otevírací doba

Nepanikařme. Obchody budu mít o svátcích otevřeno!

ilustrační foto pixabay.com

Pátého července si připomeneme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, šestého července následuje Den upálení mistra Jana Husa. Státní svátky letos vycházejí na úterý a středu. Obchody budou mít otevřeno!

Otevírací doba obchodů na státní svátky se u nás řídí zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který vešel v platnost od 1. října v roce 2016. V zákoně stojí, že obchody o rozloze nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během některých státních svátků zavřené.

Během státních svátků 5. a 6. července 2022 mohou mít všechny obchody otevřeno zcela bez omezení, protože se na ně zákon o prodejní době nevztahuje. Větší řetězce ani menší obchody obvykle ani během těchto svátků nijak neomezují otevírací dobu, takže si můžete jít nakoupit tak, jak jste zvyklí. (ber)

Velikonoční otevírací doba obchodů 2022. Jak budou mít otevřeno v Prostějově

Ilustrační foto pixabay.com

Velikonoce patří mezi tzv. pohyblivé svátky, protože každý rok připadají na jiné datum. Letos vychází Velký pátek na 15. dubna, Boží hod velikonoční na 17. a Velikonoční pondělí na 18. dubna. Z celého období Velikonoc patří mezi uznané svátky pouze Velký pátek a Velikonoční pondělí. O Velkém pátku zůstávají všechny prostějovské velké prodejny otevřeny.

Zákaz prodeje ve vybraných obchodech platí pouze v pondělí, kdy musí mít větší obchody zavřeno. Otevřeno mohou nechat pouze obchody s prodejní plochou menší než 200 m², prodejny na nádražích a letištích, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Pokud jste podnikatel a vlastníte speciální zákaznickou kartu, o svátcích často nakoupíte také ve velkoobchodě Makro. Ten se však o letošních Velikonocích rozhodl zavřít, a dát tak volno svým zaměstnancům.

Jak je otevřeno na Silvestra 2021 v obchodech?

ilustrační foto Tesco

Otevírací doba od Vánoc do Nového roku je obchod od obchodu odlišná. Jak je otevřeno mezi svátky a na Silvestra, najdete v našem přehledu.

Penny

31. 12. otevřeno 7:00–17:00 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Kaufland 

31. 12. otevřeno do 18 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Billa

31. 12. otevřeno do 17 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Lidl

31. 12. otevřeno do 17 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Albert

31. 12. otevřeno do 18 hodin

Kde bude 8. května otevřeno? Přinášíme přehled

ilustrační foto pixabay

Osmého května, kdy si připomínáme Den vítězství, platí ze zákona povinnost pro obchody, které mají plochu o rozloze nad 200 m², že musejí mít zavřeno. Nákup proto budete muset obstarat o den dříve, anebo v malém obchodě.

Pokud například při vaření oběda zjistíte, že vám chybí některá surovina, jediným řešením bude ji vynechat, nebo si dojít do menšího obchodu. I ten sice může mít zavřeno, protože 8. května tentokrát spadá na sobotu, ale nemá tuto povinnost danou zákonem.

Opak panuje u supermarketů a hypermarketů, které při velikosti nad 200 m² musí mít v tento den zavřeno. Týká se to tedy obchodů, jako je Penny Market, Kaufland, Billa či Lidl.

Kraj zajistil lékárenskou pohotovost o svátcích. Otevřeno bude i v Prostějově

ilustrační foto Olomoucký kraj

Také o vánočních svátcích zůstanou v kraji otevřeny některé lékárny, aby si lidé v případě potřeby mohli opatřit léky. Hejtmanství se domluvilo s lékárnickou komorou na tom, že 25. a 26. prosince i na Nový rok bude v každém okrese otevřena alespoň jedna.

O něco hůře se mohou lidé dostávat k lékům na Štědrý den, kdy velká část lékáren v regionu odpoledne zavře. Dostupné tak budou pouze v non stop výdejně v olomoucké fakultní nemocnici.

V Prostějově bude 25.a 26. prosince v době od 9 do 13 hodin otevřena lékárna Centrum zdraví s.r.o. ve Vodní 25.

Hejtmanství na zajištění sváteční otvírací doby lékáren finančně přispívá. Kraj dal peníze i na provoz výše zmiňované non stop výdejny léků v Olomouci. (red)

Jak bude o Vánocích otevřeno? Přinášíme nejnovější přehled

ilustrační foto

Přestože premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Janem Blatným na pondělní tiskové konferenci slíbili, že obchody na Štědrý den mohou zůstat otevřené až do 12 hodin, některé řetězce ve středu rozeslaly tiskové zprávy, že i přes původní plán nechají své prodejny 24. prosince zavřené. Jak bude mít na Štědrý den otevřeno Lidl, Kaufland, Albert, Tesco nebo Penny se podívejte do našeho přehledu.

Lidl prodejny 24. prosince neotevře

Od 21. 12. do 23. 12. prodlužuje Lidl otevírací dobu pro klidné a pohodové nákupy před Vánoci. Lidl chtěl ještě v pondělí nechat na Štědrý den otevřeno. Podle slov mluvčího Tomáše Mylera však řetězec kvůli nejisté aktuální situaci dnes původní plán změnil, a 24. prosince tak bude ve všech jeho prodejnách zavřeno. Zavřeno bude i v následujících dnech, tedy 25. 12. a 26. 12. Od 27. 12. do 30. 12. budou prodejny Lidl otevřeny dle běžné otevírací doby.

Kaufland nakonec také nechá zavřeno

Na 28. října mohou mít supermarkety výjimečně otevřeno

Ilustrační foto pixabay.com

Velké obchody s potravinami mohou zůstat pro spotřebitele otevřené i v den, kdy si připomínáme vznik samostatného státu. Platí totiž nouzový stav a ten umožní podnikatelům prodávat 28. října 2020 i v prostorách nad 200 m², což v předchozích letech nebylo ze zákona možné.

Tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 m² mohou prodávat opět bez omezení. Zjednodušeně řečeno – zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu „neplatí“.  

Ale pozor – uvedená výjimka se týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. Veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí.  (Zdroj ČOI)

Matrika je uzavřena!

Ilustrační foto ber

Oddělení matriky Magistrátu města Prostějova je uzavřeno. Okamžité opatření potrvá až do 1.  listopadu.

Jedná se o preventivní opatření v souvislosti s nouzovým stavem. Z hlediska opatrnosti je omezen přímý kontakt zaměstnanců s veřejností. V pondělí 2. listopadu předpokládá matrika už běžný úřední den.

Naopak Stavební úřad Magistrátu města Prostějova je v úřední dny od pondělí 26. října veřejnosti opět přístupný. (red)

Česká pošta zavádí nový systém otevíracích hodin pro veřejnost na pobočkách. Od září

ilustrační foto Česká pošta

Jde o zásadní krok, který zachová kvalitu poštovních služeb a zároveň dojde ke zvýšení zákaznické spokojenosti, a to i v případě, pokud by nastala další vlna koronavirové infekce. Úprava otevírací doby se osvědčila už na jaře letošního roku během první vlny onemocnění COVID-19.

"Snažili jsme se udržet otevřenou pobočkovou síť v maximální možné míře, a abychom toho docílili, došlo k plošné úpravě otevírací doby. Na pracovišti byla pouze jedna skupina zaměstnanců, čímž se snížilo riziko jak pro zaměstnance, tak pro zákazníky, včetně nejzranitelnějších skupin – jako jsou senioři, osoby s vážným onemocněním a podobně. V případě karantény jedné směny se zástup na danou poštu řešil provozně lépe, než by tomu bylo při zachování dosavadní praxe, kdy se na poště během dne střídalo najednou více pracovníků, ale počet otevřených přepážek byl stále stejný.

Magistrát mění provozní dobu. Ode dneška!

ilustrační foto MP

Provozní doba platí od 1.6. 2020 do 31.8.2020, viz ilustrační fota.

V neúřední den (tj. úterý) mohou občané vyřizovat své záležitosti na příslušném odboru po předchozí telefonické domluvě. "Zároveň doporučujeme, aby občané v komunikaci s úřadem preferovali elektronickou formu. Zároveň upozorňujeme na možnost elektronického objednání na úřad (předejdete tím zbytečnému čekání ve frontě)", upozorňuje úřad.