ocenění

Policisté byli oceněni za záchranu života pobodaného muže

Foto PČR

Při incidentu, při kterém došlo ve čtvrtek 17. prosince 2020 kolem dvacáté hodiny v rodinném domě v Kralicích na Hané mezi dvěma čtyřicetiletými cizinci, utrpěl jeden z mužů bodná poranění dolních končetin. První pomoc mu poskytli policisté, kteří mu tím zřejmě zachránili život. Muž jim přišel poděkovat. 

"Zraněnému se podařilo vyhledat pomoc u sousedů, kteří věc oznámili na tísňovou linku a poskytli mu prvotní ošetření. Ze záchranných složek na místo jako první dorazila tříčlenná hlídka oddělení hlídkové služby Policie ČR. Její členové ihned převzali poskytování první pomoci a o muže pečovali až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby. Dle informací lékaře ZZS byl muž následkem zranění v přímém ohrožení života a poskytnutá první pomoc mu ho zřejmě zachránila.

Nejlepší sportovci převezmou ocenění příští rok

Foto olkraj.cz

Kvůli koronaviru letos Olomoucký kraj nebude oceňovat sportovce roku 2020. Oblíbenou anketu ale nezruší. Pouze ji přeloží na příští rok, kdy chce v tradici pokračovat.

„Řada sportovních akcí se loni kvůli koronaviru vůbec nemohla uskutečnit. To je první důvod, proč jsme se rozhodli vyhlášení titulu odložit. A ten druhý je, že kvůli vážné epidemické situaci by slavnostní akt nešel ani uspořádat,“ zdůvodnil rozhodnutí Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Ceny cestovního ruchu udělí kraj příští rok. Radost bude dvojnásobná

ilustrační foto olkraj.cz

Ceny cestovního ruchu 2020, které se měly původně uskutečnit už na podzim tohoto roku, proběhnou příští rok. Zároveň s nimi hejtmanství vyhlásí i ceny za rok 2021. Důvodem sloučení dvou ročníků je letošní vážná epidemiologická situace v souvislosti s covid-19.

„Slavnostní vyhlášení vítězů obou ročníků proběhne příští rok v rámci jednoho večera. Nejde tedy o zrušení letošního ročníku, ale o jeho přesun. Uznání a poděkování si zaslouží všichni lidé, kteří v turistickém ruchu pracují, a v současné době to platí dvojnásob,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Ceny cestovního ruchu vybírá každoročně veřejnost formou internetové ankety – lidé mohou volit z pěti kategorií. Zájem o hlasování je obrovský. (Zdroj olkraj.cz)

Dvojitý úspěch v anketě Hasič roku. Oceněni byli bývalý ředitel i velitel čety

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesní anketa Hasič roku 2019 byla letos pro Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje úspěšná. Sedmnáctičlenná odborná porota vybírala celkem z 68 nominací. Hasičům Olomouckého kraje se podařilo proměnit hned dvě.

Osobností HZS ČR roku 2019 se stal, a do pomyslné hasičské síně slávy tak vstoupil, bývalý ředitel olomouckého sboru Jiří Horáček.

Třetí místo v kategorii velitel roku pak získal Jiří Glabazňa, velitel čety směny A na olomoucké stanici.

Oběma zkušeným hasičům gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů. (red)

Ocenění Dětský čin roku míří do Prostějova. Získal ho Šimon!

ilustrační foto

Cena míří Dětský čin roku 2020 míří do Základní školy Dr. Horáka, protože její žák Šimon Š. získal ocenění DĚTSKÝ ČIN ROKU 2020 v kategorii Pomoc starším lidem.

Po loňském ocenění Nadačního fondu Dětský čin roku, které získala v kategorii Pomoc ostatním tehdy devítiletá Laura z Prostějova za její pomoc dětem v dětském domově je zde další radost. Koncem listopadu 2020 doletěla na Základní školu Dr. Horáka zpráva, že jejich žák Šimon Š. získal ocenění DĚTSKÝ ČIN ROKU 2020 v kategorii Pomoc starším lidem.

V soutěži MONETA Živnostník roku 2020 uspěl prostějovský podnikatel

reprofoto youtube

V pátek byly vyhlášeny výsledky soutěží MONETA Živnostník roku 2020 a VODAFONE Firma roku 2020. V obou soutěžích se do finálové desítky probil zástupce prostějovského regionu. A jeden získal vynikající druhé místo!

Je jím Tomáš Gajdoš, zakladatel a majitel firmy Barenuts, která se zabývá výrobou oříškových produktů. Vlajkovou lodí firmy jsou másla, která si našla cestu i do USA.

Mezi deset nejlepších se v soutěži Firma roku dostala společnost Melzer.

Gratulujeme! (br)

Byznys v Prostějově získal další ocenění

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov – loňský celorepublikový vítěz srovnávacího výzkumu Město pro byznys – se opět umístil na špici. V letošním celostátním hodnocení získalo město tentokrát druhé místo – v Prostějově se snoubí kvalita podnikatelského prostředí se vstřícným přístupem veřejné správy.

První pozice v krajském hodnocení, druhá v tom republikovém. Právě tuto "celorepublikovou" pozici přivezli do Prostějova ředitel Města pro byznys Petr Lutonský a manažer David Pavlát. Cenu převzal primátor František Jura a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. „Jsme pochopitelně rádi za toto ocenění. Dlouhodobě jsme kladně hodnoceni. V rámci všech hodnocených subjektů (205) jsme se, po loňském prvním místě, umístili na místě druhém. Jsme v dobré společnosti, první místo získaly Pardubice a třetí Hradec Králové," uvedl primátor František Jura.

Hattrick pro tmavý ležák od Pivovaru Litovel! Z Evropské pivní hvězdy má bronz

Foto Pivovar Litovel

Už potřetí během tohoto roku ocenili odborníci na pivo tmavý ležák Premium Dark od Pivovaru Litovel. Na prestižní mezinárodní degustační soutěži Evropská pivní hvězda se umístil v kategorii tmavých ležáků českého typu a vydobyl si tam bronz. Porotu oslovila především jeho vyváženě karamelová chuť a přirozeně působící říz.

Tmavý ležák Litovel Premium Dark dlouhodobě patří mezi piva, kterým se na degustačních soutěžích daří. Naposledy v září vyhrál zlato na Českém pivu 2020, o několik měsíců předtím dobyl třetí příčku na Zlatém poháru PIVEX 2020 v Brně.

Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2020 jsou vyhlášeny. Znáte někoho, kdo si ocenění zaslouží?

Foto MZ

Ministr zdravotnictví Roman Prymula udělí 2. prosince 2020, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče.

Cenu ministra zdravotnictví za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením získává osobnost, která se významným a mimořádným způsobem zasloužila o pomoc zdravotně postiženým nebo chronicky nemocným občanům v České republice.

Cena ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče je udělována osobnosti k ohodnocení odborných zásluh v oblasti zdravotně sociální péče určené osobám se zdravotním postižením a osobám s chronickým onemocněním v České republice.

Českému pivu 2020 dominovaly pivovary Holba, Litovel a Zubr, nejlepší ležák vaří v Jeseníkách

Foto Pivovar Litovel

Konec září tradičně patří vyhlašování šampionů nejvýznamnější degustační soutěže roku – České pivo. Do výsledků výrazně promluvily i pivovary z našeho – zejména ze skupiny PMS Přerov, a. s. – Holba, Zubr a Litovel, které v degustační soutěži získaly 11 z 18 udělovaných medailí napříč všemi kategoriemi.

Hanušovický pivovar Holba stanul na stupních vítězů hned ve třech kategoriích a tu nejprestižnější, světlý ležák, vyhrál s pivem Holba Premium. Cenu za nejlepší jedenáctku si odnesl ZUBR Grand, nejlepším tmavým ležákem bylo vyhlášeno pivo Litovel Premium Dark.

Nejsledovanější kategorií soutěže České pivo je každoročně – Světlý ležák. Už v loňském roce Pivovar Holba obsadil se svým ležákem Holba Premium druhou příčku. Letos byl při slavnostním vyhlášení 20. ročníku soutěže výsledek ještě o stupeň lepší, čímž degustátoři potvrdili stabilní mimořádně vysokou kvalitu tohoto piva.