koronavirus

Vláda povolila covidové otěže. Od 1. srpna

ilustrační foto Vlada.cz

Vláda opět uvolnila covidová pravidla. Platí od 1. srpna a týkají se koncertů a festivalů, počtu diváků na sportovních akcích, návštěv koupališť a bazénů nebo výstav či návštěv zoologických zahrad. PvNovinky přináší krátké shrnutí.

Dosud mohlo na venkovní kulturní a sportovní akce pět tisíc diváků, nově jich může přijít sedm tisíc. Uvnitř se kapacita zvedá ze dvou na tři tisíce. Jde o návštěvníky s negativním testem, po covidu či s vakcínou. Nad tento limit pak mohou přijít jen lidé po nemoci či s očkováním.

V bazénech a na koupalištích nebude od 1. srpna omezená kapacita. Do bazénů a na koupaliště budou mít nadále přístup jen lidé, kteří jsou očkovaní, v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19 nebo se nechali otestovat antigenním, případně PCR testem.

Další covidové rozvolnění začne platit od 26. června

ilustrační foto pixabay

Kvůli úpravě testování na dětských táborech posunula vláda na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže se děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

Podle ministra Vojtěcha se děti do dvanácti let očkovat nebudou

ilustrační foto pixabay

Děti do 12 let se proti koronaviru očkovat nebudou. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Česko by podle šéfa resortu zdravotnictví mohlo kolektivní imunity dosáhnout do začátku podzimu.

Vakcinace proti covidu-19 je v Česku v plném proudu a naočkovat se mohou všichni od 16 let. Podle odborníků je však důležité očkovat také děti, aby se snížilo možné riziko šíření nemoci v dětských kolektivech.

Covidové změny. Co platí od včerejška nově?

ilustrační foto pixabay.com

PvNovinky přináší přehled změn které začaly platit od úterý 8. června. Týkají se všech krajů, kromě tří - Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, kde je epidemie covidu stále na vysokém stupni.

Ode včerejšího dne, tj. úterý 8. června, nemusí při výuce nosit roušky žáci ani učitelé, o přestávkách a ve společných prostorách povinnost nošení roušek zůstává. Platí to i pro všechny děti předškolního věku.  

K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Ve všech oblastech se pravidla sjednocují, tedy i pro kulturní akce.

Certifikát o provedeném očkování má novou podobu! Stáhněte si jej z webu

ilustrační foto

Usnadnit lidem život jak při rozvolňování, tak při cestování. To je hlavní cíl změn, k nimž došlo od 1. 6. 2021 na Očkovacím portálu občana - ocko.uzis.cz .

Hlavní novinkou je nová podoba certifikátu o provedeném očkování, která je v souladu s nově přijatými pravidly pro certifikáty v rámci Evropské unie. O certifikát si přitom můžete na portálu ocko.uzis.cz zažádat již po první dávce očkování.

V osobním účtu na portálu ocko.uzis.cz také najdete další certifikáty - o prodělaném onemocnění, o výsledku antigenního testu, o výsledku PCR testu. (red)

Do kasina, hospody nebo wellness již od pondělka. Ale s podmínkami

ilustrační foto pixabay.com

Vláda v pátek oznámila, že se od pondělí budou moci otevřít restaurace, ale i diskotéky, koupaliště nebo wellness. Přinášíme přehled pravidel, kam vás pustí a co k tomu budete potřebovat.

Hospody a restaurace

Sedět uvnitř restaurace, dát si jídlo i pivo, to vše bude po víkendu možné. U stolu budou moci sedět jen 4 hosté s výjimkou osob z jedné domácnosti, mezi stoly budou muset být dvoumetrové rozestupy a ochrana úst a nosu bude povinná mimo konzumaci. V případě dlouhých stolů u něj může sedět více skupin, ale znovu s rozestupy. Zavíračka pak pro vnitřní prostory restaurací není.

PCR testy vždy platí 7 dní, antigenní 72 hodin a odstup od první dávky je minimálně tři týdny. To je stejné pro všechny služby.

Rozvolňování pokračuje. Budeme moci do bazénů i zpívat

ilustrační foto vláda

Vláda na pondělním jednání rozhodla o dalších rozvolňovacích krocích. Od příštího týdne budou smět v omezeném režimu fungovat venkovní bazény a otevřou se památky, muzea a galerie pro skupinové prohlídky.

Od 31. května vláda umožní otevření venkovních bazénů.  Areály mohou být naplněny na 50 procent kapacity. Vnitřní prostory zůstanou uzavřené s výjimkou šaten. Ve venkovních bazénech bude nutné dodržovat nastavená pravidla, ale pohyb ve vodě nebude podmíněn nasazeným respirátorem.

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Vláda souhlasila s prodloužením ochranné lhůty po prodělání covid-19 z 90 na 180 dnů

ilustrační foto Vláda ČR

Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce. Změny příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021.

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platí po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Město opět pomůže provozovatelům živností

ilustrační foto radnice

Rada města Prostějova rozhodla o poskytnutí další peněžité pomoci (daru) ve výši do 15 tisíc Kč pro zmírnění dopadů krizového opatření v souvislosti s epidemií COVID-19 provozovatelům živností, kterým byl zakázán maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v době trvání nouzového stavu v období od ledna do března 2021.

„Opatření, která šla napříč celou republikou, silně zasáhla do podnikání živnostníků. Proto jsme se rozhodli pomoci,“ uvedl primátor František Jura s tím, že tentokrát půjde na konta žadatelů celkem 111 tisíc korun. Od dubna tohoto roku byla radními odsouhlasena peněžitá pomoc ve výši 2,7 milionu korun. (red)

Ke kadeřnici bez roušky či respirátoru. Vydechnout si mohli i sportovci

ilustrační foto pixabay.com

Od úterý 18. května nemusí sportovci a lidé při cvičení nosit ochranu dýchacích cest. Respirátory a roušky mohou sundat také zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů.

Nová změna opatření zařazuje mezi lidi, kterých se netýká povinné nošení ochranných prostředků, také zákazníky a zákaznice některých služeb. Respirátor bránil v poskytnutí služby třeba kadeřnicím a kosmetičkám.  

Změna opatření nestanovuje pro sportovce žádné podmínky. Respirátor už nemusí mít žádní sportovci nebo cvičící lidé při tréninku, cvičení, zápasu či soutěži. Bez ochrany úst a nosu mohou být i trenéři, další členové týmů při kolektivních sportech a rozhodčí. (ber)