Plumlov

Tip na sobotu. Hubertské slavnosti na zámku Plumlov

Foto archiv ber

Už dnes, v sobotu 5. listopadu, se v prostorách zámku Plumlov uskuteční tradiční Hubertské slavnosti. Začínají ve 13:30 hodin.

K vidění budou mimo ukázky dravců a loveckých plemen a vábení zvěře.  Trubači VLS předvedou lovecké signály, k poslechu bude hrát kapela Hubertus.  O zábavu budou mít postaráno i děti. Pořadatelé pro ně přichystali soutěže, jízdu na koních i ukázky dravých ptáků. 

Připraveny budou stánky s lesní pedagogikou VLS a stánky s loveckou tématikou. „Nebude chybět ani skvělé občerstvení – svařák, pivo, lovecký guláš, pečený divočák,“ zvou organizátoři.

Zdravotníci se školili v policejní středisku u Plumlovské přehrady

Foto ZZS Olomouckého kraje

Ve dnech 11. a 12. 10. 2022 proběhlo školení nově příchozích zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby v problematice mimořádné události s hromadným postižením zdraví.

V úvodu probrali teoretickou část, kdy  mimořádnou událost uvedli napřed ze strany zdravotnického operačního střediska, kdy detailně probrali postupy, které ZOS musí dodržet a provést. Dále  krok po kroku prošli samotnou práci posádky, která k mimořádné události přijede na místo jako první. Zopakovali hlášení METHANE a třídění formou START.

Staré Prostějovsko. Panel

Foto archiv ber

Kdo z návštěvníků Plumlovské přehrady by neznal legendární Panel.

Výletní restaurace u pláže U Vrbiček existovala už v roce 1970. Najde se pamětník, který by znal její skutečné stáří? (ber)

Prostějovští průzkumníci trénovali seskok do přehrady

Foto army.cz

Skáču dobře, skáču rád a do vody ještě radši! To si říkali prostějovští "průzkumáci" při seskoku do plumlovské přehrady.

Jde o nejtěžší a nejnebezpečnější část výcviku výsadkářů. I tentokrát to ale zvládli levou zadní. (red)

Voda v přehradě nic moc. Má stále oranžového smajlíka

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 8. srpna. Podle výsledků odběrů se voda nezlepšila a stále si drží oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel "jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

OBRAZEM: Keltská noc 2022 se vydařila, libují si pořadatelé

Foto KN z.s.

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se v plumlovském kempu Žralok konala od 21. do 23. července.  Podle počtu a názoru návštěvníků se akce velmi vydařila. A naštěstí přálo i počasí.

„Hlavní vizí a posláním festivalu Keltská noc do budoucna je a bude – připomínat lidem vzájemnou kulturní propojenost zemí Evropy právě prostřednictvím „keltství“, které jako historická nit propojuje velkou část zemí Evropské unie. Chceme také ukázat, že právě náš region je významnou součástí této historie,“ vysvětlil Tomáš Somr, jeden z otců Keltské noci.

Voda v přehradě se zhoršila. Má oranžového smajlíka

ilustrační foto

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 25. července. Podle výsledků odběrů se voda opět zhoršila, a tak obdržela oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel „jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Sprchujte se, vzkazují hygienici

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 11. července. Podle výsledků odběrů se voda zhoršila, a tak obdržela zeleného smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi (ukazatel „jakost vody" = 2). „Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla mluvčí KHS Olk Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků vhodné se osprchovat. (ber)

Cisalpipers: „Těšíme se na Keltskou noc. Budeme publiku na blízku“

foto Eva Kolomazníková

Italská kapela Cisalpipers vystoupí v rámci festivalu Keltská noc v Plumlově, a to v pátek 22. července. Pětičlenná formace se při tvorbě svých písní inspiruje historickou hudbou z celé Evropy, nebojí se ale přidat třeba prvky popu, world music nebo jazzu. „Každý z kapely má jiné hudební zkušenosti a jiný vkus. Když se to všechno smíchá, vzniknou Cisalpipers.”

Na jaké novinky se může publikum na Keltské noci těšit?

Na Keltskou noc s námi přijede náš nový basák, který je nakažlivě energický a dokáže pořádně nakopnout show. Také zahrajeme pár nových písniček a také pro páteční koncert chystáme malé překvapení.

I když jste z Itálie, hrajete irskou muziku. Proč?

Keltská noc nabídne i šperky a lahůdky

FB Keltská noc

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací a navazuje přesně tam, kde před necelými 3 lety zůstal kvůli covidové epidemii stát. 22. až 23. července 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z 9 evropských zemí. Kromě irské keltské hudby se mohou návštěvníci těšit také na irský tanec, vikingská bojová umění, keltský tábor s ukázkami keltských řemesel a stylu života, keltskou spiritualitu, skvělé workshopy na světové úrovni.

„Pro mě osobně je prioritou kvalita kapel při živých vystoupeních, jejich studiové nahrávky si samozřejmě také rád poslechnu, ale vždy si vyhledávám živá, neupravená videa z koncertů a tam nejvíce poznám kvalitu souborů. To se týká především nových kapel, které na KN ještě nehráli. Další prioritou je zachování stylové čistoty keltského festivalu, takže vybírám vždy kapely, jejichž hudba vychází z kořenů keltské hudby, ať už je její pojetí tradiční irské, rockové, jazzové, metalové, či experimentální kombinací a prolínáním stylů,“ říká hlavní pořadatel Tom Somr.