tip na výlet

Obrazem. Víkendová procházka může směřovat k přehradě

Foto ber

Pokud přemýšlíte, kam se vydat o víkendu, máme pro vás obrazový tip. Plumlovská přehrada si o návštěvu přímo říká.

K procházce přímo láká nová stezka, vedoucí kolem Valáška. Pokud si troufnete, můžete si vyzkoušet i řadu laviček, které se zde nacházejí a pokochat se pohledem na jiskřící zamrzlou hladinu.  Pro občerstvení pak můžete zamířit třeba do kempu nad přehradou, kde bude výdejové okénko otevřeno celý víkend. Pěkné kochání. (ber)

Tip na výlet. Ledové sochy v Kopřivné

Foto Kopřivná

Pokud hledáte nějakou atraktivní destinaci, kam byste se mohli vydat na jednodenní výlet, pouvažujte nad Kopřivnou. V tamějším resortu jsou k vidění úžasné ledové sochy.

Soch jsou k vidění u horní stanice lanovky. Vzhledem k aktuálním vládním opatřením je však lanovka mimo provoz i pro pěší, tak počítejte s tím, že pokud se chcete ledovou krásou pokochat, tak si musíte kopec vyšlápnout.

Nicméně nahoře vás čeká řada příjemných překvapení. Nádherné sochy z desítek tun ledu, legraci na skákacím hradu, trampolíně, jezdícím dopravním pásu a také tubingu. Občerstvit se můžete z výdejních okének Ledového baru, Panorama baru a Bistra.

Tip na víkend. Výlet k pramenům Odry

Foto VL ČR

Pramen Odry se nachází ve Vojenském újezdu Libavá, proto je k němu přístup veřejnosti omezen na víkendy a svátky, kdy zde neprobíhá výcvik vojsk. A klidně s sebou vezměte běžky, zdejší terény jsou pro lyžování jako stvořené.

Asi 1,5 kilometru dlouhá trasa k němu vede od bezplatného parkoviště v obci Kozlov z velké části po účelové komunikaci. Poslední část dlouhou asi 250 metrů lesníci VLS nově osadili povalovým chodníkem, jehož okolí je nově vybaveno informačními tabulemi a osazeno lavičkami a dalším mobiliářem. V rámci prací byl ale především vyčištěn a revitalizován tzv. horní pramen, obnovy se dočkal také dolní pramen krytý přístřeškem.

Tip na virtuální výlet. Do Zoo Zlín

Foto ZOO Zlín

Ani s příchodem nového roku se situace nijak nezměnila a nadále platí, že zoologické zahrady nemůžeme navštívit. Ta zlínská na to ale jde od lesa a pravidelně informuje o novinkách ve spotech youtube.

Video seriál Zoo Zlín jde za Vámi nabízí, mimo jiné, i krmení zvířat. „V předchozích dílech jsme Vás prostřednictvím videa pozvali k lachtanům, dnes Vás zveme na krmení tučňáků. Přestože s tučňáky není úplně vždy snadné pořízení, této malé filmové role se zhostili na jedničku. Dokonce pro Vás nahráli osobní vzkaz,“ říká mluvčí  zahrady Romana Bujáčková. Shlédnout šot můžete na https://www.youtube.com/watch?v=HCi-kS43T1Q.

Tip na víkend. Návštěva Jeseníků

Ilustrační foto ber

Pokud se vám o víkendu nechce zůstávat doma, můžete si naplánovat třeba nějaký výlet. Vydat se můžete třeba do Karlova, na Praděd, Lysou horu, Kralický sněžník, nebo naopak na druhou stranu, směrem na Hostýnské vrchy.

A pokud se chystáte vyrazit do Jeseníků a auto tentokrát necháte doma, tak pro vás máme skvělou zprávu. Už od minulého víkendu posílil Olomoucký kraj jak autobusovou, tak vlakovou dopravu do Jeseníků. Protože je ale o cestování do této lokality o víkendech enormní zájem, České dráhy se rozhodly ještě navýšit kapacitu některých vlaků.

Vydejte se do pravěku po stopách Zdeňka Buriana. V muzeu

Foto Muzeum Prostějovska

Nakreslit dinosaura, mamuta nebo jiného pravěkého tvora, budou mít příležitost malí i velcí návštěvníci Muzea a galerie v Prostějově. U příležitosti výstavy Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana, se tam 19. ledna chystá kreativní odpoledne.

Výstavou následovníků Zdeňka Buriana provede Petr Modlitba, jeden z autorů vystavených děl a zakladatel Volného sdružení výtvarníků PAS (Paleoart – Art and Science), který je velkým obdivovatelem tohoto Mistra paleorekonstrukce. Řeč bude nejen o jeho díle, kterým nesmazatelně vtiskl několika generacím svoje představy o zmizelých světech, ale účastníci kreativního odpoledne společně nahlédnou i za oponu tohoto nevšedního oboru a zjistí, co vše je potřeba znát k tomu, aby člověk mohl vytvořit věrohodný obraz dávno zaniklého světa.

Tip na výlet: Vlastivědné muzeum Olomouc nabízí korunovační klenoty

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Výstava korunovačních klenotů patří k největším lákadlům, které aktuálně nabízí Vlastivědné muzeum. To má po pauze, vynucení vládními opatřeními, opět otevřeno. K vidění je, kromě přesných replik Svatováclavské koruny, žezla a jablka, i svatováclavský meč či husitské zbraně.

Mistrovské repliky korunovačních klenotů v kompletní sestavě. To jsou hlavní exponáty výstavy české korunovační klenoty na dosah, která byla znovu otevřena. Výstava toho ale nabízí mnohem více. "Máme tu i repliky původního gotického žezla a jablka, které jsou uloženy ve Vídni," zmínil ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Výstava se také věnuje příběhu 22 korunovaných panovníků, které doplní i další exponáty jako je kopie Pražského Jezulátka s kopií šatiček vyšívaných Marií Terezií, replika Řádu zlatého rouna a mnoho dalšího. (ber)

Tip na výlet. Jeskyně Průchodnice u Ludmírova

ilustrační foto

Pokud přemýšlíte, kam se vypravit o tomto víkendu, zamiřte na Konicko. Kousek od Ludmírova se nachází velmi zajímavá přírodní rezervace, nazvaná Průchodnice. Skalnatý vrch vás okouzlí dvěma tunelovitými průchozími jeskyněmi s mnoha bočními chodbami a také krásným prostředím, kde stojí za to udělat si táborák a opéct třeba buřta.

K Průchodnici se lze dostat po červené turistické značce od silnice mezi Ludmírovem a Hvozdem, kde je i malé parkoviště. Přírodní rezervaci tvoří původní bučiny a smíšené porosty se skalními útvary devonských vápenců. Jde o oblast nedaleko Javoříčských jeskyní, která je zimovištěm chráněného druhu netopýra černého. V létě zde lze najít řadu vzácných druhů rostlin, třeba lilii zlatohlávek.

Tip na sobotu. Dny Olomouckého kraje v Prostějově

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj letos slaví dvacet let. Právě v duchu narozeninové párty se tentokrát ponese druhý ročník znovuobnovených Dnů Olomouckého kraje. Konat se budou 19. září v Kolářových sadech.

Na pódiu se budou střídat místní umělecké školy, zájmové kroužky, mladé talentované kapely a jako hlavní hvězda vystoupí slovenský zpěvák Peter Aristone. Vidět budete moci integrovaný záchranný systém v akci i mobilní kino.

Pro nejmenší bude připraven bohatý doprovodný program. K dispozici budu atrakce, malování na obličej, dílničky, virtuální realita, fotokoutek, Dj a mobilní studio Radia Haná.

Těšit se můžete na spoustu občerstvení nejen od regionálních dodavatelů. (red) 

Tip na víkend. Výstava psů Floracanis Olomouc

ilustrační foto ber

Nejkrásnější psi z republiky se předvedou na výstavišti Flora již tento víkend. Na Národní výstavu psů Floracanis Olomouc se přihlásilo celkem 2 583 psích šampionů, kteří budou soutěžit v jedenácti kategoriích. Akce je přístupná pro širokou veřejnost.

Výstava se nakonec uskuteční v původním termínu od 9 do 16 hodin. V sobotu 5. září se představí plemena ovčácká, pastevecká a honácká. K vidění budou také teriéři, jezevčíci ohaři nebo retrieveři. Neděle bude patřit společenským plemenům, pinčům, špicům, kníračům a chrtům.