strážníci

Žena popíjí. Tak ji muž zamkl doma a odešel

ilustrační foto

Ve čtvrtek prvního prosince odpoledne vyjížděli strážníci, na žádost Policie ČR, prověřit telefonické oznámení na sídliště Svobody, kde mělo v jednom z bytů docházet k partnerské hádce. Na místě se hlídce podařilo zkontaktovat čtyřicetiletou ženu.

„Ta byla uvnitř bytu a se strážníky komunikovala přes dveře. K celé události uvedla, že se před chvílí pohádala s přítelem a ten jí po hádce vzal mobil a odešel z bytu, ve kterém ji uzamkl, aby se nedostala ven. Po krátké době, kdy byli strážníci na místě, se muž do bytu vrátil. Při podání vysvětlení uvedl, že s partnerkou mají dlouhodobé vztahové problémy. Dle jeho slov žena nad míru konzumuje alkohol, což často zapříčiňuje jejich konflikty. Celou situaci, ke které došlo, strážníkům potvrdil,“ uvedla komisař Tereza Greplová.

Dohled u přechodů provádíme celoročně, říká velitel strážníků Libor Šebestík

ilustrační foto

Před časem se na sociálních sítích rozpoutala debata o přítomnosti strážníků u přechodů pro chodce. Diskutující se zabývali zejména situací v ranní dopravní špičce. O fundovanou odpověď PvNovinky požádaly ředitele Městské policie Prostějov Libora Šebestíka.

„Denně v době od 7 do 8 hodin dohlížejí strážníci okrskové služby u přechodů v ulici Sladkovského u místního nádraží (sudé týdny), Jungmannova u ZŠ J. Železného, Brněnská, zastávka MHD (liché týdny), sídl. E. Valenty u ZŠ (sudé týdny), Čechovická u ZŠ, Vrahovická u ZŠ, nám. Padlých hrdinů (liché týdny). Dále dohlížejí i strážníci výkonu aktuální denní směny na přechodech Školní, Palacké a dle aktuální situace,“ vypočítal Šebestík. Dvakrát v roce je služba ráno posílena, a to na začátku a konci školního roku.

Zkonzumovaný alkohol pánové nezaplatili. A z hospody utekli

ilustrační foto MP

Patnáctého října 2022 krátce před půlnocí přijali strážníci na lince 156 oznámení, že z provozovny nedaleko Plumlovské ulice odešli dva muži bez zaplacení útraty. Strážníci na místě zkontaktovali pracovníka herny, který uvedl, že dva muži vypili několik piv a poté provozovnu opustili.

Při odchodu byli obsluhou vyzváni k zaplacení částky 360 Kč. Dvojice na výzvu nereagovala a odešla. Venku je obsluha znovu vyzvala k platbě neuhrazené částky. Nato muži uvedli, že se do provozovny ještě vrátí a z místa odešli. Totožnost neplatičů strážníci zjistili od obsluhy, jelikož oba byli v provozovně registrovaní jako hráči. "Svým jednáním jsou pánové ve věku 30 a 32 let důvodně podezřelí z přestupku proti majetku, ze kterého se budou zpovídat u příslušného správního orgánu, kde byla celá záležitost předána k projednání," doplnila komisař Tereza Greplová. (red)

Hokejisté uvízli v šatně. Vysvobodili je strážníci

ilustrační foto pixabay

Osmadvacátého září 2022 krátce před půlnocí vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení o uvízlých osobách v šatně zimního stadionu. Hlídka událost na místě potvrdila. 

"Bylo zjištěno, že se u dveří od šatny pokazila klika, která se zevnitř protáčela. Dveře šly otevřít pouze z venkovní strany. Zákon schválnosti byl i to, že se uvězněné osoby nemohly dovolat ani správci, který se toho času pohyboval u ledové plochy v blízkosti rolby a telefon tak neslyšel. Proto se sportovci rozhodli přivolat si na pomoc strážníky. Ti je z nechtěné pasti vysvobodili a pánové tak mohli v klidu odejít domů," popsala úsměvnou situaci komisařka Tereza Greplová. (red)

Bez peněz do hospody nelez pro pány neplatilo

ilustrační foto MP

Patnáctého září 2022 ve večerních hodinách vyjížděla hlídka do restaurace poblíž centra města řešit problém s neplatícími zákazníky. Strážníci na místě od obsluhy zjistili, že protiprávního jednání se dopustila trojice mužů. 

Ti si objednali alkoholické nápoje v hodnotě 430 Kč a po zkonzumování dva z nich odešli ven před restauraci se záminkou, že si jdou jen zakouřit. Do provozovny se již nevrátili. Muž, který v restauraci zůstal, hlídce uvedl, že peníze na zaplacení nemá, jelikož byl na pivo pozván kamarádem. Toho ovšem znal jen od vidění, druhého muže znal rovněž jen od vidění. "Z důvodu, že se přestupkového jednání dopustil neznámý pachatel, byla na místo přivolána hlídka Policie ČR. Policisté si celou záležitost na místě převzali k dalšímu šetření," doplnila komisař Tereza Greplová. (red)

Během čtyř dnů se strážníci postarali o čtyři nezajištěná vozidla

ilustrační foto MP

V dopoledních hodinách 11. září vyjížděli strážníci na ulici Mlýnskou, kde se dle telefonického oznámení mělo nacházet vozidlo vyjeté z parkoviště. Hlídka na místě událost potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště a zajistili proti samovolnému vyjetí. Vozidlo, naštěstí nikomu nezpůsobilo žádnou škodu. 

V odpoledních hodinách téhož dne řešili strážníci další nezajištěné vozidlo. Tentokrát řidič ponechal klíče ve dveřích zaparkovaného vozidla. Hlídkou byl automobil uzamčen a pro řidiče byl ponechán vzkaz, kde budou klíče uloženy a kde si je může vyzvednout. Za necelé dvě hodiny se majitelka o klíče přihlásila. Čtrnáctého září vyjížděli strážníci opět k nahlášenému vozidlu, které nebylo zabezpečeno. I v tomto případě řidič pravděpodobně ve spěchu ponechal otevřené dveře. Hlídce se roztržitého řidiče nepodařilo v okolí dohledat. Vozidlo strážníci zajistili.

Opilec usnul na stole. V hospodě

ilustrační foto

Desátého září 2022 krátce před půlnocí přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení o problémech obsluhy s hostem provozovny v centru města. 

"Hlídkou bylo  na místě zjištěno, že jeden z hostů usnul na stole a po probuzení se místo odchodu dožadoval alkoholu. Šestačtyřicetiletého muže obsluha odmítla obsloužit, jelikož byl v podnapilém stavu. To muž nehodlal akceptovat," uvedla komisař Tereza Greplová.

Strážníci dotyčnému vysvětlili, že chování obsluhy bylo správné. Nakonec muž situaci pochopil a z místa odešel. (red)

Odchyt králíka se zdařil, morče uteklo

ilustrační foto pixabay

Jednatřicátého srpna v podvečer vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení na ulici M. Pujmanové, kde se u dětského hřiště nacházeli králík a morče.

Ke zvířatům, která měla k dispozici i potravu,  se nikdo nehlásil. „Strážníkům se podařilo odchytit pouze zakrslého králíka stříbrné barvy. Morče uteklo do křoví a zmizelo z dohledu. Následující den byl králík předán Ochráncům přírody na Husově náměstí,“ doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Mladík usnul na záchodě. V obchodním domě

ilustrační foto pixabay

Neobvyklý zážitek při návštěvě obchodního domu si 28. 8. 2022 odnesl osmnáctiletý mladík. Nakupování ho zřejmě hodně vyčerpalo a navíc potřeboval na toaletu. Při pobytu na WC ale usnul v kabince. 

"Po probuzení na něj čekalo nepříjemné překvapení. Zjistil, že obchod je zavřený, jsou dvě hodiny ráno a nikde není ani noha. Pomocí mobilního telefonu požádal o pomoc městskou policii, kde uvedl, co se mu přihodilo a v jakém obchodě se nachází. Hlídka zjistila kontakt na zodpovědnou osobu, která dorazila na místo," informovala komisař Tereza Greplová.

Strážníci nezjistili žádné protiprávní jednání, obchodu nevznikla žádná škoda, a proto mohl mladý muž po vysvobození odejít domů. (red)

Strážníci budou opět hlídat na přechodech

ilustrační foto

Nezadržitelně se blíží konec prázdnin a s ním přichází začátek školního roku. V rámci dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou strážníci zajištovat bezpečné přecházení u základních škol a v jejich blízkosti.

Prioritou bude příchod do školy, ale také samozřejmě klidný odchod domů. Dá se očekávat velký nárůst v dopravě a větší provoz zejména u škol. Děti jsou myšlenkami ještě někde na prázdninách a zapomínají na pravidla bezpečného chování. Proto budou vyžadovat dopravní situace zejména ze strany řidičů motorových vozidel pozornost, předvídavost a velkou trpělivost.

"V dohledech u přechodů pro chodce bude městská policie pokračovat i během celého školního roku," doplnil inspektor Petr Zapletal. (red)