pyrotechnika

Na silvestrovské půnoční odpalování pyrotechniky zapomeňte

Ilustrační foto pixabay.com

Silvestrovský ohňostroj v letošním roce Prostějov letos nepořádá. Důvodem je omezení volného pohybu osob v rámci usnesení vlády. Policie ani strážníci nebudou tolerovat porušení zákazu používání zábavní pyrotechniky.

„Podle obecně závazné vyhlášky našeho města je stanovena doba nočního klidu s výjimkami, kterou je každým rokem poslední den v roce. Další vyhláška stanoví, na kterých veřejných prostranstvích, je zakázáno používat zábavnou pyrotechniku,“ uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová.

V čase od 21 až 4.59 hodin je stanoven zákaz vycházení, s určením výjimek dle usnesení vlády. „Mezi takové výjimky vycházení za účelem odpálení pyrotechniky nepatří. Obě policie na dodržování usnesení vlády dohlíží,“ doplnila mluvčí.

Pozor na vyhlášku o používání zábavné pyrotechniky!

Ilustrační foto pixabay.com

Velice rychle se blíží konec roku a s tímto obdobím jsou spjaty i silvestrovské oslavy.  Už v loňském roce Zastupitelstvo města vydalo obecně závaznou vyhlášku č. 8/2019, kterou se reguluje používání zábavné pyrotechniky.  21. 12. 2019 nabyla vyhláška účinnosti.

Zakazuje se používání pyrotechniky kategorie F1, F2, F3 nebo F4, s výjimkou užití zábavní pyrotechniky kategorie F2, F3 a F4 v rámci ohňostroje, a to na veřejných prostranstvích v této vyhlášce uvedených. Tento zákaz se nevztahuje na silvestrovské oslavy dne 31. 12. v době od 14:00 hod do 03:00 hod dne 1. 1. každého roku.

Další munice. Tentokrát ve splavu u Smržic!

ilustrační foto PČR

V pátek navečer oznámil na linku 158 muž středního věku, že ve splavu na řece Romži v katastrálním území obce Smržice nalezl větší množství munice. 

"Na místo se dostavili policisté z pyrotechnické služby a odvezli si z místa 4,6 kilogramu malorážkové munice různých ráží a dýmovnice, které odborně zneškodní," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Granát našli dělníci ve vojenském prostoru

ilustrační foto PČR

Ve středu 13. února 2019 v dopoledních hodinách nalezli lesní dělníci ve vojenském výcvikovém prostoru mezi obcemi Žárovice a Drahany dělostřelecký granát. 

Na místo přivolaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát OF ráže 100 milimetrů československé výroby. Na místě ho zajistil a odvezl k odborné likvidaci. "Při zákroku nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení zdraví ani majetku," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Zábavní pyrotechnika zranila muže a poškodila majetek

ilustrační foto

Silvestrovská noc se v rámci Olomouckého kraje pohledem policistů obešla bez větších komplikací. Evidují pouze jednu událost mající souvislost s neopatrnou manipulací se zábavní pyrotechnikou, a sice římskou svící, při které si měl muž ze Šumperska poranit oko. Se zraněním byl převezen k ošetření do nemocnice. 

"Dále evidujeme dva případy ovlivnění mladistvých osob alkoholem, v jednom případě s převozem do nemocnice," informovala policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Zákaz používání pyrotechniky ve městě opět neprošel

ilustrační foto

Již několik let řeší prostějovský magistrát stížnosti obyvatel na používání zábavní pyrotechniky. Lidé většinou poukazují na rušení klidu i možnost zranění. Radnice ale celoplošný zákaz vydat nemůže. Nemůže vydat ani vyhlášku, kterou by omezila užívání pyrotechniky v určitých oblastech.

"Dostalo se k nám opět několik stížností na užívání zábavní pyrotechniky. Jednalo se zejména o lokality Mozartova a Libušinka," uvedla primátorka Alena Rašková. Radní ale znovu seznali, že plošný zákaz ani vyhlášku vydávat nebudou. "Ve všech případech se jednalo o soukromou akci, navíc krátkodobou. To není v silách kontrolovat, a ještě složitější je takovou věc prokázat," dodala primátorka. (ber)

Celoplošný zákaz používání pyrotechniky ve městě neprošel

ilustrační foto fireworks.cz

Již několik let řeší prostějovský magistrát stížnosti obyvatel na používání zábavní pyrotechniky. Lidé většinou poukazují na rušení klidu i možnost zranění. Radnice ale celoplošný zákaz vydat nemůže.

„Vloni jsme chtěli vydat vyhlášku, ve které bychom v požadovaných lokalitách zakázali používání zábavní pyrotechniky. Od záměru jsme ale upustili,“ uvedla primátorka města Alena Rašková. Důvodem jsou podle ní nové normy, přizpůsobené předpisům Evropské unie. Regulují pravidla používání pyrotechniky, zejména její rozdělení do nejrůznějších kategorií. „Je přesně určeno, kdy, kde a jak může být ta která pyrotechniky použita,“ dodala primátorka.

Podle jejích slov nyní právní oddělení magistrátu dává vyhlášku města do souladu s požadavky EU. (ber)

 

Na používání pyrotechniky dohlíží strážníci. Město vyhlášku nemá

ilustrační foto

Do redakce PvNovinek dorazil dotaz jednoho ze čtenářů. Poukázal na skutečnost, že mnoha Prostějovanům, zejména rodičům malých dětí a majitelům psů, vadí používání zábavné pyrotechniky. „Jsme nespokojeni, protože městská policie tento problém neřeší,“ dodal. O vyjádření redakce požádala ředitele MP Prostějov Jana Nagyho a mluvčí radnice Janu Gáborovou.

O vyhlášce se jednalo

Policejní pyrotechnici varují před pyrotechnikou!

ilustrační foto HZS

Policejní pyrotechnici před silvestrovskými oslavami připomínají hlavní zásady bezpečnosti. Především upozorňují na rizika při zacházení s pyrotechnickými výrobky nebo zábavní pyrotechnikou. Pyrotechnické výrobky je třeba umět použít. A nezapomeňte, alkohol a jiné drogy k pyrotechnice nepatří.

Kupujte pouze pyrotechnické výrobky, které prošly řádným testováním bezpečnosti, splňují stanovené technické požadavky a jsou vybaveny návodem k použití v češtině! Nákup provádějte pouze ve specializovaných obchodech, nikdy ne na tržištích! Hrozí zde navlhnutí prodávaných výrobků.
Zakoupené pyrotechnické výrobky ukládejte mimo dosah dětí.
Čtěte a dodržujte návod k použití.
Některé výrobky zábavní pyrotechniky je před odpálením zapotřebí řádně zajistit proti překlopení, aby odpalované části směřovaly vzhůru do volného prostoru!

Zakáz pyrotechniky? Radní o tom uvažují

ilustrační foto Jana Ariva, atelier Brunton

 

O zákazu používání petard, raket a dělbuchů měli rokovat prostějovští radní. Materiál, který by měl omezit používání zábavné pyrotechniky na území města, ale odložili. Jde o příliš složitou tématiku, shodli se. 

„Setkávají se zde dva názory. Na jednu stranu je tu možnost zakázat téměř všechno, na straně druhé je tu možnost povolit zábavní pyrotechniku alespoň v některé dny," uvedl na tiskové konferenci primátor Prostějova Miroslav Pišťák.

Ten se netajil ani osobním názorem: „Měli bychom zábavní pyrotechniku povolit na Silvestra. Tolerance by byla možná i u pořádání soukromých oslav, které nenarušují bezpečnost, ale v tomto případě zase vzniká problém s hlukem. Musíme najít kompromis, kdy a za jakých podmínek bude možné zábavní pyrotechniku ve městě používat.“