ocenění

V XVIII. ročníku soutěže VODA ŠTĚTCEM A BÁSNÍ bodovali mladí umělci z Prostějovska

Foto Povodí Moravy

Když byl v roce 2005 vyhlášen první ročník výtvarné a literární soutěže Voda štětcem a básní, nikdo z Povodí Moravy a.s. netušil, že se soutěž setká s tak velkým úspěchem. Letos se uskutečnil již osmnáctý ročník. Děti tvořily na téma Živá voda a je vidět, že je téma zaujalo. Letos se do soutěže přihlásilo 103 škol (vloni 92). Do soutěže doputovalo celkem 900 děl, z toho bylo 742 děl výtvarných, 91 prostorových, 13 výrobků z keramiky a 54 literárních děl.

Hodnocení došlých prací proběhlo dle pravidel soutěže – samostatně se hodnotily základní a mateřské školy, základní umělecké školy a speciální školy. Porota z došlých prací vybrala celkem 139 děl, kterým udělila cenu. Bylo uděleno 71 cen v kategorii výtvarné, 38 cen v prostorové tvorbě, 14 cen za keramická díla a 16 cen v kategorii literární. Bodovaly i děti z Prostějovska.

VÝTVARNÁ ČÁST 1. kategorie / ZŠ a MŠ - 3. místo Jakub Pavlíček, Živá voda, MŠ Žešov, Prostějov

PROSTOROVÁ TVORBA

Prostějovský rodák, generálporučík Kopecký, má čestné místo v síních slávy

Foto army.cz

Velitel Velitelství pro operace generálporučík Josef Kopecký byl pozván do Fort Leavenworthu, aby tu jako první Čech přijal čestné místo v síni slávy na Vojenské škole velení a generálního štábu (Command and General Staff College).

Během velikonočních svátků se ve Spojených státech amerických zúčastnil velitel Velitelství pro operace generálporučík Josef Kopecký slavnostního ceremoniálu, při kterém byl společně s náčelníkem štábu rumunských pozemních sil generálporučíkem Iulianem Berdilou uveden do síně slávy na Vojenské škole velení a generálního štábu.

Hledá se nejlepší podnikavá hlava v kraji

Foto Olomoucký kraj

Chcete rozjet podnikání a potřebujete pomoct? Nebo se potřebujete zdokonalit ve svém byznysu? Přihlaste se do soutěže Podnikavá hlava. Vítězové se mohou těšit na 50 tisíc korun, které jim pomohou v začátcích, na nové zkušenosti a kontakty z oblasti byznysu.

Klání pořádá už po čtrnácté Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (VTP UP). „Jedná se o skvělou příležitost najít investora či partnera pro své podnikatelské nápady a posunout je na další úroveň. Pro finalisty připravujeme i speciální workshop na téma marketingu a budování značky ve spolupráci s ESMEDIA Interactive,“ pozval k účasti v soutěži ředitel VTP UP Petr Kubečka.

Městská policie Prostějov rozdávala čestná ocenění

Foto Magistrát města Prostějova

Obřadní síň byla v pátek 28. dubna dějištěm udílení čestných ocenění strážníkům a hasičům – pracovníkům, kteří se starají o bezpečnost obyvatel. Všichni ocenění strážníci aktivně spolupracují v rámci výkonu hlídkové činnosti při řešení aktuálních problémů na úseku veřejného pořádku ve městě. Patří ke zkušeným strážníkům a pomáhají svým mladším kolegům při náročných jednáních nejen s pachateli přestupků. Svou činností významně přispívají k zajištění bezpečnosti občanů na úseku veřejného pořádku ve městě.

Ocenění předal primátor města Prostějova František Jura: „Oceňování je již tradiční, ovšem nikoli samozřejmé. Dovolte tedy, abych poděkoval všem, kteří své úkoly zajišťovali s vysokým nasazením, přehledem, profesionalitou a erudicí. Za tuto činnost si zasloužíte velký dík."

Čestný odznak Městské policie Prostějově – za 15 let služby:

praporčík Ladislav KRAUS, strážník hlídkové služby

praporčík Petr POLÁČEK, strážník hlídkové služby

praporčík Jan PŘICHYSTAL, strážník hlídkové služby

praporčík Jaroslav TRNEČKA, strážník hlídkové služby

Piva Zubr, Litovel a Holba opět zářila na PIVEXU

Foto Pivovary.CZ

Spanilá jízda moravských pivovarů pokračuje. I letošní ročník degustační soutěže Zlatý Pohár PIVEX byl pro piva společnosti Pivovary CZ Group a.s., velmi úspěšný. Celkem získaly 12 ocenění včetně nejvyšších příček. Absolutním vítězem celé soutěže bylo vyhlášeno světlé výčepní pivo Zubr Gold. Další zlatou medaili přidal do sbírky hořký ležák Litovel Josef 11,5 a u odborné poroty zabodovala také Holba Horská 10, Holba Nealko, Litovel Pomelo a Litovel Řezaný citron. Úspěchy Pivovarů CZ Group navíc podtrhla další dvě zlata v soutěži Zlatý soudek, která po právu náleží světlému ležáku Zubr Gradus a světlému výčepnímu pivu Holba Horská 10.

Pivovary Holba, Litovel a Zubr patří do skupiny Pivovary CZ Group a pravidelně se umisťují na předních místech prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Svou výjimečnou kvalitu opakovaně potvrdily i na 31. ročníku soutěže o Zlatý pohár PIVEX.

Do letošního ročníku soutěže o Zlatý pohár PIVEX se ve všech kategoriích přihlásilo celkem 95 soutěžních vzorků piv a odbornou porotu nejvíce zaujalo světlé výčepní pivo Zubr Gold, které bylo vyhlášeno absolutním šampionem celé soutěže.

Nestyďte se přiznat, že jste skvělí. Hlaste se do Vesnice roku

Foto plakát

Také letos se obce mohou hlásit do soutěže Vesnice roku. Právě odstartoval její už sedmadvacátý ročník a přihlášky se podávají do 28. dubna. Smyslem je ocenit vesnice, které jsou činorodé a hezky pečují o své obyvatele i okolí. Na vítěze čeká zajímavá finanční odměna.

„Rozhodně však nejde jenom o peníze. Jde o to poděkovat lidem, kteří se podílí na zlepšování kvality života na venkově, vymýšlí různé společenské akce, podporují místní spolky, pořádají sousedská posezení nebo sází stromy. A chceme také představit inspirující příběhy, které budou motivací pro ostatní,“ zdůraznil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Cena Fair Play Aloise Hudce putovala do Vřesovic. Ondřej Škultéty ji dostal za záchranu života

Foto Fb ČOS

Cenu Fair Play při vyhlašování Sokola roku získal Ondřej Škultety, bývalý příslušník 601. skupiny speciálních sil a řadový člen Sokola Vřesovice. V květnu 2022 při volejbalovém zápase v prostějovské sokolovně pohotově zachránil život svému spoluhráči.

Na svém dresu má číslo 601, a ne náhodou. Roky působil u 601. skupiny speciálních sil v Prostějově. Právě i vojenský výcvik mu pomohl při záchraně dalšího volejbalisty. V prostějovské sokolovně hraje Ondřej Škultety pravidelně jednou týdně i se svými přáteli. Loni v květnu ale museli zápas po dvaceti minutách přerušit, protože se jeden ze spoluhráčů, Jaroslav Řehulka, sesunul na zem. „Otočil jsem ho a hned jsem mu dával masáž srdce. Holky se mě ptaly, jestli nepotřebuju pomoc, řekl jsem, že mají volat záchranku,“ vzpomíná.

Máte kolem sebe skvělé knihovníky? Nominujte je do soutěže

Foto Olomoucký kraj

Hledá se nejlepší venkovský knihovník Olomouckého kraje. Do 3. května je mohou nominovat zřizovatelé knihoven, zástupci jiných půjčoven knih i samotní čtenáři.

„Chceme ocenit ty, jejichž práce je nenápadná, ale za to velmi důležitá. Knihovníci se starají o rozsáhlé knihovní fondy a za léta fungování knihovny se stali osobnostmi, které se významně podílí na kulturním životě obce,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek.

Letos se jedná už o sedmý ročník soutěže. Hodnoticí komise, složená ze zástupců Vědecké knihovny v Olomouci a pověřených knihoven, vybere z došlých přihlášek pět knihovníků, které osobně navštíví.

Den učitelů 2023. Oceněna byla práce řady prostějovských pedagogů

Foto Magistrát města Prostějova

Městské divadlo se v pátek stalo dějištěm slavnostního oceňování nejlepších učitelů města, kteří se rekrutovali ze všech místních škol. Slavnostní akce se zúčastnili také zástupci vedení města Prostějova - 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, náměstci primátora Jiří Rozehnal, Jiří Pospíšil, Miloš Sklenka a bývalý náměstek primátora a nyní předseda školské komise Jan Krchňavý.

Pedagogové byli oceněni v několika skupinách podle druhu škol. Ocenění získali tito zástupci uučitelké obce.

1. Skupina - mateřské školy a dětské domovy

Leona Janečková, SŠ, ZŠ a MŠ Prostějov, Komenského 10

Alena Vaňková, SŠ, ZŠ a MŠ Prostějov, Komenského 10

Naděžda Kurčáková, ZŠ a MŠ Prostějov, Melantrichova ul. 60, pracoviště MŠ Fanderlíkova

Lenka Žeravová, MŠ Prostějov, ul. Šárka 4a, odloučené pracoviště MŠ Dvořákova

Monika Otrubová, DD a ŠJ Prostějov

Známe jména učitelů roku z Prostějovska. Nominovali je kolegové i žáci

Foto olkraj.cz

V mnoha sborovnách v Olomouckém kraji bylo 28. března veselo. Nejen kvůli Dni učitelů, ale také díky předávání cen ankety Učitel roku Olomouckého kraje. Ocenění obdrželo celkem dvacet jedna kantorů. Odměny si převzali v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

„Poslouchat medailonky jednotlivých pedagogů, kteří si chodili pro ocenění, bylo pohlazením na duši. Jsem rád, že každoročně oceňujeme práci, která mnohdy není vidět, a přitom je tak důležitá. Pro Olomoucký kraj je rozvoj vzdělávání prioritou. Všem kantorům patří velký dík za práci, kterou vykonávají,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Ocenění se už od roku 2011 předává pracovníkům středních škol, vyšších odborných, speciálních i základních uměleckých škol, dětských domovů, pedagogicko-psychologických poraden a domů dětí a mládeže se sídlem v Olomouckém kraji.