Muzeum a galerie Prostějovska

Muzeum a galerie v Prostějově zve na komentovanou prohlídku o Jiřím Wolkrovi

Fot plakát

Komentovaná prohlídka s názvem Jiří Wolker v muzeu a ve městě se bude konat již tuto sobotu 13. 4. v hlavní budově MGP na náměstí v 10 a opakovaně v 15 hodin. Průvodcem bude Filip Gregor, kurátor nové stálé expozice MGP s názvem #JIRIWOLKER a správce Wolkerovy pozůstalosti.

Filip Gregor účastníky provede novou stálou expozicí #JIRIWOLKER, rozevře vějíř Wolkerových milenek a ukáže jejich současnou možnou podobu očima fotografa Michala Zajačka a ukáže převtělení Wolkera do plakátových hrdinů očima Luďka Bárty a plastik Miloše Karáska

Dveře otevřela další památka. K vidění byl depozitář muzea

Foto ber

Muzeum a galerie Prostějov je další z institucí, která se zapojila do projektu Brány památek dokořán. Tentokrát umožnila vstup do depozitáře.

Návštěvníci se, mimo jiné dozvěděli, kde byla v původní radnici solnice, městská váha či studený krám, kde své výrobky nabízeli pekaři. Nahlédnout mohli i do sklepů, které jsou ale dnes prázdné. Exponáty museli muzejníci přesunout jinam. Sklepy totiž zaplavuje voda. 

Zajděte do Špalíčku. Na vernisáž HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově

Foto plakát

Vernisáž se koná 22. března v 17 hodin v Galerii Špalíček v Uprkově ulici v Prostějově. Výstava samotná bude k vidění od 23. března do 2. června 2024.

Vznik Hanáckého divadla byl v roce 1974 motivován záměrem mít v Prostějově divadelní soubor, který by naplňoval „kulturní politiku strany“. Osobnosti, které u jeho zrodu stály, však od počátku budovaly avantgardní nonkonformní divadlo studiového typu.  Podařilo se jim vytvořit jednu ze zásadních scén české divadelní kultury, působící později v Brně už pod jménem HaDivadlo, kterou mimo jiné prošla i řada známých hereckých osobností (např. A. Goldflam, P. Liška, J. Plodková). Výstava vás provede padesáti lety divadla až do jeho současnosti v brněnské Alfa pasáži.

I v letošním roce otevře město Prostějov své památky dokořán

Foto Magistrát města Prostějova

Dnes představíme dvě nejbližší, prohlídku radniční věže a depozitáře Muzea a galerie Prostějov.

„Zájemci se budou moci podívat jak do tradičně navštěvovaných prostor, jako je například radniční věž, tak i do prostor, které se veřejnosti neotvírají běžně. Třeba tajemná zákoutí kina METRO 70. Premiérově také návštěvníkům ukážeme prostory v zámku, v nichž sídlila donedávna Domovní správa, a které chceme upravit jako výstavní prostory,“ nastínila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Radniční věž – 2., 9., 16., 23., 30. dubna 2024 vždy ve 13:00 hodin

Výstavy k výročí Jiřího Wolkera byly představeny veřejnosti

Foto Magistrát města Prostějova

Oficiální vernisáží a komentovanými prohlídkami byly ve čtvrtek 15. února představeny nové výstavy věnované Jiřímu Wolkerovi. Jeho život si připomínáme po celý letošní rok, a to u stého výročí jeho předčasného úmrtí.

Výstavní projekt představuje na pozadí života a vybraných historických událostí básníka Jiřího Wolkera, jehož život vyhasl předčasně v nedožitých 24 letech. Svými básněmi i způsobem života po sobě přesto zanechal významnou stopu. Výstava představuje básníka jako člověka, který měl své cíle, přání a touhy. Formou časové osy nás seznamuje samotný Jiří, coby vypravěč celého příběhu, se svým životem. V dalších sálech se pak můžete seznámit s jeho láskami. Nechybí ani plakáty Luďka Bárty s názvem Re-reinkarnace Wolkera.

Muzeum zve na vernisáž expozice Jiřího Wolkra. Do Metra 70

Foto plakát

Slavnostní vernisáž nové expozice Muzea a galerie v Prostějově s názvem #JIRIWOLKER, kterou muzeum připravilo při příležitosti 100 výroční úmrtí Jiřího Wolkera, se bude konat 15. února 2024 v 17 hodin v Kině Metro 70.

Výstavní projekt #JIRIWOLKER představuje na pozadí života a vybraných historických událostí tvorbu mladého prostějovského básníka Jiřího Wolkera (1900–1924), jehož život vyhasl předčasně v pouhých 23 letech. Svými básněmi i způsobem života po sobě přesto zanechal významnou stopu. Žil v době plné politických, kulturních a sociálních změn, na které ve své poezii přímo nebo nepřímo reagoval. Výstava představuje básníka jako člověka, který měl své cíle, přání a touhy.

Valentýna můžete oslavit i s muzeem

Foto plakát

Kromě standardní prohlídky bude na každého návštěvníka bude čekat sklenka sektu, valentýnské foto pro zamilované i rodiny s dětmi, které jim zůstane na památku, výroba valentýnského přání, valentýnská makronka připravená speciálně pro tuto příležitost od Nikis Bistro a dětský koutek.

Za příznivého počasí je připraven i program na Hvězdárně Prostějov: 14 h pozorování Slunce, 19 h večerní pozorování pro rodiny s dětmi, 21 h večerní pozorování.

Po prohlídce muzea mohou návštěvníci přejít do Nikis Bistro, které je ve Špalíčku (Úprkova ul, asi 50 m za hlavní budovou MGP), kde po předložení vstupenky ještě dostanou k zákusku kávu zdarma.

„Pro všechna místa platí jednotné vstupné 80 Kč dospělí 40 Kč děti (program v MGP + Hvězdárna + káva k zákusku v Nikis Bistro)," doplnila mluvčí Muzea a galerie v Prostějově Renata Janečková. (red)

Muzeum a galerie zve na výstavy o Jiřím Wolkrovi

ilustrační foto

Výstavy Luděk Bárta, Miloš Karásek: RE-WOLKER a Michal Zajaček, Miloš Karásek: WOLKEROVY LÁSKY budou v hlavní budově otevřeny od pátku 2. 2. 2024, Vernisáž se ale uskuteční až 15. 2. 2024 v 17:00 hodin v Kině Metro 70, kde zároveň proběhne slavnostní otevření nové expozice #JIRIWOLKER.

Do života Jiřího Wolkera vstoupilo více dívek a žen. Marie Horáková, Milada Nedělníková nebo Marie Koldová zanechaly nesmazatelnou stopu v jeho krátkém životě. Fotografická výstava Michala Zajačka představuje současnou podobu Jiřího dívek, které se těm původním co nejvíce podobají. Nechybí ani historické fotografie a úryvky z milostné korespondence, které přibližují Jiřího vztah k dívkám. Vybrané fotografie doplňuje rekomponovaná poezie básní, k jejichž sepsání nalezl básník inspiraci ve vlastním milostném životě.

Zajděte do muzea. Na vernisáž výstavy Domácí úkoly pedagogů

Foto plakát

Vernisáž výstavy Domácí úkoly. Práce pedagogů SŠDAM, se uskuteční ve čtvrtek 18. ledna v 17 hodin v hlavní budově, nám. T. G. Masaryka 2.

Jak už napovídá název, na výstavě uvidíte díla pedagogů Střední školy designu a módy v Prostějově, jmenovitě zde budou vystavovat: David Bartoš, Jakub Čuška, Denisa Daříčková, Jiří Ďuriš, Petra Gavura, Michaela Konečná, Radka Kosková, Petr Kovář, Jitka Králová, Yvona Leitner, Lubomír Otisk, Dagmar Rýdlová, Jiří Sedlák, Jaroslava Sedlářová, Anna Střídová, Petra Ševcůjová, Jakub Vašíček a Marie Žáková. Vernisáž doprovodí hudební produkce v režii pedagogů SŠDAM.

Výstava potrvá do 4. února 2024. (red)

Muzeum a galerie zve na vernisáž výstavy „Kamil Lhoták. Poezie techniky"

Foto plakát

Vernisáž výstavy Kamil Lhoták. Poezie techniky se uskuteční tento čtvrtek 30. 11. 2023 v 17 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

Kamil Lhoták patří mezi umělce samouky, a přesto známé tvůrce, jejichž práce dodnes patří do hledáčku zapálených sběratelů a jeho díla se přes svůj omezený počet a vzrůstající cenu prodávají dodnes. Výstava prezentuje grafiky ze soukromé sbírky Radovana Špačka, zároveň na ní ale můžete zhlédnout i dobovou motorku značky Douglas, která patřila přímo Kamilu Lhotákovi a pro tuto výstavu byla zapůjčena z Národního technického muzea v Praze. (red)