vernisáž

Výstava Fenomén Wolkrův Prostějov byla zahájena

Foto Magistrát města Prostějova

Vernisáží v sálech Kulturního klubu DUHA byla ve čtvrtek 16. 5. 2024 zahájena výstava plakátů tří desítek ročníků festivalu poezie Wolkrův Prostějov. Výstava, kterou připravilo společně město Prostějov a Muzeum a galerie v Prostějově, je jednou z akcí pořádaných v rámci letošního "wolkerovského roku“.

Výstava představuje, formou dochovaných dobových plakátů z let 1958–1988, dlouhou historii tohoto festivalu poezie. Tyto archiválie se z důvodu jejich možného poškození běžně nevystavují. Výjimkou je celoroční připomínka 100. výročí úmrtí mladého básníka Jiřího Wolkera, kdy několik z nich opustilo depozitář a opět po dlouhých desetiletích spatřilo světlo světa. Celou výstavu doplňují příležitostné tisky s Wolkerovými básněmi, unikátní dobové fotografie nebo několik kusů medailí, které byly určeny vítězům jednotlivých kategorií.

Zajděte do Špalíčku. Na vernisáž HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově

Foto plakát

Vernisáž se koná 22. března v 17 hodin v Galerii Špalíček v Uprkově ulici v Prostějově. Výstava samotná bude k vidění od 23. března do 2. června 2024.

Vznik Hanáckého divadla byl v roce 1974 motivován záměrem mít v Prostějově divadelní soubor, který by naplňoval „kulturní politiku strany“. Osobnosti, které u jeho zrodu stály, však od počátku budovaly avantgardní nonkonformní divadlo studiového typu.  Podařilo se jim vytvořit jednu ze zásadních scén české divadelní kultury, působící později v Brně už pod jménem HaDivadlo, kterou mimo jiné prošla i řada známých hereckých osobností (např. A. Goldflam, P. Liška, J. Plodková). Výstava vás provede padesáti lety divadla až do jeho současnosti v brněnské Alfa pasáži.

Muzeum zve na vernisáž expozice Jiřího Wolkra. Do Metra 70

Foto plakát

Slavnostní vernisáž nové expozice Muzea a galerie v Prostějově s názvem #JIRIWOLKER, kterou muzeum připravilo při příležitosti 100 výroční úmrtí Jiřího Wolkera, se bude konat 15. února 2024 v 17 hodin v Kině Metro 70.

Výstavní projekt #JIRIWOLKER představuje na pozadí života a vybraných historických událostí tvorbu mladého prostějovského básníka Jiřího Wolkera (1900–1924), jehož život vyhasl předčasně v pouhých 23 letech. Svými básněmi i způsobem života po sobě přesto zanechal významnou stopu. Žil v době plné politických, kulturních a sociálních změn, na které ve své poezii přímo nebo nepřímo reagoval. Výstava představuje básníka jako člověka, který měl své cíle, přání a touhy.

HORY ZROZENÉ Z OHNĚ v Zámecké galerii Konice

Foto plakát, Josef Franc

V pátek 12. ledna byla slavnostní vernisáží zahájena fotografická výstava prostějovského cestovatele a fotografa Josefa France v Zámecké galerii v Konici.

Josef Franc se svými fotografickými výstavami pravidelně do Konice vrací, neboť, jak uvedl ve svém úvodu, je rodákem z nedalekého Březska a v Konici absolvoval základní školu. Proto byl také velice rád, že mohl mezi návštěvníky vernisáže přivítat svoji milou paní učitelku Věru Kučerovou.

Festival vína a kultury se vydařil!

Foto Magistrát města Prostějova

Prostějovský zámek ožil v sobotu 9. září 2023 prvním novodobým Zámeckým festivalem vína a kultury.

Návštěvníci měli možnost nejen ochutnat výborná vína z rakouského Wagramu, ale také kulinářské speciality, k tomu jim hrála wagramská kapela. Navíc, v městské galerii v zámku mohli zhlédnout výtvarná díla Waltera Maringera. Ta jsou ostatně k vidění v galerii až do konce září. Za město Prostějov zahájili festival 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a zastupitel Tomáš Lázna. Atmosféra byla vnikající! (red)

OBRAZEM: Miroslav Srostlík Moravský ve Špalíčku

ilustrační foto

Ve čtvrtek na nádvoří Špalíčku proběhla vernisáž výstavy Miroslav Srostlík Moravský 77: Hovory se dřevem.

Výstavní prostory v patře galerie, stejně jako nádvoří praskaly ve švech - dá se říci, že takovou návštěvnost vernisáže dlouho budova Špalíčku nezažila. Vystavená díla byla nejen zapůjčena statutárním městem, ale také soukromými vlastníky či krajskými institucemi. 

Výstava představující průřez díla Miroslava Srostlíka, který se od tvorby šperků a drobných plastik dostal ve své práci až k monumentální sochařské výzdobě, je ke zhlédnutí až do 8. 10. 2023.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Restaurování

Foto plakát

Vernisáž výstavy Restaurování / Kříž Kateřiny Breslové ze Smržic se uskuteční ve čtvrtek 9. 2. 2023 v 17:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.  Slavnostní zahájení pilotního projektu restaurování předmětů z vlastních sbírek se uskuteční pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka a za přítomnosti radního pro kulturu a památkovou péči Jana Žůrka a náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov Milady Sokolové.

K výstavě promluví přední olomoucký restaurátor Radomír Surma a ředitelka MGP Veronika Hrbáčková. Vernisáž hudebně doprovodí třemi částmi Preludia, Sarabandou a Gigue z 1. suity pro sólové violoncello. Kristýna Dvořáková. 

Muzeum zve na sladkou přednášku o čokoládě

ilustrační foto plakát

Přednáška s názvem Počátky čokolády v Evropě a v Čechách se uskuteční v úterý 7. 2. 2023 v 17 hodin v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

V dnešní době si již neuvědomujeme, že v minulosti byla čokoláda luxusním výrobkem. V předkolumbovské Americe se však kakaovými boby dokonce platilo. Přednáška Karla Černého bude zaměřena na dějiny čokolády a kakaa od 16. do 19. století. Posluchač se dozví o legendách, které se tradují o raných dějinách tohoto sladkého pokrmu. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit si k příležitosti valentýnského svátku zamilovaných kvalitní mléčnou nebo hořkou čokoládu s žánrovými obrázky ze sbírek MGP. Vstupné je 30 Kč. (red) 

Hned trojice vernisáží už v úterý 7. února. V Galerii současného umění

Foto Míra Macík

Galerie současného umění Prostějov pořádá v prostorách Kulturního klubu Duha v úterý 7. února vernisáže dvou výstav malby a v prostějovském zámku vernisáž výstavy zabývající se designem brýlí.

Galerie současného umění Prostějov pořádá v Kulturním klubu Duha dvě malířské výstavy, které budou zahájeny v úterý 7. února v 17 hodin. Jednou z vystavujících je slovenská malířka Kristína Bukovčáková. Kristína Bukovčáková vystudovala malbu na Akademii umění v Banské Bystrici. V roce 2013 absolvovala studijní Stáž v Krakově a je absolventkou ateliéru Intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji práci popisuje jako shluk environmentálních témat, která vytváří celistvý subjektivní celek.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti

Foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti. Uskuteční se dnes – ve čtvrtek 24. listopadu  - v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2. Na vernisáži vystoupí taneční obor ZUŠ V. Ambrose pod vedením Pavly Krieger-Jahodové.

Muzejním tématem výstavy letošních Vánoc jsou Broučci Jana Karafiáta (1846–1929). Své nejslavnější dílo vydal autor v roce 1876 anonymně. Uvedení jména spisovatele se kniha dočkala až ve svém desátém vydání roku 1912. Letos tak slavíme 110. výročí „odtajnění“ autora. Netradiční výstava je vytvořena z modrotisku – obrazů a bytových doplňků výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě toho, že jde o ruční práci, v poslední době tolik ceněnou, vyznačují se velmi moderním vzhledem, který zůstává nadčasový.