Plumlov

Zimní plavci se ponoří do vln. V sobotu v Plumlově

ilustrační foto pixabay.com

V neděli 12. února bude Podhradský rybník v Plumlově svědkem první letošní otužilecké koupele.

Do vody se ve 14 hodin ponoří u občerstvení U Sandokana ve 14 hodin.  To poskytne otužilcům zázemí pro převlečení a divákům pak teplé nápoje či otužilecký guláš.

Akce se poprvé konala v loňském roce, kdy se do vln vrhlo tucet odvážlivců. (ber)

Plumlov pro přehradu. Rozšířuje turistické nabídky

ilustrační foto pixabay.com

Město Plumlov obdrželo v roce 2022 dotaci Olomouckého kraje ve výši 470.000,- Kč z „Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů 2022“ – dotačního titulu: „Podpora rozvoje cestovního ruchu v Olomouckém kraji“  na realizaci projektu: Rozvoj Plumlovské přehrady – rozšíření nabídky pro vodní turistiku, gastroturistiku, cykloturistiku a zavedení solárního ohřevu vody v kempu Žralok“.

Finanční prostředky Olomouckého kraje určené na investice (450.000,- Kč) byly použity na částečnou úhradu faktury za realizaci solárního ohřevu vody pro návštěvníky ATC ŽRALOK Plumlov, který na základě smlouvy o dílo zhotovila firma UNEGO, Olomouc-Samotišky. Neinvestiční dotace Olomouckého kraje (20.000,- Kč) byla využita na pořízení 4 ks paddleboardů a plovacích vest.

Staré Prostějovsko. Přehrada a Žralok

Foto archiv ber

Dnešním snímkem je pohlednice z roku ne tak vzdáleného - 2005.

Všimněte si návštěvnosti pláže U Lázničků. To je opravdu historie. (ber)

Plumlovský zámek má svůj 3D model

Ilustrační foto https://www.plumlov-zamek.cz/

V rámci projektu Bezpečné snímání historických objektů bezpilotními helikoptérami odborníci z pražského ČVUT ve spolupráci s Národním památkovým ústavem nasnímali pomocí dronů plumlovský zámek. Nové záběry ukazují podobu a stav fasády nejnovější Národní kulturní památky.

Cílem projektu NAKI bylo vyvinout technologii autonomních dronů, které by dokázaly skenovat interiéry a exteriéry historických budov. Podle Martina Škobrtala z Národního památkového ústavu slouží drony v památkové péči zejména pro dokumentaci a průzkum kulturních památek. Zejména pak nedostupných nebo nebezpečných míst, kam se nedá dostat bez použití vysokozdvižných plošin či lešení. „Zámek Plumlov byl pro tento výzkumný projekt vybrán díky uměleckohistorickým kvalitám. Pomocí dronů byla snímána hlavně fasáda.

Zámek Plumlov je národní kulturní památkou

Foto https://www.plumlov-zamek.cz/

 

Ve středu schválila vláda České republiky seznam osmi historických objektů, které se staly památkami s nejvyšší ochranou státu. Mezi nimi je i zámek Plumlov.

Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680–1690 Janem Adamem z Lichtenštejna.  Důvodem stavby byla absence rezidence, odpovídající jejich bohatství a společenskému postavení. Nástupci Karla z Lichtenštejna, knížeti Karlu Eusebiovi, to příliš nevadilo, ale jeho syn Jan Adam, se začal zabývat myšlenkou na opravu a přestavbu plumlovského hradu.

Tip na sobotu. Hubertské slavnosti na zámku Plumlov

Foto archiv ber

Už dnes, v sobotu 5. listopadu, se v prostorách zámku Plumlov uskuteční tradiční Hubertské slavnosti. Začínají ve 13:30 hodin.

K vidění budou mimo ukázky dravců a loveckých plemen a vábení zvěře.  Trubači VLS předvedou lovecké signály, k poslechu bude hrát kapela Hubertus.  O zábavu budou mít postaráno i děti. Pořadatelé pro ně přichystali soutěže, jízdu na koních i ukázky dravých ptáků. 

Připraveny budou stánky s lesní pedagogikou VLS a stánky s loveckou tématikou. „Nebude chybět ani skvělé občerstvení – svařák, pivo, lovecký guláš, pečený divočák,“ zvou organizátoři.

Zdravotníci se školili v policejní středisku u Plumlovské přehrady

Foto ZZS Olomouckého kraje

Ve dnech 11. a 12. 10. 2022 proběhlo školení nově příchozích zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby v problematice mimořádné události s hromadným postižením zdraví.

V úvodu probrali teoretickou část, kdy  mimořádnou událost uvedli napřed ze strany zdravotnického operačního střediska, kdy detailně probrali postupy, které ZOS musí dodržet a provést. Dále  krok po kroku prošli samotnou práci posádky, která k mimořádné události přijede na místo jako první. Zopakovali hlášení METHANE a třídění formou START.

Staré Prostějovsko. Panel

Foto archiv ber

Kdo z návštěvníků Plumlovské přehrady by neznal legendární Panel.

Výletní restaurace u pláže U Vrbiček existovala už v roce 1970. Najde se pamětník, který by znal její skutečné stáří? (ber)

Prostějovští průzkumníci trénovali seskok do přehrady

Foto army.cz

Skáču dobře, skáču rád a do vody ještě radši! To si říkali prostějovští "průzkumáci" při seskoku do plumlovské přehrady.

Jde o nejtěžší a nejnebezpečnější část výcviku výsadkářů. I tentokrát to ale zvládli levou zadní. (red)

Voda v přehradě nic moc. Má stále oranžového smajlíka

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 8. srpna. Podle výsledků odběrů se voda nezlepšila a stále si drží oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel "jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)