ocenění

Značku Výrobek OK získal více než tucet producentů. Včetně těch z Prostějovska

foto Olomoucký kraj

Králičí klobáska, pivo nebo med – to je jen část z celkem 15 výrobků, které se nově pyšní titulem Výrobek OK. Letos se o něj ucházelo 134 produktů od téměř padesáti žadatelů. Ocenění si převezmou na podzimní Floře.

Z našeho regionu si titul Výrobek OK v kategorii Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě vydobyla jablka čerstvá Jonagold Hospodářského družstva Určice. Regionální potravinou Olomouckého kraje pro rok 2022 v kategorii Mléčné výrobky ostatní se stala pasterovaná čerstvá smetana Zlaty Ronzové Mádrové ze Zlaté farmy Štětovice.

Prostějov je druhý v pořadí v krajském kole srovnávacího výzkumu Město pro byznys

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do čela letošních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys se vyhouplo krajské město Olomouc. Prostějov se umístil hned za ním.

Ve výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, jsou hodnocena všechna města a obce s rozšířenou působností v rámci celé České republiky.

Celkové pořadí:

1. Olomouc

2. Prostějov

3. Mohelnice

4. Litovel

5. Přerov

6. Lipník nad Bečvou

7. Šternberk

8. Zábřeh

9. Šumperk

10. Jeseník

11. Uničov

12. Konice

13. Hranice

Kraj má opět sportovce roku. Cenu dostali i lidé z Prostějovska

ilustrační foto

Olomoucký kraj má nové držitele cen Sportovec Olomouckého kraje. Vyhlášeny byly ve středu 4. května v sále Moravského divadla v Olomouci, a to za rok 2021. Letos se akce uskutečnila už podvacáté. Mezi oceněné patří například Jiří Novák z prostějovského tenisového klubu. Nejlepším trenérem je Zdeněk Moták z HC Olomouc.

„Nezáleží na tom, zda vyznáváte populární sportovní aktivity nebo se věnujete takzvanému menšinovému sportu, který je zrovna teď stranou zájmu médií. Každý sport je sám o sobě výhrou, když se dělá srdcem,“ uvedl během slavnostního večera Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. Hejtmanství dává do rozvoje sportu v regionu milióny korun ročně – nejen na samotnou činnost sportovců, ale investuje také do rekonstrukcí sportovního zázemí a přispívá třeba i na výchovu nových trenérů. Zvláštní důraz pak klade na podporu sportovců s hendikepem.

Volejbalové mistryně přijal prostějovský primátor

Foto MMP

Primátor František Jura přijal v pátek na radnici úspěšné volejbalistky VK Prostějov, které získaly již 11. mistrovský titul!

Ženy VK dobyly senzační triumf v UNIQA extralize žen ČR 2021/22 a hanácký klub vrátily na tuzemský trůn ziskem jedenáctého mistrovského titulu za pouhých patnáct let oddílové existence! Gratulujeme! (red)

OBRAZEM: V rámci akce Den se složkami IZS proběhlo na radnici slavnostní oceňování

foto Magistrát města Prostějova

Obřadní síň radnice se v pátek stala místem udělování čestných ocenění, které Zastupitelstvo města Prostějova nedávno udělilo strážníkům Městské policie Prostějov, pracovníkům složek Integrovaného záchranného systému a dalším osobnostem, které přispěly k bezpečnosti ve městě.

Z rukou primátora města Františka Jury a členů vedení města si je převzali:

Čestný odznak Městské policie Prostějově – za 15 let služby:

vrchní inspektor Lukáš NAJMAN

praporčík Bc. Ludvík PAJOR

praporčík Jiří PULTER

praporčík Petr VÁLAL

vrchní inspektor Jan VŠETIČKA

praporčík Pavel ELZNIC

praporčík Stanislav KONUPKA

Prostějovská rodačka Lenka Horňáková – Civade převzala významné francouzské ocenění

ilustrační foto Horňáková - Civade

Prostějovská rodačka spisovatelka a malířka Lenka Horňáková - Civade, trvale žijící ve Francii, obdržela v březnu významné ocenění.

U příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března vzdalo Francouzské velvyslanectví v Praze poctu několika mimořádně talentovaným ženám. Byla mezi nimi i spisovatelka a malířka Lenka Horňáková – Civade, která převzala isignii rytíře Řádu umění a literatury. Toto ocenění vyznamenává od roku 1957 francouzské občany, ale i cizí státní příslušníky, za výjimečný přínos na poli francouzské kultury. V minulosti ho získal například režisér Jiří Menzel, spisovatel Bohumil Hrabal či bývalý prezident Václav Havel.

Ocenění pro Olomoucký kraj. Za spot o vodní turistice

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj zabodoval v mezinárodní soutěži spotů, které prezentují Českou republiku. V konkurenci více než padesáti tuzemských i zahraničních propagačních videí v letošním ročníku soutěže Tourfilm 2022 získal druhé nejvyšší bodové hodnocení a čestné uznání za spot Vodní turistika v Olomouckém kraji.

„Jsem velmi ráda, že Olomoucký kraj pro své marketingové aktivity disponuje takto kvalitními spoty. Už při jejich prvním zhlédnutí jsem cítila obrovskou hrdost na místo, kde žiju. Každý správný klip musí vzbudit pozitivní emoce, což se v tomto případě podařilo. Vše je úžasně zpracované a je třeba vyslovit velké díky tvůrcům spotů za skvěle odvedenou práci,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Za přínos v kultuře se budou předávat originální ceny

ilustrační foto Olomoucký kraj

Letošní předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury bude výjimečné. Také proto, že si laureáti odnesou ocenění v podobě originálního díla. Cena vzniká v ateliéru sochařky a designérky v kovu Christine Habermann von Hoch, kterou osobně navštívil radní pro kulturu Jan Žůrek.

„Chtěli bychom nové ztvárnění ocenění pro každý ročník. Autory by měli být tvůrci z našeho regionu nebo s vazbou na něj. Chceme veřejnosti představit nejen oceněné, ale i autory cen a ukázat tím, že v našem regionu jsou, nebo z něj pochází, zajímavé osobnosti,“ vysvětlil Žůrek.

Pomyslnou štafetu autorské tvorby odstartovala Christine Habermann von Hoch, jejíž otec, umělecký kovář a sochař Alfred Habermann, v roce 1981 spoluzaložil přehlídku Hefaiston na hradě Helfštýn. Ceny připravuje ručně, z oceli a části budou zlacené plátkovým zlatem.

Bistro Helen v olomoucké Šantovce se dostalo mezi nejlepší restaurace

Foto Helen.cz

Olomoucké Bistro Helen zabodovalo v prestižní publikaci Nejlepší restaurace vydavatelského domu TopLife Czech, který již devátým rokem mapuje domácí gastronomickou scénu. Stylová restaurace, která klade důraz na lokální suroviny, výrobu vlastních produktů a zdravý životní styl, se dostala mezi stovku nejlepších gastro podniků v Česku.

Do výběru, kde převládají především pražské restaurace (např. U malířů, Terasa u Zlaté studny, V Zátiší, Field, La Degustation Boheme Bourgeouise, Eska, La Veranda), se kromě Bistra Helen zařadila z Olomouce i vyhlášená restaurace Entrée. „Je to velmi milé a nečekané ocenění práce našeho týmu. Otvírali jsme v březnu 2020, kdy startovala první vlna epidemie covidu, a od počátku se k nám štěstěna točila zády. Jsem ráda, že si naše autentická kuchyně v zajímavém a inspirativním prostředí získala svoje příznivce i ocenění odborníků,“ řekla majitelka podniku Helena Morávková.

Policisté obdrželi medaili za záchranu lidského života

Foto MMP

Praporčík Lukáš Pavelka, nadstrážmistr Vladimír Kotlán a nadstrážmistr Martin Božek. To je trojice prostějovských policistů, která 23. prosince 2021 zachránila život prodejci ryb. Tříčlenná hlídka policistů z oddělení hlídkové služby se tehdy nacházela v blízkosti prodejny Tesco na ulici Konečná v Prostějově, když k nim přiběhl muž, který je požádal o pomoc v souvislosti se zdravotní indispozicí prodavače ryb, který se nacházel v nedalekém stánku.

Policisté ani na chvilku nezaváhali a běželi k místu, kde našli muže v bezvědomí. Ihned zkontrolovali jeho životní funkce a když nenahmatali tep, zahájili masáž srdce. Dva z policistů mu poskytovali první pomoc a třetí běžel do obchodního střediska, kde je pro tyto případy uložen defibrilátor. S jeho pomocí se jim ještě před příjezdem přivolané záchranné služby podařilo zkolabovaného muže oživit a přivést zpátky k životu. Po příjezdu zdravotníků na místo ho předali do jejich péče. Sanitkou byl poté 53letý muž převezen do prostějovské nemocnice.