Rakousko

Festival vína a kultury se vydařil!

Foto Magistrát města Prostějova

Prostějovský zámek ožil v sobotu 9. září 2023 prvním novodobým Zámeckým festivalem vína a kultury.

Návštěvníci měli možnost nejen ochutnat výborná vína z rakouského Wagramu, ale také kulinářské speciality, k tomu jim hrála wagramská kapela. Navíc, v městské galerii v zámku mohli zhlédnout výtvarná díla Waltera Maringera. Ta jsou ostatně k vidění v galerii až do konce září. Za město Prostějov zahájili festival 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a zastupitel Tomáš Lázna. Atmosféra byla vnikající! (red)

Zámek nabídne festival kultury a vína

Foto plakát

Pilotní ročník tohoto mezinárodního festivalu se uskuteční už v sobotu 9. září, a to na nádvoří prostějovského zámku.

„Připravena je ochutnávka rakouských vín z vyhlášené vinařské oblasti Wagram, vernisáž výstavy Umění Wagramu a také večerní koncert na nádvoří zámku. Věříme, že si lidé tento kulturně – vinařský festival užijí a zároveň bychom se jako město chtěli pokusit navázat nové partnerské kontakty s rakouským Wagramem. Je to krajina, kterou by si mohli jako cíl svých výletů oblíbit i Prostějované. Dolnorakouská vína, dobré jídlo i husté sítě cyklostezek. Udělejme si tedy čas a přijďme na první zámeckou slavnost vína a kultury na prostějovský zámek,“ zve 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Treking u sousedů - pohoří Schneealpe

foto archiv Josef Franc

 

Mezi rakouská pohoří, řadící se do takzvaných Vídeňských domácích hor (Wiener Hausberge) patří i rozlohou nevelké, avšak velice malebné hory Schneealpe, kde lze velice příjemně strávit několik dní nenáročnou horskou turistikou v romantickém a klidném prostředí.

Toto vápencové pohoří, vzdálené asi 120 km jihozápadně od Vídně, je sevřeno z východní strany pohořím Raxalpe, zatímco na západě se tyčí Hohe Veitsch a Hochschwab.

Schneealpe jsou lesnatým pohořím, posetým nesčetnými malebnými horskými loukami, s krasovým rázem vrcholových partií. Pohoří není nikterak náročné na přístup, neboť výstup z údolí na jižní či západní straně na náhorní planinu s loukami Hinteralm nepřevyšuje 600 výškových metrů. Osvědčeným výchozím místem je vesnice Frein a.d. Mürz v  severozápadní části pohoří, kde lze vozidlo odstavit na neplaceném parkovišti u hotelu na okraji obce.