koronavirus

Magistrát hlásí jeden pozitivní případ nákazy COVID 19. Na odboru životního prostředí

ilustrační foto

Primátor města František Jura a tajemnice Magistrátu města Prostějova Blanka Vysloužilová, přistoupili k ochranným opatřením v souvislosti s jedním pozitivním případem nákazy zaměstnance Odboru životního prostředí.

Ve shodě s Krajskou hygienickou stanicí v Olomouci - územní pracoviště Prostějov, byly přijaty kroky, zabraňující případnému šíření onemocnění.

Je vhodné, aby z hlediska opatrnosti lidé vyřizující své záležitosti patřící do věcné působnosti Odboru životního prostředí použili po dobu deseti dnů přednostně elektronickou komunikaci a pro fyzická podání použili podatelnu Magistrátu města Prostějova. Toto opatření bude trvat do 12.8.2020 včetně. (red)

Město promine nájemné v souvislosti s epidemií COVID-19

ilustrační foto peníze

Radní vychází vstříc žadatelům o kompenzaci nájemného v souvislosti s epidemií COVID-19 (mimo program peněžité pomoci a program „COVID – nájemné“), a to formou prominutí nájemného za období tří měsíců, maximálně však ve výši 15 tisíc korun v každém jednotlivém případě.

„Již dříve jsme rozhodli poskytnout peněžitou pomoc (ve výši do 15 tisíc korun) určenou provozovatelům živností pro zmírnění dopadů krizového opatření v souvislosti s epidemií COVID-19, v důsledku kterých museli dočasně přerušit provozování živností a splnili určité podmínky.

V Nemocnici Prostějov je s COVID - 19 jediný pacient

Ilustrační foto pixabay.com

I přes stoupající tendence spojené s nákazou COVID-19 se prostějovský region drží na konci pomyslného žebříčku Olomouckého kraje.  Po jediném větším ohnisku, které bylo zaznamenáno v Mlékárně Otinoves, se stavy nakažených nijak zvlášť nezvýšily.

Dokazuje to i zpráva z Nemocnice Prostějov. "Na infekčním oddělení je v tuto chvíli hospitalizován jediný pacient s COVID-19," potvrdila PvNovinkám v pátek mluvčí Radka Miloševská. (ber)

Pozitivní test na COVID-19 poslal Jestřáby do karantény

ilustrační foto lhkjestrabi.cz

Jestřábí letka přerušuje přípravu na novou sezonu. Důvodem je pozitivní test na COVID 19. Už 11. srpna měli Jestřábi při tom zahájit sérii přípravných zápasů na turnaji O pohár RT TORAX.

Hráče i realizační tým během dneška čekají testy a nucená čtrnáctidenní karanténa. „Ve středu 12. srpen podstoupí kluci znovu kontrolní testy. Všichni věříme, že dopadnou dobře a Jestřábi se budou moci vrátit co nejdříve na led,“ uvedl klub na svém webu. (red)

Ministr Vojtěch představil semafor s rizikem nákazy koronaviru pro Česko

Foto Ministerstvo zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil systém takzvaného semaforu pro Česko. Bude mít čtyři stupně a rozlišovat bude jednotlivé okresy. Nejnižší stupeň bude tam, kde nebude zaznamenán vůbec žádný případ nákazy. Zelený bude v okresech, kde bude evidováno jen několik málo nakažených. Oranžová je pro místa, kde se objevuje počínající komunitní šíření a červená v regionech, kde už se komunitní šíření projeví na plno.

Mapa semaforu bude aktualizována jednou týdně. Při její tvorbě nebude klíčem pouze počet nakažených. „Není to jen o číslech nakažených, ale je nutné se dívat i mnohem více do hloubky. Informace jsou takové, že jsme schopni situaci analyzovat detailněji. Opatření jsou taková, jak je známe – povinnost nošení roušek ve vymezených prostorech, omezení veřejných akcí a podobně,“ řekl ministr Adam Vojtěch. (Zdroj MZ ČR)

Dohodáři dostanou kompenzace za výpadek příjmu

ilustrační foto peníze

Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů v důsledku epidemie koronaviru náhrady 350 korun za den. Podmínkou bude mimo jiné to, že odváděli nemocenské pojištění. Počítá s tím vládní novela, kterou hladce schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Takzvaní dohodáři budou moci podle předlohy žádat o příspěvek zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem tedy dosáhnou až na 31 150 korun. Žádat budou moci lidé, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před koronavirovou krizí.

Na rozdíl od živnostníků a společníků malých společností s ručením omezeným budou muset lidé pracující na dohody doložit tato ujednání a mzdové listy, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Vyřizování žádostí tak bude delší.

Roušky jsou zpět! Už od soboty

Ilustrační foto pixabay.com

Přestože to není tak dávno, kdy se koronavirová opatření uvolňovala a v Česku jsme se mohli nadechnout bez roušky, už ji budeme potřebovat zase. Přinášíme přehled míst, kde se bez ní neobejdete od soboty 25. července 2020.

 

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Toto opatření se týká také svateb a pohřbů.

Od pondělí 27. července 2020 bude omezena kapacita na vnitřních hromadných akcích na 500 osob.

Povinnost nosit roušku se netýká obchodů! (ber)

Z dovolené v Černé Hoře a Srbsku rovnou do karantény

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Pokud se vracíte z Černé Hory nebo Srbska, musíte absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Ministerstvo zdravotnictví přesunulo oba státy do takzvané červené kategorie v pátek, kvůli zhoršené situaci kolem šíření koronaviru.

Občané obou balkánských zemí mohou do České republiky přicestovat jen z vyjmenovaných důvodů, například kvůli práci, studiu či rodině, ale musí se prokázat při vstupu negativním testem.

V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Ostatní evropské státy patří do skupiny zemí s nízkým stupněm rizika. (ber)

Dovolená v Chorvatsku. Přibalte roušku!

Ilustrační foto pixabay.com

Chorvatsko oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Za 24 hodin mezi pátečním a sobotním odpolednem jich podle krizového štábu přibylo 140 a v současné chvíli je v zemi nemocných 1088 lidí.

Epidemická situace se v poslední době znatelně zhoršila, a úřady se proto rozhodly opětovně zpřísnit některá preventivní opatření.

Od pondělí 13.7.2020 jsou v Chorvatsku povinné roušky v obchodech, pro zaměstnance i zákazníky. Roušky budou nutné i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy jsou roušky nezbytné už několik týdnů. (ber)

Roušky dolů. Ale ne všude!

ilustrační foto olkraj.cz

Prvního července může většina obyvatel České republiky odložit roušky. Neplatí to však všude. Roušku si od zítřka budeme muset nasadit už jen při návštěvě zdravotnického nebo sociálního zařízení. Příkaz se vztahuje se i na agentury domácí péče. „Důvodem je cílená ochrana zranitelných skupin obyvatel,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Moravskoslezský kraj pravidla naopak zpřísní. V celém kraji bude nadále platit povinnost nosit roušky na hromadných akcích nad sto osob a u osob vykonávající epidemiologicky závažné činnosti v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta s výjimkou stravovacích služeb. Ve vybraných obcích Karvinska a Frýdecko-Místecka platí povinná pokrývka úst a nosu ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve veřejné dopravě. Zavádějí se i další opatření.