Nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov zve dárce krve na tradiční oslavu jejich svátku

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Čtrnáctý červen patří tradičně všem lidem, kteří darují bezplatně svou krev, aby tak pomáhali jiným. Je totiž Světový den dárců krve. A k jeho oslavám se opět připojuje i Nemocnice  Prostějov, která nabídne dárcům krve a krevních složek tematicky zaměřený odběrový den s odměnou. Všichni dobrovolní dárci krve si tak budou moci v úterý 14. června z odběrové místnosti odnést kromě dobrého pocitu z ušlechtilého činu také dobroty k snědku a chybět nebude ani soutěž o hodnotnou výhru.

„Oslava Světového dne dárců krve je neodmyslitelnou součástí našeho každoročního programu a moc se těšíme na každého dárce, který s námi tento den stráví. Zejména bychom byli rádi za všechny nové prvodárce, ale samozřejmě jsme neskutečně vděční i za všechny pravidelné dárce, kteří jsou k dispozici vždy, když je jejich krev potřeba,“ říká Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Prostějov.

Díky nové kameře lékaři očního oddělení Nemocnice Prostějov odhalují i skryté vady sítnice

Foto Nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov investovala do modernizace vybavení očního oddělení a nově pořídila moderní fundus kameru pro focení očního pozadí. Nové zařízení je přesnější, šetrnější a umí zobrazovat dokonce i skryté vady pod povrchem sítnice, díky čemuž nabízí pacientům maximálně moderní diagnostiku i včasnou léčbu.

„Fundus kamera je záznamové zařízení na focení očního pozadí, tedy na pořizování fotodokumentace hlavně patologií sítnice a zrakového nervu oka. V podstatě je to digitální foťák uzpůsobený fotit skrz zornici oka,“ vysvětluje Jakub Kopal, primář očního oddělení Nemocnice Prostějov.

Nemocnice zve na Den otevřených dveří Gynekologicko-porodnické oddělení

ilustrační foto pixabay

V úterý 24. května 2022 v době od 14 do 18 hodin bude pro veřejnost otevřeno Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Prostějov. Nachází se v pavilonu E, 2. patro.

Prohlédnete si porodní sály, pokoje, ambulanci a novorozenecké oddělení. Dozvíte se, jak poznáte blížící se porod a kdy jet do porodnice, co si vzít s sebou, jaké služby naše porodnice nabízí, jak probíhá normální i operační porod, co následuje po propuštění a spoustu dalších informací. Seznámíte se s porodními asistentkami a dozvíte se i o odběrech pupečníkové krve,“ zve nastávající rodiče personál oddělení. (ber)

Léčba vůní, hudbou i chutěmi bude i nadále k dispozici v Nemocnici Prostějov

Foto Nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov úspěšně obhájila statut certifikovaného pracoviště využívajícího koncept Bazální stimulace. Tuto alternativní léčebnou metodu využívají zdravotníci ve spolupráci s rodinnými příslušníky u těžce nemocných či postižených pacientů, kterým pomocí známých hlasů, písní, vůní, chutí či předmětů napomáhají k aktivizaci. Koncept Bazální stimulace využívá nemocnice od roku 2007 a za tuto dobu pomohla již stovkám pacientů.

Metoda bazální stimulace spočívá v aktivizaci pacienta pomocí jemu dobře známých vjemů, ke kterým má osobní pozitivní vazbu a má je silně uchované v paměti. Léčba je proto u každého pacienta individuální a může se lišit i diametrálně. „Základem bazální stimulace je co nejdetailnější autobiografická anamnéza pacienta, která vypoví o jeho oblíbených předmětech, chutích, vůních, písních, televizních pořadech, a podobně. Tato fáze se samozřejmě neobejde bez aktivní pomoci příbuzných.

OBRAZEM: Kino plné zdravotníků

Foto MMP

Den ošetřovatelství se konal ve středu 11. 5. 2022 v prostějovském kině Metro 70. Akci uspořádala Nemocnice Prostějov u příležitosti Dne ošetřovatelství, který zdravotníci slaví 12. května. Návštěvníci měli možnost vidět různé zdravotnické profese, které jsou pro chod nemocnice stěžejní.

Představily  se zde například profese jako dětské sestry, porodní asistentky, zdravotní laboranti, radiologičtí asistenti, fyzioterapeuti či ergoterapeuti. Nechyběla ani možnost vyšetření mateřských znamének, nácvik resuscitace, trénink správné hygieny rukou nebo ukázky tejpování. V rámci akce se lidé také dozvěděli o možnostech zaměstnání v nemocnici i obecně o možnostech studia ve zdravotnictví.

Mezi návštěvníky byli také zástupci vedení města, primátor František Jura, náměstkyně Milada Sokolová a náměstci Jiří Rozehnal a Jan Krchňavý. (red)

Nemocnice Prostějov zve veřejnost na Den ošetřovatelství. Do Metra70

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Představení všech zdravotnických profesí, praktické ukázky práce zdravotníků i informace o možnostech studia zdravotnických oborů – to je jen část programu, který čeká na všechny zájemce ve středu 11. května 2022 na události spolupořádané Nemocnicí Prostějov a magistrátem města Prostějov. Akce s názvem Den ošetřovatelství proběhne v prostějovském kině Metro a jsou na ni zváni všichni zájemci o tematiku práce ve zdravotnictví.

„Tuto akci jsme se rozhodli uspořádat k příležitosti Dne ošetřovatelství, který oslavíme 12. května. V rámci programu budeme příchozím prezentovat různé zdravotnické profese, které jsou pro chod nemocnice stěžejní, přesto o nich mnohdy lidé nevědí, nebo vlastně netuší, co jejich práce obnáší. Zároveň věříme, že se nám pomocí této akce podaří lidem práci zdravotníků přiblížit a ukázat jim, že z bílých plášťů není potřeba mít obavy,“ prozrazuje Marie Jouklová, hlavní sestra Nemocnice Prostějov.

K diagnostice a léčbě plicních onemocnění slouží v Nemocnici Prostějov nové videobronchoskopy i ultrazvuk

Foto Nemocnice Prostějov

Diagnostiku, ale i léčbu onemocnění plic nově provádějí v Nemocnici Prostějov za pomoci nejmodernějšího vybavení. Nemocnice investovala do nákupu nových videobronchoskopů i ultrazvukového přístroje. Videobronchoskop využijí pacienti s podezřením na nádorové onemocnění plic a průdušek, s komplikovaným zápalem plic, s podezřením na vdechnutí cizího tělesa nebo s chronickým nevysvětlitelným kašlem. Ultrazvuk pak poslouží hlavně pacientům s onemocněním pohrudnice.

 „Bronchoskopie je invazivní vyšetření dýchacích cest za pomoci endoskopického přístroje, bronchoskopu. To je přístroj, který se podobá tenké hadičce o průměru půl centimetru. Lékař jej pacientovi zavádí v lokální nebo celkové anestézii ústy do průdušnice a průdušek.

Novorozence se zdravotními obtížemi budou v Nemocnici Prostějov hlídat nové inkubátory

Foto Nemocnice Prostějov

Nepřetržité sledování, ale i optimální prostředí a moderní péči zajistí novorozeným miminkům v Nemocnici Prostějov dvojice nových inkubátorů Babyleo. Určeny jsou zejména miminkům nemocným nebo předčasně narozeným, poslouží ale i těm, která se po porodu hůře adaptují. Ročně by je v Nemocnici Prostějov mohlo využít přes 400 novorozenců.

Novou investicí na dětském oddělení Nemocnice Prostějov je dvojice inkubátorů Babyleo TN500, které jsou schopné samoregulace v oblasti udržení teploty, vlhkosti či množství kyslíku. Mimo to disponují monitory základních životních funkcí jako je dech, puls či saturace krve, a jsou funkčně navrženy tak, aby byla manipulace i přístup k miminku co nejjednodušší.

V Nemocnici Prostějov je hospitalizováno 12 pacientů s covid-19

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 v Nemocnicích Středomoravské nemocniční uplynulém týdnu klesl, aktuálně leží v Prostějově, Přerově a ve Šternberku dohromady 17 nemocných.

„Nemocnice Prostějov hospitalizuje 12 pacientů s koronavirem, jeden z nich vyžaduje intenzivní péči," doplnila mluvčí SMN Michaela Čížková. V nedaleké Nemocnici Přerov pak zdravotníci pečují o 3 pacienty s covidem, ani jeden z nich nevyžaduje intenzivní péči. Další 2 nemocní pak leží v Nemocnici Šternberk.

Počet odebraných vzorků na PCR vyšetření na odběrových místech COVID-19 v AGEL SMN klesá, za celý minulý týden jich zde provedli zdravotníci necelých tisíc a jejich pozitivita je 48 %. (red)

Příliv pacientů v Postcovidovém centru Nemocnice Prostějov neklesá

Foto Nemocnice Prostějov

Až patnáct pacientů denně vyšetří lékaři v Postcovidovém centru Nemocnice Prostějov, ve kterém se postupem času změnilo spektrum pacientů po prodělaném koronaviru.

Postcovidové centrum otevřela prostějovská nemocnice z kraje roku 2021 a od té doby je počet přicházejících stále stejně vysoký. „Denně přichází, buď na vstupní vyšetření nebo kontrolu, kolem 10 až 15 pacientů, kteří onemocnění covid-19 prodělali,” potvrzuje Ivona Grygárková, primářka oddělení plicních nemocí s tím, že v době největších záchytů onemocnění vyšetřili v centru až 20 pacientů denně.