počasí

Upéct v teráriu můžete i hada

Foto ber

Horké dny znamenají spoustu specifik i v chovu domácích mazlíčků. Zvíře si těžko přesune kotec na stinné místo, natočí vodu z kohoutku, nemůže opustit žárem sálající výběh. Doslova uvařit můžeme i tvora, který jinak teplo vyžaduje. Jenže i had se v přírodě může schovat před ostrými slunečními paprsky.

„Za sklem terária, do kterého svítí slunce, bez možnosti úniku, nemá prostě šanci,“ konstatoval chovatel Petr Valenta. U terarijních zvířat musíme dbát i na zvýšené vlhčení vlhkosti vzduchu. „Párek vodních želv teď tráví celé dny ve vodě, na souš se vůbec nehrnou. Krajtu zas v létě necháváme denně „proběhnout“ po bytě, jinak jí pravidelně vlhčíme substrát,“ doplnil chovatel. (ber)

Přichází červený déšť. Ze Sahary až do Česka

ilustrační foto

Do Evropy míří ze Sahary masivní množství prachu a písku. V Česku bude podle Českého hydrometeorologického úřadu saharské prachové částice z ovzduší vymývat déšť během noci na středu.  

„Kromě zhoršené kvality ovzduší a zakalení oblohy přináší prachové částice v ovzduší intenzivně barevné soumrakové jevy zabarvené do oranžova a do červena,“ popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

Prachové částice bude ze vzduchu vymývat vydatný déšť. „V Česku by mělo začít pršet v noci na středu. Na celém území Česka spadne od dvou do 10 mm srážek, na východě až kolem 15 mm,“ uvedla Honsová.

Prach z největší pouště světa zabarví déšť do ruda nebo se projeví červeným popraškem na oknech či automobilech. (ber)

Pozor! Hřbitov a městské parky budou ve čtvrtek uzavřeny!

Foto MMPV

Ve čtvrtek budou kvůli větru uzavřeny vstupy do městských parků, lesoparku Hloučela a na městský hřbitov na ulici Brněnská.

Ve čtvrtek  má na území města  foukat silný jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti 70  až 110 km/h. ČHMÚ vydal tato doporučení:

Sníh zaskočil řidiče v celém kraji. U nehod zasahovali i hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Kvůli první výraznější sněhové nadílce museli hasiči v Olomouckém kraji vyjet během pátečního odpoledne hned k několika dopravním nehodám. Zhruba od 14.30 do 17 v této souvislosti zaznamenali osm výjezdů.

Řidiči bourali hlavně na Přerovsku, Šumpersku a na D35 z Olomouce do Mohelnice, kde došlo k nejvážnější kolizi. U Palonína se srazila dvě osobní vozidla a při střetu se zranili dva lidé. „Poskytli jsme jim neodkladnou zdravotnickou pomoc, následně jsme je předali do péče záchranářům,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Dnes by měl přijet Martin. Na bílém koni

ilustrační foto pixabay.com

11. listopadu slaví jmeniny Martin. Podle nejznámější české pranostiky by měl dojet na bílém koni a naše okolí by se mělo zahalit do sněhového hávu. Jenže rosničkáři jsou jiného názoru, podle nich by ve středu měla v Olomouckém kraji rtuť teploměru vystoupat na 10 °C. Obloha má být ale zamračená.

K Martinovi se váže několik dalších pranostik. Třeba  „Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá“ či „Na svatého Martina slunečno - dlouhá zima.“

Když s tím sněhovým Martinem nemůžeme moc počítat, třeba se objeví aspoň nějaký ten princ v sedle bílého oře, co, dámy. (ber)

Rosničkáři varují před dnešními bouřkami. Jsou nebezpečné!

ilustrační foto pixabay.com

Moravu a Slezsko zasáhnou dnes velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. V přívalových deštích může napršet až 50 milimetrů, v bouřkách bude navíc vát silný vítr.

Výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí před bouřkami vydali meteorologové pro celý Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj a pro většinu Olomouckého kraje, nikoli však pro oblast Jeseníků. Tato výstraha platí dnes až do osmnácti hodin.

Kromě přívalových dešťů, při kterých může spadnout kolem 50 milimetrů srážek, bude silně foukat, v nárazech bude mít vítr rychlost kolem 90 kilometrů za hodinu. Hrozí proto vytopení sklepů, ale i pády stromů, hrozí úrazy poletujícími předměty a také bleskem.

Do Prostějova přiletěl písek ze Sahary. A řidiči nadávali

Foto ber

Vozy totiž zasypal žlutý poprašek. Byl to písek a přiletěl až ze Sahary. Meteorologové tvrdí, že se s tím setkáváme tak jednou do roka.

Čtrnáctého čeervence 2021 se objevil i na Prostějovsku. „V 16 hodin jsem takto našel své auto na parkovišti u hl. nádraží v Prostějově. Bezprostředně poté jsem jej umyl v „samomyčce".  Při následující cestě do Seloutek jsem s autem opět zmokl a ráno po noci, při které stálo venku pod širým nebem bylo pokryté stejnou špínou téměř tak, jako včera odpoledne,“ popsal PvNovinkám čtenář Pavel.

O odpověď jsme požádali Český hydrometeorologický ústav.

Konečně začne léto. Teploty se vyšplhají až ke 36 °C!

Ilustrační foto pixabay.com

Od pondělí můžeme očekávat vysloveně letní počasí. Pokud se budete chtít opalovat a jít si zaplavat někam k rybníku nebo na koupaliště, rozhodně neváhejte. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty totiž vyšplhají až ke 36 °C.

Pondělní počasí očekávejme jasné až skoro jasné. Nejvyšší denní teploty budou mezi 23 až 27 °C a na severovýchodě kolem 21 °C.

V úterý může být jasno až polojasno a během dne přechodně až oblačno. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 25 až 29 °C.

Středeční počasí většinou bude polojasné, k večeru postupně až jasné. Nejvyšší denní teploty můžeme očekávat 27 až 31 °C.

Ve čtvrtek bude na našem území jasno. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 30 až 34 °C.

O víkendu bude zima, na horách počítejte se sněhem

Ilustrační foto pixabay.com

V pátek bude na území ČR zataženo až oblačno, místy přijde občasné sněžení, na horách na severu a severovýchodě četnější. Zpočátku v polohách pod 300 metrů, postupně pod 600 metrů déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 4 až 8 °C, v tisíci metrech na horách kolem -1 °C.

V noci na sobotu zejména na severu a severovýchodě dorazí místy občasný déšť nebo přeháňky, v polohách nad 600 metrů, postupně nad 400 metrů srážky sněhové. K ránu od severu přibývání srážek. Nejnižší noční teploty klesnou na 3 až -1 °C.

V sobotu ráno bude na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Maximální denní teploty se vyšplhají na 5 až 9 °C. Slabý severozápadní až severní vítr o rychlosti 1 až 4 m/s.

Netěšme se. Duben budeme trávit za kamny

ilustrační foto pixabay.com

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pravidelný měsíční výhled počasí. Pro ty, kteří se těšili na teplé jarní počasí, ale nepřinesl dobré zprávy.

Zbytek dubna a začátek května totiž budou podle meteorologů chladnější a také o něco deštivější než bývá běžně. V prvním dubnovém týdnu (5.4.-11.4.) můžeme očekávat podprůměrné teploty, které se budou pohybovat maximálně kolem 9 °C. Co se týče srážek, tak bude pršet více než je v tuto dobu běžné.

Druhý týden (12.4.-18.4) bude o něco teplejší. Teploty budou atakovat hranici 12 stupňů a i pršet by mělo méně. Srážkově by měl být celý týden spíše průměrný.