počasí

Konečně začne léto. Teploty se vyšplhají až ke 36 °C!

Ilustrační foto pixabay.com

Od pondělí můžeme očekávat vysloveně letní počasí. Pokud se budete chtít opalovat a jít si zaplavat někam k rybníku nebo na koupaliště, rozhodně neváhejte. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty totiž vyšplhají až ke 36 °C.

Pondělní počasí očekávejme jasné až skoro jasné. Nejvyšší denní teploty budou mezi 23 až 27 °C a na severovýchodě kolem 21 °C.

V úterý může být jasno až polojasno a během dne přechodně až oblačno. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 25 až 29 °C.

Středeční počasí většinou bude polojasné, k večeru postupně až jasné. Nejvyšší denní teploty můžeme očekávat 27 až 31 °C.

Ve čtvrtek bude na našem území jasno. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 30 až 34 °C.

O víkendu bude zima, na horách počítejte se sněhem

Ilustrační foto pixabay.com

V pátek bude na území ČR zataženo až oblačno, místy přijde občasné sněžení, na horách na severu a severovýchodě četnější. Zpočátku v polohách pod 300 metrů, postupně pod 600 metrů déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 4 až 8 °C, v tisíci metrech na horách kolem -1 °C.

V noci na sobotu zejména na severu a severovýchodě dorazí místy občasný déšť nebo přeháňky, v polohách nad 600 metrů, postupně nad 400 metrů srážky sněhové. K ránu od severu přibývání srážek. Nejnižší noční teploty klesnou na 3 až -1 °C.

V sobotu ráno bude na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Maximální denní teploty se vyšplhají na 5 až 9 °C. Slabý severozápadní až severní vítr o rychlosti 1 až 4 m/s.

Netěšme se. Duben budeme trávit za kamny

ilustrační foto pixabay.com

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pravidelný měsíční výhled počasí. Pro ty, kteří se těšili na teplé jarní počasí, ale nepřinesl dobré zprávy.

Zbytek dubna a začátek května totiž budou podle meteorologů chladnější a také o něco deštivější než bývá běžně. V prvním dubnovém týdnu (5.4.-11.4.) můžeme očekávat podprůměrné teploty, které se budou pohybovat maximálně kolem 9 °C. Co se týče srážek, tak bude pršet více než je v tuto dobu běžné.

Druhý týden (12.4.-18.4) bude o něco teplejší. Teploty budou atakovat hranici 12 stupňů a i pršet by mělo méně. Srážkově by měl být celý týden spíše průměrný.

Víkend bude mrazivý, noční teploty klesnou pod nulu

ilustrační foto

Česko čeká mrazivý víkend. Noční teploty mohou podle meteorologů dosáhnout místy až k minus deseti stupňům, nejchladnější bude neděle. 

V pátek republiku čeká proměnlivá velká oblačnost, chvilkově může svítit slunce, chvilkově bude zataženo, prakticky všude se sněhovými přeháňkami. Nejčetnější by měly být na horách, kde může napadnout od 10 do 15 centimetrů, v nížinách nejčastěji do 8 centimetrů. Nejnižší noční teploty budou dosahovat od 0 do minus 4 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 1 až 5 stupňů. Vát bude slabý proměnlivý vítr a během dne mírný severní vítr.

Bude zima, bude mráz. Minimálně dva týdny

ilustrační foto ber

Máme před sebou nejchladnější období letošní zimy. Ledový vzduch z Arktidy bude posílat rtuť teploměru po ránu až k -20 stupňům. Oteplení se v dohledné době očekávat nedá, informovala meteoroložka Dagmar Honsová.

Arktický vzduch, který bude do Česka proudit od severovýchodu, srazí průměrné denní teploty. „V ranních minimech bude během týdne po ránu teplota klesat až k -20 stupňům, v odpoledních maximech nejčastěji naměříme -8 až -3 stupně. Ojediněle nejsou vyloučené ani tzv. arktické dny – tj. s teplotou pod -10 stupňům.

Po oteplení se prudce ochladí. Teploty klesnou až na -12 °C

ilustrační foto pixabay

Počasí na konci ledna bude jako na houpačce. Zatímco o víkendu se dočkáme přes den až 8 °C, oteplení si nebudeme užívat příliš dlouho. V následujících dnech se totiž rapidně ochladí a v noci teploty klesnou až na -12 °C.

"Za studenou frontou, která v sobotu přejde přes naše území k jihovýchodu, k nám začne proudit studený vzduch od severu. Ve druhé polovině příštího týdne bude do střední Evropy proudit kolem tlakové níže nad severozápadní Evropou teplejší a vlhčí vzduch od západu,“ informoval na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Teploty klesly v Prostějově pod - 12 °C

Ilustrační foto ber

I Prostějovsko zasáhly v noci na pondělí mrazy. Rtuť teploměru meteorologické stanice prostějovské hvězdárny klesla nejníže v pondělí v 5,48 hodin, kdy se zastavila na -12,1 °C.

V neděli krátce před 20 hodinou naměřila nejnižší denní teplotu, a to -10,7 °C.

Od úterý 19. ledna by se teploty měly pomalu přibližovat k nule. Výraznější oteplení bychom měli pocítit koncem tohoto týdne. Budou ho ale doprovázet dešťové srážky. (ber)

Čeká nás týden plný mrazu. Možná i sníh

ilustrační foto

Pondělní ráno bylo na řadě míst velmi mrazivé. Mimo hory teploty klesaly při celonočním vyjasnění ojediněle i k -13 °C. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -3 a +1 °C. V dalších dnech očekávají meteorologové vydatné sněžení. Ke konci týdne a na začátku toho příštího by srážek mělo ubývat, zároveň se ale i ochladí.

Pondělí bude ještě na mnoha místech slunečné, v úterý ráno se teploty budou většinou pohybovat v intervalu od -6 až -12 °C, při protrhané oblačnosti ale klesnou i na hodnoty kolem -16 °C. Odpolední teploty by měly zůstávat pod bodem mrazu.  

„Ve středu očekáváme proměnlivou, převážně velkou oblačnost, četné sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C.,“ uvedla meteoroložka Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Bude zima, bude sníh

ilustrační foto pixabay.com

Nový týden přinese další sněhové přeháňky a oblačnou oblohu. Denní teploty budou v první polovině týdne nad nulou, na konci týdne se ochladí.

„Na konci pracovního týdne se může oblačnost protrhávat, a to se pak mohou noční teploty dostat výjimečně i k -10 stupňům,“ uvedl meteorolog Martin Tomáš. Nejvyšší denní teploty v týdnu vystoupají až k 7 stupňům na východě. Od čtvrtka budou teploty přes den klesat pod nulu.

V pondělí bylo převážně zataženo. Nejvyšší teploty se pohybovaly mezi 0 až 5 °C. 

V úterý začíná meteorologická zima. První dny budou chladné

Ilustrační foto pixabay.com

Prvním prosincovým dnem v Česku začne v úterý meteorologická zima a skončí meteorologický podzim. Na příchod astronomické zimy si ještě budeme muset počkat do 21. prosince, kdy nastane zimní slunovrat.

Pravé zimní počasí do Česka přišlo spíše až s tímto víkendem, kdy se na hřebenech hor teploty celý den drží pod -4 °C a jinde se dostávají jen lehce nad bod mrazu. Na severovýchodě území dnes napadl i sníh. V Jeseníkách, Beskydech a Krkonoších napadlo až 10 cm. Sněhovou pokrývku hlásí i města v nižších polohách hlavně v Moravskoslezském kraji a sousedních okresech.