Milada Sokolová

Vyrazte do Jeseníků, kolo Vám sveze cyklobus, zve Milada Sokolová

Foto plakát

Po nezbytné zimní přestávce se do Jeseníků opět vrací linky cyklobusů. Zájemce o návštěvu nejvyšších moravských hor dovezou z Přerova přes Olomouc až na Ovčárnu a do Jeseníku. Spoje jezdí o víkendech a státních svátcích a přepraví až dvacet kol. Pro velký zájem vypravil kraj letošní cyklobusy o měsíc a půl dříve než loni. Do hor budou zajíždět až do babího léta, přesněji do 29. září.

„Cyklobusy mají v Jeseníkách dlouhou tradici a jejich obliba dál roste. Nabízí totiž cyklistům pohodlnou dopravu do atraktivních částí hor, které pak mohou sami prozkoumat na kole. Jsem velmi ráda, že od loňského roku můžeme zájemcům nabídnout přepravu kol komfortnějším způsobem díky unikátnímu cyklopřívěsu, který je velmi jednoduchý na manipulaci a umožňuje bezpečnou přepravu i pro elektrokola bez rizika odření a jiného poškození,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Letní scéna na nádvoří zámku startuje!

Foto plakát

Už v sobotu 1. června zahájí provoz letní scéna na nádvoří prostějovského zámku, a to osmým ročníkem šachového turnaje Chess Prostějov Open.

„Hned o týden později to bude o víkendu 7. až 8. června multižánrový festiválek DRUŽ FEST. Pak nás čekají 6. narozeniny Velkorakovského minipivovaru, vystoupení studentské skupiny CRIMP, Podvečer s lidovou písní nebo Evergreeny na zámku. Připraven je pestrý program tak, aby si každý mohl vybrat podle vlastního vkusu. Ovšem ráda bych upozornila, že už dnes - 25. května – se můžeme potkat na nádvoří zámku, a to při sledování hokejového semifinále. Od 14:20 budeme fandit našemu národnímu týmu. Tak přijďte, připraveno bude i občerstvení!“ zve 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Na hokej můžete do zámku i v sobotu!

Foto ber

Souboj Čechů s USA o postup do semifinále mistrovství světa ve čtvrtek fandové sledovali i na letní scéně prostějovského zámku na obří LED obrazovce. Nádvoří nabízí na 150 míst k sezení i v sobotu!

Semifinále s českou účastí bude na zámku k vidění v sobotu 25. května od 14.20 hodin. „Doufám, že se tu sejdeme i v neděli u finále,“ přidala pozvání 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. V sobotu na přenos semifinále bude opět k dispozici občerstvení, pivo i nealko. (ber)

Sochy z letošního dřevosochání poputují do Mládkových sadů

Foto Magistrát města Prostějova

V rámci letošního „wolkerovského roku“ se na programu Prostějovského léta objeví také obnovené prostějovské „dřevosochání“. Dříve tradiční akce, kdy umělci přímo v Prostějově a před zraky veřejnosti několik dní vytváří sochy a takto vzniklá umělecká díla pak jsou umístěna na veřejná prostranství v rámci města, se letos vrátí díky iniciativě náměstkyně primátora Milady Sokolové.   

Dřevosochání proběhne konkrétně od 17. do 20. července 2024 ve Smetanových sadech. Tématem je, jak jinak, než Jiří Wolker, přesněji jeho básně.

„Před časem jsme řezbářům předložili výběr Wolkerových básní, které by mohly být inspirací pro jejich sochy. Ve středu 22. května jsme se s těmito třemi řezbáři setkali v Mládkových sadech, aby nám představili návrhy svých děl a dále proto, abychom vybrali nejvhodnější umístění jejich soch. Nyní vybraná místa zkonzultujeme s autorem parku. Věříme, že jak samotné dřevosochání ve Smetanových sadech, tak i výsledné umístění vzniklých děl se bude lidem líbit a udělá jim radost,“ říká 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Restaurant Day nabídne dobroty i oběd. Už v neděli!

Foto archiv PVNovinky

Oblíbený Restaurant Day našel své příznivce i v našem městě. Jste-li labužníky a gurmány, vězte, že májový restaurant je na dohled. Uskuteční se v neděli 26. května od 11 do 13 hodin na zahrádce Národního domu Prostějov.

„Těšit se můžeme nejen na tradiční pokrmy, jako jsou baskické speciality, domácí buchty a zákusky, miniburgery či domácí guláš s bramboráky, ale i na novinky jako například tradiční linecké pečivo, francouzské deserty nebo domácí karbanátky. Nevařte a přijďte si pochutnat na zahrádku Národního domu! Těšíme se na vás," zve jedna z organizátorek, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová. 

Akci, kterou zaštítilo Zdravé město Prostějov, pořádá Okrašlovací spolek Prostějov a Marky anglický bazárek. (ber)

Radní odklepli dotace do oblasti kultury. Peníze dostane Pronitka i Post Bellum

ilustrační foto Pronitka

Rada města se zabývala na své schůzi dotacemi do oblasti kultury.

„Odsouhlasili jsme dvě dotace na celoroční činnost, a to 50 tisíc korun Tělocvičné jednotě Sokol I na činnost loutkářského oboru Pronitka a stejnou částku pěveckému souboru Proměny, taktéž na celoroční činnost. Dále jsme projednali dotace na šestici jednorázových akcí,“ říká 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že jde o tyto subjekty:

25.000 Kč Vlastimile Prostějov, z. s., na přehlídku ženských pěveckých sborů Ženská srdce

30.000 Kč Martině Kvíčalové, na podporu hudební tvorby dcery Viktorie Martincové (studiové nahrávání a vydání CD s vlastní tvorbou, produkce)

Senioři opět mohou na výlety po celém kraji. Odstartovalo seniorské cestování

Foto Olomoucký kraj

Za krásami a poznáním regionu začnou jezdit senioři z celého kraje. Od začátku týdne si mohou kupovat jednotlivé výlety, které budou probíhat až do konce srpna. Výlet vyjde účastníka díky krajskému příspěvku pouze na dvě stě korun. První výlet bude už tento pátek 24. května, a to na trase Kouty nad Desnou, PVE Dlouhé Stráně – Zábřeh ViaDelicia a s odjezdem z Olomouce (Hotel Clarion v 6:30 hodin). Seniorům přijde k Hotelu Clarion symbolicky zamávat uvolněná členka zastupitelstva pro oblast cestovního ruchu Milada Sokolová.

Výlety lze zakoupit prostřednictvím webu seniorskecestovani.cz. Zájemci si tam zájezdy objednají podobně, jako když nakupují přes e-shop. Nakupovat však mohou také osobně, a to v Regionálním informačním centru Olomouc ve Smetanových sadech mezi pavilonem A a pavilonem E. Jednotlivé výlety jsou rozděleny do třech skupin dle fyzické náročnosti.

Aktivní senior nabídl zábavu i poučení. Náměstkyně prohrála v lukostřelbě

Foto ber

V úterý 21. května v Kolářových sadech dříve narození spoluobčané mohli opět zasoutěžit při tradiční akci s názvem Aktivní senior. Pětadvacet soutěžních družstev čekalo šestnáct stanovišť, na kterých soutěžící plnili úkoly z rezortu například Městské policie, DDM Sportcentra, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, knihovny a Irisu.  Soutěžící přišel pozdravit primátor František Jura, 1. náměstkyně Milada Sokolová, náměstkyně Marcela Župková a náměstkové Miloš Sklenka a Jiří Pospíšil.

„Na stanovištích se prověřovaly znalosti z různých oborů – šlo například o základy první pomoci, dopravní předpisy, poznávání přírodnin, památky našeho města, trénink paměti, střelba na laserové střelnici, požární ochrana, jemná motorika, logické myšlení, hry na zapamatování a nechyběly ani sportovní disciplíny a prevence nástrah v kyberprostoru,“ uvedla náměstkyně Marcela Župková.

Nedělní náměstí dýchalo elegantní historií

Foto ber

V pořadí XXVI. setkání auto a moto veteránů uspořádali v neděli na prostějovském hlavním náměstí členové Hanáckého auto moto veterán klubu v AČR Prostějov ve spolupráci se Statutárním městem Prostějov. Na návštěvníky čekala nejen zajímavá podívaná, ale také vyhlášení nejstaršího auta a motocyklu, soutěž elegance a jízda veteránů městskými ulicemi.

A bylo se nač dívat. Představili se zástupci historické hasičské a zdravotní techniky, ameriky, aerovky, pragovky, tatrovky, škodovky a vozy renomovaných světových značek.

S nejstarším motocyklem značky A.J.S z roku 1926 přijel Jakub Kulatý, v kategorii aut pak byl nejstarší Buick Michala Dostála z roku 1929.

Zámek v Čechách pod Kosířem obsadili o víkendu kováři a nožíři

Foto ber

Zámek v Čechách pod Kosířem patřil o víkendu již 6. ročníku mezinárodního setkání kovářů Olomoucký fortel. Jeho součástí byla i prodejní nožířská výstava. Na otevřené ploše před oranžérií se rozzářily ohně výhní a kováři ze spolku KOK a jejich přátelé z Čech, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie pracovali na společném díle, plastice páva.

Po celou dobu návštěvníci měli možnost nejen sledovat kováře při výrobě společného díla, ale i výrobu menších kovaných autorských děl na dané téma "TROPY", které byly vytvořeny v kratším časovém úseku, aby každý získal představu, kolik času, úsilí a fortelu musí mít kovář na takovou práci. Vykovaná autorské díla na téma "TROPY" byly v neděli formou aukce nabídnuty návštěvníkům k prodeji. Veškerý výtěžek z aukce bude věnován talentovanému kováři Danielu Černému (47let), který v září 2023 po nešťastném úrazu bohužel zcela ochrnul,“ uvedl předseda spolku Stanislav Přikryl.