Agel

Nemocnice Prostějov bezplatně prověří zájemcům riziko zeleného zákalu. Už ve středu!

Foto Nemocnice Prostějov

Nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci prevence zeleného zákalu mohou návštěvníci Dne otevřených dveří, který se koná ve středu 10. dubna od 10 do 14 hodin na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Návštěvníci budou moci nahlédnout i na oddělení a zkonzultovat své oční zdravotní problémy.

„Až osmdesát procent informací vnímá člověk zrakem, proto by se měl každý preventivně zajímat o to, zda jsou jeho oči zdravé. Zájemci proto u nás mohou v tento den podstoupit bezplatné vyšetření nitroočního tlaku bez žádanek a předchozího objednání. Stačí pouze přijít na naše Oční oddělení (pavilon F) v prostějovské nemocnici, ” uvádí Martina Pevná, vrchní sestra Očního oddělení Nemocnice Prostějov.

Gastroenterologické oddělení Nemocnice Prostějov zavádí do praxe nové metody

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Nové endoskopické metody, ale i rozvoj specializované farmakoterapie. Gastroenterologické oddělení Nemocnice Prostějov každoročně zavádí nové metody, a také aspiruje i na statut terciárního centra s puncem nejvyšší kvality s cílem zařazení mezi takzvaná Centra digestivní endoskopie.

„Naše oddělení se zabývá onemocněním gastrointestinálního traktu v celé jeho šíři. Zabýváme se chorobami jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, slinivky břišní, jater, žlučníku a žlučových cest. Dlouhodobě patříme k síti center pro screening kolorektálního karcinomu, tedy nádoru tlustého střeva a konečníku. Sledujeme a léčíme pacienty s chronickými střevními záněty, a od roku 2021 máme statut Centra pro biologickou terapii idiopatických střevních zánětů.

Vyšší odborná škola zdravotnická završila první akreditovaný kurz Sanitář v Olomouckém kraji

Foto Agel

Devět absolventek – původně žen různých profesí, úspěšně prošlo jak teoretickou, tak praktickou výukou, a získaly kompetence pro práci ve zdravotnických, lázeňských nebo lékárenských zařízeních. Novým směrem se tak může ubírat například kariéra někdejší lesní dělnice, uklízečky, servírky nebo pracovnice v sociálních službách.

AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická není v oblasti nabízení vzdělávacích kurzu žádným nováčkem. Kurzy, které nabízí v Moravskoslezském kraji, se těší enormnímu zájmu. Škola má na kontě už přes 200 úspěšných absolventů. Zájemce láka zejména stabilní práce ve zdravotnictví. „Délka sanitářského kurzu je necelé tři měsíce, během kterých účastníci absolvují jak teoretickou, tak praktickou výuku.

V Nemocnici Prostějov mohou zaměstnanci využít psychické podpory za pomoci PEER konzultanta

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

V Nemocnici Prostějov budou mít zaměstnanci možnost využít PEER podporu. Tato služba je poskytována zdravotníkům, kteří prošli kritickou, stresovou událostí, nebo potřebují kolegiální psychickou podporu v dlouhodobém přetížení.

Nenahrazuje však odbornou psychologickou péči. Jde o základní podpůrná opatření a kroky v rámci primární a sekundární prevence.

„PEER je kolega zdravotník, který prošel speciálním výcvikem v certifikovaném kurzu. Jeho úkolem je poskytnutí podpory kolegovi, či kolegyni v obtížné situaci, která se může zdát až bezvýchodná. Pomoci mu zorientovat se v myšlenkách, emocích, nebo prožívání situace a najít z nich cestu ven,“ vysvětluje Ivana Branická, vrchní sestra Interního oddělení Nemocnice Prostějov.

Zdravotnická síť AGEL testuje novinku v rehabilitaci. Terapii virtuální realitou

Foto Agel

Terapie virtuální realitou pomůže lidem po úrazech i těm, kteří mají neurologickou diagnózu. První pacienti již absolvují rehabilitace se speciálními brýlemi. Terapie se testuje i v Nemocnici Prostějov.

„Virtuální realitu můžeme využít všude tam, kde je potřeba zlepšit motorické funkce pacienta. Ať už se t týká zvýšení kloubního rozsahu, zlepšení kvality pohybu nebo snížení bolesti a křečí. Virtuální realita má velký potenciál i při nácviku sebeobsluhy, orientace v prostoru či ve zlepšování paměti,“ říká k novince Jitka Havlásková primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk. Tato nemocnice je jednou z dalších sedmi v síti AGEL, kde se tato novinka zavádí.

Město Prostějov odmění dárce krve. Dárkovými kartami a poukázkami

ilustrační foto pixabay.com

Radní na svém jednání schválili rozpočtové opatření ve výši 153.700 Kč, které půjdou ve prospěch dárců krve.

Počty odběrů              Počet kusů

160 odběrů KŘÍŽ – PRVNÍ TŘÍDY       10 ks

120 odběrů KŘÍŽ – DRUHÉ TŘÍDY      15 ks

 80 odběrů KŘÍŽ – TŘETÍ TŘÍDY       20 ks

 40 odběrů ZLATÁ PLAKETA         40 ks

 20 odběrů STŘÍBRNÁ PLAKETA       70 ks

 10 odběrů BRONZOVÁ PLAKETA      80 ks

Nemocnice skupiny AGEL ožívají dětskou četbou. V Prostějově četli školáci ze ZŠ Železného

Foto Nemocnice Prostějov

V Nemocnicích Skupiny AGEL budou moci pacienti i zaměstnanci častěji potkávat školáky a školačky – nikoliv ale v pozicích pacientů. Společnost AGEL totiž přišla s novým projektem „Babičko a dědečku, pojďme si povídat“, jehož podstatou jsou návštěvy žáků základních škol u nemocničních lůžek seniorů.

„Smyslem našeho projektu je především propojení generací a zároveň edukace dětí již na základních školách. Je jasné, že dlouhodobý pobyt v nemocnici může být zejména pro seniory psychicky náročný. Proto jim chceme tento čas na lůžku zpříjemnit a zpestřit. A pomocnou ruku nám v tom podávají žáci základních škol a jejich učitelé, kteří vnímají důležitost učit žáky mezigenerační spolupráci i porozumění starším.

V Nemocnici Prostějov stále trvá zákaz návštěv

Ilustrační foto pixabay.com

Vzhledem k zhoršující se epidemiologické situaci v Olomouckém kraji zakázala Nemocnice Prostějov už koncem listopadu návštěvy pacientů. V té chvíli jen na dvou odděleních, dnes už jsou z nich čtyři.

Návštěvy jsou zakázány na interním oddělení A i B, neurologickém oddělení a JIP a chirurgii A a B. „Děkujeme za pochopení respektování nařízení," vzkazují zdravotníci. (red)

Operační sály nemocnice slaví dvacetiny. Narodily se tam tisíce dětí a provedlo sto tisíc operací

Foto Nemocnice Prostějov

Koncem roku 2023 to bude již 20 let od okamžiku, kdy se definitivně přestěhovala poslední oddělení ze starého nemocničního areálu na Lidické ulici do nových prostor stávající Nemocnice Prostějov na ulici Mathonova, která nese jméno prvního ředitele a primáře chirurgie v Prostějově. Mezi poslední oddělení, která se tehdy stěhovala, patřilo ARO, chirurgie a chirurgická JIP, ortopedie, gynekologicko-porodnické oddělení a úplně jako poslední se den před Silvestrem stěhovalo interní oddělení.

„S paní vrchní Věrou Šimkovou jsme byli od počátku u stavby nové budovy, v níž se sály a sterilizace nacházejí. Účastnili jsme se kontrolních dnů stavby i kolaudací, abychom poté jak provozně, tak i organizačně zvládli přechod na nové pracoviště,“ uvádí Jiří Šťastný, primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. „Nové Centrální operační sály a centrální sterilizace byly připravovány několik týdnů dopředu a první ostrá sterilizace proběhla 21. 12. 2023 a první operace vůbec byla „apendektomie“ u malého chlapce dne 22. 12. 2003,“ vzpomíná primář.

Nemocniční Den pro chlapy využilo přes čtyřicet pánů

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Dne pro chlapy – preventivní osvětové akce zaměřené na rakovinu prostaty a varlat využilo v Nemocnici Prostějov přes 40 mužů. U několika z nich bude kvůli výsledkům potřeba další kompletní vyšetření.

Nemocnice Prostějov se Dnem pro chlapy již tradičně připojila k listopadové výzvě Movember, jejímž cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o prevenci, vyšetření a o onemocnění rakovinou prostaty. „Návštěvníci Dne pro chlapy se dozvěděli, jak vyšetření probíhá a jak je důležité onemocnění zachytit včas, aby bylo léčitelné a rakovina nenapadla i ostatní části těla,“ uvádí Marie Jouklová, hlavní sestra Nemocnice Prostějov.