staré fotografie

Pamatujete? Klub čtenářů

ilustrační foto FB

Bývaly doby, kdy byly dobré knižní tituly velmi nedostatkovým zbožím.

A tak nezbývalo, než se ve čtvrtek postavit do fronty, a "svou" knížku si vyčekat. A že jsem se v nich, co by náruživá čtenářka, něco nastála... (ber)

Starý Prostějov. Hotel U tří králů

Foto SOkA

Hotel U tří králů patřil k dominantám Prostějova. V roce 1905 vyhořel, o rok později přestavěn do novorenesanční podoby. 

Sgrafito na štítu vytvořil při přestavbě Jano Köhler. Hotel byl v roce 1988 asanován. Důvodem byl údajně velmi špatný technický stav. (ber)

Starý Prostějov. Hlavní náměstí v roce 1930

Foto SOkA

Letecký snímek zachycuje hlavní náměstí ještě za parkové úpravy. Ta vznikla podle návrhu architekta Jindřicha Kumpošta v roce 1933.

Na východní straně je k vidění blok domů, asanovaný v roce 1969 kvůli výstavbě Prioru. Nalevo, u Smetanových sadů, stojí domy ve Školní ulici. Ty byly asanovány na přelomu 60. a 70. let minulého století. (ber)

Starý Prostějov. Školní ulice

Foto SOkA

Dnes přinášíme pohled na jeden z domů, který kdysi stál ve Školní ulici.

Byl bourán v roce 1973, v souvislosti s přípravou stavby sídla OV KSČ. (ber)

Starý Prostějov. Husovo náměstí

Foto SOkA Pv

Dnešní fotografie pochází ze šedesátých let minulého století a zachycuje tehdejší podobu Husova náměstí.

Mimochodem, kdysi tu býval dobytčí trh a moji prarodiče odjakživa říkali, že jdou na Frantovo (tehdejší obchod se smíšeným zbožím) na "Dobytčák". (ber)

Starý Prostějov. Rudolfovo náměstí

Foto SOkA

Dnes vám předkládáme pohled na tehdejší Rudolfovo, nyní Husserlovo náměstí v Prostějově. Foceno pravděpodobně z věže hlavního kostela.

Nyní je tento pohled zcela jiný. Místo celého bloku domů stojí obchodní dům, zmizel Hotel U tří králů, naopak přibyly výškové domy. Jinak vypadá i nynější Atrium. To vše za nějakých 50 let. (ber)

Dnes je 8. květen - Den vítězství

Foto SOkA Prostějov

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen ČR ale i Evropy - ukončení 2. světové války v roce 1945.

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.

V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9. května, jak je tomu dodnes v zemích někdejšího Sovětského svazu.

Staré Prostějovsko. Tábor Okluky

Foto archiv ber

Patřil národnímu podniku OP a prázdniny tam trávily tisíce dětí.

Škoda, že je dnes v dezolátním stavu. (ber)

Starý Prostějov. Výtopna na místním nádraží

Foto 1 zdroj: Zdeněk Bauer, obrázek 2 zdroj: Bohumil Skála

Místní nádraží v Prostějově bývalo kdysi ústředním nádražím Moravské západní dráhy. Od té doby uplynulo hodně času a nádraží ztratilo mnoho ze svého lesku a ještě více pozbylo důležitosti.

Jeho součástí byla i pětimístná výtopna, ve které byly "zaparkovány" parní lokomotivy, které bylo třeba zatopit před službou. Někdy sloužila k delším odstávkám jako depo. Byla tu i točna. 

Na snímcích z roku 1976 je zachycena výtopna s lokomotivami řady 433.0. 

Parní lokomotivy jsem milovala, celé dětství jsem prožila v blízkosti železniční trati a náležitě si to užívala. Na nádraží jsme se na "lokotky" chodili dívat s dědečkem, který o nich uměl krásně vyprávět. A co teprve jízdy, třeba na Bělák.... (ber)

Starý Prostějov. Škodovky na náměstí

Foto Radim Paňák

Tahle fotografie zas tak stará není, jsou jí čtyři roky. A přesto nás vrací do minulosti.

Účastníci Hanáckého škoda srazu touto cestou připomínají dobu, kdy škodovky v podobě stovek, stopětek, stodvacítek atd. vládly českým silnicím. (ber)