Sady

Šumica v Prostějově. Opět uslyšíme cimbálovku

ilustrační foto

Do Smetanových sadů v Prostějově se vrací cimbálová muzika Šumica. Opět ji pozval Okrašlovací spolek Prostějov a spolek Pomáháme tancem a to na 24. září. Koncert začne ve 15 hodin.

„Veřejný koncert ve Smetanových sadech bude malým dárkem obyvatelům města k letním dnům, " sdělila PvNovinkám předsedkyně spolku Milada sokolová. Cimbálovou muziku Šumica z nedalekého Lutína si budete moci vychutnat i se sklenkou dobrého vína. Ochutnávku zajistí rodinné vinařství Bukovský z Kobylí. Akce se koná od záštitou Zdravého mmsta Prostějova. (ber)

Smetanovy sady - sadům zatím nepodobné

ilustrační foto

Zvědavost a nedočkavost. To je nálada mezi všemi, kteří se těší na znovuotevření Smetanových sadů. V jejich areálu se pilně pracuje, osazeno je nové osvětlení i lavičky. Sady ale stále připomínají velké staveniště.

„Kromě oprav průchodu hradeb tady pracujeme na terénních úpravách. Hradební podchod je už pro veřejnost uzavřený. Vše by mělo být hotovo do konce srpna,“ uvedl před nedávnem vedoucí Odboru rozvoje a investic magistrátu Antonín Zajíček. Samotný termín otevření sadů bude záležet, jak uvedl, na tom, kdy bude vzrostlá tráva.

Na situaci v sadech jsme se zašli podívat a nafotili pár obrázků. (kaa)

Foto: (kaa)

Ovocné sady Velkého Kosíře budou zachráněny! Pomůžete?

ilustrační foto

Prostějovští ochránci přírody, regionální sdružení Iris, se pustí do obnovy dávno zapomenutých sadů na Velkém Kosíři. Pomohou peníze z České obchodní banky a Nadace VIA. Sdružení totiž uspělo v „souboji“ celkem třiadvaceti projektů, podaných do takzvaných Velkých komunitních grantů.

„Před námi teď leží nelehký, ale doufáme, že záslužný úkol. Hledáme zájemce, kteří rozumí ovocným stromům, zajímají se o ovocné sady, chtěli by se zapojit do péče a obnovy starého, zanedbaného sadu či nám pomohli s odborným ošetřením usychajících starých třešní, švestek nebo jabloní. Potřebujeme lidi, kteří ještě pamatují staré krajové odrůdy ovocných stromů, ať už na Kosíři, anebo třeba v okolních obcích. Společně se všemi, které by lákalo se do projektu zapojit, chceme postupně a po částech starý sad zachránit,“ nastínila první kroky šéfka sdružení Iris Eva Zatloukalová.

Fotoreportáž: Jaké jsou a budou zídky v sadech? Podívejte se!

ilustrační foto

Současné zídky roubící Smetanovy sady, ze strany Vápenice, nejsou pravda nic reprezentativního. Magistrát si je stavu věci vědom a plánuje postavit nové. Jak jsme před časem informovali, projekt už měl pro vysoký finanční rozpočet na mále. Nakonec se cesta, v podobě etapové výstavby, přece jen našla.

„Uvažovali jsme o tom, že zrušíme chodník přiléhající k sadům v ulici Vápenice. Park měl od silnice oddělovat jen živý plot. Nakonec jsme ale došli k názoru, že by nebylo vhodné chodník zrušit a shodli jsme se na stejném oplocení, jaké je proti divadlu a zahradě Národního domu,“ vysvětlil před nedávnem pro Pvnovinky Zdeněk Fišer.

O tom, že cena nebude zanedbatelná, není pochyb. V celkovém součtu má oplocení vyjít na sumu kolem dvou milionů korun. A jak budou nové zídky vypadat? Současný ale i  budoucí stav jsme pro vás zdokumentovali.(kaa)

Foto: (kaa)

Slíbili a splnili. Létající rabíni mají nové singly

ilustrační foto

Klezmerová kapela Létající rabín už vydala dva nové singly. O jejich záměru jsme nedávno, poměrně podrobně, informovali. Obě skladby jsou k poslechu i stažení volně na internetu, přesně tak, jak nám „rabíni“ slíbili.

První nové písničky Létajících rabínů jsou tady. Není to tak dávno, co jsme jejich příchod na hudební menu avizovali.(http://pvnovinky.cz/novinky/14821-letajici-rabini-pripravuji-prekvapeni-je-na-co-se-tesit) První ze dvou singlů je píseň s názvem Černobýl. Původní jidiš text, na motivy ukrajinské lidové písně, napsal americký folklorista Michael Alpert, a zpívá se v něm o výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu.

Létající rabíni připravují překvapení a je na co se těšit!

ilustrační foto

Pětičlenný ansámbl hrající klezmer, tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, chystá pro své příznivce překvapení. Hudební nabídku obohatí o sedm novinek. O tom, co se konkrétně pro milovníky klezmeru chystá, jsme si povídali s členem souboru, Miroslavem Ondrou.

„Natočili jsme sedm songů. Lidé je najdou na našich webových stránkách, tedy jak vidíte jde o trošku netradiční postup. Písničky tedy nebudou mít klasickou podobu. Kdo bude chtít, dosáhne na ně rychleji a v pohodlí svých domovů.“

Nic není zadarmo, jak bude stažení písniček drahé?

Tak to ještě neumím říci, ne že bych nechtěl, ale nevím. Troufnu si předpokládat, že to nebude stát nic.

Prozraďte, jaká témata jste pro sedmičku novinek vybrali?