Nemocnice Prostějov

Operační sály nemocnice slaví dvacetiny. Narodily se tam tisíce dětí a provedlo sto tisíc operací

Foto Nemocnice Prostějov

Koncem roku 2023 to bude již 20 let od okamžiku, kdy se definitivně přestěhovala poslední oddělení ze starého nemocničního areálu na Lidické ulici do nových prostor stávající Nemocnice Prostějov na ulici Mathonova, která nese jméno prvního ředitele a primáře chirurgie v Prostějově. Mezi poslední oddělení, která se tehdy stěhovala, patřilo ARO, chirurgie a chirurgická JIP, ortopedie, gynekologicko-porodnické oddělení a úplně jako poslední se den před Silvestrem stěhovalo interní oddělení.

„S paní vrchní Věrou Šimkovou jsme byli od počátku u stavby nové budovy, v níž se sály a sterilizace nacházejí. Účastnili jsme se kontrolních dnů stavby i kolaudací, abychom poté jak provozně, tak i organizačně zvládli přechod na nové pracoviště,“ uvádí Jiří Šťastný, primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. „Nové Centrální operační sály a centrální sterilizace byly připravovány několik týdnů dopředu a první ostrá sterilizace proběhla 21. 12. 2023 a první operace vůbec byla „apendektomie“ u malého chlapce dne 22. 12. 2003,“ vzpomíná primář.

Nemocniční Den pro chlapy využilo přes čtyřicet pánů

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Dne pro chlapy – preventivní osvětové akce zaměřené na rakovinu prostaty a varlat využilo v Nemocnici Prostějov přes 40 mužů. U několika z nich bude kvůli výsledkům potřeba další kompletní vyšetření.

Nemocnice Prostějov se Dnem pro chlapy již tradičně připojila k listopadové výzvě Movember, jejímž cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o prevenci, vyšetření a o onemocnění rakovinou prostaty. „Návštěvníci Dne pro chlapy se dozvěděli, jak vyšetření probíhá a jak je důležité onemocnění zachytit včas, aby bylo léčitelné a rakovina nenapadla i ostatní části těla,“ uvádí Marie Jouklová, hlavní sestra Nemocnice Prostějov.

Nemocnice Prostějov má novou metodu diagnostiky nádorových onemocnění prsu

Foto Nemocnice Prostějov

Nádorová onemocnění prsu jsou u žen stále častějším onemocněním a některé nádorové změny nemusí žena ani rozpoznat – bývají nehmatné. Právě tyto případy je možné odhalit včas díky mamografickému screeningu. Nová metoda pro detekci zhoubného nádoru a spádových lymfatických uzlin, kterou nyní využívají lékaři v Nemocnici Prostějov, jim umožňuje takový nádor před chirurgickým odstranění označit.

,,Standardně jsou používány různé metody jako barvivo, drátek, klip, iodová zrna – každá z těchto metod má ale své nevýhody. Na našem pracovišti jsme zavedli značení zhoubných lézí pomocí magnetického zrna což je kovový marker o velikosti 5x1 mm, který se v lokální anestezii zavede do prsní tkáně s nádorem. Pomocí speciálního detektoru na principu využití bezpečného magnetického pole je s velkou přesností toto zrno lokalizováno a takto označený nádor je následně odstraněn.

Vrchní sestra Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace pracuje v Nemocnici Prostějov 40 let

Foto Nemocnice Prostějov

Vrchní sestra Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov Věra Šimková nastoupila do prostějovské nemocnice hned po ukončení zdravotnické školy v Hranicích na Moravě. Kromě náročné práce ve zdravotnictví již 8 let předvádí ve volném čase i na módních molech.

V prostějovské nemocnici Věra Šimková pracuje přes 40 let. Nástupní „kolečko“ si odbyla na chirurgickém oddělení, ORL, očním oddělení a gynekologii, poté se však vrátila na chirurgický sál. „Letos to bude 20 let, kdy se v Prostějově otevřely Centrální operační sály, a já se stala vrchní sestrou. Sály před třemi roky prošly rekonstrukcí, takže pracujeme v moderním a pěkném prostředí,“ říká Věra Šimková. A u kolika operací byla za svůj život přítomna? „To se snad ani nedá spočítat – zhruba 5 až 6 operací denně, někdy i o víkendech,“ dodala.

Hasiči a záchranáři zabránili šíření nebezpečné nákazy v Nemocnici Prostějov. Cvičně

Foto HZS Olomouckého kraje

Mladý muž se vrátí z Libérie a trpí vysokými horečkami. Když druhý den začne krvácet z nosu a úst, rozhodne se vyhledat pomoc na urgentním příjmu prostějovské nemocnice. Následně se rozbíhá rozsáhlá akce složek integrovaného záchranného systému, která se aktivuje při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci.

Všichni záchranáři musejí urychleně zareagovat, aby ochránili personál zařízení, pacienty, zabránili šíření vysoce nebezpečné nákazy a minimalizovali riziko jejího přenosu. Jak by celý proces ve skutečnosti vypadal, si ve středu 1. listopadu v Nemocnici Prostějov vyzkoušeli pracovníci krajské hygienické stanice, hasiči, záchranáři a policisté při součinnostním taktickém cvičení.

MOVEMBER v Nemocnici Prostějov nabídne vyšetření zdarma

ilustrační foto Olomoucký kraj

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu 2023 připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce mohou zájemci z řad pánské populace nad 45 let věku navštívit vybrané odběrové místo sítě AGELLAB a požádat zdarma o vyšetření PSA. Vyšetření je nabízeno i v odběrovém místě sítě AGELLAB – Nemocnice AGEL Prostějov. Veškeré informace jsou k dispozici na www.agellab.cz.

Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších karcinomů u mužů, jeho výskyt je vázán na věk a vysoké riziko představuje rodinná anamnéza tohoto onemocnění. Síť laboratoří AGELLAB se snaží pomoci s prevencí tohoto zákeřného onemocnění a prostřednictvím bezplatné a rychlé formy vyšetření zachytit potencionální výskyt nemoci. „Včasné odhalení karcinomu prostaty dá pacientovi především šanci na úplné vyléčení onemocnění,” připomíná hlavní účel preventivní akce Adam Fojtík, zástupce vedoucího Laboratoře klinické biochemie, Laboratoře AGEL a.s.

Centrum bariatrické chirurgie v Nemocnici Prostějov pořádá pravidelné BARI KLUBY

foto plakát

Bariatrická chirurgie je v současné době považovaná za neúčinnější způsob léčby pro pacienty trpící těžkou obezitou a přidruženými chorobami.

„Chirurgické léčbě obezity se v Nemocnici Prostějov věnujeme více než deset let. Za tuto dobu jsme odoperovali přes 500 pacientů a počet obézních pacientů, u kterých je nutný chirurgický zákrok, rok od roku roste,“ říká Petr Vaverka, specialista na bariatrickou a metabolickou chirurgii Nemocnice Prostějov.

Laboratoře prostějovské nemocnice hlásí stále nové záchyty legionely

Foto Nemocnice Prostějov

Voda z nádrží a trubek, nebulizátorů, sprch, ale také z klimatizací, vířivek a zvlhčovačů vzduchu – všude tam, kde voda stagnuje a poté se „tříští“ při kontaktu s člověkem, může být potenciálním zdrojem onemocnění legionářskou nemocí nebo její mírnější formou – pontiackou horečkou. Během prázdnin těchto záchytů v laboratořích prostějovské nemocnice přibylo.

„Od začátku prázdnin jsme v laboratoři v Ostravě měli 1 případ u pacienta z Třinecka, kde jsme prokázali v moči antigen specifický pro Legionella pneumophilla. V Novém Jičíně bylo případů 5,“ říká vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie v Ostravě-Vítkovicích Hana Bílková Fránková. Na střední Moravě je záchytů ještě více – celkem 14 od začátku roku, z toho 8 přibylo jen během prázdnin.

Hemodialyzační oddělení Nemocnice Prostějov poskytuje svým pacientům léčbu již 30 let

Foto Nemocnice Prostějov

V září 2023 tomu bude již 30 let, co Nemocnice Prostějov uvedla do provozu své vlastní hemodialyzační oddělení. Hemodialyzační oddělení pečuje o pacienty z celé Moravy, ale přechodně již dialyzovalo i pacienty z Kanady, Itálie nebo Německa.

„Nemocnice Prostějov byla v roce 1993 jedna z posledních okresních nemocnic, která neměla vlastní dialyzační středisko. Pacienti okresu Prostějov museli dojíždět na dialýzu do Olomouce, do Brna nebo do Blanska, nebyly tehdy ani dostatečné kapacity pro všechny pacienty tuto léčbu vyžadující v nejbližším okolí. Přijala jsem tedy jako erudovaná lékařka této odbornosti nabídku ke zřízení nového hemodialyzačního oddělení a prakticky během 2 měsíců byli proškoleni lékaři a sestry.

Chybí nám krev, prosí nemocnice

ilustrační foto plakát

Prostějovská nemocnice má v této chvíli velký nedostatek krve. Prosí o pomoc dárce!

„Prosíme, pomozte nám se stabilizací krevních zásob a objednejte se na nejbližší možný termín. Potřebujeme O-, O+, A-, B-,“ vzkazují zdravotníci.

Objednat se můžete na tel. čísle 582 315 210. (red)