Milada Sokolová

Návštěvnické zázemí v Kolářových sadech nabízí komfort. V mnoha ohledech

foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov již začátkem roku 2021 avizovalo záměr vybudovat v Kolářových sadech návštěvnické zázemí. V listopadu jej začalo realizovat, o necelé tři měsíce později už slouží veřejnosti.

„Pro cyklisty zde vzniklo první místo, kde mohou nabít elektrokolo, a stejně, jako ostatní návštěvníci, posedět, umýt si ruce či využít toaletu. Je vybudováno dámské i pánské WC, přebalovací pult i toalety pro vozíčkáře," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. Mimo jiné se netají potěšením ze vzhledu zázemí, které je obloženo dřevem a do parku tak krásně zapadá.

Náklady na vybudování zázemí přišly na více než milion korun. Dotaci ve výši 405 tisíc korun poskytl z Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů Olomoucký kraj. (ber)

Mlžítka letos konečně ochladí hlavní náměstí

Foto ber

Rada města Prostějova schválila již před časem nákup dvou mobilních mlžících sprch (mlžítek), které budou umístěny na nám. T. G. Masaryka, na velké a malé kuželně.

„Bohužel firma nestihla z kapacitních důvodů v loňském roce mlžítka dodat. Částka rozpočtovaná na nákup mlžítek tak nebyla v loňském roce využita,“ uvedl 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že odbor správy a údržby majetku města jednal se zástupci výrobce a ten garantuje, že mlžítka budou dodána letos do konce ledna.

Rada schválila nákup dalších uměleckých děl. Tentokrát jde o obrazy Karla Tomana

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova na své poslední schůzi odsouhlasila nákup uměleckých děl v hodnotě 35 500 korun.

„Jedná se o čtyři akvarely Karla Tomana. Dva obrazy jsou s tematikou Prostějova a dva s motivem Němčic nad Hanou. Věříme, že takto uchovaná umělecká díla budou ozdobou naší městské sbírky, která jistě v budoucnosti bude potěchou pro příští generace,“ doufá náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má kulturní oblast ve své pracovní náplni.

Právě nyní (od 18. prosince do konce ledna 2022) jsou i tato díla vystavena v Městské galerii – zámek. Galerie je veřejnosti otevřena út - čt od 13.00 – 17.00 hodin.

Cestovní ruch dostane posilující dávku v podobě 8 miliónů korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj podpoří příští rok cestovní ruch v regionu přímými dotacemi ve výši osm miliónů korun. Finance mohou žadatelé využít například na pořádání akcí regionálního i mezinárodního charakteru nebo na rozšíření turistické infrastruktury.

„Olomoucký kraj letos patřil mezi nejnavštěvovanější regiony v Česku. A naším cílem je tento zájem turistů nejen udržet, ale ještě zvýšit,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

Finanční podporu rozdělí hejtmanství do čtyř podkategorií – nadregionální akce, rozvoj zahraničních vztahů, zkvalitnění služeb turistických center a rozvoj cestovního ruchu. Právě do posledně uvedené kategorie zamíří nejvíce peněz, a to přes šest miliónů korun.

Stavba návštěvnického zázemí Kolářových sadů a okolí hvězdárny pokračuje

foto Magistrát města Prostějova

Jedná se o novou stavbu zahrnující výstavbu hygienického zařízení – sanitárního kontejneru a jeho napojení novými přípojkami kanalizace, vody a nízkého napětí, spolu s úpravou navazující plochy pro návštěvnické centrum v parku – Kolářových sadech.

„Zázemí bude sloužit návštěvníkům parku včetně sportovců a rodičů s dětmi,“ připomněla účel stavby náměstkyně Milada Sokolová.

Hygienické zařízení bude tvořit typizovaný zateplený sanitární kontejner.

Stavba byla zahájena v říjnu a bude dokončena v prosinci letošního roku. Zhotovitelem stavby je firma Prostějovská stavební společnost PROSTAS, s.r.o.

Investiční akce je realizována za podpory Olomouckého kraje ve výši 405.500 korun. Celkové náklady stavby pak činí 1,3 milionu korun. (red)

Tip na výlet. Prostějovský rodák se stal součástí loštického betlému

foto Magistrát města Prostějova

Prostějovský básník Jiří Wolker se stal součástí známého betlému v Lošticích. K více než třem stovkám dřevěných figurek přibyl oficiálně ve středu 1. prosince 2021. Do Loštic se proto za Wolkerem vydaly podívat náměstkyně Milada Sokolová a ředitelka prostějovského muzea Veronika Hrbáčková.

Pohyblivý betlém najdete v Lošticích v Ateliéru řezbáře Jaroslava Beneše. V současné době ho tvoří více než 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i celé Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.

Prostějov pomáhá prodejcům ze zrušených trhů. Část už prodává na tržnici

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Radnice pracuje na pomoci prodejcům z vánočních trhů, které musely být zrušeny kvůli aktuálním vládním nařízením. Část živnostníků už dokonce dostala možnost prodávat na městské tržnici, v případě dalších samospráva zvažuje odkoupit část zboží a věnovat jej potřebným.

Prodejcům rukodělných výrobků město nabídlo šanci příležitost nabízet své zboží na zavedené městské tržnici.

První čtyři prodejci se na tržnici přesunuli již dnes, v příštích dnech se k nim mohou přidat další.

Umělecké sbírky města se opět rozrostou. I o historické fotografie

Foto Bob Pacholík

Rada města Prostějova schválila nákup uměleckých děl autorů Boba Pacholíka, Zdeňka Kazdy a Bohuše Čížka.

Komise pro nákup uměleckých děl pořízení trojice artefaktů za 33 500 korun doporučila. Městské sbírky se tak opět rozšíří – mimo jiné také o vzpomínku na exprezidenta Václava Havla.

Trhovci děkují za podporu. Pomůže jim i město

Foto ber

V důsledku vyhlášení nouzového stavu byly ze dne na den zrušeny i vánoční trhy. Zákaz se velmi citelně dotkl i trhovců, kteří měli své stánky na prostějovském hlavním náměstí. Škody jim alespoň částečně pomohla zmírnit solidarita.

Spousta práce, chystání, navážení, nemalé prostředky vložené do nákupu i personálu. A ze dne na den konec. „Připravovali jsme se několik týdnů, a také těšili na to, že se zase potkáme se spoustou stálých zákazníků. Musím poděkovat, a nejen jim, že v pátek přišli a v podstatě nás vykoupili," svěřil se PvNovinkám jeden z trhovců. Na svém ale rozhodně není, prodával totiž své potravinářské zboží s velkými slevami. 

Rozsvěcení stromu bez diváků, koledy se zpívat nebudou

Ilustrační foto ber

V souvislosti s koronavirovou situací se vedení města Prostějova rozhodlo zrušit slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Nebude se konat ani akce Česko zpívá koledy.

Vánoční trhy začínají na hlavním prostějovském náměstí už ve středu. Pokud jste se ale těšili na společné rozsvěcení vánočního stromu, kterého se měl zhostit zpěvák Václav Noid Bárta, máte smůlu. Stejně, jako jeho koncert, je zrušeno.

„Rozsvícení stromu proběhne koncem týdne, a to bez oznámení konkrétního času. Další omezení prozatím neplánujeme. Ostatní akce jsou drobné, ryze poslechové, pro navození atmosféry. Při dodržení opatření se mohou uskutečnit. Budeme ovšem sledovat situaci nadále,“ sdělila PvNovinkám náměstkyně Milada Sokolová. (ber)