povodně

Hasiči v kraji se perou s velkou vodou

Foto HZS Olomouckého kraje

Zhruba k 60 událostem v souvislosti s počasím a rozvodněnými toky vyjeli 25. prosince v době od 7 do 19 hasiči v Olomouckém kraji.

„Nejvíce jsme řešili stromy na komunikacích, čistili jsme propustky a toky od naplavenin a další jevy v souvislosti se zvýšením hladiny toků, čerpali jsme sklepy a garáže a monitorovali situaci. Spolupracujeme s jednotkami sboru dobrovolných hasičů napříč celým krajem," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. (ber)

Hasiči zasahovali na mnoha místech kraje i Prostějovska kvůli vydatným děšťům

Foto HZS Olomouckého kraje

V celém Olomouckém kraji evidovali hasiči ke středeční 18. hodině v souvislosti s rozvodněnými řekami a vydatným deštěm více než 170 zásahů. Hladiny toků stoupaly průběžně během noci i dne na celém území. Zasahovali i na řadě míst na Prostějovsku.

Třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Bečva v Lipníku nad Bečvou a v Dluhonicích, Třebůvka v Lošticích, Olešnice v Kokorách a Romže v Polkovicích. Už v noci z úterý na středu vyjížděli hasiči na Hranicko a Lipnicko. Následně od rána zasahovali převážně na Přerovsku. Během dne se situace začala horšit i na ostatních tocích v kraji. Vyjížděli poté hlavně na Jesenicko a Olomoucko, kde začalo přibývat výjezdů hlavně v odpoledních hodinách.

Hasiči mají nadále plné ruce práce. S vodou

Foto HZS Olomouckého kraje

V souvislosti s vydanou výstrahou pro Olomoucký kraj na vydatné srážky a návazně povodňovou bdělost evidují hasiči od ranních hodin zvýšený počet výjezdových událostí technického charakteru.

„Zasahujeme u odstraňování překážek, stromů, při odčerpávání sklepů či čištění odtokových cest,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na Prostějovsku opět zasahují v Želči a Doloplazech. 

Kvůli přívalovým dešťům dosáhly prvního povodňového stupně hladiny toků ve Stražisku, v Plumlově a Otaslavicích. (ber)

Kraj spustil sbírku na pomoc lidem, které zasáhla povodeň

ilustrační foto sbírka

Olomoucký kraj začal hned po povodních organizovat finanční sbírku, která lidem v zaplavených vesnicích na Šumpersku a Uničovsku pomůže s odstraňováním následků povodní. Peníze mohou lidé posílat na sbírkový účet 123-0754200287/0100. Přispět mohou jednotlivci i firmy a počítá se každá darovaná koruna.

„Podle prvotních odhadů způsobily bleskové povodně škody za stovky miliónů korun. Například v Šumvaldě je zasažena třetina všech obyvatel. Sbírka bude probíhat celý rok. Předem velmi děkuji všem, kteří se do ní zapojí,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Lidem z vytopených obcí pomáhají s odstraňováním škod jak krajští hasiči, tak i dobrovolníci. S pomocí přispěchala také Charita. Do oblasti míří například dodávky ošacení, pitné vody nebo hygienických pomůcek. (Zdroj olkraj.cz)

 

Tělo pohřešované seniorky z Oskavy bylo nalezeno

ilustrační foto Policie ČR

Při středeční pátrací akci, na které se podíleli zejména kynologové se speciálně vycvičenými psy, bylo v katastru obce Dolní Libina nalezeno tělo ženy. 

"Můžeme říci, že se s největší pravděpodobností jedná o pohřešovanou 74letou seniorku, se kterou se v noci na pondělí 8. června v Oskavě utrhl břeh rozvodněného potoka," potvrdila informaci policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.  Vzhledem k tomu, že se jedná o tragickou a pro rodinu velmi citlivou událost, nebude Policie ČR podávat bližší informace. (ber)

Policistovi vzala záplava manželku. Kolegové založili sbírku

Foto Křesťanská policejní akademie

Bleskové záplavy, které zasáhly v noci na pondělí 8. června 2020 některé obce na Šumpersku a Uničovsku, doslova během okamžiku převrátily naruby životy stovek lidí. Bohužel, neobešly se ani bez obětí na životech. Nejvíce postiženou obcí je Šumvald a jeho místní část Břevenec. 

 A právě v Břevenci nespoutaný živel krutě zasáhl do života policisty Petra Večeři a jeho dvou dětí. Poklidný večer v rodinném kruhu se rázem zvrátil v tragédii. Přišli o to nejdražší, co měli, Petr o manželku a děti o mámu. Do jejich domu vtrhla záplavová vlna, která s sebou vzala vše, co jí stálo v cestě a bohužel strhla s sebou i Petrovu manželku. Voda s bahnem během několika vteřin zaplavila celé přízemí domu až po strop a nešťastná žena neměla šanci na přežití.

Kraj rozjíždí sbírku na pomoc lidem, které zasáhla povodeň

ilustrační foto sbírka

Olomoucký kraj začal ihned po povodních organizovat finanční sbírku, která lidem v zaplavených vesnicích na Šumpersku a Uničovsku pomůže s odstraňováním následků povodní. Peníze mohou lidé posílat na sbírkový účet 123-0754200287/0100. Přispět mohou jednotlivci i firmy a počítá se každá darovaná koruna.

Podle prvotních odhadů způsobily bleskové povodně škody za stovky miliónů korun. Například v Šumvaldě je zasažena třetina všech obyvatel. Sbírka bude probíhat celý rok. Předem velmi děkuji všem, kteří se do ní zapojí,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Lidem z vytopených obcí pomáhají s odstraňováním škod jak krajští hasiči, tak i dobrovolníci. S pomocí přispěchala také Charita. Do oblasti míří například dodávky ošacení, pitné vody nebo hygienických pomůcek. (Zdroj olkraj.cz)

Vážíme si veškeré vaší humanitární pomoci. Oblečení nevybíráme, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Děkujeme, že vozíte humanitární pomoc obyvatelům postižených obcí na stanici do Uničova,“ říká mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Místní obyvatelé potřebují kolečka, stěrky na zem, gumové rukavice, kladívka na oklep omítky a špachtle. „Nebudeme přijímat oblečení, nádobí a elektrospotřebiče. Tento materiál, prosím, nevozte,“ dodala mluvčí. (red)

 

Lidé potřebují nejvíc dezinfekci, nářadí a prostředky pro úklid, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Humanitární pomoc pro obce zasažené povodní se sbírá na požární stanici v Uničově od 7 do 19 hodin.

Lidé ze zasažených oblastí nejvíce potřebují dezinfekční prostředky, prostředky pro úklid domácnosti a nářadí na úklid všeho druhu.

"Prosíme, abyste do oblasti nejezdili, Policie ČR Šumvald opět uzavřela," vzkazují hasiči. (red)

V obcích postižených povodněmi působí týmy humanitární pomoci

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý v zasažených obcích působilo 19 týmů humanitárních organizací: ADRA, Charita ČR, Člověk v Tísni, Český červený kříž a Maltezská pomoc.

"40 pracovníků provádělo šetření s obyvateli zaplavených domů a zjišťovali, co potřebují. V terénu pomáhal i posttraumatický tým hasičů," doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)