zdravotnictví

Čtvrtou dávkou proti Covid 19 očkuje zatím pouze ProMedica

ilustrační foto ProMedica

Společnost ProMedica je v Prostějově zatím jediným pracovištěm, které zajišťuje očkování 4. dávkou proti onemocnění Covid 19. Očkuje se výhradně na základě telefonického objednání.

ProMedica Prostějov sídlí v ulici E. Valenty 19, PV, objednávky přijímá na telefonu 705 125 903.¨„4. dávka je primárně určena občanům starším 60 let a lidem rizikovým pacientům,“ upozorňuje. (red)

Kolotoč u zdravotníků. Arenberger končí, ministrem bude opět Vojtěch

Foto ČT

Petr Arenberger v úterý rezignuje na post ministra zdravotnictví, oznámil premiér Andrej Babiš. Post převezme jeden z jeho předchůdců, Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví končí poté, co se na veřejnost dostaly nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání. Arenberger nepřiznal desítky nemovitostí a příjmy z klinických studií. „Odchod Adama Vojtěcha mě mrzel. Dohodli jsme se, že bude ministrem až do demise této vlády. Musím to ještě probrat s panem prezidentem. Předpokládám, že s tím nebude mít problém,“ uvedl Babiš.

Adam Vojtěch rezignoval na funkci ministra zdravotnictví loni na konci září, následně se měl stát velvyslancem ve Finsku.  (ber)

 

 

Prostějov navštíví ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček!

ilustrační foto zdravotnickydenik.cz

 

Ve čtvrtek 29.ledna navštíví Olomoucký kraj ministr zdravotnictví. Zavítá i do Prostějovské nemocnice.

Mimo jiné bude diskutovat s radními kraje, podívá se do FN Olomouc a také do Nemocnice Prostějov. "Ministr bude diskutovat s vedením nemocnice a s hejtmanem Jiřím Rozbořilem o dalších rozvojových programech a také si prohlédne nemocnici," informovala mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. (ber)

Kapky na kašel dostanou kolky, stejně jako tvrdý alkohol

ilustrační foto internet

 

Bylinné kapky na kašel jsou podle nového zákona úplně stejné jako vodka, slivovice či rum a musí mít kolek. Kapky na imunitu a nachlazení totiž obsahují víc než patnáct procent lihu. Ochranné známky se nemusí lepit jen na lahvičky do šedesáti mililitrů.

Povinnost kolkovat výrobky tedy platí nejen pro výrobce klasických lihovin, ale i pro ty, jejichž produkty obsahují alespoň patnáct procent alkoholu - například kapky a potravinové doplňky z lékáren. Těm náklady na výrobu zvedne i kauce. Pro menší výrobce, kteří do světa nepošlou víc než 25 tisíc balení ročně, je stanovena na půl milionu korun. Větší firmy musejí složit až pět milionů.

Změny ve zdravotnictví se v roce 2014 dotknou všech

ilustrační foto

 

Od ledna nastaly v českém zdravotnictví změny a do praxe byly uvedeny novinky. Mimo jiné se mění poplatky v lůžkových zařízeních, rodit se bude i bez přítomnosti lékaře a pojišťovny budou zvát klienty na screeningová vyšetření.

·   

Od 1. 1. 2014 se nebudou platit poplatky za pobyt v lůžkových zařízeních (nemocnice, psychiatrické léčebny, lázně nebo léčebny dlouhodobě nemocných). Tyto poplatky byly zrušeny nálezem Ústavního soudu z července letošního roku.

Daruj krev a vyhraj let balonem

ilustrační foto

Již počtvrté mohou dobrovolní dárci krve, kteří přijdou darovat krev na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, vyhrát let balonem v rámci tradiční balonové fiesty na Bouzově konané koncem srpna.  Soutěž pořádá místní skupina Českého červeného kříže Olomouc – Řepčín s týmem dobrovolníků Pomáháme pomáhat pod záštitou několikanásobného dobrovolného dárce krve Martina Tesaříka. 

Samotná soutěž proběhne od 1. do 31. července 2012 a budou do ní zařazení dárci, kteří v tomto období darují krev nebo její další složky na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Z dárců zařazených do soutěže budou vylosování dva výherci, z toho jeden prvodárce, kteří budou mít možnost absolvovat let horkovzdušným balonem v rámci balonové fiesty na Bouzově koncem srpna tohoto roku. 

Prostějovská nemocnice v ohrožení

ilustrační foto

Zdravotní pojišťovny chtějí omezit počet lůžek a oddělení v 93 nemocnicích republiky. Mezi nimi je i Nemocnice Prostějov.

Důvodem jsou, jak jinak v dnešní době, úspory. Ekonomové osmi zdravotních pojišťoven, kteří se tento týden sešli na společném jednání, chtějí zeštíhlit současnou hustou síť okresních nemocnic. Požadují slučování oddělení, omezení počtu lůžek a akutní péče. Jak informuje MF Dnes, v nejistotě je 93 z celkového počtu 154 špitálů. Mezi nimi je i prostějovská nemocnice, budoucnost zachování nynější struktury zdravotnického zařízení je v jednání. "S těmi, s nimiž jsme se zatím nedohodli, budeme pokračovat v jednáních.

Nechte si prověřit své plíce, zve na preventivní akci nemocnice

ilustrační foto

Nemůžete se dlouho zbavit přetrvávajícího kašle nebo se vám v poslední době špatně dýchá? Anebo třeba dlouhodobě kouříte a chcete zjistit, jak jsou na tom vaše plíce? Využijte jedinečné možnosti a nechte si zdarma vyšetřit své plíce odborníky prostějovské nemocnice, která je členem skupiny AGEL. 

Nemocnice se v letošním roce připojí k Světovému dni spirometrie a při této příležitosti nabídne všem zájemcům zdarma a bez nutnosti předchozího objednání spirometrické vyšetření. Akce se uskuteční ve středu 27. června od 8.00 do 15.00 hodin v plicní ambulanci (budova Polikliniky, 1. patro). 

Holding Agel sídlící v Prostějově si v žebříčku Czech Top 100 polepšil

Pavouk holdingu Agel. Zdroj www.agel.cz
Pavouk holdingu Agel. Zdroj www.agel.cz

Akciová společnost Agel, provozující mimo jiné Nemocnici Prostějov, se stala jediným zástupcem Olomouckého kraje v žebříčku Czech Top 100 2012. Zdravotnický gigant Agel má přitom sídlo v Prostějově.

Soukromá firma podnikající ve zdravotnictví potvrdila své výsadní postavení na poli poskytování zdravotnické péče. Zatímco loni se v žebříčku stovky největších českých firem umístila na 67. místě s tržbami necelých 8,4 miliard korun, letos poskočila o jedno místo dopředu a za rok 2011 zvýšila obrat na bezmála 8,6 miliard korun.

Prostějovská nemocnice se dnes připojuje ke světovému dni dárců krve

ilustrační foto

Prostějovská nemocnice, která je členem skupiny AGEL, se i letos připojí ke Světovému dni dárců krve. Její transfuzní oddělení pohostí ve čtvrtek 14. června, na kdy Světový den dárců krve spadá, všechny dobrovolné dárce rozšířeným občerstvením a dárkovým balíčkem. 

Přes veškeré úspěchy v rozvoji medicíny zůstává krev bezplatných dárců nepostradatelnou pro léčbu řady nemocí, provádění složitých operací i záchranu životů při úrazech nebo jiných krevních ztrátách.