počasí

Milovníky hokeje v sobotu neporazil ani déšť a kroupy

Foto ber

Sobotní hokejový semifinálový zápas nalákal na nádvoří prostějovského zámku několik desítek skalních fandů. Ti našemu týmu fandili i přes nepřízeň počasí.

„I když střídavě prší a padaly i kroupy, jsme tu od začátku. Je mnohem lepší koukat a fandit u velké obrazovky pod širým nebem, než doma nebo v hospodě. A navíc, nejsme z cukru," smáli se fandové, mezi které patřila i 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Polární záře zalila i Prostějovsko

Foto čtenáři PvNovinek

Polární záře. Úchvatný pohled na ni se v pátek v noci naskytl i obyvatelům Prostějovska. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nejsilnější od roku 2003. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byla důvodem geomagnetická bouře nejvyššího stupně, která zasáhla Zemi.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. Pokud jsou k vidění v nižších zeměpisných šířkách, mohou si je nezkušení pozorovatelé podle odborníků splést se září měst. „Zda jde opravdu o polární záři, se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelné pouhým okem.

Fotopostřeh: Napřed mráz, pak kroupy

Foto čtenář

Letošní jaro nám dává Matka Příroda najevo, že si může dělat, co se jí zlíbí.

Napřed nás navnadí letními teplotami, pak skočí do deště a pak na nás pošle holomráz. „Ale, aby mi v dubnu zakryla dvůr a zahradu souvislá vrstva krup, to nepamatuji," napsala k fotografii čtenářka Táňa. Tak uvidíme, jak to s letošní úrodou ovoce dopadne. (ber)

Město zavřelo parky a lesopark Hloučela. Kvůli větru

Fot ber

Vzhledem k vydané výstražné informaci ČHMÚ na velmi silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti až 65 km/h, žádá město Prostějov občany, aby nevstupovali do městských parků a do lesoparku Hloučela.

Odbor správy a údržby majetku města informuje občany, že kvůli silnému větru a předpovědi ČHMÚ je uzavřen lesopark Hloučela včetně cyklostezky v úsecích ul. Tichá – Kostelecká, Kostelecká – Pod Kosířem, Pod Kosířem – Olomoucká, Olomoucká – Vrahovická, a také parky Smetanovy sady, Kolářovy sady a Spitznerovy sady. V důsledku silného větru lze očekávat možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách, vzniká nebezpečí úrazu uvolněnými předměty, zlomenými větvemi a možné komplikace v dopravě.

V příkopě skončil kvůli ledovce sypač i autobus

Foto Policie ČR

Rozmary počasí dnes, v úterý 23. ledna, potrápily nejednoho řidiče. Problémy na silnicích v celém kraji byly zejména v ranní špičce. Policisté na operačním středisku od půl páté do osmi přijali a řešili přibližně tři desítky oznámení jednak o nehodách, jednak o nesjízdných komunikacích. Bouralo se i na Prostějovsku.

Hlavní tahy, tzn. silnice první třídy a dálnice byly chemicky ošetřené, a tedy i sjízdné. Ledovka však komplikovala provoz na silnicích nižších tříd.

Ledovka a námraza ochromily hromadnou dopravu i na Prostějovsku

ilustrační foto České dráhy

Z důvodu povětrnostních vlivů (tvorba ledovky) vznikaly v úterý na autobusových a vlakových spojích v celém Olomouckém kraji neočekávaná zpoždění.

Vlakové i autobusové spoje byly odřeknuty v části nebo v celém rozsahu. „Z důvodu námrazy trakčního vedení byl provoz v regionální dopravě přerušen či silně omezen v úsecích Olomouc hlavní nádraží – Nezamyslice, Olomouc hlavní nádraží – Přerov, Přerov – Hranice na Moravě, Šumperk – Uničov – Olomouc hlavní nádraží, Staré Město u Uherského Hradiště – Přerov, Nezamyslice – Přerov, Olomouc hlavní nádraží – Hrubá Voda,“ uvedl na svém webu Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje (IDSOK).

Sportovní hřiště uzavřela zima

Foto Magistrát města Prostějova

Pokud si chcete zasportovat na veřejném hřišti, máte smůlu hned ve dvou případech. Hřiště v sídlišti Svornosti a v náměstí Spojenců jsou uzavřena. Podle Magistrátu kvůli nebezpečí úrazu.

Dětská hřiště na náměstí Spojenců a na sídlišti Svornosti jsou určena pro provoz sportů, které je možno provozovat od jara do podzimu. „V zimních měsících není možné bezpečně tyto sporty provozovat, hrozí nebezpečí úrazu dětí i dospělých osob a riziko poškození vybavení hřiště. Odstraňování sněhu či ledu nebo bláta z mobiliáře či povrchů není možno zajistit v těchto klimatických podmínkách,“ odpověděla Petra Vymazalová, referentka informační služby. Rozhodnutí Magistrátu vstoupilo v platnost 4. ledna, hřiště budou uzavřena do 15. března 2024. (ber)

Sněhovou peřinu si zvířata v Zoo Olomouc užívají

Foto ZOO Olomouc

Čas chladných rán v zoo svědčí nejednomu zvířeti. Je mýtem a pověrou zároveň, že s přicházející zimou v zoologické zahradě není co k vidění. Naopak! Pro některá zvířata je období nízkých teplot vlastní, zvláště pak pro severská, pro která by mohlo ještě „přituhnout“ a cítila by se podobně jako ve své domovině. Mráz jim dokonce svědčí víc než vlhký podzim. Jiná zvířata, která obývají teplé biotopy, se za léta strávená v zoo adaptovala natolik, že není výjimečným úkazem vidět třeba klokany, či žirafy na sněhu.

„Návštěvníci v chladných měsících také nepřijdou zkrátka. Připravili jsme pro ně snížené vstupné,“ uvádí Pavel Javůrek, vedoucí marketingového oddělení. Objektivem jeho fotoaparátu se letos podařilo zachytit skutečné zimní poklady.

Domovem vlka Hudsonova je oblast Kanady v okolí Hudsonova zálivu. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících v jeho domovině teploty padají až k -40 °C, proto jsou pro něj i velmi náročné́ cesty za potravou.

Nedělní večerní oblohu zkrášlila polární záře

Foto FB

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. K vidění byla i na Prostějovsku, kde ji fotografové zachytili třeba v Plumlově.

Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, v ČR se objevují nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města.

Dzbelem se včera prohnala přívalová bouřka

Foto FB

Silná bouřka a voda valící se z polí zaplavila ve středu 13. září odpoledne jednu ulici v obci Dzbel na Prostějovsku i její okolí. Dostala se i do některých rodinných domů, sklepů a garáží a poškodila také komunikaci za obcí. Přívalový déšť zasáhl také sousední obce Ponikev a Ladín.

Voda z pole zaplavila jednu z ulic, rodinné domy a okolí vsi. Dle obyvatel zde teklo půl metru vody. Na místě zasahovalo 6 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, které čistily těžkou technikou propustky, aby voda mohla odtékat. Po jejím opadnutí čerpali hasiči vodu ze sklepů a garáží a čistili komunikace od naplavenin.

Přívalový déšť poškodil komunikaci za obcí, kterou do poloviny podemlel. Ve spolupráci se silničáři bylo rozhodnuto o jejím částečném uzavření. Škody na železniční trati bude zjišťovat Správa železnic.