velikonoce

OBRAZEM: Velikonoce se blíží

Foto čtenář

Stává se krásným zvykem, že svá obydlí zdobíme podle příslušného ročního období.

Připomínáme si Dušičky, Vánoce a nezapomínáme ani na Velikonoce.  Stejně, jako majitelé rekreačních chat na Záhoří. Pohled na vyfešákované zajíce či do daleka svítící kraslice potěší nejedno kolemjdoucí oko. (ber)

Děti těšte se! Chystá se velikonoční hledání kraslic!

Foto Magistrát města Prostějova

Okrašlovací spolek města Prostějova opět pořádá Velikonoční hledání kraslic. Uskuteční se v úterý 4. dubna od 10 hodin ve Smetanových sadech.

„Oslovili jsme opět mateřské školky s návrhem, aby jejich děti ručně namalovaly polystyrenová vajíčka, která jim dodáme. Vajíčka následně vysbíráme a umísíme je ve vyhrazeném prostoru ve Smetanových sadech. K těm malovaným ale opět přidáme čokoládové dobroty," uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová.

Děti budou následně vajíčka, jak ta malovaná, tak čokoládová, hledat. Ta, která najdou, si také odnesou. (ber)

Tip na výlet. Velikonoce v ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Pašijový týden začal a Zoo Olomouc ve svých přípravách nezahálí. Věříme, že chladnému počasí odzvonilo jako zvonům na cestě do Říma a letošní Velikonoce bude provázet jarní nálada. Na pěti zastaveních se blíže seznámíme s velikonočními tradicemi. ZOO Olomouc je pro vás otevřena celoročně i v tyto dny. Na Boží hod velikonoční taktéž.

„Odletíme za našimi zvony do Říma, nazdobíme pomlázku, setkáme se s pravou Hanačkou, nabarvíme vejce, ukážeme si rozmanité přírodní techniky barvení, nebudeme chybět ani u toho, kdy země vydává své poklady. A po delší odmlce se o své slovo hlásí i velmi oblíbená komentovaná krmení po celý víkend,“ zve k návštěvě Lucie Skřipská z marketingové oddělení zahrady. Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle….

Zvířata si dala večeři, nikoliv poslední, a chystají se na svou letošní premiéru komentovaného krmení právě o Velikonocích.

Velikonoční otevírací doba obchodů 2022. Jak budou mít otevřeno v Prostějově

Ilustrační foto pixabay.com

Velikonoce patří mezi tzv. pohyblivé svátky, protože každý rok připadají na jiné datum. Letos vychází Velký pátek na 15. dubna, Boží hod velikonoční na 17. a Velikonoční pondělí na 18. dubna. Z celého období Velikonoc patří mezi uznané svátky pouze Velký pátek a Velikonoční pondělí. O Velkém pátku zůstávají všechny prostějovské velké prodejny otevřeny.

Zákaz prodeje ve vybraných obchodech platí pouze v pondělí, kdy musí mít větší obchody zavřeno. Otevřeno mohou nechat pouze obchody s prodejní plochou menší než 200 m², prodejny na nádražích a letištích, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Pokud jste podnikatel a vlastníte speciální zákaznickou kartu, o svátcích často nakoupíte také ve velkoobchodě Makro. Ten se však o letošních Velikonocích rozhodl zavřít, a dát tak volno svým zaměstnancům.

Lékárna bude fungovat i o Velikonocích

ilustrační foto

Krajský úřad Olomouckého kraje zajistil ve spolupráci s Okresními sdruženími lékárníků o Velikonočním pondělí–18. dubna – lékárenskou pohotovostní službu v každém okrese Olomouckého kraje.

Podle dostupných informací bude v uvedených dnech většina lékáren zavřená. V Prostějově bude otevřena Lékárna Centrum zdraví ve Vodní ulici, a to v době od 9 do 13 hodin. „Vzhledem k omezené otevírací době lékáren doporučujeme občanům, aby si včas zajistili dostatečné množství pravidelně užívaných léků," připomíná kraj. (ber)

Soutěžte o rodinné vstupné na velikonoční Plumlov. Bleskově!

Foto ZZ

O prodlouženém víkendu 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna.  A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné!

Stačí, když do 12 hodin čtvrtka 14. dubna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, která společnost akci pořádá. Odpověď označte v předmětu PLUMLOV a přidejte svou adresu a telefon.

Pro tři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Náměstí T. G. Masaryka se obléklo do velikonočního

foto Magistrát města Prostějova

Milá tradice pokračuje. Mini stromečky s velikonoční tematikou opět krášlí centrum Prostějova. Děti ze škol, školek, center a skupin opět připravily pestrobarevné ozdoby pro 74 stromků.

„Kolemjdoucí teď mohou posoudit, jak jsou děti šikovné a co vše umí. Do Prostějova tento „zvyk“ přivedl Okrašlovací spolek a já jsem moc ráda, že se ujal a líbí se,“ uvedla náměstkyně primátora a v tomto případě hlavně předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová.

Podle náměstkyně primátora a političky Zdravého města Aleny Raškové je hodna obdivu kreativita autorů ozdob: „Je úžasné, jakou zásobu nápadů děti ze škol, školek, center a skupin mají. Ta tvořivost je obdivuhodná, ani jeden stromeček není stejný."

Zámek Plumlov zve na velikonoční Rekviem za rytíře

Foto Mlok

Ve dnech 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program pod taktovkou sdružení Špinavci nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna. „Zaručujeme vysokou kvalitu celodenního programu,“ vzkazuje hofmistr Mlok s tím, že zámek bude po všechny dny od 9:30 do 18 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na vyhlášenou skupinu scénického šermu z Prahy Fuente Ovejuna, profesionální kejklířskou a divadelní společnost Komedianti na káře, Šermířské a divadelní uskupení Divadlo bez střechy. Ukázky drátování představí Miluše Hrachovinová, kovářské řemeslo mistr Jakub, bude možnost zkusit si práce na hrnčířském kruhu ve Skřítkově řemeslné dílně. Představí se sokolníci s ukázkou výcviku a příletů dravých ptáků, k vidění budou loutkové pohádky pro nejmladší a kejklíř Tomáš Bílek.

Tip na výlet. Folklor, tradice a veselí. Takové jsou Olomoucké Velikonoce

Foto Olomouc.eu

Přípravy na Velikonoce na Horním náměstí v Olomouci jsou v plném proudu. Stánky, ve kterých budete moci nakoupit velikonoční a tradiční jarní zboží, jsou na svých místech a pokračuje také výzdoba náměstí na konání oslav svátků jara. Jarmark i kulturní program začínají už v pátek 8. dubna.

Od pátku 8. až do neděle 17. dubna potrvají olomoucké velikonoční oslavy. O obou víkendech, vždy od pátku do neděle, si navíc budete moci užít kulturní program plný folkloru, tradic a cimbálové muziky. Minimálně dopoledne o Velikonočním pondělí 18. dubna pak ještě budete moci nakoupit ve stáncích. Oslavy tentokrát budou mít také charitativní rozměr. Po celou dobu poběží sbírka pro Rodinné centrum Olivy.

Velikonoční stromečky budou opět zdobit centrum města!

ilustrační foto MMP

Náměstí T. G. Masaryka se "oblékne" do svátečního. Nazdobenými velikonočními stromečky. Tradice byla založena na Velikonoce roku 2014.

Děti ze škol, školek, center a skupin opět vyrobí pestrobarevné ozdoby, které okrášlí 74 stromků. Letos budou stromečky, od firmy Lesy města Prostějova, přivezeny na náměstí T. G. Masaryka 11. 4. 2022 a následně zdobeny.