otevírací doba

Zubní pohotovost ve FN Olomouc opět omezuje provoz!

Ilustrační foto pixabay.com

Ve dnech 25. a 30. srpna 2023 bude z personálních důvodů omezen provoz zubní lékařské pohotovostní služby Fakultní nemocnice Olomouc pouze na velmi akutní stavy.

Totéž v termínech 6., 7., 12., 20., 22. a 27. září 2023. „Doporučujeme klientům, aby v případě potřeby vyhledali v těchto termínech jiné pracoviště zubní pohotovosti,“ vzkazují zubaři. (ber)

Víme, jak o svátcích nakoupíme

ilustrační foto pixabay

V prvním červencovém týdnu si připomínáme hned dvě významné události – nejprve Den Slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. 7.) a potom Den upálení Mistra Jana Husa (6. 7.). Ani pro jeden z těchto svátků ale neplatí omezení, která se vztahují na maloobchodní prodejny a další provozovny (zastavárny, bazary, výkupny odpadu apod.) s plochou nad 200 metrů čtverečních. Pravděpodobně tedy bez problému nakoupíte vše, co potřebujete.

„Pro zákazníky, kteří rádi využívají státních svátků k nakupování, máme dobré zprávy. V úterý 5. července i ve středu 6. července totiž zůstanou všechny naše prodejny otevřené,“ uvedla Dana Bratánková, manažerka BILLA ČR. Zákazníci si podle ní nakoupí ve všech prodejnách BILLA podle standardní otevírací doby. Některé řetězce jako Lidl nebo Penny Market dokonce přes prázdniny prodlužují svou otevírací dobu.

Obchody o Vánocích. Penny a Lidl na Štědrý den zavře, v ostatních nakoupíte dopoledne

ilustrační foto pixabay

Ačkoli nařízení vlády je každoročně stejné, přesto často nebývá jasné, jak mají obchody o vánočních svátcích otevřeno. Otevírací doba o státních svátcích v obchodech se řídí zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě platného od roku 2016. Podle něj musí bezpodmínečně zavřít ty obchody, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 čtverečních metrů, a dále bazary, zastavárny či výkupny odpadu. 

Přestože zákon umožňuje obchodním řetězcům otevřít i na Štědrý den, zaměstnanci společnosti Penny Market zůstanou i letos doma se svými nejbližšími. Stejné rozhodnutí jako Penny Market učinily letos i obchodní řetězce Lidl či COOP, které budou 24. 12. 2022 rovněž celý den zavřené. Opět zde nakoupíte až 27. 12. 2022.

Nepanikařme. Obchody budu mít o svátcích otevřeno!

ilustrační foto pixabay.com

Pátého července si připomeneme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, šestého července následuje Den upálení mistra Jana Husa. Státní svátky letos vycházejí na úterý a středu. Obchody budou mít otevřeno!

Otevírací doba obchodů na státní svátky se u nás řídí zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který vešel v platnost od 1. října v roce 2016. V zákoně stojí, že obchody o rozloze nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během některých státních svátků zavřené.

Během státních svátků 5. a 6. července 2022 mohou mít všechny obchody otevřeno zcela bez omezení, protože se na ně zákon o prodejní době nevztahuje. Větší řetězce ani menší obchody obvykle ani během těchto svátků nijak neomezují otevírací dobu, takže si můžete jít nakoupit tak, jak jste zvyklí. (ber)

Velikonoční otevírací doba obchodů 2022. Jak budou mít otevřeno v Prostějově

Ilustrační foto pixabay.com

Velikonoce patří mezi tzv. pohyblivé svátky, protože každý rok připadají na jiné datum. Letos vychází Velký pátek na 15. dubna, Boží hod velikonoční na 17. a Velikonoční pondělí na 18. dubna. Z celého období Velikonoc patří mezi uznané svátky pouze Velký pátek a Velikonoční pondělí. O Velkém pátku zůstávají všechny prostějovské velké prodejny otevřeny.

Zákaz prodeje ve vybraných obchodech platí pouze v pondělí, kdy musí mít větší obchody zavřeno. Otevřeno mohou nechat pouze obchody s prodejní plochou menší než 200 m², prodejny na nádražích a letištích, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Pokud jste podnikatel a vlastníte speciální zákaznickou kartu, o svátcích často nakoupíte také ve velkoobchodě Makro. Ten se však o letošních Velikonocích rozhodl zavřít, a dát tak volno svým zaměstnancům.

Jak je otevřeno na Silvestra 2021 v obchodech?

ilustrační foto Tesco

Otevírací doba od Vánoc do Nového roku je obchod od obchodu odlišná. Jak je otevřeno mezi svátky a na Silvestra, najdete v našem přehledu.

Penny

31. 12. otevřeno 7:00–17:00 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Kaufland 

31. 12. otevřeno do 18 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Billa

31. 12. otevřeno do 17 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Lidl

31. 12. otevřeno do 17 hodin

1. 1. zavřeno

od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

 

Albert

31. 12. otevřeno do 18 hodin

Kde bude 8. května otevřeno? Přinášíme přehled

ilustrační foto pixabay

Osmého května, kdy si připomínáme Den vítězství, platí ze zákona povinnost pro obchody, které mají plochu o rozloze nad 200 m², že musejí mít zavřeno. Nákup proto budete muset obstarat o den dříve, anebo v malém obchodě.

Pokud například při vaření oběda zjistíte, že vám chybí některá surovina, jediným řešením bude ji vynechat, nebo si dojít do menšího obchodu. I ten sice může mít zavřeno, protože 8. května tentokrát spadá na sobotu, ale nemá tuto povinnost danou zákonem.

Opak panuje u supermarketů a hypermarketů, které při velikosti nad 200 m² musí mít v tento den zavřeno. Týká se to tedy obchodů, jako je Penny Market, Kaufland, Billa či Lidl.

Kraj zajistil lékárenskou pohotovost o svátcích. Otevřeno bude i v Prostějově

ilustrační foto Olomoucký kraj

Také o vánočních svátcích zůstanou v kraji otevřeny některé lékárny, aby si lidé v případě potřeby mohli opatřit léky. Hejtmanství se domluvilo s lékárnickou komorou na tom, že 25. a 26. prosince i na Nový rok bude v každém okrese otevřena alespoň jedna.

O něco hůře se mohou lidé dostávat k lékům na Štědrý den, kdy velká část lékáren v regionu odpoledne zavře. Dostupné tak budou pouze v non stop výdejně v olomoucké fakultní nemocnici.

V Prostějově bude 25.a 26. prosince v době od 9 do 13 hodin otevřena lékárna Centrum zdraví s.r.o. ve Vodní 25.

Hejtmanství na zajištění sváteční otvírací doby lékáren finančně přispívá. Kraj dal peníze i na provoz výše zmiňované non stop výdejny léků v Olomouci. (red)

Jak bude o Vánocích otevřeno? Přinášíme nejnovější přehled

ilustrační foto

Přestože premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Janem Blatným na pondělní tiskové konferenci slíbili, že obchody na Štědrý den mohou zůstat otevřené až do 12 hodin, některé řetězce ve středu rozeslaly tiskové zprávy, že i přes původní plán nechají své prodejny 24. prosince zavřené. Jak bude mít na Štědrý den otevřeno Lidl, Kaufland, Albert, Tesco nebo Penny se podívejte do našeho přehledu.

Lidl prodejny 24. prosince neotevře

Od 21. 12. do 23. 12. prodlužuje Lidl otevírací dobu pro klidné a pohodové nákupy před Vánoci. Lidl chtěl ještě v pondělí nechat na Štědrý den otevřeno. Podle slov mluvčího Tomáše Mylera však řetězec kvůli nejisté aktuální situaci dnes původní plán změnil, a 24. prosince tak bude ve všech jeho prodejnách zavřeno. Zavřeno bude i v následujících dnech, tedy 25. 12. a 26. 12. Od 27. 12. do 30. 12. budou prodejny Lidl otevřeny dle běžné otevírací doby.

Kaufland nakonec také nechá zavřeno

Na 28. října mohou mít supermarkety výjimečně otevřeno

Ilustrační foto pixabay.com

Velké obchody s potravinami mohou zůstat pro spotřebitele otevřené i v den, kdy si připomínáme vznik samostatného státu. Platí totiž nouzový stav a ten umožní podnikatelům prodávat 28. října 2020 i v prostorách nad 200 m², což v předchozích letech nebylo ze zákona možné.

Tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 m² mohou prodávat opět bez omezení. Zjednodušeně řečeno – zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu „neplatí“.  

Ale pozor – uvedená výjimka se týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. Veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí.  (Zdroj ČOI)