městská policie

Dobrá práce. Pomohl i kamerový systém

ilustrační foto MMP

Jedenáctého října 2020 v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci na lince 156 telefonické oznámení o uložení papírových kartonů vedle kontejnerů na tříděný odpad v okrajové části města.

Na místo vyslána hlídka událost potvrdila. "Dle adresy na vyhozených krabicích a rovněž za pomoci kamerového systému se strážníkům podařilo ustanovit pachatele. Bylo zjištěno, že osoba na místo přijela osobním vozidlem a po vyložení papíru odjela stejným směrem, odkud přijela. Jednalo se o ženu ze sousední vesnice. Při telefonním kontaktu se k odložení papírového odpadu mimo sběrnou nádobu doznala. V dohodnutý čas se dostavila na místo a odpad z okolí kontejneru odklidila a odvezla," uvedla strážník Tereza Greplová. Ženino protiprávní jednání strážníci vyřešili uložením příkazu na místě.

Nezamkli si auta, zachránili je strážníci

ilustrační foto Městská policie

Hned dva nezajištěné vozy řešili v neděli a ve středu prostějovští strážníci.

První nezabezpečené vozidlo nahlásila oznamovatelka před osmou hodinou ráno dne 11. října. Strážníci na místě oznámení potvrdili. Vozidlo mělo otevřené zadní dveře. "Zjištěn byl vlastník vozidla s bydlištěm mimo Prostějov. Na kontaktování po telefonu nereagoval. Strážníci otevřené dveře zabouchli, čímž došlo ke spuštění alarmu. Ani to řidiče nepřivolalo. Po dvou hodinách se vlastník vozidla telefonicky sám ozval a uvedl, že vozidlo má zapůjčené jeho přítelkyně. Ta by se měla dostavit na místo, aby si vozidlo zkontrolovala, zda se nic neztratilo," uvedla strážník Tereza Greplová.

Zaspal odjezd vlaku. A vybuřoval

ilustrační foto ČD

V sobotu 3. 10. 2020 v podvečer vyjížděla hlídka prostějovských strážníků na hlavní vlakové nádraží, kde se dle oznámení pokladní nachází pravděpodobně podnapilý muž, který ji obtěžuje a nechce opustit prostory před pokladnou.

Strážníci zkontaktovali uvedeného muže. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že si zakoupil jízdenku, ale při čekání usnul a zaspal odjezd vlaku. U pokladní se následně domáhal vysvětlení situace, jelikož se domníval, že žádný vlak ještě nejel. "Hlídka dotyčnému celou situaci vysvětlila, jednačtyřicetiletý muž vše pochopil a odešel čekat na následující vlak. Protiprávní jednání nebylo v tomto případě zjištěno," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Z koz se vyklubaly ovce útěkářky

Foto MPP

V neděli 4. října v dopoledních hodinách se na linku 156 prostějovských strážníků obrátil muž s tím, že se po ulici Západní pohybují dvě kozy. Oznamovateli se je podařilo odchytit a má je u sebe na zahradě. Strážníkům předal kontakt pro případ, že by se o ně přihlásil majitel.

To se v průběhu dne nestalo, proto se v odpoledních hodinách znovu obrátil na strážníky s tím, že zvířata přes noc u sebe nechce. Pátrací akce po chovateli, kterému zvířata utekla, začala. "Místním šetřením se strážníkům podařilo zjistit, že kozy přišly od obce Seloutky. Proto byl zkontaktován i starosta této obce, který se do pátrací akce po majiteli ochotně přidal. Zhruba po hodině a půl se mu podařilo zjistit, že kozy nejsou kozy, ale ovce kamerunské, a uvedl i případného majitele zvířat. Ten se zanedlouho se strážníky spojil telefonicky.

Hlasujte v anketě Městské policie Prostějov. O kamerovém systému

ilustrační foto MP

Město Prostějov v rámci realizovaných projektů prevence kriminality v roce 2020 provádí opět průzkum na téma - jaký mají občané názor na provozovaný kamerový systém.

Průzkum bude, po jeho vyhodnocení, součástí připravovaných projektů prevence kriminality na rok 2021. Hlasovat je možno do 31.12.2020 na webu města. (red)

Utekl z nemocnice. Strážníci muže vypátrali

ilustrační foto MP

Strážníkům se 30. září 2020 podařilo vypátrat nemocného muže, který v ranních hodinách utekl z prostějovské nemocnice. 

Šestapadesátiletý muž se pohyboval na Pernštýnském náměstí, kde si jej všimla hlídka zhruba čtvrt hodiny po přijatém oznámení o jeho odchodu z nemocnice. "Na místo byla přivolána převozní sanitka, která dotyčného za doprovodu hlídky dopravila zpět na oddělení, kde byl hospitalizovaný," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Strážníci se věnovali psům. V rámci akce Pes za to nemůže

Foto MPP

Mezi mnohé akce pro veřejnost, které realizují strážníci městské policie ze skupiny prevence, patří i ta s názvem „Pes za to nemůže“. Jak již napovídá samotný název, strážníci při této činnosti kontrolují psy a jejich majitele. Cílem je zjistit, zda je pes očipovaný, přihlášený na magistrátu města Prostějova a zda jsou za něj zaplaceny poplatky.

Během měsíce září strážníci zrealizovali osm preventivních akcí, při kterých bylo zkontrolováno 46 psů. Z tohoto počtu se čtyři majitelé dopustili přestupkového jednání, tím, že neměli psa na vodítku. Jelikož se jednalo o preventivní akci, byly tyto drobné prohřešky řešeny domluvou. "Ti majitelé, kteří měli vše v pořádku, obdrželi sadu igelitových sáčků na psí exkrementy a leták s mapou výběhových louček, které mají pejskaři na území města Prostějova k dispozici," doplnila strážník Tereza Greplová. (red) 

 

Strážníci zadrželi dvojici podezřelou z trestného činu! Jeden z mužů se schoval na stromě

ilustrační foto MP

V pátek 2. října 2020 půl hodiny po půlnoci vyjížděla hlídka prověřit telefonické oznámení do ulice nedaleko centra Prostějova, kde se dle oznamovatelky má někdo pokoušet vniknout do sousedního neobydleného domu.

Strážníci si při příjezdu na místo povšimli dvou mužů, kteří rychlým krokem odcházeli. Na domě byly stopy po pokusu o násilné vniknutí. Jednoho z podezřelých hlídka zadržela ve vedlejší ulici. "Druhý muž byl nalezen na stromě nedaleko, kde se pokoušel ukrýt," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že muže ve věku 63 a 31 let strážníci zadrželi. Na místo byla přivolána Policie ČR, která si celou záležitost převzala k dalšímu šetření. (red)

 

Zřídil se alkoholem, až měl 3,8 promile. Čeká ho pokuta

ilustrační foto Městská policie

Minulé pondělí v odpoledních hodinách se na linku tísňového volání prostějovských strážníků obrátil muž s tím, že jeho kamarád se opil a upadl na zem. Do parku v Lidické ulici byla vyslána hlídka.

„Na místě strážníci nalezli bezvládně ležícího muže. Dotyčný neovládal své motorické funkce a byl značně dezorientovaný. Provedená dechová zkouška měla pozitivní výsledek 3,81 promile alkoholu v dechu. K posouzení jeho zdravotního stavu byl na místo přivolán lékař. Ohrožen na životě devětačtyřicetiletý muž nebyl. K vystřízlivění byl převezen do záchytné protialkoholické stanice v Olomouci, kde byl předán službu konajícímu zdravotnímu personálu,“ uvedl strážník Petr Zapletal.

Neměl roušku v supermarketu. Bude to drahé

Ilustrační foto ber

Ve středu v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka strážníků prověřit telefonické oznámení do jednoho z prostějovských supermarketů, kde se dle zaměstnanců ostrahy měl nacházet muž bez nasazené roušky na obličeji.

Před prodejnou byl zkontaktován čtyřiatřicetiletý muž. Ten se doznal, že roušku nasazenou skutečně neměl. Tím, že se pohyboval ve vnitřních prostorách, bez ochranných prostředků dýchacích cest porušil nařízení ministerstva zdravotnictví. "Jeho protiprávní jednání bude projednáno u správního orgánu. O tom strážníci všechny přítomné poučili," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)