vánoční strom

Strážníci zabezpečili převoz vánočního stromu a dohlédli na přípravu kluziště

Foto Magistrát města Prostějova

Vánoce se nezadržitelně blíží a v samotném centru města začíná být předvánoční „šrumec“. K nejkrásnějším svátkům roku patří bezesporu i nazdobený stromek. Symbolem letošních svátků, se stal smrk omorika, který rostl na městském pozemku na sídlišti V. Špály. Přepravu stromu na náměstí T. G. Masaryka zajistila 20. 11. 2023 autohlídka strážníků Městské policie Prostějov.

Transport dvanáctimetrového smrku probíhal bez větších komplikací. Strážníci nemuseli řešit žádnou událost, která by se týkala ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Na náměstí strážníci dohlédli i na usazení stromu na jeho obvyklé místo a při tom zabezpečovali veřejné prostranství, aby nebyla ohrožena bezpečnost procházejících osob. Ve stejnou dobu další dvoučlenná hlídka strážníků zabezpečovala prostor u muzea, pro příjezd vozidla s chladícím agregátem a dalšími součástmi mobilního kluziště.

Vánoční strom stojí. Jméno dostane v pátek

Foto ber

V pondělí byl na prostějovském hlavním náměstí instalován vánoční strom. Smrk omorika, který vyrostl v ulici Stanislava Suchardy, pochází z majetku města. Své jméno dostane už v pátek.

„Obdrželi jsme celou řadu námětů, jak strom letos pojmenovat. Na vítězný návrh se můžeme těšit už tento pátek, kdy strom slavnostně rozsvítíme,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Na sociálních sítích se opět rozvinuly diskuze o tom, že strom není dokonalý. Podle diskutujících je křivý, špatně usazený atd. I na to náměstkyně reagovala. „Strom je rovně usazen a je rovně rostlý, jen má jinak široké větve, protože z jedné strany stál u domu, a tudíž nemohl růst souměrně,“ vysvětlila.

Magistrát začíná hledat vhodný vánoční strom!

ilustrační foto

Máte na svém pozemku vhodný strom, který by ozdobil sváteční náměstí ve vánoční čas? Pokud ano, můžete se Magistrátu města Prostějova ozvat do konce října 2023.

„Preferujeme smrk o výšce zhruba 15 metrů, který by byl rovně rostlý s rovnoměrnými větvemi do všech stran, aby byl ozdobou a součástí vánoční výzdoby náměstí,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Pokud by byl někdo ochoten darovat strom městu, své nabídky může zaslat poštou na adresu: Odbor správy a údržby majetku města, Magistrát města Prostějova, Nám. T. G. Masaryka 130/14, 796 01 Prostějov.

Pozor! Andělské rozsvícení vánočního stromu už dnes!

Foto archiv PVNovinek

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově se v pátek v 17 hodin rozsvítí vánoční strom. Spolu s ním prostějovské Vánoce otevře pěvecký sbor ZUŠ VI. Ambrose.

V sobotu a v neděli se na náměstí TGM můžete projet vláčkem a od 13 do 19 hodin. Odjíždět bude od zvoničky před radnicí.

Na náměstí vás čeká i jarmark, nabízející stánky plné dobrého jídla, pití a vánočních výrobků. (ber)

OBRAZEM: Náměstí už má své stromy. Na zdobení ještě většina čeká

Foto ber

Právě dnes, v pondělí 21. listopadu, dorazil na prostějovské hlavní náměstí vánoční strom. Tím je tentokrát překrásný stříbrný smrk, který městu věnovali dárci z Vrahovic.

Přibyly i stromky, které postupně zdobí děti z prostějovských mateřských a základních škol. A pozor, stánky jsou již od dnešního dne také otevřeny! (ber)

Vánoční strom po Prostějov byl letos oříškem

Foto MMP

Už od srpna hledali pracovníci Odboru správy a údržby majetku města Magistrátu města Prostějova vhodný vánoční strom. Zadařilo se až na poslední chvíli.

„Samozřejmě jsme v první řadě oslovili Lesy města Prostějov. Ty však, bohužel, vhodný strom v polesí nenalezly,“ sdělil PvNovinkám náměstek primátora Jiří Pospíšil, který měl OSSÚM dříve v gesci. Podle jeho slov se městu neozval ani žádný jiný dárce. Vhodný strom by měl být rovně rostlý a mít do všech stran rovnoměrné větve. A nesmí být vyšší než 15 metrů, vzhledem k tomu, že do základny na hlavním náměstí lze ukotvit pouze strom, který je maximálně 12 metrů vysoký.

Letos bude náměstí zdobit smrk stříbrný! Je z Vrahovic

ilustrační foto MMP

Město Prostějov má již podepsánu darovací smlouvu na letošní vánoční strom. Ten bude na náměstí T. G. Masaryka slavnostně rozsvícen 25. 11. 2022. Jde o dvanáctimetrový vysoký stříbrný smrk od dárce z Prostějova, místní části Vrahovice.

„Jsme rádi, že se nám podařilo vánoční strom zajistit, letos to nebylo vůbec jednoduché,“ potvrzuje náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Zároveň bude město vyhlašovat anketu, při které budou moci lidé sami určit výstižné jméno pro vánoční strom roku 2022. Hlasování bude zahájeno 1. 11. a ukončeno 18. 11. 2022. "Autor vítězného návrhu společně s námi vánoční dominantu města slavnostně rozsvítí. Pro inspiraci uvádím, že jména vánočních stromů v předchozích letech byla například Charlotta – Sněhulka I., Bystroušek či Horáček," dodala 1. primátora Milada Sokolová.

Prostějov už nyní hledá vánoční strom!

ilustrační foto

Máte na svém pozemku vhodný strom, který by ozdobil sváteční náměstí ve vánoční čas? Pokud ano, můžete se ozvat do konce měsíce října 2022.

„Preferujeme smrk o výšce zhruba 15 metrů, který by byl rovně rostlý s rovnoměrnými větvemi do všech stran, aby byl ozdobou a součástí vánoční výzdoby náměstí,“ vzkazují pracovníci Odboru správy a údržby majetku města Magistrátu města Prostějova.

Pokud by byl někdo ochoten darovat strom městu, své nabídky může zaslat poštou na adresu Odbor správy a údržby majetku města, Magistrát města Prostějova, Nám. T. G. Masaryka 130/14, 796 01 Prostějov.

Na větvích prostějovského stromu si opět pochutnávají kozy z Rozinky

ilustrační foto

Větve z prostějovského vánočního stromu již po šesté v řadě udělaly radost na Kozí farmě Rozinka v Čelechovicích na Hané. Pro bílé krásky Jarmily Zelenské pochoutka z největších.

"Kozy už si pochutnávají na vánočním stromku a jsou moc spokojené. U nich ve výběhu voní les," vzkázala chovatelka, která za dar poděkovala městu Prostějov. "Je z toho pěkná tradice, po odstrojení se stromek převeze na kozí farmu a je z něj užitek. A tak to má být," doplnila Jarmila Zelenská. (ber)

Náměstí hlídá Bystroušek. Ohlasy a úsměvy vzbudil svým zakřivením

Foto ber

Pochází z ulice Rudolfa Těsnohlídka, je to letošní prostějovský vánoční strom a jmenuje se Bystroušek. 

Na radnici dorazilo více jak dvě stě návrhů na pojmenování letošního vánočního stromu. Jméno mu nakonec, nezávisle na sobě, daly hned dvě dámy. "Rudolf Těsnohlídek napsal krásnou knížku o lišce Bystroušce. Strom je ale rodu mužského, proto Bystroušek," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že jedna z dam byla osobně přítomna i jeho rozsvícení. To se událo v komorním duchu a za přítomnosti lidí, kteří byli v tu dobu na vánočních trzích. (ber)