zámek

Tip na výlet. Velikonoční pátrací hra v parku zámku v Čechách

ilustrační foto Zámek Čechy pod Kosířem

Pokud jste z okresu Prostějov, a chystáte se o Velikonocích na procházku do zdejšího zámeckého parku, zbystřete... Pro vás a vaše děti je připravena velikonoční pátračka.

Stačí si v průjezdu vyzvednout, případně již předem doma vytisknout, instrukce, a můžete se pustit do pátrání. Jediné, co k tomu potřebujete, je bystrý mozek, dobrý postřeh, a nějaká ta psací potřeba. Na úspěšné detektivy čeká odměna. "Užijte si svátky jara, a my doufáme v (snad již) brzkou shledanou v útrobách zámku," vzkazuje kastelán Martin Váňa.

Na zámku v Čechách rozšíří muzeum filmů J. a Z. Svěrákových

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Zdeněk Svěrák oslaví už za pár dnů významné životní jubileum. V neděli 28. března, na den učitelů, mu bude krásných 85 let. A návštěvníci Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku v Čechách pod Kosířem se mohou těšit na rozšíření této expozice.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových je stálá expozice na zámku v Čechách pod Kosířem. Impulsem k založení muzea byla výstava Vlastivědného muzea v Olomouci u příležitosti uvedení filmu Kuky se vrací, kterou muzeum připravovalo ve spolupráci s Janem Svěrákem. Založením této filmové expozice se tak povedlo zrealizovat myšlenku zachování originálních a jedinečných filmových rekvizit, i po skončení natáčení, pro všechny filmové fanoušky.

Oslavte Velikonoce na zámku Plumlov. A pomozte s výzdobou!

ilustrační foto

Od 2. do 5. dubna, tedy od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, bude nádvoří zámku Plumlov velikonočně vyzdobeno a otevřeno pro veřejnost od 10 do 18 hodin. Zapojit se můžete také se svými vlastními velikonočními dekoracemi.

„Prosíme všechny tvořivé děti a dospěláky, aby nám přispěli svými výrobky na náš kraslicový strom. Potřebujeme co nejvíce kraslic a velikonočních dekorací, abychom společně krásně vyzdobili nádvoří zámku a navodili tak kouzelnou náladu těchto svátků jara,“ vzkazují zámečtí páni.

Kraslice můžete do konce března přinést na zámek Plumlov, a to ve všední dny od 8 do 14 hodin, do DDM Prostějov – areálu dětského dopravního hřiště na ulici Bratří Čapků 4 v Prostějově, rovněž ve všední dny od 8–16 hodin.

Zámek Čechy pod Kosířem chce nabídnout čarodějnice, balony i kostýmované prohlídky

ilustrační foto FB

Seznam akcí, které se na zámku v roce 2021chystají, představil kastelán Martin Váňa. Jak říká, bohužel jde jen o pracovní verzi bez vlivu pandemických opatření. Jak doufá, situace se stabilizuje a většina z nich se bude moci uskutečnit.

První akcí by měly být 2. - 4. dubna - Velikonoce na zámku Čechy pod Kosířem, tradiční akce zahrnující kostýmované prohlídky, řemeslné dílny a rodinnou hru v zámeckém parku

30. dubna - 1. května - Čarodějné sklepení a strašidelné prohlídky v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem – večerní strašidelné prohlídky zámeckého parku inspirované jeho historií, přes den zábavný program pro malé i velké včetně možnosti edukačního programu pro MŠ a ZŠ

Plánovaný prodej zámku Ptení si vyžádá směny pozemků

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov již nějaký čas nabízí k prodeji zámek Ptení. Předmětem prodeje jsou i pozemky v okolí zámku. Obec Ptení má zájem do svého vlastnictví získat ty pozemky města Prostějova, které se nachází v intravilánu obce Ptení, v těsné blízkosti zámku.

„Jedná se o veřejně přístupné pozemky, využité především jako veřejné pozemní komunikace a částečně jako veřejná zeleň. Za tímto účelem jsou v obvyklé míře využívané občany obce. Obava obce Ptení, že v případě prodeje pozemků společně se zámkem provede nový soukromý vlastník stavební úpravy v takovém rozsahu, že zamezí jejich dalšímu veřejnému užívání a případně znemožní průchodnosti a průjezdnosti stávajících pozemních komunikací, je důvodem k uskutečnění směny pozemků,“ vysvětlil plánované kroky 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Za Hohausem se můžete podívat virtuálně!

ilustrační foto

Výstavu obrazů Viktora Hohause v prostějovském zámku mělo vzhledem ke koronavirovým opatřením možnost zhlédnout bohužel jen velmi málo návštěvníků. Nabízíme tedy možnost podívat se alespoň prostřednictvím videa a virtuální prohlídky.

"Na začátku září byla ve výstavních prostorách zámku instalována díla malíře Viktora Hohause. Ne všechna jsou v majetku města, některé obrazy jsou ze soukromých sbírek, některé patří Muzeu a galerii v Prostějově. Bohužel kvůli koronavirovým opatřením neměli zájemci příliš mnoho šancí tuto sbírku vidět. Proto natočení videa, vytvoření virtuální prohlídky a umístění na internet považujeme za možnost, jak výstavu lidem přiblížit," říká náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

ilustrační foto

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již neodpovídá současným požadavkům a technickým nárokům. V budoucnu bude vytvořena nová komplexní aplikace s komfortnějším a kvalitnějším uživatelským prostředím a rozhraním.

„Národní památkový ústav bohužel od příštího roku uko"nčil program Klíč k památkám, kterého jsme se také my rádi zúčastnili,“ uvedl Martin Váňa, kastelán zámku v Čechách pod Kosířem. Moc nás to mrzí, klíčem jsm navštívili řadu památek po celé republice. Tak snad vymyslí něco adekvátního,“ posteskla si Jana Marešová.

Zámek v Čechách pod Kosířem zve na blížící se vánoční víkend

Foto plakát

Ani letos zámek v Čechách pod Kosířem nevynechá Vánoce. Oslaví je 12. a 13. prosince a zve všechny na návštěvu.  

Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do vánočně vyzdobeného Velkého sálu zámku, zúčastnit se soutěže v koledování na zámeckých schodech a prohlédnout si vánočně vyzdobený Mánesův altán v zámeckém parku.

„Otevřena bude i zámecká kavárna s voňavou vánoční nabídkou (10.00 - 17.00) a Hanácká ambasáda s prodejní galerií výrobků místních řemeslníků a umělců (13.00 - 17.00),“ přidal pozvání kastelán Martin Váňa. (red)

Zloděj si došel na zámek pro motory

Foto zámek Brodek u Prostějova

Ve středu se na policisty obrátil správce zámku v obci Brodek u Prostějova. Zjistil totiž, že se v průběhu dvou předchozích dnů dostala na zahradu zdejšího zámku nezvaná osoba. Zahrada byla uzamčena, to ale zloději nezabránilo v tom, aby dosáhl svého cíle, za kterým přišel. 

 

Přelezl cca dvoumetrový plot a ukradl dva elektrické motory vstupní brány vedoucí do objektu zámku. Majiteli zámku způsobil dle předběžného odhadu škodu ve výši 70 000 Kč. "Případ šetříme a evidujeme pro trestný čin krádež," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Vinárna v zámku končí

ilustrační foto ber

Kavárna v prostějovském zámku se koncem loňského roku změnila na vinárnu. Zákazníci zde mohli zakoupit i další produkty, jako plechovková vína. Nájemce ale v zámku končí.

„Je ve výpovědi a končí k 28. únoru 2021,“ potvrdil PvNovinkám informaci jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša.

Město již vyhlásilo nový záměr pronájmu. K prostorám nynější vinotéky musí zájemce počítat s tím, že se bude starat i o městskou galerii, která je její součástí. (ber)