základní škola

Základní školy čekají stavební úpravy za miliony

ilustrační foto

Základní škola E. Valenty a Reálné gymnázium a základní školu Otto Wichterleho projdou opravami. Projektová dokumentace popisuje rozšíření jejich pavilonů.

„U Základní školy E. Valenty jde o rozšíření dvou ze čtyř stávajících pavilonů o nadstavbu, která by umožnila rozšířit prostor pro činnost školní družiny, multimediální učebny, zázemí pro pedagogické pracovníky včetně zázemí a příslušenství, které toto rozšíření bude potřebovat. V rámci těchto prací počítáme i s vybudováním venkovního atletického hřiště s atletickou rovinkou, umělým trávníkem, volejbalovým hřištěm, workoutovou cvičící sestavou a komunikačními zpevněnými plochami,“ popsal budoucí změny náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Roušky nově ve školách. Ode dneška

ilustrační foto pixabay.com

Kvůli šíření koronaviru rozšiřuje ministerstvo zdravotnictví mimořádná preventivní opatření. Ode dnešního dne jsou roušky povinné kromě stávajících míst i ve třídách při vyučování pro všechny žáky, studenty i učitele s výjimkou tříd 1. stupně. O půlnoci na sobotu také musí zavřít všechny restaurace a bary až do šesté hodiny ráno.

Provozovny stravovacích služeb (restaurace, bary, apod.) musejí být pro veřejnost uzavřeny v době mezi půlnocí a 6:00 s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních apod.); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny). (Zdroj MZ ČR)

Město opět pořídí pomůcky pro prvňáčky

ilustrační foto MMP

Úleva peněženkám rodičů budoucích prvňáčků. Tak by se dala popsat opětovná pomoc města při pořizování školních pomůcek pro budoucí školáky. Konkrétně se jedná o městský příspěvek základním školám pro žáky 1. ročníků ve výši jednoho tisíce korun (pro jednoho žáka).

Podle skutečně zapsaného počtu dětí do 1. ročníků základních škol v Prostějově, bez žádosti o odklad povinné školní docházky bylo zapsáno a nastoupí do prvních tříd 453 dětí. Město do škol celkem na pomůcky pošle 453 tisíc korun. Peníze půjdou jednotlivým školám například na nákup věcí, jako jsou sešity, pastelky, barvy (skladba konkrétních zakoupených pomůcek je na rozhodnutí školy). Rodiče pořídí dětem jen aktovky, přezůvky, penály a cvičební úbor.

Prostějovské školy se připravují na otevření

ilustrační foto MMP

Od pondělí 11. května 2020 budou opět otevřeny základní školy. Týká se to samozřejmě i těch prostějovských.

Ředitelé se připravují na otevření základních a mateřských škol v souladu s pokyny ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Od 11. 5. 2020 nastoupí žáci 9. ročníků, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Kolektivy žáků devátých tříd budou maximálně patnáctičlenné, což je podmínkou ministerstva školství. Ředitelé jsou proto v kontaktu s rodiči žáků a zjišťují zájem o výuku ve třídách. Město Prostějov zároveň tento týden zabezpečuje rozvoz roušek a desinfekce do místních škol. 

Do stávky učitelů se v Prostějově zapojí jediná škola

ilustrační foto pixabay

Školské odbory vyhlásily stávku učitelů na středu 6. listopadu. Kantorům se nezamlouvá, že vláda chce zvýšit platy o osm procent, odbory požadují růst tarifních mezd o deset procent. V Prostějově zůstane uzavřena jediná škola, kterou zřizuje město Prostějov.

„Do stávky se zapojí pouze RG a ZŠ města Prostějova. Školní družina bude v provozu,“ sdělil dnes PvNovnkám náměstek primátora Jan Krchňavý.

Základní školu v Čechovicích čeká oprava

ilustrační foto firmy.cz

Nejdříve projektová dokumentace, nyní již přichází na řadu samotná energeticky úsporná opatření.

„Postupně provádíme na školách a školkách energeticky úsporná opatření, která nám v budovách pomohou snížit náklady na energie. Nyní přichází řada na základní školu v Čechovické ulici,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že je nejdříve potřeba vypracovat projektovou dokumentaci, která přesně vyčíslí náklady celé opravy.

Šest ředitelů škol bylo potvrzeno ve funkci

ilustrační foto prostejov.eu

V uplynulých dnech bylo ve svých funkcích potvrzeno hned šest ředitelů a ředitelek prostějovských základních a mateřských škol.

Šlo o tři ředitele základních škol a tři škol mateřských. Uplynul jim totiž šestiletý mandát. "Podle zákona jsme museli po této době zhodnotit jejich práci. Hodnocení bylo náročné a dlouhé, ale u žádného z nich jsme nenašli pochybení. Proto byli ve funkcích potvrzeni na dalších šest let," konstatovala náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Jedná se o Josefa Hrachovce, ZŠ Kolárova, Jana Krchňavého, ZŠ J. Železného, Romana Pazderu, ZŠ Melantrichova, Janu Baarovou, MŠ Smetanova, Ivetu Bittnerovou, MŠ Šárka, Alenu Hekalovou, MŠ Moravská. Sedmou potvrzenou byla Eliška Kunčíková, ředitelka ZUŠ.

Základní škola ve Vrahovicích se dočká opravy školního hřiště

ilustrační foto mapa

Radní obnovu hřiště svěřili, formou výzvy jednomu zájemci, společnosti INSTA Olomouc. Práce by zde měly začít ještě letos a proto, pro urychlení legislativních kroků, si nechalo město udělat elektronický průzkum trhu. K podání cenových nabídek byla vyzvána pětice firem. Cenovou nabídku na provedení opravy sportovního hřiště podaly dvě.

„Obnovou projde běžecká dráha s antukovým povrchem. Dále pak hrací plocha s asfaltovým povrchem, kde budou umístěny kotevní prvky pro osazení hracích sítí. V neposlední řadě se v západní části areálu opraví oplocení, které bude mít na výšku šest metrů,“ nastínil smluvní práce první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Prostějovské děti v Praze bodovaly. V Mladém zahrádkáři

Foto: ČZS - Na fotografii zleva Dominik Zajíček, Petr Daška a Justýna Hýžďalová

V polovině června se uskutečnilo v Praze celostátní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Okres Prostějov vzorně reprezentovali Petr Daška ze ZŠ Prostějov, ul. Majakovského, který se umístil v silné konkurenci na 2. místě v kategorii mladší žáci. V kategorii starších žáků Dominik Zajíček ze ZŠ v Brodku u Konice získal 7. místo a Justýna Hýžďalová ze ZŠ Prostějov, Majakovského ul. 9. místo.

„Účastníci poměřovali své znalosti v určování rostlinného materiálu a ve znalostech pěstování rostlin ve třech věkových kategoriích - mladší žáci, starší žáci a středoškoláci. V rámci doprovodného programu si všichni prohlédli některé pamětihodnosti Prahy, navštívili botanickou zahradu při uvedené škole a užili si plavbu parníkem po Vltavě,“ uvedla Vlasta Ambrožová z Českého zahrádkářského svazu.

Napište školákům prostějovské školy pohlednici. Pomůže jim v zeměpise!

ilustrační foto SOKa

S prosbou žáčků čtvrté třídy ZŠ Horáka v Prostějově oslovujeme všechny ochotné lidi žijící mimo Prostějov. Pošlete jim pohlednici, potěšíte je.

"Rádi bychom poprosili ochotné lidi, kteří žijí kdekoli mimo Prostějov, jestli by nám mohli poslat pohled z místa svého bydliště s kratičkým pozdravem, kde uvedou, kde jejich bydliště leží," prosí školáci. "Pokud máte rodinu či kamarády, kteří žijí mimo Českou republiku, poproste je. Dětem by mohli poslat pohlednici i oni, nejlépe psanou v cizím jazyce. Děti si tak procvičí nejen zeměpis, ale i jazyky. Pohlednice čekají na adrese  4. C, Základní škola Prostějov, ul. Dr.