zeleň

Magistrát hledá referenta zeleně

ilustrační foto ber

Tajemník Magistrátu města Prostějova vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na dobu neurčitou REFERENT/KA ROZVOJE ZELENĚ A VEŘEJNÝCH PROSTRANSTVÍ NA ODBORU ROZVOJE A INVESTIC Magistrátu města Prostějova.

Požadavkem je, mimo jiné, vysokoškolské vzdělání v oboru zahradní a krajinářská architektura (vč. absolventů) nebo vysokoškolské vzdělání v oboru architektura, urbanismus, stavebnictví s doložitelnou praxí s rozvojem veřejné zeleně či navrhováním vegetačních úprav, výhodou zkušenost s projektováním v programu typu CAD, výhodou schopnost samostatné a tvůrčí práce a znalost města Prostějova.

 Termín pro podání přihlášky je do 31. května 2024, předpokládaný nástup ihned po ukončení výběrového řízení, případně dle dohody a možností vybraného uchazeče.

Zapojte se do dalšího komunitního sázení!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

První letošní komunitní sázení se uskuteční v sobotu. Tentokrát bude oblíbené komunitní sázení probíhat v Kolářových sadech na místě psí loučky.

K výsadbě je přichystáno celkem devět stromů, přesněji 7 kusů Višně chloupkaté „Accolade“, jeden javor mléč a jeden javor klen," vysvětluje náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Zájemci o komunitní sázení se mohou hlásit na e-mailovou adresu 1. náměstkyně primátora Milady Sokolové, která před časem komunitní sázení iniciovala. „Tato myšlenka mne napadla mimo jiné i proto, že se mě často rodiče při vítání občánků ptají, zda je možno za jejich dítko někde v Prostějově vysadit strom, což tento projekt může některým z nich nabídnout," připomněla Sokolová.

Tip pro milovníky zeleně. Osázené palety

ilustrační foto mimibazar.cz

Velkou výhodou osázených palet je jejich variabilita. Palety se dají použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Je možné je umístit na balkóny, terasy i do zahrady, a to buď uchycením na stěnu, nebo pouhým postavením na zem. Tento systém vertikálního pěstování je velmi praktický, jelikož šetří místo, a přitom máte třeba oblíbené bylinky pěkně po ruce.

Osázet se dají půlpalety o velikosti 80x60 cm, ale také europalety a palety atypických rozměrů. Při výběru palet je důležité promyslet, zda s nimi budeme manipulovat, nebo zůstanou celou sezónu na jednom místě. V případě, že budeme s paletami hýbat, je dobré vybrat menší rozměr. Například europalety jsou po osázení poměrně těžké. Rozhodnete-li se v paletách pěstovat bylinky, zeleninu nebo ovoce, vybírejte palety chemicky neošetřené.

Rádi bychom v komunitním sázení pokračovali i letos, říká Milada Sokolová

Foto archiv PvN

S myšlenkou komunitního sázení přišla předsedkyně Okrašlovacího spolku a 1. náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová již před čtyřmi lety. Reagovala tak, mimo jiné, na reakce rodičů při vítání občánků. Od té doby přibylo v rámci této akce v katastru města více než sto stromů. A sázet by se mohlo také v letošním roce.

„Tato myšlenka mne napadla mimo jiné i proto, že se mě často rodiče při vítání občánků ptali, zda je možno za jejich dítko někde v Prostějově vysadit strom. První komunitní sázení se tehdy uskutečnilo v listopadu 2021 na Cviklu ve Vrahovicích – Čechůvkách,“ popsala náměstkyně.

Od té doby si zájemci mohli vysadit strom, věnovaný dětem, rodině, budoucnosti a podobně, zasadit již sedmkrát.

Město chce vykoupit další pozemky. Milion investuje do zeleného jižního prstence

ilustrační foto Rozvíjíme Prostějov

Rada města Prostějova svým usnesením doporučila zastupitelům schválit výkup pozemku o výměře 2002 m2 v katastrálním území Krasice. Milion a jednu korunu chce investovat do realizace jižního prstence.

„Problematikou výkupu pozemků na vytvoření rozsáhlého pásu zeleně na jihu města, který má za cíl adaptaci na probíhající klimatické změny formou zadržování vody v krajině a zlepšování hygienických podmínek této části města, včetně zvýšení rekreačních možností místních obyvatel, se zabýváme dlouhodobě, už od roku 2019. Řešené území je ohraničené ze západu ulicí Čechovická, z východu ulicí Brněnská. Postupně činíme kroky k výkupu přibližně 12 ha potřebných pozemků rozdělených do tří etap“, shrnuje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má na starosti nakládání s majetkem města.

OBRAZEM: Sázení stromů se v sobotu ujali školáci a fotbalisté

Foto Magistrát města Prostějova

Biocentrum u soutoku Romže a Hloučely ve Vrahovicích se v sobotu opět rozrostlo o další stromy. Jejich výsadby se ujali vrahovičtí prvňáčci a fotbalisté. V průběhu dvou týdnů se tak biocentrum rozrostlo o 29 stromů – lípy, habry, javory, jilmy a hrušně.

V sobotu se jednalo o druhý díl komunitního sázení u soutoku. Minulou sobotu bylo zasazeno patnáct stromů. „Komunitní výsadby se stávají velmi oblíbenou akcí hlavně u rodin s dětmi, které následně chodí navštěvovat svůj stromeček a děti tak vidí, jak dlouhou dobu trvá, než se z malého stromku stane statný strom," uvedla 1. náměstkyně primátor Milada Sokolová, která stojí za zrodem komunitního sázení v Prostějově.

Sobotní komunitní sázení se povedlo

Foto red

Komunitní sázení u soutoku Romže a Hloučely v místní části Vrahovice se v sobotu opravdu vydařilo!

Krásné počasí výsadbě přálo a po práci přišlo účastníkům vhod i dobré občerstvení. Za město Prostějov přípravu dalšího komunitního sázení koordinovala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která celý projekt v Prostějově iniciovala.

„Doufejme, že i příští týden bude, při další výsadbě čtrnácti stromů v této lokalitě, tak příjemné počasí,“ doplnila Milada Sokolová. (red)

Výsadbu lilií a lučních směsí podpořila dotace

ilustrační foto

Radní na svém jednání schválili uzavření smlouvy o dotaci z rozpočtu Olomouckého kraje z Programu na podporu aktivit v oblasti životního prostředí a zemědělství 2023.

Žádost o dotaci podalo statutární město Prostějov v dubnu letošního roku a dotace krajem byla následně schválena.

„Konkrétně jde o podporu výsadby záhonů lilií a lučních směsí v Žešově a ve Vrahovicích. Na každou z těchto výsadeb obdržíme z kraje přes 87 tisíc korun, což je 50 % z celkových nákladů na výsadbu. V rámci uvedeného projektu jsme liliemi a lučními květy osázeli v Žešově a Vrahovicích celkem 200 m2 plochy,“ shrnuje náměstek pro komunální oblast Jiří Pospíšil. (red)

Sázet se bude i v Ječné

ilustrační foto

Radní schválili na svém jednání rozpočtové opatření ve výši 956 tisíc korun na výsadbu v části Domamyslice. Byl totiž vybrán dodavatel na zpracování realizace veřejné zakázky Krajinný prvek Z008 – Domamyslice, Ječná ulice.

„Bude se jednat o výsadbu 24 stromů a 376 keřů v oplocenkách s extenzivním trávníkem na ploše 2935 m2. Cílem je podpoření zasakování dešťových srážek, zlepšení hygienických podmínek v exponované části města a zvýšení rozmanitosti přirozených druhů,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Rozehnal s tím, že projektová dokumentace Krajinný prvek – Z008, Domamyslice, Ječná byl zpracován v rámci dotačního programu Bergen – Lepší města pro život. Ze stejného dotačního titulu bude částečně hrazena i realizační část projektu.

V Nerudově ulici přibydou habry a hlohy

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města odsouhlasila uzavření smlouvy s nadací ČEZ na podzimní výsadbu v ulici Nerudova.

„Jde o příspěvek z grantového programu Stromy 2023 Nadace ČEZ. Žádost jsme podali v červenci letošního roku a byla schválena správní radou Nadace ČEZ v září. Půjde o podporu ve výši 135 784,- Kč,“ shrnuje primátor František Jura.