rekonstrukce

Čechovická mateřská školka se začne přestavovat v červnu

Foto Magistrát města Prostějova

Tři nevyhovující pavilony v mateřské škole v Čechovicích nahradí jeden nový, moderní, který pojme sedm desítek dětí. Předpokládaná rekonstrukce by měla být zahájena letos v červnu a bude probíhat celý školní rok. Umístění dětí se aktuálně řeší v koordinaci s KHS a odborem školství, rodiče bude informovat vedení školky v dostatečném předstihu.

„Tři stávající pavilony budou odstraněny a bude vybudován jeden pavilon pro tři oddělení pro 72 dětí. Bude přízemní, se společným vstupem a plochou střechou. Na pavilon budou navazovat pergoly,“ informoval náměstek primátora Jiří Rozehnal. 

V nových prostorách budou herny, ložnice a prostor pro jídelnu. Využití najde dešťová voda a úprav se dočká i zahrada. 

Město usiluje o získání dotačních peněz z Operačního programu Životní prostředí, náklady totiž dosáhnou zhruba 40 milionů korun. (ber)

Navrhněte jméno Kromaňonky z Mladečských jeskyní

Foto mladecske.caves.cz

Jak vypadala sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních u Litovle, už naznačil společný projekt brazilských a českých vědců. Nyní by ale mohla mít i „jméno“ či přezdívku. S nápadem přišli mladečtí radní a vyhlásili anketu, do které může jméno navrhnout kdokoli.

„Například známý ledovcový muž z Tyrol dostal podle místa nálezu přezdívku Ötzi´. Přišlo nám líto, že naše sličná předchůdkyně je taková anonymní. Tak jsme uvítali nápad mladečských radních, že by bylo dobré uspořádat anketu mezi veřejností o dívčino jméno,“ říká spoluautor výzkumu rekonstrukce dívčiny tváře Karel Drbal ze Správy jeskyní ČR.

Rekonstrukce hřiště ZŠ Železného spolkne 30 milionů

Foto a vizualizace Magistrát města Prostějova

Radní na svém jednání odsouhlasili zahájení zadávacího řízení na rekonstrukci hřiště u ZŠ Železného.

Další výdaj na budování sportovních areálů bude znamenat rekonstrukci stávajícího atletického oválu, zpevnění plochy a výstavbu skladu sportovního nářadí. Předpokládaná hodnota zakázky je 29 milionů a 859 tisíc korun. K zahájení realizace by mělo dojít do 30 dnů od nabytí účinnosti smlouvy a k ukončení stavebních prací do 180 dnů od zahájení stavby. (red)

Dokončení rekonstrukce oválu velodromu čeká na schválení zastupitelů

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města doporučuje zastupitelstvu schválit rozpočtové opatření ve výši 1.069.999 Kč spolku SKC Prostějov na dokončení a rozšíření cyklistického asfaltového chodníku uvnitř velodromu.

Cyklistický asfaltový chodník uvnitř velodromu ve tvaru oválu slouží pro nezbytné rozjetí před závody a vyjetí cyklistů po závodech. Chodník propojuje dlážděné cyklistické boxy po obou stranách, ve kterých jsou umístěni cyklisté po dobu závodu.

Pomník manželů Vojáčkových projde renovací. Návrh vzešel z participativního rozpočtu

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 469.359 Kč na opravu pomníku manželů Vojáčkových.

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 469.359 Kč na opravu pomníku manželů Vojáčkových.

Sídliště Svornosti čekají další stavební úpravy. Obyvatelé posledního domu dali souhlas s revitalizací

Ilustrační foto archiv PvNovinky

Letos na jaře byla dokončena první etapa revitalizace vrahovického Sídliště Svornosti. Kvůli problémům s bytovým družstvem domu číslo 7/15 se však neuskutečnila celá. Obyvatelům domu začaly vadit rozbité chodníky, silnice a špatné parkovací plochy až teď. A tak dali městu konečně zelenou k rekonstrukci.

„Po dlouhých sedmi nebo osmi letech hádek a tahanic došlo konečně se zmíněným bytovým družstvem k dohodě. Obyvatelé posledního bloku na sídlišti vyslovili souhlas s tím, aby se jejich okolí rekonstruovalo. Hned na jaře tedy začneme pracovat na projektu revitalizace této zbývající části sídliště," uvedl na tiskové konferenci náměstek primátora Jiří Rozehnal. (ber)

Zuška přišla o věžičky. Naštěstí jen dočasně

Foto MMP

Začátkem týdne panoval čilý ruch na stavbě budovy ZUŠ v ulici Kravařova, kde od října probíhá rekonstrukce střechy. Nyní se přistoupilo i k opravě věží.

Na dvou věžičkách bude provedena celková repase oplechování a oprava krovové konstrukce.

Aby mohly probíhat tyto opravné práce, musely být věžičky dočasně sejmuty ze svých pozic. Východní věž byla celá odstraněna. Na přiložených fotografiích je vidět, jak akce probíhala.

Věže byly po úspěšném manévru dočasně umístěny na dvůr školy, následně budou převezeny do dílny k repasi. (red)

Kino Metro 70 bude tři týdny uzavřeno

Foto Kino Metro 70

V období od 23. října do 12. listopadu 2023 bude prostějovské kino METRO 70 uzavřeno.

„Proběhne zde plánovaná modernizace zvukového systému. Podzemní kinosál bude proto v těchto dnech uzavřen pro jakákoliv veřejná promítání, ale i dopolední akce typu školních projekcí nebo pronájmů,“ vysvětlila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Kino bude však během těchto tří týdnů nadále s diváky udržovat kontakt prostřednictvím nedávno vybudované kinokavárny umístěné v prostorách foyer kina a disponuje vlastní projekční technikou.

Pamatujete? "Prior" má výročí

Foto archiv PVNovinky

Za pár dnů to bude deset let, kdy se veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci otevřel bývalý Prior. Stavba v centru města od té doby nese název Zlatá brána. My vám přinášíme pár fotografií z rekonstrukce.

Obchodní dům se změnil k nepoznání nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. „Znám to tady dvacet let a normálně se ztrácím. Ještěže schodiště zůstalo původní," svěřil se nám tehdy jeden z kmenových zaměstnanců. (ber)

Rekonstrukce sportovního areálu ZŠ Melantrichova začala

Foto Magistrát města Prostějova

Stavební akce v areálu této základní školy je projekčně připravena. Zpracovaná dokumentace řešila rekonstrukci stávajícího fotbalového travnatého hřiště, běžeckého oválu, doskočiště a oplocení. Dále navrhla demolici stávajícího hokejbalového hřiště, výstavbu nového víceúčelového hřiště včetně oplocení a zpevněnou plochu pod stávajícími pingpongovými venkovními stoly.

Stavba bude probíhat po etapách, v té první bude místo stávajícího hokejbalového hřiště vybudováno multifunkční hřiště s hrazením a dále dojde k rekonstrukci sportoviště pro stolní tenis a teqball.

Sportoviště budou vybavena novým inventářem. Také dojde k rekonstrukci navazujících zpevněných ploch a revitalizaci přilehlé zeleně.