obchody

Kde nenakoupíte? Silvestr a Nový rok v obchodech

Ilustrační foto pixabay.com

Jak bude mít na Silvestra a na Nový rok otevřeno Kaufland, Lidl, PENNY a další velké řetězce.  Ze zákona budou na Nový rok uzavřeny, na Silvestra s ale jejich prodejní doba liší. Prohlédněte si náš přehled.

Na Silvestra si v Kauflandu nakoupíte do 18 hodin večer. Řetězec PENNY bude mít na Silvestra otevřeno do 17 hodin, prodejny Lidl budou otevřeny od 7 hodin ráno do 17 hodin odpoledne.

Na Silvestra bude většina prodejen Albert otevřená do 18 hodin. Výjimku tvoří některé hypermarkety, zpravidla ty z obchodních center. Konkrétní časy najdete na stránkách řetězce Albert.

V Tescu nakoupíte po celý den až do 17:00 hodin, v Bille pak do 17 hodin.

Velikonoční otevírací doba obchodů 2022. Jak budou mít otevřeno v Prostějově

Ilustrační foto pixabay.com

Velikonoce patří mezi tzv. pohyblivé svátky, protože každý rok připadají na jiné datum. Letos vychází Velký pátek na 15. dubna, Boží hod velikonoční na 17. a Velikonoční pondělí na 18. dubna. Z celého období Velikonoc patří mezi uznané svátky pouze Velký pátek a Velikonoční pondělí. O Velkém pátku zůstávají všechny prostějovské velké prodejny otevřeny.

Zákaz prodeje ve vybraných obchodech platí pouze v pondělí, kdy musí mít větší obchody zavřeno. Otevřeno mohou nechat pouze obchody s prodejní plochou menší než 200 m², prodejny na nádražích a letištích, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Pokud jste podnikatel a vlastníte speciální zákaznickou kartu, o svátcích často nakoupíte také ve velkoobchodě Makro. Ten se však o letošních Velikonocích rozhodl zavřít, a dát tak volno svým zaměstnancům.

Jak nakoupíte mezi svátky v supermarketech

ilustrační foto Lidl.cz

Otevírací doba od Vánoc do Nového roku je obchod od obchodu odlišná. Jak bude otevřeno na Štědrý den nebo na Silvestra v obchodech v našem regionu, najdete níže.

Penny

V týdnu před Štědrým dnem prodloužil řetězec Penny otevírací dobu svých obchodů. Všech 393 prodejen tak bude do středy 23. prosince otevřeno vždy od 7:00 do 22:00 hodin. Štědrý den zůstanou všechny prodejny Penny zavřené.

Zkrácená pak bude otevírací doba v poslední den roku, kdy všechny prodejny zavřou už v 17 hodin.

24. 12. – 26. 12. zavřeno

27. 12. – 30. 12. standardní otevírací doba

Nepanikařte. Dnes jsou obchody otevřené

ilustrační foto albert.cz

Už před pěti lety - 1. října 2016 - vstoupil v platnost zákon o prodejní době. Spousta Čechů ale dodnes neví, jaké obchody jsou na státní svátky zavřené a jaké ne, protože „zavřené“ a „nezavřené“ svátky nemají žádný systém.

Nebojte se ale. Dnes, tedy 17. listopadu 2021, bude všude otevřeno.

V letošním roce připadá 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii na středu. Svátek patří mezi ty, na které se zákon o prodejní době nevztahuje. Všechny obchody v tento den mohou být otevřené bez omezení, nezáleží ani na metrech čtverečních. (ber)

Od pondělí otevřou kadeřnictví, kosmetiky i masáže. Na obchody si musíme ještě týden počkat

Ilustrační foto pixabay.com

3. května v České republice znovu otevřou služby spojené s péčí o tělo, jako jsou kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masáže nebo kosmetické služby. 3. května budou moci otevřít také služby spojené s péčí o zvířata.

Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry. Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. A to PCR testem nebo antigenní testem provedeným na certifikovaném místě, použitelné budou i testy z práce či školy. Jednorázově si také člověk bude moci udělat test sám přímo v provozovně před využitím služby.

Jak bude otevřeno o květnových svátcích

Ilustrační foto pixabay.com

V následujících týdnech nás čekají dva státní svátky – 1. a 8. května. Přinášíme přehled, kdy a kde si nakoupíte. 1. května – Svátek práce. Obchody mohou být otevřené bez omezení, záleží na rozhodnutí jednotlivých prodejců, zda otevírací dobu upraví, nebo ponechají jako za běžných dní. 8. května – Den vítězství. Musí být zavřené obchody s plochou nad 200 m². Menší obchody mohou mít otevřeno bez omezení.

OBI, bauMax a Hornbach

Všechny tři hobby markety budou mít 1. května otevřeno dle běžné otevírací doby konkrétní prodejny a 8. května zavřeno.

BENU Lékárna, Dr. Max

Některé BENU Lékárny budou mít 1. a 8. května otevřeno, a to dle standardní sobotní otevírací doby. Na konkrétní pobočky je však nutné se podívat na webové stránky www.benu.cz/…rny.

PES opět zavrčel. Stupeň 5 od 27. prosince zavře obchody

Ilustrační foto pixabay.com

Od 27. prosince přechází celé Česko do stupně 5 protiepidemického systému PES. Vláda dnes schválila také prodloužení nouzového stavu do 22. ledna. V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy.

Podle ministra zdravotnictví Blatného byla udělena výjimka pro otevírací dobu obchodů na Štědrý den – kdy mohou být v provozu do 12 hodin, tak jak jsou lidé zvyklí z posledních let. Další změnou je, že v neděli i v pátém stupni budou moci být otevřené obchody, které nabízejí převážně základní potřeby jako jídlo. Dříve přitom bylo podle systému PES v pátém stupni nutné v neděli obchody zavírat. Stejně tak nově platí, že ve velkých supermarketech by se nově mělo dát v následujících dnech pořídit jen potraviny nebo drogistické zboží.

Nouzový stav je prodloužen do 22. ledna, přichází pátý stupeň

Foto vlada.cz

Poslanecká sněmovna schválila v úterý prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 22. ledna. Dnes také vláda rozhodla, že země přejde od neděle 27. prosince do pátého stupně systému PES.

Dnešní rozhodnutí vlády znamená například uzavření obchodů, s výjimkou potravin, drogérií a dalších prodejen s nezbytným zbožím. Po školních prázdninách se navíc do školy vrátí jen žáci prvních a druhých tříd základních škol. Ostatní přejdou na distanční výuku. (red)

Víme, jak budou mít otevřeno obchody na Vánoce

Ilustrační foto pixabay.com

Vánoce jsou za dveřmi. Sepsali jsme pro vás, jaká bude otevírací doba 24. 12. 2020 a mezi vánočními svátky v obchodech, jako jsou Kaufland, Penny, Lidl a Tesco. A také kde a kdy si lze o svátcích vyzvednout zboží ze Zásilkovny.

Většina prodejen řetězce Kaufland bude otevřena do 23. prosince dle standardní otevírací doby, tedy od 7 do 22 hodin. Výjimku tvoří pouze prodejny v Mladé Boleslavi a Písku, ty otevřou od 6 do 22. Na Štědrý den bude mít Kaufland otevřeno v době od 7:00 do11:45 hodin, během vánočních svátků 25. a 26. prosince budou všechny prodejny zavřené.

O Velikonočním pondělí v supermarketech nenakoupíte

Ilustrační foto kaufland.cz

O velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V nouzovém stavu sice zákaz prodeje neplatí, ale obchodní řetězce své lidi nechtěly poslat do práce. PvNovinkám to potvrdili mluvčí těch, které působí v Prostějově.

„V tomto případě v rozhodování hraje velkou roli krizová situace a mimo jiné také konzultace s odborovými organizacemi. Proto necháme prodejny zavřené a doporučíme lidem, aby odpočívali,“ uvedl tiskový mluvčí Albertu Jiří Mareček.