Vánoce

Jak se slaví Vánoce ve Španělsku. Líbání Jezulátka, nadílka v botě

Ilustrační foto pixabay.com

Častou a velmi oblíbenou součástí oslav svátků vánočních jsou živé obrazy betléma před kostely. Říká se jim „representacion“. Věřící se zúčastňují v chrámech 25. prosince, 1. a 6. ledna adorace Dítěte, líbání Jezulátka z jesliček.

Písně a hudba vítají příchod malého Ježíška ve všech koutech Španělska. Všude v ulicích zní tamburíny, kastaněty, kytary. Dokonce nejen na náměstích a v ulicích, ale i v kostelích znějí a tančí se lidové tance, jako jsou bolero a sevillana.

Dnes je druhý svátek vánoční. Na Štěpána si dejte něco s peřím

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes je druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka. Podle legendy položil život za víru v Krista. Dnešek je zároveň dnem koled a vánočních zvyků.

Dodnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční tradičně peče husa nebo kachna. Tento zvyk je poměrně starý. Dříve lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež. Pekla se tak kachna, husa nebo kuře.

Na svatého Štěpána také většinou končila čeledínům a děvečkám služba. Ti buď smlouvu s pánem prodloužili, nebo odešli pracovat jinam. Za dobře odvedenou celoroční práci byli zpravidla obdarováváni, a to nejčastěji koláčem pečeným speciálně pro tuto příležitost. Koláč se zdobil ořechy, rozmarýnem a barevnými pentlemi.

Jak se slaví Vánoce v USA? Krocan, Santa, sobi a sušenky s mlékem

Ilustrační foto pixabay.com

Je pravda, že každá země má jiné zvyky a některé se nedají příliš srovnávat ani s našimi ani s dalšími vánočními obyčeji. Například v USA domy ozdobené vánočními světly a žárovičkami spíše připomínají budovy v Las Vegas než decentně vyzdobené živé stromky, které stojí u vchodů do našich zahrádek a domů. Nu což, jiný kraj, jiný mrav.

Jako vánoční pozdravy rozesílají Američané pohlednice se Santa Clausem, ale i rodinné fotografie upravené na vánoční pohlednice. Vánoční stromky jsou v USA stejně oblíbené jako například u nás. Cena pravých jehličnanů je dosti vysoká, a tak jako náhrada za ně velmi dobře slouží vánoční stromky umělé, nebo stromky vypěstované v květináči anebo na vlastním pozemku. V kalifornské Passadeně byla vysazena před sto lety celá alej vánočních stromků, které se rozsvítí pravidelně od roku 1921 vždy na Štědrý večer.

Dnes je první svátek vánoční. Tak odpočívejte!

Ilustrační foto pixabay.com

První svátek vánoční neboli Boží hod, který připadá na 25. prosince, by nám měl podle křesťanských tradic připomínat den narození Ježíše Krista.

Podle Bible se tak stalo v Betlémě ležícím nedaleko Jeruzaléma, kam putovala i dívka Marie se svým snoubencem Josefem kvůli sčítání lidu. Dnes se tento slavnostní den nese v duchu rodinných návštěv a hodování. Také se rozvážejí dárky, které nechal Ježíšek pod stromečkem pro příbuzné a známé.

A pozor, podle lidových tradic se v tento den nesmí pracovat, nestelou se ani lůžka a nezametá světnice. Takže žádné nádobí, vysavač ani prachovka. Dnes se jen odpočívá! (ber)

Vánoční světýlka na stromek patří

Ilustrační foto pixabay.com

Nazdobený vánoční stromeček je sám o sobě krásný, ale světýlka tomu všemu dodají to správné vánoční kouzlo a stromeček se tak stane zářící krásou, která ke svátečním dnům patří. Jak ale dosáhnout toho, aby vánoční stromeček zářil a byl ozdobou konce roku?

Vánoční světýlka jsou zárukou úspěchu, a i kdybyste již na stromeček nedali žádné další ozdoby, tak i tak bude stromek vypadat úžasně a vy se na něj nebudete moci vynadívat.

Držte se pravidla 50 cm výšky stromu = 150 světýlek. Někomu se může zdát, že je to příliš mnoho, ale jedině tak dosáhnete toho úžasného efektu, kdy vám stromeček září do tmy. Následující tabulka vám pomůže s rychlým přehledem, kolik světýlek budete potřebovat na docílení zářivého efektu.

Jak se slaví Vánoce ve světě

Ilustrační foto pixabay.com

Jiný kraj jiný mrav, říká se a totéž platí i o oslavách Vánoc. Takřka všude ve světě platí Vánoce za největší svátky v roce, ale slaví se v různé dny, a různým způsobem. Podívejme se tedy do světa, do míst, která jsou pro nás středoevropany více či méně exotická a vzdálená, abychom se dozvěděli, jak slaví Vánoce Australané, Finové anebo třeba obyvatelé Grónska či Keni.

Vánoce ve Finsku

Svátky využívají zloději v marketech ke krádežím

ilustrační foto ber

Vyšší počet zákazníků v marketech v těchto předsvátečních dnech lákají osoby, které si na své živobytí nevydělávají zrovna nejlepším způsobem a k penězům se snaží dostat co nejjednodušší cestou. To je i případ z prostějovského marketu na ulici Janáčkova, který se stal v úterý dopoledne.

"Žena v seniorském věku nebyla nijak zvlášť opatrná na svoji tašku, kterou měla zavěšenou na nákupním vozíku. Během chvilkové nepozornosti přišla o peněženku, kterou měla uvnitř a s ní přišla i o celý její obsah, což byla dvoutisícová hotovost, osobní doklady a dvě platební karty, za pomoci jedné z nich vybral pachatel ještě ten samý den částku 7 000 Kč. Případ šetříme pro trestné činy krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Proč se líbáme pod jmelím?

Ilustrační foto jcted.cz

Asi málokdo z nás by si dokázal představit Vánoce bez větvičky jmelí. Víte, proč se pod ním máme líbat a že je vlastně kouzelné?

Asi nejrozšířenější rostlinou spojenou s tradičními Vánocemi je na celém světě právě jmelí.  V obchodech a vánočních stáncích si jej můžete koupit buď v jeho přirozené zelené podobě, nebo vylepšené zlaté či stříbrné verzi. Jmelí přisuzovány nejrůznější nadpřirozené schopnosti. Předmětem uctívání a rituálů bylo přitom již dávno předtím, než k nám oslavy vánočních svátků dorazily. Keltští druidové jej nesměli useknout jinak než stříbrným srpem. Bylo symbolem života a ochranným talismanem.

Pamatujete? Skleněné vánoční ozdoby

Foto FB

Měli jsme jich doma soustu. Byly krásné a velmi křehké.

Pár si jich hýčkám dodnes. Každoročně mi na vánočním stromečku připomínají doby, kdy u něj byli mí nejbližší, rodiče, prarodiče.... (ber)

Právě dnes rozsvítil Edison vánoční strom. Před 138 lety

ilustrační foto remeslanasbavi.cz

22. prosince 1882 se Thomasi Alva Edisonovi podařil husarský kousek. Rozsvítil vůbec první elektricky osvícený vánoční strom.

Masové použití elektrického osvětlení ale ještě nějakou dobu trvalo. První elektricky osvícený vánoční stromeček se na veřejnosti rozsvítil roku 1912 na Madison Square v New Yorku.

 Do Evropy se svítící vánoční stromy dostaly až v roce 1924, kdy byl německém  Výmaru na veřejném prostranství  postaven vůbec první vánoční strom osvětlený elektrickými žárovičkami. (ber)