Olomoucký kraj

Olomoucký kraj má talent. Ocenil i zástupce z Prostějova

Foto olkraj.cz

Přesně dvaašedesát žáků si ve středu 21. září převzalo ocenění Talent roku Olomouckého kraje. V jednom ze sálů Regionálního centra Olomouc se uskutečnil už sedmnáctý ročník akce, jejímž účelem je podpora nadaných žáků základní a středních škol i gymnázií. Ocenění získal, mimo jiné, Radovan Štec ze SOŠPO Prostějov a ředitel stejné školy Marek Moudrý.  

„Talent a jeho formy mohou být různé. Osobně si každého talentu nesmírně vážím. Chtěl bych všem oceněným pogratulovat a popřát, aby své schopnosti i nadále rozvíjeli a v budoucnu dobře zúročili,“ uvedl radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

Další nové sanitky. Kraj pokračuje v modernizaci vozového parku zdravotnických záchranářů

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj pokračuje v plnění svých priorit. V tomto případě je řeč o zkvalitnění zdravotnické péče. Po nedávném otevření nového pavilonu ve šternberské nemocnici převzalo hejtmanství dalších pět moderních sanitek.

„Sanitky mají například nová transportní nosítka, transportní křesla se zvýšenou nosností nebo plicní ventilátory. Novinkou jsou také vestavěné germicidní lampy, které slouží k dezinfekci vozidel po převozu pacientů s infekčním onemocněním. Jde o přímou reakci na naše zkušenosti, které jsme získali během nedávné pandemie covidu-19,“ přiblížil vybavení vozidel záchranář a člen Rady Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Pět takto vybavených sanitek si Olomoucký kraj převzal ve středu 21. září. Celkem jich letos pořídil už čtrnáct. Zakázka má hodnotu téměř 50 miliónů korun.

Šikovní podnikatelé mohou opět usilovat o prestižní ocenění

Foto Olomoucký kraj

Společnost EY ve spolupráci s Olomouckým krajem vyhlašuje další ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Zájemci se mohou hlásit do 21. října s tím, že výsledky se dozví příští rok na jaře. Nad akcí převzal záštitu hejtman Josef Suchánek.

„Soutěž EY Podnikatel roku Olomouckého kraje ukazuje, že v našem kraji máme schopné podnikatele, kteří se umí pružně přizpůsobit požadavkům trhu a zajistit lidem práci. Velmi mě těší zvyšující se počet regionálních firem, které se zaměřují na inovativní řešení a posilují tak své know-how. Věřím, že o sedmnáctý titul EY Podnikatele roku Olomouckého kraje bude usilovat co největší počet zájemců, kteří budou důstojnou reprezentací našeho regionu v celorepublikovém, ale i mezinárodním měřítku,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Kraj mění formu podpory záchranných stanic pro zvířata. Budou to mít jednodušší

ilustrační foto

Olomoucký kraj podpoří hned čtyři záchranné stanice, které se v regionu starají o zraněná nebo opuštěná zvířata. Zatímco dříve musely samy žádat o dotace, letos si u nich hejtmanství péči o ohrožené živočichy objednalo formou služby.

„Pro záchranné stanice to takto bude mnohem jednoduší – papírově i prakticky. Nebudou muset mezi sebou soupeřit o peníze, každá z těchto čtyř stanic dostane na rok 75 tisíc korun z krajského rozpočtu,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Peníze zamíří do záchranné stanice v Rudě nad Moravou, dále do Němčic nad Hanou, na Sovinecko a Přerovsko.

Soutěžte o Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost

ilustrační foto plakát

Olomoucký kraj stále přijímá přihlášky do druhého ročníku soutěže společenské odpovědnosti v našem regionu, přihlaste se do 30. září. Soutěž má regionální charakter.

Olomoucký kraj podporuje koncept společenské odpovědnosti, která pomáhá rozvíjet náš region a oceňuje tak práci všech, kteří pečují o všeobecný prospěch nad rámec svých zákonných povinností. Nejen pro soutěžící jsou připraveny poslední online semináře, kde se dozvíte více o tématu společenské odpovědnosti. Setkání proběhnou 12., 13. a 14.

Požádat o kotlíkové dotace můžete do konce srpna

ilustrační foto

Už jen do konce prázdnin mohou zájemci podávat žádosti o kotlíkové dotace. Olomoucký kraj spustil příjem žádostí do čtvrté vlny kotlíkových dotací začátkem června, v současné době eviduje 1 239 žádostí o dotaci.

„Pokud jste žádost ještě nepodali, využijte pomoci zaměstnanců oddělení administrace kotlíkových dotací, kteří vám s vyplněním žádosti pomohou,“ vyzvala případné zájemce Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje pro oblast investic, evropských projektů, transparence, IT a Smart regionu.

Připomněla, že tentokrát jsou kotlíkové dotace zaměřeny na tzv. nízkopříjmové domácnosti, u kterých je zjišťován průměrný čistý příjem za rok 2020.

Kraj přispěje Charitě na provoz ordinace. Další taková už v regionu není

ilustrační foto

Hejtmanství poskytne olomoucké Charitě mimořádný dar ve výši jednoho milionu korun. Peníze poslouží na provoz lékařské ordinace, která pečuje o lidi bez domova. Jen vloni v ní všeobecný lékař ošetřil 563 pacientů, další stovce pomohl odborný psychiatr.

„Darované finanční prostředky jsou nezbytné pro zachování provozu ordinace praktického lékaře a psychiatra. Olomoucký kraj je uvolní ze svých rezerv k účelu, o jehož prospěšnosti nemůže nikdo pochybovat,“ uvedl Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Peníze může Charita využít například na nákup léků a energií pro ordinaci, pořízení spotřebního materiálu a úhradu režijních nákladů. Krajští radní už dali záměru zelenou, uvolnění financí pro mimořádný dar však ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

Obecních domovů pro seniory je jako šafránu. Nabízí domácí prostředí

Foto olkraj.cz

Moderní pobytová sociální služba s domácí atmosférou. I tak by se dal zjednodušeně popsat Domov pro seniory v Soběsukách, místní části Plumlova. Služby seniorům poskytuje už dvacet let. Osobně jej navštívil náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sociálních věcí Ivo Slavotínek a nevynechal ani některá další zařízení na Prostějovsku.

„Navštívili jsme především pobytové služby zřizované obcemi. Vím, že provozovat taková zařízení na obecní úrovni není běžné, v Olomouckém kraji jich je jedenáct. Chtěl bych jim za to poděkovat, protože svou práce dělají velmi dobře. Domovy, které jsme dosud navštívili, splňují všechny parametry kvalitní, moderní pobytové sociální služby. Jsou malokapacitní, mají jedno a dvoulůžkové pokoje, často i s vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením,“ uvedl náměstek hejtmana.

Olomoucký kraj protkne Arcibiskupská stezka. Upozorní na poselství historie

ilustrační foto olkraj.cz

Ještě tento rok vznikne v Olomouckém kraji Arcibiskupská stezka, která povede po stávajícím turistickém značení ze Svatého Kopečku až na Velehrad. Trasa bude součástí mnohem většího projektu – Cyrilometodějské stezky, na jejíž realizaci se hejtmanství rovněž podílí, a která se letos stala certifikovanou kulturní stezkou Rady Evropy.

„Na vyznačení Arcibiskupské stezky spolupracuje Olomoucký kraj s Centrálou cestovního ruchu, Klubem českých turistů a Evropskou kulturní stezkou svatého Cyrila a Metoděje,“ informovala Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

Projekt má hned několik cílů – posílit povědomí o slovanském odkazu, společných hodnotách, přiblížit historii regionu a také podpořit turistický ruch, neboť Arcibiskupská stezka povede atraktivními místy Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj plánuje pořízení dalších nových sanitek

ilustrační foto ZZS

Modernizace vozového parku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje bude pokračovat. Hejtmanství aktuálně připravuje žádost o dotaci, jejímž cílem je získat peníze na 25 až 32 moderních záchranářských vozidel. Dotace by pokryly většinu nákladů.

„Celkové předpokládané náklady na nákup sanitek jsou 115 miliónů korun s tím, že kraj bude usilovat o 90 procent finančních zdrojů z integrovaného operačního programu a od státu,“ vysvětlila Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje pro investice, evropské projekty, transparenci, IT a Smart region.

Přesný počet nakupovaných sanitek kraj oznámí až po ukončení veřejné zakázky na dodavatele vozidel. První vozy by mohly nastoupit do služby příští rok.