Olomoucký kraj

Olomoucký kraj chce ocenit všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

foto Olomoucký kraj

Hejtmanství vyhlásilo další ročník Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. Udílení ocenění schválili na dubnovém zasedání krajští zastupitelé. Nominace bude možné posílat až do poloviny června.

„Životní prostředí je jedním z důležitých témat, kterými se Olomoucký kraj dlouhodobě a systematicky zabývá. Chceme proto ocenit ty, kteří se do této oblasti aktivně zapojují. Pokud máte takové lidi ve svém okolí, nominujte je do naší ankety. Mohou být inspirací pro ostatní,“ vyzval Martin Šmída, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí.

Kraj spouští další vlnu kotlíkových dotací. Zaměří se na nízkopříjmové domácnosti

foto Olomoucký kraj

Už čtvrtou vlnu kotlíkových dotací spustil 10. května Olomoucký kraj. Program má k rozdělení 245 miliónů korun a obsahuje také několik novinek – zaměřuje se například na nízkopříjmové domácnosti a omezuje dotace na plynové kotle.

„Žadatelé si mohou v rámci kotlíkových dotací pořídit tepelné čerpadlo, kotel na biomasu a také plynový kondenzační kotel. U plynových kotlů došlo k zásadní změně, kdy finanční prostředky můžeme garantovat pouze v případě, že žadatel má už výměnu kotle hotovou nebo má do 30. dubna 2022 vystavenou závaznou objednávku,“ uvedla Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje pro oblast investic, evropských projektů, transparence, IT a Smart regionu.

Odtajněné medaile i sportoviště. Olympiáda dětí a mládeže v Olomouckém kraji se blíží

foto Olomoucký kraj

V celé České republice právě vrcholí kvalifikační závody na Olympiádu dětí a mládeže (ODM). Kdo přesně bude reprezentovat 14 krajů, se dozvíme na konci května. Už teď je ale jasné, že Olomoucký kraj bude od 26. do 30. června hostit téměř čtyři tisíce sportovců.

„Olympiáda dětí a mládeže se v našem kraji měla konat už loni, ale kvůli špatné covidové situaci a nezbytným opatřením se musela odložit. Pro mnoho dětí se tak posunul i jejich sportovní cíl. V tuto chvíli ještě ladí formu, ale už za několik týdnů změří své síly. Všem mladým sportovcům přeji, ať se jim líbí nejen olympiáda samotná, ale ať si užijí i Olomouce a dalších měst Olomouckého kraje, kde budou sportovní klání probíhat. A našim želízkům v ohni budu držet palce,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Kraj má opět sportovce roku. Cenu dostali i lidé z Prostějovska

ilustrační foto

Olomoucký kraj má nové držitele cen Sportovec Olomouckého kraje. Vyhlášeny byly ve středu 4. května v sále Moravského divadla v Olomouci, a to za rok 2021. Letos se akce uskutečnila už podvacáté. Mezi oceněné patří například Jiří Novák z prostějovského tenisového klubu. Nejlepším trenérem je Zdeněk Moták z HC Olomouc.

„Nezáleží na tom, zda vyznáváte populární sportovní aktivity nebo se věnujete takzvanému menšinovému sportu, který je zrovna teď stranou zájmu médií. Každý sport je sám o sobě výhrou, když se dělá srdcem,“ uvedl během slavnostního večera Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. Hejtmanství dává do rozvoje sportu v regionu milióny korun ročně – nejen na samotnou činnost sportovců, ale investuje také do rekonstrukcí sportovního zázemí a přispívá třeba i na výchovu nových trenérů. Zvláštní důraz pak klade na podporu sportovců s hendikepem.

Kraj udělil ceny kultury. Letos i kartáčnickému rodu z Brodku u Konice

Foto Olomoucký kraj

Ceny kultury Olomouckého kraje mají nové majitele. Slavnostní předání se uskutečnilo ve čtvrtek 21. dubna v Moravském divadle v Olomouci, ocenění se předávala za dva roky – a to za léta 2020 zpětně a za 2021. Vloni se totiž akce kvůli pandemii covid-19 neuskutečnila. Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje se dočkal Alois Slepánek z Brodku u Konice, jehož rodina dlouhodobě působí v oboru kartáčnictví.

Z nominací v jednotlivých kategoriích vybírala vítěze zvlášť složená porota. O ceně pro veřejnost pak rozhodovali lidé prostřednictvím ankety na webových stránkách cenykraje.cz. Letos ji získala Základní umělecká škola Jeseník za koncert k padesátému výročí založení Dechového orchestru mladých.

3D tiskárny nebo robotické učební pomůcky. Školství v kraji prochází velkou změnou

ilustrační foto Olomoucký kraj

Zavádění moderních technologií do škol v Olomouckém kraji nabývá na tempu. Jen za uplynulých šest let šlo do rozvoje školství v regionu více než 1,6 miliardy korun. Účelem investic byla modernizace školství a samotného způsobu vzdělávání.

„Nejde jen o moderní technologie a modernizaci školních budov, ale také o změnu přístupu pedagogických pracovníků, kteří už nejsou jen zprostředkovateli vědomostí, ale mají nově roli průvodců, kteří směřují pozornost žáků a studentů správným směrem,“ uvedl Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Strategie vzdělávací politiky se v Olomouckém kraji uskutečňuje prostřednictvím akčních plánů. Ty se zaměřily na podporu vzdělávání v základních, středních i vyšších odborných školách, stejně jako na modernizaci středisek volného času.

Kraj podpoří hasiče. Dostanou více než devět miliónů korun na techniku

ilustrační foto

Jednotky sboru dobrovolných hasičů se i letos mohou spolehnout na pomoc Olomouckého kraje. Z jeho rozpočtu totiž dostanou 9,4 miliónu korun. Peníze poslouží na obnovu a modernizaci požární techniky.

„Přes sedm miliónů korun mohou hasiči využít na pořízení a opravu požární techniky včetně nákupu věcného vybavení a zajištění akceschopnosti. Krajská rada navrhla rozdělit tyto dotace mezi téměř 230 žadatelů,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hejtmanství podpoří i obce, které pořizují nové požární stříkačky a dopravní automobily. Žádostí se sešlo celkem deset za 1,8 miliónu korun. Vyhověno bylo všem.

Hejtmanství ocenilo práci učitelů. I prostějovských

Foto olkraj.cz

Titul Učitel roku Olomouckého kraje 2022 už má své majitele. Slavnostní předávání ocenění se uskutečnilo v pondělí 28. března, symbolicky v den, který je k poctě učitelům vyhlášen. Akce se zúčastnili také zástupci Olomouckého kraje. Mezi oceněnými jsou i Lenka Pospíšilová z Obchodní akademie Prostějov a Jindřich Šlézar ze Švehlovy střední školy polytechnické Prostějov.

„Bylo to tak vždy, ale poslední dva roky zcela naplno ukázaly, že být kantorem není povolání, je to spíš poslání. Americký spisovatel Charles Farrar Browne kdysi řekl, že průměrný učitel vypráví, dobrý učitel vysvětluje, výborný učitel ukazuje a nejlepší učitel inspiruje. Chci všem kantorům, nejen těm dnes oceněným, poděkovat za práci, kterou odvádějí,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Ocenění pro Olomoucký kraj. Za spot o vodní turistice

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj zabodoval v mezinárodní soutěži spotů, které prezentují Českou republiku. V konkurenci více než padesáti tuzemských i zahraničních propagačních videí v letošním ročníku soutěže Tourfilm 2022 získal druhé nejvyšší bodové hodnocení a čestné uznání za spot Vodní turistika v Olomouckém kraji.

„Jsem velmi ráda, že Olomoucký kraj pro své marketingové aktivity disponuje takto kvalitními spoty. Už při jejich prvním zhlédnutí jsem cítila obrovskou hrdost na místo, kde žiju. Každý správný klip musí vzbudit pozitivní emoce, což se v tomto případě podařilo. Vše je úžasně zpracované a je třeba vyslovit velké díky tvůrcům spotů za skvěle odvedenou práci,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Radní dali zelenou podpoře ekologické výchovy i stipendiím při studiu v zahraničí

ilustrační foto

Téměř tři milióny korun poputují z rozpočtu Olomouckého kraje na podporu environmentálního vzdělávání, na studijní stipendia v zahraničí a na mezinárodní výměnné pobyty mládeže a mezinárodní vzdělávací programy.

Do programu na podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty se přihlásilo celkem 45 zájemců o poskytnutí dotace, nakonec uspělo 38 žádostí v celkové částce 2 300 250 korun.

„Cílem dotačního programu je podpora aktivit škol, školských zařízení a středisek ekologické výchovy v Olomouckém kraji, které se věnují oblastem environmentálního vzdělávání a udržitelného rozvoje,“ řekl uvolněný člen Rady Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.