svátky

Potěšující zpráva. Rok 2023 nabídne navíc deset dnů volna navíc

Ilustrační foto ber

Kalendář roku 2023 slibuje celkem pět prodloužených víkendů. Ty si užijeme díky Velikonocům, Svátku práce, Dnu vítězství, Dnu boje za svobodu a demokracii a také Vánocům.

Velký pátek

pátek

7. dubna

Velikonočoní pondělí

pondělí

10. dubna

Svátek práce

pondělí

1. května

Den vítězství

pondělí

Jak vychází svátky v roce 2022? Podívejte se

Ilustrační foto pixabay.com

Rok 2022 přinese 8 státních svátků a 5 ostatních svátků, tedy 13 dní pracovního volna. Z 13 svátků připadá 8 svátků na všední dny. Nový rok už máme za sebou. Stejně jako on ale tentokrát i květnové svátky, Štědrý den a 1. svátek vánoční vychází na víkend.

Datum                Den v týdnu       Svátek

01. 01. 2022       Sobota                 Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok

15. 04. 2022       Pátek                   Velký pátek

Sváteční speciál Zubr Maxxim opět potěší milovníky silných piv

Foto zubr.cz

I v letošním roce připravil pivovar Zubr u příležitosti adventu a vánočních svátků oblíbený čtrnáctistupňový speciál Zubr Maxxim. Jde o limitovanou edici piva, kterého se uvařilo pouze 1400 hektolitrů. Zhruba polovina z tohoto množství zamíří v sudech do restaurací a druhá část je stočena do lahví, aby si mohli všichni milovníci pivního moku vychutnat Maxxima i doma u sváteční tabule.

„Zubr Maxxim uzavírá každoročně naši edici pivních speciálů. Skvěle se hodí do chladnějšího zimního období, kdy lidé více preferují silnější a plná piva. Pevně věřím, že i v letošním roce si ho lidé vychutnají ve své oblíbené restauraci nebo pivnici spolu s rodinou a s přáteli a budou si moci společně připít na zdraví a snad i na lepší časy, které jsou před námi,“ říká Nataša Rousková, ředitelka a sládková pivovaru Zubr.

Na podzim nás čekají volné dny. Kvůli svátkům

ilustrační foto

Na podzim připadají v České republice tři státní svátky. Podívejte se, co nás čeká.

  • 28. září – Den české státnosti

Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935. Vyhlášení dne státním svátkem bylo navrženo 24. března 2000. V tento den jsou zavřené obchody.

Kde bude 8. května otevřeno? Přinášíme přehled

ilustrační foto pixabay

Osmého května, kdy si připomínáme Den vítězství, platí ze zákona povinnost pro obchody, které mají plochu o rozloze nad 200 m², že musejí mít zavřeno. Nákup proto budete muset obstarat o den dříve, anebo v malém obchodě.

Pokud například při vaření oběda zjistíte, že vám chybí některá surovina, jediným řešením bude ji vynechat, nebo si dojít do menšího obchodu. I ten sice může mít zavřeno, protože 8. května tentokrát spadá na sobotu, ale nemá tuto povinnost danou zákonem.

Opak panuje u supermarketů a hypermarketů, které při velikosti nad 200 m² musí mít v tento den zavřeno. Týká se to tedy obchodů, jako je Penny Market, Kaufland, Billa či Lidl.

Jak se slaví Vánoce ve světě

Ilustrační foto pixabay.com

Jiný kraj jiný mrav, říká se a totéž platí i o oslavách Vánoc. Takřka všude ve světě platí Vánoce za největší svátky v roce, ale slaví se v různé dny, a různým způsobem. Podívejme se tedy do světa, do míst, která jsou pro nás středoevropany více či méně exotická a vzdálená, abychom se dozvěděli, jak slaví Vánoce Australané, Finové anebo třeba obyvatelé Grónska či Keni.

Vánoce ve Finsku

Jsou tady dva měsíce ve znamení svátků a prázdnin

ilustrační foto

Na září a říjen připadají dva státní svátky.  Děti se mohou těšit na prázdniny a my musíme počítat se zavřenými obchody. 

28. září – Den české státnosti Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění, které se zřejmě událo v roce 935. Vyhlášení dne státním svátkem bylo navrženo 24. března 2000. V tento den jsou zavřené obchody!

V roce 2018 nás čekají dva dlouhé víkendy. Díky svátkům

ilustrační foto autoškola Real

Na přelomu března a dubna a v červenci si letos opravdu odpočineme. Čekají nás totiž dva víkendy prodloužené na čtyř dny. A bonus jen dva ze třinácti státních svátků připadnou v letošním roce na víkend.

V tomto roce se vyplatí čerpat dovolenou především na začátku července, kdy budou na sedmidenní „oraz“ potřeba pouze tři dny řádné dovolené. 5. a 6. července je totiž čtvrtek a pátek.

Velký pátek o Velikonocích na přelomu března a dubna přinese těm šťastnějším díky velikonočnímu pondělí čtyři dny volna v kuse.

Na Vánoce si pak užijeme dokonce pět dní bez pracovních povinností po sobě, protože Štědrý den vychází na pondělí.

Státní svátky v roce 2018

Pozor: zítra i přes svátek otevřeno

ilustrační foto PvNovinky.cz

Zatímco 28. října byly větší obchody poprvé kvůli novému zákonu nuceně zavřeny, zítra si můžete nakoupit bez omezení.

Nemá to příliš logiku, ale poslanci a senátoři skutečně rozhodli, že zavřeno bude muset být jen o některých svátcích. Do seznamu svátků se zákazem prodeje tak dostaly následující dny: 1. ledna, velikonční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Paradoxně tak třeba na Svátek práce (1. května) velké obchody zůstanou otevřené, ale na den osvobození od nacistů (8. května) nikoli. Trochu nesmyslné je i velikonoční  "řešení." V největší křesťanský svátek roku - o velikonční neděli - se nakupovat může, na velikonoční pondělí ale platí zákaz.

OBRAZEM: Obchody se otevřely, ale zatím příliš netáhnou

Foto PvNovinky.cz

 

Včera se minimálně podle diskuzí na internetu již někteří nemohli dočkat, až skončí jeden ze dvou dnů, kdy jsou u nás zavřeny všechny obchody.

PvNovinky se proto dnes samotné chtěly přesvědčit, zda budou opět otevřená nákupní centra znovu plná lidí. Zatím se zdá, že minimálně u nás platí opak. Lidé si užívají svátky a do obchodů je zatím nenalákaly ani inzerované a dnes začínající povánoční slevy. (red)