zámek

Zámek v Čechách pod Kosířem obsadili o víkendu kováři a nožíři

Foto ber

Zámek v Čechách pod Kosířem patřil o víkendu již 6. ročníku mezinárodního setkání kovářů Olomoucký fortel. Jeho součástí byla i prodejní nožířská výstava. Na otevřené ploše před oranžérií se rozzářily ohně výhní a kováři ze spolku KOK a jejich přátelé z Čech, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie pracovali na společném díle, plastice páva.

Po celou dobu návštěvníci měli možnost nejen sledovat kováře při výrobě společného díla, ale i výrobu menších kovaných autorských děl na dané téma "TROPY", které byly vytvořeny v kratším časovém úseku, aby každý získal představu, kolik času, úsilí a fortelu musí mít kovář na takovou práci. Vykovaná autorské díla na téma "TROPY" byly v neděli formou aukce nabídnuty návštěvníkům k prodeji. Veškerý výtěžek z aukce bude věnován talentovanému kováři Danielu Černému (47let), který v září 2023 po nešťastném úrazu bohužel zcela ochrnul,“ uvedl předseda spolku Stanislav Přikryl.

Prostějov bude fandit Česku na nádvoří zámku. Přijďte na hokej!

Foto plakát

Město Prostějov zve fandy hokeje na veřejné sledování čtvrtfinálového zápasu MS v ledním hokeji. Shlédnout ho můžete ve čtvrtek 23. května na nádvoří prostějovského zámku.

„Fandit Česku budeme u přenosu na velkoplošné LED obrazovce, na místě bude možnost zakoupení občerstvení včetně piva a jídla,“ zve 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. Jak dodává, prostor bude otevřen od 18 hodin. (red)

Tip na neděli. Pohádkové prohlídky zámku Plumlov

ilustrační foto ber

Také dnes vás komnatami plumlovském zámku provedou kostýmovaní průvodci.

Již tradiční a oblíbené pohádky jsou plné hádanek a tajemství. Získá si rybářovic Zdenička srdce svého prince svou chytrostí? Nebo, jaké tajemství asi skrývá loupežník Karaba a jeho stará bambitka? A myslíte, že uhádne spanilá princezna hádanku ze všech nejkrásnější?

Přijďte se přesvědčit, jaká tajemství skrývají pohádkové prohlídky tentokrát. Návštěvníci mohou navštívit každých 30 min. oblíbené, tajuplné, kouzelné Pohádkové sklepy za výjimečnou sníženou jednotnou cenu 50,- Kč/osobu (děti do 3 let zdarma).

Starý Prostějov. Rok 1964

Foto FB

Přiznám se, že tuto fotografii jsem nikdy neviděla.

Je z roku 1964 a zachycuje nezvyklý pohled z brány zámku na radnici. (ber)

V zámeckém parku v Čechách rozkvetla Marietta

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

První letošní rozkvetlou růži můžete v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem vidět právě v těchto dnech.

Jde o odrůdu Marietta Silva-Tarouca, která byla vyšlechtěná v Průhonicích ve 20. letech 20. století. Nese jméno dcery Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, zakladatele parku v Průhonicích, který vyrostl na zámku v Čechách pod Kosířem. (ber)

Hraběnka Gabriela má v Čechách pod Kosířem opět svůj pokoj

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

Salón hraběnky Gabriely, rozené princezny ze Schwarzenbergu, je součástí zámecké expozice v Čechách pod Kosířem.

Obnovené historické interiéry jsou zařízenými původním mobiliářem. „Na prohlídce zámku na vás čeká nezapomenutelný příběh rodiny Silva-Tarouca, posledních šlechtických majitelů zámku a mecenášů malíře Josefa Mánesa," zve kastelán Martin Váňa. (ber)

Program Letní scény se postupně plní

Foto ber

Letní scéna, kterou nechalo město Prostějov na nádvoří zámku postavit tuto sobotu, nabízí umělcům prostory k prezentaci svého umění. Jak již dříve uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, scéna je k dispozici jak příspěvkovým organizacím města pro promítání kina či koncertům amatérských kapel, ale také pro ostatní zájemce o letní scénu.

„Program se již postupně plní. Lidé se mohou těšit na letní kino nebo country festival,“ vyjmenovala pro PvNovinky náměstkyně Sokolová.

Nájem nádvoří a stage si mohou zájemci vyřídit v Kulturním klubu Duha. „Víkendy už máme skoro všechny plné, ale v týdnu ještě nějaké volné dny jsou,“ potvrdila redakci vedoucí Duhy Pavla Vašková. Jak dodala, zakoupení pódia do majetku města bylo vynikajícím rozhodnutím. Po celé tři roky je vždy plně využito. (ber)

Tip (nejen) pro zamilované. 1. máj na zámku v Čechách pod Kosířem

Ilustrační foto pixabay.com

Zámek v Čechách pod Kosířem 1. května láká na stezku (nejen) pro zamilované a nabízí zvýhodněné vstupné pro zamilované páry (nutno doložit např. polibkem).

„Připravena je i linorytová dílnička pro malé i velké a fotokout v přírodě,“ zve kastelán Martin Váňa. (ber)

OBRAZEM: Zámek uvítal desítky zájemců o prohlídky

Foto ber

Další stavbou, zapojenou do projektu Brány památek dokořán, je prostějovský zámek. Do jeho části, kde ještě před nedávnem sídlila Domovní správa, zájemce v sobotu pozvali studenti Střední podnikatelské školy hned pětkrát.

Seznámili je s historií budovy, kterou postavili Pernštejnové, patřila posléze Liechtensteinům a v současnosti je v majetku města. Zajímavosti o malbách, hodinách či nádherném obložení zaujaly všechny účastníky, stejně jako poměrně neznámá informace, že vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která se roku 1556 vdala za Vratislava z Pernštejna, majitele prostějovského panství, přivezla do země proslavené Pražské Jezulátko. Předala ho jako svatební dar své dceři Polyxeně z Lobkovic.

Tip na sobotu. Čarodějnice na zámku v Čechách pod Kosířem

Foto plakát

V sobotu 27. dubna bude zámek a park v Čechách pod Kosířem patřit čarodějnicím a jiným nadpřirozeným bytostem. Zajeďte na výlet.

Těšit se můžete na odpolední čarodějnou dílnu (v době od 14 do 17 hodin) - psaní/kreslení neviditelným inkoustem, čarodějná abeceda, výroba ochranných amuletů, tzv. škapulířů a výroba pavoučků z korálků.