stromy

Podzimní výsadba stromů a keřů přijde město na 800 tisíc

ilustrační foto

Téměř 800 tisíc korun radní odsouhlasili investovat do nové výsadby zeleně v některých lokalitách města Prostějova. Jedná se o akci, která proběhne nad rámec letošní plánované výsadby zeleně, vše v součinnosti s výzvou Nadace Partnerství SÁZÍME STROMY.

„Tyto výsadby stromů a keřů plánujeme na podzim tohoto roku. Celkové náklady jsou vyčísleny na 790.835 korun (včetně DPH),“ uvedl 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a přidal konkrétní lokality, kde bude výsadba provedena.

Pozemek p.č. 478 v k.ú. Žešov – výsadba podél polní cesty za ČOV. Je plánováno zde vysadit 70 ks stromů a 150 ks keřů.

Pozemky p.č. 176/2, 176/1, 481 a 179/7, vše v k.ú. Žešov, lokalita u rybníka, výsadba cca 21 ks stromů.

Pozemek p.č. 268 v k.ú. Krasice, za hřbitovem výsadba cca 20 ks stromů.

Město kvete

Foto ber

Po sakurách v Prostějově vykvétají další stromy a keře, mimo jiné šeříky.

Jeden keř, rostoucí na začátku Drozdovic, jsme nedokázali identifikovat. Poradíte, co je zač? (ber)

Lidem vadí další stromy na městském hřbitově

Foto ber

Na PvNovinky se obrátilo několik čtenářů v souvislosti se stromy na hřbitově. Na rozdíl od mnoha protestujících by majitelé těchto hrobů uvítali pokácení smrků, které vyrůstají mezi hroby, z obavy, že by se při větru mohly vyvrátit a způsobit velké škody. S dotazem jsme se kontaktovali náměstka primátora města Prostějova Jiřího Pospíšila.

"Pokud jsou tyto jehličnany zdravé, není důvod ke kácení, které by musel povolit orgán ochrany přírody," uvedl náměstek. Kácení vzrostlých smrků by bylo náročné, rostou uprostřed bloku, kam se těžká technika nedostane. "Kácení je určitě technicky možné, postupně pomocí stromolezců nebo z jeřábu," doplnil Jiří Pospíšil. (ber)

Přesazené javory usychají?! Případ bude šetřit inspekce

Foto ber

Tři javory, které investor jako první přesadil z aleje u Cavala, schnou. Protože tak učinil mimo dobu vegetačního klidu, podala Milada Sokolová, náměstkyně primátora Prostějova, podnět inspekci životního prostředí.

O stromy, které mají ustoupit nové cyklostezce a sítím u budovaných bytových domů, se vede již několik měsíců vášnivá debata, která se přesunula i na poslední jednání Zastupitelstva města Prostějova. Opozice v čele s Janem Navrátilem argumentovala dřívějším sdělením náměstka Jiřího Pospíšila, že přesazení stromů bude realizováno v době vegetačního klidu. Jenže investor tři z nich přesadil před několika týdny a stromy, jak se jeví, hynou.

Hlasujme pro jabloně. Přiveďme je do města!

ilustrační foto prirodudomesta.cz

Jablečná invaze je tady a přináší do měst nejen osvěžení, ale i šťavnatou porci zábavy! Hlasujme na prirodudomesta.cz a vyhrajme pro Prostějov skvělou Cider Party od Strongbow.

"Protože chceme přinášet nejen radost, ale i #prirodudomesta, vítězné město navíc získá i několik jabloní pro výsadbu. Tak klikni a zapoj se na 

Chcete městské ovoce? Kupte si strom a očešte jej!

ilustrační foto

V Prostějově opět probíhají tradiční odkupy úrody z ovocných stromů. K mání jsou švestky, jabloně nebo třeba hrušně. Lidé si strom k očesání mohou odkoupit na Odboru správy a údržby majetku. 

Stromy jsou nabízené už několik let a je ně velký zájem. „Prodej ovoce z ovocných stromů nevyhlašujeme. Kdo z občanů měl zájem, již přišel, nebo ještě přijde,“ postoupila PvNovinkám odpověď OSÚM mluvčí radnice Jana Gáborová. 

Lokality, kde se dá z ovocných stromů vybírat:

Na hlavním náměstí se nesmí sázet stromy. Prý kvůli památkářům

ilustrační foto SOKa, ber

Na hlavním prostějovském náměstí byl před několika dny pokácen nemocný habr. Náhrada za něj ale vysazena nebude. Kvůli památkářům.

"Podle názoru památkářů nelze jakoukoli výsadbu stromů na hlavním prostějovském náměstí akceptovat. Protože z historického pohledu zde stromy nikdy nebyly," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Podle jejích slov město těžce obhajovalo i výsadbu dubového stromořadí a zachování habrů před muzeem.

V současné době památkáři povolili na základě studie revitalizace zóny kolem zámku alespoň výsadbu na Perštýnském náměstí. "V parčíku před Modrým lvem přibudou čtyři stromy," dodala Hemerková. (ber)

Aleje půjdou k zemi. Přijdeme o prvenství

Foto ber

Ohrozimská třešňová alej je podle sdružení Arnika nejdelším stromořadím v republice. Měří 3200 metrů. Zvoní jí ale umíráček, stejně jako té sousední, hruškové, na Tiché.

Důvodem je nejen špatný stav stromů, které jsou přestárlé a nemocné, ale také bezpečnost motoristů.

Na tu upozornil dopravní inženýr Policie ČR Prostějov Michal Vafek v souvislosti s alejí hrušní v Tiché, která spojuje Plumlovskou s Kosteleckou. Komunikace se má v blízké budoucnost rozšiřovat. "Myslím, že nebudeme proti, a stromy půjdou na podzim, v době vegetačního klidu, k zemi," potvrdila informaci primátorka Alena Rašková.

Fotopostřeh: Jehličnanům se ve Smetanových sadech nedaří

Foto ber

Revitalizace Smetanových sadů v Prostějově se uskutečnila v roce 2013. Její součástí bylo i vysazení jehličnanů. Těm se ale v sadech evidentně nedaří.

Další uschlé jehličnaté keře nalezlo oko redakčního fotoaparátu hned vedla hlavní aleje. Podle informací z magistrátu jich bylo v sadech vysazeno 458, řadu z nich ale už musela firma, která zeleň v parku vysadila, vyměnit. Nemine ji to ani po letošní zimě. (ber)

Fotopostřeh: Stromy na náměstí patří

Foto MMP

Dnešní fotografie je z webu města Prostějova. Oko radničního fotoaparátu zachytilo zajímavou věc, potřebnost vzrostlých stromů na hlavním náměstí.

Podívejte se, jak koruny stromů krásně halí radnici. V zeleném závoji je naše stará dáma mnohem hezčí, než v železném brnění. (ber)