tip na výlet

Tip na výlet. Jeskyně Průchodnice u Ludmírova

ilustrační foto

Pokud přemýšlíte, kam se vypravit o tomto víkendu, zamiřte na Konicko. Kousek od Ludmírova se nachází velmi zajímavá přírodní rezervace, nazvaná Průchodnice. Skalnatý vrch vás okouzlí dvěma tunelovitými průchozími jeskyněmi s mnoha bočními chodbami a také krásným prostředím, kde stojí za to udělat si táborák a opéct třeba buřta.

K Průchodnici se lze dostat po červené turistické značce od silnice mezi Ludmírovem a Hvozdem, kde je i malé parkoviště. Přírodní rezervaci tvoří původní bučiny a smíšené porosty se skalními útvary devonských vápenců. Jde o oblast nedaleko Javoříčských jeskyní, která je zimovištěm chráněného druhu netopýra černého. V létě zde lze najít řadu vzácných druhů rostlin, třeba lilii zlatohlávek.

Tip na sobotu. Dny Olomouckého kraje v Prostějově

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj letos slaví dvacet let. Právě v duchu narozeninové párty se tentokrát ponese druhý ročník znovuobnovených Dnů Olomouckého kraje. Konat se budou 19. září v Kolářových sadech.

Na pódiu se budou střídat místní umělecké školy, zájmové kroužky, mladé talentované kapely a jako hlavní hvězda vystoupí slovenský zpěvák Peter Aristone. Vidět budete moci integrovaný záchranný systém v akci i mobilní kino.

Pro nejmenší bude připraven bohatý doprovodný program. K dispozici budu atrakce, malování na obličej, dílničky, virtuální realita, fotokoutek, Dj a mobilní studio Radia Haná.

Těšit se můžete na spoustu občerstvení nejen od regionálních dodavatelů. (red) 

Tip na víkend. Výstava psů Floracanis Olomouc

ilustrační foto ber

Nejkrásnější psi z republiky se předvedou na výstavišti Flora již tento víkend. Na Národní výstavu psů Floracanis Olomouc se přihlásilo celkem 2 583 psích šampionů, kteří budou soutěžit v jedenácti kategoriích. Akce je přístupná pro širokou veřejnost.

Výstava se nakonec uskuteční v původním termínu od 9 do 16 hodin. V sobotu 5. září se představí plemena ovčácká, pastevecká a honácká. K vidění budou také teriéři, jezevčíci ohaři nebo retrieveři. Neděle bude patřit společenským plemenům, pinčům, špicům, kníračům a chrtům.

Tip na sobotu: Burza v Bohuňovicích

ilustrační foto plakát

Pokud vám chybí tradiční prostějovská burza, kterou letos na jaře zrušila nákaza COVID-19, vydejte se v sobotu na letiště do Bohuňovic u Olomouce.  

„Přijďte si k nám prodat vše, co vám doma překáží! Auto, moto, veteráni, zemědělská technika, starožitnosti, sběratelské předměty, knihy, nářadí a podobně,“ zvou pořadatelé a slibují i občerstvení.

Burza je otevřena od 6 do 13 hodin, prodejci zaplatí 100 Kč, návštěvníci 50 Kč. (red)

Vyrazte do Ptení

Foto Stáje M+M zfp s.r.o.

 

Ať už vlakem, autem, či na kole, zastavte se na ranči ve Stájích M+M zfp s.r.o. ve Ptení.

Je tu pro vás spousta novinek. LUČNÍ KNIHOVNA, kde se v nádherné krajině uprostřed přírody můžete začíst a posedět ve stínu.

Také je tu nový BOSÝ CHODNÍK, který vás a vaše nohy otestuje, jak jste vnímaví a citliví.

Čekají tu na vás další příjemná zákoutí, kde můžete v klidu posvačit a odpočinout si.

Najdete i novou NAUČNOU STEZKU, která je sestavena z 5 cedulí, jejichž informace vám více přiblíží činnost našeho ranče…

Při procházce uvidíte koně pasoucí se na loukách a někdy se k nim připojí i zajíci a srnky.

Tip na výlet. Olomoucká Pevnost poznání a doba Marie Terezie

Foto PP OL

Jaký byl osud olomoucké pevnosti za vlády Marie Terezie? Jak se vojáci připravovali na důležitou bitvu sedmileté války nebo jaké jídlo si tehdy vařili a co si oblékali? To vše zodpoví, ukáže a přiblíží popularizační akce Návrat do Pevnosti, která se uskuteční od 8. do 30. srpna v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Milovníky historie, ale i napínavých příběhů čeká celá řada aktivit, které začnou v sobotu 8. srpna v expozici Věda v Pevnosti. V Pevnosti poznání se po příchodu dozví informace, jak se zapojit do hry nazvané Tajemství zapomenuté místnosti. „Hra je pro všechny, kteří mají rádi záhady, tajné vzkazy a šifry. Hráči se ocitnou v prostoru, který skrývá nejedno tajemství o Pevnosti, jejich architektech a období po sedmileté válce. Ale pozor! Jen ti nejbystřejší dokážou rozluštit sérii hádanek a odhalit mnohá mystéria dříve, než vyprší čas,“ lákal na program historik Tomáš Arnold.

Na Floře rozkvetla královna. Krásný květ je k vidění dnes a zítra

foto Flora Olomouc

Největší leknín světa, viktorie královská, vykvetla v sobotu v noci bělostným květem. Jedná se o skutečný unikát, protože život takového květu je téměř jepičí a po dvou dnech uhyne. Kochat se jím můžete ve Sbírkovém skleníku Flory Olomouc.

Květ je nejlepší pozorovat ráno, kdy bude pěkně rozvitý. Za světla se však začíná pomalu zavírat, takže odpoledne už bude zavřený. Všem nadšencům tady doporučujeme, aby byli před skleníkem připraveni hned v 9:30, kdy se Sbírkové skleníky otevírají. V noci na neděli se ten stejný květ otevře znovu, ale tentokrát v růžové barvě, takže kdo nestihne obdivovat krásu tohoto až dvoumetrového leknínu v sobotu, má šanci ještě v neděli. (red)

Tip na výlet. Kosíř od Gabrielova

Foto ber

Zbytky feudálního statku Gabrielov nebo také Lusthos, leží na úpatí Velkého Kosíře mezi obcemi Čechy pod Kosířem a Lhota pod Kosířem. Patříval majitelům nedalekého zámku Čechy pod Kosířem.

Na Gabrielov se dostanete po asfaltové cestě, která je součástí naučné stezky, a to pěšky i na kole. Cestou si můžete odpočinout u krásně opravených božích muk.

Tip na pátek: Tomáš Klus vystoupí v Olomouci!

Foto pořadatel koncertu

Populární zpěvák Tomáš Klus míří do Olomouce. V pátek 17. července vystoupí na paloučku u S klubu.

Tomáš Klus působí na československé hudební scéně od roku 2008, kdy vydal své první album Cesta do záhu(d)by. To se velmi rychle vyšvihlo na první příčky hitparád, oblíbila si ho rádia a s nimi i veřejnost. Od té doby se u něj mnoho změnilo, důraz na melodii a hra s textem je ale jeho rukopisem i nadále. Osobní přerod vyjádřil v roce 2014 na albu Proměnamě, které stalo nejprodávanějším albem toho roku.

Tip na výlet. Bratři Saudkovi v Olomouci

Foto Galerie Mona Lisa

V pátek v 17 hodin se v Galerii Mona Lisa uskuteční setkání s rodinou Káji Saudka a autogramiáda Jana Saudka.

Výstava známých dvojčat Jana a Káji Saudkových se koná u příležitosti 85. výročí jejich narození. Současně je výstava Uchvancancující dobrodružství dvou bratrů prodloužena do 25. července. Galerie Mona Lisa je na Horním náměstí 20 v Olomouci. (red)