svátek

Do lékárny můžete i v Den vzniku samostatného československého státu

ilustrační foto olkraj.cz

Ani o nadcházejícím státním svátku, který připadne na pátek 28. října, se obyvatelé Olomouckého kraje nemusí obávat, že v případě nutnosti neseženou potřebné léky. Olomoucký kraj opět zajistil, aby v každém z pěti okresů byla otevřena alespoň jedna lékárna.

Sváteční otevírací doba lékárny Centrum zdraví s.r.o. ve Vodní ulici v Prostějově bude od devíti do třinácti hodin. V olomoucké fakultní nemocnici bude v provozu nonstop výdejna léků, jejíž vznik podpořil Olomoucký kraj. (ber)

Líbejte se a nepracujte!

Ilustrační foto pixabay.com

1. máj je odjakživa dvojitým svátkem. Zatímco práci svět oslavuje od roku 1890, lásku od nepaměti.

A tak se dnes líbejte pod rozkvetlými stromy – nejlépe třešní - a nepracujte! (ber)

Dnes jsou Hromnice. Přináší hodinu navíc

ilustrační foto pastorace.cz

Na dnešní den připadají Hromnice, které se v lidovém křesťanství staly důležitou oslavou přicházejícího jara. Je to mimo jiné svátek svící a ochrany před bouří, bleskem a ohněm. Dříve se také odstrojovaly poslední vánoční stromky.

K tomuto svátku se váže mnoho pranostik, nejznámější zní: „Na Hromnice o hodinu více". „Jedná se o časoměrnou pranostiku, která udává, že se nám velmi rychle začíná prodlužovat délka bílého dne, v porovnání se zimním slunovratem,“ říká rosnička Dagmar Honsová.

A už je jisté, že Slunce zapadá o hodinu později, než během Vánoc nebo nového roku. A den se bude dál prodlužovat. Jen za první únorový týden o víc než 20 minut. Na konci měsíce bude den ve srovnání s dneškem o hodinu a půl delší.

Dnes je Barbory. Nezapomeňte na barborky!

ilustrační foto ber

Velmi známým předvánočním zvykem je řezání třešňové větvičky „barborky“ a to nejen na ozdobu bytu, ale hlavně pro její údajnou čarovnou moc.  Slibuje totiž vdavky.

Podle lidové víry se měla třešňová větvička ze stromku starého alespoň deset let uříznout v ten okamžik, kdy se na obzoru objevil první sluneční paprsek. Taková větévka se pak odnesla do domu, kde bylo děvče na vdávání a čekalo se, zda se větvička o Štědrém dnu obalí květy, což znamenalo brzké vdavky.

Dnes postačí, když vyčkáte, kolikátý den od uříznutí větvičky „barborka" vykvete. Tolikátý měsíc v následujícím roce bude pro vás, dámy, dívky a ženy, tím šťastným.

Dnes slavíme dvě významné události

Ilustrační foto ber

17. listopad, po světě známý jako Mezinárodní den studenstva, se v Česku vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989. Od roku 2000 se obě události v České republice uctívají státním svátkem. Do té doby měl 17. listopad statut významného dne.

Tento den je rovněž Mezinárodním dnem studenstva, který odkazuje právě na události v protektorátu roku 1939. Rozbuškou k nim se stala pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu 1939, která přerostla v protiokupační protesty. Opletal podlehl čtyři dny předtím následkům střelného zranění, jež utrpěl během násilného potlačení tiché demonstrace studentů u příležitosti 21. výročí vzniku Československa. Adolf Hitler poté nařídil uzavření všech českých vysokých škol, k němuž došlo právě 17. listopadu. V zemi proběhlo rozsáhlé zatýkání mezi studenty.

Nepanikařte. Dnes jsou obchody otevřené

ilustrační foto albert.cz

Už před pěti lety - 1. října 2016 - vstoupil v platnost zákon o prodejní době. Spousta Čechů ale dodnes neví, jaké obchody jsou na státní svátky zavřené a jaké ne, protože „zavřené“ a „nezavřené“ svátky nemají žádný systém.

Nebojte se ale. Dnes, tedy 17. listopadu 2021, bude všude otevřeno.

V letošním roce připadá 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii na středu. Svátek patří mezi ty, na které se zákon o prodejní době nevztahuje. Všechny obchody v tento den mohou být otevřené bez omezení, nezáleží ani na metrech čtverečních. (ber)

Dnes je Den české státnosti

ilustrační foto praha.eu

Den české státnosti je český státní svátek, který připadá na 28. září.

V tento den byl v roce 935 zabit svým bratrem Boleslavem český kníže sv. Václav, patron Čech a Moravy.

Vyhlášení dne státním svátkem bylo navrženo na základě usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky z 24. března 2000. Výbor zvolil pro státní svátek označení „Den české státnosti". (red)

V neděli je Den otců. Nezapomeňte!

Ilustrační foto pixabay.com

Den otců připadá na třetí červnovou neděli, letos tedy na 20. června.

Na nápad oslavit svého tátu přišla roku 1910 Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla vzdát hold svému ovdovělému otci Williamovi Smartovi, který pečoval o ni a další čtyři sourozence.

Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. I když u nás Den otců není příliš zaveden, proč si na tatínky nevzpomenout? Vždyť slavíme Den matek a dětí, ale na otce se zapomíná.... Jestliže nevíte, jak svátek oslavit, vyrazte třeba do zoologické zahrady, na zámek, koncert nebo si společně zasportujte! (red)

Dnes je 8. květen – Den vítězství

Foto SOkA

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen ČR, ale i Evropy – ukončení 2. světové války v roce 1945.

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.

V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9. května, jak je tomu dodnes v zemích někdejšího Sovětského svazu.

Dnes je 8. květen – Den vítězství

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.

V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9. května, jak je tomu dodnes v zemích někdejšího Sovětského svazu.