staré fotografie

Starý Prostějov. Motocykloví nadšenci

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z 20. června roku 1954 a zachycuje dva prostějovské motocyklové nadšence.

Tím prvním je  Zdeněk Pittner, duše Hanáckého auto moto veterán klubu v AČR Prostějov, který zesnul v roce 2013. Tím druhým je známý prostějovský hodinář Radek Nárožný. Motocykl bohužel identifikovat neumím. (ber)

Starý Prostějov. Železárny

Foto archiv ber

Dnešní fotografie pochází z roku 1984. Povšimněte si vozového parku zaměstnanců, jemuž vévodily vozy značky Žiguli.

Mimochodem, Železárny jsou jednou z mála velkých prostějovských firem, které fungují dodnes. (ber)

Starý Prostějov. Seskoky parašutistů

ilustrační foto archiv ber

Parašutismus má v Prostějově dlouholetou tradici. Jak je to ale dávno, co padáky přistávaly na veřejném místě naposledy?

Tato fotografie je z roku 1984, kdy parašutisté předváděli své umění přesného doskoku v Kolářových sadech. Pamatuji, že při nejrůznějších příležitostech byli k vidění i na hlavním náměstí. Jestlipak se tam někdy ještě vrátí... (ber)

Prostějovské domy. Žudr

Foto SOkA, ber

Žudr v Mlýnské ulici patří k nejstarším domům v Prostějově. Od roku 1499 měl výčepní právo.

Dnešní podoba domu je z 18. století. Zahrnuje obytný dům s dvorním křídlem, dvě hospodářské budovy a bránu směrem do ulice. V 18. století se změnil na zájezdní hostinec U černého orla, do jehož dvora se vjíždělo dodnes zachovanou branou. 

Na seznamu kulturních památek je od března 1958. (ber)

 

Prostějovské vily. Dům Žofie a Bedřicha Vychodilových

Foto https://www.pamatkovykatalog.cz/

Dvoupatrový obytný dům s provozovnou byl v Újezdu postaven podle projektu Vladislava Vychodila. Žádost o povolení stavby podle projektu Vladislava Vychodila podali manželé Bedřich a Žofie Doleželovi 18. března 1920. Stavba byla dokončena 1. dubna 1921.

Návrh z roku 1917 na obytný dům továrníka Bedřicha Doležela se pohybuje v intencích nastavených posledními předválečnými lety a směřuje k empírové linii. Zajímavý dům zapadající do linie obytných a obchodních domů z dílny Konečný & Nedělník je již několik let neobydlený. (ber)

 

Starý Prostějov. Náměstí TGM

Fota SOkA, ber

Dnešní původní fotografie pochází z roku 1933, kdy náměstí prošlo úpravami podle návrhu brněnského architekta Jindřicha Kumpošta.

Druhá fotografie je z léta roku 2014 a zachycuje náměstí v podobě, kterou si ještě pamatujeme. Teď už vypadá zase jinak.  (ber)

Starý Prostějov. Winterovi

Foto pivety.com

Dnešní fotografie se vážou ke známé podnikatelské rodině Winterů, která v Prostějově provozovala pivovar, sladovnu a podnik Kornolith.

První zmínku o působení rodiny Winterů v Prostějově nalezneme v roce 1873, kdy byla založena Veřejná obchodní společnost Brüder Winter, která koupila objekty prostějovského městského pivovaru.

Málokdo ví, že Winterové ve městě zanechali stopu, která, doufejme, nezmizí nikdy. Je jí část velice cenné sbírky hodin, kterou Bruno Winter věnoval prostějovskému muzeu těsně předtím, než mohla být rozkradena nacisty. (ber)

Starý Prostějov. Drozdovický rybník

Foto SOkA

Dnes nabízíme pohledy na drozdovický rybník, Roháčkův mlýn a ulici Na hrázi.

Některé věci se opravdu nezmění ani za sto let, co říkáte? (red)

Starý Prostějov. Vojáčkovo náměstí

Foto SOkA

Dnes se podíváme na Vojáčkovo náměstí v Prostějově.

Fotografie pochází z roku 1935. Docela změna, viďte. (ber)

Starý Prostějov. Jezdecká kasárna

ilustrační foto aukro.cz

Pohlednice z roku 1899 zobrazující jezdecká kasárna v Prostějově, je asi nejstarší, kterou PvNovinky zveřejnily. Patří do historie, protože tou jsou i samotná, dnes již neexitující, kasárna.

Budovy jezdeckých kasáren vznikly v roce 1891 jako náhrada za stará kasárna, která stála na náměstí TGM. Za první republiky zde sídlila část 6. jezdeckého pluku, od roku 1969 zde byl vojenský útvar specializovaný na radiolokaci. Ten armáda po 27 letech přesunula do Přerova. V roce 2016 byla kasárna, která přešla do majetku města, zbořena. (ber)