vernisáž

Muzeum zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti

Foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti. Uskuteční se dnes – ve čtvrtek 24. listopadu  - v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2. Na vernisáži vystoupí taneční obor ZUŠ V. Ambrose pod vedením Pavly Krieger-Jahodové.

Muzejním tématem výstavy letošních Vánoc jsou Broučci Jana Karafiáta (1846–1929). Své nejslavnější dílo vydal autor v roce 1876 anonymně. Uvedení jména spisovatele se kniha dočkala až ve svém desátém vydání roku 1912. Letos tak slavíme 110. výročí „odtajnění“ autora. Netradiční výstava je vytvořena z modrotisku – obrazů a bytových doplňků výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě toho, že jde o ruční práci, v poslední době tolik ceněnou, vyznačují se velmi moderním vzhledem, který zůstává nadčasový.

Muzeum zve na vernisáž a výstavu o Františku Doležalovi

Foto František Doležal

V letošním roce uplynulo padesát let od smrti prostějovského rodáka, právníka Františka Doležela (1900–1972), pro mnohé neznámého člověka, o jehož životě a pohnutých osudech se do nedávna zajímalo jen několik „zasvěcených“ historiků.

V roce 2019 byla Františku Doleželovi v Prostějově na Žižkově náměstí domě čísla popisného sedm odhalena pamětní deska, ze které se kolemjdoucí dozvědí, že v tomto domě žil František Doležel, soudce a státní zástupce, který byl v roce 1947 pověřen vyšetřováním kauzy známé jako krčmaňská aféra a po únoru 1948 byl perzekuován a vězněn komunistickou mocí.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely

Foto plakát

Ředitelka Muzea a galérie Prostějov Veronika Hrbáčková zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely. Uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na nám. T. G. Masaryka 2.

Miroslav Wagner za svůj život vytvořil několik početných i méně početných souborů, ve své tvorbě se věnoval také grafickému designu, ilustraci i typografii. Mnozí ho znají jako autora ilustrací slabikáře Máma, táta, já a Eda. Výstava vznikla při příležitosti 80. narozenin autora a představuje především kresby a pastely, dva dosud nevystavované soubory vytvořené Miroslavem Wagnerem od roku 2011 do současnosti.

Výstava potrvá do 29. ledna 2023. (red)

Další výstava v městské galerii startuje již ve čtvrtek!

ilustrační foto plakát

První "poprázdninová" vernisáž v městské galerii - v zámku na Pernštýnském náměstí - se uskuteční již tento čtvrtek, tj. osmého září.

Mozaiku z tvorby členů Spolku prostějovských fotografů si zájemci budou moci prohlédnout až do 1. října. (red)

Muzeum a galerie zve na výstavu Parohatí a dutorozí

Foto plakát MG PV

Výstava s názvem Parohatí a dutorozí představí historické trofeje z celého světa a zpřístupní unikátní sbírku Jaroslava Šmída. Zároveň svým edukativním charakterem také obohatí informacemi v popiskách a doprovodných materiálech. Výstavu můžete navštívit od 14. 7. do 9. 10. 2022 v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

Svou sbírku lebek zvěře převážně z Afriky a Asie, kterou začal budovat v roce 2004, sám sběratel charakterizuje mottem: „Nemůžeme chránit to, co neznáme“. Návštěvníci budou mít možnost vidět obě části výstavy, a to jak trofeje zvěře parohaté, tak také dutorohé, společně úplně poprvé. Majitel sbírky, který není lovec, ani myslivec, chce přispět především k poznání života zvířat v různých částech světa a také k jejich ochraně. 

Slavnostní vernisáž s hudebním doprovodem a komentovanou prohlídkou se uskuteční ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 17 hodin. (red)

Archiv zve na vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka

ilustrační foto pozvánka

Státní okresní archiv v Prostějově zve na vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka, která se uskuteční v úterý 7. 6. 2022 v 17 hodin v budově SOkA, Třebízského 1, Prostějov. 

Výstavu můžete zhlédnout každé pondělí a středu od 8 do 17 a úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 15 hodin. Výstava potrvá do 7. září 2022. (red)

V divadle byla zahájena výstava k roku Jana Kotěry

Foto Městské divadlo Prostějov

Připomínáme zakladatele české moderní architektury, designéra a kreslíře Jana Kotěru. Od narození mistra moderny, který výrazným způsobem ovlivnil architekturu 20. století, letos uplyne 150 let.

„Kotěra čeká, Kotěra zve, Kotěra se těší!" - zve Městské divadlo Prostějov na novou výstavu, kterou lidé naleznou v chodbách divadelního stánku.

Výstava ke 150. výročí vizionáře a pedagoga Jana Kotěry vybízí ke shlédnutí. Slavnostní vernisáže se jako zástupkyně vedení města zúčastnila náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Za Hohausem se můžete podívat virtuálně!

ilustrační foto

Výstavu obrazů Viktora Hohause v prostějovském zámku mělo vzhledem ke koronavirovým opatřením možnost zhlédnout bohužel jen velmi málo návštěvníků. Nabízíme tedy možnost podívat se alespoň prostřednictvím videa a virtuální prohlídky.

"Na začátku září byla ve výstavních prostorách zámku instalována díla malíře Viktora Hohause. Ne všechna jsou v majetku města, některé obrazy jsou ze soukromých sbírek, některé patří Muzeu a galerii v Prostějově. Bohužel kvůli koronavirovým opatřením neměli zájemci příliš mnoho šancí tuto sbírku vidět. Proto natočení videa, vytvoření virtuální prohlídky a umístění na internet považujeme za možnost, jak výstavu lidem přiblížit," říká náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Vernisáž výstavy Jehlou a nití

foto Magistrát města Prostějova

Galerie města hostí novou výstavu. Obrazy vytvořené autorkou Ivetou Stodůlkovou chytily za srdce.

Život přináší situace, ze kterých mohou vzniknout třpytivé krystaly – tak by se daly nazvat obrazy Ivety Stodůlkové, jejichž výstava byla ve středu zahájena v zámecké Galerii slavnostní vernisáží. Za vedení města se jí zúčastnila náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Tip na výstavu. Václav Ševčík v Městské galerii!

Foto MMP

V Městské galerii v prostějovském zámku byla zahájena výstava ke 120. výročí narození Václava Ševčíka. Při vernisáži na něj zavzpomínal jeho vnuk Karel Tabery.

"Jsem ráda, že městská galerie opět ožila. Ukázalo se také, že bylo dobrým nápadem vyhradit jednu galerijní síň pro výstavy děl místních umělců. Výstavy jsou obměňovány v měsíčních intervalech, což zvyšuje zájem i návštěvnost. Aktuálně se tak mohou lidé přijít podívat na snímky významného prostějovského fotografa Václava Ševčíka. Jak všichni víme, fotoateliér pana Ševčíka neodmyslitelně patří do prostějovské historie a výstava je velmi zajímavá," říká náměstkyně pro kulturu Milada Sokolová. (red)