Vrahovice

U střelnice ve Vrahovicích zasadili střelci stromy i keře

Foto Magistrát města Prostějova

V sobotu dopoledne přibylo v areálu střelnice ve Vrahovicích 10 habrů obecných, 62 keřů ptačího zobu vejčitolistého, 50 keřů cesmíny ostrolisté a 32 keřů kaliny tušalaje. V rámci prvního letošního komunitního sázení se o jejich nový start do života postarali městští a státní policisté, amatérští střelci z klubu a příslušníci 102. průzkumného praporu Prostějov.

Smyslem bylo zejména odhlučnění areálu střelnice. „Bohužel, můžeme sázet pouze na našich pozemcích, takže jsme zvolili tuto variantu. Musím říct, že práce šla všem velmi od ruky," sdělila PvNovinkám 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Další komunitní sázení se bude konat 25. května v Kolářových sadech na místě psí loučky. „Přibude tam devět stromů, sedm višní chloupkatých „Accolade“, jeden javor mléč a jeden javor klen. Všechny stromy jsou již obsazeny," doplnila náměstkyně. (ber)

Škoda za 100 000 Kč. Vandal zničil drážní tlumivku

ilustrační foto Policie ČR

Neznámý pachatel v přesně nezjištěné době od začátku března do nedělního oznámení na ulici Šlitrova, Prostějov – Vrahovice na železniční trati na 82,4 km poškodil kabel a tlumivku.

„Pachatel položil kabel od tlumivky na kolej a projíždějící vlak tento kabel přejel a vyškubl z tlumivky. Tím způsobil škodu za 5 000 Kč na kabelu a 100 000 Kč na tlumivce, která se škubnutím pohnula," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že škoda vznikla Správě železnic. (red)

Na vrahovickém koupališti přibude hrazda. Postaví ji město z participativního rozpočtu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Námět na vybudování hrazdy na prostějovském koupališti předložil v druhém ročníku participativního rozpočtu Pavel Dopita. Obrátili se na něj zájemci o posilování s tím, že jim něco podobného v Prostějově chybí. Sestava bude obsahovat hrazdu a vlajkovou hrazdu. Prvek musí mít dopadovou plochu, proto součástí bude protipádová pryžová dlažba.

Poslední březnová rada města v roce 2023 schválila všechny projekty 2. ročníku participativního ročníku, které postoupily do hlasování včetně tohoto projektu.  V dubnu 2023 při jednání s předkladatelem projektu bylo dohodnuto zajistit workoutový prvek až na sezónu 2024, aby byl k dispozici zhruba od konce května. 

V roce 2024 bylo v rozpočtu města na akci vyčleněno 100 tis. Kč.  Cenová nabídka od společnosti Clean4you s.r.o. z Hněvotína z března 2024 činí 85 398 Kč včetně DPH.

V sobotu se uklízelo Česko a Hloučela

ilustrační foto

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci organizovaly v Prostějově v sobotu 6. dubna Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

„Uklízely se břehy Hloučely a jižní část města Prostějova. To měl na starosti Odbor životního prostředí,“ uvedla 1. náměstkyně primátora a předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová. Podle jejich slov sběrači opět biokoridor vyčistili od tun nejrůznějšího odpadu, od papíru a plastů po pneumatiky.

„Děkuji všem, kdo se akce zúčastnili,“ dodala Sokolová.

Do akce Ukliďme Česko se navíc ve stejný den zapojili také občané Vrahovic. (ber)

Zmrskal sám sebe. A skončil na záchytce

ilustrační foto městská policie

Na Velikonoční pondělí po poledni přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení o osobě, ležící ve Vrahovicích na zemi. Na uvedeném místě strážníci zjistili podnapilého čtyřiatřicetiletého muže. Dotyčný nebyl schopen chůze a nedokázal stát na nohou.

„Při provedené orientační dechové zkoušce mu bylo změřeno 3,58 promile alkoholu v dechu. Vlivem požitého alkoholu neovládal své pohyby a nemohl se sám o sebe postarat. Muž byl ve stavu, kdy ohrožoval nejen sebe ale i ostatní. Strážníci proto rozhodli o jeho převozu do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci. Po vyšetření lékařem, který zkontroloval jeho zdravotní stav, byl muž převezen na záchytku, kde strávil dobu nezbytně nutnou k vystřízlivění," informovala komisařka Tereza Greplová.

Ve Vrahovicích našli mrtvolu staršího muže. Jde zřejmě o sebevraha

Ilustrační foto ber

V sobotu 23. března dopoledne byl na opuštěném místě, které se nachází za zástavbou nových rodinných domů v ulici Jiřího Šlitra ve Vrahovicích, mrtvý muž. Podle policistů jde pravděpodobně o sebevraha.

„Tělo staršího muže bez známek života bylo nalezeno kolem čtvrt na deset dopoledne. Osoba byla ztotožněna a nic nenasvědčuje tomu, že by tam byly nějaké podezřelé okolnosti. S největší pravděpodobností se jednalo o sebevraždu,“ informoval krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Jak dodal, přesné příčiny úmrtí zjistí nařízená soudní pitva, (ber)

Nové hřiště pro fotbalisty vznikne ve Vrahovicích

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 350.000 korun na zpracování projektové dokumentace na akci Novostavba fotbalového hřiště Prostějov Vrahovice. Tuto dokumentaci vypracuje společnost Sportovní projekty s.r.o.

„Jedná se o pozemek města v katastrálním území Vrahovice. Pracovníci Odboru rozvoje a investic nechali provést geodetické zaměření stávajícího prostoru včetně stromů, aby bylo zřejmé, s jak velkým prostorem můžeme ve skutečnosti pracovat.

Rozměr hřiště bude 40x20m, hrací plocha včetně výběhů 44x24m. Je to rozměr futsalu, který je menší než na malou kopanou. Návrh jsme konzultovali s panem Procházkou ze Sokolu Vrahovice a tento rozměr hřiště jim vyhovuje,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Rozehnal. (red)

Město získalo dotaci na cyklostezku Průmyslová – Vrahovická

Foto Magistrát města Prostějova

Městu Prostějovu se podařilo získat dotaci na akci „Cyklistická stezka Průmyslová ul., Prostějov“, a to z Integrovaného regionálního operačního programu. Dotace činí 8.752.903,44 Kč.

„Projekt řeší stavbu smíšené stezky pro chodce a cyklisty vedoucí podél celé místní komunikace Průmyslová, od ulice Vrahovická po okružní křižovatku ulic Kralická a Kojetínská. Jedná se o smíšenou stezku se segmenty chodníků a cyklistické stezky, dále bude přesunuta autobusová zastávka a dojde ke stavebním úpravám místní komunikace a sjezdů a dvou železničních přechodů. Součástí stavby jsou i terénní úpravy a dopravní značení,“ upřesňuje náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Radar u Bábinky na sebe vydělal rychle

ilustrační foto ber

Není to tak dlouho, co začal fungovat radar ve Vrahovické ulici, umístěný mezi Domem služeb a potravinami U Bábinky. A hned se ukázalo, že na téhle ulici se mnoho z nás mění v automobilové závodníky.

„Za prvních 21 dnů tento přístroj zaznamenal 694 případů překročení rychlosti," uvedl na poslední tiskové konferenci náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Jen pro připomínku, radary fungují v Brněnské, Dolní, Olomoucké a Vrahovické ulici. Tak nohu z plynu, ať se vaše peněženky neprohnou. (ber)

Starý Prostějov. Dům služeb ve Vrahovicích

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1986, kdy tenhle multifunkční dům ve Vrahovicích ještě voněl novotou.

Dnes jsou obyvatelé okolních domů poněkud nenaladěni z osazenstva, které se v jeho těsném okolí shromažďuje. (ber)