porodnice

Duben v porodnici FN Olomouc. Jménům kralovali Jan a Julie

Foto FB

Tým Novorozeneckého oddělení můžete už několik týdnů poznat na první pohled. Změnili dresy. Jejich „mundúry“ se teď hemží hrošíky, želvičkami, opičkami, žirafkami, klokánky nebo slůňátky – roztomilými zvířátky, která jim pomáhají navodit ještě přátelštější a přívětivější atmosféru. A při příležitosti dubnové statistiky dámy a pánové postáli jako modelky a modelové.

V dubnu zde pomohli na svět 145 miminkům – 68 holčičkám a 77 klukům. Je to o něco méně než vloni, kdy se u nás narodilo 168 dětí. V porovnání s předchozími roky je pokles bohužel ještě markantnější – 2022 / 198 dětí, 2021 / 198 dětí, 2020 / 197 dětí, 2019 / 209 dětí, 2018 / 211 dětí, 2017 / 181 dětí. „Budeme doufat, že nám pomůžete statistiky zlepšit v následujících měsících. V červenci a srpnu se u nás miminkům vždy dařilo nejlépe – za posledních sedmnáct let byly letní měsíce hned v patnácti případech na narozené děti nejbohatší,“ říkají porodníci.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Prostějov otevírá dveře budoucím rodičům

Foto Nemocnice Prostějov

Při jarním Dni otevřených dveří si budou moci zájemci prohlédnout prostory porodnice, seznámit se s porodními asistentkami, zjistit základní informace ohledně porodu, ale také se na cokoliv zeptat. Akce proběhne v úterý 9. dubna od 14 do 17 hodin a vstup na ni je bezplatný.

„Současným trendem je maximální informovanost maminek a k ní patří určitě i osobní poznávání prostor porodnice. Rádi proto těmto rodičkám, ale i jejich doprovodu – ať už jsou to partneři, kamarádky nebo budoucí babičky, nabízíme možnost navštívit nás, v klidné atmosféře si popovídat a třeba se i dozvědět užitečné informace o přípravě na porod nebo o porodu samotném. Jakmile totiž maminky přijíždějí v pokročilejší fázi porodu, mnohdy už nebývá na delší rozhovory prostor,“ říká Věra Tisoňová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení.

Nemocnice zve na Den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení

Foto plakát

Nemocnice Prostějov zve zájemce na den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení. Ten se koná 9. dubna od 14 do 17 hodin.

„Máme pro vás připravenou exkluzivní prohlídku oddělení, možnost setkání s našimi odborníky a odpovědi na vaše otázky týkající se péče o ženy a těhotné. Těšíme se na vaši návštěvu,“ zvou zdravotníci. (red)

Porodnice FN Olomouc je nejlepší v kraji!

ilustrační foto

Rozhodly o tom samotné maminky v anketě Volba porodnice roku 2023. Vyhlásil ji portál eMimino.cz a maminky v ní měly hodnotit porodnici, ve které rodily v letech 2019–2023.

„Pokud se nám dostalo tak skvělého hodnocení přímo od maminek, jsme nesmírně potěšení a taky hrdí na to, že naše snaha o přívětivou a profesionální péči nachází pozitivní odezvu. Nechceme ale „usnout na vavřínech“. Dobře si uvědomujeme, že můžeme být ještě lepší a v jakých oblastech by to mělo být. Prioritou je pro nás nový objekt. Držte nám, prosím, palce, abychom naše snažení dotáhli do šťastného konce,“ vzkazují zdravotníci. (red)

Nemocnice Prostějov zve nastávající rodiče na Den otevřených dveří porodnice

Foto Nemocnice Prostějov

Nastávající maminky a tatínky z celého Olomouckého kraje zve Nemocnice Prostějov na Den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení. Akce, která proběhne v úterý 18. dubna, nabídne budoucím rodičům jedinečnou možnost prohlédnout si prostředí porodnice, seznámit se s odborným personálem i získat informace o péči poskytované těhotným ženám, rodičkám a novorozencům. To vše zdarma a bez předchozí rezervace.

„I letos na jaře tradičně zveme nastávající rodiče k nám do porodnice, aby si mohli osobně prohlédnout zejména porodní boxy a poporodní pokoje, seznámit se s personálem, ale třeba si i vyslechnout rady ohledně toho, kdy je vhodné do porodnice k porodu vyjet,“ říká Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

Během plodného půlroku přišlo na svět v Nemocnici Prostějov 341 dětí

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Šest plodných měsíců zaznamenala porodnice Nemocnice Prostějov. Od ledna do konce června pomohli zdravotníci na svět celkem 341 dětem. Nejplodnějším měsícem byl květen, kdy se narodilo 66 dětí, naopak nejméně dětí přišlo na svět v březnu, kdy jich bylo 48 dětí.

„Artem, Brian, Eliot, Jonáš, Mathias, Medard, Ori, Ronald, Bibiana, Evelína, Jasmína, Leontýna, Lolita, Marianne, Mia, Tea nebo Trinity. To jsou netradiční jména, která dávali rodiče svým dětem v prostějovské nemocnici během prvního pololetí letošního roku. Z hlediska pohlaví dominovali chlapci v počtu 189, novorozených holčiček pak bylo 152,“ sdělila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko - porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

Na nastávající maminky čekají v Nemocnici Prostějov nová porodní lůžka

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Dvě nová porodní lůžka pro gynekologicko-porodnické oddělení pořídila aktuálně Nemocnice Prostějov. Sloužit budou maminkám při spontánních porodech a ročně by je mohlo využít více než 700 žen.

Nová porodnická lůžka AVE2 funkčně propojují individuální požadavky rodičky na komfort, bezpečí a pohodlí, s odbornými potřebami zdravotníků – navíc s důrazem na estetický a funkční design celého výrobku.

V prostějovské porodnici přišlo vloni na svět 835 dětí. Dvojčata jen dvakrát

Ilustrační foto ber

Porodnost v prostějovské nemocnici se v posledních letech drží na přibližně stejné úrovni. V loňském roce se narodilo 835 dětí, rok předtím o tři méně a v roce 2018 jich bylo 895.

 

Porodů bylo 833, dvě maminky si z porodnice odvážely dvojnásobný balíček novorozeneckého štěstí.  

"Letos jsme si pro rodiče miminek, která se narodí v naší nemocnici, připravili překvapení. Jsou to čepičky pro novorozence s nápisem „Už jsem tady“," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Nejvíce dětí přišlo letos na svět v prostějovské porodnici v lednu

ilustrační foto

Velice plodných šest měsíců zaznamenala porodnice Nemocnice Prostějov. Zatímco loni zde přišlo v první polovině roku na svět 396 dětí, v letošním roce zapsali zdravotníci do porodních knih 441 novorozenců. Náročné období koronaviru porodnice úspěšně zvládla efektivní reorganizací do pracovních týmů.

 

Deniel, Ruslan, William, ale i Mia, Meghan, Vivien. To jsou jména některých ze 441 dětí, které přišly v prvním pololetí letošního roku na svět v Nemocnici Prostějov. Z hlediska pohlaví dominovali chlapci v počtu 232, novorozených děvčátek pak bylo 209. Ve čtyřech případech se rodiče radovali dokonce z dvojčat. „Nejvíce porodů jsme měli během ledna, sedmaosmdesát, nejméně pak v únoru a v červnu, kdy na svět přišlo shodně 64 dětí,“ sdělila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

V porodnicích skupiny AGEL v Olomouckém kraji se v prvním pololetí narodilo přesně 1500 dětí. Převahu mají chlapci!

ilustrační foto

Rok 2018 je za první polovinou a v porodnicích skupiny AGEL v Olomouckém kraji zdravotníci evidují přesně 1500 narozených dětí. Celkově se přitom narodilo podstatně více chlapců, kterých bylo 794, zatímco holčiček pouze 706. Nejvyšší porodnost zaznamenala Nemocnice Šternberk, kde v první půlce roku přišlo na svět 545 dětí.

Nejvíce narozených dětí má na svém kontě Nemocnice Šternberk, kde v prvním pololetí zdravotníci přivedli na svět 545 dětí, z toho 257 holčiček a 288 chlapců. Mezi narozenými dětmi přitom byly i čtyři páry dvojčat. Nejplodnějším měsícem byl v Nemocnici Šternberk prozatím měsíc duben, ve kterém přišla na svět přesně stovka dětí.