Olomoucký kraj

Dobrovolní hasiči dostanou od kraje další peníze

ilustrační foto Olomoucký kraj

Rada Olomouckého kraje odsouhlasila rozdělení dotací v rámci programu na podporu technického vybavení jednotek sboru dobrovolných hasičů. Hejtmanství jim poskytne téměř sedm miliónů korun.

„Také při loňských bleskových povodních na severu regionu se ukázalo, jak důležitou roli hasiči a jejich technika hrají. A protože vývoj jde v tomto směru velmi rychle, chceme jednotkám pomoci se zajištěním nebo modernizací techniky, kterou při své práci používají,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Celkem 6,9 miliónů korun poslouží jako dotace na nákup, technické zhodnocení nebo modernizaci hasičského vybavení.

Z Ohrozimské zmizely letité třešně. Pátráme, co je nahradí

Foto ber

Stav třešňové aleje u tzv. Hitlerovy dálnice mezi Mostkovicemi a Ohrozimí byl několik velmi neutěšený.  Alej, která byla podle sdružení Arnika s délkou 3200 metrů nejdelším stromořadím v republice, teď zmizela úplně.

„Stromy v aleji odumřely stářím, na jejich stav mělo vliv i dlouhodobé období sucha. Obnovy se alej dočká, po kácení bude určena náhradní výsadba," sdělil PvNovinkám v listopadu 2020 Tomáš Vaida, provozní náměstek Správy silnic Olomouckého kraje.

Do dnešního dne ale na opětovné dotazy, kdy, kolik a jakých stromů bude na Ohrozimské vysazeno, nereagoval.

Tak uvidíme, jestli se dočká omlazení, jako nedaleká Tichá, kde byly v rámci rekonstrukce vysazeny stovky nových stromů. (ber)

Hejtmanství podpoří obnovu značení turistických tras

ilustrační foto olkraj.cz

Podporu údržby pěšího, lyžařského a cyklistického pásového značení turistických tras v Olomouckém kraji schválili na svém posledním zasedání krajští zastupitelé. Klub českých turistů letos díky půlmilionové dotaci obnoví značení třetiny z téměř čtyř tisíc kilometrů turistických cest v regionu.

„Řádné značení má pro turisty zásadní význam. Bez něho se jen těžko dostanou do cíle své cesty. Na jeho obnovu proto kraj přispívá pravidelně,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Klub českých turistů použije dotaci nejen na obnovu značení, provede také revizi a průzkum nových, neprůchodných nebo poničených tras pro pěší, lyžaře a cyklisty. Zaměří se i na výměnu poškozených směrovek, tabulek a map.

Hledá se nejlepší venkovský knihovník. Navrhněte toho svého

ilustrační foto Olomoucký kraj

Už popáté hledá Vědecká knihovna v Olomouci nejlepšího venkovského knihovníka Olomouckého kraje. Nominace mohou zasílat zřizovatelé knihoven, zástupci jiných půjčoven knih i samotní čtenáři – a to do 14. května. Nominační formulář najdou zájemci na www.vkol.cz.

„Mnozí knihovníci obecních knihoven se výrazně podílejí na kulturním životě obce. Rozvíjí tak důležitou komunitní funkci těchto zařízení,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

Nominován může být knihovník či knihovnice z jakékoliv knihovny v regionu, jejichž pracovní úvazek nepřesáhne čtyřicet hodin týdně. Hodnotící komise složená ze zástupců Vědecké knihovny a pověřených knihoven následně z došlých přihlášek vybere pět nejlepších, které osobně navštíví. Na základě toho pak určí vítězné pořadí. Vyhlášení výsledků proběhne na podzim.

Sháníte nejbližšího lékaře? Hledání ulehčí internetový formulář

ilustrační foto Olomoucký kraj

Potíže s vyhledáváním nových praktických lékařů nebo například dentistů ulehčí lidem webové stránky Ministerstva zdravotnictví. Situaci s úbytkem doktorů řeší také Olomoucký kraj, aktuálně například na severu regionu.

„Důležité je říct, že zajištění lékařské péče je především povinností zdravotních pojišťoven. Pokud aktuálně nemáte svého lékaře, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu. Nebo je možné si prostřednictvím webových stránek Ministerstva zdravotnictví nebližšího lékaře vyhledat,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Pro Olomoucký kraj je zajištění zdravotní péče v regionu prioritou. Hejtmanství proto aktivně pomáhá obcím, kde lékař chybí, s hledáním nových doktorů.

Kraj pomůže farmářským trhům a regionálním značkám

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj letos podpoří pořádání farmářských trhů v regionu i regionální značky, které se zaměřují na místní výrobce. Na oba dotační tituly jde rovných 650 tisíc korun. Farmářské trhy jsou v kraji velmi oblíbené.

„Farmářské trhy jsou skvělým způsobem, jak propojit farmáře a jejich zákazníky. Důležitá je regionální produkce potravin, což mimo jiné souvisí i se zaměstnaností. Proto je pro Olomoucký kraj podpora farmářských trhů důležitá,“ vysvětluje Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Ruku v ruce s produkcí regionálních výrobků jde i jejich značení. A právě na něj se zaměřuje druhý dotační titul.

Olomoucký kraj zadá forenzní audit správy silnic. Kvůli možné korupci

Foto olkraj.cz

Vedení olomouckého hejtmanství zareagovalo na informace, které se týkají možného ovlivňování veřejných zakázek Správy silnic Olomouckého kraje. Krajští radní se dohodli, že v případě podezření na korupční jednání budou postupovat rychle a razantně.

Kauza odstartovala zveřejněním informací, které plynou ze záznamů Jaroslava Faltýnka. Některé z nich naznačují, že zakázky na dopravní stavby v Olomouckém kraji v minulosti nemusely probíhat transparentním způsobem.

„Rada Olomouckého kraje schválila provedení forenzního auditu k prošetření zakázek v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Kraj bude požadovat jiné testy pro školáky. Musí být uživatelsky přívětivější

ilustrační foto

Olomoucký kraj bude požadovat dodání uživatelsky přívětivějších testů na covid-19, než jaké školy dostaly nyní. Po návštěvě základní školy Stupkova v Olomouci to v pondělí 12. dubna uvedl hejtman Josef Suchánek i radní pro oblast školství Aleš Jakubec. Oba přímo ve škole zjišťovali, jak děti testování zvládají.

„Žáci první i páté třídy, které jsme navštívili, byli moc šikovní. Přesto bylo patrné, že obzvláště prvňáčci některé úkony související s postupem testování jen těžko zvládají. Je to z velké části způsobeno druhem testů, které obdržely školy v Olomouckém kraji a podle mých informací i v ostatních moravských krajích. Testy nejsou pro samotestování praktické. Proto budu co nejdříve apelovat na vládu, aby na Moravu dodala uživatelsky vhodnější testy,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

V pondělí se opět rozjedou všechny autobusy

ilustrační foto Olomoucký kraj

Hejtmanství v plném rozsahu obnoví veřejnou autobusovou dopravu. Ta byla částečně omezena kvůli zavřeným školám. Do běžného režimu se spoje Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje vrátí 12. dubna.

„Rozsah dopravních služeb bude stejný jako před vyhlášením nouzového stavu. Dojde především k obnovení všech školních spojů,“ řekl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Koordinátor integrovaného dopravního systému (KIDSOK) omezil školní spoje poté, co vláda uzavřela většinu školských zařízení. Vyhnul se tak vysokým ekonomickým ztrátám, které by plynuly z neefektivní dopravy.

I v březnu mělo Prostějovsko nejméně nezaměstnaných v kraji

ilustrační foto

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl v březnu podobný – ve všech došlo k poklesu nezaměstnanosti.

Na Olomoucku se počet nezaměstnaných snížil nejvíce – a to o 246 osob (procentuálně o 3,8 %); k nejmenšímu poklesu došlo na Šumpersku (pouze o 3 osoby).

Podíl nezaměstnaných osob (PNO) vyšší než republiková hodnota vykázaly tři okresy - Jeseník, Přerov a Šumperk. Naopak nejnižší PNO byl zaznamenán v okrese Prostějov (3,1 %).

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,5 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (5,5). Okres Prostějov je na tom opět ve statistickém pohledu velice dobře - na jedno volné pracovní místo zde připadalo v průměru 1,5 uchazeče.