očkování

Podle ministra Vojtěcha se děti do dvanácti let očkovat nebudou

ilustrační foto pixabay

Děti do 12 let se proti koronaviru očkovat nebudou. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Česko by podle šéfa resortu zdravotnictví mohlo kolektivní imunity dosáhnout do začátku podzimu.

Vakcinace proti covidu-19 je v Česku v plném proudu a naočkovat se mohou všichni od 16 let. Podle odborníků je však důležité očkovat také děti, aby se snížilo možné riziko šíření nemoci v dětských kolektivech.

Očkování proti covid-19 komplikuje situaci na transfúzní službě. Potřebuje dárce!

Foto Nemocnice Prostějov

Nedostatek dárců krve v souvislosti s očkováním proti koronaviru řeší aktuálně transfúzní služby napříč Českem. Výjimkou není ani hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Prostějov, kde mnohé dárce krve musí po očkování vyřadit z odběru i na celý měsíc. Další zájemci pak nemohou darovat krev kvůli tomu, že jsou koronavirem přímo nakaženi, nebo kvůli cestování do zahraničí – zejména pak do rizikových zemí, kde hrozí vyšší riziko nákazy koronavirem.

Největší část dárců krve je nyní omezena v darování kvůli očkování proti koronaviru. „Na základě doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je stanoven odstup sedmi až osmadvaceti dnů od vakcinační dávky. V případě mRNA vakcín, tedy Pfizer a Moderna, a proteinových vakcín, což je Novavax a Sanofi, je to zmíněný týden.

Certifikát o provedeném očkování má novou podobu! Stáhněte si jej z webu

ilustrační foto

Usnadnit lidem život jak při rozvolňování, tak při cestování. To je hlavní cíl změn, k nimž došlo od 1. 6. 2021 na Očkovacím portálu občana - ocko.uzis.cz .

Hlavní novinkou je nová podoba certifikátu o provedeném očkování, která je v souladu s nově přijatými pravidly pro certifikáty v rámci Evropské unie. O certifikát si přitom můžete na portálu ocko.uzis.cz zažádat již po první dávce očkování.

V osobním účtu na portálu ocko.uzis.cz také najdete další certifikáty - o prodělaném onemocnění, o výsledku antigenního testu, o výsledku PCR testu. (red)

Olomoucký arcibiskup si vybral pro očkování prostějovské očkovací centrum

Foto Nemocnice Prostějov

Prostějovské očkovací centrum k dnešnímu dni proočkovalo 24 828 zájemců. Denně zde vakcínu proti covid-19 dostane 600 lidí. Jako své očkovací místo si jej dnes zvolil také olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.

„Očkovací centrum nemocnice Prostějov jsem si vybral z toho důvodu, protože šlo očkování zařídit bez čekání,” pochvaloval si olomoucký arcibiskup, který si sám prošel těžkým průběhem onemocnění covid-19. „Myslím, že covid je pro každého překvapením a jak se zdá, každý reaguje jinak. To, co jsem zkusil já, bylo poměrně hodně silné. Tři týdny jsem strávil v nemocnici na umělém dýchání, ale jsem rád, že to velmi dobře dopadlo.

Prostějov hledá další dobrovolníky do očkovacího centra

ilustrační foto

V souvislosti s provozem v očkovacím centru ve Společenském domě v Prostějově, Komenského ulice žádá Krizový štáb města Prostějova další dobrovolníky o součinnost.

Pracovní doba v očkovacím centru bude pondělí – pátek 8:00 – 16:00. V případě potřeby existuje možnost rozdělit si směnu na dopolední a odpolední.

Pozice „hosteska“ - pomoc při nasměrování občanů uvnitř očkovacího centra, poskytování informací organizačního charakteru. Nutná je ochota pomoct méně pohyblivým občanům a komunikativní schopnosti. Pracovníci projdou krátkým školením.

Prostějovští průzkumníci pomáhají v očkovacím centru

Foto FB

Ani 3. průzkumná rota Aktivních záloh 102. průzkumného praporu v těchto těžkých časech nezahálí a dobrovolně vypomáhá v očkovacím centru Vojenské nemocnice Brno.

Díky tomu, že průzkumníci převzali nutnou administrátorskou práci, sestry se mohou naplno věnovat potřebným pacientům a vakcinovat ty, kteří jsou nejzranitelnější. Další dobrovolníky však očkovací centrum shání nadále, očkování není ani zdaleka u konce. (red)

Hasiči začali rozvážet očkovací vakcíny. I na Prostějovsko

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý v 7 hodin ráno zahájili hasiči ve Fakultní nemocnici Olomouc NOL rozvoz očkovacích vakcín praktickým lékařům v kraji.

Celkově během tří dnů doputuje 7000 dávek do 94 ordinací. Dnes míří dva automobily na Přerovsko a Prostějovsko,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. „Dodržujeme velmi přísné technologické podmínky i časový harmonogram,“ doplnila mluvčí. (red)

 

Kde zaparkovat u očkovacího centra

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Ve středu začalo očkování proti nemoci COVID-19 ve Společenském domě na ulici Komenského v Prostějově, kde bylo zřízeno očkovací centrum. Na bezpečnost a klidný průběh dohlíží v okolí Městská policie.

„Lidé, kteří jsou na očkování registrováni a dostaví se na místo automobilem, mohou využít štěrkové parkoviště na Komenského ulici. Je zde pro ně vyhrazena plocha na parkování. Osobám, kterým byl vydán parkovací průkaz označující vozidlo osoby se zdravotním postižením, mohou zaparkovat před vchodem do Společenského domu. V těchto místech jsou pro ně připravena vyhrazená parkoviště, která jsou označena dopravními značkami," uvedl strážník Petr Zapletal. Venkovní prostory a okolí kulturního domu jsou monitorovány městským kamerovým systémem. (red)

Očkovací centrum ve Společenském domě už jede!

ilustrační foto

Včera poprvé (17. března 2021) byl zahájen provoz očkovacího centra v Prostějově, a to konkrétně v budově Společenského domu (KaSC) v Komenského ulici. Denně by zde mělo podstoupit očkování na pět stovek občanů.

Jsou zde očkovací místa, zázemí pro zdravotnický personál a administrativu. Jako vybavení byl navezen mobiliář, výpočetní technika a podobně. Nemocnice Prostějov zajišťuje pro provoz centra zdravotnický personál. Denně bude v centru potřeba až pět lékařů a pět sester, očkovat se může až v pěti boxech zároveň.

Pracovní doba je plánová denně od pondělí do pátku vždy osm hodin. V případě velkého zájmu obyvatel o co nejrychlejší vakcinaci a dostatečného množství očkovacích látek bude možno pracovní dobu prodloužit i na víkend.

Očkovací centrum ve Společenském domě začne fungovat již dnes!

ilustrační foto FN OL

Ve středu 17. března v 8:30 hodin bude zahájen provoz očkovacího centra v Prostějově, a to konkrétně v budově Společenského domu (KaSC) v Komenského ulici. Denně by zde mělo podstoupit očkování na pět stovek občanů. Lidé, kteří jsou k očkování již přihlášeni na původní místo do prostějovské nemocnice, budou o změně informováni e-mailem nebo SMS zprávou. Jejich registrace je stále platná, a to na původně vybraný termín, změní se pouze místo, kde vakcinaci podstoupí.

„Máme připravena očkovací místa, zázemí pro zdravotnický personál a administrativu. Jako vybavení byl navezen mobiliář, výpočetní technika a podobně,“ říká primátor města Prostějova František Jura. Umístění centra nabízí očkovaným hned několik výhod. „Jde o střed města, poměrně snadno dostupný městskou hromadnou dopravou i vozidlem. Prostory jsou dostatečně velké jak pro očkující zdravotníky, tak pro čekající obyvatele, dostatečný prostor zde nalezne i administrativa. Přijet na očkování automobilem by také neměl být, vzhledem k nedalekému parkovišti, problém,“ dodává primátor Jura.