Agel

NADACE AGEL podpořila českého paralympijského reprezentanta v jeho cestě za zlatem

Foto Nadace Agel

Arnošt Petráček je reprezentantem České republiky v plavání, držitelem zlaté medaile z paralympijských her v Riu de Janeiru a stříbrné medaile z paralympiády v Tokiu. Navzdory vrozeným zdravotním obtížím drží několik evropských a světových rekordů, a kromě zářivých sportovních úspěchů je také vysoce aktivní v přednáškové činnosti, kdy vypráví hendikepovaným i nehendikepovaným posluchačům svůj životní příběh, inspiruje je a motivuje.

Arnošt Petráček se narodil v roce 1991 v Písku, a to s chybějícími pažními kostmi a luxacemi kolenních kloubů. Tato vrozená vada ho však nijak neomezila ve sportovních aktivitách, zejména pak plavání, ve kterém dnes dosahuje světových rekordů v disciplínách 50 metrů motýlek a 50 metrů znak. „Díky mému handicapu mi lékaři doporučili se pohybovat ve vodě a postupem času se plavání stalo mým velkým koníčkem. Vrcholově plavu již 17 let, ve vodě se pohybuji od 3 let. Největší zlom přišel v roce 2006, kdy jsem se zúčastnil velkých závodů, a to především mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu.

V prostějovské nemocnici by měla vyrůst infekční klinika. Stát bude 600 milionů

Foto Agel

Olomoucký kraj chce postavit v areálu prostějovské nemocnice infekční kliniku za více než šest set milionů korun. Krajští zastupitelé na svém zasedání schválili přípravu projektu.

Prostějovská nemocnice patří kraji, dlouhodobě ji provozuje AGEL Středomoravská nemocniční. Před třemi lety se zde na infekčním oddělení starali o prvního pacienta v Olomouckém kraji, nakaženého koronavirem. Právě pandemie covidu-19 ukázala limity současného pavilonu, který je zastaralý. Infekční oddělení je navíc součástí budovy, kde je geriatrie.   Na konci loňského roku předala společnost AGEL hejtmanství studii stavby nové infekční kliniky. Vzniknout by měla naproti současného pavilonu. Náklady na stavbu mají přesáhnout šest set milionů korun.

Zdravotnice radí: Vánoční mlsání si mohou dopřát i diabetici

Foto Agel

Vánoční svátky v Česku se typicky neobejdou bez spousty jídla a pamlsků. Ne každý ale chce během Vánoc jíst nezdravě, a ne každý může – například diabetici, kterých je v Česku více než milion. To ale neznamená, že by se museli tradičních jídel a zvyků úplně vzdávat.

„Stačí jen najít jejich vhodnější alternativy,“ radí Lenka Prokopová, edukační sestra centra pro diabetiky Nemocnice Prostějov. „Cukrovka je onemocnění, při kterém organismus není schopen produkovat nebo efektivně využívat svůj vlastní inzulín, což je hormon, který je nezbytný pro regulaci hladiny cukru v krvi. Je důležitý pro přeměnu glukózy ze stravy na energii, kterou následně využíváme “ popisuje Lenka Prokopová s tím, že optimalizovat hladinu cukru v krvi pomáhá i vhodně zvolená strava.

Odborníci z AGELu předávali na konferenci EPUAP 2022 zkušenosti s péči o proleženiny

Foto Nemocnice Prostějov

Tři nemocnice ze Skupiny AGEL se aktivně zúčastnily mezinárodní 22. výroční konference EPUAP (Evropský poradní panel pro problematiku dekubitů), která před nedávnem uskutečnila v Praze. Specialisté zde prezentovali své zkušenosti s péči o proleženiny. Hlavním tématem konference bylo „Inovace a doporučené postupy pro lepší výsledky u pacientů: Společná cesta ve světle nových výzev”.

Odborníci z tuzemska i zahraničí zde prezentovali své zkušenosti, znalosti, nejnovější technologie, pomůcky, léčbu a doporučené postupy v péči o dekubity, s jejichž péči mají bohaté zkušenosti také zdravotníci ze Skupiny AGEL. „Na tuto prestižní konferenci byly vybrány dva postery, jeden z Nemocnice Český Těšín a druhý z Nemocnice Šternberk a také jedna prezentace z Nemocnice Prostějov.

Léčba vůní, hudbou i chutěmi bude i nadále k dispozici v Nemocnici Prostějov

Foto Nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov úspěšně obhájila statut certifikovaného pracoviště využívajícího koncept Bazální stimulace. Tuto alternativní léčebnou metodu využívají zdravotníci ve spolupráci s rodinnými příslušníky u těžce nemocných či postižených pacientů, kterým pomocí známých hlasů, písní, vůní, chutí či předmětů napomáhají k aktivizaci. Koncept Bazální stimulace využívá nemocnice od roku 2007 a za tuto dobu pomohla již stovkám pacientů.

Metoda bazální stimulace spočívá v aktivizaci pacienta pomocí jemu dobře známých vjemů, ke kterým má osobní pozitivní vazbu a má je silně uchované v paměti. Léčba je proto u každého pacienta individuální a může se lišit i diametrálně. „Základem bazální stimulace je co nejdetailnější autobiografická anamnéza pacienta, která vypoví o jeho oblíbených předmětech, chutích, vůních, písních, televizních pořadech, a podobně. Tato fáze se samozřejmě neobejde bez aktivní pomoci příbuzných.

K diagnostice a léčbě plicních onemocnění slouží v Nemocnici Prostějov nové videobronchoskopy i ultrazvuk

Foto Nemocnice Prostějov

Diagnostiku, ale i léčbu onemocnění plic nově provádějí v Nemocnici Prostějov za pomoci nejmodernějšího vybavení. Nemocnice investovala do nákupu nových videobronchoskopů i ultrazvukového přístroje. Videobronchoskop využijí pacienti s podezřením na nádorové onemocnění plic a průdušek, s komplikovaným zápalem plic, s podezřením na vdechnutí cizího tělesa nebo s chronickým nevysvětlitelným kašlem. Ultrazvuk pak poslouží hlavně pacientům s onemocněním pohrudnice.

 „Bronchoskopie je invazivní vyšetření dýchacích cest za pomoci endoskopického přístroje, bronchoskopu. To je přístroj, který se podobá tenké hadičce o průměru půl centimetru. Lékař jej pacientovi zavádí v lokální nebo celkové anestézii ústy do průdušnice a průdušek.

V nemocnici je nový ultrazvuk pro vyšetření prsou i dalších částí těla

Foto Nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov pořídila nový ultrazvukový přístroj, nezbytný pro screeningové a diagnostické zobrazení chorob prsu

Nový ultrazvukový přístroj nahrazuje starší typ ultrazvuku, který po deseti letech provozu již nesplňuje požadavky na moderní přístroj využívaný radiodiagnostickým oddělením Nemocnice Prostějov. Díky novému přístroji zvládne prostějovská nemocnice vyšetřit zhruba 20 tisíc pacientů ročně. Nový ultrazvukový přístroj značky Canon Aplio využijí jak ambulantní pacienti, tak pacienti klinických oddělení Nemocnice Prostějov.

„Jedná se o standartní ultrazvukový přístroj nejvyšší technické specifikace pro celotělová sonografická vyšetření. Přístrojem lze provádět dopplerometrické vyšetření cév mozku nebo horních a dolních končetin,“ uvádí Martin Folprecht, primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Prostějov s tím, že lze díky novému přístroji provádět také nové vyšetření tzv. malých částí jako je například štítná žláza. Jednou z výhod nového přístroje je také možnost provádět nezbytné screeningové a diagnostické zobrazení chorob prsu v mamografickém centru prostějovské nemocnice.

Na pacienty v ohrožení života čekají v Nemocnici Prostějov nová pohodlná lůžka

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Pacienti s poruchou vědomí, imobilitou či kolapsem životních funkcí budou v Nemocnici Prostějov odpočívat ve větším pohodlí. Zdravotnické zařízení investovalo do obnovy lůžkového fondu a nově zakoupilo 26 resuscitačních lůžek pro pacienty v nejvážnějších stavech, 45 standardních lůžek a také šestici resuscitačních vozíků, které usnadní intenzivní péči o kriticky nemocné pacienty. Celková výše investice přesáhla částku 13 milionů korun.

Obnova a modernizace lůžkového fondu na interním, chirurgickém a ortopedickém oddělení, interní JIP, chirurgické JIP a ARO prostějovské nemocnice započala více než sedmdesáti novými lůžky. Jde konkrétně o resuscitační lůžka Multicare a standardní lůžka Eleganza disponující řadou moderních prvků zajišťujících lepší komfort pro zdravotnický personál i pacienty, a to zejména ty v nejtěžším zdravotním stavu.

Moderní operace kýl trénovali lékaři z celé Moravy tradičně v Nemocnici Prostějov

Foto Nemocnice Prostějov

Operace kýl podle nejmodernějších trendů trénovalo dvanáct lékařů z celé Moravy v Nemocnici Prostějov. Lékaři se zde účastnili tradičního specializovaného kurzu „Smart Hernia“ zaměřeného na operativu kýl, který pořádá Česká herniologická společnost ve spolupráci s chirurgickým oddělením Nemocnice Prostějov a Ústavem normální anatomie Lékařské fakulty Univerzity Palackého Olomouc.

Odborný program odstartoval ve čtvrtek 10. února dopoledne na Lékařské fakultě Univerzity Palackého teoretickou částí zaměřenou na nejrůznější typy kýl i operativní techniky od historie k současným operačním postupům.

Účastníci si přitom na anatomických preparátech mohli obnovit své znalosti z anatomie stěny břišní a třísla. Na úvodní část navázal v pátek 11. února praktický nácvik operací kýly v Nemocnici Prostějov. Účastníci mimo jiné trénovali zákroky na speciálních trenažérech s videotechnikou, které simulují operační vstupy do dutiny břišní.

K operacím kloubů poslouží v Nemocnici Prostějov nová artroskopická věž

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Kvalitnější zobrazení, přesnější operativa i modernější nástroje – to je jen část předností, jimiž disponuje nová artroskopická věž, kterou mají nově k dispozici zdravotníci Nemocnice Prostějov. Investice přišla nemocnici na téměř 2 miliony korun a sloužit bude všem pacientům ortopedicko-traumatologického oddělení.

„Nákup nové artroskopické věže jsme plánovali již delší čas, a nyní ji konečně máme k dispozici. Využijeme ji u širokého spektra miniinvazivních nitrokloubních operací,“ říká Leopold Hoferek, primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Prostějov, s tím, že ročně by věž mohla posloužit až sedmi stům pacientů.

Mezi nejčastější artroskopické zákroky přitom v Nemocnici Prostějov patří operace kolenního menisku či předního zkříženého vazu kolene, operace ramenního kloubu, kyčelního kloubu, hlezna či zápěstí.