tip na výlet

Tip na víkend. Výstava hospodářských zvířata v Přerově

ilustrační foto plakát

V pořadí 19. ročník Výstavy Moravy a Slezska se uskuteční na přerovském výstavišti společně s Farmářskými trhy o víkendu 1. a 2. 10. 2022.

Program nabídne možnost podívat se na zajímavá zvířata, mimo jiné skot, koně, ovce, kozy, ale i morčata, drůbež či roztomilé oslíky. K vidění bude i králičí hop.

V kulturním programu své místo našly pořady pro děti i koncerty, třeba kapely Turbo či Karla Kahovce. (ber) 

Tip na výlet. Součástí olomoucké akce Rozkvetlé památky jsou i komentované prohlídky

foto Flora Olomouc

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října 2022 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů.

Tento rok jde o Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. „Ve všech kostelích je připravená série komentovaných prohlídek s tvůrci jednotlivých aranžmá,“ doplnil Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.  

Tip na výlet. Univerzita Palackého v olomoucké Šantovce

Foto plakát akce

Na celý týden od 19. do 25. září se jedna z obchodních jednotek v olomouckém OC Šantovka přemění na informační centrum a obchod Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Návštěvníci všech generací zde budou moci získat informace o možnostech studia na druhé nejstarší vysoké škole u nás, vyzkoušet si hlavolamy a hry nebo si prohlédnout desítky designových a lokálních výrobků z produkce UPointu. Program v prvním patře obchodního domu doplní i workshop s univerzitním vydavatelstvím nebo víkendová science show.

„Díky našemu zapojení do projektu Šantovka Star(t)s můžeme na netradičním místě představit návštěvníkům centra na tisíc kombinací studijních programů. Ať už jde o mladé lidi, kteří se rozhodují, kam zamíří po maturitě, nebo o ty, kteří by rádi vystudovali vysokou školu při zaměstnání. Zároveň máme připraven i atraktivní program či drobné dárky i pro ty nejmenší," říká Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP. Improvizovaný obchod a informační centrum budou otevřeny od pondělí do neděle od 13 do 19 hodin v 1. patře Šantovky.

Tip na výlet. Příroda – od počátku bez konce ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

ilustrační foto

Přes jeden a půl tisíce exponátů, desítky interaktivních prvků, počítačové hry i vlastní dokumentární filmy o přírodě. To vše tvoří novou zážitkovou Přírodovědnou expozici ve VM Olomouc. Poutavá, hravá, zábavná i poučná expozice Příroda – od počátku bez konce bude otevřena od pátku 2. září.

„Nevšední zážitek návštěvníkům zajistí seismograf, jenž v reálném čase zobrazuje záchvěvy zemského povrchu. Dále je ohromí nádherný obří achát, čelist mamuta či největší semeno na světě ukryté donedávna ve starých muzejních sbírkách. Jde o semeno lodoicey seychelské, palmy ze Seychelských ostrovů. Měří zhruba 30 centimetrů a v čerstvém stavu mohlo vážit kolem 15 kilogramů,“ vypočítává Peter Adamík lákadla napříč expozicí. Dohromady je v expozici spolu s desítkami modelů a interaktivních poznávacích her umístěno na 1540 exponátů.

Tip na výlet. Poslední prázdninový týden je v Olomouci ve znamení vojenské historie

Foto Olomouc.eu

Týden vojenské historie je název zbrusu nové aktivity, která bude skutečně plná vojenské historie Olomouce. „Poslední srpnový týden ukáže, že Olomouc je nejen zemskou a církevní metropolí a nejstarším moravským univerzitním centrem, ale i bývalou hlavní říšskou pevností a významným posádkovým městem. Během týdne se lidé dostanou na místa, která zatím viděl jen málokdo,“ láká na akci náměstkyně primátora Markéta Záleská. Největším lákadlem budou otevřené forty a hlavně téměř neznámé podzemí z časů bastionové pevnosti.

Vše začíná už v sobotu a neděli 20. a 21. srpna. Otevírá se šest fortů a Korunní pevnůstka, jejichž návštěvu zájemcům usnadní speciální autobusová linka, která pojede v sobotu a neděli (přesný jízdní řád najdete na webu akce). Během prvního víkendu se uskuteční i komentované vycházky po „nenápadných stopách vojenské historie“ s historikem Zdeňkem Zemanem. Ten nabízí dvě trasy a provázet jimi bude o víkendu 20. až 21. srpna i v následující pátek a sobotu 26. a 27. srpna. Na vycházky není nutná rezervace a účast je bezplatná.

Tip na výlet. Fort Křelov

Foto forty.cz, ber

Fort Křelov XVII. je polygonální permanentní fort vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc. Fort představuje mnohem víc než jen vojenskou historii. Kromě muzea se zde nachází tiskárna, kinematograf, kovárna, i restaurace Citadela.

Zásadním místem celé pevnosti je muzeum. Díky muzeu návštěvník nejlépe pochopí nejen historii této pevnosti, ale všech pevností, které postupně vznikaly západně a jihozápadně od Olomouce. Muzeum nabízí také komentované prohlídky pro veřejnost i pro předem objednané skupiny návštěvníků. Průvodce vás seznámí se vznikem a historií fortového opevnění a zajímavostmi o fortu. Projdete si vnitřní prostory reduitu, ubytoven mužstva, buzer platzu se studnou, prostory šíjové kaponiery – místa poslední obrany a další zajímavá místa pevnosti.

Tip na sobotu. Vojáci v Drahanech

Foto Drahany.cz

Spolek vojenské pancéřové techniky, Slezské zemské muzeum, Městys Drahany a Městys Svitávka vás zvou na 1. ročník akce DRAHANY 1945. Akce se koná 13. srpna 2022 od 13 hodin v Drahanech jako připomenutí 80. výročí operace Anthropoid a bojů v závěru 2. světové války.

Program: 13.00–13.20: přistání ultralightů, zarolování na stojánku 13.30–13.45: výcvik psů 14.00–14.30: historická ukázka – přepadení německé vojenské kolony partyzány 14.40–15.00: kozáci – ukázka souboje s meči 15.00–15.30: operace Anthropoid v kontextu regionu, ukázka výstroje a výzbroje příslušníků paravýsadků 15.40–16.10: historická ukázka – poslední tanková bitva na Prostějovsku 16.10–17. 00: defilé vojenské techniky, představení účinkujících klubů vojenské historie 18.30: promítání filmu ATENTÁT

Tip na neděli. Den židovských památek v Prostějově

Foto Hanácký Jeruzalém

V neděli 14. 8. 2022 se uskuteční další ročník Dne židovských památek, k němuž se i letos připojí spolek Hanácký Jeruzalém, dále Církev čs. husitská a Muzeum a galerie, p. o Prostějov. Návštěvníky čeká hned trojice akcí.

Zhruba v 11 hodin (po bohoslužbě) bude připravena komentovaná prohlídka výstavy Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu. Místem konání je bývalá nová synagoga, dnes kostel Čs. církve husitské – Husův sbor v Prostějově. Nová synagoga vystavěná dle návrhu přerovského rodáka a vídeňského architekta Jakoba Gartnera byla otevřena v září roku 1904 a sloužila početné prostějovské židovské komunitě do války. Bohužel po holocaustu se do Prostějova vrátilo z více než tisícovky lidí pouze 109 osob a ani ti zde většinou nezůstali. Synagoga tak byla židovskou obcí prodána Čs.

Tip na výlet. Zahrada Naděje v Brodku u Konice

Foto Nadeje.cz

Letní komentované prohlídky zahrady 2022 firmy Naděje, kterou najdete v Brodku u Konice, jistě stojí za shlédnutí. Konají se 3. srpna, 24. srpna. a 31. srpna.

Čas začátku prohlídky je 10 hodin, kapacita 25 osob na jednu prohlídku. Rezervace jsou přijímány na telefonu 582 391 254. A pozor, máte možnost zakoupení sazenic.

Individuální prohlídky jsou pořádány do září a nabízí prohlídky pro 2 až 3 osoby s doprovodem. I tady je návštěvu třeba objednat na tel.: 582 391 254 nebo 737 525 301.

Tip na víkend. Dobývání hradu Sovinec

Foto sovinec.cz

Tento víkend, ve dnech 30. a 31. července, se na hradě Sovinci bude konat akce roku, Dobývání hradu Sovinec. Ukáže, jak vypadal Sovinec v temné době války třicetileté. Návštěvníci se mohou těšit i na dobývání hradu.

V celodenním programu vystoupí Elitní mušketýrský regiment Corporal, který patři k nejvěrohodnějším a nejlépe vybaveným jednotkám které jsou zaměřené na třicetiletou  válku, Kejklířská a divadelní společnost Vagabundus, která představí myší dostihy, žonglérské, fakírské a kejklířské umění na vysoké úrovni, skupina historického šermu Bengare předvede šermířské grotesky a ukázky života vojenského tábora během obléhání, Šermířská a divadelní společnost Grál připomene nejúspěšnější program loňského ročníku - rytířské vyprávění o princezně Brunhildě, Skupina scénického šermu Allegros p