prevence

Při předvánočních nákupech obezřetně, varují policisté

ilustrační foto Policie ČR

I v letošním roce se prostějovští policisté v předvánočním čase ve zvýšené míře zaměřují na dohled nad veřejným pořádkem a prevenci při nakupování, zejména u větších nákupních center a nákupních galerií. V letošním specifickém roce k tradiční akci museli přistoupit poněkud netypicky a s ohledem na vládní nařízení odbourat mnohdy až srdečné rozhovory s občany, ke kterým to v minulých letech v rámci snahy upozornit je na rizika spojená s nakupováním v předvánočním čase mnohdy sklouzlo. Přesto na upozorňování občanů na rizika spojená s předvánočními nákupy nerezignovali a zjištěné nedostatky nenechávají bez povšimnutí.

Množství akcí, které realizují policisté sami, tradičně i letos doplňuje i několik akcí v součinnosti s Městskou policií Prostějov. A právě v pátek během jedné takové součinnostní akce, ve vozidlech na parkovištích u nákupních center mimo jiné zjistili také několik viditelně umístěných tašek, nákupů, batohů, ale také kabelku, svazek klíčů či mobilní telefon.

Policisté rozdávali kalendáře seniorům

foto Policie ČR

Krajské ředitelství police Olomouckého kraje s finanční podporou Ministerstva vnitra v letošním roce zrealizovalo preventivní projekt, který má v roce 2021 přispět ke zvýšení bezpečnosti seniorů. Výsledkem projektu je stolní kalendář s originálními ilustracemi, který seniory bude každých čtrnáct dní upozorňovat na většinou aktuální bezpečnostní problematiku.

Původně byly kalendáře určeny i jako podpora přednáškové činnosti a předávat se měly při besedách v klubech seniorů v rámci celého Olomouckého kraje. Z důvodu opatření proti epidemii covid-19 však tento účel plnit nemohly, a tak k seniorům zamířily prostřednictvím předsedů jednotlivých klubů.

Jak šlo očekávat, reakce přebírajících představitelů klubů byly všechny pozitivní a přínos ke zvýšení bezpečnosti seniorů byl přivítán. Ve většině případů se však objevila i lítost, že kalendáře nemohly být předány při osobním setkání s policisty.

Jak přežít covidovou situaci a nezbláznit se? Pět "S" doktorky Sovové z FN Olomouc

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Déle než půlrok se naše společnost potýká s epidemií koronaviru, kterou provází řada restriktivních opatření, který mají zpomalit její šíření. Ve Fakultní nemocnici Olomouc na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace proto vznikl projekt „Pět S“.  Projekt představila přednostka profesorka Eliška Sovová.

„V mediích nečteme ani neslyšíme nic pozitivního, máme z toho pocit, že nevíme, kde je pravda, že nám možná někdo lže nebo aspoň neříká celou pravdu. To pak vede ke vzniku různých konspiračních teorií, kdo vlastně za tuto situaci může. A všichni se bojí, ten více, jiný méně. Někdo od března prakticky nevyšel z domu, takže máme na klinice v péči třeba čtrnáctileté dítě, které za tři měsíce „covidu“ přibralo 16 kilogramů,“ uvádí jeden z odstrašující případů doktorka Sovová.

Značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA se bude konat u Metra 70. V září

Foto Městská policie

V rámci projektů prevence kriminality ve městě Prostějově, které byly v roce 2020 podpořeny státní účelovou dotací Ministerstva vnitra ČR a částečně i z rozpočtu statutárního města Prostějově, se uskutečnila již 4. etapa značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Značení probíhalo na služebně Městské policie Prostějov v měsících červnu a červenci. V průběhu těchto dvou měsíců strážníci označili 150 kusů předmětů.

 

Poslední šancí v letošním roce, kdy si budou moci zájemci o značení nechat své jízdní kolo nebo invalidní vozík označit, bude mobilní značení, které proběhne ve dnech 3. a 7. září, na zpevněné ploše před kinem Metro 70. V čase od 15:00 do 19:00 hodin zde bude postaven stan městské policie, kde bude samotné značení a registrace jízdních kol probíhat.

Policisté slavili "Evropský den proti vloupání" prevencí

foto Policie ČR

Policisté v Olomouckém kraji v těchto dnech participovali na kampani s názvem „Evropský den proti vloupání“, který v České republice připadá na den 17. června 2020. Uvedená kampaň vhodně doplňuje koncept preventivního projektu Policie ČR a Ministerstva vnitra „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“.

"Prostřednictvím zmíněného projektu oslovujeme veřejnost s problematikou zabezpečení objektů již od roku 2018. Jeho smyslem je předávání informací o aktuálních trendech v oblasti vloupání do objektů zároveň s tipy na efektivní obranu proti pachatelům krádeží. Novinkou letošního roku bude další rozšíření mobilní aplikace „Zabezpečte se“ dostupné v App Store i v Google Play. Stávající aplikace s nabídkou návodů i ověřených kontaktů na dodavatele různých typů kvalitního zabezpečení majetku se v roce 2020 rozšíří o informace k elektronickému zabezpečení majetku.

Preventivní akce Řídím, piju nealko rozdávala pito a testery

Foto PČR

Prostějovští dopravní policisté s krajským koordinátorem BESIPu a zástupcem Českého svazu pivovarů a sladoven uspořádali v poslední pracovní den před velikonočními svátky v odpoledních hodinách v centru Olšany u Prostějova tradiční akci "Řídím, piju nealko!".

Tentokrát akce proběhla v rámci dopravně bezpečnostní akce, která probíhá souběžně v celé České republice. V rámci Olomouckého kraje byly Olšany u Prostějova jediné kontrolní stanoviště policistů, kde řidiči po provedené silniční prohlídce, pokud měli vše v pořádku, od zástupce Českého svazu pivovarů a sladoven obdrželi nealkoholické pivo a jednorázový alkoholtester.

Účelem akce je tradičně pivařský národ upozornit na problematiku požívání alkoholu před jízdou a nabídnout i alternativu k "českému národnímu nápoji".

Jak si nenechat ukrást kolo odpoví stránka prevence kriminality

ilustrační foto ber

Varovat před kriminalitou v Olomouckém kraji budou nové stránky hejtmantsví. Prevence se díky projektu Megafon přesune z letáčků do prostředí Facebooku.

Krajský manažer prevence kriminality Michal Poláček v těchto dnech dolaďuje témata, která se budou prostřednictvím animací nebo komiksů objevovat na novém facebookovém profilu zaměřeném na bezpečnost. „Uživatel této facebookové stránky se dozví, jaká je v danou chvíli bezpečnostní situace na území Olomouckého kraje, zda je někdo v pátrání nebo je pohřešovaný. Dále tam budou nejrůznější rady a doporučení, co v daném ročním období dělat, na co si dát pozor," vysvětluje. 

Projekt prevence kriminality 2017 je v přípravě

ilustrační foto

Odbor sociálních věcí ve spolupráci s Městskou policií Prostějov opět připravují Projekt prevence kriminality. Nový námět, na základě dlouhodobé spolupráce v rámci projektu, radní na svém posledním jednání schválili.

Program se připravuje mimo jiné proto, aby mohly být předloženy žádosti o dotace z rozpočtu Ministerstva vnitra ČR a případně z rozpočtu Olomouckého kraje. Předběžně jsou vytipovány projekty z oblasti situační a sociální prevence:

• modernizace, zefektivnění, zkvalitnění a rozšíření městského kamerového dohlížecího systému, včetně technologie operačního střediska Městské policie Prostějov;

• projekty sociální prevence - neinvestiční preventivní projekty;

Bezpečně do školy!

Foto PČR

Letní prázdniny skončily a děti se vrátily do škol. Na cestě do školy však na ně čekají i nástrahy silničního provozu. Připomenout základní pravidla pohybu na silničních komunikacích se dětem své obce i přespolním rozhodli po prázdninách i pracovníci obecního úřadu v Přemyslovicích.

Akci s názvem "Bezpečně do školy" uspořádali na místním fotbalovém hřišti, kde pro děti v sobotu 3. září připravili soutěž. V té zábavnou formou dětem připomněli mimo jiné základní pravidla při přecházení vozovky, dopravní značky, základy osobní bezpečnosti zejména ve vztahu k cizím lidem, ale i praktické dovednosti při jízdě na kole, či základy první pomoci.

Strážníci připravují akci "Za volantem zásadně bez alkoholu"

Ilustrační foto ber

Městská policie Prostějov připravila pro řidiče opakování preventivní akce  ěření alkoholu v dechu pod názvem „Za volantem zásadně bez alkoholu“. Akce se uskuteční v úterý 29. března 2016 v prostorách Informačního střediska Městské policie (ulice Havlíčkova 4, I. patro dveře číslo 204) v době od 9 do 17 hodin. 

"Zejména motoristé si na této akci mohou otestovat, za jak dlouhou dobu jejich organismus odbourá alkohol, například po vypití jednoho piva, nebo jiného alkoholického nápoje, záleží na vlastním uvážení," konstatovala strážník Jana Adámková. Zájemci mohou tento poznatek využít v souvislosti s předcházejícími velikonočními svátky, které jsou spjaty s delším volnem a častější konzumací lihovin. (ber)