Nemocnice Prostějov

Prostějovské ORL lůžkové oddělení a ambulance bude opět v provozu. Od pondělí

Foto Nemocnice Prostějov

Od pondělí 19. dubna Nemocnici Prostějov opět zahájí provoz ORL (ušní, nosní, krční) lůžkové oddělení a akutní ORL ambulance. Tato pracoviště nebyla v provozu od podzimu loňského roku z důvodu koronavirové epidemie, kdy zdravotnický personál musel být alokován na covidové jednotky prostějovské nemocnice.

Opětovné otevření ORL lůžkového oddělení a akutní ambulance je možné díky souhře hned několika faktorů. A to jednak z důvodu částečné stabilizace epidemiologické situace, kdy počty hospitalizovaných covid+ pacientů poklesly, tak z důvodu ukončení zákazu provádět plánované operace ze strany Ministerstva zdravotnictví. Nemocnice proto od tohoto týdne začíná postupně obnovovat plánovanou péči.

Prostějovská nemocnice vyšetřila v březnu téměř 12 tisíc vzorků na koronavirus

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Mikrobiologická laboratoř Nemocnic Prostějov v březnu provedla téměř 12 tisíc PCR vyšetření na přítomnost koronaviru. Zatímco ještě na začátku měsíce činil poměr zachycených pozitivních vzorků téměř 40 procent, v posledním týdnu se pohybuje okolo 33 procent.

Nemocnice rovněž pokračuje v antigenním testování veřejnosti. V březnu absolvovalo na prostějovském odběrovém místě tento typ testu 4,5 tisíce lidí. Záchyt pozitivních vzorků je u antigenních testů podstatně nižší a v průměru se pohybuje okolo 4 procent.

 "Na plno funguje také prostějovské očkovací centrum, které se 17. března přestěhovalo z nemocnice do nových prostor ve Společenském době. Ode dne přestěhování do 31. března bylo v centru naočkováno 3 222 osob," doplnila mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (red)

Rehabilitace Nemocnice Prostějov provádí postcovidovým pacientům individuální léčbu

Foto Nemocnice Prostějov

Ordinace lékařů stále častěji plní lidé, kteří se po prodělaném covidu-19 nemohou dostat do stejné kondice jako před onemocněním. V Nemocnici Prostějov jim v tom vydatně pomáhá Centrum léčebné rehabilitace, kde zdravotníci připravují každému pacientovi přesně cílený rekonvalescenční program. Ten může trvat i řadu měsíců.

Dechové potíže a celková únava. Právě tyto konkrétní problémy trápí postcovidové pacienty nejčastěji a nezáleží na tom, zda se jedná o staršího seniora či mladého člověka v produktivním věku. „Tito pacienti přitom nemají závažně plicní onemocnění, jsou „jen“ po prodělané infekci covid-19,” říká Petr Konečný, primář Centra léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov a jedním dechem vysvětluje: „Lze konstatovat, že těchto nových postcovidových diagnóz sledujeme celkově zvýšený výskyt za poslední rok.

Počet zachycených pozitivních vzorků na covid stoupl v prostějovské laboratoři o 10 %

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice Prostějov během uplynulého týdne vyšetřilo přes 2 tisíce vzorků na přítomnost koronaviru metodou PČR. Pozitivita se prokázala v průměru u 40% zpracovaných vzorků. Od začátku února tak stoupl počet zachycených pozitivit v průměru o 10 procentních bodů.

I nadále pokračuje také antigenní testování veřejnosti ve všech zdravotnických zařízeních Středomoravské nemocniční. Ve třetím únorovém týdnu bylo v Prostějově, Přerově a ve Šternberku z celkového počtu téměř 1500 odebraných vzorků pozitivních zhruba 7%.

"V prostějovské nemocnici je stále situace stabilní. Aktuálně zde leží 60 pacientů s onemocněním covid-19, z toho ve vážném stavu je deset z nich. I nadále jsou k dispozici volné lůžkové kapacity," doplnila mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (red) 

Darujte krev na Valentýna v páru

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Valentýnský odběr krve v Nemocnici Prostějov nabídne speciální odměnu pro dárce, kteří přijdou v páru

Transfuzní stanice Nemocnice Prostějov chystá na pondělí 15. února akci s názvem „Valentýnský odběr krve“. Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Tím největším dárkem, který však můžeme druhým dát, je darovat nejcennější tekutinu ‒ krev.

Valentýnský odběr má v Nemocnici Prostějov již svou tradici a cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží. Také letos zájemci jsou pro účastníky Valentýnského odběru krve připraveny dárky. Jedná se o sladkost od Ferrero Raffaello. Dárci, kteří přijdou v páru, se pak mohou těšit na láhev vína.

Speciální centrum v prostějovské nemocnici léčí postcovidový sydrom, který často postihuje také mladé

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov otevřela pro pacienty, kteří prošli onemocněním covid-19 a dlouhodobě je trápí klinické projevy této nemoci, speciální Postcovidové centrum. V něm se specialisté snaží zbavit pacienty řady zdravotních problémů spojených s prodělaným koronavirem. Postcovidový syndrom postihuje ve velkém i mladé lidi, kteří měli jen malé nebo dokonce vůbec žádné příznaky nemoci covid-19.

Přetrvávající dušnost či bolesti na hrudníku. To jsou nejčastější, ale zdaleka ne jediné zdravotní neduhy trápící značnou část populace i několik měsíců pro prodělání nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2. „U postcovidového syndromu přetrvávají potíže 12 týdnů od zjištění onemocnění. Nejčastějšími příznaky bývá únava, dušnost při námaze, kterou pacienti sami charakterizují jako stav, kdy se nemohou dostat do formy.

Neurologické oddělení Nemocnice Prostějov získalo ESO Angels ocenění

ilustrační foto

Mezinárodní zlaté ocenění ESO Angels Award získalo v roce 2020 Iktové centrum Nemocnice Prostějov za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Nemocnici jej udělila Evropská organizace pro CMP (European Stroke Organisation – ESO), která sleduje zvyšování kvality péče napříč evropskými centry.

Jako součást sítě center vysoce specializované péče o pacienty s iktem, tedy cévní mozkovou příhodou, sleduje neurologické oddělení Nemocnice Prostějov od počátku své existence mnoho indikátorů v mezích předem stanovených intervalů. „Data do nových mezinárodních registrů zadáváme od roku 2016.

Nemocnice zahájila provoz magnetické rezonance

Foto Nemocnice Prostějov

Vlastní pracoviště magnetické rezonance vybudovala ve svém areálu Nemocnice AGEL Prostějov. Projekt zahrnul jak nákup nového moderního přístroje, tak rekonstrukci prostor. Stavební práce byly zahájeny na konci listopadu a trvaly do konce roku. V měsíci lednu zdravotníci zahájili zkušební režim, který byl dnes ukončen. Pracoviště tím přešlo do ostrého provozu.

Magnetickou rezonanci dosud v prostějovské nemocnici provozovala externí soukromá společnost. „Ačkoliv jsme si na vzájemnou spolupráci nemohli stěžovat, postupem času jsme došli k rozhodnutí, že zdravotnické zařízení významu, který prostějovská nemocnice má, kdy disponuje 500 lůžky a nabízí péči napříč obory medicíny, by si zasloužilo provozovat magnetickou rezonanci pod vlastními křídly. Proto jsme se rozhodli do nákupu a provozu vlastní technologie investovat,“ vysvětluje dlouholetá ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová.

Prvním „zákazníkem" nové rezonance byl Vladimír Němec

Foto Nemocnice Prostějov

Ve středu 27. ledna najela na ostrý provoz nová magnetická rezonance v Nemocnici Prostějov. Vůbec prvním pacientem byl Vladimír Němec ze Slatinic. Toho na odborné vyšetření poslala oční lékařka.

„Před časem jsem ztratil 50 procent zraku na levém oku. Moje očí mne sem poslala, aby se zjistila příčina,“ sdělil PvNovinkám. „Úplně mi bude stačit, když nic nenajdou,“ dodal se smíchem.

Podle primáře radiodiagnostického oddělení Martina Folprechta nepatří takové vyšetření mezi nejvíce frekventované. „Vyšetřujeme ponejvíce pacienty z neurologie, onkologie, ortopedie, traumatologie. Značnou část jich tvoří i sportovci z Agel sport clinic,“ vypočítal primář.

Zkušební provoz nové rezonance naběhl 4. ledna 2021, do ostrého přešel o tři týdny později. (ber)

Nemocnice Prostějov zve dobrovolníky na valentýnské darování krve

ilustrační foto nemocnice Prostějov

V rámci oslav sv. Valentýna začít den dobrým skutkem mají možnost všichni, kteří se rozhodnou darovat krev nebo krevní plazmu v hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice  Prostějov. Navíc na ně 15. února čeká drobný dárek. Prvodárci i pravidelní dárci krve si s sebou odnesou sladkou pozornost a pokud přijde darovat pár, dostane ještě jeden dárek navíc.

Darovat krev či krevní plazmu mohou dobrovolníci v pondělí 15. února na hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice Prostějov, od šesti do osmi hodin ráno.

Počty pravidelných dárců v celé České republice dlouhodobě klesají. Dárci stárnou a nejpozději v 65 letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, spíše klesá. V celém Česku podle odhadů chybí až 100 tisíc dobrovolníků.