koronavirus

Olomoucký kraj ve čtvrtek ráno. Přibyl jeden nakažený

ilustrační foto

V Olomouckém kraji se od středečního rána prokázala nákaza u dalšího člověka, celkový počet je nyní 740. V Prostějově je to stále 76 lidí, bez nákazy zůstává Konice.  

V celé ČR bylo nakaženo 9 103 lidí, z toho se 6 377 vyléčilo. Od středy nepřibylo žádné úmrtí, stav je 317 zemřelých, z toho 18 v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 424 423 testů. (ber)

Výjimku pro seniory zrušila vláda. Můžeme i cestovat

ilustrační foto pixabay.com

Od včerejšího dne, úterý 26. května, přestalo v zemi platit omezení, podle kterého mohli do větších obchodů potravin mezi osmou a desátou jen osoby starší 65 let.

Úterkem počínaje budou jen namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem, od dnešního dne, tj. středy 27.5.2020 se pak budou moci začít navštěvovat Češi a Slováci bez testů, zatím ale jen na 48 hodin. 

Od 1. června bude možná praktická výuka na středních a vyšších odborných školách. A od 8. června budou moci do škol i žáci 2. stupně základních škol, schválil kabinet. (ber)

 

Olomoucký kraj ve středu ráno. Přibyli dva nakažení

ilustrační foto

V Olomouckém kraji se úterního rána prokázala nákaza u dalších dvou lidí, celkový počet je nyní 739. V Prostějově je to 76 lidí, bez nákazy zůstává Konice.  

V celé ČR bylo nakaženo 9 052 lidí, z toho se 6 279 vyléčilo. Od úterý nepřibylo žádné úmrtí, stav je 317 zemřelých, z toho 18 v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 417 422 testů. (ber)

 

Dnešní „koronavirové“ uvolnění přináší řadu změn!

Ilustrační foto ber

Ode dneška se otevírají vnitřní prostory restaurací a hospod, do škol se vrátí děti na 1. stupeň základek, otevřít znovu mohou hotely a další ubytovací zařízení, za přísných podmínek i bazény či sauny. A třeba také doposud pozastavené živnosti, jako jsou tetovací salony.

 

Lidé si musí i nadále chránit ústa a nos v MHD nebo v budovách, jako jsou například nákupní centra nebo úřady. Venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti, mohou Češi roušky odložit. Výjimky z povinného nošení roušek mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích.

Olomoucký kraj v pondělí ráno: přibyl další nakažený

Ilustrační foto pixabay.com

V Olomouckém kraji se od neděle ráno prokázala nákaza u jednoho člověka, celkový počet je proto nyní 738. Na Prostějovsku je to 76 lidí, bez nákazy zůstává Konicko.  

V celé ČR je nakaženo 8957 lidí, z toho se 6083 vyléčilo. Od neděle nepřibylo žádné úmrtí, stav je 315 zemřelých, z toho 18 v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 403 358 testů. (ber)

První pivo je na nás, vzkazuje plzeňský pivovar

foto Plzeňské pivovary

Od 25. května se po omezeních kvůli koronaviru naplno obnovuje provoz hospod a restaurací. Jejich znovuotevření podpoří plzeňský pivovar dosud největší akcí ve svých dějinách, která dostala název "První pivo je na nás"

Každý zákazník, který si objedná pivo ve kterékoli hospodě, kde mají Pilsner Urquell na čepu, tedy dostane další pivo na účet pivovaru. Akcí chce pivovar poděkovat štamgastům za jejich věrnost a podpořit hospody v jejich restartu. Plzeňský pivovar takto chce milovníkům piva načepovat celkem milion piv. Protože kde se pivo čepuje, svět se zase točí. Akce proběhne v Česku i na Slovensku.

Olomoucký kraj v neděli ráno: přibyl jeden nakažený

Ilustrační foto pixabay.com

V Olomouckém kraji se od soboty ráno prokázala nákaza u jednoho člověka, celkový počet nyní proto stoupl na 737. Na Prostějovsku to je 76 lidí, bez nákazy zůstává Konicko.

V celé ČR je nakaženo 8891 lidí, z toho se 6047 vyléčilo. Od soboty přibyla 3 úmrtí, takže aktuální stav je 315 zemřelých, z toho 18 v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 399 896 testů. (ber)

Nárok na ošetřovné je prodloužen až do 30. června!

ilustrační foto pixabay.com

Od 21. května platí, že nárok na ošetřovné je ponechán až do letošního 30. června rodičům, resp. pečujícím osobám z důvodu uzavření škol, školek a dalších zařízení.

Nárok na ošetřovné mají i nadále zaměstnanci včetně tzv. dohodářů, kteří odvádějí sociální pojištění a pečují o dítě mladší 13 let nebo o dítě či osobu blízkou alespoň v I. stupni závislosti (bez omezení věku) z důvodu uzavření školy, školky, dětské slupiny, stacionáře.

Od 1. dubna do 30. června je nárok na ošetřovné ve výši 80 % denního vyměřovacího základu. Na ošetřovném se mohou nadále střídat dva lidé, typicky rodiče. Během ošetřovného je tedy možné některé dny pracovat.

Olomoucký kraj v sobotu ráno. Přibyli nakažení a zemřel další člověk

ilustrační foto

V Olomouckém kraji se od pátku ráno prokázala nákaza u dalších čtyř lidí, jejich celkový počet je nyní 736. V Prostějově je to 75 lidí, bez nákazy zůstává Konice.  

V celé ČR bylo nakaženo 8 820 lidí, z toho se 6 026 vyléčilo. Od pátku přibylo šest úmrtí, stav je 312 zemřelých, z toho o jednoho víc, osmnáct, v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 394 499 testů. (ber)

Tip na víkend: Autokino Šantovka slibuje skvělé zážitky

Foto ČSFD

Na venkovním parkovišti u galerie Šantovka v Olomouci vyrostlo počátkem května autokino, které se těší velké oblibě, a ve kterém budete mít možnost až do konce prázdnin zhlédnout řadu českých i zahraničních filmových trháků. A nejen to. Kromě projekcí filmů zde budou probíhat i unikátní divadelní představení formou autodivadla.

Dnes, tedy v sobotu ve 20:00, můžete v autokině zhlédnout snímek Rocketman, který vypráví životní příběh jednoho z nejúspěšnějších muzikantů současnosti, Eltona Johna. 

Nájezd vozidel na plochu probíhá vždy hodinu před začátkem promítání a za automobil zaplatíte 200 korun vstupné. Jen si dejte pozor na to, že uvnitř auta mohou být pouze dvě osoby.

 V neděli pak proběhne v autokině projekce snímku Tajemství touhy, a to v rámci cyklu AFOkino. Za vstup tentokrát pro automobil zaplatíte pouhou jednu korunu.