městská policie

Strážníci začali hlídkovat na motorkách

Foto Městská policie Prostějov

Zimní období skončilo a rostoucí teploty umožnily strážníkům používat k výkonu služby elektromotorky.

Hlídky mají k dispozici celkem dvě elektromotorky, které jsou využívány na celém území města Prostějova a umožnují rychlejší přesun do míst, kde je problematická doprava služebním vozidlem. „Motorky budou hlídkami využívány i k dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu, a také na dodržování pravidel týkajících se veřejného pořádku,“ doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

K otvírání dveří museli strážníci povolat hasiče. Za jedněmi ležel mrtvý muž

Ilustrační foto pohrebnictvi.cz

V úterý 9. dubna v dopoledních hodinách strážníci vyjížděli na ulici Dolní, kde se dle oznámení formou SMS zprávy od HZS Olomouckého kraje, nachází nemohoucí osoba ležící v bytě na zemi. Poté co hasiči otevřeli byt, byl uvnitř zjištěn na zemi ležící senior. Muž, na zemi ležel tři dny, než ho někdo uslyšel a zavolal mu pomoc. Na místo byla přivolána ZZS, která pětasedmdesátiletého seniora odvezla do nemocnice.

Za necelé dvě hodiny opět strážníci vyjížděli k podobnému případu. „Tentokrát sousedi uvedli, že v jednom z bytů slyší již tři dny téct silný proud vody a uživatele bytu nějakou dobu neviděli. Strážníci na místě potvrdili, že je na chodbě slyšet tekoucí voda a na zvonění nikdo nereaguje. Jelikož vzniklo podezření, že může dojít k větší škodě na majetku nebo je ohrožen život nebo zdraví osoby, rozhodla hlídka o otevření bytu. K odbornému otevření dveří byli na místo přivoláni hasiči. V bytě byl zjištěn jeho uživatel bez známek života. Jednalo se o muže ve středních letech.

Opilec si ustlal na chodbě a skončil v nemocnici

ilustrační foto městská policie

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení o osobě, spící na chodbě domu ve Svatoplukově ulici. Strážníci na uvedeném místě zjistili dvaačtyřicetiletého muže v podnapilém stavu.

„Dotyčný si při pádu na zem způsobil zranění na hlavě. Při provedené orientační dechové zkoušce u něj strážníci naměřili hodnotu 3,75 promile alkoholu v dechu. Z důvodu tržné rány na hlavě byla na místo přivolána ZZS. Přivolaný lékař rozhodl o převozu muže do nemocnice na vyšetření," uvedla komisařka Tereza Greplová. Protiprávní jednání nebylo na místě zjištěno. (red)

Madam si zvolila nové jméno. A přejmenovala i auto

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu 10. dubna 2024 v odpoledních hodinách si strážníci povšimli vozidla, jedoucího za služebním vozidlem. Vozidlo hlídku zaujalo tím, že mělo jinou registrační značku než tu, která mu byla přidělena. Za použití výstražného světla s nápisem STOP byla řidička zastavena na ulici Kostelecká. Strážníkům žena tvrdila, že se jmenuje tak jak má uvedeno na registrační značce. Dokonce předložila plastovou kartičku s tímto jménem.

„Na zákonnou výzvu k prokázání totožnosti, kterou užívá při úředním styku, žena nereagovala. Odmítla svoji pravou totožnost sdělit. Dle VIN kódu byla zjištěna provozovatelka vozidla. Lustrací si strážníci ověřili, že dotyčná tajemná řidička je zároveň i provozovatelkou vozidla, a navíc má více jak rok neplatný občanský průkaz," uvedla komisařka Tereza Greplová. Svým jednáním je čtyřiašedesátiletá žena důvodně podezřelá z několika přestupků. Vzhledem k tomu, že si nezažádala nebo si nevyzvedla, nový doklad totožnosti, porušila zákon o Občanských průkazech.

Strojní čištění vyžaduje spolupráci majitelů aut

Foto Městská policie Prostějov

Dne 3. dubna začalo blokové čištění města. Místa a ulice, kde bude čištění probíhat, jsou vždy minimálně týden dopředu označena dopravní značkou IZ 8a – Zóna s dopravním omezením zákaz stání s dodatkovou tabulkou, kde je upraven přesný čas a datum, kdy bude úklid a strojní čištění ulic probíhat. Strážníci rozmístění značek vždy kontrolují, a to 7 dní před každým čištěním.

„Je zapotřebí aby si řidiči, parkující v úseku kde se čistí, uvědomili, že tuto značku ruší pouze dopravní značka IZ 8b – Konec zóny s dopravním omezením a ne křižovatka, jak se mnoho z nich mylně domnívá. Tímto žádáme řidiče motorových vozidel, aby svá auta v daný termín přeparkovali a předešli tak zbytečným komplikacím,“ uvedla komisařka Tereza Greplová.

Porušili obecně závaznou vyhlášku. Pili na veřejnosti

Foto městská policie

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách prováděla hlídka strážníků dohled nad dodržováním veřejného pořádku v okolí rybníka v Drozdovicích.

Povšimla si dvojice osob konzumujících alkohol na autobusové zastávce. Oba pánové ve věku 46 a 69 let si byli vědomi svého protiprávního jednání. Rozpité lahve s vínem jim strážníci odebrali. „Tím, že konzumovali alkohol na místě, kde je to zakázáno vyhláškou města, se dopustili přestupku. Jejich protiprávní jednání projedná příslušný správní orgán," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Zmrskal sám sebe. A skončil na záchytce

ilustrační foto městská policie

Na Velikonoční pondělí po poledni přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení o osobě, ležící ve Vrahovicích na zemi. Na uvedeném místě strážníci zjistili podnapilého čtyřiatřicetiletého muže. Dotyčný nebyl schopen chůze a nedokázal stát na nohou.

„Při provedené orientační dechové zkoušce mu bylo změřeno 3,58 promile alkoholu v dechu. Vlivem požitého alkoholu neovládal své pohyby a nemohl se sám o sebe postarat. Muž byl ve stavu, kdy ohrožoval nejen sebe ale i ostatní. Strážníci proto rozhodli o jeho převozu do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci. Po vyšetření lékařem, který zkontroloval jeho zdravotní stav, byl muž převezen na záchytku, kde strávil dobu nezbytně nutnou k vystřízlivění," informovala komisařka Tereza Greplová.

Mladá „opilka“ si půjčila pitbula. Venčil ale on ji

ilustrační foto ber

V sobotu 30. března v nočních hodinách se ke skupince mladíků jdoucích po Plumlovské ulici přidala opilá mladá žena se psem, kterého absolutně nezvládala. Při společné cestě na mladíky pokřikovala, což se jim nelíbilo. Ze psa měli pánové obavu, jelikož si dělal, co chtěl, a žena ho nedokázala ovládat. Proto dvacetiletý mladík celou situaci nahlásil prostřednictvím linky 156 strážníkům. 

Hlídka celou skupinku i mladou ženu se psem zastihla v prostorách čerpací stanice. Žena byla zjevně pod vlivem alkoholu a nebyla schopna pitbulteriéra ukočírovat. Pes, jí táhl za sebou a vypadalo to, že venčí on ji místo toho, aby to bylo naopak. „Dotyčná se s hlídkou odmítala bavit a šla pryč. Na zákonné výzvy nereagovala. Proto bylo použito donucovacích prostředků (hmaty) a žena byla zadržena, po té už s hlídkou spolupracovala. Psa se podařilo strážníkovi umravnit a byl převezen na služebnu.

Poctivá dívka odevzdala nalezenou peněženku

ilustrační foto Městská policie

Ve středu chvíli před dvanáctou hodinou nalezla na ulici Plumlovská dvacetiletá žena dámskou peněženku. Zachovala se poctivě a nález oznámila na městskou policii.

„Strážníci zjistili z dokladů nacházejících se uvnitř peněženky trvalé bydliště majitele. Následně kontaktovali šestadvacetiletou majitelku, které předali peněženku i s osobními doklady, platební kartou a finanční hotovostí ve výši 1 313 Kč," informoval inspektor Petr Zapletal. Oznamovatelce patří velké poděkování, protože ne všichni lidé by se zachovali čestně jako ona. (red)

Hádají se kvůli popelnicím. Zasáhnout museli strážníci

ilustrační foto městská policie

Sousedské spory řešili prostějovští strážníci minulou sobotu v odpoledních hodinách mezi obyvateli v okrajové části města. Pětačtyřicetiletý muž uvedl, že mu sousedka schválně položila jeho popelnici na zem mezi zaparkovaná auta. Tímto jednáním mělo dojít k částečnému vysypání obsahu.

Hlídka kontaktovala sedmdesátiletou ženu, která při podání vysvětlení uvedla, že vzhledem k momentálnímu zdravotnímu stavu, není takového počínání schopna. Připustila však dlouhodobé rozepře se svým sousedem týkajících se právě umístění vlastních popelnic. Ty soused úmyslně staví za její osobní automobil, takovým způsobem, aby nemohla vyjet z řady zaparkovaných vozidel. Na zaparkovaných vozidlech a popelnicích nebyla zjištěna žádná škoda.