Milada Sokolová

Na Den zeber odpad z přírody sebe

Ilustrační foto uklidmecesko.cz

Ptáte se, jak to spolu souvisí? Jednoduše, EKOkalendář.cz uvádí, že včerejšek - 31. leden byl Mezinárodním dnem zeber, a zároveň jsou nyní přesně 2 měsíce do hlavního termínu největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Její pořadatelé, kteří stojí i za vznikem EKOkalendáře tím upozorňují, že sehnout se pro odpadek může každý z nás prakticky kdykoliv. A jak nám prozradila první náměstkyně primátora Milada Sokolová, chystá se akce opět i v Prostějově.

Nicméně hlavní úklidový den letošního jubilejního 10. ročníku akce Ukliďme Česko připadá na sobotu 1. dubna. Organizátoři si mohou své úklidy registrovat na www.UklidmeCesko.cz, kde je nyní, 2 měsíce před hlavním termínem, nahlášeno bezmála 600 plánovaných akcí a denně přibývají desítky dalších. Jejich organizátoři si již nyní mohou vyplňovat požadavky na zaslání pytlů a rukavic pro své dobrovolníky.

Dámy, pozor! SWAP už v neděli!

Foto plakát

Letošní první SWAP se koná v neděli 29. ledna od 14:00 do 17:00 v sále kulturního klubu DUHA.

„Lidé si už jistě všimli, že jsme v sále kulturního klubu DUHA pořádali v loňském roce akci, při níž mohli zájemci získat zdarma nejrůznější věci. Opravdu cokoliv – oblečení, boty, bižuterii, knihy, rostliny... a jiné. To vše mohli přinést a nabídnout někomu jinému, a naopak si odnést to, co se hodí zrovna jim,“ vysvětlila podstatu výměnného bazárku 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

SWAP se uskuteční opět za podpory Statutárního města Prostějova a Zdravého města Prostějova.

Nominujte osobnosti na Ceny města Prostějova!

ilustrační foto

Do konce února 2023 mohou občané, organizace nebo spolky nominovat na toto ocenění jakoukoli významnou osobnost nebo kolektiv, jejichž práce znamená přínos pro město Prostějov.

„Osobnosti a kolektivy, které výrazně napomohly ke zvýšení prestiže města v jakékoli oblasti své činnosti, si zaslouží naše uznání. Oceňované obory činnosti nijak nevymezujeme, abychom tím nezúžili výběr nominovaných. Cena města Prostějova byla poprvé udělena za rok 2005. Za tu dobu byla udělena mnoha osobnostem, jejichž práce je velmi rozmanitá. Od šíření demokracie, přes celoživotní práci v divadelnictví až třeba po činnost literární, hudební či sportovní,“ uvedl primátor města František Jura.

Sběrné dvory budou přijímat staré pneumatiky

ilustrační foto

Problém se starými pneumatikami vyřešilo město Prostějov. Obyvatelé města je budou moci odkládat na sběrných dvorech v Průmyslové a Anenské ulici.

„Lidem odpadnou problémy s likvidací, vše zajistí společnost Green Logistics,“ uvedla na tiskové konferenci náměstkyně primátora Milada Sokolová. Podle jejích slov město vyčlenilo na dvorech pro tento účel devět metrů čtverečných plochy. (ber)

Řezník Krkovička, polévka za kačku a maškary. Bude Masopust!

Foto Magistrát města Prostějova

Uskuteční se na prostějovském hlavním náměstí v sobotu 18. února 2023.

„Tak, jak je zvykem, začne masopustní veselí průvodem kolem rynku, a to v 10 hodin dopoledne, chybět nebude tradiční masopustní kejklování, herci, komedianti, pohádky a samozřejmě spousta dobrot včetně polévky za kačku,“ avizuje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že letošní masopustní program bude končit v 16 hodin. (red)

Severní obchvat slouží již přes rok, výkupy byly dokončeny nedávno

ilustrační foto

Už v listopadu roku 2021 byla do plného provozu otevřena dokončená stavba Severního obchvatu. Práce na této stavbě tím ale neskončily.

„Mimo jiné bylo třeba ještě dokončit výkupy dotčených pozemků od vlastníků, s nimiž byly uzavřeny budoucí kupní smlouvy, které umožnily tuto stavbu povolit a realizovat. Výkupy bylo třeba s ohledem na smluvní ujednání sjednat do jednoho roku od dokončení stavby,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Hanácke curling zaplnil kluziště na městě. Vyhráli Modří ptáci

Foto Petra Kupková

V předposlední den roku uspořádalo Sportcentrum DDM další vydání už tradičního turnaje Hanácke curling.

Na kluziště na náměstí TGM přilákal curling rekordní počet 24 mužstev. Pod vedením hlavního rozhodčího Karla Ondrůje a za moderování ředitele Sportcentra Jana Zatloukala byly k vidění napínavé zápasy.

První místo až v prodloužení finálového zápasu vybojovali Modří ptáci kapitána Tomáše Lázna, za které nastoupila i náměstkyně primátora Milada Sokolová. Druhé místo po tuhém boji obsadil Tým mužů. Bronz brali Fling Stones, kteří přehráli v souboji o třetí místo Něhňata na pláži. Mezi účastníky nechyběl ani tým primátora Františka Jury Ledoborci. (red). 

V Kolářových sadech dnes startují běžci

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes dopoledne se v Kolářových sadech běží už tradiční Prostějovský Silvestrovský běh.

První kategorie startují v 10 hodin. Rozpis dalších startů naleznete na stránce běhu: http://ob.skprostejov.cz/silvestr.html Přihlášky k běhu se přijímají na místě od 9.30. Start je u dětského hřiště u Jungmannovy ulice.

Prostějovský Silvestrovský běh, nad nímž letos převzala záštitu 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, je tradiční závod v parkovém krosu v Kolářových sadech. Pořadatelem je OOS SK Prostějov. Všechny sportovce i přátele sportu srdečně zvou orientační běžci. Přijďte se rozloučit aktivním sportem s končícím rokem!

Mezi nejoblíbenější jména patřily v roce 2022 Jakub a Eliška

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

V roce 2022 přivítal Prostějov 363 nových občánků. „Dívek bylo 185, chlapců 178 a třikrát jsme dokonce oficiálně mezi prostějovskými občany přivítali dvojčata,“ uvedla pro PV Novinky 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má slavnostní vítání malých Prostějovanek a Prostějovanů na radnici na starosti.

Mezi dívkami vládne, i když o fous, Eliška (11x), následují Viktorie (10x), Julie (8x), Ema (7x), Adéla, Natálie, Stella (6x) a Laura, Sofie, Valerie (5x).

U chlapců zvítězil Jakub (12x), po něm pak Jiří, Tobiáš (8x), Šimon, Patrik (7x), Matyáš (6x) a Lukáš, Samuel (5x).

V roce 2021 bylo přivítáno 395 dětí, 2020 to bylo 390 dětí, 2019 pak 419 dětí a v roce 2018 bylo přivítáno 387 dětí. (red)

Zimní sezóna v Olomouckém kraji láká na svařák i skibusy. Jeseníky slibují anděly

ilustrační foto

Návštěvníci Jeseníků mohou už teď počítat s připravenými běžeckými tratěmi a slibně započatou sezónou pro lyžaře. Ti, kteří neholdují zimním sportům, ocení rozšířenou nabídku muzeí i termálních lázní v Olomouckém kraji. Tradiční vánoční trhy v regionu, zejména pak na střední Moravě, se těší popularitě nejen u místních, ale také u zahraničních návštěvníků.

 „Příznivci sjezdového lyžování nebudou zklamaní. Některé sjezdovky už mají otevřeno, další se intenzivně připravují k brzkému zahájení sezóny. Zhruba 430 kilometrů tras zase čeká na milovníky běžkování,“ pozval do hor Tomáš Rak, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.