Nemocnice Prostějov

U příležitosti Světového dne hepatitidy primář varuje: Nepodceňujte prevenci!

ilustrační foto

Osmadvacátý červenec patří každoročně Světovému dni hepatitidy, který připadá na výročí narození amerického lékaře a vědce Barucha Samuela Blumberga, jehož objevy vedly k objasnění a poznání viru hepatitidy B. Velká část nemocných, kteří se dostanou na infekční oddělení přitom o svém onemocnění ani neví a drtivá většina jej odhalí až v pokročilém stádiu onemocnění. V Nemocnici Prostějov těmto pacientům lékaři pomáhají s maximální úspěšností.

Hepatitida C je infekční zánětlivé onemocnění jater, které může mít v pokročilé fázi velmi vážné následky. Infekce virem hepatitidy C se přenáší krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě při porodu. Inkubační doba je přitom až 180 dní a příznaky v akutní fázi infekce jsou velice mírné, takže až tři čtvrtiny pacientů o svém onemocnění vůbec neví. „V akutní fázi onemocnění se u pacientů objevují obvykle jen mírné příznaky jako je nechutenství, nevolnost, bolesti svalů či kloubů. V osmdesáti procentech případů k nám proto přicházejí pacienti až ve stadiu chronickém.

Během půlroku se v prostějovské nemocnici narodilo 376 dětí. Mezi rodičkami byl věkový rozdíl téměř 30 let

ilustrační foto nemocnice Prostějov

V prvním pololetí letošního roku pomohli zdravotníci v Nemocnici Prostějov na svět celkem 376 dětem. Nejplodnějším měsícem byl únor, kdy se narodilo 75 dětí, naopak nejméně dětí přišlo na svět v dubnu, kdy jich bylo 52. Nejvíce živo pak bylo na gynekologicko - porodnickém oddělení 12. února.

„Angelina, Melita, Nermina, Raul, Patricio či Lilly. To jsou některá netradiční jména, která dávali rodiče svým dětem v naší porodnici během prvního pololetí letošního roku,“ sdělila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko - porodnického oddělení. Naopak v rodných listech se nejčastěji objevovala jména jako Sofie, Natálie, Eliška, Viktorie a u chlapců pak Jakub, Dominik, Štěpán nebo Ondřej.

Léčba hepatitidy má v prostějovské nemocnici mimořádné výsledky

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Specializované centrum pro léčbu hepatitidy má v prostějovské nemocnici mimořádné výsledky. Doposud vyléčilo všechny pacienty.

V prostějovské nemocnici již dva roky úspěšně funguje Centrum pro léčbu hepatitidy C a za tu dobu vykazuje specializované pracoviště mimořádnou úspěšnost. Každý pacient, který prošel v Nemocnici Prostějov nenáročnou, ale velmi efektivní terapií, byl na jejím konci zdráv.

Nemocnice Prostějov odmění dárce na Světový den dárců krve

Foto Nemocnice Prostějov

Čtrnáctý červen patří tradičně všem lidem, kteří darují bezplatně svou krev, aby tak pomáhali jiným. V tento den totiž slavíme Světový den dárců krve, k jehož oslavám se opět připojuje i Nemocnice Prostějov, která nabídne dárcům krve a krevních složek v tento den drobné odměny. Všichni dobrovolní dárci krve si budou moci pozornost vyzvednout v pondělí 14. června od 6 do 8 hodin.

„Světový den dárců krve je určitá forma poděkování všem lidem, kteří pomáhají zachraňovat životy druhých. My jsme vděčni za každého jednoho dárce, a v současné době, kdy je i vlivem pandemie koronaviru dárců zoufalý nedostatek, to platí dvojnásob. Na naše dárce proto určitě nezapomínáme ani o jejich svátku,“ říká Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice Prostějov.

Očkování proti covid-19 komplikuje situaci na transfúzní službě. Potřebuje dárce!

Foto Nemocnice Prostějov

Nedostatek dárců krve v souvislosti s očkováním proti koronaviru řeší aktuálně transfúzní služby napříč Českem. Výjimkou není ani hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Prostějov, kde mnohé dárce krve musí po očkování vyřadit z odběru i na celý měsíc. Další zájemci pak nemohou darovat krev kvůli tomu, že jsou koronavirem přímo nakaženi, nebo kvůli cestování do zahraničí – zejména pak do rizikových zemí, kde hrozí vyšší riziko nákazy koronavirem.

Největší část dárců krve je nyní omezena v darování kvůli očkování proti koronaviru. „Na základě doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je stanoven odstup sedmi až osmadvaceti dnů od vakcinační dávky. V případě mRNA vakcín, tedy Pfizer a Moderna, a proteinových vakcín, což je Novavax a Sanofi, je to zmíněný týden.

Prostějovská transfúzka postrádá krev!

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Transfúzní stanice Nemocnice Prostějov nutně potřebuje krev. A prosí dárce o pomoc.

„Potřebujeme všechny krevní skupiny ale především A-, B-, AB- a 0-.,“ vzkazuje primář hematologicko-transfuzního oddělení Štefan Repovský.

Zároveň jménem personálu prosí dárce krve, aby se objednávali k odběru telefonicky nebo emailem. Na oddělení bude možný vstup pouze s respirátorem třídy FFP2. (ber)

Z radnice si odnesli vyznamenání ti, kteří bojovali proti covidu

foto Magistrát města Prostějova

Primátor František Jura, spolu s členy vedení města náměstky Jiřím Pospíšilem, Alenou Raškovou, Miladou Sokolovou a Jiřím Rozehnalem včera ocenil a vyzdvihl činnost lidí, kteří po celou dobu stáli v první linii boje s koronavirem, nebo první linii řídili. Ocenění převzali medaili primátora statutárního města Prostějova Františka Jury za aktivní přístup a plnění mimořádných a významných úkolů v době pandemie nemoci COVID-19.

Všichni jmenovaní aktivně pracovali jako členové krizových orgánů, plnili mimořádné a zvlášť významné úkoly zejména na úseku ochrany zdraví, plnění krizových opatření, veřejného pořádku a zajištění plnění mimořádných úkolů v době vládou vyhlášeného krizového stavu.

Olomoucký arcibiskup si vybral pro očkování prostějovské očkovací centrum

Foto Nemocnice Prostějov

Prostějovské očkovací centrum k dnešnímu dni proočkovalo 24 828 zájemců. Denně zde vakcínu proti covid-19 dostane 600 lidí. Jako své očkovací místo si jej dnes zvolil také olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.

„Očkovací centrum nemocnice Prostějov jsem si vybral z toho důvodu, protože šlo očkování zařídit bez čekání,” pochvaloval si olomoucký arcibiskup, který si sám prošel těžkým průběhem onemocnění covid-19. „Myslím, že covid je pro každého překvapením a jak se zdá, každý reaguje jinak. To, co jsem zkusil já, bylo poměrně hodně silné. Tři týdny jsem strávil v nemocnici na umělém dýchání, ale jsem rád, že to velmi dobře dopadlo.

Nemocnice Prostějov obhájila prestižní akreditaci i v nelehké době koronavirové pandemie

Foto Nemocnice Prostějov

Prestižní certifikát o reakreditaci tří nemocnic Středomoravské nemocniční si z rukou ředitele Spojené akreditační komise České republiky Davida Marxe převzali zástupci vedení skupiny AGEL. Vůbec poprvé v historii probíhal náročný audit v nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku zároveň, a to v mimořádně složitém období koronavirové pandemie, kdy bylo zdravotnictví jako celek vystaveno bezprecedentnímu tlaku.

Poslední rok výrazně zasáhl do plánu příprav na náročný audit, který probíhá vždy ve tříletém intervalu. Jednotlivé pracovní týmy se musely potýkat se změnou v poskytovaném spektru péče svých odborností. „Zastavením plánovaných zákroků na některých odděleních se tito pracovníci aktivně zapojili do chodu covidových jednotek. A právě správně nastavené jednotné postupy umožnily našim sestrám i lékařům zajistit velmi náročnou péči o tyto pacienty i bez nutnosti dlouhého zapracovávání,“ uvedl předseda představenstva Středomoravské nemocniční Jiří Ševčík.

Prostějovské ORL lůžkové oddělení a ambulance bude opět v provozu. Od pondělí

Foto Nemocnice Prostějov

Od pondělí 19. dubna Nemocnici Prostějov opět zahájí provoz ORL (ušní, nosní, krční) lůžkové oddělení a akutní ORL ambulance. Tato pracoviště nebyla v provozu od podzimu loňského roku z důvodu koronavirové epidemie, kdy zdravotnický personál musel být alokován na covidové jednotky prostějovské nemocnice.

Opětovné otevření ORL lůžkového oddělení a akutní ambulance je možné díky souhře hned několika faktorů. A to jednak z důvodu částečné stabilizace epidemiologické situace, kdy počty hospitalizovaných covid+ pacientů poklesly, tak z důvodu ukončení zákazu provádět plánované operace ze strany Ministerstva zdravotnictví. Nemocnice proto od tohoto týdne začíná postupně obnovovat plánovanou péči.