ocenění

Absolutní vítezství na soutěži PIVEX míří do pivovaru Zubr

ilustrační foto

Pivovary skupiny PMS Přerov a.s. – Zubr, Litovel a Holba patří dlouhodobě k nejoceňovanějším pivovarům na odborných degustačních soutěžích, ve kterých opakovaně potvrzují svoji kvalitu. Stalo se tak i na 29. ročníku soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2021 a 7. ročníku soutěže o Zlatý soudek PIVEX 2021. Celkem moravské pivovary získaly šest ocenění včetně příčky nejvyšší – absolutním vítězem soutěže se již počtvrté za sebou stal pivovar Zubr, když celkové loňské vítezství obájil ležák Zubr Gradus. Ten se zároveň stal vítězem kategorie světlých ležáků.

 

Absolutní vítěz soutěže je vybírán z vítězů jednotlivých kategorií a toto nejvyšší ocenění si již podruhé za sebou odnesl dvanáctistupňový ležák Zubr Gradus, který je nejnovějším pivem ve stálé nabídce přerovského pivovaru. Celkem porazil 30 přihlášených značek piv. „Každá dobrá zpráva a ocenění naší práce je pro nás v tomto pro pivovary náročném období vzpruhou a povzbuzením do další práce. Obzvláště když je to takovýto absolutní úspěch.

Novinka z Palírny vítězí i na poli designu. Etiketa vyhrála na prestižní soutěži Design Awards

foto Palírna U zeleného stromu

Heffron z nejstarší palírny v Evropě, Palírny U Zeleného stromu, je oblíbený pro svou výraznou a zároveň velmi jemnou chuť. Nyní byl oceněn také za svůj vzhled. V mezinárodní designové soutěži získal stříbrnou medaili v kategorii Cena za design obalů 2020–2021. Inspirací pro vizuál lahve byly dopisy legionářů a jejich dlouhá cesta domů. Heffron je totiž jméno poslední lodi, která přepravovala legionáře z Ruska do Evropy. Tvůrcem oceněné etikety je grafický designer s mezinárodními zkušenostmi Martin Zouhar.

Soutěž „Design Award and Competition“ je nejprestižnější a nejvlivnější ocenění za design a poskytuje inspiraci pro designéry, umělce, architekty, značky a designové agentury. Logo vítězné ceny „Design Award“ symbolizuje designovou hodnotu oceněných produktů, projektů a služeb. Průhledná skleněná láhev Heffronu má štítek z texturovaného krémového papíru s perforovaným razítkem a místy lesklým lakem. Etiketa je potištěna třemi pantonovými barvami. “Výzvou pro mě bylo autenticky, poutavě a důstojně interpretovat hodnoty československých legií na značce,” říká Martin Zouhar.

Děti ze školní družiny ZŠ Jana Železného slaví úspěch. Pohádkovou knihou!

Foto ZŠ J. Železného Prostějov

Začátkem roku se děti z oddělení školní družiny 1.B zapojily do výtvarné soutěže, kterou pořádala iniciativa „Oživíme Česko“. Vymyslet pohádkovou knížku se na začátku zdálo být nemožné, na realizaci byly pouhé dva týdny.  Porota vybírala ze 113 pohádkových knížek a prostějovské děti získaly 3. místo!

„S dětmi jsme si sedli na koberec a udělali „válečnou poradu“.  Po chvíli nebylo o čem přemýšlet, půjdeme do toho. Základní linku příběhu jsme měli. Často si hrajeme hru „Pohádkové kostky“ – kdy děti vymýšlejí příběhy pomocí obrázků, které jim padnou. Spojili jsme tedy hned několik nápadů dohromady a příběh byl na světě. První den jsme stihli rozdat úkoly, kdo bude výtvarně ztvárňovat kterou postavu, kdo bude malovat les, kdo hrníček s čajem… Velká bitva se strhla o hlavního hrdinu – medvídka Vildu. Zde se do finále probojovaly 3 děti, které měly ukázat, jak by Vildu namalovaly.

Byznysovému světu na Olomoucku dominuje Prostějov

ilustrační foto MMP

Prostějov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Olomouckém kraji. Kvalitní podnikatelské podmínky jsou také v Zábřehu a Litovli. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2020. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Prostějov podnikatelsky těží z výborné dopravní dostupnosti, v rámci Olomouckého kraje vykazuje také vysoce nadprůměrný podíl podnikatelů na celkový počet obyvatel. V rámci regionu výrazně mladá populace města se rozšiřuje o další nově přistěhovalé, přičemž jejich přírůstek je v kraji jeden z nejvyšších, což svědčí o atraktivitě města. Radnice si zakládá na dobrém nakládání s finančními prostředky, ze všech měst na Olomoucku vynakládá nejméně prostředků na dluhovou službu. O to více peněz může věnovat na rozvoj bydlení, vzdělávání nebo třeba na sport.

Z radnice si odnesli vyznamenání ti, kteří bojovali proti covidu

foto Magistrát města Prostějova

Primátor František Jura, spolu s členy vedení města náměstky Jiřím Pospíšilem, Alenou Raškovou, Miladou Sokolovou a Jiřím Rozehnalem včera ocenil a vyzdvihl činnost lidí, kteří po celou dobu stáli v první linii boje s koronavirem, nebo první linii řídili. Ocenění převzali medaili primátora statutárního města Prostějova Františka Jury za aktivní přístup a plnění mimořádných a významných úkolů v době pandemie nemoci COVID-19.

Všichni jmenovaní aktivně pracovali jako členové krizových orgánů, plnili mimořádné a zvlášť významné úkoly zejména na úseku ochrany zdraví, plnění krizových opatření, veřejného pořádku a zajištění plnění mimořádných úkolů v době vládou vyhlášeného krizového stavu.

Hrabáč kapský ze ZOO Olomouc získal 2. místo v soutěži o odchov roku

foto ZOO Olomouc

Sdružení Česká ZOO každoročně pořádá soutěž Bílý slon o odchov roku. Jejím posláním není ani tak podporovat soutěživost zahrad, ale poděkovat chovatelům za jejich úspěchy. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 14 zahrad a bylo vytvořeno 41 nominací. ZOO Olomouc se v kategorii savců se svým mládětem hrabáče kapského umístila na krásném 2. místě.

„Narození mláděte kapského pro nás bylo radostí. Jeho odchov lze označit za práci týmovou. Podílelo se na něm spousta trpělivých ošetřovatelů včetně matky samotné. Potěšilo nás, že jsme odrostlé mládě (narozené 26. března 2020) mohli vyslat do světa, kde dělá radost v Bioparc – Zoo de Doué la Fontaine ve Francii,“ dodává ředitel olomoucké ZOO Radomír Habáň.

Nemocnice Prostějov obhájila prestižní akreditaci i v nelehké době koronavirové pandemie

Foto Nemocnice Prostějov

Prestižní certifikát o reakreditaci tří nemocnic Středomoravské nemocniční si z rukou ředitele Spojené akreditační komise České republiky Davida Marxe převzali zástupci vedení skupiny AGEL. Vůbec poprvé v historii probíhal náročný audit v nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku zároveň, a to v mimořádně složitém období koronavirové pandemie, kdy bylo zdravotnictví jako celek vystaveno bezprecedentnímu tlaku.

Poslední rok výrazně zasáhl do plánu příprav na náročný audit, který probíhá vždy ve tříletém intervalu. Jednotlivé pracovní týmy se musely potýkat se změnou v poskytovaném spektru péče svých odborností. „Zastavením plánovaných zákroků na některých odděleních se tito pracovníci aktivně zapojili do chodu covidových jednotek. A právě správně nastavené jednotné postupy umožnily našim sestrám i lékařům zajistit velmi náročnou péči o tyto pacienty i bez nutnosti dlouhého zapracovávání,“ uvedl předseda představenstva Středomoravské nemocniční Jiří Ševčík.

Olomoucký kraj ocení učitele, kteří nejlépe zvládli online výuku. Nominujte!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Už více než rok probíhá výuka většiny žáků distančním způsobem. Uzavření škol loni na jaře a následný okamžitý přechod k výuce na dálku způsobil ve školách mnoho problémů. Spustil ale také vlnu improvizace, vynalézavosti a mimořádného nasazení jak ze strany vedení škol a jejich zřizovatelů, tak zejména učitelů.

Olomoucký kraj a tým projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání (KAP) se nyní rozhodl ocenit mimořádné počiny v online výuce vyhlášením ankety Nejlepší učitel výuky na dálku v Olomouckém kraji.

„Především díky úsilí a nápaditosti učitelů se i přes veškeré obtíže a specifika tohoto způsobu výuky daří krajskému školskému systému distanční výuku zvládnout se ctí. Jsem přesvědčen, že učitelé si za to zaslouží naše poděkování a ti nejlepší také ocenění,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec, který nad akcí převzal záštitu.

Policisté dostali medaile. Za záchranu lidského života

Foto PČR

Dva policisté z přerovského oddělení hlídkové služby ve středu převzali medaili ředitele Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Krajský ředitel Tomáš Landsfeld medaili oběma udělil za poskytnutí profesionální pomoci třiašedesátiletému muži z Přerova, kterému včasnou a účinnou resuscitací zachránili život.

Stejná medaile bude předána i dalšímu policistovi, který se na záchraně podílel stejnou měrou, ale v současné době se nachází v pracovní neschopnosti. Jejich odbornou a rychlou pomoc na místě zásahu ocenili i zdravotníci, kteří k postiženému přijeli. „Se slovy díků se později na vedení policie obrátila i družka muže, která poděkovala za pomoc policistů a za záchranu jejího partnera,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová a přidala popis události.

Policisté byli oceněni za záchranu života pobodaného muže

Foto PČR

Při incidentu, při kterém došlo ve čtvrtek 17. prosince 2020 kolem dvacáté hodiny v rodinném domě v Kralicích na Hané mezi dvěma čtyřicetiletými cizinci, utrpěl jeden z mužů bodná poranění dolních končetin. První pomoc mu poskytli policisté, kteří mu tím zřejmě zachránili život. Muž jim přišel poděkovat. 

"Zraněnému se podařilo vyhledat pomoc u sousedů, kteří věc oznámili na tísňovou linku a poskytli mu prvotní ošetření. Ze záchranných složek na místo jako první dorazila tříčlenná hlídka oddělení hlídkové služby Policie ČR. Její členové ihned převzali poskytování první pomoci a o muže pečovali až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby. Dle informací lékaře ZZS byl muž následkem zranění v přímém ohrožení života a poskytnutá první pomoc mu ho zřejmě zachránila.