sázení

Zbývá ještě několik volných stromů na komunitní sázení!

ilustrační foto ber

Tentokrát se komunitní sázení uskuteční hned ve dvou termínech, a to 4. listopadu a 11. listopadu 2023. Na obě sázení ještě zbývá několik volných stromů, tak neváhejte a přihlaste se!

„V každém daném termínu se bude jednat o vysazení čtrnácti stromů. Sázet budeme u soutoku Romže a Hloučely ve Vrahovicích, a to okrasné listnaté dřeviny, např. lípu, habr, jilm, javor a dále to bude hrušeň obecná, třešeň ptačí atd... Všechny stromky budou mít obvod kmínku 12-14 cm," vysvětluje náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Zbývají poslední dny a stromy. Hlaste se ke komunitnímu sázení!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do 31. srpna mají zájemci o výsadbu vlastního stromu možnost přihlásit se do podzimního komunitního sázení. To se bude kont v listopadu letošního roku hned na dvou místech ve Vrahovicích, kde přibude 28 stromů.

„Sázet budeme 4. a 11. listopadu ve Vrahovicích na soutoku Romže Hloučely. Pokaždé to bude 14 okrasných listnatých dřevin, např. lípy, habru, jilmu, javoru, hrušně obecné, třešně ptačí, atd. ,“ uvedla 1. náměstkyně primátora a iniciátorka projektu Milada Sokolová. Stromy zakupuje město Prostějov a pro sázející má připraveno i příslušné nářadí. Zájemce se k sázení a následné péči o strom přihlásí a dostaví se v den výsadby na určené místo.

Výsadbu stromů v Krasicích podpoří dotace

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Radní na svém jednání schválili smlouvu o poskytnutí nadačního příspěvku z Nadace Partnerství.

„Jde o podporu realizace projektu „Jarní výsadba v Krasicích u hřbitova, a to ve výši 63 913,- Kč. Žádost o poskytnutí nadačního příspěvku jsme podali v dubnu 2023. Tehdy jsme v rámci komunitního sázení vysadili 17 stromů v Krasicích u hřbitova. Se žádostí o dotaci jsme uspěli a na radě jsme odsouhlasili znění smlouvy o přijetí dotace,“ shrnul náměstek primátora Jiří Pospíšil. (red)

Z vkladních knížek ukradla přes milion. Poškodila i seniory

Ilustrační foto ber

Minulý týden sdělili policisté z obvodního oddělení Němčice nad Hanou podezření 40leté ženě ve zkráceném přípravném řízení z trestného činu krádež, za který jí dle trestního zákoníku s ohledem na výši způsobené škody hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Podezřelá od konce roku 2019 pracovala jako zaměstnanec úřadu, kde měla přístup k finančním prostředkům. Peníze se pro ni staly vábničkou a v červnu roku 2022 odcizila finanční hotovost 600 000 Kč. „Tento skutek byl z naší strany řádně prověřen a zadokumentován pro trestný čin zpronevěra a na státní zastupitelství byla předána zpráva o výsledku zkráceného přípravného řízení," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že to ale nebylo jediné provinění podezřelé, které vyšlo najevo a o němž při prvním prověřováním případu zpronevěry pomlčela.

První letošní komunitní výsadba se blíží!

Foto Magistrát města Prostějova

Komunitní sázení se v Prostějově těší velké oblibě. I to je důvod, proč bude výsadba pokračovat také v letošním roce.

„Stromy zakoupené městem Prostějovem i nářadí budou, jako vždy, připraveny přímo na místě. Zájemce si tedy nemusí žádný strom kupovat, pouze se k sázení a následné péči o strom přihlásí a pochopitelně si přijde strom zasadit," připomíná náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Letos 15. dubna bude vysazeno celkem 17 stromů, konkrétně 11 buků a 6 ovocných stromů, a to v oblasti u krasického hřbitova – na ulici Generála Kraváka (viz mapka).

Ve Sportce padl Superjackpot. Výhra putuje na Olomoucko!

Ilustrační foto sazka.cz

Nejvyšší letošní výhru ve Sportce si užije sázející z Olomoucka. Právě ten si vsadil papírovou sázenku, díky níž vyhrál ve středu 15.3. Superjackpot z 1. tahu Sportky a s ním částku 99 376 445 Kč. Jde o druhou nejvyšší výhru ve Sportce za poslední dva roky, rekordní byl pro sázkaře loňský rok s nejvyšší výhrou 155 milionů.

„Šťastný majitel rekordní výhry si vsadil plnou sázenku náhodných čísel včetně Šance za 220 Kč a uhodl všech šest čísel a poslední dvě čísla Šance. Radost mu tak bude dělat výhra 2 300 942 Kč za 1. pořadí, k tomu Superjackpot bonus ve výši 97 075 503 Kč a navíc 100 Kč za 2 čísla Šance. Štěstí mu přinesl tah 2, 4, 16, 24, 31, 38 a 17,“ uvedla mluvčí společnosti Pavla Hobíková.

Poslední letošní komunitní sázení je v sobotu. U Sportcentra

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Po trojici komunitních sázeních, která proběhla v ulici Ječná, u cyklostezky směrem na Bedihošť a v Čechůvkách, je naplánováno sázení v tomto roce poslední. Akce je připravena na sobotu 19. listopadu od 8:30 hodin.

„Všechny stromy zakoupilo město Prostějov. Sázet se jich bude dvanáct, konkrétně se bude jednat o magnolie a jírovce,“ uvedla první náměstkyně primátora Milada Sokolová, která je iniciátorkou této myšlenky. Jak sama doplnila, nápad vzešel na základě dotazů rodičů, kteří se při vítání občánků na možnost vysadit za své dítě strom dotazovali.

První organizované komunitní sázení rodin s dětmi. Tuto sobotu

ilustrační foto studie

Nedávno jsme informovali o organizované výsadbě stromů a keřů v Čechůvkách. Lidé, kteří se do akce zapojili, si budou moci vysadit „svůj“ strom. Zasazeno jich bude celkem šestadvacet, ty budou následně doplněny o velké množství keřů.

„Stromy zakoupené městem Prostějovem i nářadí budou připraveny v sobotu 13. listopadu 2021 přímo na místě výsadby. Zájemce si tedy nemusel žádný strom kupovat, pouze se k sázení a následné péči o strom přihlásil a pochopitelně se dostaví v den výsadby,“ říká první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Bude se sázet. Více tzv. izolační zeleně do ulic

ilustrační foto MMP

Hned několik lokalit města čeká nová výsadba stromů a keřů. Snaha o zesílení „zelených plic“ města tak i nadále pokračuje.

V letošním roce bude město opět pokračovat ve snaze o co největší ozelenění Prostějova. Jen v jarních měsících se bude sázet 140 stromů a 3550 keřů.

Počet stromů a keřů v Okružní je dle obyvatel nedostatečný. Magistrát oponuje

ilustrační foto firmy.cz

Počet stromů a keřů, vysazených u Kauflandu v Okružní ulici v Prostějově, se zdá tamním obyvatelům nedostatečný. Podle magistrátu je vše v pořádku, výsadba dalších dřevin není z nejrůznějších důvodů možná.

„Před Kauflandem, mezi parkovacími stáními, je vysázeno asi 25 stromů. Podél parkoviště je alej 15 stromů a dále keřové pásy. Mezi ulicí Okružní a parkovištěm se nachází v ploše zeleně asi 10 vzrostlých stromů,“ vypočítala vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Prostějova Martina Cetkovská.