tip na výlet

Tip na 8. května. Den otevřených dveří - 125 let tramvajové dopravy v Olomouci

Foto plakát

V letošním roce oslavuje Dopravní podnik města Olomouce, a.s. výročí 125 let zahájení pravidelného tramvajového provozu v Olomouci. K této příležitosti je připraven pro všechny fanoušky dopravy Den otevřených dveří, a to ve středu 8. května 2024 od 9:00 do 17:00 hod.

Těšit se můžete na prohlídku vozovny v Koželužské ulici a haly odstavů v ul. Jeremenkova včetně tramvajových vozů typu T3, Škoda INEKON Astra, INEKON TRIO, Vario, EVO, autobusů, elektrobusu a historické tramvaje č. 16.

Dále na jízdu historickou soupravou tramvají ev. č. 223 a 99 v trase: Hlavní nádraží> Žižkovo náměstí> U Sv. Mořice> Náměstí Hrdinů> Tržnice> Hlavní nádraží> Fibichova a jízdu historickým autobusem Škoda 706 RTO v trase: Sokolská> Fibichova> Sokolská.

Na památku si budete moci zakoupit reklamní a upomínkové předměty.

Tip na výlet. Interaktivní výstava Člověk a zvíře v olomoucké Šantovce

Foto plakát

Do Galerie Šantovka míří unikátní výstava, která nabídne návštěvníkům možnost poměřit si své smyslové schopnosti a fyzické dovednosti s vybranými zvířaty. Kromě třinácti interaktivních exponátů na zákazníky čekají workshopy připravené ve spolupráci s Pevností poznání. Celá expozice nabídne návštěvníkům možnost nahlédnout nejen do zvířecího světa, ale i pod vodní hladinu.

Premiéra putovní výstavy s názvem Člověk a zvíře libereckého science centra IQLANDIA proběhne v Galerii Šantovka od 19. ledna a potrvá až do 7. února. Nabízí širokou škálu interaktivních exponátů, které potěší malé i velké návštěvníky. Díky nim mohou zákazníci porovnat například svou váhu, frekvenci sluchu nebo třeba skok daleký s vybranými zástupci zvířat.

Tip na výlet. Ledová Noemova archa na Pustevnách

Foto pustevny.cz

Opět po roce se na Pustevny vrátí festival ledových soch – Ledové Pustevny 2024. Výstava je tentokrát zaměřena na téma „Noemova archa". Těšit se tak můžete nejen na nejrůznější zvířata, ale také například i na obří ledovou loď! Festival ledových soch se letos koná od 13. ledna do 4. února 2024, vstupné je za 100 Kč. Ten, kdo přijede lanovkou, má vstup na výstavu zdarma.

Sedm profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa vysochalo své výtvory z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m, jeden kus přitom váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led potom překrásně čirý. Celkem se na Pustevnách pracuje se 40 tunami ledu. Kromě soch z ledu budou nově k vidění i sněhové sochy, připraven je i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Tip na výlet. Zoo Olomouc ve vánočním hávu

Foto plakát

Štědrost k Vánocům jednoduše patří, Zoologická zahrada Olomouc naděluje už v průběhu Štědrého dne, a to dětské vstupné pro všechny dospěláky. Zanechejte spěchu a vydejte se do míst, kde si sváteční čas a tento jedinečný den skutečně užijete. Mimo to se zde můžete těšit na zákoutí ze známých českých pohádek.

23. 12. až 1. 1. POHÁDKOVÁ ZOO A VÁNOČNÍ VÝZDOBA Přijďte zjistit, jak zoo sluší vánočně pohádkový kabát, v areálu tu na vás budou čekat české pohádky a další sváteční výzdoba. 24. prosince 9:00 – 14:00

VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY Pokud vás na Štědrý den vyženou z domu na procházku, neváhejte a zavítejte do olomoucké zoo. Tam totiž dostanete dárek v předstihu, který vám, věříme, udělá radost už během dne. Dětským vstupným obdarujeme každého dospělého.

Tip na vánoční výlet. Betlém lidového řezbáře Michala Patakiho v Malém Hradisku

Foto malehradisko.cz

Michal Pataki se narodil v roce 1962 v Prostějově. Díky rodičům, se kterými spolu s bratrem brázdili od dětství republiku, se jeho láskou staly dřevěné předměty. Nejvíce si zamiloval Beskydy, kraj chalup rozesetých po stráních, kde ho zaujalo, jak se dřevem pracují Valaši. Práce se dřevem vyžaduje představivost, hodně trpělivosti a přináší spoustu radosti. Ty figurky ve dřevě bydlí, a je otázku času, kdy za pomocí šikovných rukou vystoupí.

„Už od mládí mě uchvátilo dřevo svojí vůní a tvárností. Obdivoval jsem staré řemeslníky jako tesaře, koláře, šindeláře, truhláře, řezbáře a podobně. Uchvátila mě i vůně starých dřevěnic, lidové zvyky a práce prostých umělců. Postupem času jsem chtěl mít i vlastnoručně vyřezávaný betlém. Jenže jak na to. V 31 letech, jako nezkušený samouk, jsem začal obyčejným nožem a později i vyřazenými skalpely vyřezávat jednoduché hlavičky. Obrnil jsem se trpělivostí a po čase perné dřiny zjistil, že tento řezbářský dar ve mně je a je třeba jej rozvíjet. Naučil jsem se do dřeva i vidět.

Tip na sobotu. Andělské Vánoce v OC Haná Olomouc nabídnou i multimediální kamion

Foto plakát

Andělské Vánoce si můžete v sobotu 9. prosince v době od 16 do 18 hodin užít u OC Haná v Kafkově ulici v Olomouci.

Vánoční program na multimediálním kamionu s TV obrazovkou nabídne zábavu pro celou rodinu. Těšit se můžete i na doprovodný program – zpívání a zábavné scénky, vánoční poštu, vánoční ochutnávku tradičních pochoutek i soutěže o ceny. Vystupovat budou andílek Albertík, čertice a čertovská rodinka, Grinč, zpívající sob, sněhulák Kulička, poštovní králíček, mráčkové a přijedou i hudební hosté, zpěvačka Marta Vančová a vánoční kapela. Vstup je zdarma. (ber)

Tip na výlet. Betlém v Lošticích

Foto mu-lostice.cz

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.

Mezi vyřezávanými postavičkami najdete například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. U nohou má přitom originální klíč od Muchovy vily v Praze – Bubenči, od jeho vnuka získal řezbář také originální knoflík z malířova kabátu.

Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i „tykadlový řidič“ Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou.

Tip na výlet. Přerovský Ornis láká na unikátní výstavu ptactva

Foto olkraj.cz

Více než 580 modelů ptáků z Česka, unikátní expozice, skleněné vitríny a malý kinosál. To vše od dnešního dne nabízí zrekonstruovaná budova Ornitologické stanice (ORNIS) v Přerově. Muzeum Komenského tak získalo moderní objekt, přičemž celkové náklady na rekonstrukci činily zhruba 120 miliónů korun.

Ornis má v Přerově tradici už od 30. let 20. století. Institucionálně spadá pod Muzeum Komenského v Přerově. Za roky práce vytvořili ornitologové, dobrovolníci i muzejníci unikátní sbírku dermoplastických modelů ptáků z našeho území. Ornis je skvělým příkladem toho, jak se dá propojit věda, kultura a ochrana přírody.

Tip na výlet. Hanácké léto na kolejích

Foto plakát

V sobotu 1. července, vyjedou první letošní spoje Hanáckého léta na kolejích. Zvláštními vlaky se potom můžete svézt každou prázdninovou sobotu až do 2. září (včetně). Během léta se na spojích ukážou různé historické motorové vozy (Hurvínci M131.1, Krokodýl M286.1032 nebo Kredenc M262.1002) společně s vyhlídkovým vozem Bgdta.

Nezapomeňte, že zároveň s jízdami bude otevřeno železniční muzeum v Kroměříži, a to vždy od 9 do 17 hodin. Informace o jízdním řádu, ceně jízdného a nasazení vozidel najdete na www.hanackeleto.cz anebo na www.kmdraha.cz.

Tip na sobotu. Libavá nabídne Leoparda, lovecké psy i soutěž chladnokrevných koní

ilustrační foto VLS, plakát
Vojenské lesy a statky ČR, Armáda ČR a Vojenský opravárenský podnik zvou veřejnost na letošní ročník akce Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé, který se odehraje tuto sobotu 10. června v areálu Heřmánky u Potštátu ve Vojenském újezdu Libavá. Sobotní prezentace německého tanku Leopard 2A4 bude veřejnou premiérou této novinky ve výzbroji českých ozbrojených sil mimo brány zbrojařských výstav.
Leopard, který byl zařazen do výzbroje Armády ČR teprve počátkem dubna, byl totiž zatím veřejně předveden pouze na brněnském zbrojním veletrhu IDET, jenž proběhl před 14ti dny. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala Česká republika od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny. Moderní stroje, které si mezi českými vojáky hned získaly přezdívku „Leoš,“ původně využívaly švýcarská a německá armáda. První Leopard 2A4 armáda převzala loni v prosinci, zbývající budou v souladu s harmonogramem dodány do konce roku 2023.