městská policie

Poctiví nálezci vrátili kartu i mobil

ilustrační foto Městská policie

Dobré znamení je, že čestní lidé se stále ještě najdou. Běhen víkendu se nejprve na služebnu Městské policie Prostějov dostavila žena, která strážníkům předala nalezenou platební kartu.

Hlídce se podařilo zjistit bydliště majitelky. Při pokusu o kontaktování otevřel manžel a ten uvedl, že jeho žena platební kartu opravdu hledá. Strážníci se telefonicky spojili s držitelkou, jelikož momentálně nebyla doma a po jejím souhlasu předali nalezenou kartu manželovi. "Ve druhém případě se dostavil na služebnu muž a strážníkům předal mobilní telefon značky Nokia. Ten našel na lavičce v parku na náměstí Spojenců. I zde vše dobře dopadlo a telefon si přišel vyzvednout jeho majitel na služebnu městské policie osobně," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Zastupitelé budou rozhodovat o novém řediteli Městské policie

ilustrační foto MMP

V důsledku ukončení pracovního poměru ředitele Městské policie Prostějov Jana Nagyho k poslednímu únoru letošního roku vyhlásil primátor Statutárního města Prostějova 20. ledna 2021 výběrové řízení na obsazení pracovní pozice ředitel/-ka Městské policie Prostějov. Vybraného kandidáta bude schvalovat úterní zastupitelstvo.

Do výběrového řízení se přihlásilo celkem jedenáct uchazečů. Po vyhodnocení všech přihlášek bylo k řízenému pohovoru s výběrovou komisí pozváno deset uchazečů. Po absolvování všech pohovorů dospěla výběrová komise k závěru, že u čtyř vybraných nejlepších uchazečů budou provedeny psychologické pohovory a psychologické testy policejní psycholožkou. Ty se uskutečnily začátkem března.

Syn zfackoval otce. Kvůli matce

Ilustrační foto pixabay.com

Strážníci řešili minulou neděli rodinné spory mezi devětašedesátiletým otcem a jeho sedmadvacetiletým synem. K incidentu došlo poté, co se synovi nelíbil způsob, jakým se otec choval k jeho mámě.

„To ho rozčílilo natolik, že nejprve na otce začal křičet a vyčítat mu urážky vůči své matce. Po slovním konfliktu mu pravou rukou uštědřil takzvanou facku. Zasahujícím strážníkům uvedl, že chtěl otci udělit políček za špatné chování k matce, ke kterému v minulosti docházel,“ doplnil strážník Petr Zapletal. Během celého sporu nedošlo k žádnému zranění a za přítomnosti hlídky se situace uklidnila. Chování mladého muže bylo oznámeno správnímu orgánu pro podezření z přestupku proti občanskému soužití. (red)

Chtěl si vydělat, ale poctivým způsobem to nebylo

ilustrační foto Městská policie

Ve středu v dopoledních hodinách měl v plánu získat nějaké peníze šestnáctiletý mladík. V hlavě se mu zrodil plán, jak jednoduše přijít k penězům.

Navštívil jeden z prostějovských supermarketů a vydal se do oddělení nápojů. Zde si vzal jednu prázdnou přepravku od piva. S tou následně zamířil do míst, kde se nachází automat na vratné lahve a obaly. Přepravku vložil dovnitř automatu na vrácení a nechal vyjet lístek se zálohu v hodnotě 100 Kč. S tím poté zamířil rovnou k pokladnám a nechal si vyplatit uvedenou částku. V domnění, že nebyl nikým spatřen, si to namířil přímo ven z prodejny. K jeho velkému překvapení byl při odchodu zastaven ostrahou.

Troufalý lapka si kradené věci sypal rovnou do krabiček

ilustrační foto Městská policie

Nesprávný způsob nakupování zvolil čtyřiačtyřicetiletý muž. Ten si ve středu zašel na nákup do supermarketu s předem připraveným plánem. Po vstupu do prodejny si zboží v podobě potravin dával přímo do batohu, ve kterém měl připravené krabičky.

„Z regálu si vzal pro něj potřebný sortiment, který rozbalil a obsah vysypal do přepravek umístěných v batohu. Prázdný obal od zboží vždy zahodil na zem mezi regály na prodejně. Takový postup uskutečnil ještě několikrát. Pro odchod si vybral vstup na prodejnu, aby se vyhnul pokladnám a samozřejmě také placení. K jeho překvapení byl však zastaven ostrahou. Celková hodnota odcizených věcí byla vyčíslena na 510 Kč. Hlídkou bylo zjištěno, že část zboží v hodnotě 337 Kč je poškozená a nemůže se vrátit zpět do prodeje," uvedl strážník Petr Zapletal.

Pohádal se s přítelkyní. A prokopl vchodové dveře

ilustrační foto Městská policie

Strážníci ve středu chvíli před půlnocí řešili případ, kdy došlo k poškození dveří. Celou událost měl na svědomí pětadvacetiletý muž. 

„Ten se pohádal se svou přítelkyní a následně odešel z bytu. Jeho velké naštvání odnesli při odchodu vchodové dveře do bytového domu. Nohou úmyslně kopl do skleněné výplně ve spodní části dveří. Tím došlo k rozbití skla o rozměru cca 50 x 50 centimetrů. Hlídce se na místě ke všemu, co provedl, přiznal. Přesná výše škody nebyla prozatím vyčíslena. Naštvaný muž přislíbil, že vše uhradí," uvedl strážník Petr Zapletal. Svým jednáním je podezřelý z přestupku proti majetku a vzniklá událost bude dořešena u správního orgánu. (red)

Chtěl za přítelkyní. Jenže ve špatnou dobu

ilustrační foto Městská policie

Na kontaktování přítelkyně zvolil pětatřicetiletý muž velmi nevhodnou dobu. Ve středu po jedné hodině ranní se vydal za svou milou a v místě jejího bydliště zvonil na domovní zvonky a hlasitě vykřikoval.

„Hlídka nalezla muže, který stál před domem. Bylo mu vysvětleno, že je doba nočního klidu a také platný zákaz spočívající ve volném pohybu osob v době od 21:00 hodin do 04:59 hodin. Za přítomnosti strážníků se vzniklá situace vysvětlila a došlo k uklidnění," uvedl strážník Petr Zapletal. Způsobem, jakým se zachoval, porušil nejen noční klid, ale také nařízení vlády v podobě zákazu nočního vycházení. Přestupky, kterých se dopustil, budou projednány u příslušného správního orgánu. (red)

Strážníci rozdali lidem bez domova respirátory a roušky

ilustrační foto Městská policie

Nařízení vlády, která mají zabránit šíření nemoci Covid – 19 ovlivnilo životy všech lidí, včetně těch, kteří nemají žádný domov. Momentálně je proto jednou z pravidelných činností prostějovských strážníků dohlížení na dodržování nouzového stavu a mimořádná ochranná opatření.

Strážníci se v průběhu týdne vydali do lokalit, kde lidé bez domova přebývají nebo se zdržují. Osoby, které byly zastiženy ve svém příbytku nebo při pohybu po ulici, hlídka vybavila respirátory a také chirurgickými rouškami. Následně je strážníci i poučili, kde mají nosit respirátor, a na kterých místech stačí rouška. "Někteří strážníky mile překvapili, jelikož věděli o nošení roušek na veřejném prostranství nebo respirátoru ve vnitřních prostorách staveb a veřejné dopravě.

Kde zaparkovat u očkovacího centra

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Ve středu začalo očkování proti nemoci COVID-19 ve Společenském domě na ulici Komenského v Prostějově, kde bylo zřízeno očkovací centrum. Na bezpečnost a klidný průběh dohlíží v okolí Městská policie.

„Lidé, kteří jsou na očkování registrováni a dostaví se na místo automobilem, mohou využít štěrkové parkoviště na Komenského ulici. Je zde pro ně vyhrazena plocha na parkování. Osobám, kterým byl vydán parkovací průkaz označující vozidlo osoby se zdravotním postižením, mohou zaparkovat před vchodem do Společenského domu. V těchto místech jsou pro ně připravena vyhrazená parkoviště, která jsou označena dopravními značkami," uvedl strážník Petr Zapletal. Venkovní prostory a okolí kulturního domu jsou monitorovány městským kamerovým systémem. (red)

Noční vycházkou na sebe upoutal pozornost

ilustrační foto ber

V pondělí o půl třetí ráno vyjížděla hlídka prostějovských strážníků prověřit oznámení na ulici Moravská. Zde se měl pohybovat muž s kšiltovkou, který kouří a přitom nahlíží do zaparkovaných vozidel a okolních domů.

Strážníci v nahlášené lokalitě nalezli procházejícího se muže, který odpovídal uvedenému popisu. Ten byl vyzván k podání vysvětlení, z jakého důvodu se nachází v danou hodinu mimo své bydliště. Hlídce sdělil, že se pouze prochází. Byl upozorněn na platný zákaz nočního vycházení v době od 21hodin do 04:59 hodin. „Provedenou kontrolou míst, kde se dotyčný procházel, nebylo zjištěno žádné poškození nebo jiné protiprávní jednání týkající se majetkového charakteru.