Plumlov

O dotacích na podporu výstavby rozhodnou zastupitelé

Ilustrační foto ber

Dostavba klubovny pro mladé chovatele, částečná úhrada nákladů spojených s výstavbou mostu a pořízení sekačky pro údržbu sportovního areálu. To jsou oblasti, kam poputují dotační finance z oblasti rozvoje a investic města – konečné rozhodnutí je v gesci zastupitelů.

„Například Českému svazu chovatelů, Prostějov poskytneme dotaci na dostavbu klubovny pro mladé chovatele. V letošním roce má svaz záměr pokračovat v realizaci další etapy elektroinstalace, zateplit strop a střechu (vč. dalších menších oprav),“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Další dotace poputuje na částečnou úhradu nákladů spojených s výstavbou mostní konstrukce, která je součástí cyklostezky okolo Plumlovské přehrady. Most je „poslední etapou“ stavby cyklostezky, jejíž realizace byla zahájena v roce 2020.

Obrazem. Víkendová procházka může směřovat k přehradě

Foto ber

Pokud přemýšlíte, kam se vydat o víkendu, máme pro vás obrazový tip. Plumlovská přehrada si o návštěvu přímo říká.

K procházce přímo láká nová stezka, vedoucí kolem Valáška. Pokud si troufnete, můžete si vyzkoušet i řadu laviček, které se zde nacházejí a pokochat se pohledem na jiskřící zamrzlou hladinu.  Pro občerstvení pak můžete zamířit třeba do kempu nad přehradou, kde bude výdejové okénko otevřeno celý víkend. Pěkné kochání. (ber)

Staré Prostějovsko: Plumlovská přehrada

Foto čtenář

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století.

Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921–1932. Dlouhé období výstavby zapříčinila mimo válečných událostí také zvýšená opatrnost dodavatele, který měl na paměti tragické protržení přehrady na Bílé Desné v roce 1916. Své sehrály i nepříznivé hydrometeorologické podmínky, které opakovaně a na dlouho přerušovaly stavební práce. Do trvalého provozu byla nádrž nakonec uvedena v roce 1936.

Kinderkamioňáci a DHL pomáhali plumlovskému dětskému domovu

Foto Dětský domov Plumlov

Na závěr roku navázal Dětský domov Plumlov na dlouholetou spolupráci a díky holkám a klukům z Kinderkamioňáků a DHL má krásné nové osvětlení hřiště. Kinderkamioňáci jsou sdružením řidičů dodávek, které pomáhá dětem bez rodičů.

„Od července máme nové hřiště, které jsme vybudovali svépomocí a na které jsme velmi pyšní. Díky dobrým lidem a sponzorům neustále vyšperkováváme jeho vybavenost, takže již máme sloupky na volejbal, nové branky, novou ochrannou síť. Jenže to všechno naráží na fakt, že v zimě je ve dvě ve tři tma. Takže při jedné návštěvě pana Mazánka a spol. padl při řeči návrh, že nám chybí osvětlení, aby děti mohly hřiště využívat v plné míře,“ popsal ředitel domova Radim Kratochvíl.

Koupil si něco, co nemůže existovat. A draze zaplatil

ilustrační foto

Z přečinu podvod podezírají plumlovští policisté pětadvacetiletého muže ze Žamberka. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit tím, že v červenci tohoto roku prostřednictvím sociální sítě nabízel „zaručené“ tipy na výsledky sportovních utkání.

"Ty za úplatu nabídl také třiačtyřicetiletému muži z Mostkovic. Lákavé nabídce poškozený muž neodolal a formou bezhotovostní platby za ni zaplatil 20 tisíc korun. Zcela nereálnou informaci však neobdržel, protože podezřelý muž se ani nepokusil dostát svému slibu a „nějakou“ informaci poslat," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Provedeným šetřením policisté podezřelého vypátrali a ve věci konají zkrácené přípravné řízení. V případě prokázání viny a odsouzení mu za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Staré Prostějovsko. Žralok

Foto FB Žralok Plumlov

Dnešní fotografie je z místa, které většina Prostějovanů zná víc než dobře.

Fotografie pochází z období kolem roku 1960 a byla pořízena v autokempu Žralok v Plumlově. (ber)

Devítiletá Klárka zvítězila v soutěži Hledá se talent!

ilustrační foto ber

Hledá se talent je projekt organizace Děti v akci / Společně pro dětské domovy z. s. Jedná se o soutěž pro dětské domovy, ve které děti předvádějí svůj talent. Letos se konala po čtvrté. Uspěla v ní malá gymnastka z DD plumlov Klára Miková.

„Hlavním cílem projektu je v dětech podporovat jejich schopnosti, dovednosti a dát jim možnost seberealizace ve svém okolí, která je obzvlášť v dětských domovech velice důležitá. Vítězné dětské domovy se pak snažíme v rámci dalších navazujících projektů podporovat tak, aby co nejvíce dětí mohlo dále svůj talent rozvíjet,“ říká ředitel organizace Ladislav Samek.

Konec koupání v přehradě. Voda má červeného smajlíka

Ilustrační foto ber

V pondělí odebrali hygienici další vzorky z plumlovské přehrady. Dnes uvedli, že voda je svou kvalitou na stupni čtyři, tedy nevhodná ke koupání.  Kvalita vody je zhoršená hlavně kvůli zvýšenému výskytu sinic.

Podle ředitelky Odboru hygieny obecné a komunální Evy Čehovské by plavcům mohly hrozit zdravotní potíže. Od alergických reakcí na kůži až po žaludeční potíže, pokud by došlo k polknutí vody.

Zhoršení kvality vody v nádrži hygienici poprvé ohlásili po měření z 10. srpna. Tehdy ji označili stupněm tři, stejně, jako po měření z 28. srpna. (ber)

Hlasování o Ceny Olomouckého kraje jde do finále. Podpořte naše projekty!

Foto Ceny kraje

Už jen necelý týden mají lidé na to, aby hlasovali v anketě o Ceny Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí. A pouze třináct dní zbývá do volby držitelů cen cestovního ruchu. Vyjádřit své poděkování těm, kteří chrání přírodu nebo vzorně pečují o pohodlí turistů, mohou zájemci na webu CENYKRAJE.CZ.

„Do této chvíle se do hlasování v obou krajských anketách zapojilo už skoro deset tisíc lidí. Hlasování o ceny v oblasti životního prostředí končí 23. srpna, v případě cen cestovního ruchu je uzávěrka 30. srpna. Času není nazbyt a o vítězích bude rozhodovat každý hlas,“ vyzval k účasti v anketě Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Kdo vyhrál další volňásky na představení Ženy a sluhové?

ilustrační foto

Zámek Plumlov se od 13. do 19. srpna promění v divadelní otevřenou scénu, kde se na nádvoří uskuteční exkluzivní česká premiéra ztracené a znovu nalezené komedie Lopeho de Vega s názvem Ženy a sluhové.

O festivalu jsme již několikrát informovali. Měli jste další možnost zúčastnit se druhé soutěže o vstupenky. Na koho se usmálo štěští a vyrazí na představení 19.8. do Plumlova? Výhercem se stává Antonín Bůžek z Prostějova. Gratulujeme! (red)