strážníci

Hlídejte si své psy, vzkazují strážníci

ilustrační foto MP

V průběhu minulého týdne provedli prostějovští strážníci pět odchytů zatoulaných psů. Jednalo se o labradora a čtyři křížence.

„U všech byl zjištěn čip a jejich majitelé byli vyrozuměni, kde se psi nacházejí. Za porušení vyhlášky města byla přestupcům udělena pokuta příkazem na místě, a to při převzetí psíků na služebně MP,“ uvedla strážník Jana Adámková. Ale i přes finanční ztrátu se jednalo o radostné shledání se svými čtyřnohými kamarády. Pokud se totiž pes zaběhne, hrozí mu riziko v podobě nešťastné události, buď si ho přivlastní cizí osoba, skončí pod jedoucím vozem, zatoulá se kdovíkam apod.

Opilec putoval do nemocnice. V dechu měl 3,7 promile

ilustrační foto MP

V pondělí v podvečerních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli u kašny na Pernštýnském náměstí muže, který nedokázal ovládat svoje chování.

Již na první pohled bylo očividné, že dotyčný je ovlivněn alkoholem. Podezření hlídky se vzápětí potvrdilo. Strážníci provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. „Naměřená hodnota dosáhla 3,68 promile alkoholu. Přivolaný lékař po prohlédnutí jednačtyřicetiletého muže rozhodl o jeho převozu do nemocnice a nutnosti absolvování dalších vyšetření,“ doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Majitel skútru si vybral špatné místo na parkování

ilustrační foto

15. srpna před jednadvacátou hodinou byl prostějovským strážníkům  nahlášen dopravní přestupek spáchaný skútrem.

Řidič tohoto motorového vozidla zaparkoval mezi dvě místa pro stání označené DZ IP12 vyhrazené parkoviště pro O7 - místa pro osoby s parkovacím průkazem ZTP. "Strážníci na místě zjistili, že řidič motocyklu neponechal boční odstup nejméně 1,2 metru, což v tomto případě určuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Osobu, která se dopustila přestupku, se podařilo zkontaktovat. Ta na místě za přítomnosti hlídky jednostopé vozidlo přeparkovala a obdržela pokutu. Ta se může vyšplhat až do výše 2000 korun," doplnila strážník Jana Adámková. (red)

Mají psa ve střídavé péči. A také problémy

ilustrační foto ber

Patnáctého srpna v ranních hodinách žádal muž prostřednictvím linky 156 prostějovské strážníky o pomoc. Jednalo se o to, že s bývalou přítelkyní má ve střídavé péči psa, který při návštěvě kousnul jeho známého a ten nyní potřebuje u lékaře předložit očkovací průkaz psa.

Ten má jeho přítelkyně a nechce mu ho vydat. Strážníkům se posléze ženu podařilo zkontaktovat. "Po vysvětlení celé události předala hlídce zmíněný očkovací průkaz, který se následně přes strážníky dostal do rukou žadatele," doplnila strážník Jana Adámková. (red)

Dostal chuť na klobásy. Platit za ně ovšem nechtěl

ilustrační foto MP

Na nákup do jednoho z prostějovských supermarketů vyrazil 29. července devětadvacetiletý muž. Po vstupu na prodejnu si nepočínal zrovna poctivě. Místo nákupního košíku použil předem připravenou tašku, do které postupně vkládal vybrané zboží. 

Zaplatit samozřejmě neměl v úmyslu, a tak si to rovnou namířil k východu. Jeho podezřelé chování neuniklo pozornosti ostraze obchodu a za pokladnami byl zastaven. Přivolaná hlídka zjistila odcizené klobásky a nápoje v celkové hodnotě 148 korun. K poškození zboží nedošlo, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ke krádeži se muž strážníkům přiznal. "Jeho chování bylo oznámeno správnímu orgánu pro podezření z přestupku proti majetku. Ten může za takové počínání uložit pokutu do 50 000 Kč," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Narozeniny strýce oslavila ohňostrojem. Bude to drahé

ilustrační foto pixabay.com

Prostějovští strážnici vyjížděli 23. července před dvaadvacátou hodinou prověřit oznámení týkající se ohňostroje. K hlídce se přihlásila jednadvacetiletá žena zodpovědná za používání zábavní pyrotechniky. 

"Uvedla, že její strýc má narozeniny a z tohoto důvodu pro něj zorganizovali ohňostroj. Hlídka ženu poučila o zákazu používání pyrotechniky na vymezených částí města Prostějova. Tento zákaz upravuje obecně závazná vyhláška města. Výjimku muže udělit jen Rada města Prostějova svým rozhodnutím na základě podané žádosti minimálně dvacet dnů před konáním akce," uvedl strážník Petr Zapletal. Vzniklý odpad po ohňostroji byl uklizen. Zjištěné protiprávní jednání projedná příslušný správní orgán. (red)

Hádal se se sousedy. A poplival jim auto

Foto MPP

Mít dobrého souseda je k nezaplacení. Dalo by se říci přinejmenším takového, který si hledí svého a ostatním neškodí. To ale nebyl tento případ, a tak strážníci řešili 18. července před třiadvacátou hodinou klasické sousedské problémy.

"Devětačtyřicetiletý muž už má několik měsíců slovně urážet a plivat na auto pětačtyřicetiletého muže a jeho manželky. Celá situace se opět opakovala, když se vracel ve večerních hodinách domů. V domnění, že je pozdní doba a ulice jsou vyprázdněné, tím pádem ho nikdo neuvidí, pustil se do díla. Celý automobil znovu poplival a odešel domů. Důvody, které ho k takovým činům vedou, nebyly zjištěny, jelikož na kontaktování hlídky nereagoval," uvedl strážník Petr Zapletal. Proč se chová takovým způsobem, bude muset vysvětlovat u správního orgánu.

Povedený pár skončil na záchytce. Malá dcerka u babičky

ilustrační foto pixabay.com

Dvanáctého července 2021 po druhé hodině ranní vyjížděli prostějovští strážníci řešit rušení nočního klidu. Následně se ukázalo, jak dokáže být služba nepředvídatelná a náročná. Když kontaktovali uživatele bytu, zjistili, že je úplně nahý a na první pohled byla očividná také jeho opilost.

Na zákonné výzvy, aby uklidnil své hlučné chování a oblékl se, vůbec nereagoval. Začal být agresivní a vykřikovat, že noční klid neruší a ve svém bytě si může chodit, jak chce. S hlídkou odmítl spolupracovat a začal jí slovně urážet. Opakovaně byl vyzván jménem zákona, ale ani to ho nepřimělo ke slušnému chování. Naopak se pokusil zasahující hlídku fyzicky napadnout. Za použití hmatů a chvatů byl sveden na zem a spoután. Příběh má další, ale smutné pokračování. Zákrok strážníků vzbudil jeho přítelkyni. Ta se nenechala zahanbit a hned po probuzení začala rozhazovat různé věci po bytě.

V ulicích města hlídkují strážníci i na kolech

Foto MPP

Po Prostějově se s nástupem jara pohybují strážníci nejen pěšky nebo autem, ale i na jízdním kole. Výhody kol jsou jasné. Hlídky se mohou rychleji přemisťovat a také se snadněji dostanou do nepřístupnějších a problematičtějších míst, kde to nejde automobilem. Cyklohlídka je využívána od jara do podzimu, a to hlavně přes den.

Strážníci na kolech mají úplně stejné úkoly jako jejich kolegové. Provádějí hlídkovou činnost, během dne plní předepsané úkoly, jsou vysíláni na prověření oznámení, dohlížejí na dodržování veřejného pořádku a na bezpečnost/plynulost silničního provozu. Během dne jsou na kole mobilnější, tím pádem se setkají s více lidmi a mohou tak s nimi probrat jejich problémy - požadavky. Za jednu směnu najede hlídka na kole přibližně dvacet pět až čtyřicet kilometrů.

Čekala na setmění, chtěla se zbavit nepotřebných věcí. Kamera ji usvědčila!

Foto MP

Chtěla se zbavit nepotřebného nábytku a tak čekala, až se setmí a potom přijde vhodná chvíle. Šestačtyřicetiletá žena však netušila, že její počínání pozoruje městský kamerovým systémem.

Strážníka, který obsluhoval kamery, upoutal 13. července večerních hodinách pohyb dvou osob, jak nosí ke kontejnerům na tříděný odpad nábytek. Na místo byla ihned vyslána hlídka. Té se podařilo zastihnout neznámou ženu v blízkosti, kde se celá událost odehrála. Při vysvětlení uvedla strážníkům, že se jen chtěla zbavit staré pohovky. Totožnost druhé osoby, která jí pomáhala, ale hlídce odmítla sdělit. K protiprávnímu jednání se doznala a poté pohovku od kontejnerů odklidila.