prevence

Strážníci se zaměřili na cyklisty

Foto Městská policie Prostějov

Strážníci se zaměřili na povinnou výbavu jízdního kola a dodržování dopravních předpisů. Preventivní akce se konala 21. srpna v dopoledních hodinách na ulici Šárka – Okružní.

„Během dopoledne bylo zkontrolováno celkem 27 cyklistů. Převážná většina měla svůj dopravní prostředek v pořádku. Některým cyklistům chyběly předepsané odrazky. Těm bylo kolo dovybaveno reflexními samolepkami, které plně chybějící odrazky nahradí. Zkontrolovaní cyklisté odjížděli s drobnými dárky v podobě reflexního doplňku na oděv," uvedla komisařka Tereza Greplová. V průběhu akce se strážníci setkali i s neukázněnými chodci, kteří se pohybovali po cyklostezce. Těm bylo vysvětleno jejich protiprávní jednání.

Chcete investovat do kryptoměn? Dejte si pozor na podvodníky, varují policisté

Ilustrační foto pixabay.com

Podvody s příslibem vysokých zisků z investic jsou velmi propracované a naletět je poměrně snadné. Své o tom vědí dva muži ve věku 68 a 75 let z Jesenicka, kteří se rozhodli zhodnotit své úspory tím, že investují do virtuální měny.

Telefonicky komunikovali s „investičními poradci“, kteří jim měli pomoci s převody finančních prostředků z virtuální kryptoměnové peněženky na jejich bankovní účty. Protože oba postupovali přesně podle pokynů volajícího, ve „vybílení“ jejich účtů nic nebránilo. „Oběma seniorům z úspor nezbylo nic. Starší přišel o přibližně šest milionů korun. Mladšímu z účtu zmizelo přibližně padesát tisíc korun,“ uvedla policejní tisková mluvčí Marie Šafářová.  Oba se proto obrátili na policii.

Užívejte si bezpečné léto u vody, radí hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Letní sezóna odstartovala, horké dny lákají na koupaliště, k jezerům i bazénům. Protože je ovšem utonutí v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace, připravili jsme pro vás základní pravidla, jak se během léta chovat u vody bezpečně a předcházet tak svízelným a krizovým situacím.

Že nejde o ojedinělé případy, dokládá fakt, že ihned po startu letní sezóny na Olomoucku v neděli utonul mladý muž, který se koupal na oblíbené pískovně Náklo. I přes snahu všech hasičů, potápěčů, policistů i dalších záchranářů byl nalezen bez známek života. (red)

Hasicí přístroj do auta minimalizuje škody při požáru vozidel, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Pomalu se blíží čas dovolených a prodloužených víkendů, kdy mnoho lidí vyráží na cesty mimo svůj domov vlastním automobilem.  I když hasicí přístroj nepatří mezi povinnou výbavu vozu, hasiči doporučují, abyste si jej do auta pořídili. Může vám pomoci zdolat požár v jeho počátku, a tak snížit škody na vozidle na minimum.

A že požáry automobilů jsou jedny z nejčastějších, dokládají naše statistiky. Figurují hned na druhém místě. Jde také o události, při nichž vznikají jedny z nejvyšších škod. „Od začátku roku jsme vyjížděli už téměř k 26 požárům. Naposledy jsme vyjížděli v minulém týdnu ke dvěma hořícím osobním vozům do Mohelnice. Loni jsme řešili 149 požárů dopravních prostředků, v roce 2020 jich bylo 122,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

A tak se určitě vyplatí investovat pár stokorun a mít ve výbavě auta přístroj, který vám může pomoci. (red)

Preventivní vlak bezpečné železnice dorazí i do Olomouce

Foto ČD

Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na české koleje vrací Preventivní vlak bezpečné železnice, společný projekt Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo. Během května ho čekají čtyři zastávky, ta první 17. a 18. května na hlavním nádraží v Olomouci.

Preventivní vlak bezpečné železnice navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak také může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich.

Policisté pro motorkáře. Kolama dolů - učme se přežít

ilustrační foto kolama dolů

Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR s Asociací center bezpečné jízdy, pořádá další ročník preventivního projektu zaměřeného na vzdělávání a zdokonalování řidičů motocyklů na začátku motorkářské sezóny.

V rámci projektu proběhne 9devětspolečných jízd s následnou bezplatnou ukázkou výcviku na daném polygonu. Přestože limit účastníků na jednu vyjížďku je stanoven na 250 motorkářů, předpokládá policie, že samotných akcí na polygonech se zúčastní více zájemců.

První společná vyjížďka bude startovat 13. května 2022. Do realizace samotného projektu se zapojují všechna centra bezpečné jízdy v České republice.

Nejblíže to mají zájemci z Prostějovska do Brna. Tam se vyjížďka uskuteční 21. května 2022, ukázky pak budou na polygonu Brno Circuitb.

Do Prostějova míří protidrogový vlak. Už po šesté!

foto Magistrát města Prostějova

Šest stříbrných "obrněných" vagónů = 4 kinosály, 8 interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna a v pátek 29. dubna.

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Policisté radí, jak nenaletět na internetu při prodeji zboží

foto Policie ČR

V poslední době se policisté v našem kraji setkávají s podvody při prodeji zboží prostřednictvím sociálních sítí. V této souvislosti radíme uživatelům, aby se v prvé řadě seznámili se základním fungováním online obchodního portálu, včetně podmínek dané aplikace. Obzvláště by měli nastudovat informace týkající se plateb. V opačném případě je mohou podvodníci snadno obelstít a připravit o nemalé peníze.

Jeden takový oblíbený online obchodní portál se zabývá výměnou, nákupem a prodejem použitých oděvů, doplňků a kosmetiky. „Abyste nenaletěli podvodníkům, trochu Vám jej přiblížíme,“ říká policejní mluvčí Libor Hejtman.

Revolution Train. Protidrogový vlak přijede do Prostějova už po šesté

Foto FB

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“. Nejsložitější živý stroj, lidské tělo, v kombinaci s nejmodernější technologií se jeví jako ideální spojení pro tento interaktivní projekt zacílený na lidské smysly.

Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna 2022 a v pátek 29. dubna 2022. Čtvrteční program vlaku v době od 8:00 do 14:20 hodin (začátek poslední prohlídky) bude vyhrazen pouze pro objednané žáky prostějovských základních škol s pedagogickým doprovodem. Následně bude pouze 28. dubna od 15:30 do 18:00 hodin (začátek poslední prohlídky) vlak přístupný široké veřejnosti. Páteční program vlaku bude vyhrazen jen pro žáky a pedagogy. Vstupné je dotováno z finančních prostředků Statutárního města Prostějova.

Plán prevence kriminality na období 2022–2025 byl schválen

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova schválila plán prevence kriminality na nadcházející čtyřleté období.

„Plán prevence kriminality je třeba mít připraven a schválen jako strategický dokument pro případ vyhlášení dotačního programu na prevenci kriminality Ministerstva vnitra ČR. Následně budou zpracovány jednotlivé dílčí projekty, které již byly Radou města Prostějova projednány a schváleny v rámci projektového námětu – Projekty prevence kriminality 2022 a jsou připravovány pro případnou realizaci.