svátky

Policisté se připravují na nadcházející svátky

ilustrační foto Policie ČR

Stejně jako v minulých letech budou policisté také letos o Velikonocích preventivně dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

„Na nadcházející dny připravujeme dopravně bezpečnostní akci v souvislosti s velikonočními svátky, která bude zahájena v pátek a potrvá až do pondělí. Primárně se zaměříme na místa s vysokým dopravním zatížením, na riziková místa, kde dochází k vážnému porušování pravidel silničního provozu a také na místa častých dopravních nehod. Dále budeme kontrolovat například dodržování nejvyšší povolené rychlosti, technický stav vozidel nebo používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů.

Velikonoční týden začíná!

Ilustrační foto ber

Velikonoce jsou svátkem jara (pro ateisty) a zmrtvýchvstání Ježíše Krista (pro křesťany). Letos vychází Velký pátek na 29. března, Velikonoční pondělí na 1. dubna. K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazance a beránka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života mesiáše a jeho vzkříšení.  Pojďme si ale připomenout zajímavé tradice a zvyky, které do naší země tradičně patří.

Modré pondělí

Pro křesťany je Modré pondělí dnem, kdy bylo volno – odtud tedy rada, že se během něj nemá pracovat – a mimochodem mělo být i mlčenlivé. Rada nepracovat není ale nijak striktní, občas je mírněna tím, že by se nemělo nějak zásadně uklízet, jen si spíš lehce připravit „terén“, protože následovalo Šedivé úterý a Škaredá středa, ve kterých se prováděl úklid důkladný. Na Modré pondělí se také vyklízely nepotřebné věci, opravovaly se ty rozbité.

V roce 2024 se můžete těšit na deset volných dnů

ilustrační foto pixabay.com

Pojďme se podívat, na které dny státní svátky připadají a kolik prodloužených víkendů rok 2024 vykouzlí. V roce 2023 jsme si užili pět prodloužených víkendů, v roce 2024 se můžeme těšit „pouze“ na čtyři.

První prodloužený víkend proběhne už v lednu, neboť 1. ledna připadá na pondělí. Následně se o prodloužený víkend postarají velikonoční svátky, tedy Velký pátek (29. března) a Velikonoční pondělí (1. dubna). Další prodloužený víkend nás čeká v červenci. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje připadá na pátek 5. července. Poslední prodloužený víkend roku 2024 si v diáři můžeme zakroužkovat na podzim, konkrétně v pondělí 28. října.

Víme, jak budou mít otevřeno obchody na Vánoce

ilustrační foto pixabay.com

Ať už budete shánět na Štědrý den dárky na poslední chvíli nebo si jen vzpomenete, že jste zapomněli citron na vánoční rybu, bude vás jistě zajímat, jak budou mít obchody 24. prosince otevřeno.

V prodejnách Kaufland si budete moci nakoupit i na Štědrý den – budou otevřené do 11:45 hodin. O svátcích 25. a 26. prosince zůstanou prodejny zavřené.

Řetězec PENNY před Vánocemi prodlužuje svou otevírací dobu – u prodejen, které po zbytek roku běžně zavírají ve 20 hodin, prodlužuje PENNY otevírací dobu do 21 hodin. Na prodejnách, které běžně zavírají ve 21 nebo 22 hodin, zůstává otevírací doba beze změny. Na Štědrý den, kdy zákon umožňuje mít otevřeno, zůstane všech více než 410 prodejen PENNY zavřených, stejně jako 25. a 26. 12.

O svátcích budou držet pohotovost i lékárny

Foto plakát

Pokud se bojíte, že o vánočních svátcích přijdete o možnost koupit léky, neděste se. I letos budou provozovny v Prostějově držet pohotovost.

25. prosince to bude v době od 9 do 13 hodin Lékárna Centrum zdraví ve Vodní ulici, 26. prosince pak Lékárna Mamed v Kravařově ve stejné otvírací době. Non – stop pohotovost drží lékárna FN Olomouc. (ber)

Je stříbrná adventní neděle. Věnujte se úklidu a nepomlouvejte

Ilustrační foto pixabay.com

Třetí neboli stříbrná adventní neděle byla znamením, že se blíží konec půstu a že Štědrý večer je již téměř za dveřmi. Dnešní moderní a trochu uspěchaná doba už zapomněla, co všechno je spojeno s touto slavnostní nedělí, a tak se sluší trochu připomenout staré zvyky a oprášit dávné tradice.

Tou třetí zapálenou svící v našem adventním svícnu by měla být svíce růžová. Říká se jí Radostná nebo také svíčka Přátelství. Původně se této svíčce říkalo svíce Pastýřská a vyjadřovala radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz. V tu dobu se lidé zdržovali hlučných oslav a také se zakazovalo pomlouvat ostatní. Správní křesťané v tu dobu uléhali na tvrdá lůžka, zdržovali se sexu a postili se. A co bylo velmi důležité – navštěvovali kostely zejména kvůli rorátům.

Svátky a prázdniny dětem zkrátí školní rok o dvacet dnů

ilustrační foto pixabay

Ještě nenastoupily do škol a už se mohou těšit na další volno. V letošním roce čekají děti dvě desítky volných dnů v podobě prázdnin a státních svátků, kdy do školních škamen nebudou muset usednout.

První velké volno na studenty a žáky čeká 28. září na Den české státnosti, který vychází na čtvrtek. Podzimní prázdniny oslaví volnem 26. a 27. října, den volna budou mít i 17. listopadu.

Na dlouhé volno se nemohou naopak těšit během Vánoc. Štědrý den je v neděli, vyučovací týden se před svátky zkracovat nebude. Po Silvestru se školy otevřou opět ve středu 3. ledna.  

Pololetní prázdniny vychází na 2. únor 2024, jarní prázdniny si děti a mládež z Prostějovska užijí 11. až 17. března.   

Potěšující zpráva. Rok 2023 nabídne navíc deset dnů volna navíc

Ilustrační foto ber

Kalendář roku 2023 slibuje celkem pět prodloužených víkendů. Ty si užijeme díky Velikonocům, Svátku práce, Dnu vítězství, Dnu boje za svobodu a demokracii a také Vánocům.

Velký pátek

pátek

7. dubna

Velikonočoní pondělí

pondělí

10. dubna

Svátek práce

pondělí

1. května

Den vítězství

pondělí

Jak vychází svátky v roce 2022? Podívejte se

Ilustrační foto pixabay.com

Rok 2022 přinese 8 státních svátků a 5 ostatních svátků, tedy 13 dní pracovního volna. Z 13 svátků připadá 8 svátků na všední dny. Nový rok už máme za sebou. Stejně jako on ale tentokrát i květnové svátky, Štědrý den a 1. svátek vánoční vychází na víkend.

Datum                Den v týdnu       Svátek

01. 01. 2022       Sobota                 Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok

15. 04. 2022       Pátek                   Velký pátek

Sváteční speciál Zubr Maxxim opět potěší milovníky silných piv

Foto zubr.cz

I v letošním roce připravil pivovar Zubr u příležitosti adventu a vánočních svátků oblíbený čtrnáctistupňový speciál Zubr Maxxim. Jde o limitovanou edici piva, kterého se uvařilo pouze 1400 hektolitrů. Zhruba polovina z tohoto množství zamíří v sudech do restaurací a druhá část je stočena do lahví, aby si mohli všichni milovníci pivního moku vychutnat Maxxima i doma u sváteční tabule.

„Zubr Maxxim uzavírá každoročně naši edici pivních speciálů. Skvěle se hodí do chladnějšího zimního období, kdy lidé více preferují silnější a plná piva. Pevně věřím, že i v letošním roce si ho lidé vychutnají ve své oblíbené restauraci nebo pivnici spolu s rodinou a s přáteli a budou si moci společně připít na zdraví a snad i na lepší časy, které jsou před námi,“ říká Nataša Rousková, ředitelka a sládková pivovaru Zubr.