Vánoce

Dnes je druhá adventní neděle, zvaná bronzová

Ilustrační foto pixabay.com

Celý den a následující týden se týká vztahů, rodiny a přátel. Proto bychom tuto neděli měli pozvat někoho na slavnostní oběd. U něj však nezapomínáme na vánoční střídmost, a proto volíme lehké pokrmy a odpustíme si velké množství alkoholu a tvrdý vynecháme úplně.

Pokud ovšem chceme zůstat sami, pak se hospodyně pustí do pečení cukroví. Tradice pečení cukroví je dávná a stále velmi oblíbená. Hospodyňka by měla zvládnout upéct během Adventu 9 druhů cukroví, tak vzdá úctu tomuto počínání a času. Víte, že cukroví by se mělo jíst až na Boží hod Vánoční? Je to také proto, že v adventu a na štědrý den bychom se neměli přejíst.

OBRAZEM: Vánoční strom se jmenuje Stříbrňáček Adámek

Foto L. Andrýsek

Vánoční dominanta centra města – stříbrný smrk - již osvěcuje náměstí T. G. Masaryka.  Slavnostní ANDĚLSKÉ rozsvícení vánočního stromu bylo v pátek v podvečer spojeno s vystoupením pěveckého sboru ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov. Všechny přítomné z podia pozdravil také primátor města Prostějova František Jura. Strom letošních Vánoc nese jméno Stříbrňáček Adámek.

„Toto pojmenování se nám nejvíce líbilo. Jméno navrhovaly jednak dvě hlasující a také sám dárce stromu. Jak jsme se od dárce z Vrahovic dozvěděli, strom chodil v minulosti zalévat jeho vnuk, který se jmenuje Adam a smrček už tehdy pojmenoval stejně,“ usmívala se 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. Obě hlasující i dárce stromu pak byli slavnostnímu rozsvícení přítomni.

Město Prostějov děkuje za finanční podporu na rozsvícení vánočního stromu Skupině ČEZ. (red)

Obecní knihovna a obec Hrdibořice zvou na vánoční výstavu

Foto plakát

Obecní knihovna a obec Hrdibořice zvou všechny lidi dobré vůle na Vánoční výstavu s kouzlem betlémů a vůní perníků.

Kouzelný čas Vánoc přiblíží betlémy různého stáří, materiálu, klasické i mechanické, perníkové chaloupky a zdobené perníčky. Součástí výstavy je možnost zakoupení drobných dárků. Pro děti je připravena Ježíškova dílnička

Výstava je otevřena v sobotu 26. listopadu, 3. prosince, 10. prosince a 17. prosince 2022 a v neděli 27. listopadu, 4. prosince, 11. prosince a 18. prosince vždy od 14 do 17.30 hodin v budově obvodního úřadu Hrdibořice 6 (boční vchod).  V jiné dny po telefonické domluvě do 7. listopadu 2023 (mobil: 702 315 617 a 777 130 790).

Pozor! Andělské rozsvícení vánočního stromu už dnes!

Foto archiv PVNovinek

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově se v pátek v 17 hodin rozsvítí vánoční strom. Spolu s ním prostějovské Vánoce otevře pěvecký sbor ZUŠ VI. Ambrose.

V sobotu a v neděli se na náměstí TGM můžete projet vláčkem a od 13 do 19 hodin. Odjíždět bude od zvoničky před radnicí.

Na náměstí vás čeká i jarmark, nabízející stánky plné dobrého jídla, pití a vánočních výrobků. (ber)

Mini vánoční stromky budou opět ozdobou centra města

ilustrační foto archiv PvN

Malé vánoční stromky opět orámují náměstí T. G. Masaryka. O jejich ozdobení se postarají šikovné ruce dětí ze základních a mateřských škol.

„Stromečky opět dodají Lesy města Prostějova. Jednali jsme i se školami a školkami, takže zdobení je rovněž zajištěno,“ potvrdila redakci první náměstkyně primátora a zároveň předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová. Právě jí se zalíbila myšlenka zdobení velikonočních stromků, a tak ji v dubnu roku 2014 realizovala. Pro velký úspěch pak děti zdobily i vánoční stromky. „Lidem se tato novodobá tradice líbí a sami se dopředu dotazují, zda i letos bude náměstí takto ozdobeno. Jsme rádi, že se tento zvyk ujal a lidé si tohoto posla Vánoc oblíbili.

Hledá se jméno pro vánoční strom!

Ilustrační foto MMPv

Město Prostějov opět vyhlašuje anketu, při které budou lidé moci sami určit výstižné jméno pro vánoční strom roku 2022. Centrum města ve vánoční čas ozdobí dvanáctimetrový stříbrný smrk od dárce z Prostějova, místní části Vrahovice.

Hlasování začne 1. listopadu a bude ukončeno bude 18. listopadu. „Autor vítězného návrhu společně s námi vánoční dominantu města slavnostně rozsvítí. Pro inspiraci uvádím, že jména vánočních stromů v předchozích letech byla například Charlotta – Sněhulka I., Horáček nebo Bystroušek," dodala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.  

Město nabízí pronájem dřevěných prodejních stánků na vánočních trzích

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Vánoční trhy na náměstí T. G. Masaryka začnou 21. listopadu a potrvají do 23. prosince. Vánoční strom bude slavnostně rozsvícen 25. listopadu.

„Předběžně se snažíme zjistit zájem Vás, prodejců, o tradiční vánoční jarmark, který je naplánován v termínu od 21.11. do 23.12.2022," říká náměstkyně primátora Milada Sokolová a pokračuje: „Rádi bychom vyhověli všem zájemcům, je však velmi důležité stále brát v úvahu, že epidemická situace se může s příchodem chladnějších dnů měnit a že není nikdy vyloučeno, že bude třeba dodržovat platná opatření."

Výběrová komise bude z došlých přihlášek vybírat prodejce pro účast na vánočních trzích.

Kritéria výběru budou následující:

Za štědrovečerními požáry stály prskavky i svíčky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Požáry od prskavek a svíček se nevyhnuly ani letošním Vánocům. Celkem vyjeli hasiči 24. prosince k 46 požárům, a 21 osob se při nich zranilo. V Olomouckém kraji letos hasiči štědrovečerní ohně hasit nemuseli.

Mezi další události patřily zásahy u dopravních nehod, těch bylo 66 a technické pomoci v počtu 158. Celkem vyjeli hasiči v rámci republiky během Štědrého dne k 320 událostem.

Nejvíc požárů bylo na Štědrý den v kraji Moravskoslezském a hlavním městě Praze, v obou krajích vyjeli hasiči k 6 požárům. Naopak zcela bez požárů se Štědrý den obešel v Olomouckém kraji. (red)

Na Štěpána není pána

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes je druhý svátek vánoční – den, kdy si křesťané připomínají život a skutky svatého Štěpána. Ten byl za svá tvrzení o smrti Ježíše roku 33 před hradbami Jeruzaléma ukamenován a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. A tento den je rovněž spojen se známou pranostikou.

Dříve lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež. Pekla se tak kachna, husa nebo kuře, a tak je to v mnoha českých domácnostech dodnes. 

Na Štědrý den zvítězili "Kolářovci" nad "Zbožínkovci"

Foto OL a Oldřich Bezdomnikov

Letos po čtyřiadvacáté se o „poledni“ Štědrého dne sešli příznivci a přátelé klubu FC Ultras, aby odehráli zápas v malé kopané mezi „Kolářovci“ a „Zbožínkovci“. Po odehraných 2 x třiceti minutách zvítězili „Kolářovci“ poměrně vysoko 7:2 po poločase (2:0).

Na kluzké a podmáčené umělce (po nočním sněžení) se do sebe aktéři této fotbalové kratochvíle pustili od první minuty. Do dvoubrankového vedení se dostali Kolářovci záhy a tento stav jim vydržel až do poločasu. Začátek druhé půle měli lepší Zbožínkovci, kteří vyrovnali na 2:2. Poté se prosadilo mládí v týmu Kolářovců a ti pěti brankami otočili skóre zápasu na konečných 7:2.

Kolářovci – Zbožínkovci 7:2 (2:0)

Branky: Ondřej Kolář 2, Matěj Kristek, Jiří Zatloukal, Miroslav Kristek, Daniel Kolář a Robert Skládal – Ivan Jančiar, Jiří Zbožínek