prevence

Pokud máte podezření na cévní mozkovou příhodu, volejte ihned 155

Foto plakát

Včera, 15. května, jsme jako každoročně oslavili Světový den mozkové mrtvice. Toto náhlé ochromení činnosti některé z mozkových částí postihne ročně pětatřicet tisíc Čechů a jeho následky mohou být i fatální, pokud není včas odhaleno a vhodně léčeno. Bohužel pro mnohé Čechy je tato problematika stále velkou neznámou, a na 30 lidí denně na tuto zdravotní komplikaci umírá. Stovkám dalších pak zůstávají trvalé následky. Změnit se to snaží zdravotníci právě pomocí osvěty, která na problematiku CMP, její příznaky i prevenci upozorňuje.

CMP, mozkový infarkt, lidově mozková mrtvice. Všechny tyto názvy označují akutní poruchu části mozku, která může mít fatální dopady na lidské zdraví i život. „Cévní mozková příhoda je velice vážný a akutní problém, který se ale obvykle neprojevuje bolestí, takže je nesmírně často pacienty i jejich okolím přehlížen nebo podceňován.

Kraj si uvědomuje důležitost zdravotní prevence. Na její podporu dal téměř 750 tisíc korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Včasné investice do prevence se vyplácejí ve všech oblastech lidské činnosti. Tato poučka platí především v oblasti lidského zdraví. Také proto Olomoucký kraj každoročně vyhlašuje dotační titul s názvem Podpora zdravotně-preventivních aktivit pro všechny skupiny obyvatelstva.

„Letos kraj rozdělil mezi dvaadvacet žadatelů finanční prostředky ve výši téměř tři čtvrtě miliónu korun. Žádosti jsme obdrželi od organizací, které se zabývají zlepšením zdravého životního stylu,“ popsal náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Mezi žadateli o podporu byla zastoupena řada organizací sdružující nebo zastupující osoby s různým zdravotním postižením. Mezi nimi například Svaz tělesně postižených nebo Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých.

REVOLUTION TRAIN zavítá do Prostějova již posedmé. Už po neděli!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN v dubnu vyráží na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov.  Bude to již jeho sedmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo přes 400 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti.

Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního vlakového nádraží na dva dubnové dny, a to v pondělí 17. 4. 2023 a v úterý 18. 4. 2023. Oba dny bude vlakový program v době od 8.00 do 14:20 hodin vyhrazen pouze pro objednané školní skupiny. Následně bude od 14:30 do 18:00 hodin (začátek poslední prohlídky) vlak přístupný široké veřejnosti.

Kyberkriminalita neustále stoupá. Lidé ale o prevenci nemají zájem

ilustrační foto Policie ČR

Počet obětí kybernetických podvodů dramaticky narůstá, proto se Policie České republiky neustále snaží varovat veřejnost a různými formami napříč všemi generacemi informovat občany o nekalých praktikách podvodníků.

„Jen na Prostějovsku jsme v posledním týdnu uskutečnili tři besedy pro veřejnost na téma kyberkriminality. Konkrétně v Prostějově, v Otaslavicích a Doloplazech. Celkový zájem o besedy, přestože byly v dostatečném předstihu avizovány, nebyl nikterak velký. Nástrahy současné doby, které se bez nadsázky dotýkají každého z nás, si přišel vyposlechnout pouze malý zlomek občanů regionu.

O Den otevřených dveří Očního oddělení prostějovské nemocnice měli lidé zájem

ilustrační foto

Téměř 70 zájemců využilo ve středu 22. března možnosti nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci dne prevence zeleného zákalu na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Preventivní akce byla spojena se dnem otevřených dveří, v rámci kterého si lidé mohli také prohlédnout prostory očního oddělení.

Zájem veřejnosti o vyšetření zaměřené na prevenci glaukomu zdravotníky těší. Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak. Hlavním příznakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit během jednoduchého bezbolestného vyšetření za pár minut. „Pacienty se zvýšeným nitroočním tlakem jsme poučili a doporučili jim návštěvu očního lékaře.

Nemocnice zve na Den prevence zeleného zákalu

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Prohlídku prostor očního oddělení, ale i osvětu na téma „tichého zabijáka zraku“ – zeleného zákalu nabídne ve středu 22. března Nemocnice Prostějov. Pro širokou veřejnost pořádají zdravotníci Den prevence zeleného zákalu a den otevřených dveří očního oddělení, který se zaměří nejen na informativní osvětu ohledně očních obtíží u tohoto onemocnění, ale i na bezplatné preventivní vyšetření nitroočního tlaku.

„V rámci akce nabídneme příchozím prohlídku našich prostor, pobavíme se o možných zrakových obtížích, a především budeme apelovat na osvětu ohledně zeleného zákalu neboli glaukomu, který je nebezpečný ve své nenápadnosti a zároveň razanci. Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak,“ vysvětluje Martina Pevná, vrchní sestra očního oddělení Nemocnice Prostějov, a dodává, že v roce 2020 bylo na světě 76 milionů lidí s glaukomem a v roce 2040 by jich podle odhadů mělo být až 111 milionů.

REVOLUTION TRAIN zavítá do Prostějova. Už po sedmé

Ilustrační foto revolutiontrain.cz

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN v dubnu vyráží na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov.  Bude to již jeho sedmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo přes 400 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti.

REVOLUTION TRAIN je speciálně upravená 165 metrů dlouhá vlaková souprava, v jejímž interiéru je instalována 5D projekce, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotách lidského zdraví a svobody. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Alkohol a drogy mohou u dětí nevratně poškodit zdraví, varují odborníci Nemocnice Prostějov

Foto Nemocnice Prostějov

Až tisícovka dětí a mládeže v Česku každoročně končí na nemocničních odděleních z důvodu vážné otravy. Nejčastěji jde o intoxikaci léky, drogy nebo alkohol. Ty mohou způsobit jednak vážné akutní obtíže, ale také dlouhodobá nevratná poškození, a to zejména jater a mozku. Varovat děti a mládež přímo ve školách se proto rozhodla Nemocnice Prostějov. Ožehavým tématem jsou přitom i moderní formy drog, mezi které patří například dětmi často využívané, a dokonce legální nikotinové sáčky.

Alkohol i drogy jsou pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. Právě mladým ale často chybí obsáhlejší informace a osvěta. „O tom, že alkohol nebo drogy škodí, každé dítě určitě slyšelo. Obvykle je to pro ně ale jen ojedinělá informace, která je navíc mnohdy v rozporu s tím, co pozorují okolo sebe – kde je zejména konzumace alkoholu zcela běžná.

Nový analyzátor v Nemocnici Prostějov zvyšuje šanci na přežití u pacientů s nejtěžšími infekcemi

Foto Nemocnice Prostějov

Laboratoř lékařské mikrobiologie v Nemocnici Prostějov získala významnou přístrojovou posilu v podobě unikátního automatického analyzátoru BioFire FilmArray. Mikrobiologové na něm provádějí časnou diagnostiku pomocí sofistikované metody PCR multiplex, která zvyšuje šanci na přežití i u pacientů s nejtěžšími infekcemi.

„Novinka je vhodná pro diagnostiku urgentních stavů, například sepse, respiračních infekcí či infekcí centrálního nervového systému, a to ve velmi krátkém čase a s mimořádnou přesností,” říká na úvod Ivana Kohnová, primářka Laboratoře lékařské mikrobiologie Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice Prostějov s tím, že takovou diagnostiku lze sice provést i pomocí standardních molekulárně biologických postupů. Jsou však příliš zdlouhavé a v celé řadě vážných případů je mimořádně důležité včasné odhalení původce této infekce.

Vánoční hasičské desatero aneb Jak se vyvarovat požáru

Foto plakát

Sváteční týden začal a s ním spousta shonu, ale také příjemných vánočních aktivit, jako je zdobení vánočního stromečku, zapalování prskavek nebo svíček.

Měli bychom si během nich ale také uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.