staré fotografie

Starý Prostějov. Sádrovna staré nemocnice

Foto nemocnice Prostějov

Bývala na úrazové chirurgii a já tam strávila pěkných pár hodin.

Asi nejdéle jsem si tam poležela se zlomeným zápěstí - kosti mi totiž museli srovnat a tak mi prsty "vytahovali" pomocí kladek. K údivu personálu jsem spokojeně spala.

Horší bylo sundávání, u ruky ok, ale když jsem měla v sádře celou nohu kvůli zlomené čéšce, odnesla jsem si domů pořádný šrám od "sádrařovy" pilky. (ber)

Starý Prostějov. Eso

Foto SOkA Prostějov

Tuhle prodejnu, nazývanou pro Ekonomicky Silné Občany, byste kdysi nalezli v Husserleho náměstí. 

Otevírala se v roce 1985 a dala se tam koupit spousta dobrot. Já milovala párečky... (ber)

 

Starý Prostějov. Školní

Foto SOkA Prostějov

Dnešní fotografie pochází z roku 1983 a zachycuje část Školní ulice.

Zajímavé je, že domy si moc nepamatuji, ale tu "silnici" plnou bláta a kaluží naprosto přesně. (ber)

Starý Prostějov. Majáles

Foto FB

Tahle fotografie je opravdu unikátní, jak obsahem, tak vznikem. 

Pochází z roku 1990 a najdete na ní spoustu zajímavostí, mimo jiné bustu "velkého" Laďu, nebo rakev s ostatky ČSSR. Poznají se tehdejší studenti? (ber)

Starý Prostějov. Zelenina v Kostelecké

Foto SOkA Pv

Dnešní fotografie pochází z roku 1976, kdy v této stavbě sídlila prodejna ovoce a zeleniny.

Už pár let je sídlem zcela jiného sortimentu, i když má povětšinou k ovoci vztah. A změnil název, říká si Skleník. (ber) 

Starý Prostějov. Školka A. Krále

Foto SOkA

Mateřská školka v ulici Aloise Krále v Prostějov funguje od září roku 1966. Vznikla jako podniková školka pro děti zaměstnanců Agrostroje. Snímek je z roku 1974. 

Chodila jsem tam já s bratrem, můj synovec a teď i praneteř. Má novou fasádu, ubyly jesle. Jedno ale zůstává, betonový "hrad", který milují děti napříč generacemi. (ber)

Pamatujete? Co Čech, to autoopravář

ilustrační foto

Není tomu tak dávno, co jsme si vozidla dokázali opravit doslova na koleně. A to nejen doma v garáži či na dvorku, ale i na cestách.

Vyměnit prasklou žárovku, přehodit píchlé kolo za rezervu či nahradit klínový řemen punčochou jsem běžně zvládala i já. Motory skoro všech dostupných vozidel jednoduché jak kafemlejnky a díly za hubičku. A vždycky byl po ruce ochotný soused či kamarád, který s opravou pomohl. 

Pokrok je pokrok... (ber)

Starý Prostějov. Nemocnice a lékárna U Milosrdných bratří

Foto nemocnice Prostějov

K "Milosrdném", jak říkali mí prarodiče, jsem chodívala moc ráda. Zdejší lékárna byla nejkrásnější v Prostějově, hlavně kvůli malbám na stropě. Jejich prohlížením jsem si krátila čas při stání ve frontě na léčiva. A krásně to tam vonělo.

Konvent Milosrdných bratří byl zbudován v letech 1739 – 53, tehdejšími pány města Lichtenštejny, kostel byl postaven v letech 1751 – 55. V přilehlém klášteře bylo po založení zbudováno 18 lůžek pro nemocné, a tak tu vznikla první prostějovská nemocnice, která sloužila převážně místní chudině. Součástí byla i tehdy druhá městská lékárna.

Starý Prostějov. Úrazovka ve staré nemocnici

Foto nemocnice Prostějov

Je to již drahně let, co tahle budova v areálu staré nemocnice v Brněnské ulici přestala sloužit svému účelu. Myslím, že v ní krvácela či lamentovala nad úrazy valná většina dříve narozených Prostějovanů.

Úrazovka byla situována v prastarém přízemním domečku, kam se mnohdy ani pacienti nevešli a museli postávat a posedávat venku. Prima bylo, když jste tam byli rodinou dopraveni třeba se zlomenou nohou a lékař vás odeslal na rentgen do úplně jiné budovy. Protože invalidních vozíků byl nedostatek, nezbylo, než si tam "doskákat". (ber)

Starý Prostějov. Jiráskovo náměstí

Foto SOkA Pv

Dnes patří k jedněm z nejfrekventovanějších silničních uzlů v Prostějově.

Dovedete si představit, že se tam v roce 1976 dalo, naprosto bez problémů,  parkovat v křižovatce? Zajímavý je pohled na zástavbu, která musela ustoupit  dnešnímu parkovišti. V domě býval jediný prostějovský zverimex, kam jsem moc ráda chodila s dědečkem, náruživým chovatelem exotického ptactva. (ber)