městská policie

Bez peněz do hospody nelez pro pány neplatilo

ilustrační foto MP

Patnáctého září 2022 ve večerních hodinách vyjížděla hlídka do restaurace poblíž centra města řešit problém s neplatícími zákazníky. Strážníci na místě od obsluhy zjistili, že protiprávního jednání se dopustila trojice mužů. 

Ti si objednali alkoholické nápoje v hodnotě 430 Kč a po zkonzumování dva z nich odešli ven před restauraci se záminkou, že si jdou jen zakouřit. Do provozovny se již nevrátili. Muž, který v restauraci zůstal, hlídce uvedl, že peníze na zaplacení nemá, jelikož byl na pivo pozván kamarádem. Toho ovšem znal jen od vidění, druhého muže znal rovněž jen od vidění. "Z důvodu, že se přestupkového jednání dopustil neznámý pachatel, byla na místo přivolána hlídka Policie ČR. Policisté si celou záležitost na místě převzali k dalšímu šetření," doplnila komisař Tereza Greplová. (red)

Během čtyř dnů se strážníci postarali o čtyři nezajištěná vozidla

ilustrační foto MP

V dopoledních hodinách 11. září vyjížděli strážníci na ulici Mlýnskou, kde se dle telefonického oznámení mělo nacházet vozidlo vyjeté z parkoviště. Hlídka na místě událost potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště a zajistili proti samovolnému vyjetí. Vozidlo, naštěstí nikomu nezpůsobilo žádnou škodu. 

V odpoledních hodinách téhož dne řešili strážníci další nezajištěné vozidlo. Tentokrát řidič ponechal klíče ve dveřích zaparkovaného vozidla. Hlídkou byl automobil uzamčen a pro řidiče byl ponechán vzkaz, kde budou klíče uloženy a kde si je může vyzvednout. Za necelé dvě hodiny se majitelka o klíče přihlásila. Čtrnáctého září vyjížděli strážníci opět k nahlášenému vozidlu, které nebylo zabezpečeno. I v tomto případě řidič pravděpodobně ve spěchu ponechal otevřené dveře. Hlídce se roztržitého řidiče nepodařilo v okolí dohledat. Vozidlo strážníci zajistili.

S lupem se zlodějce utéct nepodařilo. Chytila ji prodavačka

Ilustrační foto ber

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o zadržení pachatele krádeže zboží v obchodě v centru města. Na místě zjistili, že k odcizení zboží došlo v obchodě s oblečením, ze kterého pachatelka utekla. Prodavačkou byla pronásledována a zadržena na ulici.

„Jednalo se o třicetiletou ženu, která z prodejny vynesla bez zaplacení zboží v hodnotě 3393 Kč. Odcizené zboží strážníci ženě odebrali a bylo vráceno zpět do prodeje," uvedla komisařka Tereza Greplová. Přestupkové jednání třicetileté ženy projedná příslušný správní orgán. Ten má možnost za přestupek proti majetku uložit pokutu do 50.000 Kč, v případě opakovaného jednání až 70.000 Kč. (red)

Blesková reakce strážníků. Našli ztraceného školáka

Ilustrační foto ber

Minulý pátek krátce před půl desátou večer přijali prostějovští strážníci oznámení od Policie ČR o vyhlášení pátrání po nezletilém hochovi, který se po škole nevrátil domů. 

Strážníkům provádějícím dohled nad dodržováním veřejného pořádku v centru města, se školáka odpovídajícího popisu podařilo vypátrat na náměstí T. G. Masaryka, do deseti minut po přijatém oznámení. „Po dohodě s Policií ČR byl chlapec převezen na obvodní oddělení PČR, kde si ho převzal službu konající policista," doplnil komisař Tereza Greplová. (red)

Venkovní značení kol bude pokračovat ve středu

Foto Magistrát města Prostějova

V úterý proběhlo značení jízdních kol, koloběžek a kompenzačních pomůcek, které strážníci uskutečnili u kina Metro 70. Za příznivého počasí v době od 15 do 18 hodin strážníci označili jízdní kolo 32 majitelům.

Mobilní značení pro veřejnost bude realizováno ještě jednou, a to ve čtvrtek 14. září v Kolářových sadech u hvězdárny. Čas pro případné zájemce bude opět stejný – od 15 do 18 hodin.

Při mobilním značení není nutné objednání předem. Zájemci o tuto službu stačí vyčkat na místě, ale musí mít občanský průkaz, vhodné jsou i doklady o koupi jízdního kola nebo jiného dopravního prostředku. Kdo nemá doklad, vyplní na místě čestné prohlášení, jakým způsobům svůj dopravní prostředek získal. (red)

Potřeboval něco přilepit. Ukradl lepidlo a strčil ho do kalhot

Foto Magistrát města Prostějova

Jednašedesátiletý muž vyrazil v úterý v dopoledních hodinách do obchodu pro vteřinové lepidlo. Na prodejně si vybral pro něj vhodný typ, ale platit za něj neměl rozhodně v úmyslu.

„Mezi regály lepidlo rozbalil a obal vhodil do odpadkového koše. Aby se na něj nepřišlo, vybrané zboží uschoval pod kalhoty. Netušil však, že byl viděn na kamerovém systému ostrahou obchodu. Při pokusu odejít z prodejny byl ochrankou zastaven. Strážníkům krádež zapřel, k překvapení všech souhlasil s uhrazením škody ve výši 49,90 Kč a zboží si nakonec odkoupil," uvedl inspektor Petr Zapletal.  Hlídka pachatelovo chování oznámila správnímu orgánu pro podezření z přestupku proti majetku. (red)

Šestá etapa značení jízdních kol bude pokračovat v úterý 6. září

ilustrační foto MMP

V tento den budou mít cyklisté, kteří pojedou okolo kina Metra 70, šanci nechat si označit a zaregistrovat do celostátní evidence své jízdní kolo.

Strážníci zde pro případné zájemce budou připraveni v době od 15 do 18 hodin. Značení bude probíhat v modrém stanu městské policie, na zpevněné ploše před kinem Metro 70. Poslední značení se pro zájemce uskuteční dne 14. 9. 2022 v Kolářových sadech (u Hvězdárny) také v době od 15 do 18 hodin.

Odchyt králíka se zdařil, morče uteklo

ilustrační foto pixabay

Jednatřicátého srpna v podvečer vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení na ulici M. Pujmanové, kde se u dětského hřiště nacházeli králík a morče.

Ke zvířatům, která měla k dispozici i potravu,  se nikdo nehlásil. „Strážníkům se podařilo odchytit pouze zakrslého králíka stříbrné barvy. Morče uteklo do křoví a zmizelo z dohledu. Následující den byl králík předán Ochráncům přírody na Husově náměstí,“ doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Mladík usnul na záchodě. V obchodním domě

ilustrační foto pixabay

Neobvyklý zážitek při návštěvě obchodního domu si 28. 8. 2022 odnesl osmnáctiletý mladík. Nakupování ho zřejmě hodně vyčerpalo a navíc potřeboval na toaletu. Při pobytu na WC ale usnul v kabince. 

"Po probuzení na něj čekalo nepříjemné překvapení. Zjistil, že obchod je zavřený, jsou dvě hodiny ráno a nikde není ani noha. Pomocí mobilního telefonu požádal o pomoc městskou policii, kde uvedl, co se mu přihodilo a v jakém obchodě se nachází. Hlídka zjistila kontakt na zodpovědnou osobu, která dorazila na místo," informovala komisař Tereza Greplová.

Strážníci nezjistili žádné protiprávní jednání, obchodu nevznikla žádná škoda, a proto mohl mladý muž po vysvobození odejít domů. (red)

Strážníci budou opět hlídat na přechodech

ilustrační foto

Nezadržitelně se blíží konec prázdnin a s ním přichází začátek školního roku. V rámci dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou strážníci zajištovat bezpečné přecházení u základních škol a v jejich blízkosti.

Prioritou bude příchod do školy, ale také samozřejmě klidný odchod domů. Dá se očekávat velký nárůst v dopravě a větší provoz zejména u škol. Děti jsou myšlenkami ještě někde na prázdninách a zapomínají na pravidla bezpečného chování. Proto budou vyžadovat dopravní situace zejména ze strany řidičů motorových vozidel pozornost, předvídavost a velkou trpělivost.

"V dohledech u přechodů pro chodce bude městská policie pokračovat i během celého školního roku," doplnil inspektor Petr Zapletal. (red)