den otevřených dveří

Tip na sobotu. Nostalgie s Rosničkou a otevřený olomoucký depozitář ČD Muzea

Foto České dráhy

V sobotu 8. června se v rámci nostalgických jízd Českých drah můžete svézt zvláštními vlaky taženými parní lokomotivou Rosničkou (464.202), která je majetkem Národního technického muzea a z olomouckého hlavního nádraží pojede hned třemi směry.

Ráno v 8:30 hod. se vydá do Prostějova na hlavní nádraží a zpět, krátce před polednem v 11:27 hod. vyrazí malebným údolím řeky Bystřice přes řadu mostů a tunely do Domašova nad Bystřicí a zpět a nakonec odpoledne v 15:20 hod. vykoná ještě jízdu do Přerova a zpět.

Tip na 8. května. Den otevřených dveří - 125 let tramvajové dopravy v Olomouci

Foto plakát

V letošním roce oslavuje Dopravní podnik města Olomouce, a.s. výročí 125 let zahájení pravidelného tramvajového provozu v Olomouci. K této příležitosti je připraven pro všechny fanoušky dopravy Den otevřených dveří, a to ve středu 8. května 2024 od 9:00 do 17:00 hod.

Těšit se můžete na prohlídku vozovny v Koželužské ulici a haly odstavů v ul. Jeremenkova včetně tramvajových vozů typu T3, Škoda INEKON Astra, INEKON TRIO, Vario, EVO, autobusů, elektrobusu a historické tramvaje č. 16.

Dále na jízdu historickou soupravou tramvají ev. č. 223 a 99 v trase: Hlavní nádraží> Žižkovo náměstí> U Sv. Mořice> Náměstí Hrdinů> Tržnice> Hlavní nádraží> Fibichova a jízdu historickým autobusem Škoda 706 RTO v trase: Sokolská> Fibichova> Sokolská.

Na památku si budete moci zakoupit reklamní a upomínkové předměty.

Dveře otevřela další památka. K vidění byl depozitář muzea

Foto ber

Muzeum a galerie Prostějov je další z institucí, která se zapojila do projektu Brány památek dokořán. Tentokrát umožnila vstup do depozitáře.

Návštěvníci se, mimo jiné dozvěděli, kde byla v původní radnici solnice, městská váha či studený krám, kde své výrobky nabízeli pekaři. Nahlédnout mohli i do sklepů, které jsou ale dnes prázdné. Exponáty museli muzejníci přesunout jinam. Sklepy totiž zaplavuje voda. 

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Prostějov otevírá dveře budoucím rodičům

Foto Nemocnice Prostějov

Při jarním Dni otevřených dveří si budou moci zájemci prohlédnout prostory porodnice, seznámit se s porodními asistentkami, zjistit základní informace ohledně porodu, ale také se na cokoliv zeptat. Akce proběhne v úterý 9. dubna od 14 do 17 hodin a vstup na ni je bezplatný.

„Současným trendem je maximální informovanost maminek a k ní patří určitě i osobní poznávání prostor porodnice. Rádi proto těmto rodičkám, ale i jejich doprovodu – ať už jsou to partneři, kamarádky nebo budoucí babičky, nabízíme možnost navštívit nás, v klidné atmosféře si popovídat a třeba se i dozvědět užitečné informace o přípravě na porod nebo o porodu samotném. Jakmile totiž maminky přijíždějí v pokročilejší fázi porodu, mnohdy už nebývá na delší rozhovory prostor,“ říká Věra Tisoňová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení.

Nemocnice zve na Den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení

Foto plakát

Nemocnice Prostějov zve zájemce na den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení. Ten se koná 9. dubna od 14 do 17 hodin.

„Máme pro vás připravenou exkluzivní prohlídku oddělení, možnost setkání s našimi odborníky a odpovědi na vaše otázky týkající se péče o ženy a těhotné. Těšíme se na vaši návštěvu,“ zvou zdravotníci. (red)

Den otevřených dveří na Základní škole Q v Prostějově, aneb školní den nanečisto!

Foto ZŠ Q

V úterý 12. prosince 2023 otevřela dveře veřejnosti Základní škola Q v Prostějově, aby představila své inovativní vzdělávací prostředí a ukázala, jak zábavně a interaktivně mohou být žáci vzděláváni.

Spousta dětí včetně svých rodičů i prarodičů měla možnost si prohlédnout prostory školy, seznámit se s přístupem ke vzdělávání na této škole a zažít atmosféru školního prostředí. Pro předškoláčky to byla skvělá příležitost vyzkoušet si, jaké je to sedět ve školní lavici a zapojit se do výuky angličtiny, matematiky a bilingvní prvouky.

Den otevřených dveří u hasičů přilákal stovky dětí i dospělých

Foto HZS Olomouckého kraje
Hasiči na všech 13 stanicích v Olomouckém kraji přivítali v pátek 13. října na dni otevřených dveří stovky dětí a dospělých. Měli tak možnost nahlédnout za výjezdová vrata a podívat se do našich areálů plných specializované techniky. Čekaly je komentované prohlídky, ukázky vyprošťování, hašení požáru v kuchyni, lezeckých technik, první pomoci či protichemických obleků.

Zároveň byly pro děti všech věkových kategorií připraveny soutěže, kvízy, dětská TFA dráha či překážková dráha, který simulovala pohyb hasičů v zakouřeném prostředí. Kdo splnil jednoduché hasičské úkoly, odnesl si na památku malou pozornost.

Hasiči zvou na návštěvu. V pátek 13.

Foto plakát

Sednout si za volant hasičské cisterny, vyzkoušet si dýchací přístroj nebo si popovídat s výjezdovými hasiči. To vše můžete zažít, když se v pátek 13. října vydáte na požární stanice v Olomouckém kraji. Bude se zde totiž konat Den požární bezpečnosti, při němž se veřejnosti otevřou prostory hasičských stanic. Otevřena budou i stanice v Prostějově a Konici, a to v době od 9–12 a 13 – 17.30 hodin.

„Na všech stanicích chceme lidem prezentovat specializovanou požární techniku, přiblížit práci sboru v našem kraji i upozornit obyvatele na pravidla a zásady protipožární bezpečnosti. V pátek 13. října tak mají dospělí i děti během dne možnost prohlédnout si stanice a jejich vybavení a přiučit se zásadám, jak se správně starat o topidla a spalinové cesty,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Nemocnice Prostějov zve nastávající rodiče na Den otevřených dveří porodnice

Foto Nemocnice Prostějov

Nastávající maminky a tatínky z celého Olomouckého kraje zve Nemocnice Prostějov na Den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení. Akce, která proběhne v úterý 18. dubna, nabídne budoucím rodičům jedinečnou možnost prohlédnout si prostředí porodnice, seznámit se s odborným personálem i získat informace o péči poskytované těhotným ženám, rodičkám a novorozencům. To vše zdarma a bez předchozí rezervace.

„I letos na jaře tradičně zveme nastávající rodiče k nám do porodnice, aby si mohli osobně prohlédnout zejména porodní boxy a poporodní pokoje, seznámit se s personálem, ale třeba si i vyslechnout rady ohledně toho, kdy je vhodné do porodnice k porodu vyjet,“ říká Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

O Den otevřených dveří Očního oddělení prostějovské nemocnice měli lidé zájem

ilustrační foto

Téměř 70 zájemců využilo ve středu 22. března možnosti nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci dne prevence zeleného zákalu na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Preventivní akce byla spojena se dnem otevřených dveří, v rámci kterého si lidé mohli také prohlédnout prostory očního oddělení.

Zájem veřejnosti o vyšetření zaměřené na prevenci glaukomu zdravotníky těší. Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak. Hlavním příznakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit během jednoduchého bezbolestného vyšetření za pár minut. „Pacienty se zvýšeným nitroočním tlakem jsme poučili a doporučili jim návštěvu očního lékaře.