městská policie

V červnu bude pokračovat značení jízdních kol, vzkazují strážníci

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Městská policie Prostějov v rámci Programu prevence kriminality ve městě Prostějově bude v měsících červen a červenec pokračovat v sedmé etapě značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Pro zájemce je tato služba zdarma. Značit se bude každé pondělí a středu na služebně Městské policie Prostějov v době od 8:00 do 11:00 a od 12:00 do 16:00 hod. V letošním roce bude označeno 150 kol.

Značení je určeno nejen pro obyvatele města Prostějova, ale i okresních obcí. "V případě zájmu je třeba se objednat přes objednávkový systém na webových stránkách města Prostějova, který je již aktivní nebo kontaktovat Skupinu prevence telefonicky na čísle 582 402 261. S sebou je nutné přinést očištěné jízdní kolo, občanský průkaz, doklad o nabytí jízdního kola, popř. je možné jej na místě nahradit čestným prohlášením," informovala komisařka Tereza Greplová a doplnila, že značení nelze provádět za deštivého počasí. 

Krajská dotace podpoří modernizaci operačního střediska městské policie

Foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov získalo krajskou investiční dotaci z dotačního titulu Podpora prevence kriminality.

Přijetí částky 150 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů projektu „Prostějov – Modernizace centrální UPS pro pracoviště operačního střediska městské policie“, v rámci projektů prevence kriminality, pro letošní rok na svém posledním jednání odsouhlasili radní.

Chtěl si smlsnout. Nevyšlo to

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu v ranních hodinách přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení o zadržení pachatele, podezřelého z krádeže zboží v obchodě.

Strážníci v provozovně zjistili muže ve věku 27 let, který si na prodejní ploše vybral z regálu tři balení čokolády a vložil si je do batohu. S takto ukrytým artiklem se vydal k pokladnám. Přes pokladní zónu ovšem prošel, aniž by za sladkosti zaplatil. Jeho počínání však neuniklo bystrému oku pracovníka ostrahy, který muže při odchodu z prodejny zadržel a přivolal strážníky. Odcizené zboží v hodnotě 75 Kč bylo muži odebráno a následně vráceno zpět do prodeje.

Strážníci zachránili psa. Vysíleného retrívra vytáhli z náhonu

Foto MP

Dvaadvacátého května v ranních hodinách se na hlídku prostějovských strážníků, zajištující bezpečné přecházení chodců na přechodě v blízkosti Kolárových sadů, obrátila žena s prosbou o pomoc při vyproštění jejího psa. Spadl do náhonu a nemohl se dostat ven. 

Hlídce uvedla, že pes se vlivem svého stáří hůř pohybuje, a proto se mu nedaří ani za její asistence z vody vylézt. "Strážníkovi se podařilo retrívra z vody vytáhnout pomocí vodítka, na kterém ho měla majitelka přivázaného," informovala o šťastném konci komisařka Tereza Greplová. Po záchranné akci si žena vyčerpaného psa na břehu převzala. (red)

Sundal kolo i s botičkou a ujel. Myslel, že je to žert

ilustrační foto Městská policie

V úterý 23. května okolo deváté hodiny ranní strážníci při kontrolní činnosti v centru Prostějova zjistili, že vozidlo, na kterém byla nasazena botička kvůli dopravnímu přestupku, se na místě nenachází.

„Díky záznamu z městského kamerového systému bylo zjištěno, že řidič vypustil pneumatiku a následně se mu podařilo demontovat kolo i s nasazenou botičkou. Vše uložil do kufru a po namontování rezervy z místa odjel," popsala komisařka Tereza Greplová. Jelikož se jednalo o služební vůz, bylo zkontaktování řidiče pro strážníky jednodušší. Třicetiletý řidič se zanedlouho dostavil na služebnu a odcizený technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla vrátil. Strážníkům se za své počínání omluvil s tím, že si myslel, že se jedná o nějaký žert.

Vydali se pytlačit. Z městského rybníka vytahali kapry!

Foto Magistrát města Prostějova

V podvečer dne 14. května vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení, týkající se skupinky mužů, která loví ryby v městském rybníku v Drozdovicích. Strážníci na místě zkontaktovali tři cizince ve věku 32, 36 a 39 let.

„Muži nejprve hlídce tvrdili, že zde pouze relaxují po práci, jakoukoli protiprávní činnost popřeli. Pod tíhou důkazů, které se strážníkům podařilo na místě zajistit, se všichni tři k neoprávněnému rybolovu přiznali. Opodál hlídka nalezla i igelitový pytel, ve kterém se nacházelo 15 ks ulovených ryb," sdělila PvNovinkám komisřka Tereza Greplová s tím, že svým jednáním se pánové dopustili přestupku proti zákonu o rybářství. Na místo se dostavil zástupce hospodáře, který vyčíslil způsobenou škodu na 1000 Kč a ulovené ryby si převzal.

Opilý bezdomovec skončil na záchytce. V dechu měl 2,5 promile

ilustrační foto městská policie

Minulou středu v podvečer přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení o ležící osobě na lavičce na autobusovém nádraží. Strážníci na místě zjistili sedmačtyřicetiletého muže žijícího na ulici jako bezdomovec.

Dotyčný byl ve stavu, kdy nekontroloval své chování. Na nohy se postavit nedokázal ani za pomoci hlídky. Samostatné chůze nebyl vůbec schopen. "Při orientační dechové zkoušce u něj strážníci naměřili 2,54 promile alkoholu v dechu. Jelikož muž byl vlivem požitého alkoholu ve stavu, kdy se nedokázal postarat sám o sebe, rozhodli strážníci o jeho umístění do protialkoholické záchytné stanice. K posouzení zdravotního stavu opilce byla na místo přivolána ZZS. Lékařka schválila jeho převoz na záchytku. Muž nebyl zraněný ani v ohrožení života," informovala komisařka Tereza Greplová.

Díky poctivé nálezkyni se k majitelce vrátila kabelka. I s obsahem

ilustrační foto městská policie

Minulou sobotu, 6. května, v ranních hodinách se na prostějovské strážníky prostřednictvím linky 156 obrátila žena s tím, že při cestě do zaměstnání našla ležet na parkovišti mezi auty dámskou kabelku s peněženkou, doklady, mobilem a dalšími věcmi.

Jelikož žena uvedla, že musí zůstat v práci a není tak možné, aby nalezenou věc předala majitelce sama, požádala o pomoc strážníky. Hlídka od šestačtyřicetileté ženy kabelku i s obsahem převzala a v místě bydliště ji předala majitelce. "Padesátiletá žena byla velice ráda, že se kabelka našla a nic v ní nechybělo. Strážníkům uvedla, že jí musela vypadnout z košíku na jízdním kole a ona si toho nevšimla," konstatovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Měla strach o souseda. Skončil v nemocnici

ilustrační foto MP

Pátého pátý chvíli po poledni přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení, ve kterém vyslovila žena obavu o svého souseda. Strážníkům uvedla, že muž je vyššího věku a ona jej pravidelně navštěvuje.

Momentálně soused nereaguje na zvonění a neotevírá dveře, proto žádá o pomoc. Strážníci na místě zjistili, že senior se opravdu nachází v uvedeném bytě a má zdravotní komplikace. S hlídkou komunikoval pouze přes dveře. Otevřít je však nedokázal. Jelikož vzniklo podezření na ohrožení zdraví dotyčného muže, vyžádali si strážníci příjezd hasičů, kteří následně dveře do bytu otevřeli. "Vzhledem ke zdravotnímu stavu šestaosmdesátiletého muže byla na místo přivolána i ZZS. Lékařka rozhodla o převozu muže do nemocnice k dalšímu ošetření," infomovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Rozepře mezi sousedy skončila napadením

ilustrační foto městská policie

Minulou sobotu krátce po půl deváté večer přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení o napadení přítele oznamovatelky jejich sousedem.

„Soused nejprve zkontaktoval dvaatřicetiletou ženu a stěžoval si na hluk, který slyší přes společnou zeď jednoho z pokojů. Žena si nebyla žádného hluku vědoma, proto chtěla uzavřít vchodové dveře. V tom jí soused zabránil vsunutím nohy do dveří. Přítel ženy, nacházející se uvnitř bytu, se pokusil urputného souseda vystrčit na chodbu domu. To se šestačtyřicetiletému muži nelíbilo a po slovním útoku ho napadl i fyzicky. Při potyčce nebyl nikdo zraněn, došlo jen k roztržení trika sedmatřicetiletého muže. Po konfliktu z místa agresor odešel,“ uvedla komisařka Tereza Greplová.