Vápenice

Zraněný motorkář a chodkyně. V jediný den

foto Policie ČR

Nejdřív vyjížděli prostějovští nehodáři k nahlášené dopravní nehodě na ulici Prostějovská v Mostkovicích, kde došlo v pondělí ke střetu osobního vozidla s motocyklem. 25letá řidička ve vozidle Š Octavia nedala na křižovatce přednost motorkáři na stroji značky BMW, který jel ve směru od Prostějova, ačkoliv to měla dle dopravního značení udělat a následoval střet. Řidič motocyklu skončil po kontaktu s vozidlem na komunikaci, kde se zranil a z místa byl sanitním vozidlem převezen do nemocnice na další vyšetření. Požití alkoholu se nepotvrdilo ani u jednoho z nich. Hmotná škoda byla vyčíslena na 140 000 Kč.

Další nehoda byla odpoledne nahlášena na ulici Vápenice v Prostějově. Řidič v seniorském věku jel s vozidlem značky Ford uvedenou ulicí směrem na ulici Olomouckou. Před ním v tu dobu jelo osobní vozidlo, které zastavilo před přechodem pro chodce, aby 40letá chodkyně mohla bezpečně přejít na druhou stranu k Smetanovým sadům. Po zastavení vozidla chodkyně vstoupila na přechod a přibližně v jeho polovině se rozeběhla. Řidič fordu ale za prvním vozidlem nezastavil, objel ho zprava po vodorovném značení a najel na přechod, kde levou stranou auta ženu srazil.

Hádku, následnou rvačku a vandalismus zachytila městská kamera

ilustrační foto Městská policie

V úterý v nočních hodinách strážník na operačním středisku zaslechl hluk hádky nesoucí se z ulice. Za pomoci kamerového systému (MKDS) byla zjištěna na rohu ulic Vápenice a Havlíčkova skupina pěti osob. Jednalo se o dvě ženy a tři muže.

„Jedna z žen seděla na zemi a druhá ji fyzicky napadala údery a kopy do hlavy. Na místo byla ihned vyslána hlídka. Za pomocí kamery bylo zachyceno i jednání jednoho z mužů, který vylomil dopravní značku z jejího ukotvení. Strážníci na místě zamezili dalšímu protiprávnímu jednání těchto osob.

Starý Prostějov. Vápenice

Foto SOkA

Dnes se podíváme hodně do minulosti. Na kolorovaném snímku je jedna z dnes nejfrekventovanějších ulic v Prostějově.

Pokud tipujete Vápenici, máte pravdu. Na snímku z roku 1914 je oázou klidu....

Pamatuji její předchozí jméno, třída Pionýrů. To nesla od roku 1962 do roku 1991. (ber)

Aktualizujeme: Požár v Lidovém domě

Foto HZS Olomouckého kraje

Tři jednotky likvidovaly v sobotu odpoledne požár 3. podlaží a střechy budovy v Prostějově, na ulici Vápenice. Plameny krovní část i celé patro zcela poničily.

„Hasiči pokračují v postupném dohašování a rozebírání. Střešní tašky po pádu poškodily vozidla a jiné stavby. Vše je bez zranění," uvedl včera mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že evakuace osob nebyla nutná.

Škoda přesáhla 2 miliony korun, příčina vzniku požáru je v šetření. (ber)

OBRAZEM: Hoří Lidový dům. Vápenice uzavřena

Foto red

Požár v Lidovém domě na Vápenice začali krátce po 14. hodině "krotit" hasiči.

Kolem druhé hodiny začal být v centru města cítit kouř a zápach požáru, který se šířil z Lidového domu na Vápenici. Krátce po 14. hodině začalo na místě zasahovat několik hasičských jednotek. Dým stoupal z dvora Lidového domu a podle nepotvrzených informací jednoho z očitých svědků mělo hořet v části, kde se nachází zahrádka místní restaurace. Každopádně do těchto míst vedou jsou natažení požární hadice, které vedou vodu z hydrantu v Havlíčkově ulici a z hasičských vozů.

V průběhu týdne zadrželi strážníci dvě hledané osoby

ilustrační foto Městská policie

Hned dvě hledané osoby uvízly v posledních dnech v kontrolním sítu prostějovské městské policie. V prvním případě si strážníci vykonávající dohled nad dodržováním veřejného pořádku a dopravních předpisů, povšimli muže jedoucího na kole po ulici Vápenice. Dotyčný strážníky zaujal, jelikož odpovídal popisu muže podezřelého z krádeže jízdního kola. Autohlídkou byl muž zastaven. 

"Jednalo se o dvaatřicetiletého muže. Nejprve se vymlouval, že kolo, na kterém jede, patří manželce. I přes to se strážníci s takovou odpovědí nespokojili. Na místo si vyžádali příjezd kolegů od Policie ČR. Po příjezdu policistů se muž ke krádeži dámského kola přiznal. Policisté si celý případ převzali k dalšímu šetření," uvedla strážník Tereza Greplová.

Starý Prostějov. Vápenice

Foto ber

Dnes se podíváme na Vápenici.

Fotografie z července roku 1940 zachycuje pravou stranu ulice spolu s reklamou na Lidový dům. Na to, že je válka, je zde klid a mír.

Klid ale  neměl v dějinách název této ulice, která se původně jmenovala Sadová. V roce 1896 získala dnešní název, který ale vydržel jen do roku 1940, kdy se změnila na třídu SA, od roku 1945 nesla jméno Stalinova třída a od roku 1962 to byla pro změnu třída Ponýrů. (ber)

Vápenice je otevřena!

Foto MMP

Ulice Vápenice byla dnes, v pondělí 3. srpna, otevřena. Stalo se tak s měsíčním předstihem.

"Tato oprava proběhla skutečně velice rychle. O měsíc dříve, než bylo původně plánováno, můžeme komunikaci předat motoristům. Snaha o urychlení stavby, aby občané nebyli uzavírkou limitováni, se podařila a z toho mám opravdu velikou radost. Velké díky patří také Olomouckému kraji, se kterým byla vynikající spolupráce," netají radost primátor města Prostějova František Jura. (red)

 

Vápenice se rozjede v pondělí!

Ilustrační foto ber

Oprava jedné z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově měla původně trvat od začátku července do 30. srpna. Stavbaři ale hlásí ukončení prací se skoro měsíčním předstihem.

"V pondělí 3. srpna v 10 hodin bude ulice Vápenice, za účasti zástupců Olomouckého kraje, vedení města Prostějova a zhotovitelů, znovu otevřena," sdělila dnes potěšující zprávu tisková mluvčí radnice Anna Kajlíková. (ber)

OBRAZEM: Vápenice v novém hávu

ilustrační foto

Oprava jedné z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově měla původě trvat od začátku července do 30. srpna. Stavbaři ale hlásí ukončení prací se skoro měsíčním předstihem.

Komunikace, za jejíž opravu zaplatí kraj dvanáct milionů korun, bude plně průjezdná od 4. srpna. (ber)