zámek

Zloděj si došel na zámek pro motory

Foto zámek Brodek u Prostějova

Ve středu se na policisty obrátil správce zámku v obci Brodek u Prostějova. Zjistil totiž, že se v průběhu dvou předchozích dnů dostala na zahradu zdejšího zámku nezvaná osoba. Zahrada byla uzamčena, to ale zloději nezabránilo v tom, aby dosáhl svého cíle, za kterým přišel. 

 

Přelezl cca dvoumetrový plot a ukradl dva elektrické motory vstupní brány vedoucí do objektu zámku. Majiteli zámku způsobil dle předběžného odhadu škodu ve výši 70 000 Kč. "Případ šetříme a evidujeme pro trestný čin krádež," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Vinárna v zámku končí

ilustrační foto ber

Kavárna v prostějovském zámku se koncem loňského roku změnila na vinárnu. Zákazníci zde mohli zakoupit i další produkty, jako plechovková vína. Nájemce ale v zámku končí.

„Je ve výpovědi a končí k 28. únoru 2021,“ potvrdil PvNovinkám informaci jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša.

Město již vyhlásilo nový záměr pronájmu. K prostorám nynější vinotéky musí zájemce počítat s tím, že se bude starat i o městskou galerii, která je její součástí. (ber) 

Studenti provedli seniory interiéry zámku

foto Magistrát města Prostějova

Studenti SOŠPO provedli seniory prostorami prostějovského zámku, kam se běžně nelze dostat. Jedná se např. o místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v roce 2017 zrestaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb.

Mezi místnosti, které účastníky prohlídek zaujaly patří také kancelář ředitele záložny a zastavárny s původní secesním vybavením z počátku 20. století a taneční sál s dochovanou renesanční výzdobou. Prohlídky realizovali studenti SOŠPO v rámci projektu Zdravého města. "Jsem rád, že jsme opět mohli běžně nepřístupné prostory zámku otevřít zájemcům a tentokrát top byly skupiny objednaných seniorů. Poděkování patří koordinátorce zdravého města paní Dvořákové, domovní správě a ZUŠ Prostějov.

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

Ilustrační foto ber

Bonsai klub Haná pořádá od pátku 11. do neděle 13. září na nádvoří prostějovského zámku výstavu bonsají.

„Během výstavy bude k dispozici poradenská služba k pěstování bonsají, ukázka tvarování a prodej výpěstků a misek,“ přidala pozvání Milena Růžičková.

Výstava bude otevřena v pátek a v sobotu od 9 do 20 hodin, v neděli potom od 9 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné. (red)

Tip na neděli. Empírový den na zámku Čechy pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Chcete prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románu Jane Austenové? Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se letos uskuteční v neděli 13. září.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. „Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry,“ uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.

O zámek ve Ptení se zajímají dva kupci. Opět

foto Magistrát města Prostějova

Zámek ve Ptení patří k nemovitostem, se kterými si majitel, město Prostějov, již několik let láme hlavu. Objekt nabídlo obci Ptení, několikrát se ho pokoušelo prodat. K prodeji zámku ale nikdy nedošlo, a to vždy z důvodů na straně zájemců, kteří od svého záměru odstoupili.  Nyní se o něj opět zajímají dva kupci.

„Při stanovení výše kupní ceny za zámek musíme postupovat v souladu s § 39 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů. V roce 2019 byl zpracován znalecký posudek, dle kterého byla obvyklá cena zámku a přilehlých pozemků zjištěna ve výši 2,9 mil. Kč,“ uvádí Odbor správy a údržby majetku města Prostějova.

Část pávů se z Čech pod Kosířem vrátila do Zoo Olomouc

Foto Vlastivědné muzeum

Zoologická zahrada v Olomouci před několika lety poskytla dva pávy korunkaté Vlastivědnému muzeu v Olomouci, do zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem. Zde se pávi ihned zabydleli a stali se nedílnou součástí zámeckého parku. V současné době se zde prochází více než tucet těchto královských zvířat.

„Ve spolupráci s olomouckou zoologickou zahradou jsme vybrali tři dospělé a dva mladé pávy a převezli je do ZOO na Svatém Kopečku. Tak se vlastně část pávů vrátila zpět domů. Rád bych tímto poděkoval za mimořádnou, a hlavně rychlou výpomoc řediteli zahrady Radomíru Habáňovi,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci. (Zdroj Vlastivědné muzeum v Olomouci)

Městské divadlo zahraje představení pod širým nebem

ilustrační foto plakát

Městské divadlo v Prostějově připravilo na letní scéně na nádvoří zámku nevšední program, který se bude netradičně konat přímo pod širým nebem.

Ve středu 26. srpna 2020 od 16 hodin se představí Divadlo Paravánek. Pohádku O Palečkovi předvedou Kateřina Rakovčíková a Pavel Putna. Představení je určeno pro veřejnost, v případě nepřízně počasí se přesune do Městského divadla.   

V pondělí 31. srpna 2020 od 18 hodin se můžete těšit na LiStOVáNí č. 6. Vstupenky jsou v doprodeji.

Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová (alternuje Věra Hollá) uvedou hru Jérome Colina Bitevní pole. (red)

Pozor! Koncert Simy zrušen!

ilustrační foto plakát

Slovenská mega star Sima měla vystoupit v pondělí 25. srpna na nádvoří zámku v Prostějově.  Koncert je ale zrušen!

„Bohužel pandemie koronaviru opět zapracovala. Organizační tým zpěvačky koncert v Prostějově včera zrušil," uvedla za organizační tým Petra Jílková.

Pořadatelé se touto cestou omlouvají. Vstupné za zakoupené vstupenky bude vráceno. (ber)

Zámek Čechy pod Kosířem zve na jedinečný koncert

Foto Festival Ibérica

Oranžerie zámku Čechy pod Kosířem bude příští pátek 21. srpna od 19,30 hodin hostit jedinečný projekt pod názvem Vracím se pro svá křídla.

Festival Ibérica představuje komponované představení F. G. Lorca: Vracím se pro svá křídla, v němž zazní verše andaluského básníka v podání Tomáše Hanáka v romantickém prostředí zámecké Oranžerie. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž flamenkové tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta, jež dodává Lorkově poezii nový rozměr a barvu.