Plumlov

Keltská noc nabídne i šperky a lahůdky

FB Keltská noc

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací a navazuje přesně tam, kde před necelými 3 lety zůstal kvůli covidové epidemii stát. 22. až 23. července 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z 9 evropských zemí. Kromě irské keltské hudby se mohou návštěvníci těšit také na irský tanec, vikingská bojová umění, keltský tábor s ukázkami keltských řemesel a stylu života, keltskou spiritualitu, skvělé workshopy na světové úrovni.

„Pro mě osobně je prioritou kvalita kapel při živých vystoupeních, jejich studiové nahrávky si samozřejmě také rád poslechnu, ale vždy si vyhledávám živá, neupravená videa z koncertů a tam nejvíce poznám kvalitu souborů. To se týká především nových kapel, které na KN ještě nehráli. Další prioritou je zachování stylové čistoty keltského festivalu, takže vybírám vždy kapely, jejichž hudba vychází z kořenů keltské hudby, ať už je její pojetí tradiční irské, rockové, jazzové, metalové, či experimentální kombinací a prolínáním stylů,“ říká hlavní pořadatel Tom Somr.

Voda v přehradě má stále modrého smajlíka. Je bez vad

Foto ber

Další kontrolní odběry z Plumlovské přehrady provedli hygienici 27. června. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Voda je vhodná ke koupání (ukazatel "jakost vody" = 1). Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," vysvětlují modrého smajlíka na webu Krajské hygienické správy Olomouckého kraje hygienici.  

Odběry hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou hygienici pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Kdo vyhrál rodinné vstupné na sváteční Plumlov?

ilustrační foto

Po čtyři dny, 2., 3., 5. a 6. července se bude v areálu plumlovského zámku konat historická akce Dobývání hradu Plumlov. A vy jste si s námi mohli zasoutěžit o rodinné vstupné! 

A na koho se usmálo štěstí? Výherci rodinného vstupného pro dva dospělé a dvě děti se stávají Jana Novotná z Prostějova, Věra Matušů z Prostějova, Regina Hrubá z Olomouce a Sofie Malá z Myslejovic. Gratulujeme! (red)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V pondělí 13. června dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí třetí kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V úterý dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí druhé kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. 

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Chtěl se vykoupat. Hasiči vytáhli z přehrady už jen bezvládné tělo

Foto FB JSHD Plumlov

Pláž U Vrbiček na Plumlovské přehradě byla v pátek odpoledne dějištěm tragédie. Při koupání zmizel pod vodou muž středního věku. Plumlovským hasičům  už se ho už přes bleskurychlou akci nepovedlo zachránit.

„V pátek před patnáctou hodinou jsme obdrželi oznámení o tonoucím muži na Plumlovské přehradě v Mostkovicích. Poškozeného dvaapadesátiletého muže se podařilo vytáhnout na břeh na pláž U Vrbiček, kde byl oživován, ale bez úspěchu,“ sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že událostí se policisté nadále zabývají.  (ber)

Krásná kompozice. Setkání mládí se stářím

Foto čtenář

Když se setkají dva světy, někdy se stane, že je poblíž někdo, kdo vzácný okamžik zachytí. Tentokrát se to povedlo Metoději Hronkovi, kterému děkujeme za fotografii.

Setkává se na ní pamětník dávných časů, plumlovský zámek, a dorůstající labutí mládě, které o životě zatím ví jen pramálo.  Kouzelná chvíle.... (ber)

Soutěžte o rodinné vstupné na velikonoční Plumlov. Bleskově!

Foto ZZ

O prodlouženém víkendu 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna.  A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné!

Stačí, když do 12 hodin čtvrtka 14. dubna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, která společnost akci pořádá. Odpověď označte v předmětu PLUMLOV a přidejte svou adresu a telefon.

Pro tři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Zámek Plumlov zve na velikonoční Rekviem za rytíře

Foto Mlok

Ve dnech 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program pod taktovkou sdružení Špinavci nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna. „Zaručujeme vysokou kvalitu celodenního programu,“ vzkazuje hofmistr Mlok s tím, že zámek bude po všechny dny od 9:30 do 18 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na vyhlášenou skupinu scénického šermu z Prahy Fuente Ovejuna, profesionální kejklířskou a divadelní společnost Komedianti na káře, Šermířské a divadelní uskupení Divadlo bez střechy. Ukázky drátování představí Miluše Hrachovinová, kovářské řemeslo mistr Jakub, bude možnost zkusit si práce na hrnčířském kruhu ve Skřítkově řemeslné dílně. Představí se sokolníci s ukázkou výcviku a příletů dravých ptáků, k vidění budou loutkové pohádky pro nejmladší a kejklíř Tomáš Bílek.

OBRAZEM: Čubernice zmizela

Foto ber

Bývalé rekreační středisko OP a posléze motel Čubernice u Plumlovské přehrady je definitivně minulostí.

Před lety byla vyhledávanou lokalitou, dlouho čekala na svou další šanci. Tu už nikdy nedostane, tedy nikoli v původní podobě. (ber)