ocenění

Hasiči převzali medaile Za věrnost. Krajský ředitel ocenil chlapce za záchranu života

Foto HZS Olomouckého kraje

Při práci je často v sázce jejich vlastní život. Zachraňují, hasí, vyprošťují, pomáhají. Jako poděkování za věrnou službu si ve středu 30. listopadu převzali příslušníci Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje medaile HZS ČR Za věrnost I., II. a III. stupně. Uznání udělil generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky 40 příslušníkům. Předána byla i medaile HZS ČR Za zásluhy o bezpečnost. Uděleno bylo rovněž sedm Medailí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, z toho dvě byly předány krajským ředitelem za záchranu života a jedna za statečnost. Ceremoniál se uskutečnil ve Slavnostním sále Klášterního Hradiska v Olomouci.

Medaile HZS ČR Za věrnost II. stupně byla udělena 19 příslušníkům HZS Olomouckého kraje. Tyto medaile jsou udělovány za příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 20 a více let. Medaili HZS ČR Za věrnost III. stupně byla udělena 18 příslušníkům. Toto ocenění je udělováno za příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 10 a více let.

Mezi nejlepšími armádními sportovci roku jsou prostějovští parašutisté!

Foto ascdukla.com

Olympijské zlato se cení nejvíc. Nebylo tedy divu, že v prestižní anketě o nejlepšího armádního sportovce roku tentokrát triumfovala sněhová obojživelnice Ester Ledecká, vítězka paralelního obřího slalomu na snowboardu ze zimních Her v Pekingu 2022. V hlasování 85 funkcionářů a trenérů ASC Dukla se na druhém místě umístil oštěpař Jakub Vadlejch, třetí skončil kanoista Martin Fuksa. Osmé místo v desítce nejlepších patřilo prostějovskému parašutistovi Oldřichu Šofrovi.

Veliký aplaus zaplněného sálu sklidily také duklácké legendy, které v průběhu roku oznámily ukončení aktivní kariéry, mezi kterými nechyběl prostějovský parašutista Libor Jiroušek. Ten také získal cenu UNIASK Unie armádních sportovních klubů v kategorii trenér.  

Parašutisté ASO Dukla Prostějov – Petr Chládek, Miroslav Kříž, Oldřich Šorf, Hynek Tábor, Jiří Gečnuk získali titul nejvyšší v kategorii Malý kolektiv roku.

Gratulujeme! (ber)

Zachraňuje životy 30 let. Ocenila ho Asociace zdravotnických záchranných služeb

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Letošní cenu asociace zdravotnických záchranných služeb ČR (AZZS ČR) za Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje p.o. převzal dlouholetý člen ZZS Olomouckého kraje Karel Spurný.

Karel Spurný po ukončení studia na gymnáziu v roce 1981, začal pracovat jako sanitář̌ v Hranické nemocnici. O 5 let později pak úspěšně ukončil studium všeobecné sestry na Střední zdravotnické škole v Olomouci a následně i specializační studium ARIP.

O titul nejlepšího armádního sportovce roku bojuje prostějovský Oldřich Šofr!

Foto FB

Kdo vystřídá na trůnu pro nejlepšího armádního sportovce roku střelce Davida Kosteleckého? Jasno bude ve čtvrtek 27. října, kdy se v konferenčním sále Domu armády uskuteční slavnostní vyhlášení již 26. ročníku prestižní ankety. Mezi nominanty je i prostějovský parašutista Oldřich Šofr.

Dukláci dosáhli v roce 2022 řady výborných výsledků. K favoritům na triumf patří zákonitě sněhová obojživelnice Ester Ledecká, olympijská šampionka z Pekingu ve snowboardingu. Velké světové a evropské medaile získali oštěpař Jakub Vadlejch, parašutista Dukly Prostějov Oldřich Šorf, rychlostní kanoisté Josef Dostál s Martinem Fuksou či střelci Petr Nymburský a Veronika Blažíčková, kteří navíc České republice vybojovali olympijská místa pro Hry v Paříži 2024. Na vodě zase zářili vodní slalomáři.

V soutěži Yetiho ucho 2022 bodovaly zdravotnické operátorky z našeho kraje

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraj

Již 5. ročník soutěže Yeti Rescue konaná v srdci Orlických hor letos přinesla inovaci a to soutěž šitou na míru přímo pro operátory tísňové linky 155 - "Yeti Ucho". Jediná soutěž svého druhu napříč celou ČR se konala se ve dnech 30. 9. - 2. 10. 2022.

„Za naši organizaci byly vyslány dvě operátorky - Lucie a Markéta. Obě pracují již sedmý rokem na zdravotnickém operačním středisku ZZS OK, tudíž zkušeností nasbíraly již více než dost. Ovšem možnost vyzkoušet si zasoutěžit s operátory ostatních záchranných služeb to byla výzva, která se neodmítá,“ říká mluvčí ZZS Ok Lucie Mikisková.

Olomoucký kraj získal cenu za Olympiádu dětí a mládeže

Foto olkraj.cz

Ani Olomoucký kraj neodešel z letní Olympiády dětí a mládeže s prázdnou. Zatímco mladí sportovci vybojovali letos v létě téměř sedm set medailí, hejtmanství teď získalo cenu za Nejlepší sportovní projekt. Ocenění si kraj převzal v rámci Sport Alive Awards, které vyhlašuje organizace Sport Alive. Ve stejné kategorii kraji konkurovala Příbram, Ostrava a dalších sedm projektů.

„Ocenění beru jako velké poděkování lidem, kteří se na pořádání letní olympiády v Olomouckém kraji podíleli. Pořadatelství takové akce je náročné na organizaci, koordinaci a pro organizátory i náročnou sportovní disciplínou. O finanční náročnosti nemluvě,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Letní Olympiáda dětí a mládeže se uskutečnila v Olomouckém kraji na konci června. Hejtmanství ji pořádalo ve spolupráci s Českým olympijským výborem. Do kraje přijely zhruba čtyři tisíce sportovců.

V Dobrochově obnovují krajinu. Teď za to obec získala zlato v prestižní evropské soutěži

ilustrační foto olkraj.cz

Lokální biocentrum s rybníky, výsadba původních odrůd stromů nebo přírodní odhlučnění ruchu z blízké dálnice. Také za to získala obec Dobrochov v soutěži Ententa Florale Europe zlaté ocenění. V maďarském Balatonfüredu ho zástupci obce převzali koncem září.

„Do Maďarska od nás vyjel doslova plný autobus. Jsme pyšní na to, že jsme ocenění získali,“ uvedl Miloslav Kříž, starosta obce Dobrochov.

Do soutěže se přihlásilo celkem devět měst a obcí ze šesti evropských zemí - z České republiky, Německa, Rakouska, Maďarska, Irska a Belgie. Odborná porota, složena zejména ze zahradních architektů, během roku všechna místa objížděla a hodnotila je. V Dobrochově mimo jiné ocenila zapojení zahradních architektů a dalších odborníků.

Šikovní podnikatelé mohou opět usilovat o prestižní ocenění

Foto Olomoucký kraj

Společnost EY ve spolupráci s Olomouckým krajem vyhlašuje další ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Zájemci se mohou hlásit do 21. října s tím, že výsledky se dozví příští rok na jaře. Nad akcí převzal záštitu hejtman Josef Suchánek.

„Soutěž EY Podnikatel roku Olomouckého kraje ukazuje, že v našem kraji máme schopné podnikatele, kteří se umí pružně přizpůsobit požadavkům trhu a zajistit lidem práci. Velmi mě těší zvyšující se počet regionálních firem, které se zaměřují na inovativní řešení a posilují tak své know-how. Věřím, že o sedmnáctý titul EY Podnikatele roku Olomouckého kraje bude usilovat co největší počet zájemců, kteří budou důstojnou reprezentací našeho regionu v celorepublikovém, ale i mezinárodním měřítku,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro rozhledny

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. V kategorii rozhledny soutěží hned dvě z našeho regionu, rozhledna na Velkém Kosíři a Kopaninka u Repech,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

Rozhledna Velký Kosíř

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje pro prostějovské nominanty

ilustrační foto ber

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

„A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. Lidé mohou vybírat ze široké nabídky turistických cílů a atraktivit, které v našem regionu navštívili nebo se je navštívit teprve chystají. Webové stránky, kde můžete hlasovat, zároveň nabízí v podobě nominovaných cílů řadu tipů, kam vyrazit na výlet s rodinou, přáteli nebo klidně o samotě – prostě tak, jak to máte nejraději. Děkuji všem, kteří se ankety zúčastní a zvláště lidem, kteří v cestovním ruchu pracují.