Dětkovice

Výstup na Plánivu zorganizovali dětkovičtí hasiči už po desáté

Foto čtenář

Kopec Plániva, který se vypíná nad Dětkovicemi, byl v sobotu místem zábavy a dobré nálady. Desátý ročník výstupu na zdejší 324 metrů vysokou horu zvládli pod taktovkou hasičů děti i dospělí. Zatím co děti se pyšnili medailemi za výstup, starší generace užívala setkání.

Pro děti byly přichystány nejen zábavné soutěže, jako skok v pytli či hod na cíl, ale také projížďka na koni, či možnost se projet na skluzavce. Na dospělé čekalo bohaté občerstvení, mimo alko a nealko nápojů to byl i vynikající guláš, či možnost opéct si na ohni špekáčky. (red)

Staré Prostějovsko. Větrný mlýn v Dětkovicích

Foto archiv ber

Na kopci Plánivá nad obcí Dětkovice stojí pozůstatky bývalého větrného mlýna. Byl postaven mezi lety 1750–1800 a typově se řadil mezi holandské mlýny.

Majitelé mlýn provozovali do roku 1938, o tři roky později se Památkový ústav vzdal jeho ochrany. Poté byl mlýn vyrabován a dílo završila v roce 1966 vichřice, která odnesla střechu. V roce 1977 koupil mlýn, ze kterého zbylo jen obvodové zdivo, nový majitel. Postupně budovu opravil a zastřešil a upravil k rekreaci i bydlení. Tak slouží dodnes.

Mlýn sice stojí na kopci a kdysi od něj byl rozhled do celé krajiny, dnes ale není vidět, kvůli vzrostlému lesu, ani on. (ber)