Milada Sokolová

Do Týdne turistických center se zapojí i Prostějov

Foto plakát

Prostějovské turistické informační centrum se letos opět připojí k celostátní akci s názvem Týden turistických center.

„U nás v Prostějově přivítáme návštěvníky TICka ve středu 25. října. V 10:00 a ve 14:00 hodin pro ně budou připraveny komentované prohlídky prostějovské radnice, dále po celý den doprovodný program pro děti, ražení mincí, představení nejatraktivnějších turistických cílů a drobné dárečky. Před časem jsme umístili do interiéru turistického informačního centra koutek pro děti, kde si budou moci malovat, k dispozici budou mít omalovánky Kocoura Prostěje. Budeme moc rádi, když se za námi přijdou zájemci podívat,“ říká 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Podzimní SWAP je za dveřmi! Už v neděli

Foto plakát

Určitě jste si již všimli, že několikrát proběhla v sále kulturního klubu DUHA akce s názvem SWAP. Další se bud konat poslední zářiovou neděli.

„Jde o velmi zdařilý počin, při němž mohou zájemci získat zdarma nejrůznější věci. Opravdu cokoliv – oblečení, boty, bižuterii, knihy, rostliny a jiné. To vše mohou přinést a nabídnout někomu jinému, a naopak si odnést to, co se hodí zrovna jim,“ vysvětlila podstatu výměnného bazárku 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která městem pořádaný SWAP bazárek v Prostějově před časem rozjela.

Výsadkoví veteráni soutěžili ve střelbě v X. ročníku Memoriálu plk. Františka Mansfelda

ilustrační foto

Na vojenské střelnici Hamry byla 14. září v 9:00 zahájena prvním výstřelem Věry Mansfeldové střelecká soutěž ve střelbě z pistole Glock 17. Jubilejní X. ročník Memoriálu plukovníka Františka Mansfelda přijeli navštívit čelní představitelé ministerstva obrany a generálního štábu v čele s ministryní obrany Janou Černochovou.

Mezi hosty byla také první náměstkyně Milada Sokolová, čestný člen Klubu výsadkových veteránů, z. s. a exprimátor města Prostějova Miroslav Pišťák a velitelé prostějovských vojenských útvarů v čele s plukovníkem gšt. Ing. Tomášem Kramplou. Soutěž probíhala za účasti rodiny Mansfeldových – paní Věry Mansfeldové, syna Františka Mansfelda a dcery Pavly Mansfeldové.

OBRAZEM: Hody nabídly kulturu i trhy a přinesly rekordně navštívený program

Foto ber

S letošními Prostějovskými slavnostmi vyjadřují obyvatelé města velkou spokojenost. Chválí nejen rozmanitý kulturní program, ale i nabídku trhů, která byla velmi pestrá. Zřejmě rekordní byla návštěva na sobotním kulturním programu, která překonala počty návštěvníků z minulých let.

„Byla jsem velmi příjemně překvapená výběrem trhovců. Letos to byly opravdové hody stran nabídky," pochvalovala si Marcela Dostálová. Další návštěvníci ocenili program, zejména vystoupení dětských folklórních souborů. „Vracejí k nám tu pravou hanáčtinu, a to je moc dobře," dodal František Holý.

OBRAZEM: Hanáky pohostila radnice

Foto ber

Přinášíme z tradičního přijetí hodovníků na prostějovské radnici a také z průvodu Hanáků městem. 

Krojované hodovníky na radnici podle tradice přivítali primátor František Jura, první náměstkyně primátora Milada Sokolová a další členové vedení města. (red)

OBRAZEM: Nezvalova Manon zářila v Kolářových sadech

Foto ber, Zdeněk Vystavěl

Nezapomenutelný kulturní zážitek si odnesli diváci ze čtvrtečního představení Moravského divadla Olomouc. Nezvalovu Manon Lescaut herci uvedli pod širým nebem, na pódiu v Kolářových sadech.

Nezvalovy poetické verše, hudba olomouckého rodáka Karla Plíhala a naivní, jiskřivá a vrtkavá Manon v podání Kristíny Herz připravily četnému publiku nezapomenutelný zážitek. „Manon znám velmi dobře, řadu básní jsem si v duchu recitovala s herci. A nahlas i zpívala. Bylo to krásné, mám skvělý zážitek,“ sdělila PvNovinkám paní Eva.

Proměny budou jedním z hlavních lákadel sobotního hodového programu

Foto plakát Proměny

Vůbec poprvé ve své historii vystoupí Pěvecký sbor Proměny na tradičních prostějovských Hanáckých slavnostech. Svým zhruba hodinu a půl trvajícím koncertem rozezní hlavní scénu v sobotu 16. září od 19:00 hodin a představí to nejlepší z poprockového repertoáru. V podání sboru a jeho sólistů, ale i spolupracujících hostů, se tak mohou posluchači těšit na písně kapely Queen, ABBA, Ewy Farne, Miky, ale i písní z oblíbených muzikálů. Spolu se sborem a sólisty vystoupí rocková kapela a koncert povede sbormistryně Lenka Dohnalová.

Proměny sérií koncertů v letošní sezóně slaví už 10 let nejen na prostějovské hudební scéně. Pěvecký sbor pravidelně vystupuje na akcích města, ale na velké stage Hanáckých slavností se představí vůbec poprvé. „Nesmírně mě těší, že kultura v Prostějově zažívá v posledních letech velký rozvoj. Tradice sborového zpěvu, ale i místních kapel je obdivuhodná.

Noví talenti Olomouckého kraje ovládají hudbu, sport i astrofyziku

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj má nové talenty roku 2023. Ocenění si převzalo 75 žáků a studentů, kteří svojí prací vynikají na národní i mezinárodní úrovni. Předání cen se uskutečnilo v Regionálním centru Olomouc v úterý 12. září.

„Moc mě těší, kolik šikovných mladých lidí žije v Olomouckém kraji. Blahopřeji jim k ocenění a zároveň věřím, že jejich um a píle bude do budoucna přínosem pro celý náš region,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

OBRAZEM: Restaurant Day opět nabídl chutě a vůně

Foto ber

Zahrada prostějovského Národního domu v neděli opět patřila gurmánů. Ty na tradiční akci v rámci Restaurant Day přilákali organizátoři, Marky obchůdek Markéty Valentové a Okrašlovací spolek města Prostějova pod vedením Milady Sokolové.

Paella, bramboráky, cheese burgery, srnčí guláš, domácí buchty a zákusky, makronky, domácí pivo, limonády, sirupy. Jen malá část z nabídky, kterou amatérští kuchaři a cukráři tentokrát návštěvníkům nabídli. I tak se po většině pochutin záhy zaprášilo. Velká fronta stála u stánku paní Skládalové, která se na RD objevila po delší zdravotní odmlce. „Její koláče, štrůdly, prostě všechno je naprosto skvělé,“ chválily stálé zákaznice, které pekařku vřele vítaly. „To víte, nic není šizené, všechno z poctivých surovin,“ culila se potěšeně paní mistrová.

OBRAZEM: Kristina to rozjela na náměstí

Foto ber

Jablčko, Horehronie, Si pre mňa best, Navždy, Na bieleho koňa, to je jen několik z hitů, kterými v pátek v podvečer potěšila na prostějovském hlavním náměstí své příznivce slovenská zpěvačka Kristina. Do Prostějova ji pozvalo vedení města v rámci oslav 30 výročí vzniku České republiky. Na pódiu ji přivítali 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která je zodpovědná za oblast kultury.

Zcela zaplněné náměstí si užilo show temperamentní drobné žínky, která je oblíbená zejména mezi mladou a nejmladší generací. „Holky znají všechny písničky, však také celý koncert prozpívaly,“ smála se jedna z maminek.