pyrotechnika

Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

Foto HZS Olomouckého kraje

Unikátní výcvik profesionálních hasičů a příslušníků Oddělení pyrotechnického výjezdu Olomouc se uskutečnil v těchto dnech na olomoucké stanici.

Cílem bylo otestovat možnosti využití výškové techniky při součinnostních zásazích s pyrotechnickou službou v případech, kdy je potřeba prověřit podezřelé předměty umístěné ve výškách, například na budovách či mostních konstrukcích.

„Procvičila se spolupráce mezi zasahujícím pyrotechnikem a strojníkem, který obsluhuje automobilový žebřík z hlavního obslužného stanoviště, a jejich vzájemná komunikace pomocí radiového spojení,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Silvestr na Kopečku slavte bez pyrotechniky, prosí Zoo Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Ohňostroje a zábavní pyrotechnika neděsí jen domácí zvířata. Každoročně výbuchy na Silvestra děsí obyvatele olomoucké zoologické zahrady. Ta proto i letos prosí všechny nadšence ohňostrojů i pyromany z přilehlého okolí, aby zvážili nezbytnost odpalování petard a velkých ohňostrojů v blízkosti zoo.

Zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až padesátkrát intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid a dezorientace. "Šok z takto markantních zvuků, může způsobit potraty březích kopytníků, rušit hnízdící ptáky i ostatní zvířata. Navíc, pokud se jedná o zvířata žijící ve stádu, u nich může dojít ke splašení, následným zlomeninám končetin, případně i k ušlapání," vysvětluje mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská.

Smutné Vánoce na Zlaté farmě. Kvůli pyrotechnice přišla o mladý život

Foto FB Zlatá farma Štětovice

Už řadu let se na konci roku rozhoří, zejména na sociálních sítích, boj mezi milovníky odpůrci zábavní pyrotechniky. Zatímco první argumentují tím, že pár ran jeden den v roce nikomu nemůže vadit, druzí poukazují na fakt, že zejména pyrotechnika se zvukovým efektem je nebezpečná pro domácí a volně žijící zvířata. Druhé tvrzení dokládají smutným příspěvkem majitelé Zlaté farmy ve Štětovicích.

„Chtěla jsem napsat, že vám všem přejeme krásné a požehnané Vánoce. Ale nenapíši, pro nás nejsou klidné ani požehnané. Pro jednorázovou, pár minut trvající radost z odhozených petard, vyhasnul život. V den, kdy si všichni připomínáme narození Ježíška, jsme byli svědky předčasného porodu. Skončil smrtí telete a ohrožením života jeho matky. Prosím, odpusťte si pyrotechniku v okolí zvířat, můžete ublížit sobě i jim. Važme si života,“ vzkázala na sociálních sítích smutně Zlata Mádrová Ronzová.

Řetězec BILLA jako první mezi českými maloobchody stahuje z prodeje zábavní pyrotechniku

Foto Billa

Významný krok pro ochranu domácích i volně žijících zvířat učinil obchodní řetězec BILLA. Jako první řetězec v Česku, symbolicky na Světový den zvířat, oznamuje vyřazení zábavní pyrotechniky ze svého sortimentu. Řetězec BILLA poukazuje na fakt, že prodej pyrotechniky a její používání zvířatům ubližuje. Divoká zvířata, obzvláště ptactvo, kvůli ní bohužel dokonce i hynou. Řetězec BILLA svým rozhodnutím zároveň vyzývá veřejnost a ostatní maloobchodní prodejce, aby svůj postoj k nákupu a prodeji zábavní pyrotechniky přehodnotili a vzdali se jej.

Více než polovina české populace žije v domácnosti s domácím mazlíčkem. Kvůli odpalování zábavní pyrotechniky však mnoho z nich trpí každý rok během novoročních oslav panikou, strachem a psychickým traumatem, v horších případech nejrůznějšími druhy poranění. U divoce žijících zvířat však bohužel nejsou výjimkou ani úmrtí, a to v důsledku úrazů, které způsobí buď samotný pyrotechnický výrobek, nebo které si živočichové způsobí během útěku při stresové reakci.

Nový rok slavil předčasně. A zaplatí nejen rachejtle

ilustrační foto Městská policie

Strážníci při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si ve středu půlnocí všimli muže, který v centru Prostějova odpaluje petardy.

Po kontaktování jej upozornili na dobu nočního klidu a také, že ve městě Prostějov platí obecně závazná vyhláška, kterou se reguluje používání zábavní pyrotechniky. Zákaz používaní pyrotechniky, se nevztahuje na silvestrovské oslavy, které se konají od 14:00 hodin 31. 12. do 03:00 hodin 1. 1. každého roku. Hlídka poučila dvacetiletého muže, jakého protiprávního jednání se dopustil a chtěla celou záležitost vyřešit na místě. To však muž odmítl. Strážníci mu odebrali zbylé čtyři kusy petard Dům Bum, aby nemohl pokračovat v jejich odpalování.

Chcete slavit s pyrotechnikou? Dodržujte pravidla!

Ilustrační foto pixabay.com

Na katastrálním území města Prostějova reguluje používání zábavní pyrotechniky obecně závazná vyhláška č.8/2019. Zakazuje se používání pyrotechniky kategorie F1, F2, F3 nebo F4, s výjimkou užití zábavní pyrotechniky kategorie F2, F3 a F4 v rámci ohňostroje, a to na veřejných prostranstvích v této vyhlášce uvedených. Tento zákaz se nevztahuje na silvestrovské oslavy dne 31. prosince v době od 14 hodin do 3 hodin dne 1. ledna každého roku.

Ve výjimečných případech může Rada města Prostějova svým rozhodnutím na základě žádosti podané minimálně 20 dní před konáním akce udělit pořadateli akce výjimku a povolit používání zábavní pyrotechniky, a to po vyhodnocení, zda případné udělení výjimky nenaruší veřejný pořádek ve městě.

„Na dodržování tohoto právního předpisu budou dohlížet strážníci MP Prostějov. Za porušení vyhlášky můžou strážníci udělit pokutu příkazem na místě do výše 10 000 Kč. U správního orgánu hrozí daleko vyšší sankce až do výše 100 000 Kč,“ říká strážník Petr Zapletal.

Na silvestrovské půnoční odpalování pyrotechniky zapomeňte

Ilustrační foto pixabay.com

Silvestrovský ohňostroj v letošním roce Prostějov letos nepořádá. Důvodem je omezení volného pohybu osob v rámci usnesení vlády. Policie ani strážníci nebudou tolerovat porušení zákazu používání zábavní pyrotechniky.

„Podle obecně závazné vyhlášky našeho města je stanovena doba nočního klidu s výjimkami, kterou je každým rokem poslední den v roce. Další vyhláška stanoví, na kterých veřejných prostranstvích, je zakázáno používat zábavnou pyrotechniku,“ uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová.

V čase od 21 až 4.59 hodin je stanoven zákaz vycházení, s určením výjimek dle usnesení vlády. „Mezi takové výjimky vycházení za účelem odpálení pyrotechniky nepatří. Obě policie na dodržování usnesení vlády dohlíží,“ doplnila mluvčí.

Pozor na vyhlášku o používání zábavné pyrotechniky!

Ilustrační foto pixabay.com

Velice rychle se blíží konec roku a s tímto obdobím jsou spjaty i silvestrovské oslavy.  Už v loňském roce Zastupitelstvo města vydalo obecně závaznou vyhlášku č. 8/2019, kterou se reguluje používání zábavné pyrotechniky.  21. 12. 2019 nabyla vyhláška účinnosti.

Zakazuje se používání pyrotechniky kategorie F1, F2, F3 nebo F4, s výjimkou užití zábavní pyrotechniky kategorie F2, F3 a F4 v rámci ohňostroje, a to na veřejných prostranstvích v této vyhlášce uvedených. Tento zákaz se nevztahuje na silvestrovské oslavy dne 31. 12. v době od 14:00 hod do 03:00 hod dne 1. 1. každého roku.

Další munice. Tentokrát ve splavu u Smržic!

ilustrační foto PČR

V pátek navečer oznámil na linku 158 muž středního věku, že ve splavu na řece Romži v katastrálním území obce Smržice nalezl větší množství munice. 

"Na místo se dostavili policisté z pyrotechnické služby a odvezli si z místa 4,6 kilogramu malorážkové munice různých ráží a dýmovnice, které odborně zneškodní," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Granát našli dělníci ve vojenském prostoru

ilustrační foto PČR

Ve středu 13. února 2019 v dopoledních hodinách nalezli lesní dělníci ve vojenském výcvikovém prostoru mezi obcemi Žárovice a Drahany dělostřelecký granát. 

Na místo přivolaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát OF ráže 100 milimetrů československé výroby. Na místě ho zajistil a odvezl k odborné likvidaci. "Při zákroku nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení zdraví ani majetku," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)