Vánoce

Motivy na vánoční kelímky hodnotila v prvním kole odborná komise

ilustrační foto

Celkem 47 prací ze dvou kategorií obdržela hodnotící komise ve výtvarné soutěži o nejlepší grafický návrh na vratné kelímky. Ty by chtělo město začít používat už o letošních adventních trzích.

„V kategorii dětí a žáků mateřských a základních škol k nám dorazilo 17 prací, a to konkrétně ze základních škol Jana Železného a Dr. Horáka. V kategorii středních škol a ZUŠ jsme přijali 30 návrhů. Velmi mile nás potěšilo, jak jsou děti a studenti šikovní, opravdu je z čeho vybírat a některé grafické návrhy ZUŠ a ArtEconu bychom využili i při jiné příležitosti než na vánoční trhy. Jde nám také o to, aby se lidé při užívání si atmosféry trhů cítili dobře a aby to byly naše děti, kterým dáváme šanci, aby na kelímcích prezentovaly svůj talent a dovednosti,“ říká 1.

Jaký motiv zvolit na vánoční vratné kelímky? Budou inspirací naše děti?!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Přestože jsou Vánoce ještě poměrně daleko, chtěli bychom i v našem městě vyzkoušet po vzoru jiných měst na vánočních trzích vratné kelímky.

„Dlouhodobě jsme řešili problém, jak snížit množství nápojových kelímků, které končí v odpadkových koších. Zkoušeli jsme papírové kelímky, které jsou k životnímu prostředí šetrnější, nicméně ani toto nebyla ideální cesta,“ vysvětluje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Vánoční stromky ukládejte ke kontejnerům

ilustrační foto ber

Použité vánoční stromky mohou občané Prostějova ukládat vedle kontejnerů na směsný odpad nebo u stanovišť s tříděným odpadem. Jejich svoz bude probíhat průběžně až do poloviny února.

„Z důvodu negativních zkušeností již nebudou rozmístěny kontejnery na sídlišti Hloučela a sídlišti Svobody, kdy došlo opakovaně k úmyslnému založení požáru. Děkujeme za pochopení,“ vzkazuje jménem magistrátu mluvčí Jana Gáborová. (red)

Zvířecí sváteční hostiny byly v ZOO Olomouc ve znamení speciálních dárků

Foto ZOO Olomouc

Nad krmivem a výživou zvířat olomoucké zoo bedlivě bdí krmivářka. Ta stanovuje veškeré dávky tak, aby zvířata zde chovaná, zůstávala v co nejlepší možné kondici. Proto ani na Štědrý den či na Silvestra do nich nelze nikterak zásadně zasáhnout.

To, co ale možné je, zvířatům v rámci tzv. enrichmentu zpestřit pobyt v zoo, a tím pádem i krmení. „Giboni, lemuři, levharti, ale i jiná zvířata si tak mohla rozbalit své speciální dárky, které ukrývaly něco na zub, co by standardně dostala, ale takto se krmila se zábavou. Bylo na nich na první pohled patrné, že si rozbalování potravy, které jim s láskou připravili ošetřovatelé, náležitě užívají," uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Tip na víkend. Pohádková ZOO Olomouc nabízí i večerní prohlídky

foto ZOO Olomouc

Zoologická zahrada je otevřená každý den v roce. I o Vánocích. Zvířata jsou k vidění téměř všechna, dokonce i ta, která se v horkých letních měsících skrývají.

Děti se v ZOO podívají nejen za Andělem Páně, ale i za čerty, s nimiž žerty rozhodně jsou a děti se jich jistojistě nemusí bát, či za Popelkou. Kromě ztvárnění pohádek nechybí ani výzdoba areálu. To vše až do 1. ledna roku 2023.

Stejně jako oblíbené večerní vánoční prohlídky, na které není potřeba rezervace, ani zvláštního příplatku. „Večerní vánoční prohlídky probíhají v zahradě několikátou zimu. Je to takový náš dárek pro návštěvníky jako poděkování za přízeň po celý rok," dodává ředitel zoo Radomír Habáň.

OBRAZEM: Vánoční jízda se prosvítila Prostějovem

Foto

Letošní Prostějovská vánoční jízda, v pořadí dvanáctá, ohromila nejen účastí. Městem se projely stovky svítících dopravních prostředků.

Kamiony, autobusy, dodávky, osobní vozy nejrůznějších značek a stáří, včetně veteránů, ale i motorky či stařičký Zetor 5611, se pyšnily originální výzdobou. "Je vidět, že si s tím lidi dávají čím dál víc práce a taky vymýšlejí nové vychytávky," netajil se jeden z přihlížejících.

Pokochejte se v naší galerii. (ber)

Druhý svátek vánoční připomíná svatého Štěpána. Dejte si něco opeřeného

Ilustrační foto pixabay.com

O druhém svátku vánočním si připomínáme osobnost svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat a v kostelích kněží světili sedlákům osivo.

Dnešní den je spojen i se svatoštěpánskou koledou. Nejznámější je říkanka o Štěpánovi, který upadl na ledu a psi se na něj sběhli.

Tradice také velí připravit na Štěpána pernatou drůbež. Na stole by tak neměla chybět husa, kachna nebo aspoň kuře.

V minulých dobách na Štěpána odcházeli ze služby čeledíni a na odchodnou dostávali zvláštní koláč, který byl zdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi. Odtud pochází i přísloví Na Štěpána není pána. (ber)

Otužilci se ponořili do přehrady. Už po čtyřicáté

Foto čtenář

Přes sto otužilců se na Štědrý den v pravé poledne vrhlo do studených vln. Tentokrát ale ne do výpusti, nýbrž přímo do Plumlovské přehrady. Sledovaly je stovky lidí, které přilákalo i krásné počasí.

Voda měla pouhé dva stupně, vzduch ale osm, což otužilci pokládají za letní podmínky. Letošní ročník vánočního plavání byl oficiálně devětatřicátý, předcházel mu ale nultý ročník, takže se otužilci ponořili do vody po čtyřicáté.

„Jezdíme se na ně dívat víc, než 15 roků, ale upřímně, do vody bych prostě v téhle roční době nevlezla. Nechám si to na léto,“ smála se jedna z návštěvnic. (ber)

Štědrý den u hasičů v Olomouckém kraji byl plný zásahů. U nehod, požárů i vrtulníku

Foto HZS Olomouckého kraje

Téměř dvě desítky událostí na Štědrý den evidují hasiči v Olomouckém kraji, pestrostí zásahů v podobě technických pomocí, zásahů u dopravních nehod či požáru i pomoci kolegům jiných složek IZS, se nijak neodlišuje od běžných všedních dnů.

Za zmínku například stojí zahoření v kuchyni rodinného domku v Tučíně na Přerovsku, obyvatelům se požár z větší části podařilo uhasit samostatně, dohašení a kontrolu po požáru zde poté řešily jednotky profesionální z Přerova, za dobrovolné hasiče z Radslavic, Tučína a Přerova. Náročnější zásah likvidovali také hasiči v Mohelnici po zahoření trafostanice, sloupu a okolní technologie. K likvidaci bylo nutné využít několika speciálních hasicích přístrojů.

Pětadvacetkrát na Štědrý den aneb Zbožínkovci tentokrát porazili Kolářovce

Foto Radim Doležel

Tak letos na Štědrý den je to už dvacet pět let, co se v roce 1997 sešla skupina hráčů, přátel a příznivců fotbalového klubu Ultras, aby se utkala v prvním přátelském zápase v malé kopané. Za tu dobu se v sestavách vystřídalo několik desítek hráčů a také se hrálo celkem na šesti různých hřištích.

Letos zůstala na umělce na „Husáku „souvislá sněhová pokrývka, a tak se pouze vyznačily čáry. Přesto po pár minutách se sníh změnil ve vodní lázeň, která dávala účastníkům štědrodenní kratochvíle pořádně zabrat. První poločas vyhráli Zbožínkovci 5:1 hlavně díky hatricku Roberta Skládala. Ve druhé půli byli lepší Kolářovci v poměru 4:2. Celkový výsledek tak vyzněl 7:5 pro Zbožínkovce. Po zápase si soupeři popřáli k vánočním svátkům mnoho zdraví, sportovních a životních úspěchů v roce 2023. V nedalekém Peter´s Pubu si pak doplnili vydané kalorie. . .