zámek

Lovecký zámeček Ferdinandsko jen tak nenavštívíte

Foto ber

Barokní lovecký zámeček Ferdinandsko nechal v roce 1757 postavit olomoucký biskup kardinál Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu.  Stavbu, jejíž součástí je kaple, zasvěcená patronovi lovu, svatém Eustachovi, najdete ve vojenském újezdu Březina. Ač je chráněnou kulturní památkou, jen tak ji tedy nenavštívíte.

Mně se to povedlo v rámci Dne otevřených dveří Březiny v minulých dnech. Mimo zmíněné kaple sloužilo první poschodí zámku k ubytování lovců a hostů, přízemí využíval doprovod a služebnictvo. Po Troyerově smrti byl zámeček využíván jen sporadicky, do roku 1935 zde sídlila správa arcibiskupských lesů. V roce 1935 byl vykoupen státem a převeden pod správu Ministerstva obrany. Pak v něm sídlila správa vojenského prostoru, za války německá armáda. Po osvobození byl vykraden a začal pustnout. Od roku 2005 není využíván.  

Zámek Čechy pod Kosířem se vrací do empíru

ilustrační foto empírový den

S romantickým květnem se opět blíží již tradiční dobová akce na zámku Čechy pod Kosířem: Empírový den. Příznivci živé historie budou mít v sobotu 7. května příležitost vstoupit do počátku 19. století, doby spisovatelky Jane Austenové a prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románů Pýchy a předsudek či Rozum a cit v kulisách zámeckého parku. Akci připravuje sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. "Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry," uvádí Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.

Komentovaná prohlídka odhalila mnohé zajímavosti. Nejen o Pernštejnech

Foto ber

Sobotní odpoledne bylo pro několik desítek zájemců skvělou příležitostí k procházce po stopách mocného rodu Pernštejnů. V Prostějově jich zanechali opravdu mnoho a město si letos připomíná 500 let od okamžiku, kdy u nás začali budovat zámek.

Komentovaná procházka zahrnovala dochované městské opevnění a zámek, kde si zájemci prohlédli místnosti nad průjezdem, ve kterých se zachovaly autentické fragmenty původní renesanční výzdoby a taneční sál, který pravděpodobně sloužil jako hlavní reprezentativní místnost zámku. Zde je čekala i ukázka dobových tanců v podání žaček ZUŠ Prostějov. Účastníky prohlídky pozdravila i náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, která celé letošní pernštejnské oslavy v Prostějově iniciovala.

Krásná kompozice. Setkání mládí se stářím

Foto čtenář

Když se setkají dva světy, někdy se stane, že je poblíž někdo, kdo vzácný okamžik zachytí. Tentokrát se to povedlo Metoději Hronkovi, kterému děkujeme za fotografii.

Setkává se na ní pamětník dávných časů, plumlovský zámek, a dorůstající labutí mládě, které o životě zatím ví jen pramálo.  Kouzelná chvíle.... (ber)

Sobota bude v Prostějově patřit Pernštejnům

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Význačný šlechtický rod Pernštejnů začal svou prostějovskou historii psát před 500 lety.  V roce 1522 totiž Jan IV. z Pernštejna usadil základní kámen prostějovského zámku. Město si tento akt připomene v sobotu. Místem konání lidové veselice právě zámek.

Je připraven bohatý a zajímavý program. Bude se zpívat, hrát divadlo a připomínat se bude realita středověku. „Své řemeslo předvede i kat, k vidění budou souboje i osobnosti rodu Pernštejnů,“ přidala pozvání náměstkyně primátora Milada Sokolová

Akce začne v sobotu 23. dubna ve 13 hodin a potrvá do 19 hodin. (ber)

Soutěžte o rodinné vstupné na velikonoční Plumlov. Bleskově!

Foto ZZ

O prodlouženém víkendu 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna.  A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné!

Stačí, když do 12 hodin čtvrtka 14. dubna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, která společnost akci pořádá. Odpověď označte v předmětu PLUMLOV a přidejte svou adresu a telefon.

Pro tři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Zámek Plumlov zve na velikonoční Rekviem za rytíře

Foto Mlok

Ve dnech 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program pod taktovkou sdružení Špinavci nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna. „Zaručujeme vysokou kvalitu celodenního programu,“ vzkazuje hofmistr Mlok s tím, že zámek bude po všechny dny od 9:30 do 18 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na vyhlášenou skupinu scénického šermu z Prahy Fuente Ovejuna, profesionální kejklířskou a divadelní společnost Komedianti na káře, Šermířské a divadelní uskupení Divadlo bez střechy. Ukázky drátování představí Miluše Hrachovinová, kovářské řemeslo mistr Jakub, bude možnost zkusit si práce na hrnčířském kruhu ve Skřítkově řemeslné dílně. Představí se sokolníci s ukázkou výcviku a příletů dravých ptáků, k vidění budou loutkové pohádky pro nejmladší a kejklíř Tomáš Bílek.

V zámecké zahradě v Čechách pod Kosířem jsou stále volné lavičky

Foto ber

V rámci obnovy parkového inventáře dává svým příznivcům zámek a park v Čechách pod Kosířem možnost formou finančního daru získat „svoji lavičku“. Na vybranou lavičku je umístěna cedulka, kdo ji věnoval, případně citát / motto dle přání dotyčného dárce. 

Na některých lavičkách jsou již instalovány nejrůznější štítky, třeba pro lásku Miladku, pro Babičky, aby tam mohly sedávat dalších 30 let, svou zde má i FB skupina Prostějov bez cenzury.

"Cena jedné lavičky je stále stanovena na 6.000,- Kč. Zahrnuje lavičku, dopravu, instalaci, návrh a výrobu štítku s textem dle dohody s dárcem," říká kastelán Martin Váňa. Můžete si vybrat kteroukoli z již umístěných, které jsou dosud beze štítku, nebo můžeme i nakoupit další a společně vybrat umístění. "To by však trvalo déle," upozorňuje kastelán.

Zámek v Čechách pod Kosířem hledá zaměstnance

Ilustrační foto ber

Pokud byste rádi pracovali na zámku v Čechách pod Kosířem, máte šanci. Hledají totiž kolegy na pozice pokladní, průvodce a uklízečka zámecké oranžerie.

Bližší informace o pozicích najdete na https://www.zamekcechy.cz/…mku.

V případě zájmu posílejte žádost včetně strukturovaného životopisu na email kastelancpk@seznam.cz, více informací na 722 928 494. (red)

OBRAZEM: Kamélie a květinové vazby na zámku v Rájci

Foto ber

V uplynulých dnech jsme vás pozvali na tradiční výstavu kamélií, které se konala na zámku v Rájci nad Svitavou.

Dnes přinášíme několik fotografií, které zachycují atmosféru unikátního starého sídla doplněného nejen překrásnými kaméliemi, ale i jedinečnými vazbami, mapujícími život člověka od narození po úmrtí. 

Kamélií má zdejší zámek na 400 odrůd, které můžete vidět celoročně v zámeckém zahradnictví. Bohužel ale kvetou pouze z jara.   

Na květinové vazby byly použity stovky více i méně známých květin. Některé byly zvlášť přivezeny až z Ameriky. (ber)