Hloučela

Prostějov se opět zapojí do ankety Alej roku 2020. S lipovou alejí na břehu Hloučely

Fotografie Zbyněk Honest Honest

Budoucí Alej roku 2020 už možná mezi nominovanými je, možná ale ještě na svoji nominaci čeká. Právě teď mají lidé možnost nominovat alej do jubilejního desátého ročníku ankety. Čas je ještě do 27. října do 12 hodin, následně bude probíhat hlasování.

"Organizátor soutěže hledá Alej roku, ale vyhlašuje také regionální vítězky. O vítězích rozhodne veřejnost během dvouměsíčního hlasování. Mezitím patroni ankety vyberou tři nejlepší fotografie. Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Lidé objevují nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňují na ta, kterým hrozí zánik, a představují mladé aleje, které společně vysázeli.

OBRAZEM: Hloučele jen taktak stačí koryto

foto red

Několikadenní silné deště se projevily i v obvykle mírné říčce Hloučele.

Například podchod pod Olomouckou ulicí je zatopen a vstup do něj zatarasen páskami městské policie. Silný tok je vidět na všech místech, kde Hloučela protéká Prostějovem.

V sobotu se dobrovolníci vydali uklidit Hloučelu

Foto Radek Kadlčík, PM

Úklidu Česka, v našem případě lesoparku Hloučela, se za město Prostějov zúčastnil primátor František Jura. Organizace se ujala náměstkyně Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova.  

Největšími kusy odhozenými u Hloučely byly například lednice, dvě televize, židle, matrace, větrák nebo dřevěné palety. “Jsme rádi, že se nám opět podařilo aspoň kousek Hloučely uklidit a ulevit přírodě,“ přidala poděkování všem dobrovolníkům Sokolová. (red)

 

Prostějov bude mít zookoutek. Na Hloučele

ilustrační foto pvnovinky.cz

S biokoridorem Hloučela má vedení Prostějova velké plány. Mimo míst pro odpočinek návštěvníků uvažuje o výstavbě naučné stezky, dětských hřišť, a dokonce i zookoutku.

„Zadali jsme studii s tím, jak po dobu deseti let s Hloučelou nakládat. Biokoridor pochopitelně stárne, některé dřeviny musíme kácet, další dosazovat. Zaměřili jsme se i na rodiny s dětmi. Na čtyřech místech, od Vrahovic po Tichou, by měla vzniknout stanoviště, kde najdou vyžití nejen děti různého věku ale i rodiče,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

V biokoridoru Hloučela bude stezka zdraví. Nabídne pexeso a možná i zookoutek

Ilustrační foto ber

Vedení města plánuje další rozvoj biokoridoru Hloučela. Už při nedávném spuštění provozu discgolfového hřiště byla veřejnost informována, že biokoridor Hloučela čekají další investiční akce. Jednou z nich bude nová Stezka zdraví.

V biokoridoru Hloučela (od hranic s Mostkovicemi až po ulici Vrahovickou) budou vytipována zhruba čtyři stanoviště pro umístění prvků pro aktivní pohyb všech generací a dále poznávacích prvků po celé délce nové stezky (převážně pro děti, např. vertikální otáčecí dřevěné pexeso, dřevěný xylofon atd.) včetně návrhu na situování zookoutku.

Hloučela - vzácný kus přírody. Pomůžeme ji společně uklidit?!

ilustrační foto

Město Prostějov zadalo v loňském roce odborné firmě zpracování inventarizace zeleně v biokoridoru Hloučela a zpracování návrhu na hospodaření v této části Prostějova na dalších 10 let.

„Hloučela je velmi významnou přírodní lokalitou ve městě a chceme, aby takovou i zůstala. Nechali jsme proto zpracovat projekt, který mapuje současný stav stromů podél toku. Chtěli bychom, aby park zůstal stále zeleným a atraktivním místem pro návštěvníky. Zároveň bychom lesopark chtěli postupně doplnit o nejrůznější herní prvky, které by rozvíjely jak fyzické schopnosti zejména dětí, tak jejich znalosti o přírodě,“ říká primátor František Jura.

Rybařil „načerno“. V Hloučele

Ilustrační foto InRybar.cz

Minulou neděli v podvečer přijali prostějovští strážníci prostřednictvím tísňové linky 156 oznámení o mladíkovi, který načerno chytá ryby v lesoparku Hloučela. Na místo vyslaná hlídka nahlášenou událost potvrdila.

V dotyčné osobě strážníci zjistili sedmnáctiletého hocha. "Ten nevlastnil rybářský lístek a o tom, že se bez povolení, ryby chytat nesmí, nevěděl. O protiprávním jednání byl hlídkou poučen. Tím, že chytal ryby bez patřičného povolení, je mladík podezřelý z přestupku, dle zákona o rybářství," informoval strážník Petr Zapletal. Celá záležitost byla postoupena příslušnému správnímu orgánu k projednání. (red)

Konflikt pejskařů skončí pokutou

Foto ber

Co vše se může stát, při procházce se svým čtyřnohým kamarádem se v pondělí 4. května přesvědčil osmačtyřicetiletý muž s manželkou. V podvečerních hodinách venčili na vodítcích své psy nedaleko lesoparku Hloučela. Když viděli přibíhajícího psa na volno a majitel stál poblíž, upozornili jej, aby si svého psa zavolal a připnul na vodítko. Na to reagoval jednatřicetiletý muž slovním vyhrožováním a také došlo z jeho strany k fyzickému útoku. 

Udeřil staršího muže rukou do oblasti krku. Následně z místa odešel i se svým kamarádem. "Manželská dvojice sledovala, kterým směrem se vydali a vše popsali přivolaným strážníkům. Ti dotyčné i s oznamovatelem zastihli v nedalekém občerstvení. K celé situaci uvedli, že měli své psy na volno, ale že nejsou agresivní a nikomu by neublížili. Dále si nejsou vědomi žádného úderu rukou do krku, pouze mělo dojít k odstrčení břichem," uvedl strážník Petr Zapletal. Hlídka dále zjistila jak u jednatřicetiletého, tak i u jeho dvaatřicetiletého známého porušení vládního nařízení.

Hloučely si nevážíme, říká čtenářka Veronika

Foto čtenářka Veronika

Do redakce pvNovinek dorazil e-mail čtenářky Veroniky. Mimo komentáře obsahoval i fotografie z biokoridoru Hloučela. "Byla bych ráda, pokud by byl článek uveřejněn. Neustále se mluví o solidaritě a pomoci, ale tohle, co lidé dělají, je opravdu odporné," připsala Veronika. S jejím názorem se ztotožňujeme. 

"Byla jsem se  proběhnout na Hloučele a chtěla jsem se nadýchat čerstvého vzduchu a pokochat se probouzející přírodou. Vzduch byl fajn, ale ta příroda... Začala se uvolňovat opatření, ale bohužel i před tím se začal na Hloučele hromadit bordel, a to doslova. Hospůdky podél biokoridoru mají již otevřeno, to je fajn, ale bohužel jejich návštěvníci navzdory odpadkovým košům házejí vše kolem. Kelímky hlavně od piva, ubrousky a jiné obaly jsou rozházené od Cavala až do konce stezky k silnici, neuvěřitelné dva kilometry odpadků a nepořádku.

Údržba stromů v lesoparku Hloučela si vyžádá statisíce korun

ilustrační foto ber

V dubnu 2019 byla dohodou ukončena Smlouva o nájmu mezi městem Prostějovem a společností Lesy města Prostějova, s.r.o., jejímž předmětem byla údržba cca 2/3 rozlohy lesoparku Hloučela. Údržba této podstatné a využívané části lesoparku Hloučela byla následně svěřena společnosti FCC Prostějov, s.r.o. Roční náklady na běžnou údržbu zeleně v těchto převzatých částech lesoparku Hloučela byly vyčísleny na 600 tisíc korun (bez DPH).

V průběhu loňského roku zde probíhalo především kácení a ošetřování nebezpečných stromů, které představovaly riziko pro návštěvníky lesoparku. „Zjistili jsme, že v těchto částech lesoparku se nachází zhruba 340 kusů suchých stromů, které je nutné pokácet. Od ledna 2020 proto probíhá intenzivní kácení, což vzhledem ke svému velkému rozsahu vyčerpá všechny finanční prostředky rozpočtované na údržbu lesoparku Hloučela na celý rok 2020,“ uvedl první náměstek primátora Jiří Pospíšil, do jehož gesce údržba majetku města spadá.