počasí

Svatý Václav přiváží zimu, déšť a vítr

ilustrační foto pixabay.com

V pátek bude přes Česko postupovat vlnící se studená fronta a od severozápadu k nám začne proudit studený a vlhký vzduch, který srazí teploty až o 15 °C, nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat jen do 13 °C. Vydatné a trvalé srážky se srážkovými úhrny až kolem 40 mm/24 hodin očekáváme v pátek a v sobotu.

V pátek bude zataženo až oblačno, na většině území musíme počítat s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. Noční teploty budou klesat na 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 13 až 17 °C, na východě až ke 20 °C. Foukat bude mírný, na východě území čerstvý severozápadní vítr s nárazy o rychlosti do 55 km/h.

Prostějov si užil tropického dne!

Ilustrační foto pixabay.com

Na 34,0 °C se v úterý v 17:29 hodin vyšplhala rtuť teploměru v meteorologické stanici prostějovské hvězdárny.

Jde o vůbec nejvyšší teplotu, jaká zde byla letos naměřena. Druhý nejteplejší letošní den byl 10. července, kdy v 15:48 hodin teploměr dosáhl na 31,8 °C. (ber)

Léto se vrací. A s ním tropy!

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud jste se těšili, že léto strávíte u vody, následující týden k tomu bude přímo vybízet. Do Česka se totiž vrátí tropické teploty a konec července bude velmi teplý. Rtuť teploměru vystoupá dokonce až k 34 °C.

V pondělí bude polojasno až skoro jasno, na severu a severovýchodě území může pršet, ojediněle hrozí také bouřky. Teploty přes den vystoupají až na 29 °C. Přes noc klesnou na 15 až 11 °C.

Na úterý předpovídají meteorologové jasno až polojasno, k večeru bude přibývat oblačnosti a místy se mohou objevit také silné bouřky. Během dne může teplota dosáhnout až tropických 34 °C. Přes noc spadne na 13 °C.

Léto se vrací. A s ním tropy!

V pondělí bude polojasno až skoro jasno, na severu a severovýchodě území může pršet, ojediněle hrozí také bouřky. Teploty přes den vystoupají až na 29 °C. Přes noc klesnou na 15 až 11 °C.

Na úterý předpovídají meteorologové jasno až polojasno, k večeru bude přibývat oblačnosti a místy se mohou objevit také silné bouřky. Během dne může teplota dosáhnout až tropických 34 °C. Přes noc spadne na 13 °C.

Zbytek týdne ve znamení deště a bouřek. Těšit se můžeme na víkendové tropy

ilustrační foto ber

Obloha bude v následujících dnech převážně zatažená. Jasno až polojasno očekávají meteorologové až o víkendu, kdy by maximální denní teploty mohly stoupnout téměř ke třiceti stupňům.

„Dnes přes den se vyskytnou srážky postupně na většině území, místy dojde i na bouřky. V pátek budou srážky většinou už jen ojedinělé. Málo oblačné počasí by mělo vydržet o víkendu, jen s malou pravděpodobností přeháněk,“ uvedl ve čtvrtek meteorolog Štefan Handžák.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, přechodně místy polojasno. V průběhu dne začne na většině území pršet. Meteorologové předpovídají déšť nebo přeháňky, ojediněle i silné bouřky. Večer bude od západu srážek ubývat. Nejvyšší teploty se ve čtvrtek vyšplhají na 22 až 26 stupňů, na východě země až 29 stupňů.

Bouřka poznamenala i park zámku v Čechách pod Kosířem

Foto FB

K velké lítosti zámeckých návštěvníků, a hlavně pamětníků, nedělní bouře vyvrátila v parku zámku v Čechách pod Kosířem strom, rostoucí na břehu jednoho ze zámeckých rybníků.

 

Na stromě byla dlouhá léta umístěna houpačka, kterou při koupání využívaly hlavně děti. V rybníku se naučil plavat i Josef Mánes.  

„Dnes je rybník bohužel silně zabahněný. Odkaliště na obci zaniklo již před mnoha lety. Navíc jde do rybníku při velkých deštích odpad z obecní kanalizace,“ doplňuje kastelán Martin Váňa s tím, že od 90. let se na rybníky prakticky nechytilo.

Ještě dnes bude až 22 stupňů. O víkendu se mírně ochladí

ilustrační foto ber

Teplé jarní počasí z předešlých dnů vydrží i nadále. Do konce pracovního týdne bude podle meteorologů rtuť teploměrů ukazovat okolo dvaceti stupňů, maximální denní teploty stoupnou až k 22. Na víkend se lehce ochladí, hned v pondělí se teploty opět zvednou.

V noci na pátek bylo jasno nebo skoro jasno, ale k ránu od severozápadu přibývá oblačnosti vysokých pater na polojasno. Nejnižší teploty 5 až 1 °C, v údolích kolem -1 °C, místy přízemní mrazíky.

V pátek předpověď ukazuje polojasno, od severozápadu přechodně oblačno. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.

Během soboty bude polojasno až oblačno, ojediněle, na severovýchodě a východě místy přeháňky. Večer ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, při slabším větru až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, na jihu a jihovýchodě až 18 °C.

V noci na středu bude opět mrznout!

ilustrační foto

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by mráz mohl poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy.

Varování před mrazem ve vegetačním období platí pro celou republiku již od půlnoci z pondělí na úterý do středečních 7:00 hodin. V noci na středu mohou mrazy dosáhnout až minus čtyři stupně.

Bude oblačno až polojasno, během odpoledne a večera vyjasňování. Nejvyšší teploty dosáhnou 13 až 16 °C. (Zdroj ČHMÚ)

 

 

OBRAZEM: Ohrožené koniklece v květu

Foto ber

Kousek od Plumlovské přehrady, na Čubernici u Plumlova, právě kvetou koniklece velkokvěté. Jsou ohroženým a chráněným druhem. A také jedovaté!

Pro svou estetickou hodnotu se koniklece často pěstují jako skalničky. Protože se jedná o silně ohrožený druh, chráněný zákonem, nesmí se sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji. Je též zakázáno je držet, pěstovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat nebo nabízet za účelem prodeje nebo výměny.

Jsou krásné, ale také jedovaté. Obsahují látku ranunkulin, která se dále štěpí na jedovatý protoanemonin, jež se sušením mění na inaktivní anemonin. Takže pozor, kochat se a nesahat! (ber)

Do pátku si užijeme letní počasí, o víkendu se ochladí

ilustrační foto ber

Již několik dní přetrvává slunečné a teplé počasí, které můžeme očekávat ještě ve čtvrtek a v pátek, kdy teploty vyšplhají až k 28 stupňům. Od pátku se bude podle předpovědi na většině území vyskytovat občasný déšť a během víkendu nás bude doprovázet chladnější počasí s občasným deštěm.

Podle meteorologů byl včerejšek letošním prvním dnem, kdy teplota na některé stanici překročila hranici 25 °C. Bylo tomu tak na stanici Plzeň-Bolevec 25,4 °C a Plzeň-Mikulka 25,2 °C. Dnešní teploty se dostaly pravděpodobně ještě výše, maxima se očekávaly mezi 23 a 27 °C.