stromy

21. března slavíme Světový den sázení

ilustrační foto pixabay.com

Věděli jste, že na celém světě se slaví den věnovaný výsadbě v jakékoli možné podobě, od sázení v zahradě po pomoc organizacím nebo dokonce jen šíření povědomí o důležitosti rostlin?

Den sázení připadá na 21. března, kdy začínající jaro láká do přírody, či do zahrady. Vznikl jako součást kampaně s názvem „Let's Plant the Planet" v roce 2007. Jejím cílem bylo původně zasadit milion stromů v Německu, ale následně se rozšířila po celém světě a dosud bylo vysazeno více než 15 miliard stromů. Den sázení však není jen o sázení stromů. Jakým způsobem jej tedy můžeme oslavit?

Založte si zahrádku

Městské zahradničení je novým trendem a stále více lidí si pěstuje vlastní zeleninu například na svých balkonech, kde lze vysadit bylinky, rajčata, okurky nebo třeba cukety. Použitím malých dřevěných truhlíků, plastových kbelíků nebo hliněných květináčů si tak můžete na velmi malém prostoru vytvořit vlastní zeleninovou zahrádku. Jako bonus ušetříte peníze za potraviny, snížíte svou uhlíkovou stopu, protože jídlo nebude cestovat tak daleko a pomůžete včelám. Může to také pomoci vašemu fyzickému i duševnímu zdraví.

Město se uchází o grant. Na výsadbu stromů ve Šlikově a Okružní

ilustrační foto pixabay.com

Nadace ČEZ vypsala i pro letošní rok grantové řízení na výsadbu stromů. Projekt je zaměřen na zlepšení životního prostředí právě pomocí výsadby, zejména ve městech, obcích a v jejich blízkém okolí. Podporována je především výsadba či obnova dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách, parcích, podél vodotečí, remízků, sadů a dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalit.

Maximální výše nadačního příspěvku činí 150 000 Kč.

Nadační příspěvek lze použít na nákup dřevin s tím, že samotný nákup musí tvořit nejméně 70 % celkových nákladů, dále na nákup pomocného materiálu a na náklady za služby spojené s výsadbou dřevin.

Péče o výsadby musí být zajištěna 5 let. Udržitelnost je stanovena na 10 let od ukončení realizace projektu.

První letošní komunitní výsadba se blíží!

Foto Magistrát města Prostějova

Komunitní sázení se v Prostějově těší velké oblibě. I to je důvod, proč bude výsadba pokračovat také v letošním roce.

„Stromy zakoupené městem Prostějovem i nářadí budou, jako vždy, připraveny přímo na místě. Zájemce si tedy nemusí žádný strom kupovat, pouze se k sázení a následné péči o strom přihlásí a pochopitelně si přijde strom zasadit," připomíná náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Letos 15. dubna bude vysazeno celkem 17 stromů, konkrétně 11 buků a 6 ovocných stromů, a to v oblasti u krasického hřbitova – na ulici Generála Kraváka (viz mapka).

Náročná sobota pro profesionální i dobrovolné hasiče. Vichřice lámala stromy

Foto HZS Olomouckého kraje

Velice náročnou sobotu prožili včera v terénu profesionální a dobrovolní hasiči v Olomouckém kraji, a to především na Šumpersku a Jesenicku. Celkově od 3. hodiny ráno do 15. hodiny odpoledne, kdy se situace postupně uklidnila, zaznamenali v souvislosti se silným větrem na krajském operačním a informačním středisku více než 165 událostí.

„Převážně jsme zasahovali u popadaných stromů na komunikacích či v profilu železniční tratě. Také jsme je odstraňovali ze střech rodinných domů či drátů elektrického vedení, kde jsme spolupracovali s pohotovostními službami energetiků. Zajišťovali jsme také utržené části střech. Řešili jsme rovněž dopravní nehody a neprůjezdnou silnici mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi, kde PČR komunikaci kvůli závějím uzavřela.

Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 končí. Dejte hlas prostějovským lípám

Foto Zbyněk Honest

Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 bude ukončeno ve středu 11. ledna.  O titul bojuje 93 alejí z celé České republiky, z toho 7 se nachází v Olomouckém kraji. Mezi nimi je i lipová alej ve Svatoplukově ulici v Prostějově.

Svatoplukova ulice měla v historii názvů opravdu mnoho, některé se opakovaly. Byla tak ulicí Nádražní, Svatoplukovou, třídou Viktoria, Rooseveltovou třídou, Gottwaldovou a od 23. února 1990 se opět vrátila k názvu Svatoplukova. Obě strany ulice lemují aleje stromů. Ta starší lipová, oboustranná, lemuje široký chodník na levé straně ulice. Pravděpodobně byla vysazená na počátku 20. století, tedy v době, kdy ulice zažívala největší slávu, v době budování měšťanských domů. V průběhu let byla obnovována a pravidelně podsazována. Pod korunami lip procházel i prof.

Poslední letošní komunitní sázení je v sobotu. U Sportcentra

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Po trojici komunitních sázeních, která proběhla v ulici Ječná, u cyklostezky směrem na Bedihošť a v Čechůvkách, je naplánováno sázení v tomto roce poslední. Akce je připravena na sobotu 19. listopadu od 8:30 hodin.

„Všechny stromy zakoupilo město Prostějov. Sázet se jich bude dvanáct, konkrétně se bude jednat o magnolie a jírovce,“ uvedla první náměstkyně primátora Milada Sokolová, která je iniciátorkou této myšlenky. Jak sama doplnila, nápad vzešel na základě dotazů rodičů, kteří se při vítání občánků na možnost vysadit za své dítě strom dotazovali.

OBRAZEM: Další komunitní sázení slavilo velký úspěch

Foto ber

V sobotu 9. dubna proběhlo v Domamyslicích v pořadí druhé komunitní sázení stromů. Při akci, organizované prostějovským magistrátem, zasadily rodiny i jednotlivci pětadvacet okrasných listnatých stromů.

„Dvacet pět okrasných listnatých stromů jsme sázeli podél polní cesty v ulici Ječná, což je propojka mezi Domamyslicemi a Čechovicemi. Stromy zakoupené městem i nářadí byly připraveny přímo na místě. Zájemce si tedy nemusel žádný strom kupovat, pouze se k sázení přihlásil a strom si zasadil," vysvětlila již dříve náměstkyně primátora Milada Sokolová. Sázející se podle jejich slov dostavili v plném počtu a měli i čtyřnohé pomocníky, a to nejenom psy, ale i jednoho malého lišáčka. Rádi také využili možnost opéct si špekáček a popovídat s ostatními "stromovými rodiči".

OBRAZEM: U Čelechovic kvetou mandloně

Foto ber

Mandloňové sady u Hustopečí u Brna patří k velmi často navštěvovaným turistickým atrakcím. Krásné stromy teď můžete vidět v květu i mezi Čelechovicemi na Hané a Kaplí.

Podle informací PvNovinek tam byly kdysi vysazeny pro olomouckou čokoládovnu Zora. A pozor, stále plodí! (ber)

Na hřbitově padaly stromy

Foto MMP

S dotazem ohledně kácení stromů na prostějovském městském hřbitově se na redakci PvNovinek obrátila jedna z čtenářek.

"Pochopila bych, kdyby šly k zemi třeba obrovské smrky, které rostou mezi hroby. Ale důvod k odstranění těchto stromů, které rostly nedaleko obřadní síně, mi uniká," napsala k fotografiím. Na důvod kácení se redakce zeptala prostějovského magistrátu.

Lípy v České nahrazují okrasné hrušně

ilustrační foto

Velkou diskuzi a rozhořčení vyvolalo v březnu letošního roku vykácení šestadvaceti vzrostlých lip v České ulici v Prostějově. Musely ustoupit opravě vodovodního řádu. Nyní je nahrazuje nová výsadba v podobě okrasných hrušní.

Magistrát města Prostějova, Odbor životního prostředí, vydal 8. 2 2021 rozhodnutí o povolení kácení dřevin v lokalitě Česká ulice. Jednalo se o kácení 2 lip malolistých a 24 lip velkolistých. Rozhodnutím byla současně uložena povinnost náhradní výsadby v podobném počtu dřevin. Ta nyní začíná.