strážníci

Dostal chuť na klobásy. Platit za ně ovšem nechtěl

ilustrační foto MP

Na nákup do jednoho z prostějovských supermarketů vyrazil 29. července devětadvacetiletý muž. Po vstupu na prodejnu si nepočínal zrovna poctivě. Místo nákupního košíku použil předem připravenou tašku, do které postupně vkládal vybrané zboží. 

Zaplatit samozřejmě neměl v úmyslu, a tak si to rovnou namířil k východu. Jeho podezřelé chování neuniklo pozornosti ostraze obchodu a za pokladnami byl zastaven. Přivolaná hlídka zjistila odcizené klobásky a nápoje v celkové hodnotě 148 korun. K poškození zboží nedošlo, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ke krádeži se muž strážníkům přiznal. "Jeho chování bylo oznámeno správnímu orgánu pro podezření z přestupku proti majetku. Ten může za takové počínání uložit pokutu do 50 000 Kč," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Narozeniny strýce oslavila ohňostrojem. Bude to drahé

ilustrační foto pixabay.com

Prostějovští strážnici vyjížděli 23. července před dvaadvacátou hodinou prověřit oznámení týkající se ohňostroje. K hlídce se přihlásila jednadvacetiletá žena zodpovědná za používání zábavní pyrotechniky. 

"Uvedla, že její strýc má narozeniny a z tohoto důvodu pro něj zorganizovali ohňostroj. Hlídka ženu poučila o zákazu používání pyrotechniky na vymezených částí města Prostějova. Tento zákaz upravuje obecně závazná vyhláška města. Výjimku muže udělit jen Rada města Prostějova svým rozhodnutím na základě podané žádosti minimálně dvacet dnů před konáním akce," uvedl strážník Petr Zapletal. Vzniklý odpad po ohňostroji byl uklizen. Zjištěné protiprávní jednání projedná příslušný správní orgán. (red)

Hádal se se sousedy. A poplival jim auto

Foto MPP

Mít dobrého souseda je k nezaplacení. Dalo by se říci přinejmenším takového, který si hledí svého a ostatním neškodí. To ale nebyl tento případ, a tak strážníci řešili 18. července před třiadvacátou hodinou klasické sousedské problémy.

"Devětačtyřicetiletý muž už má několik měsíců slovně urážet a plivat na auto pětačtyřicetiletého muže a jeho manželky. Celá situace se opět opakovala, když se vracel ve večerních hodinách domů. V domnění, že je pozdní doba a ulice jsou vyprázdněné, tím pádem ho nikdo neuvidí, pustil se do díla. Celý automobil znovu poplival a odešel domů. Důvody, které ho k takovým činům vedou, nebyly zjištěny, jelikož na kontaktování hlídky nereagoval," uvedl strážník Petr Zapletal. Proč se chová takovým způsobem, bude muset vysvětlovat u správního orgánu.

Povedený pár skončil na záchytce. Malá dcerka u babičky

ilustrační foto pixabay.com

Dvanáctého července 2021 po druhé hodině ranní vyjížděli prostějovští strážníci řešit rušení nočního klidu. Následně se ukázalo, jak dokáže být služba nepředvídatelná a náročná. Když kontaktovali uživatele bytu, zjistili, že je úplně nahý a na první pohled byla očividná také jeho opilost.

Na zákonné výzvy, aby uklidnil své hlučné chování a oblékl se, vůbec nereagoval. Začal být agresivní a vykřikovat, že noční klid neruší a ve svém bytě si může chodit, jak chce. S hlídkou odmítl spolupracovat a začal jí slovně urážet. Opakovaně byl vyzván jménem zákona, ale ani to ho nepřimělo ke slušnému chování. Naopak se pokusil zasahující hlídku fyzicky napadnout. Za použití hmatů a chvatů byl sveden na zem a spoután. Příběh má další, ale smutné pokračování. Zákrok strážníků vzbudil jeho přítelkyni. Ta se nenechala zahanbit a hned po probuzení začala rozhazovat různé věci po bytě.

V ulicích města hlídkují strážníci i na kolech

Foto MPP

Po Prostějově se s nástupem jara pohybují strážníci nejen pěšky nebo autem, ale i na jízdním kole. Výhody kol jsou jasné. Hlídky se mohou rychleji přemisťovat a také se snadněji dostanou do nepřístupnějších a problematičtějších míst, kde to nejde automobilem. Cyklohlídka je využívána od jara do podzimu, a to hlavně přes den.

Strážníci na kolech mají úplně stejné úkoly jako jejich kolegové. Provádějí hlídkovou činnost, během dne plní předepsané úkoly, jsou vysíláni na prověření oznámení, dohlížejí na dodržování veřejného pořádku a na bezpečnost/plynulost silničního provozu. Během dne jsou na kole mobilnější, tím pádem se setkají s více lidmi a mohou tak s nimi probrat jejich problémy - požadavky. Za jednu směnu najede hlídka na kole přibližně dvacet pět až čtyřicet kilometrů.

Čekala na setmění, chtěla se zbavit nepotřebných věcí. Kamera ji usvědčila!

Foto MP

Chtěla se zbavit nepotřebného nábytku a tak čekala, až se setmí a potom přijde vhodná chvíle. Šestačtyřicetiletá žena však netušila, že její počínání pozoruje městský kamerovým systémem.

Strážníka, který obsluhoval kamery, upoutal 13. července večerních hodinách pohyb dvou osob, jak nosí ke kontejnerům na tříděný odpad nábytek. Na místo byla ihned vyslána hlídka. Té se podařilo zastihnout neznámou ženu v blízkosti, kde se celá událost odehrála. Při vysvětlení uvedla strážníkům, že se jen chtěla zbavit staré pohovky. Totožnost druhé osoby, která jí pomáhala, ale hlídce odmítla sdělit. K protiprávnímu jednání se doznala a poté pohovku od kontejnerů odklidila.

Zkopaný bezdomovec skončil v nemocnici

ilustrační foto MP

Čtyřiadvacátého června 2021 v sedm hodin ráno prováděla hlídka strážníků kontrolu ve Smetanových sadech v Prostějově, zaměřenou na veřejný pořádek. Všimla si muže bez domova, který měl viditelné zranění v obličeji a také na levém oku. 

"Obtížně se pohyboval a strážníkům si stěžoval na bolesti zad a krku. Šestašedesátiletý muž strážníkům uvedl, že byl v nočních hodinách fyzicky napaden třemi muži. Jeden z trojice ho měl nejdříve uhodit pěstí do obličeje a strhnout na zem. V okamžiku, kdy ležel na chodníku, ho trojice začala kopat do oblasti zad," uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že útočníci z místa následně odešli.

Hlídka přivolala zraněnému muži lékařskou pomoc. Zdravotnická záchranná služba převezla poraněného do nemocnice na vyšetření. Celý případ byl oznámen Policii ČR. (red)

Stará paní prodělala epileptický záchvat. Našli ji strážníci

ilustrační foto MP

Patnáctého června těsně před jednadvacátou hodinou přijali prostějovští strážníci prostřednictvím tísňové linky 156 oznámení o ztracené seniorce. Manžel uvedl, že jeho paní šla přibližně před hodinou venčit psa a z procházky se nevrátila domů.

Podrobný popis byl předán všem hlídkám a začala pátrací akce. Strážníci díky místní znalosti odvedli velice dobrou práci a za dvacet minut našli pětasedmdesátiletou ženu odpovídající popisu i se psem. „Seniorka hlídce uvedla, že prodělala epileptický záchvat a necítí se dobře. Byla jí poskytnuta pomoc a přivolána Zdravotnická záchranná služba. Druhá hlídka se vydala na adresu trvalého bydliště a o nalezení ženy informovala manžela. Ten ihned přijel a po vyšetření lékařem si odvezl manželku domů,“ doplnil příběh šťastným koncem strážník Petr Zapletal. (red)

Hosté se do sebe pustili. Hned na první venkovní tancovačce v Prostějově

ilustrační foto MP

Pěkné počasí přilákalo 4. června 2021 návštěvníky na venkovní posezení. Ne vždy se to ale obejde bez problémů. Strážníci řešili po dvaadvacáté hodině napadení mezi hosty v okrajové části města Prostějova.

"Nejprve došlo k fyzickému kontaktu mezi pětašedesátiletou a devětatřicetiletou ženou. Starší z dvojice během tancování přistoupila k mladší ženě a rukou jí poškrábala na zádech. Svědkem tohoto incidentu byla kamarádka napadené ženy. Ta, když celou situaci uviděla, se jí ihned slovně zastala. Na vzniklý incident reagoval také pětašedesátiletý muž. Ten rukama odstrčil kamarádku napadené a ta následkem tohoto fyzického výpadu upadla na zem. Dále už konflikt pokračoval jen ve slovní úrovni," uvedl strážník Petr Zapletal.

Strážníci pomohli seniorce

ilustrační foto MP

Čtvrtého května 2021 přijala Městská policie Prostějov prostřednictvím linky 112 oznámení s žádostí o pomoc. Do tísně se dostala osmdesátiletá seniorka, která upadla na chodbě bytového domu a neměla dostatek sil postavit se na vlastní nohy a odejít do bytu. 

Nejprve jí chtěly pomoci sousedky, ale i pro ně to bylo velmi namáhavé a přes veškerou snahu nedokázaly upadlé ženě pomoci. Vyslaná hlídka nalezla ženu sedící na zemi. Strážníkům sdělila, že po uklouznutí spadla a samotná není schopna vstát. Naštěstí během pádu neutrpěla žádné zranění a lékařskou pomoc nevyžadovala. "Celá událost měla dobrý konec, hlídka pomohla seniorce zpět na nohy a ta se mohla vrátit ke svým běžným činnostem," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)