tip na výlet

Tip na výlety. Funpark u Šantovky nabídne Slzu, Majka Spirita i pumptrack

ilustrační foto galerie Šantovka

Galerie Šantovka zahajuje letní program ve svém FunParku, který leží na venkovním parkovišti za Mlýnským potokem. Zde se během léta mohou návštěvníci těšit na řadu koncertů populárních hudebníků jako je David Koller, Kapitán Demo, Majk Spirit, kapely Slza či Kabát. Divadlo na Šantovce v červenci naplno rozjede ve FunParku svou letní scénu, kde diváci uvidí zábavné stand-upy, Karla Rodena, Václava Koptu, Pavla Lišku či Jana Révaie. Pro fanoušky sportu odstartuje  koncem týdne série televizních zápasů z fotbalového Eura.

Sportovní atmosféru v červnu umocní přenosy fotbalových zápasů EURA. Fanoušci fotbalu budou ve FunParku sledovat všechny zápasy fotbalového turnaje na velké LED obrazovce a k tomu se osvěžit pivem z rotující pípy.

Milovníci piva jistě ocení Festivalu minipivovarů, který je plánován 24. – 26. června. Účast přislíbily například pivovary Tvarg, Nachmelená opice, Sternbeer, Ničitel nebo Beskydský pivovárek.

Tip na výlet. Vydejte se po Olomouci. Lodí nebo Ološlapem

Foto plavbyolomouc.cz, oloslap.cz

Olomoucké plavby po Moravě vstoupily letos již do své sedmé sezony. V souvislosti se stavbou protipovodňových opatření se i nadále využívá jiná trasa plavby se zázemím v přístavišti U Vodníka.

Přes léto se můžete těšit na poznávací plavby, příměstské tábory, ale také rozlučky se svobodou, firemní akce a jiné oslavy. Více informací najdete na plavbyolomouc.cz.

Zámek v Čechách pod Kosířem zve na Víkend otevřených zahrad

ilustrační foto

Tento víkend (12. a 13. června) se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem koná Víkend otevřených zahrad. Na prohlídky zdejšího areálu, rozkládajícího se na ploše 21,5 ha, můžete vyrazit v sobotu ve 14 hodin i s kastelánem Martinem Váňou.

V neděli se ve stejnou dobu o průvodcovství postará vedoucí parku. V sobotu i v neděli v 10:00, 11:30, 13:00 a ve 14:30 můžete vyrazit na kostýmované prohlídky parku s hrabětem Silva-Tarouca.  

Po oba dny bude od 10 do 16 hodin pátrací hra pro děti a od 13 do 17 dílničky u Hanácké ambasády.  

„Vstupné na všechny prohlídky parku je pro děti do 15 let zdarma, ostatní 60 Kč. Na speciální prohlídky parku je nutná rezervace předem na rezervacecpk@seznam.cz nebo 773 784 110,“ dodal kastelán.

Tip na sobotu. Jarmark v Čokoládovně Troubelice

Foto Čokoládovny Troubelice

V sobotu 12. června 2021 v době od 10 do 17 hodin pořádá Čokoládovna Troubelice jarmark. Nabídne nejen čokoládu v nejrůznějších podobách, ale také další lahůdky od regionálních výrobců. Podívat se můžete i po okolí, třeba na hrad Bouzov, zámek Úsov, do Muzea tvarůžků v Lošticích, bazénu v Uničově či k Rešovským vodopádům. Troubelice jsou od Prostějova vzdáleny 50 kilometrů.

K dostání bude, mimo jiné, široký výběr čajů, bylinných tinktur a dárkových předmětů, Krušovo uzené, sýry, ručně vyráběné delikatesy z masa, zeleniny i ovoce, í pečivo a kvasový chléb BOHAN, vína z jižní Moravy, odrůdové vinné mošty a želé, designové svíce z parafínu, výrobky z česneku pěstovaného na Hané, třeba česnekový sirup, koření, bylinky a různé směsi koření.

 Pro všechny milovníky koní bude na jarmarku opět jezdecký klub si koňmi, na kterých se děti budou moci povozit nebo si koníky pohladit.

Tip na výlet. Poutní areál v Jaroměřicích u Jevíčka

Foto ber

Poutní areál na hoře Kalvárii v Jaroměřicích u Jevíčka je výjimečný. Jedná se totiž o ucelený soubor barokních památek, které jsou zmenšenými kopiemi staveb Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Na různých místech se vás dotkne příběh Ježíše Krista, od jeho narození až po mučednickou smrt.

Areál Kalvárie je národní kulturní památkou. Stará se o něj rytířský Řád Božího hrobu a kongregace pasionistů, která má sídlo v přilehlé faře. Barokní komplex rámuje brána Ecce Homo, která připomíná Svaté schody a Dům Pilátův. Na prostorném uzavřeném nádvoří se nachází kaple hrobu Panny Marie a kaple Božího hrobu. Pod povrchem nádvoří se nachází ještě klenutý prostor kaple Betlémské. V ní si můžete prohlédnout kamenné reliéfy s legendou Kristova narození. Na nádvoří se nachází replika Kamene posledního pomazání.

Tip na výlet. První květy lákají do olomouckého Rozária

Foto Rozarium Olomouc

Věřte nevěřte, v olomouckém Rozáriu rozkvetly první růže a jsou přenádherné. Vůbec první zdejší „růžovou vlaštovkou" je k Rosa x hugoptera. Je to kříženec Rosa hugonis a Rosa omeiensis varianty pteracantha, který se zrodil po 2. světové válce v Průhonicích u Prahy zásluhou proslulého šlechtitele Bohumila Kavky.

Její květy jsou sice jen šípkově jednoduché a jemně krémové, ale zajímavá je časnou dobou květu a také zvláštním až bizarním vzhledem letorostů – po druhém z rodičů totiž zdědila široce křídlaté trny.

A jak je vyhlíží její první rodič, tedy růže Hugova (Rosa hugonis)? Okouknout ji můžete opodál, rovněž v plném květu, a je bez nadsázky úchvatná. Tolik zářivě žlutých květů pohromadě se nevidí často!

Vydejte se na poznávací procházku do olomouckého "Rozárka", stojí to za to. Otevřeno je denně od 9:30 do 18:00 hodin.

Tip na víkend: Konice láká na řemesla a bonsaje

ilustrační foto ber

V sobotu 29. května se v zámeckém areálu v Konici koná Den řemesel. Doprovodí ho výstava bonsaj, která bude k vidění i v neděli. Akce začne v devět hodin, vstup je zdarma.

Den řemesel nabídne práce třeba kovářů a řezbářů, součástí bude jarmark, tvořivá dílnička pro děti i ukázky nejrůznějších typů řemesel. Budete moci zajít na prohlídku zámku, kde právě probíhá výstava Václava Ježka. Děti jistě ocení možnost povozit se na koni nebo skákací hrad.

Bonsaje si budou zájemci moci prohlédnout na nádvoří zámku v sobotu 29. května od 9 do 17 hodin, v neděli pak od 9 do 16 hodin. Pořádající Bonsai klub Haná navíc nabídne poradenství v oblasti správného pěstování bonsají a ukázku tvarování. (red)

 

Tip na výlet. Hrad Helfštýn

Foto ber

V úterý otevřel opět své brány návštěvníkům hrad Helfštýn. Prohlídky hradu jsou vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením možné zatím bez průvodců, ale i tak se máte na co těšit. Můžete obdivovat zrekonstruované torzo hradního paláce, které se po několika letech otevřelo návštěvníkům koncem srpna loňského roku. Ti si jej však stihli užít jen necelé dva měsíce, poté musel hrad opět zavřít.

„V úrovni přízemí mohou návštěvníci procházet deseti místnostmi, ve kterých najdou značné množství informačních panelů. Ty obsahují zajímavosti o dějinách hradu – ať už těch obecných či stavebních, dále jsou zde různé obrázky a samozřejmě nechybí ani panely věnované akcím, které neodmyslitelně patří k hradu, a to je kovářské fórum a Hefaiston. Zároveň jsou v přízemí instalovány expozice uměleckého kovářství a součástí expozic budou i archeologické artefakty.

Tip na výlet. Arboretum Bílá Lhota

Foto Arboretum Bílá Lhota

Arboretum Bílá Lhota se nachází mezi Litovlí a Lošticemi, cca 40 kilometrů od Prostějova.  Otevřeno je zatím o víkendech, od prvního května pak po celý týden mimo pondělí.

Nachází se zde na 300 různých druhů a kultivarů dřevin, jako jsou keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy. V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. Stromy jsou seskupeny podle nároků na živiny, půdu, klima atd. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy (hlavně z Balkánu) a z Asie (Číny, Koreje, Mandžuska, Japonska a Sibiře), mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky (z Kanady a USA) a z Mexika.

Tip na výlet. Na Špacírštejn u Lipové si vezměte buřty

Foto ber

Hrádek Špacírštejn najdete mezi obcí Lipová a přírodní rezervací Lipovské úpolínové louky.

Romantickou napodobeninu hradu stavěl vlastnoručně Zdeněk Procházka z Lipové deset let.  Ke stavbě využil kameny sesbírané z okolních polí. Většina stavby je z nasucho skládaných kamenů, jen nosné části jsou zpevněny maltou. Střed hrádku tvoří asi 3 metry vysoká kruhová věž s chodbou. V hrádku je malá místnost s dveřmi, která sloužila k úschově nářadí, v těsné blízkosti je ještě jedna kamenná stavba, zásobárna materiálu.