koronavirus

Olomoucký kraj ocení učitele, kteří nejlépe zvládli online výuku. Nominujte!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Už více než rok probíhá výuka většiny žáků distančním způsobem. Uzavření škol loni na jaře a následný okamžitý přechod k výuce na dálku způsobil ve školách mnoho problémů. Spustil ale také vlnu improvizace, vynalézavosti a mimořádného nasazení jak ze strany vedení škol a jejich zřizovatelů, tak zejména učitelů.

Olomoucký kraj a tým projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání (KAP) se nyní rozhodl ocenit mimořádné počiny v online výuce vyhlášením ankety Nejlepší učitel výuky na dálku v Olomouckém kraji.

„Především díky úsilí a nápaditosti učitelů se i přes veškeré obtíže a specifika tohoto způsobu výuky daří krajskému školskému systému distanční výuku zvládnout se ctí. Jsem přesvědčen, že učitelé si za to zaslouží naše poděkování a ti nejlepší také ocenění,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec, který nad akcí převzal záštitu.

V otázce shlukování osob má Policie ČR jasno. Kontrolovat ho nebude

ilustrační foto PČR

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví k shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí váže omezení pouze k “hromadným akcím”. Pohyb osob “na ulici”, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt.

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, tj. ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem. (Zdroj twitter PČR)

Vláda zakázala setkávání víc než dvou osob. Výjimku mají sportovci

ilustrační foto vladacr

Vláda v pondělí večer potvrdila opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazuje setkávání více než dvou lidí, a to venku i uvnitř. Výjimku dostali sportovci.

„Venku může být na jednom sportovišti až šest dvoučlenných skupin. Musí být ale nejméně 10 metrů od sebe,“ uvedl nový šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger.

Mění se i pravidla pro konání svateb a pohřbů. Těch se může nově účastnit 15 lidí. (red)

 

Kraj bude požadovat jiné testy pro školáky. Musí být uživatelsky přívětivější

ilustrační foto

Olomoucký kraj bude požadovat dodání uživatelsky přívětivějších testů na covid-19, než jaké školy dostaly nyní. Po návštěvě základní školy Stupkova v Olomouci to v pondělí 12. dubna uvedl hejtman Josef Suchánek i radní pro oblast školství Aleš Jakubec. Oba přímo ve škole zjišťovali, jak děti testování zvládají.

„Žáci první i páté třídy, které jsme navštívili, byli moc šikovní. Přesto bylo patrné, že obzvláště prvňáčci některé úkony související s postupem testování jen těžko zvládají. Je to z velké části způsobeno druhem testů, které obdržely školy v Olomouckém kraji a podle mých informací i v ostatních moravských krajích. Testy nejsou pro samotestování praktické. Proto budu co nejdříve apelovat na vládu, aby na Moravu dodala uživatelsky vhodnější testy,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Nouzový stav skončil, respirátory ale neodkládejte

ilustrační foto pixabay.com

V neděli o půlnoci skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Od pondělí 12. dubna se s koncem nouzového stavu uvolnila část restrikcí. Neplatí zákaz nočního vycházení a skončilo také omezení volného pohybu osob. 

To znamená, že lidé mohou cestovat mezi jednotlivými okresy. Co se týká nošení ochranných prostředků dýchacích cest, i nadále zůstává v platnosti mít ve vnitřních prostorách budov, veřejné dopravě, řádně nasazené respirátory a na veřejném prostranství musí být použita minimálně chirurgická rouška. "Kdo poruší mimořádná opatření, vystavuje se postihu za přestupkové jednání. Na místě může být za takové jednání uložena pokuta příkazem na místě do výše 10 000 Kč," upozorňuje za Městskou policii Prostějov Petr Zapletal. (red)

Trhy otevřeny. Prostějovský zel prázdnotou

ilustrační foto

Od pondělí se otevřely farmářské trhy. Koupit na nich můžeme například ovoce, zeleninu, maso, uzeniny, mléčné výrobky, ale i květiny, plody, osiva, semena. V Prostějově se návrat nekonal.

Tři opuštěné stánky a minimum nakupujících. „Myslel jsem, že když po takové době trh otevřeli, lidé přijdou. A zatím… ? Od rána jsem utržil pár korun,“ postěžoval si PvNovinkám jeden z trhovců, který nabízel přísady.

Snad ve čtvrtek dorazí víc prodejců i zákazníků.

Připomínáme, že trhy fungují ve specifickém režimu, k dispozici jsou dezinfekční prostředky u stánků a počet zákazníků nepřekročí jednu osobu na 15 metrů čtverečných.

Pokud se ale budete chtít na trhu najíst, máte smůlu. Stravovací služby zde provozovat nelze. (ber)

 

Školy znovu ožívají, návrat čeká hlavně žáky prvního stupně

ilustrační foto Olomoucký kraj

V pondělí 12. dubna se část žáků vrátí zpět do lavic. Rozvolnění opatření, která souvisí s pandemií koronaviru, se týká také některých krajem zřizovaných škol a školských organizací.

„Vím, že vládou nastavený způsob návratu dětí do škol mohou provázet problémy. Přesto věřím, že společnou snahou a vzájemným respektem obnovení prezenční výuky zvládneme,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

KIDSOK informuje o obnově školních spojů

ilustrační foto

V souvislosti s usnesením vlády o návratu dětí 1. stupně ZŠ do škol, dojde s platností od 12. 4. 2021 k obnově školních spojů.

Vzhledem k tomu, že nyní dochází k intenzivní přípravě jízdních řádů, budou školní spoje ve vyhledávačích IDOS a CESTUJOK dostupné nejpozději v neděli dne 11. 4. 2021. (red)

 

Závěrečné zkoušky v autoškolách jsou obnoveny od 12. dubna

Foto Střední odborná škola Hranice

Obecní úřady obcí s rozšířenou působností mohou od pondělí 12. dubna 2021 znovu organizovat závěrečné zkoušky. Podmínky pro znovuzavedení zkoušek odsouhlasilo Ministerstvo zdravotnictví.

Ve  zkušebních místnostech bude moci být maximálně deset lidí a všichni účastníci musí mít nasazený respirátor třídy FFP2. Respirátory musí mít i všichni zúčastnění při jízdě ve vozidle v rámci závěrečné praktické zkoušky. Na zkoušku není nutné mít s sebou negativní test na koronavirus. U výuky a výcviku se nic nemění, platí stejná pravidla jako doposud. (red)

 

Prostějovští průzkumníci pomáhají v očkovacím centru

Foto FB

Ani 3. průzkumná rota Aktivních záloh 102. průzkumného praporu v těchto těžkých časech nezahálí a dobrovolně vypomáhá v očkovacím centru Vojenské nemocnice Brno.

Díky tomu, že průzkumníci převzali nutnou administrátorskou práci, sestry se mohou naplno věnovat potřebným pacientům a vakcinovat ty, kteří jsou nejzranitelnější. Další dobrovolníky však očkovací centrum shání nadále, očkování není ani zdaleka u konce. (red)