počasí

Počasí potrápilo řidiče na Olomoucku a Přerovsku. Hasiči zasahovali u několika nehod

Foto HZS Olomouckého kraje

U Brodku u Přerova ve směru na Dub nad Moravou havarovalo osobní auto, dodávka a kamion, který zůstal viset po srážce na svodidlech.

„Střet si vyžádal jednoho zraněného, kterému jsme poskytli první pomoc a předali ZZS.  Zároveň jsme zajistili místo nehody,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči zasahovali i u Lipníku nad Bečvou u Nových Dvorů, kde se srazil kamion s osobním autem. I tady se zranila jedna osoba, která skončila v péči ZZS. „Vyjeli jsme také k nehodě za Týneček, kde ve směru na Šternberk skončil po smyku vůz v příkopu. Zranila se jedna osoba,“ dodala Balážová. (red)

Bude zima, bude mráz, vzkazují meteorologové

ilustrační foto pixabay

Do České republiky by se podle meteorologů měla tento týden vrátit zima. Postupně se ochladí a v noci bude mrznout. Ke konci týdne se i přes den mohou teploty místy udržet pod nulou a může padat sníh. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

„Relativně slunečné počasí, které nás bude místy doprovázet během pondělka a částečně i v úterý, vystřídá ve středu zatažená obloha se sněžením, místy i vydatným,“ uvedli meteorologové. Na Facebooku upozorňují, že mokrý a těžký sníh může ve středu způsobit problémy v dopravě a rovněž v energetice.

V pátek začne podzim. Astrologický

ilustrační foto ber

Ještě dnes máme léto. V pátek 23. září převezme otěže vlády podzim. Tedy ten astrologický.

V pátek 23. září ve dvě hodiny a čtyři minuty nastane astronomický podzim. V tomto okamžiku Slunce vstoupí do znamení Vah a bude vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě.

V momentě, kdy nastává podzimní rovnodennost, se Slunce nachází na nebeském rovníku a severní i jižní polokoule je vůči němu nakloněna pod stejným úhlem. Délka dne i noci je v tento den na všech místech na Zemi stejná - Slunce je 12 hodin nad obzorem a 12 hodin pod ním.

Meteorologové slibují oteplení. Babí léto je ale v nedohlednu

ilustrační foto

Přestože počasí je v posledních dnech spíše chladné a deštivé, v druhé polovině září by se mělo postupně znovu oteplit. Podle meteorologů to vypadá, že se dočkáme opravdového babího léta.

Z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že se na podzim dočkáme příjemného teplého počasí. Sluníčka bychom si měli užít ještě v říjnu.

„Předpokládáme, že období od 19. září do 16. října 2022 bude na našem území jako celek teplotně podprůměrné. Období začne chladným počasím, v prvním týdnu předpokládáme odchylku týdenního průměru teploty vzduchu od dlouhodobého průměru až -3 °C a je nutné počítat už s možností výskytu přízemních mrazů i v nižších polohách. Následující dva týdny by měly být trochu teplejší,“ uvádí meteorologové.

Horké pondělí vystřídají mírnější dny. A dočkáme se deště

ilustrační foto ber

Nejteplejším dnem tohoto týdne bude pondělí, kdy odpolední teploty vystoupají až k 35 stupňům Celsia. Po zbytek týdne už bude počasí mírnější, nejvyšší teploty nepřesáhnou 28 stupňů a v pátek by do Česka měly přijít významnější srážky. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pondělí bude jasno až polojasno, nejvyšší teploty vyšplhají ke 31 až 35 stupňům Celsia. V noci na úterý meteorologové čekají zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 20 a 16 stupni.

V úterý bude oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku a zpočátku na většině území se objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky.  Nejvyšší teploty vystoupají k 24 až 28 stupňům.

ZOO Olomouc pamatuje na seveřany. Dostávají nanuky, ledové koule a sprchy

Foto ZOO Olomouc

Pro africká zvířata přináší léto v naší zemi teploty, které jsou jim blízké z jejich domoviny, ale co zarytí seveřané, pocházející z arktických oblastí?

„Řeč je o sobu polárním a pižmoni grónském, kteří za polárním kruhem čelí teplotám blížícím se padesáti stupňům pod nulou. Na velmi silné kanadské mrazy je přivyklý i vlk Hudsonův, třeskutá zima je i na Dálném východě, odkud pocházejí levhart mandžuský a tygr ussurijský. Třeba je zmínit i zvířata, která mají hustou srst,“ upřesňuje zooložka ZOO Olomouc Libuše Veselá.

Upéct v teráriu můžete i hada

Foto ber

Horké dny znamenají spoustu specifik i v chovu domácích mazlíčků. Zvíře si těžko přesune kotec na stinné místo, natočí vodu z kohoutku, nemůže opustit žárem sálající výběh. Doslova uvařit můžeme i tvora, který jinak teplo vyžaduje. Jenže i had se v přírodě může schovat před ostrými slunečními paprsky.

„Za sklem terária, do kterého svítí slunce, bez možnosti úniku, nemá prostě šanci,“ konstatoval chovatel Petr Valenta. U terarijních zvířat musíme dbát i na zvýšené vlhčení vlhkosti vzduchu. „Párek vodních želv teď tráví celé dny ve vodě, na souš se vůbec nehrnou. Krajtu zas v létě necháváme denně „proběhnout“ po bytě, jinak jí pravidelně vlhčíme substrát,“ doplnil chovatel. (ber)

Přichází červený déšť. Ze Sahary až do Česka

ilustrační foto

Do Evropy míří ze Sahary masivní množství prachu a písku. V Česku bude podle Českého hydrometeorologického úřadu saharské prachové částice z ovzduší vymývat déšť během noci na středu.  

„Kromě zhoršené kvality ovzduší a zakalení oblohy přináší prachové částice v ovzduší intenzivně barevné soumrakové jevy zabarvené do oranžova a do červena,“ popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

Prachové částice bude ze vzduchu vymývat vydatný déšť. „V Česku by mělo začít pršet v noci na středu. Na celém území Česka spadne od dvou do 10 mm srážek, na východě až kolem 15 mm,“ uvedla Honsová.

Prach z největší pouště světa zabarví déšť do ruda nebo se projeví červeným popraškem na oknech či automobilech. (ber)

Pozor! Hřbitov a městské parky budou ve čtvrtek uzavřeny!

Foto MMPV

Ve čtvrtek budou kvůli větru uzavřeny vstupy do městských parků, lesoparku Hloučela a na městský hřbitov na ulici Brněnská.

Ve čtvrtek  má na území města  foukat silný jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti 70  až 110 km/h. ČHMÚ vydal tato doporučení:

Sníh zaskočil řidiče v celém kraji. U nehod zasahovali i hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Kvůli první výraznější sněhové nadílce museli hasiči v Olomouckém kraji vyjet během pátečního odpoledne hned k několika dopravním nehodám. Zhruba od 14.30 do 17 v této souvislosti zaznamenali osm výjezdů.

Řidiči bourali hlavně na Přerovsku, Šumpersku a na D35 z Olomouce do Mohelnice, kde došlo k nejvážnější kolizi. U Palonína se srazila dvě osobní vozidla a při střetu se zranili dva lidé. „Poskytli jsme jim neodkladnou zdravotnickou pomoc, následně jsme je předali do péče záchranářům,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.