Vánoce

Za štědrovečerními požáry stály prskavky i svíčky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Požáry od prskavek a svíček se nevyhnuly ani letošním Vánocům. Celkem vyjeli hasiči 24. prosince k 46 požárům, a 21 osob se při nich zranilo. V Olomouckém kraji letos hasiči štědrovečerní ohně hasit nemuseli.

Mezi další události patřily zásahy u dopravních nehod, těch bylo 66 a technické pomoci v počtu 158. Celkem vyjeli hasiči v rámci republiky během Štědrého dne k 320 událostem.

Nejvíc požárů bylo na Štědrý den v kraji Moravskoslezském a hlavním městě Praze, v obou krajích vyjeli hasiči k 6 požárům. Naopak zcela bez požárů se Štědrý den obešel v Olomouckém kraji. (red)

Na Štěpána není pána

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes je druhý svátek vánoční – den, kdy si křesťané připomínají život a skutky svatého Štěpána. Ten byl za svá tvrzení o smrti Ježíše roku 33 před hradbami Jeruzaléma ukamenován a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. A tento den je rovněž spojen se známou pranostikou.

Dříve lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež. Pekla se tak kachna, husa nebo kuře, a tak je to v mnoha českých domácnostech dodnes. 

Na Štědrý den zvítězili "Kolářovci" nad "Zbožínkovci"

Foto OL a Oldřich Bezdomnikov

Letos po čtyřiadvacáté se o „poledni“ Štědrého dne sešli příznivci a přátelé klubu FC Ultras, aby odehráli zápas v malé kopané mezi „Kolářovci“ a „Zbožínkovci“. Po odehraných 2 x třiceti minutách zvítězili „Kolářovci“ poměrně vysoko 7:2 po poločase (2:0).

Na kluzké a podmáčené umělce (po nočním sněžení) se do sebe aktéři této fotbalové kratochvíle pustili od první minuty. Do dvoubrankového vedení se dostali Kolářovci záhy a tento stav jim vydržel až do poločasu. Začátek druhé půle měli lepší Zbožínkovci, kteří vyrovnali na 2:2. Poté se prosadilo mládí v týmu Kolářovců a ti pěti brankami otočili skóre zápasu na konečných 7:2.

Kolářovci – Zbožínkovci 7:2 (2:0)

Branky: Ondřej Kolář 2, Matěj Kristek, Jiří Zatloukal, Miroslav Kristek, Daniel Kolář a Robert Skládal – Ivan Jančiar, Jiří Zbožínek

Známe trasu dnešní Vánoční jízdy!

Foto FB Vánoční jízda Prostějov

Právě dnes, v sobotu 25. prosince, startuje Vánoční jízda od OD Albert v Plumlovské ulici v Prostějově. Start je naplánován na 18:30 hodin.

„Trasa Vánoční jízdy povede po ulicích Plumlovská → Blahoslavova → náměstí TGM → Vápenice →Újezd → Dolní → Letecká →Pražská → Janáčkova → Vrahovická → Svatoplukova → Újezd → Wolkerova → Palackého → Blahoslavova → Vápenice → Olomoucká → Parkoviště OBI/Kaufland," uvedl za pořadatele Petr Kolařík. 

Dnes slaví Arabela

Foto ČT

Arabela, Xenie, Rumburak, rodina Majerových. Je to neuvěřitelné, ale hrdiny československého televizního seriálu jsme poprvé viděli na obrazovkách v roce 1980.

Ve třinácti dílech pojednává o rozdílech mezi skutečným a pohádkovým světem. První díl měl premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980. (ber)

Pozor na vánoční stromek. Může vám způsobit alergii

Ilustrační foto pixabay.com

Aspergillus, Penicillium, Cladosporium a padesát dalších. To jsou plísně, které výzkumníci našli na 23 vzorcích vánočních stromečků. Pokud se vám tedy na Vánoce pravidelně zhoršuje zdravotní stav, zde je pravděpodobný viník.  Živý vánoční stromeček!

Aspergillus, Penicillium a Cladosporium nejsou jedinými plísněmi, které na vánočním stromečku mohou hodovat, ale patří mezi ty nejčastější. Plíseň Aspergillus (česky kropidlák) může potrápit zejména jedince se sníženou imunitou. Penicillium neboli štětičkovec, ze kterého se vyrábí penicilin, může zapříčinit u některých lidí alergickou reakci a Cladosporium velmi často způsobuje kožní potíže.

Sběrné dvory a svoz odpadu. Jak to bude o svátcích

foto Magistrát města Prostějova

Popelářů se na Štědrý den, na Štěpána ani na Nový rok nedočkáme, jezdit ale naopak budou v sobotu 25. prosince i v poslední den roku. Ovírací dobu budou mít omezenou také sběrné dvory. 

Zveřejňujeme proto přehled provozu pro sváteční dny. (red)

Vánočního smaženého kapra připravila poprvé Magdalena Dobromila Rettigová

Ilustrační foto pixabay.com

Pojídání kapra na Vánoce je velmi mladým zvykem. Ryby se totiž na stolech našich předků v tento den prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla, dále pak houbové omáčky, čočka, kuba, sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem.

Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů, na vesnici začaly pronikat až ve 20. století. Původní vánoční úprava kapra (kapr na černo) se připravoval dva až tři dny předem a vařil se ve sladké omáčce s ořechy, perníkem a švestkami. Smaženého kapra poprvé připravila M.D. Rettigová a první recept na jeho přípravu se objevil v kuchařce až v roce 1924.

Kam dnes na půlnoční v Prostějově

ilustrační foto ado.cz

I v našem městě si můžete na Štědrý den zajít na půlnoční mši do několika kostelů.  Přinášíme jejich přehled.

Povýšení sv. Kříže – 16.00 mše svatá "pro děti", 21.00 mše svatá "v noci", 24.00 půlnoční bohoslužba slova

Sv. Cyril a Metoděj – 16.00 mše svatá "pro děti"

Sv. Anna (Drozdovice) – 22.00 bohoslužba slova

Sv. Josef (Krasice) – 23.00 mše svatá "v noci"

Sv. Petr a Pavel – 22.00 mše svatá "v noci"

Sv. Jan Nepomucký (U milosrdných) 24.00 půlnoční mše svatá (red)

Jak vznikla tradice zdobení vánočního stromečku

Ilustrační foto pixabay.com

Mysleli jste si, že tradice zdobení stromečku se drží poslední století, maximálně dvě?  Kdepak. Legenda o prvním ozdobeném stromku totiž pochází z roku 573. Připisuje se Kolumbánovi z Bobbia, misionáři, který měl v Bretani a Burgundsku přivést pohany ke křesťanské víře. V období Vánoc se jim snažil přiblížit svátek narození Ježíše Krista a ozdobil přitom jedličku zapálenými pochodněmi ve tvaru křížů.

Kdo by snad nevěřil této legendě, přesvědčí ho písemné zmínky o prvních vánočních stromečcích z 16. století. Tehdy se u našich německých sousedů začaly stromečky zdobit oříšky, jablky a jinými potravinami. Do Čech se nazdobený vánoční stromeček dostal nejspíš až v 19. století.