podání baletního souboru Moravského divadla Olomouc se uskuteční v sobotu 26.srpna 2023 ve 20 hodin na zámku Plumlov.

Tento unikátní projekt spojující krásu plumlovského zámku s krásou tanečního umění je vytvořen ve spolupráci s baletním souborem Moravského divadla Olomouc za finančního přispění Olomouckého kraje, pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka a primátora statutárního města Prostějova Františka Jury.

Když propadnete empíru, žádná cesta není daleká, říká Blanka Janatová

Foto ber

V sobotu se na zámku v Čechách pod Kosířem sešla vybraná společnost, by složila hold empír. Učinila tak prostřednictvím společnosti Jane Austen.CZ, klubu YMCA Brno. Jejími členy jsou i manželé Blanka a Miloslav Janatovi, kteří do Čech přijeli z Prahy a Curychu. Mezi oběma městy totiž z pracovních důvodů pendlují.

K empíru paní Blanku, která je profesí lékařka, přitáhla láska ke knihám anglické spisovatelky Jane Austenové, jejíž jméno nese i zmíněná společnost. „Narazila jsem na ni náhodou. Protože ráda objevuji nové věci, záhy jsme se i s manželem přidali,“ říká o muži, s kterým jde životem už 36 let.

Vojenská historie na zámku v Plumlově bavila. Nejen děti

Foto ber

Spousta zbraní, nejrůznějšího armádního vybavení, Čechoslováci, Rusové, Němci a Američani v dobových vojenských uniformách, vojáci římské legie, armádní psi a k tomu zajímavé soutěže. Dětský den, který na plumlovském zámku tradičně pořádal Klub vojenské historie Litava, přivábil v sobotu stovky návštěvníků.

„Mě se nejvíc líbilo, když jsem mohl bojovat s Římany,“ hlásil sedmiletý Honzík z Prostějova, který spolu s maminkou poctivě obešel všech šestnáct stanovišť.   Velitel Římanů, kteří podle jeho slov reprezentují dobou římskou za vlády císaře Marca Ulpia Traiana, je profesí policistou. Jelikož jsou pro něj římské legie srdeční záležitostí, které propadl už v roce 2008, změnil si i jméno. „V občanském průkazu mám zapsáno Titus Antonius,“ smál se. Vojáci si svou výstroj a výzbroj většinou vyrábí sami, některé věci jsou dělány na zakázku.

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se slavil dětský den

Foto ber

V sobotu uspořádala ZŠ a MŠ Čechy pod Kosířem spolu s Obecním úřadem a TJ Sokol dětský den spojený s cestou pohádkovým zámeckým parkem.

Děti čekala také diskotéka, skákací hrad a nejrůznější soutěže v místním multifunkčním středisku. To vše absolvovaly až po cestě parkem, kde je čekala řada stanovišť s pohádkovými postavičkami. Mimo jiné motýl Emanuel s Makovou panenkou, či pár šviháckých vodníků.

Na akci se svými dětmi zamířili kromě místních i přespolní. Mezi nimi Alena Steinerová s přítelem, synkem Davídkem a maminkou, kteří přijeli z Prostějova. „Moc se nám zde líbí, syn je nadšen,“ nechala se slyšet. (ber)

Empírový den v Čechách pod Kosířem nabídl návrat do historie

Foto ber

Sobota patřila v Čechách pod Kosířem empíru. Sjeli se sem jeho milovníci, nejen z České republiky, aby pod hlavičkou sdružení Jane Austen CZ představili dobu minulou krásnými kostýmy, piknikem v parku i plesem v zámecké oranžerii.

Nikola, malý Robin a Jana přijeli z Hlučína. „Jezdíme na empírové dny již dlouhé roky s manželem. Ten bohužel letos do Čech ze zdravotních důvodů nemohl, tak jej nahradila kamarádka,“ smála se Jana. Jak druhá mladá dáma doplnila, je to situace jako ze současnosti, stala se pro tento den náhradní manželkou.

Od Bystrého přijely další tři dámy. A dvě sebou přivezly i své potomky. Jana, v překrásném dámském modrém jezdeckém obleku stylově oblékla i synka Mikuláše. Stejně stylově byl oblečen i malý Ondra. „Oděvy pro sebe i pro kluky jsme si šily samy,“ pochlubily se.

Tip na sobotu. Den s kluby vojenské historie na zámku Plumlov

Foto FB KVH Litava

Klub vojenské historie Litava, z.s. a zámek Plumlov zvou širokou veřejnost na Dětský den s kluby vojenské historie. Uskuteční se v sobotu 27. května na nádvoří a ve sklepení zámku Plumlov.

Program se rozjede v 9 hodin a potrvá do 17 hodin. Mimo nejrůznějších ukázek z minulosti vojenství jsou na programu soutěže pro děti.  Vstup na akci je VOLNÝ! (red)

Tip na sobotu. Zámek Čechy pod Kosířem se vrací do empíru

ilustrační foto empírový den

S romantickým květnem se opět blíží již tradiční dobová akce na zámku Čechy pod Kosířem: Empírový den. Příznivci živé historie budou mít v sobotu 27. května příležitost vstoupit do počátku 19. století, doby spisovatelky Jane Austenové a prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románů Pýchy a předsudek či Rozum a cit v kulisách zámeckého parku. Akci připravuje sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. "Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry," uvádí Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.

Letní scéna na zámeckém nádvoří nabídne hudební lahůdky

Foto plakát

Kulturní program Letní scény na nádvoří zámku na Pernštýnském náměstí již má jasné obrysy. Nabídne návštěvníkům širokou škálu hudebního menu.

Jak uvádí 1. náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, scéna je k dispozici jak příspěvkovým organizacím města pro promítání kina či koncertům amatérských kapel, ale také pro ostatní zájemce o letní scénu. Letos byly víkendové termíny velmi brzy obsazeny.

„Program je již jasný a bohatý. Lidé se mohou těšit na hudební vystoupení kapel různých žánrů, loutkové divadlo nebo třeba koncert sboru Proměny. Chybět nebude ani hip-hop párty,“ vyjmenovává střípky bohatého programu letní scény 1. náměstkyně Sokolová. (red)

Beltine. Na zámku Ptení se v květnu koná první festival

Foto plakát

Ve dnech 5.  až 7. května se na zámku Ptení koná festival Beltine. Uskuteční se v den květinového úplňku, v přátelském a historizujícím duchu, na podporu záchrany kulturní památky.

„Těšit se můžete například na hudební vystoupení kapel BARBAR PUNK, VELESAR (Pl), CRONICA (Pl), LUCREZIA BORGIA, WOLFARIAN, DRUNKEN WEASEL, MY PROJECT, LICHOČRAR, FOLKLORIT,“ přidává pozvání majitel zámku David Hudeček.  Pořadatelé zajistili i program pro děti, který po dobu akce zařídí VALAŠSKÁ GARDA, těšit se můžete i na taneční vystoupení skupiny DÉMÁIRT.

„Vstupné je dobrovolné, půjde na podporu a záchranu zámku,“ doplnil Hudeček, který zámek v roce 2022 odkoupil od města Prostějova za cenu 3,5 milionu korun.