strážníci

Manželské neshody skončily fackou. Dostala ji opilá manželka

ilustrační foto

Osmnáctého března chvíli po pravém poledni řešila hlídka manželské problémy, které se odehrály nedaleko centra města. Komplikace nastaly, když devětadvacetiletá žena přivedla syna ze školky domů. 

"Jakmile pětačtyřicetiletý muž zjistil, že je jeho žena pod vlivem alkoholu, neudržel se a vrazil jí klasickou facku. Následně jí řekl, aby se šla z opilosti vyspat do ložnice. Strážníci provedli u obou manželů orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu. Výsledek byl u muže negativní, ale u ženy dosáhla naměřená hodnota 1,91 promile alkoholu," informoval inspektor Petr Zapletal.

Celý incident se obešel bez zranění a napadená žena nepožadovala lékařské ošetření. Veškeré zjištěné protiprávní jednání bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu. (red)

Strážníci nachytali kuřáky i pijáky

ilustrační foto pixabay

Ve čtvrtek 29. února řešili prostějovští strážníci hned několik hříšníků. V prvním případě se jednalo o kuřáky, v druhém o konzumaci alkoholu.

„V dopoledních hodinách si hlídka, při dohledu na dodržování veřejného pořádku, povšimla dvojice mužů, kouřících na autobusovém nádraží. Pánové ve věku 20 a 21 let, byli strážníkem upozorněni, že kouření na kryté zastávce je zakázáno zákonem. Jejich protiprávní jednání bylo vyřešeno uložením pokuty příkazem na místě,“ uvedla k prvnímu přestupku komisařka Terez Greplová.

Město předalo strážníkům nové elektromotorky

Foto MPP

V pátek proběhlo slavnostní předání dvou elektromotorek prostějovským městským strážníkům.

„Tyto elektromotorky budou využívány pro zajištění dopravy a výkon služby strážníků na celém území města Prostějova včetně možnosti rychlých kontrol v oblastech, jako je lesopark Hloučela, kde je problematická doprava služebním vozidlem,“ vysvětlil primátor František Jura s tím, že elektromotorky budou vybaveny výstražným zařízením pro právo přednostní jízdy v souladu s platnou legislativou, včetně doplňků a ochranných pomůcek. „Strážníkům využívajícím tyto služební elektromotorky byly pochopitelně zakoupeny odpovídající ochranné a bezpečnostní pomůcky.

Prostějovští strážníci získali dvě nové posily!

ilustrační foto MPP

Noví uchazeči, kteří prošli náročným výběrovým řízením k Městské policii Prostějov, v minulém týdnu úspěšně zvládli složit důležitou zkoušku před komisí ministerstva vnitra, potřebnou k získání osvědčení pro výkon povolání strážníka. 

Noví strážníci jsou vítanou posilou pro městskou policii. Před samotnou zkouškou museli absolvovat odborný vzdělávací kurz v akreditovaném středisku v Praze, kde se naučili potřebné zákonné předpisy a získali praktické dovednosti potřebné k výkonu funkce strážníka. "V nadcházejícím období budou noví strážníci zařazeni ke zkušeným kolegům do běžného výkonu služby," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Vychutnávali vínečko v parku

ilustrační foto MP

Čtvrtého června pět minut před polednem nahlásil prostřednictvím linky 156 oznamovatel dvě osoby konzumující alkoholické nápoje ve Smetanových sadech.

Strážníci na místě zjistili dva bezdomovce, kteří seděli na lavičce a popíjeli z dvoulitrové plastové lahve víno. Hlídka oba muže poučila a vysvětlila jim, že se nachází na místě, kde je konzumace veškerého alkoholu zakázána. Otevřenou a z větší části vypitou lahev strážnici popíjející dvojici odebrali. "Porušení obecně závazné vyhlášky města Prostějova bylo oznámeno správnímu orgánu," doplnil inspektor Petr Zapletal. (red)

 

Strážníci zamířili do žešovské mateřinky

Foto MPP

Šestého června v dopoledních hodinách navštívili strážníci v rámci programu prevence děti v MŠ Žešov. Beseda byla zaměřena na bezpečné chování a dopravní výchovu. 

Nejprve měli malí posluchači za úkol rozpoznat správné a nesprávné chování dle ukázaného obrázku. Následně si na konkrétních příkladech mohly vyzkoušet, jak by zvládly pro ně nebezpečné situace, které je mohou potkat v běžném životě. Zábavnou formou v podobě hraných scének si děti zkusily například to, jak se zachovat při kontaktu s cizími lidmi, při nálezu injekční stříkačky, při kontaktu s rozzuřeným psem nebo pokud by se ztratily. Závěr besedy patřil dopravním předpisům.

Cyklista srazil chodce. Arogantního muže zkrotili až strážníci

ilustrační foto MP

14. května 2023 krátce před třetí hodinou ranní vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení, ve kterém oznamovatel uvedl, že byl na chodníku v centru Prostějova sražen neosvětleným cyklistou. Dále uvedl, že neosvětlení cyklisté jsou na místě dva a on se je pokusí zdržet, než přijede hlídka.

Strážníky po příjezdu na uvedené místo zkontaktoval oznamovatel. Hlídce ukázal na dvojici, která odcházela i s jízdními koly směrem na náměstí. Za viníka nehody označil oznamovatel muže. Strážníci dvojici vyzvali k zastavení. Na to muž se ženou reagovali tak, že zrychlili krok. Následně strážníci podezřelou dvojici zadrželi a vyzvali k setrvání na místě do příjezdu Policie ČR, která šetří dopravní nehody. "To se třiatřicetiletému muži a dvaadvacetileté ženě nelíbilo a opět se pokusili z místa odejít. V tom jim strážníci zabránili použitím donucovacích prostředků (hmaty).

Měla strach o souseda. Skončil v nemocnici

ilustrační foto MP

Pátého pátý chvíli po poledni přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení, ve kterém vyslovila žena obavu o svého souseda. Strážníkům uvedla, že muž je vyššího věku a ona jej pravidelně navštěvuje.

Momentálně soused nereaguje na zvonění a neotevírá dveře, proto žádá o pomoc. Strážníci na místě zjistili, že senior se opravdu nachází v uvedeném bytě a má zdravotní komplikace. S hlídkou komunikoval pouze přes dveře. Otevřít je však nedokázal. Jelikož vzniklo podezření na ohrožení zdraví dotyčného muže, vyžádali si strážníci příjezd hasičů, kteří následně dveře do bytu otevřeli. "Vzhledem ke zdravotnímu stavu šestaosmdesátiletého muže byla na místo přivolána i ZZS. Lékařka rozhodla o převozu muže do nemocnice k dalšímu ošetření," infomovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Ztracené holčičce našli maminku strážníci

ilustrační foto MP

Třináctého prosince před sedmnáctou hodinou bylo přijato telefonické oznámení na tísňovou linku 156 prostějovských strážníků o ztracené holčičce přímo v centru města.

Vyslaná hlídka kontaktovala oznamovatelku, nacházející se v blízkosti hlavního náměstí. "Strážníci na místě zjistili, že se jedná o čtyřletou holčičku, která se ztratila mamince. Hlídka začala od šikovné malé slečny zjišťovat potřebné indicie k nalezení rodičů. Po chvíli pátrání byla maminka nalezena, jak mezi stánky na náměstí hledá svoji dceru. Dojatá maminka si oddechla, že vše dobře dopadlo, dcerku si převzala a strážníkům poděkovala za dobře odvedenou práci," uvedl inspektor Petr Zapletal. (red) 

Nechtěl z herny domů. Skončil na záchytce

ilustrační foto MP

V sobotu 3. 12. 2022 chvíli po desáté hodině dopoledne řešili strážnici problémy s opilou dvojici, která nechtěla opustit prostory herny v okrajové části Prostějova.  Jednalo se o dva muže, kteří odmítli po zaplacení odejít z provozovny. 

"Mladší z dvojice po zákonné výzvě od strážníků v klidu odešel, ale starší sedmapadesátiletý muž své chování nedokázal vůbec ovládat. Vůči zasahující hlídce se choval značně agresivně a vulgárními výrazy jí urážel. Jelikož nereagoval na opakované zákonné výzvy, strážníci za pomocí hmatů a chvatů vyvedli agresora ven před hernu. Provedením dechové zkoušky, byla zjištěna pozitivní hodnota alkoholu v krvi a to 2,76 promile," informoval inspektor Petr Zapletal. Po vyšetření lékařem byl opilec převezen na Záchytnou stanici do Olomouce.