vítr

Jak ochránit sebe i svůj majetek při vichru radí hasiči

Foto plakát

Zimní i jarní měsíce jsou často spojené s velmi větrným počasím. Nárazy větru mohou způsobit velké škody na majetku i na zdraví, jako například na konci ledna, kdy hasiči při vichřici vyjížděli po celém Olomouckém kraji.

„Spolu s jednotkami dobrovolných hasičů jsme odstraňovali následky silného větru celý den i noc. Pokud vítr napáchá na vašem majetku velké škody, důležité je vše důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

 

Silný vítr dělal těžkou hlavu hasičům v celém kraji

Foto HZS Olomouckého kraje

Od rána do devíti hodin vyjeli v pondělí hasiči v Olomouckém kraji ke 30 zásahům. Odstraňovali hlavně následky silného větru.

„Jedná se hlavně o popadané stromy na komunikacích. U Vysokých Žibřidovic vlak najel do stromu. Cestovali v něm dva lidé, nikdo se nezranil. Strom jsme pořezali, odstranili z profilu trati a vlak pokračoval dál,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. (ber)

Město zavřelo parky a lesopark Hloučela. Kvůli větru

Fot ber

Vzhledem k vydané výstražné informaci ČHMÚ na velmi silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti až 65 km/h, žádá město Prostějov občany, aby nevstupovali do městských parků a do lesoparku Hloučela.

Odbor správy a údržby majetku města informuje občany, že kvůli silnému větru a předpovědi ČHMÚ je uzavřen lesopark Hloučela včetně cyklostezky v úsecích ul. Tichá – Kostelecká, Kostelecká – Pod Kosířem, Pod Kosířem – Olomoucká, Olomoucká – Vrahovická, a také parky Smetanovy sady, Kolářovy sady a Spitznerovy sady. V důsledku silného větru lze očekávat možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách, vzniká nebezpečí úrazu uvolněnými předměty, zlomenými větvemi a možné komplikace v dopravě.

Vítr trápil Olomoucký kraj. U Malen narazilo auto do stromu

Foto HZS Olomouckého kraje

65 událostí spojených se silným větrem, několik výjezdů i díky vydatným srážkám – popadané stromy, uvolněné plechy, krytina čerpání vody či odstraňování naplavenin, ale i nehody vozidel a vlaku po nárazech do stromu. To vše řešili během pátku hasiči v Olomouckém kraji.

„Drtivou většinou našich výjezdů je odstraňování popadaných stromů či větších větví na komunikace, veřejná prostranství nebo nebezpečí pádu na objekty. Výběrem zajímavostí k místům v Olomouckém kraji uvádíme následující události,“ zveřejnili hasiči na svém FB.

Kostelec na Hané – zajištění uvolněných plechů na hale,

Prostějov – odstranění části krytiny přístřešku,

Šubířov – ulétající skleník,

čerpání vody Olšovec,

Klokočí – ucpaný propustek, čištění,

Uničov pročištění stavidel,

Lipník nad Bečvou – čištění koryta řeky,

Silný vítr uzavřel městské parky!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Vzhledem k vydané výstražné informaci ČHMÚ na velmi silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti 65–90 km/h žádá Magistrát města Prostějova občany města, aby nevstupovali do městských parků a do lesoparku Hloučela. Současně požádal městskou policii o uzavření Kolářových a Smetanových sadů.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.

Náročná sobota pro profesionální i dobrovolné hasiče. Vichřice lámala stromy

Foto HZS Olomouckého kraje

Velice náročnou sobotu prožili včera v terénu profesionální a dobrovolní hasiči v Olomouckém kraji, a to především na Šumpersku a Jesenicku. Celkově od 3. hodiny ráno do 15. hodiny odpoledne, kdy se situace postupně uklidnila, zaznamenali v souvislosti se silným větrem na krajském operačním a informačním středisku více než 165 událostí.

„Převážně jsme zasahovali u popadaných stromů na komunikacích či v profilu železniční tratě. Také jsme je odstraňovali ze střech rodinných domů či drátů elektrického vedení, kde jsme spolupracovali s pohotovostními službami energetiků. Zajišťovali jsme také utržené části střech. Řešili jsme rovněž dopravní nehody a neprůjezdnou silnici mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi, kde PČR komunikaci kvůli závějím uzavřela.

Hasičům dal vítr zabrat. Zasahovali v celém kraji

Foto HZS Olomouckého kraje

Celkem 120 událostí v celém kraji řešily během čtvrtečního dne jednotky HZS a JSDHO. Hasiči káceli i smrk, který ohrožoval školu v Kralicích na Hané.

Kvůli nahnutému stromu museli opustit prostory budovy učitelé a žáci. „Školu během vyučování opustilo osm desítek dětí a deset dospělých. Aktuální nebezpečí nikomu nehrozí, protože strom byl pokácen a odstraňuje se,“ uvedl mluvčí hasičů Radek Buryánek.

Situace je podle jeho slov pod kontrolou a hasičské jednotky řeší okamžitě veškeré ohlášené události „Odstraňujeme spadlé stromy, uvolněné plechy ze střech, káceli jsme smrk, který poškodil bytový dům,“ vypočítal Buryánek. (ber)

Ve čtvrtek prosvištěl Prostějovem silný nárazový vítr. Napáchal škody

foto Magistrát města Prostějova

Doporučení ČHMU, že může dojít k poškození budov, vyvrácení stromů, výpadků elektrického proudu se naplnilo. Z preventivních důvodů byly uzavřeny vstupy do městských parků, lesoparku Hloučela a na městský hřbitov v Brněnské ulici.

„Strážníci během dne vyjížděli k poškozeným budovám, uvolněným a popadaným taškám ze střechy, vyvráceným stromům, které spadly na cyklostezku v lesoparku Hloučela. V jednom případě došlo k poškození osobního vozidla. Silný vítr rozpohyboval kontejner na tříděný odpad, který následně narazil do automobilu a způsobil promáčknutí předního blatníku. Hasiči vždy provedli zajištění poškozených budov a ořezání vyvrácených stromů. Vzhledem k nepředvídatelným situacím za nepříznivého počasí vše dobře dopadlo a nikdo neutrpěl žádnou újmu na zdraví," informoval strážník Petr Zapletal. (red)

Pozor! Hřbitov a městské parky budou ve čtvrtek uzavřeny!

Foto MMPV

Ve čtvrtek budou kvůli větru uzavřeny vstupy do městských parků, lesoparku Hloučela a na městský hřbitov na ulici Brněnská.

Ve čtvrtek  má na území města  foukat silný jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti 70  až 110 km/h. ČHMÚ vydal tato doporučení:

U Dzbelu spadl strom na projíždějící vlak

Foto Správa železnic

Ve Dzbelu způsobila dnes vichřice pád stromu na vlak, který projížděl po trati Chornice-Dzbel.

Osobní vlak zastavoval dnes dopoledne před stromem, který spadl na trať. V té chvíli ale vichřice vyvrátila další strom, který spadl přímo na brzdící vlak. Ani strojvůdce ani žádný z cestujících při nehodě našěstí nebyl zraněn. (ber)