staré fotografie

Starý Prostějov. Vila Radomíra a Vlasty Růžičkových

Foto slavnevily.cz

Myslím, že o téhle unikátní stavbě ví v Prostějově málokdo. Vila manželů Růžičkových totiž stojí na malém Arbesově náměstí. Ona sama ale malá rozhodně není. 

Zmínku o Radomíru Růžičkovi nacházíme v adresáři města Prostějova z roku 1933, kde jeho jméno figuruje v souvislosti se Živnostenskou záložnou, v níž pracoval jako účetní. Během několika málo let se vypracoval na jejího ředitele, což mu bezesporu umožnilo realizovat tak náročnou stavbu, jakou jeho prostějovská vila je. K projektu Růžička přizval brněnského architekta Františka Kalivodu. Projekt vily, kolaudované v roce 1939, vznikl v září předchozího roku. Stavba, situovaná na poměrně malém pozemku, je koncipována jako koncový dům v řadové zástavbě.

Starý Prostějov. Neherova vila

Foto slavnevily.cz

Prostějovský rodák Jan Nehera (1894-1952) byl typem muže, jehož československá publicistika meziválečného období označovala pojmem selfmademan. Během necelých patnácti let totiž transformoval svoji krejčovskou živnost v textilní impérium, organizované stejně jako koncern Tomáše a Jana A. Bati ve Zlíně. Ale o tom až jindy. Dnes se podíváme na jeho skvostnou vilu.

Navrhl ji architekt Antonín Navrátil, postavena byla v letech 1938 – 39. Vila stojí na rozlehlém pozemku v ulici od Kosířem a dodnes je, ač zmodernizovaná, pastvou pro oči. I proto je vila Jana a Anastázie Neherových zahrnuta mezi slavné české vily. (ber)

Starý Prostějov. Radnice

ilustrační foto SOkA

Dnes nabízíme pohled na jednu "obrněnou" radnici. Fotografie z roku 1912 zachycuje podobu hrubé stavby radnice. Výstavba trvala od roku 1911 do roku 1914.

Když zavítáte do jejích zdí, zcela jistě neuvěříte tomu, že byla postavena v době hluboké hospodářské krize. (ber)

Starý Prostějov. Bombardování

Foto SOkA

Jestlipak víte, že jedním z posledních míst, která v České republice pocítila válečnou hrozbu, byl Prostějov? Osmého května byl totiž bombardován.

Sovětská letadla se zaměřila hlavně na vojenské letiště, ne vždy ale bomby našly ten správný cíl, o čemž svědčí dobová fotografie. Vojenské cíle přitom byly bombardovány již o měsíc dříve. (ber)

Starý Prostějov. Plumlovská

Foto SOkA

Tahle ulice patří v Prostějově k nejdelším. Výpadovka nese svůj název od roku 1951. 

Také ještě pamatujete potraviny u Zbořilů, které v jednom z domů sídlily. (ber)

Starý Prostějov. Wolkerova

Foto Bob Pacholík

I dnešní "památeční" fotografie je z dílny Boba Pacholíka.

Trochu hádanka, protože vzhled domů je dnes jiný, ale opět se jedná o jednu z velmi frekventovaných ulic Prostějova. Už víte? (ber)

Starý Prostějov. Vrahovická

Foto Bob Pacholík

A opět archiv Boba Pacholíka. 

Dům ve Vrahovické ulici stále stojí, i když vypadá  jinak. (ber)

Starý Prostějov. Pernštýnské náměstí

Foto aukro.cz

Říkalo se mu Zámecké náměstí, od roku 1893 nese jméno Pernštýnské náměstí (Pernstein-Platz 1940-1945), podle pánů z Pernštejna, jimž patřil Prostějov v letech 1495-1599.

Dnes nenabízíme fotografii, ale obraz neznámého autora. O datu vzniku se rovněž můžeme jen dohadovat. (ber)

 

Starý Prostějov. Svatoplukova

Foto funerálie.cz

Dnešní pohled do dob minulých je poněkud atypický. Na fotografii je totiž pohřební průvod.

Pokud si myslíte, že prochází Svatoplukovou, dříve Gottwaldovou, Nádražní či Rooseveltovou ulicí, máte pravdu.  Bohužel netušíme, z kterého je roku. Iniciálou, alespoň přibližnou, by mohla být absence Neherovy továrny, dnes Dony. (ber)

Starý Prostějov. Křížkovského

Foto SOKa, ber

Dnešní fotografie je tak trochu hádanka. Poznáte místo, z kterého je naše fotografie a na němž stála v roce 1905 původní budova?

Pokud si myslíte, že ano, pak se podívejte na druhou, současnou fotografii. Ano, je to Křížkovského a bývalá domovní správa, nyní odbor dopravy magistrátu. (ber)