prevence

Revolution train přilákal davy

Foto Magistrát města Prostějova

Po roce do Prostějova zavítal ve dnech 9. a 10. dubna Protidrogový vlak, který byl pro žáky základních škol a veřejnost k dispozici v železniční stanici na hlavním vlakovém nádraží.

Žáci postupně prochází vlakovou soupravou složenou z šesti vagónů, které jsou pro tyto účely přizpůsobeny do podoby multimediálních sálů. Na konci vlaku měli možnost debatovat s Městskou policií a Policií ČR o drogové problematice a strážcům zákona mohli klást dotazy, které je ohledně drog a jiných závislostí zajímaly. „Děti se dozvěděly o aktuálních nástrahách dnešní doby, jako jsou kratom, nikotinové sáčky, HHC produkty, nebo např. nadměrná konzumace energetických nápojů," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Stříbrný REVOLUTION TRAIN zastavil na hlavním prostějovském nádraží. Už po osmé

Foto plakát

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN vyráží v rámci „REVOLUTION TRAIN TOUR – JARO 2024“ v dubnu na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov. Je to již jeho osmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo kolem 640 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti. Navštívit ho můžete dnes a ve středu.

REVOLUTION TRAIN je speciálně upravená 165 metrů dlouhá vlaková souprava, v jejímž interiéru je instalována 5D projekce, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení

o hodnotách lidského zdraví a svobody. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Nemocnice Prostějov bezplatně prověří zájemcům riziko zeleného zákalu. Už ve středu!

Foto Nemocnice Prostějov

Nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci prevence zeleného zákalu mohou návštěvníci Dne otevřených dveří, který se koná ve středu 10. dubna od 10 do 14 hodin na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Návštěvníci budou moci nahlédnout i na oddělení a zkonzultovat své oční zdravotní problémy.

„Až osmdesát procent informací vnímá člověk zrakem, proto by se měl každý preventivně zajímat o to, zda jsou jeho oči zdravé. Zájemci proto u nás mohou v tento den podstoupit bezplatné vyšetření nitroočního tlaku bez žádanek a předchozího objednání. Stačí pouze přijít na naše Oční oddělení (pavilon F) v prostějovské nemocnici, ” uvádí Martina Pevná, vrchní sestra Očního oddělení Nemocnice Prostějov.

HASIČI RADÍ: Pálení klestí nahlaste přes web. Poradíme jak

Foto HZS Olomouckého kraje

Jaro se o nadcházejícím víkendu přihlásí v plné síle. Krásné počasí bude lákat k úklidu na zahradách. Proto by hasiči chtěli v těchto dnech připomenout, že při pálení přírodních materiálů musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek. Zároveň zdůrazňují, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno třemi zákony České republiky, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů.

I oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se může snadno vymknout kontrole. Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky a fouká vítr. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří, během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. „Během loňského roku jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polních či lesních porostů,“ konstatovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Policisté se připravují na nadcházející svátky

ilustrační foto Policie ČR

Stejně jako v minulých letech budou policisté také letos o Velikonocích preventivně dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

„Na nadcházející dny připravujeme dopravně bezpečnostní akci v souvislosti s velikonočními svátky, která bude zahájena v pátek a potrvá až do pondělí. Primárně se zaměříme na místa s vysokým dopravním zatížením, na riziková místa, kde dochází k vážnému porušování pravidel silničního provozu a také na místa častých dopravních nehod. Dále budeme kontrolovat například dodržování nejvyšší povolené rychlosti, technický stav vozidel nebo používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů.

Doma v kuchyni hoří. Hasiči učí děti, jak se zachovat

Foto HZS Olomouckého kraje

Doma v kuchyni hoří. Situace, která je nebezpečná pro dospělého, natož pak pro malého školáka. Naučit děti, jak se ze svízelné situace bezpečně vymanit, jak přivolat efektivně a rychle pomoc, mají za úkol vzdělávací a výukové programy HZS Olomouckého kraje.

Jeden takový se nyní konal ve druhých třídách na základní škole ve Slavoníně v Olomouci. „Naši příslušníci si s dětmi povídali nejen o rizicích při požáru, ale také o tom, jak oznámit operátorovi tísňové linky mimořádnou událost. Prakticky si nacvičili, jak si počínat při požáru a při přeskočení jiskřičky na oděv kamaráda," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

REVOLUTION TRAIN zavítá do Prostějova již poosmé

Foto plakát

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN vyráží v rámci „REVOLUTION TRAIN TOUR – JARO 2024“ v dubnu na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov. Bude to již jeho osmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo kolem 640 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti.

REVOLUTION TRAIN je speciálně upravená 165 metrů dlouhá vlaková souprava, v jejímž interiéru je instalována 5D projekce, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení

o hodnotách lidského zdraví a svobody. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

 

Jak ochránit sebe i svůj majetek při vichru radí hasiči

Foto plakát

Zimní i jarní měsíce jsou často spojené s velmi větrným počasím. Nárazy větru mohou způsobit velké škody na majetku i na zdraví, jako například na konci ledna, kdy hasiči při vichřici vyjížděli po celém Olomouckém kraji.

„Spolu s jednotkami dobrovolných hasičů jsme odstraňovali následky silného větru celý den i noc. Pokud vítr napáchá na vašem majetku velké škody, důležité je vše důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

 

Mluvme o domácím násilí, vyzývá v novém projektu Policie České republiky

ilustrační foto pixabay.com

Do základních a středních škol se v rámci projektu Mluvme o domácím násilí vydávají proškolení policisté, kteří v této problematice vzdělávají učitele. Právě ti si totiž mohou jako první všimnout změn v chování dětí, které jsou jednání násilníků často svědky.

„Registrovaných případů domácího násilí řeší policisté každoročně tisíce. Avšak případů, o kterých se policie nedozví, je mnohonásobně více. Proto mluvme o domácím násilí a snižujme společenskou toleranci jakýchkoliv násilných projevů ve vztazích,“ říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia České republiky.

Resuscitaci novorozenců se rodiče mohou učit ve FN Olomouc na „chytrých“ panenkách

ilustrační foto FN Olomouc

Sadu nových resuscitačních modelů k nácviku první pomoci u novorozenců pořídili ve Fakultní nemocnici Olomouc. Výuka první pomoci bude názornější a praktičtější než doposud díky možnosti jejich propojení s mobilní aplikací. Modely, které slouží při bezplatných kurzech pro rodiče, zakoupili zdravotníci Novorozeneckého oddělení z konta darů.

„Kurzy první pomoci pro novorozence a kojence pořádáme už deset let. Navštěvují je jak budoucí rodiče, kteří se na narození miminka připravují, tak maminky a tatínci nezralých novorozenců, kteří se připravuji na propuštění po dlouhé hospitalizaci do domácí péče. Máme perfektní tým zkušených sestřiček, které rodiče kurzem provádějí. Resuscitační modely, které slouží k praktickému nácviku první pomoci, už ale používáme téměř deset let a jsou na hraně životnosti.