Olomoucký kraj

Takový dárek by chtěl každý. Olomouckému kraji ho vyrobily děti

foto Olomoucký kraj

Celkem osm uměleckých základních škol se zapojilo do výtvarné soutěže, jejímž tématem bylo 20 let Olomouckého kraje. Nadané malířky i malíři poslali hejtmanství více než stovku povedených výkresů.

„Celkem dorazilo 117 nádherných prací, za které moc děkuji. Osmnáct kreseb, které patří mezi nejlepší, ozdobí chodby budovy krajského úřadu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zmiňované práce si lidé mohou prohlédnout ve druhém patře budovy kraje před vstupem do kongresového sálu. K vidění tam budou až do konce prázdnin. Autory nejlepších kreseb navíc hejtman ocení v průběhu Dnů Olomouckého kraje, které proběhnou 4. a 5. září.

„Součástí ocenění budou také vstupenky na narozeninový open air koncert Pražské filharmonie,“ dodal hejtman. (Zdroj olkraj.cz)

Začalo hlasování o ceny v oblasti životního prostředí. Podpořte zástupce našeho regionu

Foto cenykraje.cz

Od začátku července mohou lidé rozhodovat o tom, kdo získá Ceny Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí. Na webových stránkách cenykraje.cz mají na výběr z celé řady nominovaných, kteří se zasloužili o ochranu přírody v našem regionu.

 

Hlasovat můžete pro Mikroregion Kostelecko v kategorii „Odpady - dlouhodobý přínos“, v kategorii „Ekologie a životní prostředí - dlouhodobý přínos“ pak pro  ČSOP ZO Hořepník Prostějov.

„Anketou chceme upozornit na spoustu věcí – třeba na to, že příroda naši pomoc potřebuje a my máme co napravovat. A hlasování má také zviditelnit ty, kteří naší krajině rozumí i pomáhají a zdůraznit, že to nedělají pro sebe, ale pro nás všechny, pro naše děti a vnoučata,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zastupitelé přijali peníze na prevenci kriminality. Od kraje

ilustrační foto MMP

Zastupitelé na svém jednání 16.6. odsouhlasili přijetí investiční dotace od Olomouckého kraje - z Dotačního programu pro sociální oblast 2020 - na podporu prevence kriminality.

„Dotační prostředky ve výši 92 tisíc korun budou použity na částečnou úhradu výdajů spojených s projektem. Zakoupen bude hardwar a analytický softwar, který umožní nepoměrně rychlejší a kvalitnější výtěžnost dat z městského kamerového dohlížecího systému,“ uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková.

Projekt bude realizován pod názvem „Pracoviště MKDS pro analytickou práci se záznamy“. Celkové náklady spojené s realizací projektu by měly činit 300 tisíc korun.

Z Laškova po hranice okresu Olomouc po novém

foto Olomoucký kraj

Čtyři měsíce trvala druhá etapa rekonstrukce silnice z osady Kandia, místní části obce Laškov na Prostějovsku, po hranice s olomouckým okresem. Opravy se dotkly nejen jednoho z mostů za vesnicí, ale také úseku vozovky, který navazuje na už hotovou část u obce Ludéřov.

„Správa silnic Olomouckého kraje zahájila projekční přípravu stavby v roce 2016. S ohledem na skutečnost, že obec Laškov chystá vybudování kanalizace, jsme opravy rozdělili na několik částí,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Už loni v prosinci tak byl uveden do provozu zrekonstruovaný úsek mezi Laškovem a jeho místní částí Kandia. Kromě komunikace tu stavební firma opravovala také most, který byl v havarijním stavu.

Kraj spustil sbírku na pomoc lidem, které zasáhla povodeň

ilustrační foto sbírka

Olomoucký kraj začal hned po povodních organizovat finanční sbírku, která lidem v zaplavených vesnicích na Šumpersku a Uničovsku pomůže s odstraňováním následků povodní. Peníze mohou lidé posílat na sbírkový účet 123-0754200287/0100. Přispět mohou jednotlivci i firmy a počítá se každá darovaná koruna.

„Podle prvotních odhadů způsobily bleskové povodně škody za stovky miliónů korun. Například v Šumvaldě je zasažena třetina všech obyvatel. Sbírka bude probíhat celý rok. Předem velmi děkuji všem, kteří se do ní zapojí,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Lidem z vytopených obcí pomáhají s odstraňováním škod jak krajští hasiči, tak i dobrovolníci. S pomocí přispěchala také Charita. Do oblasti míří například dodávky ošacení, pitné vody nebo hygienických pomůcek. (Zdroj olkraj.cz)

 

Pozor na silné bouřky, varují rosničkáři. Zasáhnou i Olomoucký kraj

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Ve čtvrtek dopoledne varovali meteorologové před silnými bouřkami, které by měly od pátečních šesti hodin ráno udeřit především na východě republiky. Zároveň vydali výstrahu před povodněmi.

Velmi silné bouřky by podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měly zasáhnout východ republiky. Varování platí od pátečních šesti hodin ráno pro Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Výstraha má skončit v sobotu kolem 14 hodiny.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, hrozí zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem,“ uvádí ČHMÚ. (ber)

Memorandum o prodloužení Baťova kanálu získalo podporu na Hané i v sousedním kraji

Foto Olomoucký kraj

V úterý 23. června podepsali na zámku v Tovačově zástupci krajů, mikroregionů, sdružení cestovního ruchu a starostové měst a obcí memorandum o prodloužení Baťova kanálu do Olomouckého kraje. Náklady na případnou realizaci budou ležet na bedrech investora stavby, kterým má být Ředitelství vodních cest ČR. 

„Prodloužení Baťova kanálu je vize, kterou se teď budeme snažit naplnit. Čeká nás dlouhá cesta – musíme vyřešit řadu technických problémů, otázku financování a ekologické aspekty celého projektu. Pokud se nám to podaří, a já věřím, že ano, získá Olomoucký kraj obrovskou devizu, která bude přínosem nejen pro turistiku, rekreaci nebo vodní sporty, ale pro celý region,“ uvedl Jiří Zemánek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Hejtman udělil 12 medailí. Patří vám všem

foto Olomoucký kraj

Stříbrnou medaili hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka obdržel v pondělí 22. června tucet lidí, kteří se aktivně zasadili o prosazování opatření na potlačení epidemie koronaviru. Jsou mezi nimi například starostové uzavřené Litovle, Uničova a Červenky, zástupci armády, zdravotníků a hygienické správy. Oceněných je ale ve skutečnosti daleko více.

 

„Kdybych měl vyznamenat všechny, kteří si to za boj s koronavirem zaslouží, tak by těch medailí musely být tisíce. Teď jich mám pouze dvanáct. Obdrží je ale lidé, kteří zároveň zastupují stovky svých spolupracovníků, kolegů a spoluobčanů, bez kterých bychom dnes žádné ocenění předávat nemohli,“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Kraj pomůže rodinám dětí s neurologickým onemocněním. Přispěje na jejich rehabilitaci

ilustrační foto Olomoucký kraj

Osm set tisíc korun rozdělil Olomoucký kraj mezi dvě organizace, které na území regionu pomáhají rodičům dětí s dětskou mozkovou obrnou. Symbolické šeky předal ve čtvrtek zástupcům obou sdružení náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

 

„Rehabilitace dětí, které trpí dětskou mozkovou obrnou a jinými neurologickými onemocněními, je nesmírně nákladná. Příspěvkem z krajského dotačního titulu chceme pomoci jejich rodičům, aby mohli svým potomkům zajistit potřebnou péči,“ řekl náměstek Horák

Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními, která je jedním z příjemců krajské dotace, použije peníze na úhradu rehabilitačních pobytů nemocných dětí.

Neobvyklý závod spojil lidi s hendikepem

Foto Olomoucký kraj

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk si v pátek 19. června vyzkoušel jízdu na vozíku pro hendikepované. Stalo se tak v rámci osmého ročníku olomoucké štafety vozíčkářů, kterou hejtmanství podporuje.

„Závodu se účastním pravidelně, takže už vím, že tady každý rok potkám skvělou partu nadšenců, kteří mají optimistický pohled na svět, ačkoli na něj koukají z vozíčku pro lidi s hendikepem. Jejich přístup k životu je velmi inspirativní a pokaždé odsud odcházím s dobrým pocitem,“ uvedl Okleštěk.

Štafeta na vozíku proběhla ve Smetanových sadech v Olomouci. Jde v ní o co nejrychlejší projetí čtvrtkilometrové trati. Projekt pořádá spolek Trend vozíčkářů a jeho smyslem je dokázat, že invalidní vozík dokáže lidi i spojovat.