Vánoce

OBRAZEM: Novodobý Betlém v Přemyslovicích je plný panenek

Foto čtenář

V Přemyslovicích mohli lidé o adventu obdivovat unikátní pohyblivý a ozvučený Betlém.

Betlém, instalovaný u jednoho z rodinných domů, totiž tvořily panenky Barbie a jejich mužské protějšky Kenové. Věnovali se sportu, práci i relaxaci. Najít jste v něm mohli plavce, truhláře, miminka, psy, bezdomovce, městskou policii i místní sokoly. 

Povídání s těmi, kdo unikátní dílko stvořili, přineseme v nejbližších dnech. (ber)

Zvířata v Zoo Olomouc likvidují vánoční stromky

Foto ZOO Olomouc

Koncem roku a počátkem roku nového se množí otázka Jana Nerudy. Kam s ním? Ta vaše souvisí s vánočním stromečkem. Lze jej darovat, přivézt zvířatům? Bohužel ne. Veškeré stromy, které zahrada může přijmout, pochází přímo od prodejců a jedná se o neprodané stromky do lidských příbytků v čase vánočním.

„Pochutnají si především kopytníci – kozorožci, velbloudi a další,“ dodává krmivářka Dana Smičková. 

Na Vánoce se zapotili i zdravotníci

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Během denní vánoční směny uskutečnili zdravotníci Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje 100 výjezdů, během noční vánoční směny pak 79 výjezdů. Oproti loňskému roku byla denní vánoční směna značně klidnější. Za to Štědrá noc byla pro záchranáře výrazně rušnější.

Celodenní statistika výjezdů s indikacemi, které jsou spojené se Štědrým dnem a večerem:

Porucha vědomí: 6x (letos bez jediné resucitace za celých 24 hod.!)

Úrazových stavů: 14x

Popáleniny: 1x

Bolesti břicha: 10x

Kolapsů: 12x

Intoxikace alkoholem: 1x

Aspirace: 1x

Dopravní nehody: 1x (což je za poslední roky nejnižší číslo!)

Psychiatrická indikace: 1x

OBRAZEM: Ulicemi Prostějova se prozářila Vánoční jízda

Foto FB Prostějov bez cenzury

Tisíce žároviček, kilometry drátů, stovky hodin práce a v neposlední řadě spousta originálních nápadů. To byly hlavní atributy v pořadí třinácté Vánoční jízdy, která na první svátek vánoční prozářila večerní Prostějov. Letos byla účast rekordních, dosáhla bezmála 400 vozidel.

Kamiony, autobusy, dodávky, osobní vozy nejrůznějších značek a stáří, včetně veteránů, ale i motorky či stařičký Zetor, se pyšnily originální výzdobou.

„Úžasné, skvělé, jedinečné. Jsme u vytržení, co všechno lidi dokáží vymyslet a hlavně realizovat," netajila se jedna z divaček. Podívejte se do galerie a pokochejte svítící krásou. (ber)

Na Štědrý den porazili Zbožínkovci opět Kolářovce. Tentokrát 8:4 (3:1)

Foto Radim Doležel

Na Štědrý den v pravé poledne se opět sešla skupina hráčů, přátel a příznivců fotbalového klubu Ultras, aby po šestadvacáté protáhla svoje kosti. Letos byla paní příroda k umělce na „Husáku“ přívětivá, a tak stačilo lehké vymetení stojící vody a dalo se v pohodě hrát. Výsledek zápasu opět vyzněl pro Zbožínkovce, kteří po poločase 3:1 dovedli zápas do vítězného konce v poměru 8:4!

Sestavy mužstev

Zbožínkovci: Jiří Zbožínek, Miroslav Kristek, Matěj Kristek(nar.2008), Jan Zlámal, Jiří Zatloukal, Martin Hupšil, Dalibor Procházka.

Kolářovci: Martin Kolář, Ondřej Kolář(nar.2010), Zbyněk Lošťák, Oldřich Lošťák(nar.1954), Michal Ondráček, Ivan Jančiar(nar.1963)

Na Štěpána není pána. Slavíme druhý svátek vánoční

ilustrační foto aukro.cz

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Na 26. prosince připadá svátek sv. Štěpána. Pocházel pravděpodobně z helénských Židů, ale během života se obrátil ke křesťanství. Stal se mužem velmi pevné víry a apoštolové na něm pozorovali „působení Ducha svatého“ – podle dobového svědectví konal Štěpán veliké divy a znamení. Proto když se rozhodli apoštolové vybrat sedm mužů, kteří by jim pomáhali v péči o chudé a opuštěné vdovy, kázat, křtít a rozdávat eucharistii, byl jako první zvolen právě Štěpán.

Horlivě kázal, že Kristus byl Mesiášem předpověděným proroky. Jeho skutky ale hlavně plamenná kázání se ovšem vůbec nezamlouvaly židovské veleradě. Ta jej obvinila z rouhání proti Bohu a Mojžíšovým zákonům. Kolem roku 35 n.l. byl Štěpán zatčen a před hradbami Jeruzaléma ukamenován. Stal se tak prvním křesťanským mučedníkem, a proto je uctíván hned po svátku Kristova narození. Podle některých zdrojů zemřel dne 26. prosince, kdy se dnes slaví jeho svátek. 

Město opět rozzáří velkolepá vánoční jízda

Foto archiv PVNovinky

Podobně jako loni se už tradiční a celostátně známá jízda vánočně ozdobených aut uskuteční v Prostějově na Hod boží, tedy dnes 25. prosince.

Auta by měla podle organizátorů odstartovat v 18 hodin od parkoviště na ulici Plumlovská (u Billy). Až do cca 18.30 se ale bude kolona řadit a následně vyjede na lehce pozměněnou trasu, jejíž plánek najdete ve fotografiích pod tímto článkem. Tentokrát kolona osvětlených aut všech velikostí pojede na Dolní ulici trochu jiným způsobem. Pojede po Plumlovské, na náměstáí TGM, k aurobusovému a vlakovému nádraží, na Dolní a opět kolem centra na Olomouckou. Cíl bude jako tradičně na parkovišti u OBI naproti TESCO, kde premiérově zahraje i DJ.

Náročný Štědrý den pro hasiče. Zasahovali i u požárů ve Vrbátkách a Hradčanech

Foto HZS Olomouckého kraje

V průběhu svátečního dne zasahovali hasiči v Olomouckém kraji u více jak 130 událostí.

„Padající stromy, to byla většina našich výjezdů. A také tající sníh a zvyšování hladin vodních toků, kde jsme prováděli monitoring nebo pročištění koryt toků a propustků. Bohužel jsme zasahovali i dvakrát u požárů v rodinných domech. Hradčany – Kobeřice – zahoření vánočního věnce, naštěstí bez většího rozšíření a uhašeno před naším příjezdem. Vrbátky zahoření v obývacím pokoji – nejspíše od elektrického zařízení. Zde došlo k většímu poškození převážně zakouřením,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Fotopostřeh. Některé stromky by se na Vánoce zdobit neměly

Foto FB

Snad každý z nás, kdo milujeme Vánoce, si dává na výzdobě záležet. Když se ale podívám na některé výtvory, které majitelé zveřejnili na FB, říkám si, proč se s tím každý rok tak piplu....

Mimochodem, ve městech, kde na ulicích rostou palmy, by se na osvětlení měli radši vykašlat. (ber)

Dnes je Boží hod. Hodujte, odpočívejte a navštivte příbuzné

Ilustrační foto pixabay.com

První svátek vánoční neboli Boží hod, který připadá na 25. prosince, by nám měl podle křesťanských tradic připomínat den narození Ježíše Krista.

Podle Bible se tak stalo v Betlémě ležícím nedaleko Jeruzaléma, kam putovala i dívka Marie se svým snoubencem Josefem kvůli sčítání lidu. Dnes se tento slavnostní den nese v duchu rodinných návštěv a hodování. Také se rozvážejí dárky, které nechal Ježíšek pod stromečkem pro příbuzné a známé.