otvírací doba

Obchody zůstanou o svátcích otevřeny!

Foto plakát

Pokud vás už teď jímá hrůza, že snad o prodlouženém víkendu nenakoupíte, můžete se uklidnit. Podle poněkud chaotického rozhodnutí našich zákonodárců, kteří před lety rozdělili svátky na „otevřené“ a zavřené“,  zůstanou i velké obchody 5. a 6. července otevřeny.

Státní svátky v podobě Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (863) a Dne upálení mistra Jana Husa (1415) tak můžete oslavit i nakupováním. (ber)

Koupaliště 1. června zřejmě neotevřou. Kvůli opravám a počasí

ilustrační foto ber

Prostějovský aquapark i koupaliště ve Vrahovicích chtěla Domovní správa otevřít 1. června. Jenže to vypadá, že se tak brzo nevykoupeme. Zatímco aquapark prochází nečekanou opravou, koupání nepřeje ani počasí.

V aquaparku prasklo sací potrubí ve strojovně pod kioskem, kde jsou motory pohánějící atrakce. Strojovna byla pod vodou a zničena byla elektronika i elektrorozvaděč. „Motory jsou v opravě, potrubí opravené, ale práce je mnoho a určitě ji nestihneme do konce týdne,“ sdělil PvNovinkám jednatel Domovní správy Vladimír Průša. Koupaliště ve Vrahovicích je na provoz připraveno, ani ono ale zřejmě neotevře.

„Rozhodneme se ve čtvrtek, až bude upřesněna předpověď počasí. Zatím to vypadá, že bude pršet,“ doplnil Průša.

Sběrný dvůr u svaté Anny zavře výstavba re-use centra. Už od čtvrtka!

ilustrační foto

Z provozních důvodů bude od čtvrtka 9. května sběrný dvůr na ul. Anenská uzavřen. Až do poloviny září bude probíhat rekonstrukce dvora a výstavba re-use centra.

„Prosíme občany, aby po dobu rekonstrukce využívali k odložení odpadu sběrný dvůr na ul. Průmyslová. Sběrný dvůr bude otevřen denně, tj. od pondělí do neděle, a jeho provozní doba je od 9 do 13 a od 13.30 do 17 hodin,“ vzkazuje magistrát. (red)

Do lékárny můžete také o svátku na Den vítězství

ilustrační foto

Sehnat potřebné léky o nadcházejícím svátku ve středu 8. května nebude problém. Olomoucký kraj zajistil ve spolupráci s nemocnicemi a lékárenskou komorou provoz lékáren v regionu. V každém okrese bude otevřena jedna provozovna.

Většina lékáren otevře na čtyři hodiny, jedna dokonce na pět. V Prostějově lidé nakoupí potřebné medikamenty v Lékárně Centrum zdraví ve Vodní ulici, a to v době od 9 do 13 hodin. V Olomouci bude v provozu nonstop výdejna léků ve fakultní nemocnici. (ber)

Velikonoce 2024: Otevírací doba obchodů během svátků

Ilustrační foto pixabay.com

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ale také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Každoročně slibují prodloužený víkend díky Velkému pátku, který letos připadá na 29. března 2024, a Velikonočnímu pondělí (1. duben 2024).

Zatímco na Velký pátek jsou obchody otevřené podle běžné otevírací doby, zákon o prodejní době v maloobchodě se týká Velikonočního pondělí. Na jeho základě musí mít během vybraných státních svátků prodejny s plochou nad 200 m² zavřeno. Větší nákupy je tak dobré zařídit s předstihem, i na Velikonoční pondělí si ale budete moci nakoupit prostřednictvím online obchodů.

O svátcích zůstávají otevřeny čerpací stanice, lékárny a prodejny na letištích nebo nádražích. (red)

Kluziště v centru města láká bruslaře celé dny

Foto Magistrát města Prostějova

Více než dva měsíce mají letos zájemci možnost využívat mobilní kluziště v centru města. Bruslit se na něm bude až do 28. ledna denně od 9 do 21 hodin.

„Výjimkou jsou pouze dva dny - 24. a 31. prosinec, kdy bude kluziště otevřeno od 9 do 16 hodin," upozornila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Mobilní kluziště provozuje Prostějov ve městě již od roku 2015, s výjimkou jediné sezóny - 2020/2021, kdy jeho postavení zamezila proticovidová opatření. Letos bude v provozu od 24. 11. 2023 do 28. 1. 2024.

V pátek 17. listopadu zůstanou obchody otevřené

ilustrační foto pixabay.com

 

Tento pátek 17. listopadu si připomeneme výročí Dne boje za svobodu a demokracii a také i Mezinárodní den studentstva. Nemusíte ale mít strach, že si nenakoupíte. Obchody totiž nezavřou.

Od roku 2016 platí v Česku zákon o prodejní době v maloobchodech a velkoobchodech. Podle něj musí mít obchody s prodejnami nad 200 metrů čtverečních během vybraných státních svátků zavřeno. 17. listopad mezi ně ale nepatří.

Hned v prosinci nás pak čekají další státní svátky. Zatímco na Štědrý den mohou být obchody otevřené alespoň do 12:00, v dalších dnech lidé musí počítat s tím, že si nenakoupí vůbec, protože bude zavřeno.

Otevírací doba obchodů ve zbývající svátky roku 2023:

O státním svátku bude fungovat i pošta

Foto Česká pošta

17. listopadu slavíme státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. Nese s sebou, mimo jiné, omezení v otvírací době služeb a obchodů.

Česká pošta na svém webu zveřejnila provozovny, které budou v pátek otevřeny. Je mezi nimi i pošta v Konečné ulici v Držovicích. Pobočka v Galerii Arkáda bude otevřena od 9 do 20 hodin jako jediná v našem okrese. (ber)

Ve velkých obchodech v sobotu 28. října nenakoupíme

Ilustrační foto pixabay.com

V sobotu 28. října oslavíme Den vzniku samostatného Československa. Jak budou otevřené obchody k nákupům?

Od roku 2016, kdy vstoupil v platnost zákon o prodejní době v maloobchodech, máme lehce zmatek ve svátcích a nikdy nevíme přesně, kdy zůstanou obchody zavřené a kdy nikoli. Kromě toho není také jisté, kterých obchodů, kde má být zavřeno, se zákon přesně týká.

Velké obchody zavřou, léky ve svátek seženete

ilustrační foto pixabay.com

Ve čtvrtek 28. září slaví Česko Den české státnosti. Státní svátek je jedním z dnů, kdy mají obchody ze zákona omezenou prodejní dobu. Zatímco velké prodejny budou mít zavřeno, léky v Prostějově seženete.

Zákon o prodejní době z roku 2016 ukládá zákaz prodeje maloobchodům s prodejní plochou nad 200 m2. Tyto obchody tak budou ve čtvrtek zavřené, výjimku mají vybrané obchody na nádraží či letištích, čerpací stanice či lékárny. Své nákupy by si tedy měli lidé vyřídit s předstihem ještě ve středu.

V našem městě bude držet lékárenskou pohotovost v době od 9 do 13 hodin Lékárna Centrum zdraví s.r.o ve Vodní ulici 25. Pokud budete léky potřebovat v jinou dobu, non stop provoz zajištuje Lékárna Fakultní nemocnice Olomouc.