strážníci

Z hada se vyklubala větev

Foto MPP

Ve středu v deset hodin dopoledne se obrátil s velice netradičním oznámením na tísňovou linku 156 třiašedesátiletý muž. Strážníkům uvedl, že bydlí na ulici Tylova v Prostějově a ze svého balkonu vidí, jak se v koruně stromu plazí zmije.

Do nahlášené lokality byla k prověření vyslána hlídka. Oznamovatel z balkonu ukázal strážníkům strom, na kterém se má had pohybovat. Hlídka provedla důkladnou kontrolu stromu a okolí, ale žádnou zmiji nebo jiného hada nenašla. “Jediné, co se mohlo trochu podobat plazivému tvoru, byla větev stromu. Vše dobře dopadlo a obyvatelé ulice mohou klidně spát,“ doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Pozor na podomní prodejce!

ilustrační foto MPP

24. března 2021 těsně po poledni bylo na linku 156 přijato oznámení o dvou osobách, které se pohybují po ulici Brněnská a prodávají energie. Hlídka kontaktovala oznamovatele, který uvedl, že dva muži chodili u nich v domě a zvonili na obyvatele s nabídkou levnějšího plynu. 

V několika případech se údajně pokoušeli dostat dovnitř bytu, pod záminkou, aby nemuseli sepisovat smlouvy na chodbě. Strážníci nalezli dvojici odpovídající popisu ve vedlejším vchodě. Jednalo se o dva muže ve věku sedmadvacet a dvacet let. Ti hlídce sdělili, že jsou externí zaměstnanci pracující pro firmu nabízející levnější energie. Oba byli poučeni o zákazu podomního prodeje na katastrálním území města Prostějova.

Řidiči pozor. Strážníci kontrolují parkovací kotouče

Foto ber

Ve Školní a Demelově ulici v Prostějově se nacházejí parkoviště, která slouží pro potřeby návštěv magistrátu, a na kterých je dodatkovou tabulkou omezeno parkování na dobu jedné hodiny. Parkoviště od července 2019 slouží v režimu „Parkoviště s parkovacím kotoučem“. A strážníci dodržování bedlivě kontrolují.

„Měla jsem vyřizování na magistrátu ve Školní ulici. Vzhledem k tomu, že o kotoučích vím, volala jsem na informační službu, kde jej mám sehnat. Pracovnice mi sdělila, že vzhledem k tomu, že koronavir středisko uzavřel a prodej není možný ani v papírnictví, Městská policie toleruje i lístek na palubní desce, kde je vyznačen příjezd,“ uvedla pro PvNovinky jedna z klientek magistrátu. Jak dodala, kontrolou její vůz opravdu prošel. „Strážník vypisoval pokuty, mne jen upozornil, že lístek je pouze dočasné řešení,“ doplnila.

Kluka museli z boxu na kola vyprostit hasiči. Maminka zažila perné chvilky

ilustrační foto MMP

Nedělní poledne zpestřilo prostějovským strážníkům hodně netradiční oznámení. S žádostí o pomoc se na městskou policii obrátila sedmadvacetiletá žena. Stačila chvilka nepozornosti a její šestiletý syn jí připravil perné okamžiky. 

"Když procházeli přes Floriánské náměstí, malého kluka velice zaujaly boxy na uschování jízdních kol, které jsou součástí autobusového terminálu. Vzbudily v něm tak obrovský zájem, že se vydal na jejich průzkum. Poté, co uviděl otevřené dveře jednoho z boxů, vlezl dovnitř a dveře za sebou zavřel. Chvíli to byla zábava, ale když chtěl zpět za maminkou, dveře již nešly otevřít. To se nepodařilo ani přivolaným strážníkům, a proto byli na místo povoláni hasiči. Ti odvrtali horní kryt a chlapce se podařilo dostat ven bez zranění," popsal situaci strážník Petr Zapletal.

Na mol opilá matka se motala po Prostějově. V kočárku vezla dvacetiměsíční dítě

ilustrační foto MP UL

Na údajně silně opilou ženu s kočárkem byli strážníci upozorněni 1. března 2021 před dvacátou hodinou prostřednictvím tísňové linky 156.

Do uvedené lokality byla ihned vyslána hlídka. Ta na místě zjistila, že žena je v silně podnapilém stavu a není schopna kontrolovat své chování. "Při vycházce s kočárkem, ve kterém vezla dvacetiměsíční dítě, několikrát upadla na zem. Následkem těchto pádů si způsobila odřeniny v obličeji a na rukou. Dotyčná byla vyzvána k provedení dechové zkoušky. Naměřená hodnota byla pozitivní a to s výsledkem 2,56 promile alkoholu," uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že hlídce se podařilo kontaktovat otce dítěte. Ten si pro svoji dceru a přítelkyni přijel. C

Nakupoval rovnou do batohu a myslel, že jej nikdo nevidí

ilustrační foto MP

Pozornosti všímavých zákazníků neunikl dvaapadesátiletý muž. Ten si 16. 1. 2021 na prodejně v jednom z prostějovských supermarketů v klidu nakupoval rovnou do batohu. 

V domnění, že přelstí ochranku, doplatil na pozornost nakupujících zákazníků, kteří jeho počínání pozorně sledovali. O všem, co viděli, ihned informovali ostrahu. Ta počkala, jak se dotyčný zachová u pokladen. Moc velké překvapení to nebylo, když prošel pokladní zónou a nezaplatil. "Přivolaná hlídka zjistila odcizené zboží v celkové hodnotě 1448,-Kč.

Realizace projektu městského kamerového systému je dokončena, hlásí strážníci

ilustrační foto MP

V rámci schválených projektů prevence kriminality na rok 2020 byla dokončena realizace projektu „Analytické pracoviště městského kamerového a dohlížecího systému pro práci se záznamy“, na který přispěl Olomoucký kraj dotací ve výši 92 tisíc korun. Celková částka vynaložená na zmíněný projekt byla téměř 237 tisíc korun.

"Součástí pracoviště je dvojice monitorů s úhlopříčkou 65“ s možností dotykového ovládání a počítač pro zpracování obrazů z kamer ve vysokém rozlišení (4K). Monitory jsou připraveny na provoz 24/7 (nepřetržitý provoz). Dále je k dispozici ovládací klávesnice kamerového systému a speciálně nastavitelný stůl pro operátora. Jednou z výhod tohoto pracoviště je i možnost mobility. V případě potřeby je jej možné snadno přemístit do jiné lokality s dostatečným datovým připojením.

Libor Šebestík oslavil pracovní výročí

Foto MP

V úterý 1. prosince 2020 přijal primátor František Jura zástupce ředitele Městské policie Prostějov Libora Šebestíka.

U příležitosti jeho pracovního výročí, pětatřiceti let práce (nyní u Městské policie Prostějov), mu pogratulovat také její ředitel Jan Nagy. (red)

Prostějov zná okruh projektů prevence kriminality pro příští rok

ilustrační foto MP PV

Odbor sociálních věcí Magistrátu města Prostějova a Městská policie Prostějov dlouhodobě realizují aktivity v rámci projektů prevence kriminality. Pokračovat budou i v roce příštím. Radní tento záměr na své poslední schůzi odsouhlasili.

„Cílem je, aby nové projekty plynule navazovaly na ty letošní. Pro jejich spolufinancování opět počítáme s dotačními prostředky, které se nám daří získávat,“ uvádí primátor František Jura.

O jaké konkrétní akce se bude jednat a v jaké výši komentuje náměstkyně primátora Alena Rašková:

Pes si vodítko nesl v tlamě. Majitel zaplatí tučnou pokutu

ilustrační foto ber

Při běžném dohledu na veřejný pořádek v centru Prostějova si strážníci 25. 11. 2020 všimli muže, který je se svým psem na procházce, ale jeho čtyřnohý mazlíček si pobíhá na volno bez vodítka. Když hlídka muže upozornila na to, že se dopouští přestupku, nestačila se divit jeho odpovědi.

„Žádného přestupku jsem se nedopustil, můj pes vodítko měl, akorát si ho nesl v tlamě,“ tvrdil muž strážníkům. Dle vyhlášky je však třeba, aby psi na všech veřejných prostranstvích města Prostějova byli na vodítku, s výjimkou tzv. výběhových louček, kde se pes může pohybovat na volno. Takových míst je na území města Prostějova šestnáct. Výběhové loučky jsou označeny cedulkou s piktogramem psa. Na žádném v takových míst však muž nebyl.