zvyky

Jak vznikla tradice zdobení vánočního stromečku

Ilustrační foto pixabay.com

Mysleli jste si, že tradice zdobení stromečku se drží poslední století, maximálně dvě?  Kdepak. Legenda o prvním ozdobeném stromku totiž pochází z roku 573. Připisuje se Kolumbánovi z Bobbia, misionáři, který měl v Bretani a Burgundsku přivést pohany ke křesťanské víře. V období Vánoc se jim snažil přiblížit svátek narození Ježíše Krista a ozdobil přitom jedličku zapálenými pochodněmi ve tvaru křížů.

Kdo by snad nevěřil této legendě, přesvědčí ho písemné zmínky o prvních vánočních stromečcích z 16. století. Tehdy se u našich německých sousedů začaly stromečky zdobit oříšky, jablky a jinými potravinami. Do Čech se nazdobený vánoční stromeček dostal nejspíš až v 19. století.

Vánoční kapr musí mít jasné oči. Jinak si nepochutnáte

Ilustrační foto pixabay.com

Štědrý den se kvapem blíží a vyvstává kapří otázka – osmažit, upéct na másle nebo zvolit nějakou modernější úpravu…. Ať se rozhodnete jakkoliv, způsob úpravy není tím nejdůležitějším. Na prvním místě je totiž vždy kvalita ryby.

Pouze živý kapr je zárukou absolutní čerstvosti a nezávadnosti. Nejkvalitnější kusy koupíte při výlovu rybníků, můžete navštívit sádky. Kvalitní živé ryby koupíte i ve větších supermarketech, rybárnách a u kádí na ulici.

V první řadě se zaměřte na káď nebo nádobu s kapry. Ryby musí mít dostatek místa a voda musí proudit, aby byla okysličená.

Jmelí by na Vánoce nemělo chybět. Přináší štěstí, chrání před nemocemi

Ilustrační foto pixabay.com

Jmelí patří k tradičním symbolům Vánoc a jeho přírodní, zlatá nebo stříbrná varianta nesmí v období svátků chybět v žádné domácnosti. Do rodiny má podle tradic přinášet štěstí, ochranu a příznivě ovlivňovat plodnost. U nás jej běžně zavěšujeme mezi zárubně dveří, případně nad jídelní stůl.

Z botanického hlediska je jmelí poloparazitická rostlina z čeledi santálovitých, která vytváří keříky v korunách a cizopasí na větvích jehličnatých i listnatých stromů během zimy. Hostitelskému stromu odebírá vodu a minerály, fotosyntézu si však zajišťuje samo. Větvičky jmelí jsou obaleny bílými kuličkami plnými semínek, která jsou prudce jedovatá. Jmelí by proto vždy mělo viset mimo dosah dětí, které by mohly kuličky nedopatřením spolknout.

Dnes je bronzová neděle. Zapalte druhou svíčku na adventním věnci

Ilustrační foto pixabay.com

Druhá adventní neděle letos připadá na dnešek – na 5. prosinec. Říká se jí bronzová a vyzývá k pokání. Zapaluje se 2. svíce na adventním věnci, tzv. betlémská, která reprezentuje lásku

Adventní věnec odkazuje ke kruhu, který je symbolem cyklu života a koloběhu roku. Starý rok končí a nový začíná. Kruh, který nemá konec ani začátek, nám připomíná věčný život a znovuzrození, tedy i zmrtvýchvstání Ježíše Krista o Velikonocích. Jedná se přitom o mladší vánoční symbol, který se poprvé objevil v Hamburku na počátku 19. století v místním sirotčinci. Byl to zpočátku velký dřevěný kruh s 23 svíčkami, upevněný pod stropem. Dnes čtyři svíčky znázorňují čtyři adventní neděle před Vánocemi. (ber)

Dnes je Barbory. Nezapomeňte na barborky!

ilustrační foto ber

Velmi známým předvánočním zvykem je řezání třešňové větvičky „barborky“ a to nejen na ozdobu bytu, ale hlavně pro její údajnou čarovnou moc.  Slibuje totiž vdavky.

Podle lidové víry se měla třešňová větvička ze stromku starého alespoň deset let uříznout v ten okamžik, kdy se na obzoru objevil první sluneční paprsek. Taková větévka se pak odnesla do domu, kde bylo děvče na vdávání a čekalo se, zda se větvička o Štědrém dnu obalí květy, což znamenalo brzké vdavky.

Dnes postačí, když vyčkáte, kolikátý den od uříznutí větvičky „barborka" vykvete. Tolikátý měsíc v následujícím roce bude pro vás, dámy, dívky a ženy, tím šťastným.

Dnes je Květná neděle. Nezapomeňte na kočičky

Ilustrační foto pixabay.com

V křesťanské kultuře se o Velikonocích světí palmové ratolesti, které v našich krajích nahrazují poněkud dostupnější vrbové větvičky s narašenými květními pupeny, kterým se říká kočičky.

Proč kočičky? Patrně proto, že na první pohled připomínají heboučký kožíšek. K vrbovým proutkům se vážou i různé křesťanské zvyky. Proto si bez kočiček ve váze málokdo umí Velikonoce představit, i když se v rodině už dávno na jejich pravý účel zapomnělo.

Dnes jsou Hromnice. Jak oslavit první svátek jara

Foto Arcibiskupství pražské

Mezi prosincovým zimním slunovratem a březnovou jarní rovnodenností se 2. února slaví Hromnice. Jsou prvním svátkem jara, i když to faktické je ještě v nedohlednu.

K Hromnicím se váže spousta lidových pranostik a předpovědí počasí. Pravděpodobně nejznámější je „Na Hromnice o hodinu více“, která potvrzuje fakt, že se konečně krátí noc a prodlužuje den.

Hromnice původně souvisely s Perunem, slovanským bohem hromu a blesku, s příchodem křesťanství byl nahrazen svátkem Uvedení Páně do chrámu.

Jak se slaví Vánoce ve Španělsku. Líbání Jezulátka, nadílka v botě

Ilustrační foto pixabay.com

Častou a velmi oblíbenou součástí oslav svátků vánočních jsou živé obrazy betléma před kostely. Říká se jim „representacion“. Věřící se zúčastňují v chrámech 25. prosince, 1. a 6. ledna adorace Dítěte, líbání Jezulátka z jesliček.

Písně a hudba vítají příchod malého Ježíška ve všech koutech Španělska. Všude v ulicích zní tamburíny, kastaněty, kytary. Dokonce nejen na náměstích a v ulicích, ale i v kostelích znějí a tančí se lidové tance, jako jsou bolero a sevillana.

Dnes je druhý svátek vánoční. Na Štěpána si dejte něco s peřím

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes je druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka. Podle legendy položil život za víru v Krista. Dnešek je zároveň dnem koled a vánočních zvyků.

Dodnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční tradičně peče husa nebo kachna. Tento zvyk je poměrně starý. Dříve lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež. Pekla se tak kachna, husa nebo kuře.

Na svatého Štěpána také většinou končila čeledínům a děvečkám služba. Ti buď smlouvu s pánem prodloužili, nebo odešli pracovat jinam. Za dobře odvedenou celoroční práci byli zpravidla obdarováváni, a to nejčastěji koláčem pečeným speciálně pro tuto příležitost. Koláč se zdobil ořechy, rozmarýnem a barevnými pentlemi.

Jak se slaví Vánoce v USA? Krocan, Santa, sobi a sušenky s mlékem

Ilustrační foto pixabay.com

Je pravda, že každá země má jiné zvyky a některé se nedají příliš srovnávat ani s našimi ani s dalšími vánočními obyčeji. Například v USA domy ozdobené vánočními světly a žárovičkami spíše připomínají budovy v Las Vegas než decentně vyzdobené živé stromky, které stojí u vchodů do našich zahrádek a domů. Nu což, jiný kraj, jiný mrav.

Jako vánoční pozdravy rozesílají Američané pohlednice se Santa Clausem, ale i rodinné fotografie upravené na vánoční pohlednice. Vánoční stromky jsou v USA stejně oblíbené jako například u nás. Cena pravých jehličnanů je dosti vysoká, a tak jako náhrada za ně velmi dobře slouží vánoční stromky umělé, nebo stromky vypěstované v květináči anebo na vlastním pozemku. V kalifornské Passadeně byla vysazena před sto lety celá alej vánočních stromků, které se rozsvítí pravidelně od roku 1921 vždy na Štědrý večer.