Olomoucký kraj

Olomoucký kraj hledá Babičku roku 2021. Přihlaste tu svou!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Krajská rada seniorů Olomouckého kraje pořádá 6. ročník soutěže "Babička roku". Tento projekt se snaží zábavnou a příjemnou formou poukázat na důležitost mezigeneračního soužití nejen v rodinách a zároveň ocenit aktivní seniorky.

Přihlásit se mohou všechny babičky z Olomouckého kraje ve věku nad 60 let. Své favoritky mohou do krajského kola nominovat také rodinní příslušníci, přátelé či známí.

Týlové kontejnery pro hasiče. Poskytnou zázemí při mimořádných událostech

Foto olkraj.cz

Krajští profesionální hasiči převzali ve čtvrtek 15. července čtyři týlové kontejnery. Za téměř třináct miliónů korun je pořídil Olomoucký kraj. Hasičský záchranný sbor využije novou techniku na stanicích v Olomouci, Přerově, Prostějově a Šumperku – a to například v rámci zásahů u rozsáhlých lesních požárů nebo při likvidaci následků vichřic a povodní.

„Hasiči mnohdy zasahují u dlouhotrvajících mimořádných událostí. Týlové kontejnery mohou v takovém případě využít pro zřízení pracoviště velitele zásahu, jako zázemí pro zdravotnické týmy i k odběru biologického materiálu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Zasedla mimořádná rada kraje. Hejtmanství pošle na jižní Moravu statisíce korun

ilustrační foto

Olomoucký kraj pošle na jižní Moravu statisíce korun. Peníze pomohou v obcích, ve kterých minulý čtvrtek udeřilo ničivé tornádo. O uvolnění finančních prostředků rozhodli krajští radní na svém mimořádném zasedání v pondělí 28. června.

„Peněžité dary pošleme do nejpostiženějších obcí, mezi které patří Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. Každá z nich obdrží sto tisíc korun,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Peníze poslouží na odstraňování škod, které na jižní Moravě napáchalo tornádo. Další finance pak Olomoucký kraj poskytne krajskému hasičskému záchrannému sboru, který už do postižené oblasti vyslal jednotky.

Kraj má nové Pedagogy roku 2021. Uspěli i naši

Foto SŠDAM

Region zná jména pedagogických pracovníků, kteří se nově mohou pyšnit titulem Pedagog roku 2021. Slavnostní předání ocenění proběhlo ve středu 23. června a zúčastnili se ho také zástupci Olomouckého kraje. Z našeho regionu si ceny odnesli hned tři – dvě ženy a jeden muž.

Cenu si z Olomouce odvezla Renata Sovíková ze Základní umělecké škola Plumlov a Jaroslav Trávníček ze Švehlovy střední škola polytechnické Prostějov. Cenu radního pak získala dlouholetá ředitelka Střední školy designu a módy Prostějov Ivana Vaňková.

„Rád bych pedagogům za jejich obětavou práci ze srdce poděkoval, a to nejen těm, které dnes oceníme, ale i všem ostatním, kteří v rámci své profese odvádí kus poctivé práce,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Cyrilometodějská stezka nabízí stovky kilometrů nezapomenutelných zážitků

ilustrační foto Olomoucký kraj

Cyrilometodějská stezka, jejíž část prochází také Olomouckým krajem, získala certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. Ta jí zaručuje vysoký standard kvality, mezinárodní přesah a propojení míst se zajímavým příběhem.

„Certifikaci Cyrilometodějské stezky vnímám jako velký úspěch a přínos pro celou Moravu. Kromě zdůraznění zásadního kulturního a náboženského rozměru odkazu věrozvěstů sv. Konstantina a Metoděje je zde také rozměr současný – stezka umožní setkávání lidí se společnými historickými a kulturními kořeny,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Cyrilometodějská stezka mapuje příběh Konstantina a Metoděje i jejich žáků, popisuje vznik slovanské kulturní identity, který se začal psát v 9. století a pokračuje dodnes.

Kraj ocení společensky odpovědné firmy i živnostníky

ilustrační foto

Olomoucký kraj letos vůbec poprvé vyhlásí cenu hejtmana za společenskou odpovědnost. Do soutěže se mohou hlásit velké podniky, malé firmy, ale také živnostníci a organizace veřejného sektoru. Smyslem soutěže je kultivovat podnikatelské prostředí v regionu. Přihlásit se mohou také obce.

„Chceme ocenit společnosti a podnikatele, kteří se například podílí na zlepšování pracovního prostředí, podporují mimopodnikové sociální aktivity a k životnímu prostředí se chovají zodpovědně a ohleduplně. Věřím, že takových firem je v Olomouckém kraji spousta,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hejtmanství spustilo projekt ve středu 16. června, zájemci se mohou hlásit do 15. září a vyhlášení výsledků proběhne na podzim. Ceny se budou udělovat ve čtyřech hlavních kategoriích.

Prostějovský dopravní terminál získal ocenění v soutěži Stavba roku 2020

Foto olkraj.cz

Soutěž vyhlašoval Olomoucký kraj a v kategorii stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské si čestné uznání odneslo i město Prostějov. O vítězích cen v pěti kategoriích rozhodla odborná porota.

Do soutěže se letos přihlásilo více než třicet projektů z celého kraje, od rodinných domů až po dopravní nebo průmyslové stavby.

„Jsem moc rád, že jsme získali toto ocenění a zařadili se mezi ty, kteří si odnesli čestné uznání. Dopravní terminál slouží a já věřím, že lidem se také líbí,“ usmíval se při přebírání ocenění náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Letošní ročník byl oproti jiným výjimečný – stejně jako ostatní oblasti veřejného života i Stavbu roku ovlivnila epidemie covid-19. Samotné hodnocení projektů tak probíhalo on-line. (red)

Kraj podpoří výstavbu čističek i vodovodů. A bude dotovat záchranné stanice

ilustrační foto Eva Zatloukalová

Olomoucký kraj uvolní desítky miliónů korun z Fondu na podporu vodohospodářské infrastruktury. O peníze byl velký zájem, který projevilo dvaatřicet žadatelů z řad měst a vesnic. Hejtmanství podpoří většinu z nich.

„Úkolem fondu je zlepšit kvalitu povrchových vod a zároveň i kvalitu pitné vody. Mezi celkem pětadvacet žadatelů rozdělí hejtmanství čtyřiatřicet miliónů korun,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Kromě těchto peněz poskytne hejtmanství dalších tři sta tisíc korun na zlepšení enviromentální funkce krajiny. Jde například o projekty, které mají za cíl zadržovat vodu a bojovat tak proti půdnímu suchu.

Hejtmanství dotačně podpoří prevenci kriminality v Prostějově

ilustrační foto MP

Radní doporučují Zastupitelstvu města Prostějova schválit přijetí investiční dotace od Olomouckého kraje, která je určena pro sociální oblast.

„V rámci projektu bude na operačním středisku Městské policie Prostějov zmodernizován pult centralizované ochrany, který slouží k zabezpečení objektů v majetku města. Peníze ve výši téměř 50 tisíc korun půjdou na částečnou úhradu nákladů této modernizace,“ uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková a upřesnila: „Pokud zastupitelé přijetí dotace schválí, dojde k výměně serveru, včetně softwaru a klientské stanice, součástí bude i zakoupení dvou monitorů.

Hejtmanství posílá do Prostějova půl milionu korun na kulturu

ilustrační foto plakát

Zastupitelstvo Olomouckého kraje poskytne, v rámci dotačního programu „Program na podporu kultury v Olomouckém kraji v roce 2021“, neinvestiční dotaci pro Statutární město Prostějov ve výši půl milionu korun.

Peníze půjdou na vrub akcí 64. Wolkrův Prostějov, XXXIX. Prostějovské hanácké slavnosti a Prostějovské léto.

„Jsem moc ráda, že tyto finance získáme. Jsou určené na materiálně - technické a organizační zajištění, služby, propagaci, dopravné, honoráře,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

O přijetí daru budou rozhodovat zastupitelé Prostějova. (red)