zdravotnictví

Hemodialyzační oddělení Nemocnice Prostějov poskytuje svým pacientům léčbu již 30 let

Foto Nemocnice Prostějov

V září 2023 tomu bude již 30 let, co Nemocnice Prostějov uvedla do provozu své vlastní hemodialyzační oddělení. Hemodialyzační oddělení pečuje o pacienty z celé Moravy, ale přechodně již dialyzovalo i pacienty z Kanady, Itálie nebo Německa.

„Nemocnice Prostějov byla v roce 1993 jedna z posledních okresních nemocnic, která neměla vlastní dialyzační středisko. Pacienti okresu Prostějov museli dojíždět na dialýzu do Olomouce, do Brna nebo do Blanska, nebyly tehdy ani dostatečné kapacity pro všechny pacienty tuto léčbu vyžadující v nejbližším okolí. Přijala jsem tedy jako erudovaná lékařka této odbornosti nabídku ke zřízení nového hemodialyzačního oddělení a prakticky během 2 měsíců byli proškoleni lékaři a sestry.

Kraj si uvědomuje důležitost zdravotní prevence. Na její podporu dal téměř 750 tisíc korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Včasné investice do prevence se vyplácejí ve všech oblastech lidské činnosti. Tato poučka platí především v oblasti lidského zdraví. Také proto Olomoucký kraj každoročně vyhlašuje dotační titul s názvem Podpora zdravotně-preventivních aktivit pro všechny skupiny obyvatelstva.

„Letos kraj rozdělil mezi dvaadvacet žadatelů finanční prostředky ve výši téměř tři čtvrtě miliónu korun. Žádosti jsme obdrželi od organizací, které se zabývají zlepšením zdravého životního stylu,“ popsal náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Mezi žadateli o podporu byla zastoupena řada organizací sdružující nebo zastupující osoby s různým zdravotním postižením. Mezi nimi například Svaz tělesně postižených nebo Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých.

Dotace do oblasti zdravotní podpoří Jistotu, zdravotníky i ONKO DIANA

Ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Radní se na svém jednání zabývali dotacemi do oblasti zdravotní. „Jednak jsme schvalovali žádosti o dotace na celoroční činnost – celkem čtyři – a poté jednu dotaci na jednorázovou akci. Podpoříme tak činnost školy JISTOTA, Střední zdravotnické školy, spolku ONKO DIANA, a také Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje,“ shrnuje náměstkyně primátora Marcela Župková.

Na celoroční činnost byly schváleny následujíc dotace:

1. ve výši 20.000 Kč Střední škole, základní škole a mateřské škole JISTOTA, o.p.s., - na ergoterapie handicapovaných žáků školy – materiál k podpoře handicapovaných žáků

2. ve výši 5.000 Kč Střední škole, základní škole a mateřské škole JISTOTA, o.p.s., - na projekt „Prevence zdraví – rehabilitace ve Výšovicích“ – fyzioterapie

3. ve výši 10.000 Kč Střední zdravotnické škole, Prostějov, - na poskytování první pomoci – zdravotnický materiál, zdravotnické potřeby

Je to nádherný pocit, když teď vidím tolik podpory, říká Sestra sympatie Kateřina Petulová

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Jak PvNovinky informovaly, nová držitelka titulu Sestra sympatie pracuje ve Fakultní nemocnici Olomouc. O tom, že soutěž, jejímž hlavním cílem je poděkovat sestrám za jejich náročnou a záslužnou práci, vyhraje právě Kateřina Petulová z Hemato-onkologické kliniky, se rozhodlo poslední únorový pátek na pražském Žofíně v rámci 11. ročníku reprezentačního plesu Sestry na sál!

Kolegyně z lůžkového oddělení Hemato-onkologické kliniky připravily speciální uvítací výzdobu, následovaly gratulace vedení kliniky a vedení nemocnice, rozhovory pro novináře. „Do soutěže mě přihlásily kolegyně. Zpočátku jsem se bránila, nechtělo se mi. Ale nakonec jsem souhlasila. Říkala jsem si, že když si holky myslí, že na to mám, tak se to pokusím dokázat,“ odpovídala na jeden z dotazů.

Čtvrtou dávkou proti Covid 19 očkuje zatím pouze ProMedica

ilustrační foto ProMedica

Společnost ProMedica je v Prostějově zatím jediným pracovištěm, které zajišťuje očkování 4. dávkou proti onemocnění Covid 19. Očkuje se výhradně na základě telefonického objednání.

ProMedica Prostějov sídlí v ulici E. Valenty 19, PV, objednávky přijímá na telefonu 705 125 903.¨„4. dávka je primárně určena občanům starším 60 let a lidem rizikovým pacientům,“ upozorňuje. (red)

Kolotoč u zdravotníků. Arenberger končí, ministrem bude opět Vojtěch

Foto ČT

Petr Arenberger v úterý rezignuje na post ministra zdravotnictví, oznámil premiér Andrej Babiš. Post převezme jeden z jeho předchůdců, Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví končí poté, co se na veřejnost dostaly nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání. Arenberger nepřiznal desítky nemovitostí a příjmy z klinických studií. „Odchod Adama Vojtěcha mě mrzel. Dohodli jsme se, že bude ministrem až do demise této vlády. Musím to ještě probrat s panem prezidentem. Předpokládám, že s tím nebude mít problém,“ uvedl Babiš.

Adam Vojtěch rezignoval na funkci ministra zdravotnictví loni na konci září, následně se měl stát velvyslancem ve Finsku.  (ber)

 

 

Prostějov navštíví ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček!

ilustrační foto zdravotnickydenik.cz

 

Ve čtvrtek 29.ledna navštíví Olomoucký kraj ministr zdravotnictví. Zavítá i do Prostějovské nemocnice.

Mimo jiné bude diskutovat s radními kraje, podívá se do FN Olomouc a také do Nemocnice Prostějov. "Ministr bude diskutovat s vedením nemocnice a s hejtmanem Jiřím Rozbořilem o dalších rozvojových programech a také si prohlédne nemocnici," informovala mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. (ber)

Kapky na kašel dostanou kolky, stejně jako tvrdý alkohol

ilustrační foto internet

 

Bylinné kapky na kašel jsou podle nového zákona úplně stejné jako vodka, slivovice či rum a musí mít kolek. Kapky na imunitu a nachlazení totiž obsahují víc než patnáct procent lihu. Ochranné známky se nemusí lepit jen na lahvičky do šedesáti mililitrů.

Povinnost kolkovat výrobky tedy platí nejen pro výrobce klasických lihovin, ale i pro ty, jejichž produkty obsahují alespoň patnáct procent alkoholu - například kapky a potravinové doplňky z lékáren. Těm náklady na výrobu zvedne i kauce. Pro menší výrobce, kteří do světa nepošlou víc než 25 tisíc balení ročně, je stanovena na půl milionu korun. Větší firmy musejí složit až pět milionů.

Změny ve zdravotnictví se v roce 2014 dotknou všech

ilustrační foto

 

Od ledna nastaly v českém zdravotnictví změny a do praxe byly uvedeny novinky. Mimo jiné se mění poplatky v lůžkových zařízeních, rodit se bude i bez přítomnosti lékaře a pojišťovny budou zvát klienty na screeningová vyšetření.

·   

Od 1. 1. 2014 se nebudou platit poplatky za pobyt v lůžkových zařízeních (nemocnice, psychiatrické léčebny, lázně nebo léčebny dlouhodobě nemocných). Tyto poplatky byly zrušeny nálezem Ústavního soudu z července letošního roku.

Daruj krev a vyhraj let balonem

ilustrační foto

Již počtvrté mohou dobrovolní dárci krve, kteří přijdou darovat krev na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, vyhrát let balonem v rámci tradiční balonové fiesty na Bouzově konané koncem srpna.  Soutěž pořádá místní skupina Českého červeného kříže Olomouc – Řepčín s týmem dobrovolníků Pomáháme pomáhat pod záštitou několikanásobného dobrovolného dárce krve Martina Tesaříka. 

Samotná soutěž proběhne od 1. do 31. července 2012 a budou do ní zařazení dárci, kteří v tomto období darují krev nebo její další složky na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Z dárců zařazených do soutěže budou vylosování dva výherci, z toho jeden prvodárce, kteří budou mít možnost absolvovat let horkovzdušným balonem v rámci balonové fiesty na Bouzově koncem srpna tohoto roku.