vernisáž

Muzeum zve na vernisáž výstavy Restaurování

Foto plakát

Vernisáž výstavy Restaurování / Kříž Kateřiny Breslové ze Smržic se uskuteční ve čtvrtek 9. 2. 2023 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.  Slavnostní zahájení pilotního projektu restaurování předmětů z vlastních sbírek se uskuteční pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka a za přítomnosti radního pro kulturu a památkovou péči Jana Žůrka a náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov Milady Sokolové.

K výstavě promluví přední olomoucký restaurátor Radomír Surma a ředitelka MGP Veronika Hrbáčková. Vernisáž hudebně doprovodí třemi částmi Preludia, Sarabandou a Gigue z 1. suity pro sólové violoncello. Kristýna Dvořáková. 

Muzeum zve na sladkou přednášku o čokoládě

ilustrační foto plakát

Přednáška s názvem Počátky čokolády v Evropě a v Čechách se uskuteční v úterý 7. 2. 2023 v 17 hodin v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

V dnešní době si již neuvědomujeme, že v minulosti byla čokoláda luxusním výrobkem. V předkolumbovské Americe se však kakaovými boby dokonce platilo. Přednáška Karla Černého bude zaměřena na dějiny čokolády a kakaa od 16. do 19. století. Posluchač se dozví o legendách, které se tradují o raných dějinách tohoto sladkého pokrmu. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit si k příležitosti valentýnského svátku zamilovaných kvalitní mléčnou nebo hořkou čokoládu s žánrovými obrázky ze sbírek MGP. Vstupné je 30 Kč. (red) 

Hned trojice vernisáží už v úterý 7. února. V Galerii současného umění

Foto Míra Macík

Galerie současného umění Prostějov pořádá v prostorách Kulturního klubu Duha v úterý 7. února vernisáže dvou výstav malby a v prostějovském zámku vernisáž výstavy zabývající se designem brýlí.

Galerie současného umění Prostějov pořádá v Kulturním klubu Duha dvě malířské výstavy, které budou zahájeny v úterý 7. února v 17 hodin. Jednou z vystavujících je slovenská malířka Kristína Bukovčáková. Kristína Bukovčáková vystudovala malbu na Akademii umění v Banské Bystrici. V roce 2013 absolvovala studijní Stáž v Krakově a je absolventkou ateliéru Intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji práci popisuje jako shluk environmentálních témat, která vytváří celistvý subjektivní celek.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti

Foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti. Uskuteční se dnes – ve čtvrtek 24. listopadu  - v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2. Na vernisáži vystoupí taneční obor ZUŠ V. Ambrose pod vedením Pavly Krieger-Jahodové.

Muzejním tématem výstavy letošních Vánoc jsou Broučci Jana Karafiáta (1846–1929). Své nejslavnější dílo vydal autor v roce 1876 anonymně. Uvedení jména spisovatele se kniha dočkala až ve svém desátém vydání roku 1912. Letos tak slavíme 110. výročí „odtajnění“ autora. Netradiční výstava je vytvořena z modrotisku – obrazů a bytových doplňků výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě toho, že jde o ruční práci, v poslední době tolik ceněnou, vyznačují se velmi moderním vzhledem, který zůstává nadčasový.

Muzeum zve na vernisáž a výstavu o Františku Doležalovi

Foto František Doležal

V letošním roce uplynulo padesát let od smrti prostějovského rodáka, právníka Františka Doležela (1900–1972), pro mnohé neznámého člověka, o jehož životě a pohnutých osudech se do nedávna zajímalo jen několik „zasvěcených“ historiků.

V roce 2019 byla Františku Doleželovi v Prostějově na Žižkově náměstí domě čísla popisného sedm odhalena pamětní deska, ze které se kolemjdoucí dozvědí, že v tomto domě žil František Doležel, soudce a státní zástupce, který byl v roce 1947 pověřen vyšetřováním kauzy známé jako krčmaňská aféra a po únoru 1948 byl perzekuován a vězněn komunistickou mocí.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely

Foto plakát

Ředitelka Muzea a galérie Prostějov Veronika Hrbáčková zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely. Uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na nám. T. G. Masaryka 2.

Miroslav Wagner za svůj život vytvořil několik početných i méně početných souborů, ve své tvorbě se věnoval také grafickému designu, ilustraci i typografii. Mnozí ho znají jako autora ilustrací slabikáře Máma, táta, já a Eda. Výstava vznikla při příležitosti 80. narozenin autora a představuje především kresby a pastely, dva dosud nevystavované soubory vytvořené Miroslavem Wagnerem od roku 2011 do současnosti.

Výstava potrvá do 29. ledna 2023. (red)

Další výstava v městské galerii startuje již ve čtvrtek!

ilustrační foto plakát

První "poprázdninová" vernisáž v městské galerii - v zámku na Pernštýnském náměstí - se uskuteční již tento čtvrtek, tj. osmého září.

Mozaiku z tvorby členů Spolku prostějovských fotografů si zájemci budou moci prohlédnout až do 1. října. (red)

Muzeum a galerie zve na výstavu Parohatí a dutorozí

Foto plakát MG PV

Výstava s názvem Parohatí a dutorozí představí historické trofeje z celého světa a zpřístupní unikátní sbírku Jaroslava Šmída. Zároveň svým edukativním charakterem také obohatí informacemi v popiskách a doprovodných materiálech. Výstavu můžete navštívit od 14. 7. do 9. 10. 2022 v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

Svou sbírku lebek zvěře převážně z Afriky a Asie, kterou začal budovat v roce 2004, sám sběratel charakterizuje mottem: „Nemůžeme chránit to, co neznáme“. Návštěvníci budou mít možnost vidět obě části výstavy, a to jak trofeje zvěře parohaté, tak také dutorohé, společně úplně poprvé. Majitel sbírky, který není lovec, ani myslivec, chce přispět především k poznání života zvířat v různých částech světa a také k jejich ochraně. 

Slavnostní vernisáž s hudebním doprovodem a komentovanou prohlídkou se uskuteční ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 17 hodin. (red)

Archiv zve na vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka

ilustrační foto pozvánka

Státní okresní archiv v Prostějově zve na vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka, která se uskuteční v úterý 7. 6. 2022 v 17 hodin v budově SOkA, Třebízského 1, Prostějov. 

Výstavu můžete zhlédnout každé pondělí a středu od 8 do 17 a úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 15 hodin. Výstava potrvá do 7. září 2022. (red)

V divadle byla zahájena výstava k roku Jana Kotěry

Foto Městské divadlo Prostějov

Připomínáme zakladatele české moderní architektury, designéra a kreslíře Jana Kotěru. Od narození mistra moderny, který výrazným způsobem ovlivnil architekturu 20. století, letos uplyne 150 let.

„Kotěra čeká, Kotěra zve, Kotěra se těší!" - zve Městské divadlo Prostějov na novou výstavu, kterou lidé naleznou v chodbách divadelního stánku.

Výstava ke 150. výročí vizionáře a pedagoga Jana Kotěry vybízí ke shlédnutí. Slavnostní vernisáže se jako zástupkyně vedení města zúčastnila náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)