Muzeum a galerie Prostějovska

Mistři mají vlastní karetní soubor, podmalby zachycuje katalog. Oboje podpořil Olomoucký kraj

Foto Olomoucký kraj

Hned dvě zajímavé kulturní novinky obohatily ediční řadu Olomouckého kraje. Reprezentativní katalog lidových podmaleb na skle, nazvaný Ze svatého koutu světnic, pochází ze sbírek Muzea a galerie v Prostějově. Originálně řešený soubor karet zase oslavuje Mistry tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje. Hejtmanství oba projekty finančně podpořilo.

První publikace navazuje na výstavu Malované nebe – Restaurované podmalby na skle. Ta byla v prostějovském muzeu zahájena v roce 2021. „Nebýt paměťových institucí, upadly by podmalby stejně jako jejich tvůrci do zapomnění. Těší nás, že právě naše muzeum je prvním v Olomouckém kraji, které svou kolekci podmaleb zpracovalo do podoby, kterou teď předkládá veřejnosti,“ řekla Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Muzeum zve na výstavu Bohumil Sekanina... nejen sklář

ilustrační foto plakát

Vernisáž výstavy Bohumil Sekanina... nejen sklář se uskuteční ve čtvrtek 16. 3. 2023 v 17 hodin v Galerii Špalíček, Uprkova 18.

V květnu letošního roku uplyne 100 let od narození Bohumila Sekaniny, uměleckého skláře, malíře, grafika, milovníka jazzu, operety, divadla a také aktivního muzikanta. Na výstavě uvidíte kromě výtvarných prací i jeho komorní skleněné artefakty určené k výzdobě bytového interiéru. Vernisáž se uskuteční za přítomnosti příbuzných z rodiny Bohumila Sekaniny a Jana Jankůje, prostějovského uměleckého skláře. Výstavu můžete zhlédnout do 28. 5. 2023. (red)

Muzeum v Prostějově zahájilo výstavu restaurovaných předmětů

Foto MGP

Návštěvníci Muzea a galerie v Prostějově se mohou od 10. února seznámit s příběhem restaurování hřbitovního kříže Kateřiny Breslové ze Smržic a dalších předmětů z vlastních muzejních sbírek.

Slavnostní vernisáže se v podvečer zahájení výstavy zúčastnil Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury, Petr Lysek, radní pro oblast IT a agendy Smart region a Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Zajděte do muzea. Na výstavu Příběh železa

Foto plakát

Výstavu Příběh železa aneb železo v přírodě, dějinách a experimentu můžete navštívit od pátku 17. února do 3. září 2023 v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2.

Výstava mapuje historii výroby a zpracování železa. Geologická část pojednává o minerálech železa, typech železných rud a jejich zpracování v České republice i v Evropě. Archeologická část prezentuje nálezy železných předmětů od nejstarších výrobků ze starší doby železné, přes početné nálezy doby laténské a velkomoravské. Na výstavě bude představena řada unikátních exemplářů z rozdílných lokalit.

„Výstava je zapůjčená z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně," doplnila Markéta Hamzová, tisková mluvčí Muzea a galerie v Prostějově. (red)

Muzeum slaví 130. výročí! Zajděte na vernisáž!

ilustrační foto plakát

Vernisáž výstavy Muzeum o muzeu / 130. výročí, se uskuteční ve čtvrtek 16. 2. 2023 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově, nám. T. G. Masaryka 2. Výstava vznikla při příležitosti 130. výročí od Národopisné výstavy v Prostějově roku 1893, která v tomto městě dala základ muzejnictví.

Při příležitosti této události se koná retrospektivní fotografická výstava a návštěvníci budou moci zhlédnout mimo jiné unikátní snímky z prostějovské národopisné výstavy, původní expozice na prostějovském zámku, staré plány muzea a sbírkové předměty reprezentující pestrost sbírkových fondů.

Součástí vernisáže bude slavnostní křest katalogu Ze svatého koutu světnic, podmalby na skle ze sbírky Muzea a galerie v Prostějově.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Restaurování

Foto plakát

Vernisáž výstavy Restaurování / Kříž Kateřiny Breslové ze Smržic se uskuteční ve čtvrtek 9. 2. 2023 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.  Slavnostní zahájení pilotního projektu restaurování předmětů z vlastních sbírek se uskuteční pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka a za přítomnosti radního pro kulturu a památkovou péči Jana Žůrka a náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov Milady Sokolové.

K výstavě promluví přední olomoucký restaurátor Radomír Surma a ředitelka MGP Veronika Hrbáčková. Vernisáž hudebně doprovodí třemi částmi Preludia, Sarabandou a Gigue z 1. suity pro sólové violoncello. Kristýna Dvořáková.