víno

Do Smetanových sadů v Prostějově se vrátila cimbálová muzika Šumica

Foto Okrašlovací spolek města Prostějova

Opět ji pozval Okrašlovací spolek Prostějov a spolek Pomáháme tancem, a to na neděli 24. září. Koncert začal ve 14 hodin a byl, jako tradičně, doplněn ochutnávkou skvělých vín z rodinného vinařství Bukovský z Kobylí.

„Veřejný koncert ve Smetanových sadech byl malým dárkem obyvatelům města ke končícím letním dnům,“ vysvětlili předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová a „šéf“ spolku Pomáháme tancem Tomáš Lázna.

Festival vína a kultury se vydařil!

Foto Magistrát města Prostějova

Prostějovský zámek ožil v sobotu 9. září 2023 prvním novodobým Zámeckým festivalem vína a kultury.

Návštěvníci měli možnost nejen ochutnat výborná vína z rakouského Wagramu, ale také kulinářské speciality, k tomu jim hrála wagramská kapela. Navíc, v městské galerii v zámku mohli zhlédnout výtvarná díla Waltera Maringera. Ta jsou ostatně k vidění v galerii až do konce září. Za město Prostějov zahájili festival 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a zastupitel Tomáš Lázna. Atmosféra byla vnikající! (red)

Zámek nabídne festival kultury a vína

Foto plakát

Pilotní ročník tohoto mezinárodního festivalu se uskuteční už v sobotu 9. září, a to na nádvoří prostějovského zámku.

„Připravena je ochutnávka rakouských vín z vyhlášené vinařské oblasti Wagram, vernisáž výstavy Umění Wagramu a také večerní koncert na nádvoří zámku. Věříme, že si lidé tento kulturně – vinařský festival užijí a zároveň bychom se jako město chtěli pokusit navázat nové partnerské kontakty s rakouským Wagramem. Je to krajina, kterou by si mohli jako cíl svých výletů oblíbit i Prostějované. Dolnorakouská vína, dobré jídlo i husté sítě cyklostezek. Udělejme si tedy čas a přijďme na první zámeckou slavnost vína a kultury na prostějovský zámek,“ zve 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Šumica v Prostějově. Opět uslyšíme cimbálovku

ilustrační foto

Do Smetanových sadů v Prostějově se vrací cimbálová muzika Šumica. Opět ji pozval Okrašlovací spolek Prostějov a spolek Pomáháme tancem a to na 24. září. Koncert začne ve 15 hodin.

„Veřejný koncert ve Smetanových sadech bude malým dárkem obyvatelům města k letním dnům, " sdělila PvNovinkám předsedkyně spolku Milada sokolová. Cimbálovou muziku Šumica z nedalekého Lutína si budete moci vychutnat i se sklenkou dobrého vína. Ochutnávku zajistí rodinné vinařství Bukovský z Kobylí. Akce se koná od záštitou Zdravého mmsta Prostějova. (ber)

Potravinářská inspekce zakázala čtyři šarže falšovaného vína. Prodávalo je Tesco a Albert

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci průběžných intenzivních kontrol kvality a bezpečnosti zjistila v tržní síti čtyři šarže bílého vína, u nichž laboratorní rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Brně potvrdil falšování nepovoleným přídavkem syntetického aroma.

Jedná se o výrobek Viña Mercedes, Chardonnay,výrobce: Bodegas FERNANDO CSTRO S.L., 13730 Santa Cruz de Mudela, CIUDAD REAL, země původu: Španělsko. Tři šarže (L-10.01.23, L-07.09.22, L-12.01.23) byly odebrány v tržní síti společnosti Tesco Stores ČR a.s. a jedna šarže (L-09.01.23) v síti společnosti Albert Česká republika, s.r.o.

Inspektoři SZPI nařídili oběma kontrolovaným osobám, aby uvedené šarže neprodleně stáhly z tržní sítě. SZPI s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Valentýnská vína mají různé podoby. A všechny jsou správné

Foto ber

Svátek zamilovaných můžete oslavit mnoha způsoby. Jedním z nich je i příjemný večer ve společnosti (nejen) dobrého vína.  A jaká k Valentýnu patří, vysvětluje vinárník David Rek.

„Jsou to vína, která chutnají oběma z páru. Ať je to svěží, ovocné a lehké růžové s lehkým zbytkovým cukrem, nebo bílé kořenitější k bílým masům a lehkým předkrmům.  Nebo plné, hutné, červené víno s vyšším procentem alkoholu. Ani příjemná sladká, romantická vína, jako například výběr z bobulí, ledová vína nebo slámová vína, nic nezkazí a příjemně naladí večer,“ vysvětluje.

Takže výběr je na vás. Krásného Valentýna. (ber)

Víno ke štědrovečerní večeři by mělo být harmonické a svěží, říká vinárník

Foto ber

Štědrý večer se blíží a s tím i dilema, co i dát ke klasické sváteční večeři. O radu jsme požádali odborníka, vinárníka Davida Reka.

„Ke štědrovečerní večeři, ať máte kapra či kuřecí nebo vepřový řízek, bych určitě doporučil bílá vína, a to Müller Thurgau, veltlínské zelené nebo ryzlink vlašský.  Jsou to svěží, harmonická vína, jemně aromatická. To beru podle sebe, ale určitě ani vás tento výběr nezklame,“ říká David.

Na zbytek večera bude mít jeho rodinný stůl k dispozici červená vína Merlot a Cabernet Sauvignon, s minimálním obsahem alkoholu 13-14 %.  „Jsou to plná, těžká vína a to je něco pro mne,“ dodává s tím, že vinotéka má něco i pro milovníky bublinek - stáčené Prosecco. (ber)

Tip na sobotu. Svatomartinské trhy Olomouc

ilustrační foto ber

Svatomartinská Olomouc láká k návštěvě ve dnech 11. a 12. listopadu. Těšit se můžete nejen na bohatou nabídku vinařství na Horním i Dolním náměstí, ale také na tradiční svatomartinské speciality, cimbálovou muziku i ohňovou show.

Připít si na den svatého Martina prvním novým vínem a ukončit tak vinařskou sezónu a započít přípravy té další, to je tradice, která sahá až do doby Josefa II. V Olomouci má otevírání a ochutnávání svatomartinských vín tradici poněkud mladší, přesto o ni ani letos nepřijdete.

Svatomartinská vína jsou lehká a svěží, vysvětluje David Rek

Foto Davd Rek

Svatý Martin je spojen nejen bílým koněm a husí pečínkou, ale také s tradičním svatomartinským vínem. To se bude otevírat 11. 11. 2022 přesně v 11 hodin. O tom, jaké je to pravé, jsme si povídali s majitelem jedné z prostějovských vinoték Davidem Rekem.

„Svatomartinská vína se dělají pouze z určitých odrůd.  Bílá jsou buď Muller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, růžové Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Zweigeltrebe, červená pak jsou Svatovavřinecké a Modrý Portugal,“ vypočítává David. Díky alkoholu, který může být u bílých a růžových maximálně 12,5 % a červených 13 %, nejsou vína těžká a olejová, ale svěží a pitelná. Podle jeho slov je to typ vína, kdy večer nekončí u jedné láhve.

Tip na víkend. Vinaři na Šantovce v Olomouci

Ilustrační foto pixabay.com

Milovníky vína čeká i dnes v Šantovce skutečně pořádně našlapaný a atraktivní vinařský program, který nemůže propásnout žádný fanoušek folklóru jižní Moravy. Festival Vinaři na Šantovce totiž přináší do Olomouce kouzlo vinařského světa. Pro hosty, kteří chtějí vyzkoušet párování vína s jídly, bude připravena degustační večeře s Romanem Paulusem, v sobotu festival vyvrcholí koncertem legendárního hudebníka Davida Kollera.

Návštěvníkům se představí špičková vinařství, která dovezou to nejlepší ze své produkce. Akce nabídne hostům jako doprovodný program edukační sommeliérské workshopy, jejichž smyslem je návštěvníkům přiblížit základy degustace vín a vinařskou kulturu. Po celou dobu trvání akce si budou návštěvníci moci poslechnout cimbálovou hudbu.