Hloučela

Herní prvky, hbitostní dráha, bludiště. Stezka zdraví na Hloučele povede z Vrahovic až k Maříkům

ilustrační foto ber

Odbor rozvoje a investic zajistil v minulém roce zpracování studie Stezky zdraví v biokoridoru Hloučela a v letošním roce její úpravu dle doporučení správce vodního toku Povodí Moravy s.p.

„Jde o ucelený rozvojový dokument, který bude podkladem pro realizaci dílčích investičních akcí, které zde budou probíhat v několika etapách. Věříme, že tento další krok v rozvoji biokoridoru bude veřejnost vnímat pozitivně,“ doufá primátor František Jura.

Řešené území zahrnuje oblast od lesoparku ve Vrahovicích až k odbočce u občerstvení U Maříků směrem na Mostkovice. Cílem studie bylo navrhnout možnosti aktivního trávení volného času pro různé věkové kategorie v atraktivním prostředí podél říčky Hloučely.

Starý Prostějov. Sjíždění Hloučely

Foto archiv ber

Dnes nahlédneme do roku 1978, kdy se za velké účasti diváků konal sjezd Hloučely. Naposledy Hloučelu vodáci sjížděli zřejmě v roce 2008.

O deset let později, v červnu 2018 se o obnovu tradice snažil Okrašlovací spolek Prostějov. "Zdálo se mi jako dobrý nápad tuhle tradici obnovit, a tak jsem oslovila Povodí Moravy, zda by bylo možné zvýšit průtok z přehrady. Pan ředitel souhlasil," uvedla tehdy nynější náměstkyně a předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov   Milada Sokolová.

Termín 16. června ale Povodí z důvodu nedostatku vody zrušilo a akce byla přesunuta na září téhož roku. Ani tento termín ale nakonec neuspěl. Tak uvidíme, jestli se ještě někdy sjezdu naší „řeky“ dočkáme. (ber)

Hloučela žadoní o úklid

Foto čtenář

Ještěže se již blíží sobota. V rámci té nacházející se totiž v Prostějově uskuteční akce Ukliďme Svět, Ukliďme Česko.

Dobrovolníci se vydají mimo jiné do biokoridoru Hloučela, aby jej vyčistili od nejrůznějšího odpadu. "Dorazí snad i k pivovarskému rybníčku ve Vrahovicích. Něco málo jsem posbíral, ale druhý den byla situace skoro stejná," zaslal PvNovinkám fotografie čtenář Honza. 

A jedna rada pro místní. Pokud v parčíku vidíte a slyšíte někoho "tábořit", zavolejte Městskou policii Prostějov. Jak je totiž z fotek zřejmé, přesunuly se sem nejrůznější párty z dosud uzavřených pohostinství. (ber)

Vydejte se podél Hloučely k soutoku s Romží, zve Iris

Foto ber

Ochránci přírody připravili další zábavné putování. Samoobslužná trasa pro seniory a další dospělé zájemce vede podél říčky Hloučely pokračuje dál. Projít ji můžete do 13. dubna.

Tentokrát povede od vrahovického rybníčku až do Vrahovic k soutoku Hloučely s Romží. Od soutoku je možnost vrátit se zpátky, anebo navštívit arboretum ve Vrahovicích a potom se vrátit autobusem MHD. Délka trasy asi 2 km. Trasa je označena fáborky a doplněna informacemi a hravými úkoly. (red)

Pojďme a „Ukliďme svět, Ukliďme Česko!“

Ilustrační foto ber

Ukliďme Česko i Ukliďme svět jsou dobrovolnické úklidové akce, které probíhají na území celé České republiky. Jejich cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Letošní úklidové akce se bude účastnit Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova a ČSOP Iris.

„Velmi bych se chtěla v současné době obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má oblast životního prostředí ve své pracovní náplni a doplňuje:

Suchou nohou neprojdete. Lávky u Hloučely jsou pod vodou

Foto čtenář

Podchod je zase plný vody. Projít tam může jen ten, kdo má holínky. To byla informace, kterou zaslal do redakce PvNovinek společně s fotografií podchodu u říčky Hloučely v Olomoucké ulici v Prostějově jeden z čtenářů. O reakci jsme požádali náměstka primátora Jiřího Rozehnala.

„Předem chci říct, že nejde o cyklostezku ani chodník, ale manipulační lávku. Stejně, jako ta v Kostelecké ulici, má za úkol usnadnit přechod přes frekventovanou ulici. Protože jsme nemohli "zvednout "mosty a museli jsme se řídit stavebním zákonem, lávky mají standardní výšku vzhledem ke dnu řeky.  V době oblevy, což je teď, a upouštění vody z přehrady, jsou tudíž pod vodou," vysvětlil Rozehnal.

Kam s ním? Do Hloučely!

Foto ber

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar. Vánoční stromky místo ke kontejnerům odhazujeme v lesoparku, nebo házíme rovnou do Hloučely.

Za cestu od garáží na Močidýlkách po most v Olomoucké ulici jsem napočítala osm vánočních stromků. Zapíchuté v listí, odložené ve skruži, pohozené v křoví... Čtyři z nich byly rovnou v korytě. 

Nemyslím si, že je to "dílo" lidí bez domova. Přikláním se k majitelům garáží. Jak jednoduché vytáhnout doslouživšího posla vánoc z auta, mrsknout ho do křoví, zaparkovat plechovku a odkráčet k domovu. Co na tom, že z něj vlají stříbrné vlasy, je plný háčků a fakt se sám za dva týdny nerozloží. 

Talovíny rozsvítily Hloučelu

Foto ber

I když do začátku atronomického jara zbývá měsíc, na březích Hloučely to tak nevypadá.

Už z dálky na nich totiž svítí zářivou žlutí malé talovíny, které využily oblevy a vydaly se vstříc zubatému sluníčku. 

Vždycky mě překvapí, že pravidelně rozkvetou mnohem dřív, než tradiční poslové jara, za které pokládáme sněženky a bledule. (ber)

 

OBRAZEM: Na Hloučelu chodíme. Dělat nepořádek

Foto ber

Nouzový stav, spojený s covidovou nákazou, uzavřel obchody, služby i sportoviště. A tak se vydáváme do přírody.

Ta z našich návštěv ale není nadšená. Necháváme za sebou mnoho stop v podobě nejrůznějšího nepořádku. Tak, jako v okolí Hloučely.  A nenechte se mýlit, viníky nejsou bezdomovci. Ti by se totiž určitě netahali s nákladem rumiska ze stavby, rozbitými kachličkami a podobně… (ber)

Prostějov se opět zapojí do ankety Alej roku 2020. S lipovou alejí na břehu Hloučely

Fotografie Zbyněk Honest Honest

Budoucí Alej roku 2020 už možná mezi nominovanými je, možná ale ještě na svoji nominaci čeká. Právě teď mají lidé možnost nominovat alej do jubilejního desátého ročníku ankety. Čas je ještě do 27. října do 12 hodin, následně bude probíhat hlasování.

"Organizátor soutěže hledá Alej roku, ale vyhlašuje také regionální vítězky. O vítězích rozhodne veřejnost během dvouměsíčního hlasování. Mezitím patroni ankety vyberou tři nejlepší fotografie. Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Lidé objevují nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňují na ta, kterým hrozí zánik, a představují mladé aleje, které společně vysázeli.