Plumlov

Ve Žraloku se sejdou milovníci kresleného humoru. Kvůli výstavě i Žraločí epopeji

Foto archiv PVNovinky

Obrovské kreslené plátno o rozměrech patnáct krát čtyři metry zdobí od srpna 2019 kemp Žralok u Podhradského rybníka v Plumlově. Jeho autor, humorista a kreslíř Jan Tatarka, přidává každý rok do Žraločí epopeje další postavu a nejinak tomu bude o tomto víkendu. V sobotu odhalení spojí s tradiční výstavou kresleného humoru.

„Letos se zúčastní 23 známých kreslířů, kteří představí přes 170 kreslených vtipů. Výstava zde bude až do konce letní sezóny,“ říká Tatarka s tím, že letos Žraločí epopej obohatí hned dvě nové postavy.

Akce začne ve 14 hodin vystoupením skupiny Romantica Band, o dvě hodiny později výstavu zahájí herci, bratři Pavel a Petr Baťkovi. (ber)

Plumlov rozezněly tóny dávných věků

Foto ber

Vikingové, Keltové, pohanští bohové i barbaři našli zase jednou společnou řeč. A to v kempu Žralok v Plumlově, kde se po tři dny konal mezinárodní hudební festival Keltská noc. Zamířilo na něj na 150 účinkujících z celé Evropy a tisíce milovníků této unikátní hudby. Jednadvacátý ročník festivalu, který je splněným snem prostějovského muzikanta Toma Somra, vyslal opět jasné poselství. Byli jsme, jsme a budeme napořád.

Skvělým zážitkem bylo opět vystoupení skupiny Deloraine. Fantasypagan folková kapela opět předvedla skvělou hudbu včetně pohanských tanců, tajemných rituálů a nekonečného proudu energie. „Mám je moc ráda a písně ze Zaklínače nejvíc. Jejich koncert je obrovským zážitkem, jak hudebním, tak vizuálním. Jsou skvělí muzikanti a to, co dělají, umí,“ netajila se jedna z fanynek, která s kamarády přijela z Krnova.

Keltská noc jde do finiše

Foto Keltská noc

Posledním dnem mezinárodního hudebního festivalu Keltská noc je sobota. Tak neváhejte a vyrazte do plumlovského kempu Žralok, kde vás čeká opět bohatý program, nabízející skvělé zážitky.

Třeba naprostý úlet v podobě pražské skupiny Vintage Wine,která uchvátí předevím dámy – mohou si vybrat z muzikantů šoumena, šamponka, slušňáka, čistotu nebo mága.

Dnešní Keltská noc nabídne další lahůdky!

Foto Keltská noc

Dnešní druhý den mezinárodního festivalu Keltská noc nabídne další speciality a lahůdky nejen hudební scény. Tak neváhejte, plumlovský Kemp Žralok na vás netrpělivě čeká!

Těšit se můžete na:

11:45 – reprodukovaná irská hudba

12:30 – GWALARN (CZ)

14:00 – LOES VAN SCHAIJK band (NL, IRL, CZ) – novinka!

15:30 – QUANTI MINORIS (CZ)

17:00 – ČESKÉ SRDCE (CZ)

18:30 – TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR (Moravia)

19:45 – DÉMÁIRT – irské tance (CZ)

20:40 – CISAL PIPERS (IT)

22:25 – TOM SOMR – Irish Morning (CZ)

22:30 – IRISH ELEMENTS THE SHOW

(UK, IRL, SK) – novinka!

23:55 – AKÁDA & MEČE BLESKY – ohňová show (CZ)

00:45 – WOLFARIAN (CZ)

Voda v přehradě má červeného smajlíka. Stop koupání!

ilustrační foto

Plumlovská přehrada se letos potýká s abnormálním znečištěním. Podle měření Krajské hygienické stanice, které bylo provedeno 8. července, je nyní nevhodná ke koupání (ukazatel „jakost vody" = 4).

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," uvedla mluvčí hygieniků Markéta Koutná. (ber)

 

Do vln přehrady padali průzkumníci

Foto FB

I když podle hygieniků není voda v Plumlovské přehradě zrovna vhodná ke koupání, armáda musí takové maličkosti ignorovat.

A tak prostějovští průzkumníci ze 102. pzpr absolvovali v minulých dnech každoroční výcvik v podobě seskoků. „Děkujeme za lékařský dohled Agentuře zdravotnictví, asistenci na hladině od 153. ženijního praporu Olomouc a hasičům, vzkazují vojáci na Fb. (ber)

Keltská noc Plumlov je festival na evropské úrovni

Foto plakát

Jednou z významných novinek letošního ročníku Keltské noci je skutečnost, že Keltská noc, jakožto významný umělecký festival, získala akreditaci organizace European Festivals Association (dále EFA), která sdružuje a reprezentuje členské festivaly po celé Evropě i světě.

Posláním tohoto sdružení je přispívat k rozvoji kulturního života v Evropě a dlouhodobě působí jako důležitá platforma pro umělecké festivaly s důrazem na interakci mezi festivaly, veřejnými orgány a dalšími zainteresovanými stranami. Keltská noc splnila potřebná kritéria a následující dva ročníky tedy smí hrdě nosit značku festivalu najdet REMARKABLE ARTS FESTIVAL – EFFE LABEL 2024–2025.

Můžete se těšit na 150 umělců a 30 různých souborů ze 12 zemí. Kompletní podrobný program KN 2024 najdete zde na webu KN na www.keltska-noc.cz, v sekci PROGRAM. Opět se můžete těšit jak na novinky, tak i na hvězdné stálice Keltské noci.

Z novinek to budou například IRISH ELEMENTS THE SHOW (UK,IRL,SK), kteří poprvé na KN předvedou hodinovou tanečně-hudební show. Jde o soubor tvořený tanečníky, kteří se osobně účastnili slavných světových projektů Lord of the Dance a Riverdance.

Tip na víkend. Dobývání hradu Plumlov

Foto archiv ber

Od pátku 5. do neděle 7. července bude plumlovský zámek patřit historii. V době od 9.30 až do 18 hodin se na nádvoří můžete podívat na bohatý program.

Těšit se můžete na vystoupení šermířů, divadelníků, sokolníků i mistrů řemesel. Program každý den vrcholí velkou bitvou ve 12.30 hodin a doplní ho i speciální kostýmované prohlídky Vysokým zámkem. Vstupenka na prohlídku je už zahrnutá v ceně lístku. (ber)

Zámek Plumlov zve na Dobývání hradu

Foto Zdenek Zedek

Zámek Plumlov zve ve dnech od 5. do 7. července k celodennímu programu Dobývání hradu Plumlov. Po všechny tři dny bude zámek otevřen od 9:30 až do 18:00 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na Skupinu historického šermu VALMONT, Elitní mušketýrský regiment CORPORAL, Divadelní a šermířská společnost ALLEGROS, Skupina scénického šermu RAPTUS, Kovářské řemeslo představí mistr Gurec, Ukázky života vojenského tábora během obléhání, Sokolníky s výcvikem a přílety dravých ptáků nebo speciální kostýmované prohlídky Vysokým zámkem. Mimořádně budou také zařazeny netradiční prohlídky pohádkových sklepů. (ber)

Voda v přehradě stále s oranžovým smajlíkem

ilustrační foto ber

V pondělí 24. června se pracovníci Krajské hygienické stanice opět vypravili k Plumlovské přehradě, kde provedli odběry vzorků vody. Její kvalita se podle laboratorních rozborů nezlepšila. Předchozí měření, které hygienici provedli 10. června, ukázalo stupeň tři. A ten setrvává.

Rozbor vody z VN Plumlov (pláž U Vrbiček) prokázal zhoršenou jakost vody 3 - oranžový smajlík, což znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat. „Laboratorním rozborem byl prokázán zvýšený nález intestinálních enterokoků, sinic a chlorofylu-a,“ uvedla mluvčí hygieniků Markéta Koutná. Další odběr vzorků z přehrady hygienici provedou 8. července 2024. (ber)