zoo

Pamětní bankovky jsou hitem. ZOO Olomouc má další!

Foto ZOO Olomouc

Do ZOO Olomouc doputovaly očekávané sběratelské bankovky.  Sběratelé tak mají možnost pořídit si do své domácnosti nově lva či tygra, do budoucna levharta, případně pandu na barevném pozadí, které se liší od předchozího. Původní motivy žirafy a pandy se už pouze doprodávají. Výtvarně výjimečné pamětní listy se staly mezi návštěvníky a sběrateli hitem.

V letošním roce se jejich prodej rozšiřuje do dalších zoologických zahrad. K dostání budou kromě ZOO Olomouc i v ZOO Liberec, ZOO Plzeň, Safari Park Dvůr Králové, ZOO Ostrava, ZOO Jihlava, ZOO Na Hrádečku, ZOO Ústí nad Labem, ZOO Chomutov. „Zájem návštěvníků o pamětní listy v podobě bankovek potvrdil, že jsme národem sběratelů.

ZOO Olomouc otvírá nová terária

Foto plakát

Teraristika nebyla pro ZOO Olomouc nikdy hlavní doménou, ovšem podobně jako je tomu s narůstajícím zájmem veřejnosti o toto chovatelské odvětví, situace se postupně mění i u zde. Plazi, obojživelníci i různí bezobratlí si tak pomalu ale jistě nacházejí cestu i do zdejších expozic. Tou nejnovější, a zároveň pomyslným rozloučením s návštěvníkem, je kolekce celkem devíti nádrží nacházející se v prostorách východu ze ZOO.

„Díky navázané spolupráci se značkou Repti Planet, která nám velmi ochotně poskytla terária a vybavení, jsme v tomto roce mohli otevřít další terarijní expozici. Věříme, že návštěvníkům udělá při odchodu ze zoo radost pohled na zarostlé nádrže i s jejich novými obyvateli. Potkáte se tu například se čtyřmi druhy žab – ropuchou colorádskou,

Oryxové už řádí ve výběhu, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě. Několik oryxů, kteří se stali základem stáda, získala v 70. letech přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu z Namibie, odkud je spolu s množstvím dalších zvířat přivezl Josef Vágner. Mláďata se v zoo rodí na zimovišti afrických zvířat, kde s ostatními členy stáda čekají, až se oteplí a budou moci být po zimě vypuštěni ven. Mláďata tak vidí přírodu úplně poprvé.

„Letošní stádo bylo vypuštěno včera. Ačkoliv se nejedná o snadný proces, zvířata se mohou splašit, a musí se počínat nadmíru obezřetně, vše proběhlo bez jakýchkoliv potíží. Dnes stádo skýtá pohled na klidná zvířata, která si užívají jarních slunečných dnů. V sezóně 2023 jsme tedy do výběhu vypustili 1 samce, 15 samic a 5 mláďat. Při vypouštění celého stáda do výběhu a krátce po něm samice mezi sebou bojují o společenské postavení ve skupině – vytvářejí si společenský žebříček – hierarchii. Ve volné přírodě mezi sebou bojují i samci,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

ZOO Olomouc se raduje z třetího hrbatého přírůstku!

Foto ZOO Olomouc

Minulou neděli se v ZOO Olomouc narodilo očekávané mládě velblouda dvouhrbého. V letošním roce je už třetí.

„Jedná se o samce, jehož matka Masafi rodila úplně poprvé a prozatím projevuje veškeré potřebné mateřské sklony. Sameček Malores se tak zařadil do kolektivu dalších dvou mláďat a jejich matek, přičemž 18. března porodila samice Eliška samičku Elori, 24. března pak Tereza samičku Teloren,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Kaloni ze ZOO Olomouc si pochutnali na prvomájových větvičkách

Foto ZOO Olomouc

Někdo se pod nimi líbá, jiný si na nich rovnou pochutná. Řeč je o prvomájových rozkvetlých větvičkách. „Kaloni vzali za vděk jarem a květy třešně jim opravdu moc chutnaly,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká ZOO chová kaloně rodriguezské od roku 1999. Narodilo se v ní prozatím celkem 196 jedinců. V pavilonu panuje obrácený světelný režim, což znamená, že se v něm přes den simuluje noc. Je to proto, aby návštěvníci měli možnost spatřit kaloně aktivní. Večer se v pavilonu rozsvítí a kaloni se uchýlí k odpočinku.

ZOO Olomouc se chlubí prvními fotografiemi miminka mravenečníků

Foto ZOO Olomouc

10. dubna přivedla samice Cala v ZOO Olomouc na svět mládě vážící téměř půl kilogramu. Od prvopočátku mládě pravidelně kontrolujeme vážením. A přírůstky jsou vysoké. Mládě je zmenšenou kopií své matky. „Ihned po narození vidí a intenzivně vyhledává zdroj mléka. Matka i s mládětem jsou přemístěni v zázemí zoo, aby mohl odchov bez obtíží probíhat. Dnes jsme k němu pustili, byť jen na chvíli, našeho fotografa, a tak se můžeme podělit o tuto zprávu s ostatními,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

ZOO Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jedněm z mála chovatelům, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. S jeho chovem započala v roce 2003 díky Dartovi a jeho milé samici jménem Tama. Tehdy to byl jediný pár, který žil v českých a slovenských zahradách. K dnešnímu dni se v ZOO Olomouc narodilo 18 mláďat.

ZOO Olomouc úspěšně chová v přírodě vyhynulé jeleny. Sikům vietnamským se narodilo šest mláďat!

Foto ZOO Olomouc

Zatímco jako druh je východoasijský jelen sika velice hojný a v Evropě včetně ČR dokonce invazivní, dva z jeho původních poddruhů: sika vietnamský a tchajwanský již byly v přírodě vyhubeny. Ulovení posledního divoce žijícího jedince siky vietnamského bylo zdokumentováno v roce 1974. Naštěstí byl v té době již chován na farmách ve Vietnamu a následně i v zoologických zahradách. Na sklonku minulého roku se v 35 evropských ZOO chovalo již 390 jedinců. Druhé největší stádo siků vietnamských mimo Vietnam je v ZOO Olomouc a v těchto dnech se rozrostlo hned o 6 potomků. Celkem tedy už čítá 25 jedinců!

 „Je třeba si uvědomit, že samice jsou zvyklé rodit každý rok, protože mnoho mláďat uloví predátoři. Když jim v rozmnožování zabráníme, stanou se po pár letech neplodnými. Pro udržení tohoto vzácného jelena je tak nutné nechat všechny laně pravidelně rozmnožovat, i s tím, že přebytečné jedince z chovu na rozdíl od zahrad v USA občas vyřadíme. Záchrana poddruhu tak spočívá výhradně na evropských ZOO. Jinak o toto vzácné zvíře přijde naše planeta docela,“ uvádí Jan Pluháček, vědecký pracovník ZOO Olomouc a současný koordinátor Evropského programu (EEP) pro siku vietnamského.

Plodný velbloudí otec, chválí v ZOO Olomouc Lorenza

Foto ZOO Olomouc

V ZOO Olomouc se patrně velbloudí samice dohodly, že bude dobré přivést na svět mláďata ve stejnou dobu. 17. března porodila 28letá samice Eliška, narozená v olomoucké ZOO, které mateřství velmi prospělo a chová se, jako by omládla. 24. 3. rodila i další samice Tereza.

„Obě mláďata od prvopočátku výborně prospívají, což kontrolujeme také pravidelným vážením. Návštěvníci je už mohou vidět ve výběhu. Vysoko březí zůstává ještě mladá samice Masafi, která bude rodit poprvé. Že by jí však praskla voda, zatím nehlásila,“ uvádí zooložka Libuše Veselá. Otcem všech mláďat je samec Lorenzo, který před 5 lety přicestoval z ostravské ZOO. Olomoucká zahrada chová velbloudy dvouhrbé téměř od prvopočátků zahrady, a to od roku 1958.

Byli považováni za vyhubené. Vzácné klokany parma chová ZOO Olomouc

ilustrační foto

V přírodě není klokan parma příliš běžný, dokonce byl od konce 19. století považován za vyhubeného. V roce 1967 byl objeven v lesích Nového Jižního Walesu, podél pobřeží, následně pak vysazen na ostrově Kawau. Olomoucká zahrada chová tyto klokany od roku 1990 a v současné době se ve výběhu nachází osm klokanů parma.

„V minulých letech počet jedinců tohoto druhu poklesl, a protože se jedná o vzácný a méně chovaný druh klokana, rozhodli jsme se chov obnovit a posílit o dva nové páry. Ten první přicestoval ze ZOO Salzburg a další ze ZOO Karlsruhe," uvádí zooložka Libuše Veselá.

ZOO Olomouc má mládě vzácného hrabáče!

Foto ZOO Olomouc

Samec pochází z Jekatěrinburgu, samice z Prahy. Tento chovný pár hrabáčů kapských se postaral o velkou radost, ale současně i o velkou starost pro chovatele v olomoucké ZOO. Nyota 8. dubna přivedla na svět malého mimozemšťana, ušatý zázrak, ošklivého až krásného, v cestopisech Emila Holuba kuťoše, ve svahilštině kukukifika. Tolika různých pojmenování se totiž hrabáči kapskému dostává.

„Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. V prvních dnech vyžaduje velmi intenzivní péči, která začíná ve 4 hodiny ráno, končí většinou krátce po půlnoci a podílí se na ní celý tým ošetřovatelů. Musí se pravidelně krmit, vážit, naolejovat-péče o ně v mnoha směrech připomíná péči o lidské miminko. Podobný je i hlas, kterým se malý hrabáč ozývá. I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají.