koronavirus

Ode dneška bez roušek a respirátorů, rozhodla vláda

ilustrační foto pixabay.com

Sněmovna schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mimo jiné umožňoval vydávat protikoronavirová opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu. Od čtvrtka tak skončila povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Pro hlasovalo všech 159 přítomných poslanců.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek poslancům řekl, že s ohledem na vývoj koronavirové epidemie již „není důvod pro další plošná opatření“. Podle Válka by ale bylo dobré, aby je pacienti měli v ambulancích a na urgentních příjmech, uvedl ministr.

S ukončením stavu pandemické pohotovosti skončí také možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku lékař.

Stav pandemické pohotovosti byl zaveden loni v únoru. (ber)

V Nemocnici Prostějov je hospitalizováno 12 pacientů s covid-19

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 v Nemocnicích Středomoravské nemocniční uplynulém týdnu klesl, aktuálně leží v Prostějově, Přerově a ve Šternberku dohromady 17 nemocných.

„Nemocnice Prostějov hospitalizuje 12 pacientů s koronavirem, jeden z nich vyžaduje intenzivní péči," doplnila mluvčí SMN Michaela Čížková. V nedaleké Nemocnici Přerov pak zdravotníci pečují o 3 pacienty s covidem, ani jeden z nich nevyžaduje intenzivní péči. Další 2 nemocní pak leží v Nemocnici Šternberk.

Počet odebraných vzorků na PCR vyšetření na odběrových místech COVID-19 v AGEL SMN klesá, za celý minulý týden jich zde provedli zdravotníci necelých tisíc a jejich pozitivita je 48 %. (red)

Konec respirátorů. Od čtvrtka ve veřejné dopravě

ilustrační foto pribram.cz

Ve veřejné dopravě nebudou povinné respirátory od půlnoci ze středy na čtvrtek. V Otázkách Václava Moravce to v neděli oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V sociálních a zdravotních zařízeních ještě respirátory povinné zůstanou. Epidemiologická situace tam podle Válka není úplně ideální.  „V lůžkových odděleních bych je chtěl zrušit koncem dubna nebo začátkem května. To je pracovní představa, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ konstatoval ministr. (ber)

Příliv pacientů v Postcovidovém centru Nemocnice Prostějov neklesá

Foto Nemocnice Prostějov

Až patnáct pacientů denně vyšetří lékaři v Postcovidovém centru Nemocnice Prostějov, ve kterém se postupem času změnilo spektrum pacientů po prodělaném koronaviru.

Postcovidové centrum otevřela prostějovská nemocnice z kraje roku 2021 a od té doby je počet přicházejících stále stejně vysoký. „Denně přichází, buď na vstupní vyšetření nebo kontrolu, kolem 10 až 15 pacientů, kteří onemocnění covid-19 prodělali,” potvrzuje Ivona Grygárková, primářka oddělení plicních nemocí s tím, že v době největších záchytů onemocnění vyšetřili v centru až 20 pacientů denně.

Očkovací centrum v Nemocnici Prostějov bude uzavřeno

Ilustrační foto ber

Z důvodů sníženého zájmu o očkování proti covid-19 dochází k uzavření očkovacího centra.

Očkovací centrum v Nemocnici Prostějov se uzavře tento pátek 25. března. „V případě zájmu bude očkování zajištěno po vzájemné domluvě,“ doplnil mluvčí nemocnice Adam Knesl. (red)

Za pacienty můžete, vzkazuje Nemocnice Prostějov

Foto ber

Nemocnice Středomoravské nemocniční (Prostějov, Přerov, Šternberk) během

tohoto týdne opět povolily návštěvy pacientů. Příchozí nemusí předkládat potvrzení o provedeném očkování proti COVID-19, o prodělání této nemoci nebo platný negativní PCR/Antigenní test.

I nadále však platí povinnost mít ve zdravotnickém zařízení nasazený respirátor FFP2/N95 či obdobně účinnou ochranu dýchacích cest, řídit se pokyny zdravotního personálu a respektovat režimová opatření (např: před vstupem na oddělení provést hygienu rukou). Návštěva je umožněna, pokud osoba nevykazuje známky respiračního onemocnění.

Dobrá zpráva. Respirátory v obchodech již nosit nemusíme

ilustrační foto pixabay

Od pondělí 14. března se mění nařízení ministerstva zdravotnictví ohledně nošení ochranných prostředků dýchacích cest (respirátorů). 

Povinnost nosit respirátor je pouze ve zdravotnických zařízeních, nebo v zařízení sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě. Dále také v prostředcích veřejné dopravy, včetně prostředků silniční dopravy pro cizí potřebu, jejímž předmětem je zejména taxislužba. "Bude-li příznivý vývoj pokračovat, respirátory v průběhu dubna odložíme úplně," informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. (ber)

Pacientů s covid -19 ubylo. V pátek jich bylo hospitalizováno 64

Ilustrační foto pixabay.com

O deset pacientů s covid-19 méně než před týdnem je hospitalizováno v nemocnicích Středomoravské nemocniční (Prostějov, Přerov, Šternberk), aktuálně se zde zdravotníci starají celkem o 64 nemocných.

„Více než polovina z tohoto počtu, 36 osob, je v péči Nemocnice Prostějov a ve vážném stavu je pouze jeden pacient, který je napojen na umělou plicní ventilaci," uvedl mluvčí SMN Adam Knesl.18 covidových pacientů se léči v Nemocnici Přerov, a i zde je ve vážném stavu jeden nemocný na UPV. V Nemocnici Šternberk se pak zdravotníci starají o dalších 10 pacientů. Péče o nemocné s covid-19 pokračuje také v Nemocnici Jeseník, která eviduje 3 osoby na standardním lůžku. 

Hospitalizovaných pacientů s covid-19 v Nemocnici Prostějov neubývá

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Od pondělí 14. ledna se situace z pohledu hospitalizovaných pacientů s covid-19 v nemocnicích Středomoravské nemocniční příliš nezměnila, stále se jejich počet pohybuje kolem sedmdesáti, k dnešnímu dni je to konkrétně 74.

„I nadále má nejvíce nemocných Nemocnice Prostějov, ve které zdravotníci pečují o 36 pacientů, kdy 6 je ve vážném stavu, z toho 4 vyžadují podporu umělé plicní ventilace," uvedl mluvčí SMN Adam Knesl. Nemocnice Přerov pečuje o 29 pacientů s covidem, 2 jsou na lůžku intenzivní péče, z toho jeden je na UPV. Dalších 9 osob s koronavirem se pak léčí v Nemocnici Šternberk. (red)

V Nemocnici Prostějov přibyli další pacienti s covid-19

Ilustrační foto pixabay.com

V současné době je v nemocnicích  Středomoravské nemocniční (Prostějov, Přerov, Šternberk) hospitalizováno 77 pacientů s covid-19.

„O sedm pacientů s covid-19 více než na začátku tohoto týdne má Nemocnice Prostějov, ve které se zdravotníci aktuálně starají o 37 nemocných, kdy 6 je ve vážném stavu, z toho 5 na umělé plicní ventilaci," uvedl mluvčí SMN Adam Knesl. Nemocnice Přerov má  v péči 30 osob s koronavirem, 5 je na lůžku intenzivní péče, z toho 2 na UPV,  dalších 10 pacientů je hospitalizováno v Nemocnici  Šternberk. (red)