otevírací doba

Kde bude 8. května otevřeno? Přinášíme přehled

ilustrační foto pixabay

Osmého května, kdy si připomínáme Den vítězství, platí ze zákona povinnost pro obchody, které mají plochu o rozloze nad 200 m², že musejí mít zavřeno. Nákup proto budete muset obstarat o den dříve, anebo v malém obchodě.

Pokud například při vaření oběda zjistíte, že vám chybí některá surovina, jediným řešením bude ji vynechat, nebo si dojít do menšího obchodu. I ten sice může mít zavřeno, protože 8. května tentokrát spadá na sobotu, ale nemá tuto povinnost danou zákonem.

Opak panuje u supermarketů a hypermarketů, které při velikosti nad 200 m² musí mít v tento den zavřeno. Týká se to tedy obchodů, jako je Penny Market, Kaufland, Billa či Lidl.

Kraj zajistil lékárenskou pohotovost o svátcích. Otevřeno bude i v Prostějově

ilustrační foto Olomoucký kraj

Také o vánočních svátcích zůstanou v kraji otevřeny některé lékárny, aby si lidé v případě potřeby mohli opatřit léky. Hejtmanství se domluvilo s lékárnickou komorou na tom, že 25. a 26. prosince i na Nový rok bude v každém okrese otevřena alespoň jedna.

O něco hůře se mohou lidé dostávat k lékům na Štědrý den, kdy velká část lékáren v regionu odpoledne zavře. Dostupné tak budou pouze v non stop výdejně v olomoucké fakultní nemocnici.

V Prostějově bude 25.a 26. prosince v době od 9 do 13 hodin otevřena lékárna Centrum zdraví s.r.o. ve Vodní 25.

Hejtmanství na zajištění sváteční otvírací doby lékáren finančně přispívá. Kraj dal peníze i na provoz výše zmiňované non stop výdejny léků v Olomouci. (red)

Jak bude o Vánocích otevřeno? Přinášíme nejnovější přehled

ilustrační foto

Přestože premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Janem Blatným na pondělní tiskové konferenci slíbili, že obchody na Štědrý den mohou zůstat otevřené až do 12 hodin, některé řetězce ve středu rozeslaly tiskové zprávy, že i přes původní plán nechají své prodejny 24. prosince zavřené. Jak bude mít na Štědrý den otevřeno Lidl, Kaufland, Albert, Tesco nebo Penny se podívejte do našeho přehledu.

Lidl prodejny 24. prosince neotevře

Od 21. 12. do 23. 12. prodlužuje Lidl otevírací dobu pro klidné a pohodové nákupy před Vánoci. Lidl chtěl ještě v pondělí nechat na Štědrý den otevřeno. Podle slov mluvčího Tomáše Mylera však řetězec kvůli nejisté aktuální situaci dnes původní plán změnil, a 24. prosince tak bude ve všech jeho prodejnách zavřeno. Zavřeno bude i v následujících dnech, tedy 25. 12. a 26. 12. Od 27. 12. do 30. 12. budou prodejny Lidl otevřeny dle běžné otevírací doby.

Kaufland nakonec také nechá zavřeno

Na 28. října mohou mít supermarkety výjimečně otevřeno

Ilustrační foto pixabay.com

Velké obchody s potravinami mohou zůstat pro spotřebitele otevřené i v den, kdy si připomínáme vznik samostatného státu. Platí totiž nouzový stav a ten umožní podnikatelům prodávat 28. října 2020 i v prostorách nad 200 m², což v předchozích letech nebylo ze zákona možné.

Tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 m² mohou prodávat opět bez omezení. Zjednodušeně řečeno – zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu „neplatí“.  

Ale pozor – uvedená výjimka se týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. Veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí.  (Zdroj ČOI)

Matrika je uzavřena!

Ilustrační foto ber

Oddělení matriky Magistrátu města Prostějova je uzavřeno. Okamžité opatření potrvá až do 1.  listopadu.

Jedná se o preventivní opatření v souvislosti s nouzovým stavem. Z hlediska opatrnosti je omezen přímý kontakt zaměstnanců s veřejností. V pondělí 2. listopadu předpokládá matrika už běžný úřední den.

Naopak Stavební úřad Magistrátu města Prostějova je v úřední dny od pondělí 26. října veřejnosti opět přístupný. (red)

Česká pošta zavádí nový systém otevíracích hodin pro veřejnost na pobočkách. Od září

ilustrační foto Česká pošta

Jde o zásadní krok, který zachová kvalitu poštovních služeb a zároveň dojde ke zvýšení zákaznické spokojenosti, a to i v případě, pokud by nastala další vlna koronavirové infekce. Úprava otevírací doby se osvědčila už na jaře letošního roku během první vlny onemocnění COVID-19.

"Snažili jsme se udržet otevřenou pobočkovou síť v maximální možné míře, a abychom toho docílili, došlo k plošné úpravě otevírací doby. Na pracovišti byla pouze jedna skupina zaměstnanců, čímž se snížilo riziko jak pro zaměstnance, tak pro zákazníky, včetně nejzranitelnějších skupin – jako jsou senioři, osoby s vážným onemocněním a podobně. V případě karantény jedné směny se zástup na danou poštu řešil provozně lépe, než by tomu bylo při zachování dosavadní praxe, kdy se na poště během dne střídalo najednou více pracovníků, ale počet otevřených přepážek byl stále stejný.

Magistrát mění provozní dobu. Ode dneška!

ilustrační foto MP

Provozní doba platí od 1.6. 2020 do 31.8.2020, viz ilustrační fota.

V neúřední den (tj. úterý) mohou občané vyřizovat své záležitosti na příslušném odboru po předchozí telefonické domluvě. "Zároveň doporučujeme, aby občané v komunikaci s úřadem preferovali elektronickou formu. Zároveň upozorňujeme na možnost elektronického objednání na úřad (předejdete tím zbytečnému čekání ve frontě)", upozorňuje úřad.

Pozor! Pošty budou o Velikonocích uzavřeny!

ilustrační foto Česká pošta

V souvislosti s doporučením vlády a nastavenými mimořádnými opatřeními ze strany České pošty budou všechny pošty o Velikonocích uzavřeny.

"Uzavírka se týká obou státních svátků – pátku 10. a pondělí 13.  dubna," upozornil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. (red)

O Velikonočním pondělí v supermarketech nenakoupíte

Ilustrační foto kaufland.cz

O velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V nouzovém stavu sice zákaz prodeje neplatí, ale obchodní řetězce své lidi nechtěly poslat do práce. PvNovinkám to potvrdili mluvčí těch, které působí v Prostějově.

„V tomto případě v rozhodování hraje velkou roli krizová situace a mimo jiné také konzultace s odborovými organizacemi. Proto necháme prodejny zavřené a doporučíme lidem, aby odpočívali,“ uvedl tiskový mluvčí Albertu Jiří Mareček.

Jak nakoupíte o svátcích?!

ilustrační foto internet

Blížící se vánoční svátky vyhánějí do obchodů davy lidí. Řetězce se na nejvytíženější část roku připravují a některé z nich prodlužují otevírací dobu. Velké obchody musí mít ze zákona zavřeno 25. a 26. prosince a 1. ledna. Na Štědrý den pak mohou mít otevřeno jen do dvanácti hodin. Některé obchodní řetězce před svátky prodlužují otvírací dobu, aby zákazníkům umožnily bez stresu se na svátky připravit.

Albert

Obchody řetězce Albert budou před svátky otevřené podle standardní otevírací doby, na níž jsou zákazníci běžně zvyklí. Na Štědrý den Albert zavře v poledne. Mezi svátky budou obchody opět otevřeny podle normální otvírací doby. Na Silvestra zavřou obchody nejpozději v 18 hodin. Výjimkou jsou ale prodejny v některých obchodních centrech, které mohou zavírat už dříve.

Billa