ohňostroj

Silvestrovský ohňostroj vzdá hold Pernštejnům

Foto Magistrát města Prostějova

Ohňostroj, který slavnostně ukončuje rok, letos opět prozáří oblohu nad Prostějovem. Pravidelnou show, kterou přerušil Covid 19, letos zajistí opět společnost Pyro&Art s.r.o., Olomouc.

„S touto společností máme dobré zkušenosti a z naší strany nebyly za dobu spolupráce k její činnosti vážnější připomínky,“ uvedl primátor František Jura s tím, že městkou kasu přijde ohňostroj na 290 tisíc korun (bez DPH).

Navržený scénář bude doplněn o hudbu a mluvené slovo. Od 19:00 hodin bude veřejná produkce s reprodukovanou hudbou, samotný ohňostroj bude odpálen ve 20:00 hodin s trváním asi 15 minut.

Silvestrovský ohňostroj bude, slibuje radnice

ilustrační foto

Dva roky se Prostějované nemohli těšit pohledem na silvestrovský ohňostroj. Letos opět rozzáří nebe nad městem.

"Mohu potvrdit, že silvestrovský ohňostroj letos vypukne, stejně jako v dřívějších letech, 31. prosince ve 20 hodin," potvrdila informaci 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že téma je zatím tajné. "Rádi bychom, aby jako v minulosti ohňostroj doprovodilo mluvené slovo. Jasno už máme, ale prozatím se jedná o překvapení. Snad se vše podaří," nechtěla náměstkyně víc prozradit. (ber)

Narozeniny strýce oslavila ohňostrojem. Bude to drahé

ilustrační foto pixabay.com

Prostějovští strážnici vyjížděli 23. července před dvaadvacátou hodinou prověřit oznámení týkající se ohňostroje. K hlídce se přihlásila jednadvacetiletá žena zodpovědná za používání zábavní pyrotechniky. 

"Uvedla, že její strýc má narozeniny a z tohoto důvodu pro něj zorganizovali ohňostroj. Hlídka ženu poučila o zákazu používání pyrotechniky na vymezených částí města Prostějova. Tento zákaz upravuje obecně závazná vyhláška města. Výjimku muže udělit jen Rada města Prostějova svým rozhodnutím na základě podané žádosti minimálně dvacet dnů před konáním akce," uvedl strážník Petr Zapletal. Vzniklý odpad po ohňostroji byl uklizen. Zjištěné protiprávní jednání projedná příslušný správní orgán. (red)

Na silvestrovské půnoční odpalování pyrotechniky zapomeňte

Ilustrační foto pixabay.com

Silvestrovský ohňostroj v letošním roce Prostějov letos nepořádá. Důvodem je omezení volného pohybu osob v rámci usnesení vlády. Policie ani strážníci nebudou tolerovat porušení zákazu používání zábavní pyrotechniky.

„Podle obecně závazné vyhlášky našeho města je stanovena doba nočního klidu s výjimkami, kterou je každým rokem poslední den v roce. Další vyhláška stanoví, na kterých veřejných prostranstvích, je zakázáno používat zábavnou pyrotechniku,“ uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová.

V čase od 21 až 4.59 hodin je stanoven zákaz vycházení, s určením výjimek dle usnesení vlády. „Mezi takové výjimky vycházení za účelem odpálení pyrotechniky nepatří. Obě policie na dodržování usnesení vlády dohlíží,“ doplnila mluvčí.

Pozor na vyhlášku o používání zábavné pyrotechniky!

Ilustrační foto pixabay.com

Velice rychle se blíží konec roku a s tímto obdobím jsou spjaty i silvestrovské oslavy.  Už v loňském roce Zastupitelstvo města vydalo obecně závaznou vyhlášku č. 8/2019, kterou se reguluje používání zábavné pyrotechniky.  21. 12. 2019 nabyla vyhláška účinnosti.

Zakazuje se používání pyrotechniky kategorie F1, F2, F3 nebo F4, s výjimkou užití zábavní pyrotechniky kategorie F2, F3 a F4 v rámci ohňostroje, a to na veřejných prostranstvích v této vyhlášce uvedených. Tento zákaz se nevztahuje na silvestrovské oslavy dne 31. 12. v době od 14:00 hod do 03:00 hod dne 1. 1. každého roku.

Používání zábavné pyrotechniky má svá pravidla, připomínají policisté

Ilustrační foto pixabay.com

K oslavám konce roku tradičně patří také odpalování ohňostrojů a obecně používání zábavné pyrotechniky. Předpokládáme, že tento rituál je zažitý tak důkladně, že ani v letošním, celosvětovou pandemií poznamenaném roce, si ho mnoho lidí neodpustí.

Proto jako každý rok přicházíme s preventivními radami, jak se zábavnou pyrotechnikou zacházet, abyste se nestali objektem nechtěného zájmu policistů, případně nevyvolali jinou aktivitu záchranných složek:

 

· V žádném případě nepoužívejte podomácku vyrobenou pyrotechniku, zakoupenou se nesnažte vylepšovat.

· Nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

Silvestrovský ohňostroj nebude!

ilustrační foto

V souvislosti s koronavirovou situací se město Prostějov letos rozhodlo zrušit tradiční silvestrovské oslavy, spojené s ohňostrojem. Hlavní náměstí tak bude poslední den v roce slavit bez zářivých světel na obloze.

"Vždy se na náměstí sejde velké množství lidí, což je podle současných nařízení nepřípustné," sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Milada Sokolová. Podle jejich slov magistrát nechystá ani žádné menší akce. "Všichni doufáme, že příští rok se vše otočí k lepšímu a užijeme si kultury po celý rok," dodala náměstkyně. (ber)

OBRAZEM: Silvestrovský ohňostroj fotoaparátem Jany Ari

foto: Jana Ari

Podívejte se na krásné fotografie, které ze včerejšího prostějovského ohňostroje pořídila fotografka Jana Ari.

Silvestrovský ohňostroj odstartoval oslavy 630 let, které uplynuly od Povýšení Prostějova na město. -red-

OBRAZEM: Silvestrovský ohňostroj fotoaparátem Jany Zaorálkové

Foto Jana Zaorálková

Po odbíjení osmé hodiny večerní začal tradiční silvestrovský ohňostroj. Nabídl mluvené slovo, hlášky a hudbu ze známých českých filmů napříč stoletím, stejně jako světelné efekty a úžasný ohňostroj.

"Ohňostroj byl skvělý, stejně jako filmové efekty, jen to ozvučení nebylo úplně v pořádku", nechali se slyšet návštěvníci, kterých bylo opět plné náměstí. (red) 

Silvestrovský ohňostroj nabídne show. Hudbu, slova, světelné a pyrotechnické efekty!

Foto Kultura v Prostějově

Dnešní prostějovský ohňostroj se bude konat jako tradičně na hlavním náměstí TGM. Začne ve dvacet hodin, reprodukovaná hudba ale bude znít již od devatenácté hodiny.

"Na úvod zazní mluvené slovo, po celou dobu ohňostroje bude světelná show s využitím budovy radnice, tak, jako v minulých letech," sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Milada Sokolová. "Jaká hudba zazní během ohňostroje, si ovšem necháme jako překvapení," doplnila s tím, že ohňostroj bude trvat přibližně šestnáct minut.

Bezpečnostní zóny budou ohraničeny zábranami a bezpečnostními páskami.

Na bezpečnost budou dohlížet nejen strážníci městské policie, ale i pořadatelská služba a dobrovolní hasiči ze Žešova.

Cena ohňostroje je 260 tisíc korun. (ber)