koronavirus

Covidových pacientů v nemocnicích neubývá

Foto Nemocnice Prostějov

Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov je v současné době hospitalizováno 15 pacientů s covid-19.

V nedaleké Nemocnici Přerov pak zdravotníci pečují a dalších 9 osob s covidem, kdy jeden pacient je ve vážném stavu na ARO. Další 3 pacienti pak jsou hospitalizováni v Nemocnici Šternberk. „Nemocnice Jeseník aktuálně nemá v péči covidového pacienta," doplnil v pátek mluvčí nemocnic Adam Knesl.  (ber)

Do FN Olomouc nemůžete na návštěvu bez respirátoru

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

Počty pozitivních případů koronaviru v kraji narůstají. Fakultní nemocnice Olomouc se proto rozhodla od pondělí 1. srpna zavést mezi návštěvníky lůžkových částí povinné respirátory. Kromě nutnosti respirátorů zároveň nemocnice apeluje na veřejnost, aby návštěvy pacientů, pokud možno, minimalizovali.

Vzhledem k aktuální epidemické situaci a v zájmu zachování možnosti návštěv blízkých u hospitalizovaných pacientů jsou s platností od pondělí 1. srpna 2022 návštěvy na lůžkových odděleních Fakultní nemocnice Olomouc povoleny pouze s nasazeným respirátorem minimálně třídy FFP2.

Čtvrtou dávkou proti Covid 19 očkuje zatím pouze ProMedica

ilustrační foto ProMedica

Společnost ProMedica je v Prostějově zatím jediným pracovištěm, které zajišťuje očkování 4. dávkou proti onemocnění Covid 19. Očkuje se výhradně na základě telefonického objednání.

ProMedica Prostějov sídlí v ulici E. Valenty 19, PV, objednávky přijímá na telefonu 705 125 903.¨„4. dávka je primárně určena občanům starším 60 let a lidem rizikovým pacientům,“ upozorňuje. (red)

Ode dneška bez roušek a respirátorů, rozhodla vláda

ilustrační foto pixabay.com

Sněmovna schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mimo jiné umožňoval vydávat protikoronavirová opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu. Od čtvrtka tak skončila povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Pro hlasovalo všech 159 přítomných poslanců.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek poslancům řekl, že s ohledem na vývoj koronavirové epidemie již „není důvod pro další plošná opatření“. Podle Válka by ale bylo dobré, aby je pacienti měli v ambulancích a na urgentních příjmech, uvedl ministr.

S ukončením stavu pandemické pohotovosti skončí také možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku lékař.

Stav pandemické pohotovosti byl zaveden loni v únoru. (ber)

V Nemocnici Prostějov je hospitalizováno 12 pacientů s covid-19

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 v Nemocnicích Středomoravské nemocniční uplynulém týdnu klesl, aktuálně leží v Prostějově, Přerově a ve Šternberku dohromady 17 nemocných.

„Nemocnice Prostějov hospitalizuje 12 pacientů s koronavirem, jeden z nich vyžaduje intenzivní péči," doplnila mluvčí SMN Michaela Čížková. V nedaleké Nemocnici Přerov pak zdravotníci pečují o 3 pacienty s covidem, ani jeden z nich nevyžaduje intenzivní péči. Další 2 nemocní pak leží v Nemocnici Šternberk.

Počet odebraných vzorků na PCR vyšetření na odběrových místech COVID-19 v AGEL SMN klesá, za celý minulý týden jich zde provedli zdravotníci necelých tisíc a jejich pozitivita je 48 %. (red)

Konec respirátorů. Od čtvrtka ve veřejné dopravě

ilustrační foto pribram.cz

Ve veřejné dopravě nebudou povinné respirátory od půlnoci ze středy na čtvrtek. V Otázkách Václava Moravce to v neděli oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V sociálních a zdravotních zařízeních ještě respirátory povinné zůstanou. Epidemiologická situace tam podle Válka není úplně ideální.  „V lůžkových odděleních bych je chtěl zrušit koncem dubna nebo začátkem května. To je pracovní představa, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ konstatoval ministr. (ber)

Příliv pacientů v Postcovidovém centru Nemocnice Prostějov neklesá

Foto Nemocnice Prostějov

Až patnáct pacientů denně vyšetří lékaři v Postcovidovém centru Nemocnice Prostějov, ve kterém se postupem času změnilo spektrum pacientů po prodělaném koronaviru.

Postcovidové centrum otevřela prostějovská nemocnice z kraje roku 2021 a od té doby je počet přicházejících stále stejně vysoký. „Denně přichází, buď na vstupní vyšetření nebo kontrolu, kolem 10 až 15 pacientů, kteří onemocnění covid-19 prodělali,” potvrzuje Ivona Grygárková, primářka oddělení plicních nemocí s tím, že v době největších záchytů onemocnění vyšetřili v centru až 20 pacientů denně.

Očkovací centrum v Nemocnici Prostějov bude uzavřeno

Ilustrační foto ber

Z důvodů sníženého zájmu o očkování proti covid-19 dochází k uzavření očkovacího centra.

Očkovací centrum v Nemocnici Prostějov se uzavře tento pátek 25. března. „V případě zájmu bude očkování zajištěno po vzájemné domluvě,“ doplnil mluvčí nemocnice Adam Knesl. (red)

Za pacienty můžete, vzkazuje Nemocnice Prostějov

Foto ber

Nemocnice Středomoravské nemocniční (Prostějov, Přerov, Šternberk) během

tohoto týdne opět povolily návštěvy pacientů. Příchozí nemusí předkládat potvrzení o provedeném očkování proti COVID-19, o prodělání této nemoci nebo platný negativní PCR/Antigenní test.

I nadále však platí povinnost mít ve zdravotnickém zařízení nasazený respirátor FFP2/N95 či obdobně účinnou ochranu dýchacích cest, řídit se pokyny zdravotního personálu a respektovat režimová opatření (např: před vstupem na oddělení provést hygienu rukou). Návštěva je umožněna, pokud osoba nevykazuje známky respiračního onemocnění.

Dobrá zpráva. Respirátory v obchodech již nosit nemusíme

ilustrační foto pixabay

Od pondělí 14. března se mění nařízení ministerstva zdravotnictví ohledně nošení ochranných prostředků dýchacích cest (respirátorů). 

Povinnost nosit respirátor je pouze ve zdravotnických zařízeních, nebo v zařízení sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě. Dále také v prostředcích veřejné dopravy, včetně prostředků silniční dopravy pro cizí potřebu, jejímž předmětem je zejména taxislužba. "Bude-li příznivý vývoj pokračovat, respirátory v průběhu dubna odložíme úplně," informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. (ber)