Olomoucký kraj

Olomoucký kraj má nejmenší riziko korupce z celého Česka

ilustrační foto okraj.cz

Olomoucké hejtmanství má nejnižší index korupčního rizika ze všech krajů v Česku. Vyplývá to z dat nově spuštěného projektu K-index. Ten se zaměřuje právě na zkoumání korupce ve veřejné správě, porovnává jednotlivé regiony a instituce. Výsledky zveřejnil zpravodajský web Hlídací pes.

„Je to jistě skvělá zpráva. Upřímně ale musím přiznat, že mě vlastně ani moc nepřekvapuje – naše hejtmanství má propracovanou protikorupční strategii i telefonní linku, kam mohou lidé podezření z korupčního jednání hlásit,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

K-index spustila organizace Hlídač státu. Potřebná vstupní data získává například z veřejného registru smluv – informace pak analyzuje a dává do souvislostí v rámci celé České republiky.

Tip na sobotu. Dny Olomouckého kraje v Prostějově

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj letos slaví dvacet let. Právě v duchu narozeninové párty se tentokrát ponese druhý ročník znovuobnovených Dnů Olomouckého kraje. Konat se budou 19. září v Kolářových sadech.

Na pódiu se budou střídat místní umělecké školy, zájmové kroužky, mladé talentované kapely a jako hlavní hvězda vystoupí slovenský zpěvák Peter Aristone. Vidět budete moci integrovaný záchranný systém v akci i mobilní kino.

Pro nejmenší bude připraven bohatý doprovodný program. K dispozici budu atrakce, malování na obličej, dílničky, virtuální realita, fotokoutek, Dj a mobilní studio Radia Haná.

Těšit se můžete na spoustu občerstvení nejen od regionálních dodavatelů. (red) 

Ocenění pro trenéry a sportovní funkcionáře. Za přínos k rozvoji sportu v kraji

Foto olkraj.cz

Čtrnáct trenérů, cvičitelů a funkcionářů sportovních klubů z celého regionu bylo v úterý 15. září vyznamenáno za svoji dlouholetou práci a přínos k rozvoji sportu. Ocenění převzali v prostorách hotelu Flora v Olomouci z rukou náměstka pro oblast sportu Petra Vrány. Jsou mezi nimi i prostějovští.

Komise Rady Olomouckého kraje pro mládež a sport navrhla ocenění několika kandidátů z téměř každého okresu. Za Prostějov to byli Táňa Beránková, Zdeněk Zachar, Richard Beneš, Jiří Běhal a Jiří Kremla. „Ocenění byli vybráni podle toho, jak jednotliví komisaři předložili návrhy. Snažili jsme se ocenit ty nejlepší z každého okresu. Jsou to lidé, kteří se sportu věnovali celý život bez nároku na odměnu,“ uvedl  Vrána. (red)

Absolutním vítězem cen životního prostředí jsou Arcibiskupské lesy

foto Olomoucký kraj

Region má nové držitele Cen Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí. Hejtmanství je vyhlásilo ve čtvrtek 10. září večer ve Staré střelnici v Hranicích. Absolutním vítězem jsou Arcibiskupské lesy. Na hlasování se podílela formou internetové ankety veřejnost.

„Pracovat na zlepšení životního prostředí je těžká práce, jejíž výsledky jsou často vidět až za několik let. To ale vůbec nevadí, protože z nich budou čerpat další generace. Tím víc hejtmanství ochranu přírody podporuje,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Absolutním vítězem ankety se staly Arcibiskupské lesy Olomouc. Cenu hejtmana získala in memoriam Magda Zmrhalová a například ocenění za významný počin v kategorii voda si odneslo Povodí Moravy společně s CHKO Litovelské Pomoraví.

Kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

ilustrační foto

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování. Peníze, které takto hejtmanství ušetří, však vniveč nepřijdou. Kraj chce seniorům pomoci jinak.

„Projekt Seniorské cestování určitě nekončí, pokračovat bude příští rok. Letos nechceme riskovat. Zdraví máme všichni jenom jedno a hrady, zámky a další památky určitě nikam neutečou,“ vysvětlil postoj Olomouckého kraje jeho hejtman Ladislav Okleštěk.

Seniorské cestování podporuje kraj již několik let. Příští rok v tom bude pokračovat. Lidé nad 65 let věku tak opět dostanou možnost poznat největší zajímavosti našeho regionu i sousedního Moravskoslezského kraje.

Hledáte kvalitní regionální výrobky? Prolistujte novou publikaci

foto Olomoucký kraj

Katalog regionální produkce, který mapuje místní výrobce kvalitních domácích dobrot, zajímavé služby a nevšední zážitky, vydal v těchto dnech Olomoucký kraj. Brožura nabízí přehled více než 246 certifikovaných regionálních produktů.

„Chuť patří mezi základní smysly – nedá se ošálit, leccos si pamatuje a dokáže vyvolávat radost i slast. Návštěva producentů, prezentovaných v katalogu, bude jistě nezapomenutelným zážitkem. A věřím, že se o tom čtenáři nové publikace brzy sami přesvědčí,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Brožura je už druhým aktualizovaným vydáním. Vyšla v nákladu 1500 kusů.

Přebytek z loňska, zapojení finanční rezervy i možnost úvěru. Kraj plánuje cestu z koronakrize

ilustrační foto olkraj

Propad daňových příjmů ve výši zhruba 400 miliónů korun. Takový účet vystavila Olomouckému kraji k 30. červnu tohoto roku pandemie koronaviru a s ní spojená opatření, která utlumila českou ekonomiku.

„Olomoucký kraj plánoval své hospodaření velmi uvážlivě. Oproti předpokladům Ministerstva financí zahrnul do rozpočtu raději nižší daňové příjmy, zhruba o 100 milionů korun. To se teď bude náramně hodit,“ řekl 1. náměstek hejtmana Jiří Zemánek.

Hejtmanství stupňuje podporu aktivit v oblasti cestovního ruchu

ilustrační foto

Více než tři sta osmdesát miliónů korun investoval Olomoucký kraj v roce 2019 do podpory aktivit v oblasti cestovního ruchu. Vyplývá to z přehledu plnění akčního plánu programu rozvoje turismu v regionu. Například v roce 2014 přitom do stejné oblasti putovalo jen něco přes sedmdesát a půl miliónu.

„Akční plán programu rozvoje cestovního ruchu platí pro roky 2014 až 2020. Z jeho plnění je jasné, že podpoře turismu přikládáme velký význam. Každým rokem zvyšujeme celkový objem peněz, které pomáhají realizovat projekty, díky kterým k nám přijíždí více návštěvníků,“ uvedl uvolněný člen Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu Vladimír Lichnovský.

Zatímco v letech 2014 a 2015 se výše uvedená krajská podpora držela pod sto milióny korun, v roce 2016 tuto hranici poprvé překonala. V dalším období už jenom narůstala.

Hlasujme pro krajské ceny v cestovním ruchu! Podpořme Slatinice, biotop či plumlovskou cykostezku!

Foto cenykraje.cz

Pro Ceny Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu  může veřejnost hlasovat do 30. srpna. Ceny budou uděleny v pěti kategoriích - novinka v cestovním ruchu, zimní středisko, lázeňský balíček, Eco friendly zařízení a osobnost gastronomie.

Náš region zastupuje v kategorii novinka v cestovním ruchu Cyklostezka Plumlov - Mostkovice, atraktivní přehrada.

V kategorii lázeňský balíček jsou to nedaleké Lázně Slatinice, chlubící se titulem nejstarší moravské lázně.

V kategorii Eco friendly zařízení bojují hned dva zástupci, přírodní biotop Otaslavice a Zlatá farma Štětovice.

Hlasovat můžete na https://www.cenykraje.cz/rocnik-2020#cestovni-ruch. (ber)

Do voleb do krajského zastupitelstva kandiduje šestnáct stran a hnutí

ilustrační foto

Strany a hnutí měly do úterý 28. července do 16 hodin poslední možnost přihlásit své kandidáty k letošním krajským a senátním volbám. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady do půlky srpna.

Krajské volby se budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října, kdy rozhodneme nejenom o tom, kdo bude další čtyři roky hejtmanem, ale také kolik zástupců Prostějova zasedne krajském zastupitelstvu, což můžeme ovlivnit preferenčními hlasy („kroužky“) pro kandidáty z Prostějovska.

Do voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje podaly v daném termínu kandidátní listiny následující strany a hnutí: